صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: احكام روزه

 1. #1

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,644
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11138

  احكام روزه
  مبطلات روزه مبطلات روزه نه چیز است که عبارتند از :


  1- خوردن وآشامیدن : اگر روزه دار عمداً چیزی بخورد یا بیاشامد ، روزه اش باطل می شود .
  2- دروغ بستن بر خداوند متعال و پیامبر ( صلّی الله علیه وآله وسلم ) : اگر روزه دار به گفتن یا به نوشتن یا به اشاره یا به مانند این ها به خداوند متعال و پیامبر ( صلّی الله علیه وآله وسلم ) و امامان معصوم ( علیهم السلا م) نسبت دروغ بدهد ، اگرچه فوراً هم بگوید ، دروغ گفتم و یا توبه کند ، روزه اش باطل است .
  3- رساندن غبار غلیظ به حلق : رساندن غبار غلیظ به حلق ، روزه را باطل می کند چه غبار چیزی باشد که خوردن آن حلال است مثل آرد ، یا غبار چیزی باشد که خوردن آن حرام است مثل گرد وخاک .
  4- فروبردن سر در آب : اگر روزه دار عمداً سر را در آب فرو برد ، اگر چه باقی بدن او از آب بیرون باشد ، بنا بر احتیاط واجب باید قضای آن روزه را بگیرد .
  5- اماله کردن : اماله کردن با چیز روان اگرچه از روی ناچاری و برای معالجه باشد ، روزه اش را باطل می کند ، ولی استعمال شیاف هایی که برای معالجه است ، اشکال ندارد .
  6- قِی کردن : هرگاه روزه دار عمداً قِی کند ، اگر چه به واسطه ی مرض یا غیر آن باشد ، روزه اش باطل می شود .
  7- باقی ماندن بر جنابت وحیض ونفاس تا اذان صبح : اگر عمداً تا اذان صبح غسل نکند ، یا اگر وظیفه اش تیمم است و عمداً تیمم ننماید ، روزه اش باطل است .
  8- جماع : جماع روزه را باطل می کند ، اگر چه به اندازه ی ختنه گاه داخل شود ، حتی اگر منی هم بیرون نیاید ، روزه باطل است .
  9- استمناء : اگر روزه دار استمناء کند یعنی کاری کند که منی از او خارج گردد ،روزه اش باطل است .
  منبع: توضیح المسائل مراجع ، سید محمد حسن بنی هاشمی ، صص 957-925
  ویرایش توسط گمنام : ۱۳۸۸/۰۶/۱۵ در ساعت ۰۱:۱۹

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  علاقه
  اهل بیت علیهم السلام
  نوشته
  1,894
  حضور
  3 ساعت 48 دقیقه
  دریافت
  5
  آپلود
  0
  گالری
  39
  صلوات
  13041

  اختلاف در رویت هلال ماه
  چگونه می شود استهلال ماه در یك روز معین توسط یكی از دفاتر مرجع تقلیدتایید و توسط دیگری رد می شود؟با این محاسبات دقیق نجومی این كار چگونه توجیه می یابد؟
  از غم هجر مکن ناله و فریاد که دوش
  زده ام فالی و فریاد رسی می آید . . .

 4. صلوات ها 2


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  2,644
  حضور
  1 روز 12 ساعت 53 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  11138  بررسي اجمالي رويت هلال ماه و تقويم هجري قمري
  كره ماه تنها قمر زمين است كه در مدت 27.33 روز يك بار به دور زمين گردش مي كند. به اين مدت دوره تناوب نجومي گفته مي شود. در طي اين مدت زمين نيز در مدار خود به دور خورشيد جا به جا مي شود و ماه را به دنبال خود مي كشاند.گردش ماه موجب مي شود كه ناظر زميني آن را به حالتهاي مختلفي ببيند كه دليل آن تغيير زاويه خورشيد، ماه و زمين است. هنگامي كه ماه بين زمين و خورشيد قرار دارد هيچ بخشي از ماه براي ناظر زميني روشن نيست. اصطلاحا" به اين لحظه مقارنه ماه و خورشيد يا ماه نو گفته مي شود. در واقع مقارنه لحظه تولد ماه است .شايد به نظر برسد كه در هر ماه قمري بايد يك خورشيد گرفتگي داشته باشيم ولي از آنجا كه صفحه مدار ماه با صفحه مدار زمين به دور خورشيد زاويه مي سازد. بنابراين در برخي از موارد سايه ماه از بالا يا پايين صفحه مدار زمين مي گذرد و خورشيد گرفتگي اتفاق نمي افتد. با جابه جا شدن ماه در مدار خود رفته رفته بخشي از آن از خورشيد نور مي گيرد و هلال ماه تشكيل مي شود.
  حدود هفتاد سال پيش اخترشناسي فرانسوي به نام «آندره دانژون» نشان داد كه تا زماني كه جدايي زاويه بين ماه و خورشيد به 7 درجه نرسيده است هلال ماه تشكيل نمي شود. او دليل اين حد را پستي و بلندي هاي لبه ماه دانست كه باعث مي شود سايه كوههاي ماه بخشهاي روشن آن را بپوشاند.
  با افزايش سن هلال(مدت زمان گذشته از مقارنه) به تدريج هلال ماه ضخيم تر مي شود. حال سوال اينجاست كه در چه زماني هلال ماه قابل مشاهده مي شود؟ براي پاسخ به اين سوال بايد به سراغ ركوردهاي رويت هلال ماه برويم .در شامگاه 28 امرداد 1380 ، حجه الاسلام عليرضا موحدنژاد(عضو هيات علمي دانشگاه صنعتي شريف) موفق شد هلال ماه جمادي الثاني 1422 را با دوربين دوچشمي 150×40 رويت كند. در اين زمان سن هلال 12 ساعت و 15 دقيقه و جدايي زاويه اي آن از خورشيد 7.6 درجه بود به اين ترتيب ركورد رويت هلال ماه را از آن كشورمان شد. در سال بعد مهندس محسن قاضي ميرسعيد هلال بسيار جوان رجب 1423 را با سن 11 ساعت و 40 دقيقه رويت كرد و ركوردي را به نام خود ثبت كرد و در اين زمينه موقعيت كشورمان را تثبيت كرد.
  عوامل نجومي موثر در رويت هلال ماه
  در نگاه اول واضح است كه هر چه سن هلال ماه بيشتر باشد، رويت آن آسان تر است. با افزايش سن هلال ، ماه فرصت بيشتري دارد تا از خورشيد فاصله بگيرد و سطح درخشان آن بيشتر مي شود. اما اين تمام ماجرا نيست و عوامل مختلفي در رويت هلال ماه موثر خواهند بود كه به چند مورد آن اشاره مي شود:
  مدت مكث : هلال هاي شامگاهي پس از غروب خورشيد، غروب مي كنند. فاصله زماني بين غروب خورشيد و غروب ماه را مدت مكث مي گويند. هر چه مدت مكث بيشتر باشد ماه مدت بيشتري در آسمان است و آسمان تاريك تر مي شود و امكان رويت فراهم مي شود. البته مدت مكث هلال هاي باريك كمتر از يك ساعت و در برخي از موارد كمتر از 40 دقيقه است. معمولا" چنين هلالهايي بلافاصله پس از غروب خورشيد قابل مشاهده نخواهند بود و رصدگر بايد دقايقي تحمل كند تا شرايط مناسب فراهم شود.
  زمان غروب خورشيد : چون هلال ماه شامگاهي پس از غروب خورشيد مشاهده مي شود. هر چه خورشيد ديرتر غروب كند، سن و جدايي زاويه اي هلال افزايش مي يابد. بنابراين هر چه به سمت نواحي غربي برويم شرايط رويت هلال بهتر مي شود.
  فاصله ماه از زمين : از آنحاييكه مدار ماه به دور زمين بيضي است بنابراين مطابق قانون دوم كپلر سرعت گردش ماه به دور زمين ثابت نيست. اگر مقارنه زماني اتفاق بيافتد كه ماه در حوالي حضيض مدارش باشد با سرعت بيشتري از خورشيد فاصله مي گيرد و جدايي آن سريع تر افزايش مي يابد. چنين هلالي در مقايسه با هلال ماه هم سن كه در اوج است به مراتب راحت تر رويت مي شود.

  چرا در تقويم قمري اختلاف ايجاد مي شود ؟
  با نگاهي به تاريخ نجوم مشخص مي شود كه بسياري از اقوام از ماه و تشكيل اهله براي تقويم استفاده مي كرده اند. ماه با حركت خود به دور زمين از حالتي به حالت ديگر مي رود. در ابتداي ماه به صورت هلال شامگاهي ديده مي شود، پس از چند روز به تربيع اول مي رسد كه در اين حالت ماه يك چهارم مدار خود را طي كرده است. ماه با پيمودن نصف مدار خود به وضعيتي مي رسد كه تمام سطح روشن آن مقابل زمين است كه به آن ماه كامل(بدر) مي گوييم.
  احكام روزه
  همين مراحل به طور معكوس تا ماه نو بعدي طي خواهد شد. به فاصله زماني بين دو ماه نو متوالي دوره تناوب هلالي گفته مي شود كه به طور ميانگين 29.53 روز است و طول متوسط يك ماه قمري مي باشد. از آنجا كه طول ماه در تقويم نمي تواند عدد غير صحيح باشد بنابراين هر ماه در تقويم قمري 29 يا 30 روز مي باشد.
  در تقويم هجري قمري مورد استفاده كشورهاي اسلامي بر اساس معيارها و ضوابطي 29 يا 30 روزه بودن ماه تعيين مي شود.
  مطابق حكم شرعي اگر هلال ماه در شامگاه 29 ام ماه رويت شود، آن ماه به پايان رسيده است و فردا روز اول ماه بعد است ولي اگر هلال ماه در شامگاه روز 29 ام رويت نشد ماه 30 روزه مي باشد. لازم به تاكيد است كه ممكن است تا چند ماه متوالي ماه 29 يا 30 روزه داشته باشيم.
  حال سوال اينجاست كه چرا در تقويم هجري قمري اختلاف پيش مي آيد؟
  به دليل اهميت نجومي و فقهي پيش بيني رويت هلال ماه همواره مورد توجه منجمين اسلامي بوده است. مشكل تقويم هجري قمري از سه مقوله نجومي ، انساني و فقهي قابل بررسي است. امروزه با وجود نرم افزارهاي نجومي مختلف محاسبه موقعيت و مشخصات ماه كار ساده اي است اما از آنجا كه مسئله رويت يك امر انساني است و بحث رويت امري است كه با توجه به افراد و شرايط مختلف متغير است بنابراين باعث بروز عدم قطعيت در پيش بيني مي شود. اختلاف فتوا در مورد رويت هلال ماه بحثي است كه مي تواند موجب اختلاف شود. بحثهايي مانند اتحاد افق ، استفاده از ابزار و ... مباحثي هستند كه در مراجع معظم مختلف در مورد آنها اختلاف نظر دارند.

  امروزه منجمين براي پيش بيني رويت هلال ماه از معيارهاي مختلفي استفاده مي كنند. اين معيارها بر اساس رصدهاي انجام شده طي قرون اخير طراحي شده است. بنابراين تقويم نويس با مقايسه مشخصه هاي نجومي ماه با معيارها و ركوردهاي به دست آمده در مورد رويت هلال ماه اظهار نظر مي كند. هر چند كه معيارهاي رويت هلال اختلافاتي را با يكديگر نشان مي دهند ولي نتايج علمي رصدها باعث مي شود كه خطاي پيش بيني ها به تدريج كاهش يابد.
  اما مشكل اصلي وجود ضوابط متفاوت در كشورهاي اسلامي براي شروع ماه مي باشد. به عنوان مثال ملاك كشور عربستان براي شروع ماه رويت هلال نيست. از چند سال پيش مسؤلين كشور عربستان ضابطه اي را براي تقويم ام القري تعيين كرده اند. مطابق آن اگر مقارنه ماه و خورشيد پس از غروب خورشيد اتفاق افتد و در شهر مكه ماه پس از خورشيد غروب كند فرداي آن روز اول ماه بعد مي باشد. اين ضابطه لزوما" به معني رويت پذير بودن هلال ماه نيست. از آنجا كه بسياري از كشورهاي اسلامي از عربستان تبعيت مي كنند. اين امر باعث مي شود كه بين تقويم ما با بسياري از كشورها اختلاف ايجاد شود و گاهي اوقات ممكن است اين اختلاف به دو روز نيز برسد ولي اين به هيچ وجه به اين معني اشكال در تقويم ما نيست.

 6. صلوات ها 3


 7. #4

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,787
  حضور
  6 روز 22 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  9343

  اثبات رويت هلال
  راههاي اثبات روئيت هلال را بيان كنيد؟
  1-خود شخص ببيند
  2-خبر متواتر
  3-خبر رويت هلال شيوع پيدا كند به جوري كه شيوعش مفيد علم باشد
  4-2تا عادل خبر بدهند
  5-حكم حاكم شرعي
  6-گذشتن سي روز از هلال شعبان

 8. صلوات ها 2


 9. #5

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,787
  حضور
  6 روز 22 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  9343

  احكام روزه
  بنام خدا
  روزهاي واجب كدام است
  1-روزه رمضان
  2-روزه كفاره
  روزه قضا
  روزه نذروعهد ويمين
  روزه استيجاري
  روزه سوم اعتكاف
  روزه بدل قرباني حج تمتع

  روزه هاي حرام كدام است؟
  1-روزه عيد قربان
  2-روزه عيد فطر
  3-روزه ايام تشريق براي كسيكه در منااست
  4روزه يوم الشك
  5-روزه سكوت
  6-روزه وصال
  7-روزه مستحبي زن درجائيكه با حق شوهر منافات داشته باشد
  8-روزه مستحبي فرزند در جائي كه باعث ازار واذيت پدرو مادر گردد.
  9-روزه مريض وهركس كه روزه براي او ضرردارد
  10-روزه مسافر،به جز مواردي كه استثنائ شده است


 10. صلوات ها 5


 11. #6

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,787
  حضور
  6 روز 22 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  9343  بنام خدا
  روزه خواران مجاز
  1-پیرمرد و پیرزنی که گرفتن روزه برای انا ن مشقت دارد
  2-زن بارداری که گرفتن روزه برای حمل یا خودش ضرر دارد
  3-زن شیردهی که گرفتن روزه برای بچه یا خودش ضرر دارد
  4-بیماری که روزه برای او ضرر دارد
  5-کسیکه بیماری دارد که زیاد تشنه میشود و نمی تواند تشنگی راتحمل کند
  6-کسی که به سن بلوغ نرسیده است
  7-زنی که خون حیض ونفاس می بیند
  8-کسی که به جائی مسافرت می رود و قصد اقامه ده روز نمیکند
  9-دختری که به جهت ضعف بنیه گرفتن روزه برای او مشقت فراوان وضرر دارد
  10-کسی که بیهوش است ویا در کما به سر میبرد
  11-دیوانگان


 12. صلوات ها 4


 13. #7

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,787
  حضور
  6 روز 22 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  9343  بنام خدا
  روزه دار ودندانپزشکی
  پرکردن دندان در ماه رمضان چگونه است؟
  همه مراجع:پر کردن یا جرم گیری وکشیدن دندان در ماه رمضان ،برای پزشکان جایز است وبرای شخص روزه دار زمانی جایز است که مطمئن باشد خون یا ابی که به وسیله دستگاه وارد فضای دهان میشود،فرونخواهد رفت


