جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نیایش پیامبران در قرآن

شروع کننده موضوع

نوشته
    1,146
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    5482

نیایش پیامبران در قرآن

1 ـ نيايش حضرت آدم (عليه السلام)
    هنگامي که آن حضرت از بهشت رانده شد، عرض کرد: " رَبَّنا ظَلَمْنا أَنْفُسَنا وَإِنْ لَمْ تَغْفِرْ لَنا وَتَرْحَمْنا لَنَکُونَنَّ مِنَ الْخاسِرِينَ "؛[1] «پروردگارا ما به خويشتن ستم روا داشتيم و اگر ما را نيامرزي و ترحم ننمايي هر آينه از زيان کاران خواهيم بود».
    2 ـ نيايش حضرت نوح (عليه السلام)
    آن حضرت در دعاي خود عرض مي کند: " رَبِّ اغْفِرْ لِي وَلِوالِدَيَّ وَلِمَنْ دَخَلَ بَيْتِيَ مُؤْمِناً... "؛ [2] «پروردگارا بيامرز من و والدينم را و هر با ايماني را».
    3 ـ نيايش حضرت ابراهيم (عليه السلام)
    آن حضرت (عليه السلام) بعد از گذاشتن زن و فرزندش در سرزمين خشک مکه به خداوند
    متعال عرض مي کند: " رَبَّنا إِنِّي أَسْکَنْتُ مِنْ ذُرِّيَّتِي بِواد غَيْرِ ذِي زَرْع عِنْدَ بَيْتِکَ
    الْمُحَرَّمِ "؛ [3] «بارپروردگارا من ذريه ام را در بياباني بدون کشت در کنار بيت الله حرامت مسکن گزيدم».
    هم چنين در جاي ديگر اين گونه دعا کرده و مي گويد: " رَبِّ اجْعَلْنِي مُقِيمَ الصَّلاةِ وَمِنْ ذُرِّيَّتِي رَبَّنا وَتَقَبَّلْ دُعاءِ "؛ [4] «بارپروردگارا من و ذريه ام را از نمازگزاران قرار ده و دعاي ما را بپذير».
    4 ـ نيايش حضرت سليمان (عليه السلام)
    خداوند متعال دعاي حضرت سليمان را اين گونه نقل مي کند: " قالَ رَبِّ أَوْزِعْنِي أَنْ أَشْکُرَ نِعْمَتَکَ الَّتِي أَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَعَلي والِدَيَّ وَأَنْ أَعْمَلَ صالِحاً تَرْضاهُ وَأَدْخِلْنِي بِرَحْمَتِکَ فِي عِبادِکَ الصّالِحِينَ "؛ [5] «گفت بارپروردگارا مرا وادار کن تا نعمتي را که به من و پدر و مادرم مرحمت فرموده اي سپاس دارم و عملي شايسته کنم که آن را بپسندي و مرا به رحمت خويش به صف بندگان شايسته ات درآور».
    5 ـ مناجات حضرت يونس (عليه السلام)
    خداوند متعال مناجات حضرت يونس (عليه السلام) را در شکم ماهي اين گونه نقل مي کند: "...فَنادي فِي الظُّلُماتِ أَنْ لا إِلهَ إِلاّ أَنْتَ سُبْحانَکَ إِنِّي کُنْتُ مِنَ الظّالِمِينَ- فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَنَجَّيْناهُ مِنَ الْغَمِّ "؛ [6] «در تاريکي ها نداکرد: خدايي جز تو نيست تو منزه هستي و من از ستمکارانم. پس اجابت کرديم خواست او را و از اندوه نجاتش داديم».
    6 ـ نيايش حضرت يوسف (عليه السلام)
    خداوند متعال دعاي حضرت يوسف (عليه السلام) را درباره ماجرايش با زليخا اين گونه نقل
    مي کند: " رَبِّ السِّجْنُ أَحَبُّ إِلَيَّ مِمّا يَدْعُونَنِي إِلَيْهِ... "؛ [7] «بارپروردگارا زندان از آنچه مرا به سوي آن دعوت مي کنند بهتر است».
    7 ـ نيايش حضرت موسي (عليه السلام)
    قرآن درباره درخواست روزي حضرت موسي از خداوند متعال، چنين نقل مي کند: " رَبِّ إِنِّي لِما أَنْزَلْتَ إِلَيَّ مِنْ خَيْر فَقِيرٌ "؛ [8] «بارپروردگارا همانا من به آنچه از خير به سوي من نازل کردي محتاجم».
    8 ـ نيايش حضرت زکريا (عليه السلام)
    او براي درخواست فرزند صالح از خداوند چنين دعا کرد: " رَبِّ هَبْ لِي مِنْ لَدُنْکَ ذُرِّيَّةً طَيِّبَةً إِنَّکَ سَمِيعُ الدُّعاءِ " [9] «بارپروردگارا از پيشگاهت ذريه پاک به من عطافرما، همانا تو شنونده دعايي».
    خداوند متعال خطاب به پيامبر اسلام (صلي الله عليه وآله) مي فرمايد: " قُلْ إِنَّما أَدْعُوا رَبِّي وَلا أُشْرِکُ بِهِ أَحَداً "؛ [10] «بگو همانا پروردگارم را مي خوانم وکسي را شريک او قرارش نمي دهم».
    به نقل از شیعه شناسی ، از علی اصغر رضوانی

[1] - اعراف ، آیه 23

[2] - نوح آیه 30

[3] - ابراهیم آیه 40

[4] - ابراهیم آیه 42

[5] - نمل آیه 19

[6] - انبیاء آیات 87 و 88

[7] - یوسف آیه 33

[8] - قصص آیه 24

[9] - آل عمران آیه 38

[10] - جن آیه 20

اگر نور چشم شما بدلیل مطالعه زیاد و یا کار با اینترنت کم شده این آیه را زیاد بخوانید : فَجَعَلْناهُ سَميعاً بَصيراً (انسان2)
    اگر می خواهید پس از مطالعه آنچه را می خوانید در ذهنتان نقش ببندد، این آیه را پس از آن بخوانید: لَهُمْ دارُ السَّلامِ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ هُوَ وَلِيُّهُمْ بِما كانُوا يَعْمَلُونَ (انعام127)

2. صلوات ها 3

3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری