پرسش راجع به سرد مزاجی و گرم مزاجی در خواستگاری، کی و چگونه؟

تب‌های اولیه

59 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پرسش راجع به سرد مزاجی و گرم مزاجی در خواستگاری، کی و چگونه؟

با سلام خدمت کارشناسان و کاربران محترم.
چند سوال دارم که جداگانه مطرح می کنم:

الف) دقیقا منظور از سرد مزاجی و گرم مزاجی چیست؟
ب) منظور از گرم مزاجی و سرد مزاجی که باید در خواستگاری مطرح شود چیست؟
ج) در کدام جلسه خواستگاری باید این موضوع مطرح شود؟
د) از طرف دختر باید با چه نوع سوالی این موضوع مطرح شود که حمل بر بی حیایی او نشود؟

این سوالا رو پرسیدم چون استاد اخلاقی بهم گفت باید دختر و پسر در سه چیز باهم متناسب باشن که یکیش همین سرد مزاج بودن و گرم مزاج بودن هست که باعث خیلی از مشکلات میشه مخصوصا اگه خانم گرم باشن و آقا سرد. ولی من روم نشد این سوالا رو از ایشون بپرسم

با تشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام خدمت شما پرسشگر محترم
از تأخير در پاسخگويي عذرخواهي مي كنم.
براي پاسخ به سؤالات شما بايد مقدماتي مورد توجه قرار گيرد.

مزاج‌شناسی
مزاج شناسی یکی از علومی است که از دیر زمان مورد توجه عام و خاص بوده است , همه ی انسان ها صرف نظر از میزان سواد و رشته تحصیلی و گرایش اجتماعی نسبت به مفاهیم مزاج شناسی واقف بوده و هر کدام به تناسب میزان فهمی که از آن داشتند در تمامی شئون زندگی از این علم بهره می بردند.
تمامی کارشناسان رشته های مختلف علوم اجتماعی , صنعتی , معماری و کشاورزی , طب و نجوم و تعلیم و تربیت و علوم سیاسی نیز به طور کامل از این علم در موضوعات مورد بحث خود استفاده می کردند و ساختار نظام علمی خود را بر مبنای مزاج شناسی استوار می ساختند .
اگر هر انسانی بر طبق طبع و مزاج خویش غذا میل کند، کم تر بیماری به سراغ او خواهد آمد. شناخت طبع بر هر فردی لازم و ضروری است و از طریق آن، می توان بسیاری از مشکلات که معمولاً برای انسان پیش می آید پیشگیری کرد.

انواع مزاج‌ها
براساس طبیعیات قدیم، جهان نظام طبیعت بر پایه 4 عنصر اصلی آفریده شده است که عبارتند از: آتش، هوا، آب و خاک. این چهار عنصر در بدن انسان به 4 خلط (اخلاط اربعه: صفرا، دم، بلغم و سودا) تبدیل می‌شوند و هر یک تاثیرات خاصی در بدن انسان ایجاد می‌کند.
بر اساس طب سنتی9 نوع مزاج کلی وجود دارد:

1. مزاج معتدل
  2. مزاج سرد
  3. مزاج گرم
  4. مزاج تر
  5. مزاج خشك
  6. مزاج گرم وتر
  7. مزاج گرم وخشك
  8. مزاج سرد وتر
  9. مزاج سرد وخشك

علائم مزاج گرم و تر (دموی)
افراد با این مزاج پوست نرم، مرطوب و گرمي دارند، منافذ پوستي درشتي دارند كه از علايم منافذ درشت خوب عرق كردن است. رگهاي دست آشكار و برجسته است، رنگ پوست گندم‌گون يا گلگون است رنگ چشم (سفيدي) با گرايش قرمز است ،رنگ مردمك ميشي تيره و سياه است موي سر: درشت و قابل انعطاف و داراي پيچ درشت است، رنگ مو: سياه خرمايي تيره و روشن و معمولاً پر مو هستند.
مزه دهان،‌ شيريني صبحگاهي است، دهانشان كم رطوبت است و كم تشنه مي‌شوند. اشتهاي زياد و خوراك خوبي دارند، توان هضم غذا بسيار بالاست نفخ معده ندارند، يبوست ندارند، گرايش به شيريني كم دارند و گرايش به شوري هم بسيار اندك است. گرايش به ترشي كم دارند. بوي بد دهان ندارند، بوي بد مدفوع ندارند، قار و قور شكم ندارند تمايل به سردي‌ها ندارند ولي تمايل به گرمي‌ها اندكي دارند.
افراد دموي بايد غذاهاي خنک و سردي مثل آش انار، آش آلو، آب زرشك خيار، مركبات و ماست و... مصرف كننده تا حرارت بدن تعديل شود. اگر فرد دموي همراه با غذاي گرم مثل شيريني‌جات از مواد و اغذيه سرد استفاده نكند دچار جوش و خارش بدن، گر گرفتگي، بيقراري، كهير، سوزش ادرار، سوزش سر دل، و آفت دهان خواهد شد.