 14. صلوات ها 2


 15. #8

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,787
  حضور
  6 روز 22 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  9343  بنام خدا
  مفطرات روزه ،چند تاست؟
  همه مراجع(به غیر از سیستانی وزنجانی) : نه تا است 1- خوردن اشامیدن2-جماع3استمنائ 4دروغ بستن به خداوپیامبر وجانشینان پیامبر 5رساندن غبار غلیظ به حلق6-فرو بردن تمام سر در اب 7-باقی ماندن برجنابت وحیض و نفاس تااذان صبح 8-اماله کردن با چیز های روان9-قی کردن.
  سیستانی ، زنجانی: فرو بردن سر در اب را(شماره 6) قبول ندارد البته اقای سیستانی میفرماید که گناه کرده ولی مفطر نیست ولی اقای زنجانی میفرماید نه گناه است ونه مفطراست.
  نوری،گلپایگانی،صافی، خوئی: غیارغیر غلیظ بنا براحتیاط واجب روزه را باطل میکند.
  زنجانی:غبار غلیظ یاغیر غلیظ بنابر احتیاط مستحب روزه را باطل می کند.

  ویرایش توسط اسراء : ۱۳۸۸/۰۸/۱۰ در ساعت ۱۸:۴۹

 16. صلوات ها 2


 17. #9

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  3,268
  حضور
  54 روز 18 ساعت نامشخص
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  11929

  کفاره روزه
  بسمه تعالی

  کفاره چیست؟
  کفاره از ماده «کفر» به معنای پوشاندن است و در اصطلاح دینی عبارت است از:
  پرداخت صدقه، قربانی و انجام دادن عمل شرعی و مانند آن به جهت گناهی که انجام گرفته است.
  از آنجایی که آثار گناه را محو می سازد و آنرا از انسان می پوشاند،«کفاره» می گویند.
  انسان کافر نیز از آن جهت که حقایقی از قبیل خدا، قیامت، نبوت و ... را انکار کرده و آنرا از خود می پوشاند کافر نامیده می شود. کفاره در همه شریعتها و ادیان، برای اجتباب از پیامدهای سوء اعمال شرعی، غیر اخلاقی و مخالف اصول اجتماعی انجام می گیرد و مهم ترین آثار آن جلب رضایت و فرو نشاندن خشم الهی است.
  انواع کفاره روزه
  چند نوع کفاره روزه وجود دارد؟
  چهار نوع:
  1. کفاره روزه خواری عمدی ماه رمضان؛ و آن آزاد کردن بنده یا گرفتن دو ماه روزه یا اطعام شصت فقیر است.
  2. کفاره خوردن عمدی روزه قضای ماه رمضان در بعد از ظهر؛ و آن اطعام ده فقیر است و در صورت عدم تمکن گرفتن سه روز روزه است.
  3. کفاره روزه نذر معین؛ و آن همان کفاره روزه خواری عمدی در ماه رمضان است.
  4. کفاره روزه اعتکاف؛ و آن همان کفاره روزه خواری عمدی در ماه رمضان است.
  ویرایش توسط شفا : ۱۳۸۸/۰۹/۰۱ در ساعت ۰۰:۰۴

 18. صلوات ها 2


 19. #10

  عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  3,268
  حضور
  54 روز 18 ساعت نامشخص
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  8
  صلوات
  11929  منظور از مد و طعام در کفاره روزه چیست؟
  منظور از طعام؛گندم،ارد،نان،جو،خرما ومانند ان است ومقدار مد حدود 750گرم یا10سیر می باشد.
  ( تذکر؛کفاره باید به فقیر داده شود)
  توضیح المسائل مراجع،م1660
  ویرایش توسط شفا : ۱۳۸۸/۰۹/۰۴ در ساعت ۲۰:۳۴

 20. صلوات ها 4


صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود