جمع بندی آیا اسلام دست و پای ما را بسته است؟

تب‌های اولیه

22 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا اسلام دست و پای ما را بسته است؟

با سلام

حدیثی با این محتوا مطالعه میکردم:

پيامبر خدا صلى‏ الله ‏عليه و ‏آله و سلّم :
در روز قيامت قاضى دادگـر را مى‏آورند و چنان حساب سختى از او كشيده مى‏شود ، كه آرزو مى‏كند كاش هرگز حتّى درباره يك خرما ميان دو نفر داورى نكرده بود .

كنزالعمّال : 14988 منتخب ميزان الحكمة : 470

خوب این چیز جدید و عجیبی نیست ، کم نیستند ایات و روایاتی از این دست ، که به سختی قیامت و روز جزا اشاره دارند .... ایات و روایاتی که حتی از سر سوزنی حق الناس و حق الله ، بی تفاوت عبور نکرده.... که حتی داوری اشتباه در مورد خرمایی کم ارزش ، حساب و کتابی سخت ، برای قاضی در پیش خواهد داشت ..... و تمام این ایات و روایات اشاره داره به اینکه ، یک انسان مومن ، بسیار باید مراقب اعمال و کردارش باشه تا حتی ذره ای دین، نسبت به بقیه و خداوند ، برای خودش ایجاد نکنه...

خوب این موضوع ترسناک ، قطعا باعث میشه بسیاری از انسانها ، دست و پاشون رو جمع و جور تر کنند و به حقوق دیگران تجاوز نکنند و مراقب اعمال خود باشند و این خیلی خوبه .... اما یک روی دیگه این سکه این هست که ظاهرا این گونه مسائل باعث میشه دست و پای انسانهای مومن ، برای فعالیت در دنیا بسته بشه ... چرا که مثلا من نوعی مومن چطور میشه هم بخوام یک کار بزرگ دنیوی انجام بدم و هم مطمئن باشم که به اندازه خرمایی در اون حرکت بزرگ ، در حق کسی یا حق خداوند اجحاف نمیشه؟ پس ایمان و ترس از اخرت ، عملا باعث بسته شدن دست و پای مومنین میشه و ترجیح میدن فعالیتی انجام ندن ، چرا که دیکته نوشته نشده ، غلطی هم نخواهد داشت.....

مثالی میزنم :

ما در زندگینامه امام خمینی (ره) خیلی خیلی مسائل ریزی داریم که بسیاری از ما نه اونها رو رعایت میکنیم و نه اصلا توان رعایت اونها رو داریم:
مثلا امام خمینی ، هر وقت لیوان ابی رو تا نیمه مینوشیدند ، بقیه اب رو دور نمیریختن ، بلکه روی لیوان رو با چیزی میپوشندند و بقیه اب رو در یک زمان دیگه میخوردند....
یا مثلا ایشون در طول سالها که به شب زنده داری و مناجات شبانه ، مشغول بودند ، هیچ گاه نشده که به خاطر بیدار شدنشان در شب ، کسی از اهل منزل از خواب بیدار بشه و بدخواب بشه و مثلا ایشان شبها با نور چراغ قوه ، برای خودشون روشنایی ایجاد میکردند تا برای سایر اهل منزل مزاحمتی ایجاد نشه .....

و مسائل و مثالهایی از این دست که فقط مختص اولیای الهی است.....

اما همین امام خمینی که اینگونه مراقب دینشان در مسائل شخصی و خانوادگی بوده اند ، حاکم یک جامعه با جمعیت چند ده میلیونی بوده اند .... امام خمینی که معصوم نبوده اند و مثل سایر افراد غیر معصوم ، ممکن الخطا بوده اند ، یعنی این احتمال بوده که ایشان در مورد امور حکومتی ، تصمیمی اشتباه بگیرند ، حرفی اشتباه بزنند ، دستوری اشتباه بدهند و..... و این اشتباه ، باعث لطمه زدن به چندین میلیون انسان بشه ، نه تنها انسانهای معاصر با ایشون ، حتی یک تصمیم اشتباه یک حاکم ، میتونه تاثیر گذار در زندگی چند نسل بشه.....