علائم مزاج گرم و خشک (صفراوی)
افراد با این مزاج دارای پوستي خشك و بدون رطوبت، داراي منافذ پوستي درشت، رگهاي دست گاهي آشكار و گاهي پنهان هستند، رنگ پوست گرايش به زردي دارد، سفيدي چشم سفيد با گرايش زرد است، مردمك چشم ميشي روشن است، موي سر، خشك و ضخيم و برجسته است، رنگ مو، سياه و خرمايي است و صفراوي‌ها غالباً كم‌مو هستند.
مزة دهان تلخ صبحگاهي است، غالباً دهان خشك و تشنه است، افراد صفراوي كم اشتها هستند، توان هضم غذا بالاست، نفخ معده ندارند، يبوست ندارند، گرايش به شيريني و شوري هم ندارند. افراد صفراوي غالباً گرايش به ترشي دارند، بوي بد دهان ندارند، بوي بد مدفوع ندارند، قار و قور شكم ندارند، تمايل به سردي‌ها دارند و از گرمي‌ها گريزانند.
افراد صفراوي غالباً در اثر حجامت تعديل مزاج يافته و رنگ و رويي به مراتب روشن‌تر از قبل خواهند داشت، اشتهاي آنان با حجامت افزايش مي‌يابد و در صورت تكرار حجامت فربه و چاق خواهند شد.

علائم مزاج سرد و تر (بلغمی)
افراد با این مزاج دارای پوستی نرم و مرطوب ، غالباً سرد ، با منافذ ريز ( تعرق كم ) و رگ های پنهان هستند ، رنگ پوست سفيد ، سفيدی چشم ، سفيد بی حال ، مردمک آبی و روشن دارای موهاي نرم و نازک و لخت با رنگ زرد ، بور و خرمايی روشن و سفيد و غالباً افراد بلغمي بی مو هستند.
دهانی بی مزه ، مرطوب و پر آب دارند ، اشتهای زياد و خوراک فراوان دارند ، توان هضم غذا در آنان كم است ، معده نفاخی دارند ، گاهی يبوست دارند و گرايش به شيرينی و شوری دارند به ميزان زياد.
گرايش به ترشی و بوی بد دهان ندارند ، بوی بد مدفوع ندارند ، قار و قور شكم دارند ، تمايل به سردی‌ها ندارند و در عوض تمايل به گرمی‌ها به شدت در آنان وجود دارد.
اگر بلغمی در سر اضافه شد بلاهت و حماقت ايجاد مي‌كند كه در اثر افزايش سردی در سر است ، تمام داروهای افزايش حافظه گرم هستند ، اوج سردی در مغز آلزايمر پديد می آورد. ( البته سرد و خشک ).
افراد بلغمی نبايد سردی‌جات را به تنهايی ميل كنند ( همراه با گرمی ميل شود ).
روغن نباتی ، كره گياهی ، نوشابه ، برنج ، گوشت گاو، سوسيس و كالباس و فرآورده‌های اين چنينی بلغم زا هستند و همه افراد به خصوص بلغمی‌ها باید از اين گونه مواد بايد پرهيز كنند.

علائم مزاج سرد و خشک (سوداوی)
افراد با این مزاج پوست خشک و بدون رطوبت و داراي منافذ متوسط، رگ هاي دست پنهان هستند، رنگ پوست تيره است، رنگ چشم (سفيدي) سفيد تيره است. رنگ مردمک ميشي و قهوه‌اي است. موي سر، خشک و ضخيم يا مجعد است، رنگ مو، سياه مات و جوگندمي است و فرد سوداوي معمولاً كم مو است
مزه دهان صبحگاهان شور مزه است و دهان، خشك و كم آب است، اشتها زياد، ولي خوراک كم است، توان هضم غذا بسيار كم است، نفخ معده فراوان دارند، يبوست دارند، گرايش به شوري و شيريني دارند، گرايش به ترشيي ندارند، بوي بد دهان ندارند، بوي بد مدفوع، ندارند، قار و قور شكم دارند، تمايل به سردي‌ها ندارند و تمايل به گرمي‌ها دارند.
سودا چون سرد و خشک است افراد سوداوي بايد از غذاهاي سرد و خشك پرهيز كنند و در عوض از غذاهاي گرم و تر مثل عسل استفاده نمايند. غذاهاي سرد و خشك مثل برنج كه بدن را با افت رطوبت مواجه مي‌كند، مهم ترين عامل يبوست است (به خاطر دفع رطوبت).
در کتاب هاي طبي قديمي چنين آمده است:«اگر طبيب بتواند شخص سوداوي مزاج را راضي کند هنر کرده است!»

سایر مزاج‌ها

علائم سایر مزاج‌ها ترکیبی از علائم بالاست. مثلا علائم مزاج سرد برآیندی از علائم مزاج «سرد و خشک» و مزاج «سرد و تر» است.

نرم‌افزار مزاج‌شناسی

از آنجا که وقوف بر همه تکنیک‌ها و فنون مزا‌ج‌شناسی انسان برای عامه جامعه دشوار است بر آن شدیم تا با ارائه یک نرم افزار مزاج‌شناسی این امر را تسهیل نماییم. این نرم‌افزار که در قالب یک سرویس تحت وب در سایت طبایع در اختیار کاربران قرار دارد، با طرح حدود 30 پرسش، مزاج شما را به همراه « غلبه‌های مزاجی» شما تشخیص می‌دهد. یکی از مزایای این نرم‌افزار نسبت به تشخیص‌های انسانی، این است که درجات شدت و ضعف مزاج را نیز تشخیص می‌دهد. مثلا ممکن است مزاج دو نفر سرد باشد، اما درجات سردی آن دو متفاوت باشد. این نرم‌افزار قابلیت آن را دارد که این تفاوت‌ها را نیز نشان دهد. در کتاب‌های قدیمی طب سنتی هر کیفیت (گرمی، سردی، تری و خشکی) را دارای 4 رتبه دانسته‌اند. این نرم‌افزار نیز از همان روش دسته‌بندی بهره می‌گیرد. لازم به ذکر است که این نرم‌افزار با بهره‌گیری از دروس مزاج‌شناسی دکتر خیراندیش و کتاب مروری بر کلیات طب سنتی ایران نوشته دکتر ناصری و سایرین طراحی شده است. امید است که با این تلاش قدمی در راه گسترش طب سنتی برداشته باشیم.

براي اطمينان بيشتر آزمون بالا را با اين آزمون مقايسه كنيد
و غذاهاي مفيد براي خود و توصيه هاي طبي را ياد بگيريد و با زمينه هاي بيماري هاي در مزاج خود آشنا شويد:
آزمون مزاج سنجی 2

[="Tahoma"][="DarkGreen"]براي رسيدن به تعادل مزاج شناخت سه امر مهم است:
الف) شناخت مزاح خودمان
ب) شناخت مزاج غذاها و نوشيدني ها و ميوه هايي كه روزانه مصرف مي كنيم
ج) شناخت مزاج اقليم و طبيعتي كه در آن زندگي مي كنيم

width: 500

[TD="align: center"]عناصر اربعه
[/TD]
[TD="align: center"]مزاج
[/TD]
[TD="align: center"]اخلاط اربعه
[/TD]
[TD="align: center"]مزه دهان
[/TD]
[TD="align: center"]رنگ زبان
[/TD]
آتش
گرم و خشك
صفرا
تلخ
زرد
هوا
گرم و تر
خون
شيرين
قرمز
آب
سرد و تر
بلغم
ترش
سفيد
خاك
سرد و خشك
سودا
شور
سياه

فرمول كلي براي رسيدن به تعادل: كليه مزاج ها بهتر است برخلاف مزاج خودشان تغذيه كنند. براي مثال كسي كه مزاجش گرم و تر است بهتر است براي مدتي از غذاهاي سرد و خشك استفاده كند.
دقت كنيد: براي تشخيص مزاج غالبي خود بايد شرايط عادي را در نظر بگيريد نه زماني كه مثلا فشارتان افتاده يا كم خوني داريد يا بدنتان عفوني است و تب داريد.[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]مزاج جنسيتي
- به طور كلي مزاج مردان گرم و تر است به همين دليل از نظر قدرت جسماني و رواني بانشاط تر اند. مزاج زنان سرد و تر است، بنابراين زنان لازم است بيشتر از نظر جسمي و رواني مراقب خود باشند. اگر عصبي نشوند و حساس و زودرنج نباشند و از غذاهاي سرد استفاده نكنند دچار ضعف و بي حالي نمي شود و در طول روز بانشاط و شاداب خواهند بود.
- مزاج پسران در كودكي و طفوليت گرم تر است بنابراين در اين سال ها پسران رشد بيشتري دارند و مزاج دختران در اين سالها سرد و تر است و در سال هاي جواني گرم و تر مي شود بنابراين در سال هاي جواني دختران رشد بيشتري مي كنند و شاداب ترند.
افرادي كه چاق هستند و چاقي انها به دليل گوشت و عضله است عموما مزاجشان گرم و تر است. «عموما» در روابط زناشويي موفق هستند. افرادي كه عموما اندامشان از چربي و پيه انباشته شده عموما سرد و تر است و در روابط اجتماعي و زناشويي چندان موفق نيستند.

سؤال: تغيير مزاج ممكن است يا بايد چوب مزاجمان را بخوريم و از لذت هايي محروم بمانيم؟

به زودي پاسخ داده مي شود.............[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]با مطالعه مطالب بالا و با توجه به حالات خود تا حدود زيادي مي توانيم طبع خود را بشناسيم پدر بزرگان و مادربزرگان ما خودشان طبيب خودشان بودند مثلا مي گفتند من فلان غذا يا ميوه را نمي خورد به من نمي سازد.
يا برخي متوجه مي شوند كه اگر ماست يا دوغ بخورند حالت كرختي به آنها دست مي دهد يا برخي با خوردن شيريني سريع گرمشان مي شود و يا جوش مي زنند.
خب براساس قاعده كلي كه بيان شد مي توان مخالف مزاج خود عمل كرد تا به تعادل برسيم. مانند اين كه شما سوار دوچرخه اي يا قايقي شده ايد كه برخلاف مسير مستقيم مثلا به چپ كشيده مي شوند ما براي تنظيم مسير كمي به سمت راست هدايش مي كنيم.
بنابراين مثلا فردي كه طبع سرد و تري دارد بايد غذاهاي گرم و خشك بيشتر مصرف كند تا به تعادل جسمي و روحي برسد.[1]
مادري كه از طبع فرزند يا شوهر خود با خبر است مي تواند با برنامه غذايي منظم كاري كند كه مثلا اگر شهوتشان بالا است آن را كم كنند. ولي متأسفانه اغلب مادران ما در هنر آشپزي اين مسائل را رعايت نمي كنند. جواني كه در مناطق گرمسيري زندگي مي كند و غذاهاي غالب او گرم است و مجرد است مانند كسي است كه به جاي كم كردن آتش روي آتشي بنزين مي ريزد.
خب با اين نكات مشخص مي شود كه زن و شوهر هم بايد به طبع و غذا و اقليم خود توجه كنند. يعني خانم خانه بايد در سفره خود مصلح داشته باشد كه افرادي كه سر سفره مي نشينند با استفاده از مصلح طبع خود را با ترشي يا ماست يا ....متعادل كنند. فردي كه طبع گرمي دارد اگر ماهي بخورد متعادل مي شود ولي فردي كه طبع سردي دارد در كنار ماهي بايد از فلفل يا خرما استفاده كند.

.........................
رازكاميابي در زندگي زناشويي، جمشيد خدادادي، ص131.[/]

- مسائل مختلفي بر شهوت اثر دارد مانند ژنتيك و طبع ها و مزاج ها، غذاها، شرابط اقليمي و آب و هوايي، افراط در خوردن غذاهاي گرم يا سرد، خوردن فست فودها، تصورات خرافي و نادرست درباره مسائل جنسي، ندانستن يا ندانستن اخلاق و آداب مباشرت و مجامعت، اختلالات جنسي، اختلالات رواني (اضطراب و وسواس و افسردگي) و تحريكات واقعي و مجازي( اختلاط با نامحرم و ديدن تصاوير و فيلم هاي جنسي و پورنوگرافي) و ... بنابراين بايد با «آموزش هاي روان شناختي» و «توجه به دستورات ديني» و «پزشكي» به تعادل خود كمك كنيم.

-احتلام ها، خيال پردازي ها، محتواي روياها، خودكاوي و تجربه دروني نسبت به شهوت و كشش جنسي به جنس مخالف، و...تا حدودي زياد خبري از قدرت و شدت شهوت مي دهد. البته از ياد نبريم كه گاهي هم انسان در روياها و خيالپردازي ها دنبال چيزهايي مي گردد كه ندارد يا كم دارد.

[="Tahoma"][="DarkGreen"]افراد اخلاقي و مذهبي به دليل حيا و مسائل متكي به فرهنگ ديني راحت نيستند در جلسات خواستگاري درباره مسائل جنسي صحبت كنند. اگر فردي برايش مسأله جنسي اهميت ويژه اي دارد و يا نگراني خاصي دارد بهتر است اين مسأله را ضمن مشاوره بررسي كنند. يعني مي توان در جلسه خصوصي يا ضمن نامه اي نگراني خود را به مشاور منتقل كرد تا مشاور در ضمن مشاوره ازدواج آن را بررسي كند.
پسران و دختران مذهبي كه با مسائل اخلاقي و شرعي(عفاف ديداري، شنيداي، لمسي، تخيلي و.. ) شهوت خود را كنترل و مديريت كرده اند و تجربه اي از ارتباط جنسي ندارند نمي توانند به راحتي طبع خود را در مسائل جنسي بدانند ولي جاي نگراني نيست با آموزش، رفع شبهات و تنظيم غذاها مي توانند به تعادل و رضايت زناشويي برسند. اما ناگفته نماند از آنجا كه دامادهاي جوان جنسي عاطفي هستند هشياري بيشتر نسبت به دختران درباره قدرت و شدت شهوت خود دارند. اينان بايد دقت كنند كه همسرانشان عاطفي جنسي هستند يعني به محض محرم شدن سخن از را به وادي جنسي نكشانند و رفتار جنسي خود را مديريت كنند. با رعايت آداب اسلامي كه در كتاب حليه المقين آمده است مي توانند مانع سردي شوند گاهي يك عملكردناشيانه داماد مي تواند ماه ها يا سال ها رضايت زناشويي را تعطيل كنند بنابراين آموزش آموزش آموزش
[/]

معرفي نرم افزار
آشناي محبوب 1و 2
هنرعشق بازي
تذكر: اين مباحث در سايت آپارات بارگذاري شده است

کنیز بانوی بی نشان;759979 نوشت:
د) از طرف دختر باید با چه نوع سوالی این موضوع مطرح شود که حمل بر بی حیایی او نشود؟

سلام عزیزم

بحث مزاج شناسی پیچیده تر از اینه که بشه با نرم افزار یا پاسخ دادن به سوالات در حد ده تا بیست تا بهش رسید .. چون ما یه مزاج داریم و یه طبع .. و این دو برای برخی قابل تشخیص نیست ...

حتما باید حدودا یک ساعت توسط یک پزشک طب سنتی حاذق بررسی بشه ..

برات مثالی میزنم : مثلا بنده طبع پایه ام اگر صفراوی باشه ، میتونه بعد از سالها تغذیه اشتباه هر عضوی از بدنم غلبه ی یک خلط دیگر بهش دست بده و از طبع پایه ام فاصله بگیره ..

چه بسا شخص طبعش گرمه اما مثلا مغزش بعد از مدتی بنا به دلایلی دچار غلبه ی سردی شده و عواقب بدی چون افسردگی و کم شدن نیروی جنسی به سراغش اومده...

پس اعضا میتونن بطور جداگانه دچار مشکلاتی بشن و اصلا نمیشه با این سوالات سطحی شخص رو شناخت!! فردا نری اینجوری همسرت رو بسنجی بعدا ببینی اشتباه بوده و بعد به طب سنتی بدبین بشی ..

موفق باشی

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]

کنیز بانوی بی نشان;759979 نوشت:
با سلام خدمت کارشناسان و کاربران محترم.
چند سوال دارم که جداگانه مطرح می کنم:

این سوالا رو پرسیدم چون استاد اخلاقی بهم گفت باید دختر و پسر در سه چیز باهم متناسب باشن که یکیش همین سرد مزاج بودن و گرم مزاج بودن هست که باعث خیلی از مشکلات میشه مخصوصا اگه خانم گرم باشن و آقا سرد. ولی من روم نشد این سوالا رو از ایشون بپرسم

با تشکر

سلام.
.
من یه سوال دارم.
.
اون دو تا مورد دیگه ای که گفتیم اون استاد اخلاق گفته، چی بود؟
.
واسه مزاج هم تناسب خیلی خوب و مهمه،
اصلا هم از پرسیدن خجالت نکشید... چون مسائل زناشویی یه بخشی از این مسئله هست... و یه بخش مهم دیگه خلقیات هست!!!
.
حتما تو محاوره شنیدین که میگن طرف دم دمی مزاجه... این قول معروف در مورد خلق و خو هست.. پس چرا از عبارت مزاج استفاده شده؟!.
.
حتی کارشناسان این علم دارن مشاغل رو با توجه به نوع مزاج افراد دسته بندی می کنن..
دلیلشم اینکه هر مزاجی خصوصیات منحصر به خودش رو داره... پس برای بررسی سازگاری دو نفر در خلقیات میشه یخورده رو مزاج اون ها حساب باز کرد.
.
من که نمی تونم با موبایل خیلی نقل و قول کنم... ولی این چیزی که سر کار مشک تحت عنوان غلبه مطرح کردن،.. قابل درمان هست و مزاج جبلی یا اصلی ثابت هست و غلبه ها تشخیص رو سخت می کنه[emoji4]
.
ان شا الله بعدا تشریف میارم و توضیحاتم رو کامل می کنم

یا زینب کبری;766189 نوشت:
[=Microsoft Sans Serif]
سلام.
.
من یه سوال دارم.
.
.
اصلا هم از پرسیدن خجالت نکشید... چون مسائل زناشویی یه بخشی از این مسئله هست... و یه بخش مهم دیگه خلقیات هست!!!
.
حتما تو محاوره شنیدین که میگن طرف دم دمی مزاجه... این قول معروف در مورد خلق و خو هست.. پس چرا از عبارت مزاج استفاده شده؟!.
.
حتی کارشناسان این علم دارن مشاغل رو با توجه به نوع مزاج افراد دسته بندی می کنن..
دلیلشم اینکه هر مزاجی خصوصیات منحصر به خودش رو داره... پس برای بررسی سازگاری دو نفر در خلقیات میشه یخورده رو مزاج اون ها حساب باز کرد.
.
من که نمی تونم با موبایل خیلی نقل و قول کنم... ولی این چیزی که سر کار مشک تحت عنوان غلبه مطرح کردن،.. قابل درمان هست و مزاج جبلی یا اصلی ثابت هست و غلبه ها تشخیص رو سخت می کنه[emoji4]
.

سلام...بله قابل درمانه .. و بعضیا میان براساس این غلبه های درمان نشده اشخاص رو قضاوت میکنن ولی اشتباهه !!

ممکنه شخص گرم رو به سرد تعبیر کنیم و یا برعکس ..

بهرحال موضوع انقدر سطحی نیست و باید دقیق بررسی بشه ..

با سلام

بر خلاف نظر خیلی ها که معتقدند حتما باید با شخصی همبستر شد تا بتوان به گرم یا سرد مزاج بودن آن پی برد چند تکنیک ساده برای تشخیص این امر وجود دارد

(این تکنیک ها به مرد یا زن بودن ربطی ندارد)

(تمامی این موارد نسبی است)

1. اگر شخص مقابلتان به غذاها و یا رنگ های تند علاقه دارد او گرم مزاج است

2. هرچقدر رنگ پوست تیره تر باشد شخص گرم مزاج تر است

3. اصولا سید ها گرم مزاجند

4. اگر شخص در جلسات اول خواستگاری بحث را به موضوعات جنسی کشاند گرم مزاج است

با استفاده از این موارد می توانید تا حدودی بفهمید که طبع فرد مقابلتان چگونه است ضمنا حتما به شما توصیه می کنم که با مراجعه به مراکز مشاوره ی قبل از ازدواج اطلاعات بیشتری را در این زمینه کسب کنید و از مشاورتان بخواهید تا با انجام آزمون های لازم به سرد یا گرم مزاجی شما و خواستگارتان پی ببرد نکته ی مهم دیگر این است که بیشتر از اینکه روی گرم یا سرد مزاجی خواستگارتان حساس باشید بهتر است به موضوع هماهنگی جنسی توجه کنید یعنی طبع جنسی شما و خواستگارتان هرچقدر بیشتر شبیه هم باشد این هماهنگی بیشتر است. نکته ی مهم دیگر این است که سرد مزاجی زمانی اختلال محسوب می شود که فرد نتواند شریک جنسی اش را بطور کامل به لذت برساند و این امر زمانی اتفاق می افتد که هماهنگی جنسی بین زوجین کم باشد. دو انسان سرد مزاج می توانند سالیان سال بدون هیچ مشکلی در کنار هم زندگی کنند نکته ی مهم این است که آنها از همدیگر لذت می برند که در اینصورت دیگر نمی توان به سرد مزاجی به چشم یک اختلال ویران کننده نگاه کرد و از آن واهمه داشت.

استاد حامی که آخرش جواب سوالات اصلی استارتر که در تیتر هم هست ندادن.
بالاخره در خواستگاری کی و چگونه مطرح بشه؟

من خیلی گرم مزاجم همون وقت که چایی اورد بهش میگم طبعت چیه

من نمیگم سرد مزاجی و گرم مزاجی تاثیری در زندگی نداره

اما ان قدر مهم نیست که همون اول از شخص مقابل پرسیده شه

اولین خصوصیات که شخص باید داشته باشه ایمان - و خونواده خوب - و.. ... که دوستان گفتن

با نــــام خــــدا

نکته ی 1 :

اگر یه عشق خالص و اصیل و 24 عیار و پایداری برقرار باشه حله !

یعنی در هر صورتی جاذبه ایجاد خواهد شد جدا از مزاج و . . .!

نکته 2 :

به نظرم پرسش رک در این باره اول اشنایی زیاد جالب نباشه و صحیح نیست !

چون ازدواج اینجوری فقط در بعد غریزه خلاصه میشه که اینطور نیست .
.

کلا با یه تیزبینی میشه افراد گرم مزاج و سرد مزاج رو تشخیص داد از رفتار و حرکات و . . .

نکته ی 3 :

تا حدودی این بحث نسبی هست

تو جلسه اول واقعا خجالت اوره این حرفا رو زد :Nishkhand:

البته نمیگم نباید پرسید ولی خب نه به این زودی و نه به این رکی

تو فامیل ما یکی از این کارا کرده بود پسره رفته بود پشت سرشم نگا نکرده بود :khandeh!:

وقتی به ما تعریف کرد چقدر خندیدیم :khaneh:

ولی وقتیم میخواین بپرسین این جوری نپرسین چه لزومی داره اول راه دختر این حرفا رو بزنه

یه مدت که باهم برای آشنایی بگذرونید مشخص میشه طرفین در چه حدی هستن

یک سوال هم در این زمینه من دارم:

اصلا یک فرد مجرد ، چطور میتونه تشخیص بده خودش ، در زمینه جنسی سردمزاج هست یا گرم مزاج؟ وقتی ادم خودش مزاج خودش رو نمیدونه ، چطوری میخواد جواب درستی به طرف مقابل بده؟ من فکر میکنم خیلی از مجردها که سعی میکنن پاک و سالم زندگی کنن، در این زمینه در مورد خودشون شناخت اشتباهی دارن و اون چیزی که فکر میکنن نیستن...

مثلا یک اقاپسر مجردی که یکسره خودش رو به کار و فعالیت مشغول نگه میداره و طرف چیزهای محرک نمیره ، و در نتیجه ، به ندرت هم ذهنش به طرف این مسائل منحرف میشه ، چطوری باید بفهمه مزاجش چیه؟ ایا تستی در این زمینه وجود داره؟

[="Purple"]من چندوقت پیش یه جلسه ای شرکت کردم سخنران خیلی تاکید داشت روی این قضیه که حتما باید مطرح بشه و میگفت از روی مشخصات ظاهری م میشه فهمید و همه بی اعتنا رد میشن و فکرمیکنن چیز مهمی نیست... حالا اون مشخصات ظاهری چیه؟؟؟
البته فکر میکنم یکیش برجسته بودن رگهای دسته ...
[/]

[="DarkGreen"]سلام

به نظر من مطرح کردن این موضوع تو جلسه خواستگاری زیاد درست نیست هر چند خیلی مهمه که تو سردی یا گرمیه مزاج شبیه هم باشن ولی از روی یه سری خصوصیات ظاهری و اخلاق و رفتار طرف هم تاحدودی میشه فهمید که چه مزاجی دارن

بعضیا هم هستن که با یه نگاه میشه فهمید که چقدر سرد و خشک هستن!!! :Gig: ( اصلا آدم همون اول پشیمون میشه :khaneh:)[/]

اشتباه نکنید دوستان خوبم سردمزاجی خانم ها دردسر سازهستش حالا وارد بحث نمیشم ولی سعی کنید یه گرم مزاجش رو بردارید

مولکول 68;766271 نوشت:
یک سوال هم در این زمینه من دارم:اصلا یک فرد مجرد ، چطور میتونه تشخیص بده خودش ، در زمینه جنسی سردمزاج هست یا گرم مزاج؟ وقتی ادم خودش مزاج خودش رو نمیدونه ، چطوری میخواد جواب درستی به طرف مقابل بده؟ من فکر میکنم خیلی از مجردها که سعی میکنن پاک و سالم زندگی کنن، در این زمینه در مورد خودشون شناخت اشتباهی دارن و اون چیزی که فکر میکنن نیستن...مثلا یک اقاپسر مجردی که یکسره خودش رو به کار و فعالیت مشغول نگه میداره و طرف چیزهای محرک نمیره ، و در نتیجه ، به ندرت هم ذهنش به طرف این مسائل منحرف میشه ، چطوری باید بفهمه مزاجش چیه؟ ایا تستی در این زمینه وجود داره؟
خو من الان شدیدا گرم مزاجم شدیدا تحریک پذیر دیگه تست نمیخواد داداشی خودت بهتر میتونی بفهمی، درهرصورت پسر باس گرم مزاج باشه

سلام

یک نکته رو در مورد مسائل حنسی نباید قاطی کنید اونم اینه که داشتن هیجان برای این مورد باز هم نمیتونه نشون دهنده ی گرم بودن باشه ...تایم موندن در رابطه و کم و کیف اون و تعداد دفعاتش مهمه ...

خیلی ها هستن که هیجان شدیدی دارن و فکر میکنن گرم هستن ... اما تا وارد رابطه میشن سریع خاموش میشن ! از روی هیچان اولیه هم باز نمیشه نظر قطعی داد!

تفکیکش آسون نیست و باز فقط یک پزشک طب سنتی حاذق از روی نبض و سوالات و چهره و زبان و ... متوجه میشه ...

نمیشه فقط رگهای دست یا فقط زبان یا فقط نبض یا فقط چهره رو ملاک قرار داد بلکه باید مجموعه ای از علائم درکنار هم بشینن و یک پازل رو کامل کنن ..

سلام

هركس بعد از مدتي ميتواند مزاجش را بشناسد مخصوصا از حالاتيكه پيدا ميكند چه زن چه مرد .

اما همه اينها نسبي هستند وقابل تغيير ، آنچه كه در مورد حشري بودن مزاج دموي (خوني) گفته ميشود ناظر به همان جامعه نرمال (80 درصد ) است .

معمولا دختر و پسر هايي كه داراي احتلام هستند بايد در جلسات سوم ، اين موضوع را مطرح و به تفاهم نسبي برسند !

افرادي هم كه هنگام ردشدن غير هم جنس از كنارشان ، برق ايشان را ميگير د و.... فكر ازدواج دائم نباشند !

[="Arial Narrow"][="Indigo"]

یا زینب کبری;766189 نوشت:

سلام.
.
من یه سوال دارم.
.
.
.
.
.
.

سلام
اون دو مورد یکی هم کفوی و یکی سلطه پذیری و سلطه جویی زن و مرد

نه راستش من خجالت نمیکشم از پرسیدن این سوال ولی خب کی و چجوری پرسیدنش هم مهمه

فریاد سکوت;766265 نوشت:
تو جلسه اول واقعا خجالت اوره این حرفا رو زد :Nishkhand:

البته نمیگم نباید پرسید ولی خب نه به این زودی و نه به این رکی

تو فامیل ما یکی از این کارا کرده بود پسره رفته بود پشت سرشم نگا نکرده بود :khandeh!:

وقتی به ما تعریف کرد چقدر خندیدیم :khaneh:

ولی وقتیم میخواین بپرسین این جوری نپرسین چه لزومی داره اول راه دختر این حرفا رو بزنه

یه مدت که باهم برای آشنایی بگذرونید مشخص میشه طرفین در چه حدی هستن

ممنون از پاسختون دوست خوبم

ولی بنظرتون اینکه یه مدت باهم باشن بعد ببینن تو این موضوع باهم تناسب ندارن سخت تر نیست تا اینکه همون اول بپرسن؟

بنظر کسی که به یه سطح فهم و درکی رسیده باشه نباید با این سوال اگه سر موقع و اصولی پرسیده بشه بد برخورد کنه[/]

کنیز بانوی بی نشان;766559 نوشت:
سلام
اون دو مورد یکی هم کفوی و یکی سلطه پذیری و سلطه جویی زن و مرد

نه راستش من خجالت نمیکشم از پرسیدن این سوال ولی خب کی و چجوری پرسیدنش هم مهمه

[/]

یه کلمه گفته هم کفوی...
.
اون وقت یه فرقون موضوع جدید تو همین یه کلمه جا میشه:Nishkhand:
.
در مورد پرسیدن از مزاج..
.
اکثر افراد اطلاعی ندارند.
.
من معمولا اینجوری می پرسم:
.
شما در زمینه طب سنتی مطالعه داشتین؟... طرف میگه نه!... بعدش می گم تو این طب یه مبحثی هست تحت عنوان مزاج شناسی که با شناخت مزاج افراد تناسب روحی و شخصیتی اون ها رو تا حدی میشه بررسی کرد...
در این مرحله مخاطب خودش هم تا حدودی کنجکاو میشه...یه نفر فکر می کرد منظورم رمالی و کف بینی هست... کلی بهش توضیح دادم که مزاج شناسی بنیان علمی داره و ربطی به کف بینی و اینجور چیزا نداره:khaneh:[/]

حامی;765829 نوشت:
افراد اخلاقي و مذهبي به دليل حيا و مسائل متكي به فرهنگ ديني راحت نيستند در جلسات خواستگاري درباره مسائل جنسي صحبت كنند. اگر فردي برايش مسأله جنسي اهميت ويژه اي دارد و يا نگراني خاصي دارد بهتر است اين مسأله را ضمن مشاوره بررسي كنند. يعني مي توان در جلسه خصوصي يا ضمن نامه اي نگراني خود را به مشاور منتقل كرد تا مشاور در ضمن مشاوره ازدواج آن را بررسي كند.
پسران و دختران مذهبي كه با مسائل اخلاقي و شرعي(عفاف ديداري، شنيداي، لمسي، تخيلي و.. ) شهوت خود را كنترل و مديريت كرده اند و تجربه اي از ارتباط جنسي ندارند نمي توانند به راحتي طبع خود را در مسائل جنسي بدانند ولي جاي نگراني نيست با آموزش، رفع شبهات و تنظيم غذاها مي توانند به تعادل و رضايت زناشويي برسند. اما ناگفته نماند از آنجا كه دامادهاي جوان جنسي عاطفي هستند هشياري بيشتر نسبت به دختران درباره قدرت و شدت شهوت خود دارند. اينان بايد دقت كنند كه همسرانشان عاطفي جنسي هستند يعني به محض محرم شدن سخن از را به وادي جنسي نكشانند و رفتار جنسي خود را مديريت كنند. با رعايت آداب اسلامي كه در كتاب حليه المقين آمده است مي توانند مانع سردي شوند گاهي يك عملكردناشيانه داماد مي تواند ماه ها يا سال ها رضايت زناشويي را تعطيل كنند بنابراين آموزش آموزش آموزش

سلام استاد ممنون از وقتی که گذاشتید و پاسخ های ارزشمندتون

ولی استاد مگه کسی هست که این مسائل براش کم اهمیت باشه حالا چه مثبت چه منفی؟

چرا برای یه مسئله ای که علت خیلی از طلاق ها یا بعضا خیانتای زن و مرد بهم میشه یا تو آدمای مذهبی یه عمر سوختن و دم نزدن ، انسان باید از مطرح کردنش خجالت بکشه؟

چند درصد از اشخاصی که ازدواج می کنن قبلش پیش مشاور می رن که بخوایم از راه مشاوره این مآضوع رو مطرح کنیم؟

واقعا اشکالی داره و دور از عفت و حیاست مطرح کردن این مسئله تو خواستگاری؟

اگه روانشناسان و اساتید اخلاق ب این نتیجه رسیدن که موضوع مهمی هست و باید قبل ازدواج آگاه بشن دو طرف خب واقعا این موضوع پیش میاد که دختر و پسر باید چجوری و در کدام جلسه و مرحله خواستگاری این موضوع رو مطرح کنن؟[/]