حال سوالی که هست اینکه با تمام احوالات ، چطور امام خمینی با این همه تقوا و خداترسی ، چنین ریسکی رو میکنند و چنین مسئولیتی رو قبول میکنند ؟ اگر خداوند ، بخاطر یک خرما و یا ریال و درهم و دیناری ، اینطور مو رو از ماست میکشه بیرون ، چطور یک ولی الهی این جرات رو پیدا میکنه که حاکم یک جامعه بشه و در مسندی قرار بگیره ، که یک خطای هر چند کوچک یک حاکم، میتونه به اندازه میلیاردها خرما ، به جامعه و افراد جامعه ضرر برسونه ....
من شنیده ام ظاهرا در قبل انقلاب ، به بعضی از مراجع و علما (ظاهرا ایت الله خوئی ) رهبری و حاکمیت پیشنهاد شده بوده ، ولی ایشان به دلیل سختی و بزرگی این موضوع ، از قبول این موضوع سر باز زده اند ....

و سوال مهمتر اینکه اگر همه افراد مثل اون عالم یا علمایی که از پذیرش رهبری این انقلاب و قیام و حرکت ضد طاغوت ، بخاطر سختی کار و ترس از اخرت ، سرباز میزدند ، پس چه کسی میخواست این انقلاب و قیام رو برپا کنه و مسئولیتش رو بعهده بگیره.....

امیدوارم سوال این تاپیک رو بخوبی تونسته باشم مطرح کنم .... اینکه از یک طرف ما در دین اینقدر چهره ترسناک و سختی برای اخرت داریم و از اونطرف ، اگر بخاطر این ترس کلا هیچ حرکتی نکنیم که هیچ رشد و پیشرفتی حاصل نمیشه و اگر هم بخواهیم حرکتی کنیم ، بخواهیم رهبری بعهده بگیرم ، مدیریت و مسئولیتی بعهده بگیریم ، شرکت و کارخانه ای احداث کنیم و..... در تمام این حرکتها ، امکان خطا و اشتباه هست و اونوقت بخاطر امور دنیوی ، امکان نابودی اخرت وجود داره..... تکلیف چیست؟

با تشکر.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد محراب

[=arial]

مولکول 68;760521 نوشت:
آیا اسلام دست و پای ما را بسته است؟

با سلام
عرض ادب و احترام
جواب سوال تایپک این است که نخیر اسلام دست و پای ما را نبسته است
از توضیحاتی هم که دادین نمی شود به این نتیجه رهنمون شد که پس هیچ کاری نباید انجام بدهیم زیرا همین مثالهایی که خودتان زدید دلیل بر رد این مطلب است که علما به خاطر این مسایل کارهای بزرک را انجام ندهند

باز چند نکته را متذکر می شوم
1- هر انسانی باید تا جایی که می تواند به وظیفه خود عمل نماید عمل به وظیفه هر فردی هم نشات گرفته از علم و معرفت و ایمان اوست و هر کسی با توجه به شناخت خود و علم و ......به نتایجی می رسد و تصمیماتی را می گیرد و اعمالی را انجام می دهد و البته در مقابل این تصمیم های خود موظف به پاسخگویی نزد خداست

2- انچه مهم است برخلاف مبانی دین نبودن این تصمیمات است و هر فردی باید این مساله را مد نظر داشته باشد که تصمیماتش و اعمالش مخالف دین نباشد

3- خداوند هم از انسان نسبت به توان اش تکلیف خواسته است لایکلف الله نفسا الا وسعها
همه بزرگان و علما در هر برحه از تاریخ و زمان به تکلیف خود عمل کرده اند و باید عندالله پاسخگو باشند به قول شما هیچ فردی معصوم نیست و احتمال خطا واشتباه هم است ولی مهم تعمدی نبودن این خطا است یعنی فردی به تعمد این اشتباه و خلاف مبانی دین را انجام ندهد والا قطعا نامه نانوشته غلط هم نخواهد داشت

با سلام

متن حدیث را از کتاب وسائل الشیعه منتشر می کند.

قالَ رَسُولُ اللّه ِ صلي الله عليه و آله: اَوَّلُ ما يَحْكُمُ اللّه ُ فِيهِ يَوْمَ الْقِيامَةِ اَلدِّماءُ، فَيُوقَفُ اِبْنا آدَمَ فَيَفْصِلُ بَيْنَهُما (فَيَقْضِى) بَيْنَهُما، ثُمَّ الَّذينَ يَلَوْنَهُما مِنْ اَصْحابِ الدِّماءِ.

رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمود: اوّلين چيزى كه خداوند روز قيامت درباره آن قضاوت مى كند خونبهاست. پس دو فرزند آدم را نگه مى دارد و ميان آنها قضاوت مى كند، سپس به نوبت كسانى كه دست به خونریزی و کشتار زده اند مورد قضاوت قرار می گیرند.

با سلام
از دیدگاه من کاری که امام خمینی کرد این بود که مردم رو بیدار کرد نسبت به ظالم و ظلمی که بهشون شده

ولی کار قاضی فرق داره اگر یه جای کار اشتباه کنه ممکنه حق یه مسلمان ضایع بشه

به نظر من انسان مومن نباید از مسئولیت فرار کنه، اگر در خودش این لیاقت رو میبینه میتونه با انجام تکالیف ساده خودش رو پخته و آبدیده کنه و هم بانی خیر بشه

[=arial]

yalda solimani;765605 نوشت:
با سلام

متن حدیث را از کتاب وسائل الشیعه منتشر می کند.

قالَ رَسُولُ اللّه ِ صلي الله عليه و آله: اَوَّلُ ما يَحْكُمُ اللّه ُ فِيهِ يَوْمَ الْقِيامَةِ اَلدِّماءُ، فَيُوقَفُ اِبْنا آدَمَ فَيَفْصِلُ بَيْنَهُما (فَيَقْضِى) بَيْنَهُما، ثُمَّ الَّذينَ يَلَوْنَهُما مِنْ اَصْحابِ الدِّماءِ.

رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمود: اوّلين چيزى كه خداوند روز قيامت درباره آن قضاوت مى كند خونبهاست. پس دو فرزند آدم را نگه مى دارد و ميان آنها قضاوت مى كند، سپس به نوبت كسانى كه دست به خونریزی و کشتار زده اند مورد قضاوت قرار می گیرند.

با سلام
ارتباط اش به بحث؟؟؟
را متوجه نشدم
توضیح می دین؟؟؟

محراب;765627 نوشت:
[=arial]

با سلام
ارتباط اش به بحث؟؟؟
را متوجه نشدم
توضیح می دین؟؟؟

با سلام

هر که جویای منصب قضاوت باشد و برای رسیدن به آن متوسل به این و آن شود، خداوند او را به خودش واگذارد و هر که مجبور به پذیرفتن آن شود خداوند فرشته‏ای بر او فرو فرستد که استوارش بدارد

سلام

بنظر میرسه که یه برداشت دیگه هم میشه کرد .. و اونم اینه که .. انسانی که قدرت انجام حرکت های انقلابی و هدایت مردم داره ، اگر این کارو نکنه شاید نوعی ادا نکردن حقی ست که تواناییش رو داره .. مگر نه اینکه از هر کسی به اندازه ی توانایی و درک و ایمانش بازخواست میشه ؟

گاهی اتفاقا به این فکر میکنم که خب مثلا فلان قابلیت رو دارم و توانایی فلان کار در من قرارداده شده اما انجامش نمیدم پس حقی که به گردنمه رو ادا نکردم و نعماتی که خدا بهم داده رو ذکاتش رو بجا نیاوردم !! ممنون میشم استاد محراب محترم به این نگرش بنده هم جواب بدین :Gol: ( گرچه اشاراتی فرمودید )

امام خمینی اگر اون حرکت رو نمیکرد شاید مورد بازخواست قرار میگرفت ؟! اینطوره ؟! اون توانایی که در ایشون بود دنیایی رو تکان داد!

قرآن رو داریم ، ائمه و شیوه ی مدیریت ایشان رو هم کم و بیش خوندیم و میدونیم .. مسلما تکلیف سنگین میشه و اینجا انجام دادنه که مهمه و تکلیفه نه انجام ندادن!! :Gig:

[=arial]

مشک;765737 نوشت:
گاهی اتفاقا به این فکر میکنم که خب مثلا فلان قابلیت رو دارم و توانایی فلان کار در من قرارداده شده اما انجامش نمیدم پس حقی که به گردنمه رو ادا نکردم و نعماتی که خدا بهم داده رو ذکاتش رو بجا نیاوردم !! ممنون میشم استاد محراب محترم به این نگرش بنده هم جواب بدین

با سلام
عرض ادب و احترام
بزرگوار این سوال خارج از موضوع بحث به نظر می رسد
به هر حال
طبق ایات قرانی که خداوند فرموده اند لایکلف الله نفسا الا وسعها به نظر انسان باید به نحو تمام و کمال به توانایی و استعدادی که دارد انجام وظیفه بکند و عندالله هم به اندازه این وسع خود باید پاسخگو باشد
هر چند باز باید شرایط و استعداد و توانایی افراد و .....را باید مد نظر داشت

به عبارتی این مساله نسبت به زمان و مکان و انسانها می تواند متفاوت باشد
مثلا فردی شرایط دارد تا استعداد و توانایی هایش را بروز دهد ولی اجتماع فضای لارم را در اختیار ایشان قرار نمی دهد
و یا...... مثالهای دیکری که خودتان می توانید با تامل بدانها برسید

به هر حال
انسان باید از نعمت هایی که خداوند در اختیار او قرار داده است نعمت عقل و علم و توانایی و ثروت و قدرت و جمال و خانواده خوب و فزند خوب و همسر خوب و شغل خوب و ......به نحو احسن استفاده نماید تا نه حق الناسی برگردن داشته باشد و نه حق اللهی.
این مطلب نه به معنای تلف کردن خود و انجام کارهایی بیشتر از توانایی انسان است

محراب;765521 نوشت:
با سلام

با سلام و احترام
جناب محراب من تقریبا از جوابهاتون قانع نشدم، و اگر فرصتی بود در یک زمان مناسب این بحث رو با جنابعالی پی میگیرم..

امروز برای انجام کاری نیاز به کارگر داشتم ، رفتم سر گذر تا یک کارگر برای یک کار یکی دو ساعته پیدا کنم ، یکی رو پیدا کردم و با هم توافق کردیم برای اون میزان کار بهش پانزده هزار تومن دستمزد بدم.... اما متاسفانه در یک لحظه حدود ده دوازده کارگر ، دور من رو توی خیابون احاطه کردند و داشتند با من چک و چونه میزدند که کار رو به دو نفر بسپرم تا مثلا سهم هر کدوم ، 7-8 هزار تومن بشه..... واقعا حال عذاب اور و بدی بهم دست داد.. وقتی باهشون صحبت میکردم میگفتن اگه بتونیم ماهی 250 هزار تومن کار کنیم که همون رو هم بابت اجاره خونه باید بپردازیم .. میگفتم پس زن و بچتون چی میخورن.. میگفت نون خالی میخورن....

با اینکه چند ساعت از اون جریان میگذره ، هنوز حال بدی دارم که چرا باید توی کشور ثروتمندی مثل کشور ما ، چنین افراد فقیری وجود داشته باشه و چرا من نمیتونم کاری برای این افراد بکنم.....

من نمیتونم باور کنم که خدایی که برای یک خرمای بی ارزش یک قاضی رو به اون شدت محاکمه میکنه ، اونوقت اون مسئول و مدیر و رییسی که توی این کشور مسئولیتی داره و اینطور افرادی در همین جامعه و تحت حوزه مسئولیتی اون مدیر زیست میکنن و با فقر و مشکلات دست و پنجه نرم میکنن ، بعد اون مدیر و مسئول ، شب سر راحت و شکم سیر به خواب بره و بعد خدا این فرد رو به شدیدترین وضع مجازات نکنه.... و اگر چنین مجازاتی هست و چنین اخرتی هست و اگر ایمانی هست ، دیگه رقابت برای به دست اوردن پست و مقام چه جایگاهی داره و چرا اینقدر سر و دست شکستن و رقابت کردن برای این پستها؟

مولکول 68;768976 نوشت:
من نمیتونم باور کنم که خدایی که برای یک خرمای بی ارزش یک قاضی رو به اون شدت محاکمه میکنه ، اونوقت اون مسئول و مدیر و رییسی که توی این کشور مسئولیتی داره و اینطور افرادی در همین جامعه و تحت حوزه مسئولیتی اون مدیر زیست میکنن و با فقر و مشکلات دست و پنجه نرم میکنن ، بعد اون مدیر و مسئول ، شب سر راحت و شکم سیر به خواب بره و بعد خدا این فرد رو به شدیدترین وضع مجازات نکنه.... و اگر چنین مجازاتی هست و چنین اخرتی هست و اگر ایمانی هست ، دیگه رقابت برای به دست اوردن پست و مقام چه جایگاهی داره و چرا اینقدر سر و دست شکستن و رقابت کردن برای این پستها؟

اکثر مسئولان ما ظالم هستن . یا میتونن کاری بکنن و نمی کنن و یا نمیتونن کاری انجام بدن ولی همچناد به خاطر قدرت دوستی در مقامشون پایدارند . همشون ته ته جهنمند . هر جوونی که به دلیل نبودن شرایط ازدواج به زنا می افته گناهانش پای مسدولان هم نوشته میشه . اون دنیا آقای فلانی nهزار زنا کرده یا حق خوری کرده و ... . افراد با ایمان اگه کاری از دستشون بر نیاد استعفا میدن ولی اینا .... !

سلام عليكم و رحمه الله

اسلام تنها دست و پاي ظالمان را ميبندد و براي كساني كه ظالم نيستند و يا از ظالمان تبعيت نميكنند و آزادي خواه اند راه آزادگي و سعادت را تبئين ميكند.

شايد عده اي در پاسخ به طالمان بخواهند با همان طريق و روش ظالمان ؛ و با ظلم پاسخ دهند . بله از اين لحاظ دست پايشان بسته است و اجازه ندارند بمانند آنها عمل كنند .

فاتح;769083 نوشت:
اسلام تنها دست و پاي ظالمان را ميبندد و براي كساني كه ظالم نيستند و يا از ظالمان تبعيت نميكنند و آزادي خواه اند راه آزادگي و سعادت را تبئين ميكند.

روش برخورد با ظالم در اسلام با اديان و مكاتب ديگر تفاوتهاي كليدي دارد

ميگويند سه نفر از جوانان براي اينكه دروغ بودن ادعاي بودا مبني بر ستم نكردن به ديگران و محبت كردن صرف را در مقابله با ظلم اثبات كنند بر سر راه بودا كه هر روز مسيري را تا شهري ميپيمود كمين كردند و در مسير او را تا جائيكه ميتوانستند كتك زدند و اذيت و آزار كردند تا اينكه به نزديكي شهر مقصد رسيدند ديدند بودا ديگر برخلاف مسير كه ميدويد , نشست . علت را جويا شدند و از او پرسيدند چرا به شهر نميروي و از مردم كمك نميخواهي . بودا در پاسخ گفت اگر بروم شما را ببينند بخاطر ظلمي كه كرديد مجازات خواهند كرد ...

مفهوم مقابل ظلم حق است و محل استيفاي حقوق مظلوم محكمه اي است كه بر اساس حق , حقوق مطلوم را به او برميگرداند خواه مظلوم همه آن حقوق را مطالبه كند يا ببخشد. در چنين محكمه اي تعدي از حدود حق , خواه به نفع ظالم و يا مظلوم نبايد صورت بگيرد والا آن محكمه خود محكمه ظالمان است.

اما بعد
در اسلام عقاب اخروي و تا حدودي دنيوي ظالمي كه ظلم ميكند با كسي كه از ظالم تبعيت ميكند و كسي كه در برابر ظلم سكوت ميكند يكي است

نقل شده در مسير حركت امام حسين عليه السلام به سمت كربلا راهب مسيحي اي با ايشان ديدار كرد شكايت از ظلم يزيد و حاكمانش كرد و قيام امام را بر حق توصيف نمود . امام از او پرسيد آيا حاضري براي استيفاي حق مجاهدت كني . كشيش گفت من حاضرم اسب و شمشيرم را براي قيام شما بدهم ولي خودم نميتوانم ( ميترسم ) امام فرمود اسب و شمشيرت را بردار و از اينجا دور شو تا جائيكه صداي كمك و استمداد ما به گوش تو نرسد ( والا بجرم همان ظالمان محكوم , و بايد پاسخگو باشي )

نتيجه اينكه

سكوت بر ظالم و تبعيت از او زمينه رشد ظلم و فساد را افزايش ميدهد و به ظالم اين امكان را ميدهد كه به خودش و ديگران آسيب بيشتري وارد كند. مكتب و ديني كه از اين رويكرد دفاع كرده يا سكوت مينمايد معتقدين آن مكتب و دين را دچار ستم و فساد ميكند و زمينه شيوع آن را در جوامع افزايش ميدهد.

تبعيت صحيح و بدون اغماض از رويكرد اسلامي در مقابله با ظالم ريشه ظلم را در جامعه ميخشكاند .

و نهايتا اينكه بديهي است كه با اين روش براي محدود كردن ظلم و فساد در جامعه ميتوان كار موثري انجام داد تا ظالم دست و پا بسته كردد و نه مظلوم.

[=arial]

مولکول 68;768976 نوشت:
با سلام و احترام
جناب محراب من تقریبا از جوابهاتون قانع نشدم، و اگر فرصتی بود در یک زمان مناسب این بحث رو با جنابعالی پی میگیرم..

بزرگوار بنده هستم خدمتتان هر زمانی بفرمایید

مولکول 68;768976 نوشت:

با سلام
عرض ادب و احترام
چرا بزرگوار خداوند چنین فردی را مجازات نکند؟؟؟
چه کسی گفته که مجازات نمی کند ؟؟

ببنید بزرگوار
جامعه زمانی سرو سامان می گیرد و مردم زمانی به ارامش و اسایش می رسند که احکام الهی در جامعه پیاده شود
و زمانی احکام الهی در جامعه پیاده می شود که متخصصینی متعهد سرکار بیایند

و دقیقا برعکس این مساله هم قابل تصور است
یعنی زمانی جامعه از مسیر سعادت و هدایت منحرف می شود که انسانهایی جاهل که به طمع ثروت و قدرت سرکار امده اند امورات مردم را در دست گیرند
خب همین مساله غصب است
چنین افرادی جامعه را به گمراهی می کشانند
چنین افرادی اموال مسلمین را ضایع می کنند
حق را ناحق می کنند
جاهلین را بر عالمین امیر می کنند
و........
خب بزرگوار این اعمال و این کارهای گناه نیست؟؟؟
اینها مستوچب عذاب نیست ؟
اینها نافرمانی الهی نیست؟؟

حال همه اینها را کنار هم بگذارید یعنی گناهی اتفاق می افتد و گناه هر چقدر بیشتر باشد عذاب اش هم دردناکتر خواهد بود

[=arial]

M A H D I;769013 نوشت:
اکثر مسئولان ما ظالم هستن . یا میتونن کاری بکنن و نمی کنن و یا نمیتونن کاری انجام بدن ولی همچناد به خاطر قدرت دوستی در مقامشون پایدارند . همشون ته ته جهنمند . هر جوونی که به دلیل نبودن شرایط ازدواج به زنا می افته گناهانش پای مسدولان هم نوشته میشه . اون دنیا آقای فلانی nهزار زنا کرده یا حق خوری کرده و ... . افراد با ایمان اگه کاری از دستشون بر نیاد استعفا میدن ولی اینا .... !

با سلام
بزرگوار بنده با اکثریت و همه گفتن حرفهایتان مخالف ام البته با اجازه تون
ولی این حرف را قبول دارم که این وضع اجتماعی حاکی از نخواستن و نتوانست مسئولین است که خب امر پسندیده ای نیست
ولی نمی شود حکم صادر کرد و گفت همه مسئولین ظالم اند و .....
وارد این مطالب شویم از موضوع تایپک خارج می شویم
ولی خب این که مسئولینی که می توانند کاری بکنند و نمی کنند یا ......شریک در گناهان برخی هستند

محراب;772169 نوشت:
بزرگوار بنده هستم خدمتتان هر زمانی بفرمایید

با سلام و تشکر از حضور مجدد جنابعالی در این تاپیک

مثالی در راستای پست اول این تاپیک میزنم :

ما در این 20 ساله اخیر تاریخ کشورمان ، چندین رییس جمهور تجربه کرده ایم ، تمام این رییس جمهورهای این چند ساله ، قطعا افراد مومن و انقلابی بوده اند و سوایق مدیریتی داشته اند که توانسته اند از صافی های حکومتی مثل شورای نگهبان و رای مردم ، عبور کنند و به عنوان رییس جمهور و بالاترین مسئول اجرایی کشور انتخاب شوند...

حال فارغ از نگاههای سیاسی و جناحی ، در بین این چند رییس جمهور ، ایا شما فردی رو سراغ دارید که در کارنامه کاری او اصلا تصمیم و عملکرد اشتباهی نباشه؟ و قطعا اشتباه یک رییس جمهور ، مثل اشتباه یک شهروند عادی نیست که اثر اون جزیی و گذرا باشه ، گاها برخی تصمیمات یک رییس جمهور نه تنها میتونه باعث صدمه زدن به میلیونها انسان بشه ، بلکه حتی این اثر میتونه چندین نسل رو درگیر کنه و به شکلی این رییس جمهور ، با یک تصمیم و رفتار اشتباه ، که احتمالا در زمان تصمیم گیری فکر میکرده اون تصمیم اشتباه نیست ، در نزد میلیونها نفر چه از نسل معاصر و حتی از نسلهای اینده ، برای خودش حق الناس ایجاد میکنه..... حال شما این حق الناس عظیم رو با حدیثی که در پست اول اوردم کنار هم قرار بدید که خداوند چطور بابت قضاوت یک قاضی در مورد خرما اونطور با فرد سخت برخورد میکنه بعد برای این میلیونها حق الناس ایجاد شده چطور رفتار خواهد کرد....

حال با توجه به این موضوع:

ایا واقعا یک انسان عادی و غیرمعصوم ، چگونه جرات این رو پیدا میکنه که خودش رو برای تصدی یک پست و مقام و مسئولیت نامزد کنه؟ و همین ترس از اخرت ایا باعث نمیشه اگر کسی واقعا بخواد برای اخرت خودش احتیاط کنه از هر پست و مسئولیتی دوری کنه؟ خوب پس اگر همه بخاطر دینداری بخوان از قبول مسئولیتها سر باز بزنن چه کسی قبول مسئولیت کنه؟

ایا خداوند به برایند کار افراد برای قضاوت نگاه میکنه یا اینکه هر فرد باید پاسخ کارهای اشتباه خودش رو هم بده ، ولو اینکه برایند اعمال او، مثبت و بهشتی باشه.... و اگر برایند اعمال یک نفر ملاک هست و یک مسئول علیرغم تصمیمات اشتباه اگر برایند کاری مثبتی در نزد خداوند داشته باشه و از مجازات مبرا بشه ، پس چه کسی در قیامت پاسخگوی ان میلیونها انسانی هست که در این دنیا بخاطر تصمیم و عملکرد اشتباه آن مسئول ، حقی از اونها ضایع شده؟

با تشکر

محراب;772171 نوشت:
ولی خب این که مسئولینی که می توانند کاری بکنند و نمی کنند یا ......شریک در گناهان برخی هستند

سلام جناب محراب عزیز . اخر به حرف من رسیدید !!
در قانون ، مجازات مشارکت در جرم برابر فاعل جرم هست . شما هر وزارت خونه رو بگیر بیا پایین با مسئولینی که تخلف انتظامی دارن چطور برخورد میشه . معلومه جا به جا میشن ! جابه جایی توسط چه کسی انجام میشه ؟

محراب;772171 نوشت:
ولی نمی شود حکم صادر کرد و گفت همه مسئولین ظالم اند و .....
داریم حداقل انسانهای شریف و قوی علمی که به دلیل خوب انجام دادن کارشون زیاد در مسندی دووم نمیارن و زود زیرابشون زده میشه . اینجور افراد معمولا صداشون به جایی نمیرسه . البته استثناهم بوده که پست های مهم افراد لایق به خودش دیده منم نافی استثنائات نیستم . ولی بازم که فکر میکنم اکثر مسئولین ظلم کردن به مردم .

[=arial]

مولکول 68;772295 نوشت:
ایا واقعا یک انسان عادی و غیرمعصوم ، چگونه جرات این رو پیدا میکنه که خودش رو برای تصدی یک پست و مقام و مسئولیت نامزد کنه؟ و همین ترس از اخرت ایا باعث نمیشه اگر کسی واقعا بخواد برای اخرت خودش احتیاط کنه از هر پست و مسئولیتی دوری کنه؟ خوب پس اگر همه بخاطر دینداری بخوان از قبول مسئولیتها سر باز بزنن چه کسی قبول مسئولیت کنه؟

با سلام
عرض ادب و احترام

بزرگوار این مسایل را در چه زمانی می گویید؟؟
شکر خدا که حالا همه انسان ها احساس تکلیف کرده اند و کسی هم نیست که این احساس تکلیف را نداشته باشد:Cheshmak: که به کشور و ملت خود خدمت نکند
خیلی از این هایی هم که احساس تکلیف برای خدمت کرده و حتی برای رسیدن به این پست و مقام تا به کشور و ملت خود خدمت نمایند سر و کله می شکانند :ok: بر این احکام الهی واقفند

در طول تاریخ لااقل این 1400ساله نبوده زمانی که همه ملت دنیا یا کشورهای اسلامی احساس تکلیف ننماید و پشت به مقام و قدرت نماید و بگویند به خاطر ترس ازاخرت و عذاب های ان کار اجرایی نمی کنیم
پس همین احساس تکلیف :Cheshmak: رجال سیاسی بس است بر این مساله که در همه زمانها احساس تکلیف خواهند کرد و هیج وقت حکم خدا بر روی زمین نخواهد ماند

مولکول 68;772295 نوشت:
ایا خداوند به برایند کار افراد برای قضاوت نگاه میکنه یا اینکه هر فرد باید پاسخ کارهای اشتباه خودش رو هم بده ، ولو اینکه برایند اعمال او، مثبت و بهشتی باشه....

این مطالب را توضیح بیشتر می فرمایید

خب بزرگوار وقتی کار فردی خوب باشد برایند کار او هم خوب خواهد بود یعنی نمی تواند این گونه باشد که فردی کار خوبی کرده باشد ولی برایند کارش بد باشد

[=arial]

مولکول 68;772295 نوشت:
و یک مسئول علیرغم تصمیمات اشتباه اگر برایند کاری مثبتی در نزد خداوند داشته باشه و از مجازات مبرا بشه ، پس چه کسی در قیامت پاسخگوی ان میلیونها انسانی هست که در این دنیا بخاطر تصمیم و عملکرد اشتباه آن مسئول ، حقی از اونها ضایع شده؟
[=arial]

باز سلام
نمی دانم شما چگونه تصور می کنید فردی را که تصمیمات اشتباه دارد ولی براید کارش خوب است ؟؟؟!!!!!!:Gig:

[=arial]از طرفی ایات قرانی بر این مساله دلالت می کنند که هر کسی ذره ای کار خوبی بکند در اخرت ثواب ان را می گیرد و هر کسی ذره ای کار بد بکند غذاب ان را خواهد چشید
فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ﴿۷﴾ وَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ شَرًّا يَرَهُ ﴿۸﴾
[=arial]پس هر كه هموزن ذره‏اى نيكى كند [نتيجه] آن را خواهد ديد و هر كه هموزن ذره‏اى بدى كند [نتيجه] آن را خواهد ديد (1)[=arial]

پس هر کسی هر کاری بکند و هر تصمیمی بگیرد هر چند اندکی خوب باشد یا بد سزایش را خواهد دید
به عبارتی این گونه نیست که این همه بی عدالتی ها و تجاوزها و ظلم ها و ....بدون پاسخ خواهند ماند

انسان اندکی تامل نماید متوجه می شود که هر بی عدالتی و هر ظلم و هر تجاوزی منشا انسانی دارد و از انسان نشات گرفته است و از طرفی هر خوبی و نیکی و عدالت و...هم منشا انسانی دارد به عبارتی هیچ فعلی نیست که در عالم اتفاق بیفتد و از سوی انسان نباشد
خب وقتی فاعل هر فعلی چه خوب و چه بد انسان است پس انسان یا پاداش گیرنده یا عذاب شوند خواهد بود

[=arial]پی نوشت:
1-سوره زلزله/7و8
[=arial]

[=arial]
[=arial]

[=arial]

[=arial]

M A H D I;772312 نوشت:
سلام جناب محراب عزیز . اخر به حرف من رسیدید !!
در قانون ، مجازات مشارکت در جرم برابر فاعل جرم هست . شما هر وزارت خونه رو بگیر بیا پایین با مسئولینی که تخلف انتظامی دارن چطور برخورد میشه . معلومه جا به جا میشن ! جابه جایی توسط چه کسی انجام میشه ؟

با سلام
بزرگوار در اسک دین بر روی تئوری ها بحث می کنیم و با مصادیق کاری نداریم :ok:

M A H D I;772312 نوشت:
داریم حداقل انسانهای شریف و قوی علمی که به دلیل خوب انجام دادن کارشون زیاد در مسندی دووم نمیارن و زود زیرابشون زده میشه . اینجور افراد معمولا صداشون به جایی نمیرسه . البته استثناهم بوده که پست های مهم افراد لایق به خودش دیده منم نافی استثنائات نیستم . ولی بازم که فکر میکنم اکثر مسئولین ظلم کردن به مردم .

گذشت که هر انسانی هر ظلمی بکند سزایش را خواهد دید هر چند به اندازه ذره ای باشد

محراب;772492 نوشت:
با سلام
بزرگوار در اسک دین بر روی تئوری ها بحث می کنیم و با مصادیق کاری نداریم

شما هم حرف منو می زنید ولی سیاست به خرج میدید و پای دولت رو نمی کشید وسط . :ok:

جمع بندی

سوال
[h=2] آیا اسلام دست و پای ما را بسته است؟
[/h]پاسخ

با سلام
عرض ادب و احترام
جواب سوال تایپک این است که نخیر اسلام دست و پای ما را نبسته است
از توضیحاتی هم که دادین نمی شود به این نتیجه رهنمون شد که پس هیچ کاری نباید انجام بدهیم زیرا همین مثالهایی که خودتان زدید دلیل بر رد این مطلب است که علما به خاطر این مسایل کارهای بزرک را انجام ندهند

باز چند نکته را متذکر می شوم
1- هر انسانی باید تا جایی که می تواند به وظیفه خود عمل نماید عمل به وظیفه هر فردی هم نشات گرفته از علم و معرفت و ایمان اوست و هر کسی با توجه به شناخت خود و علم و ......به نتایجی می رسد و تصمیماتی را می گیرد و اعمالی را انجام می دهد و البته در مقابل این تصمیم های خود موظف به پاسخگویی نزد خداست

2- انچه مهم است برخلاف مبانی دین نبودن این تصمیمات است و هر فردی باید این مساله را مد نظر داشته باشد که تصمیماتش و اعمالش مخالف دین نباشد

3- خداوند هم از انسان نسبت به توان اش تکلیف خواسته است لایکلف الله نفسا الا وسعها
همه بزرگان و علما در هر برحه از تاریخ و زمان به تکلیف خود عمل کرده اند و باید عندالله پاسخگو باشند به قول شما هیچ فردی معصوم نیست و احتمال خطا واشتباه هم است ولی مهم تعمدی نبودن این خطا است یعنی فردی به تعمد این اشتباه و خلاف مبانی دین را انجام ندهد والا قطعا نامه نانوشته غلط هم نخواهد داشت

موضوع قفل شده است