یا زینب کبری;766564 نوشت:

یه کلمه گفته هم کفوی...
.
اون وقت یه فرقون موضوع جدید تو همین یه کلمه جا میشه:Nishkhand:
.
در مورد پرسیدن از مزاج..
.
اکثر افراد اطلاعی ندارند.
.
من معمولا اینجوری می پرسم:
.
شما در زمینه طب سنتی مطالعه داشتین؟... طرف میگه نه!... بعدش می گم تو این طب یه مبحثی هست تحت عنوان مزاج شناسی که با شناخت مزاج افراد تناسب روحی و شخصیتی اون ها رو تا حدی میشه بررسی کرد...
در این مرحله مخاطب خودش هم تا حدودی کنجکاو میشه...یه نفر فکر می کرد منظورم رمالی و کف بینی هست... کلی بهش توضیح دادم که مزاج شناسی بنیان علمی داره و ربطی به کف بینی و اینجور چیزا نداره:khaneh:

خیر یه کلمه نگفتن ایشون توضیح دادن همین هم کفوی رو هم
خب با اینجور مطرح کردن ب نتیجه ای هم رسیدین؟

اگه بگه بله مطالعه داشتم اون موقع چی می پرسین؟

کنیز بانوی بی نشان;766559 نوشت:
یکی سلطه پذیری و سلطه جویی زن و مرد

سلام
این یعنی چی؟
میشه یکم بیشتر توضیح بدید

ممنونم.

کنیز بانوی بی نشان;766561 نوشت:
ممنون از پاسختون دوست خوبم

ولی بنظرتون اینکه یه مدت باهم باشن بعد ببینن تو این موضوع باهم تناسب ندارن سخت تر نیست تا اینکه همون اول بپرسن؟

بنظر کسی که به یه سطح فهم و درکی رسیده باشه نباید با این سوال اگه سر موقع و اصولی پرسیده بشه بد برخورد کنه

خب این موضوع به شخصیت فرد بر میگرده که خجالت بکشه یا نه من چون خودم

خجالت میکشم برا همین عمرا از این سوالا نمیپرسم

هر چند اولشم گفتم پرسیدنش عیب نیست و آدم باید بدونه ولی

خب من در این موارد یه خورده معذب هستم ... این نظر منه و ممکنه اشتباه باشه

درسته الان همه در این مورد به سطح درک بالایی رسیدن

و نباید بد برخورد شه ولی همون اولش ادم از پسره بپرسه سرد مزاجی یا گرم مزاج

به شخصه نطرم اینه تن تن رو میخواد :Nishkhand:

ادم زیر آب سیگار بکشه این سوالو نپرسه :Nishkhand:

ضمنا بعد ازدواج مگه ممکنه مردی گرم مزاج نباشه ؟ اونم تو این دوره

زمونه که این همه مسائل تحریک کننده وجود داره

به نظرم شما نباید به فکر آقا پسر باشین چون جواب اون مشخصه

ایشون گرم مزاج هستن چون مرد هستن

شما باید به خودت رجوع کنی که گرم مزاجی یا سرد مزاج اینجوری خودت رو با فرد مقابلت تطبیق بده

[="Navy"]

فریاد سکوت;766575 نوشت:
ضمنا بعد ازدواج مگه ممکنه مردی گرم مزاج نباشه ؟ اونم تو این دوره

زمونه که این همه مسائل تحریک کننده وجود داره

به نظرم شما نباید به فرد آقا پسر باشین چون جواب اون مشخصه

ایشون گرم مزاج هستن چون مرد هستن

سلام.
بودن مردی که اصلاااااااااااحس ...ندااشته ودختره هم طلاق گرفته[/]

مولکول 68;766573 نوشت:
سلام
این یعنی چی؟
میشه یکم بیشتر توضیح بدید

ممنونم.

سلام
یعنی اینکه یکی از دو طرف سلطه جو باشه و اون یکی سلطه پذیر، هر دو سلطه جو نباشن یا هر دو سلطه پذیر

یا به عبارتی شاید همون بحث تبعیت باشه

که البته گفتن بهتر مرد سلطه جو باشه و زن سلطه پذیر این با خلقتشون تناسب بیشتری داره

اگه هر دو یجور باشن خب یا هیچ کدوم حرف اون یکی رو نمی پذیره یا هر دو منتظر همدیگه ان

البته اینا نسبی هست نه اینکه ۱۰۰٪ هر چی این گفت اون بگه چشم، کنار تعاملی ک با هم دارن بالاخره یکی باید حرف آخر رو بزنه دیگه[/]

زهرا73;766576 نوشت:
سلام.
بودن مردی که اصلاااااااااااحس ...ندااشته ودختره هم طلاق گرفته

سلام

اینا موارد استثنا هستن

من کلی دارم حرف میزنم

این موارد نهایتش از 10 مورد یدونش این شکلی میشه

ضمنا برا همین میگم ادم باید به خودش رجوع کنه و باید بپرسه

و لازمه که بدونه ( گفتم من به شخصه روم نمیشه بپرسم هر چند اشتباه هست )

منم همچین موردی رو میشناسم که خانم شدیدا گرم مزاج هستن شوهرشون سرد مزاجن و باهم مشکل دارن

اونم به خاطر این که آقا نگران نمازشون هستن

مردیم که اصلاااااااااا حس نداشته باشه خب معلومه بیمار هست

کنیز بانوی بی نشان;766571 نوشت:
خیر یه کلمه نگفتن ایشون توضیح دادن همین هم کفوی رو هم
خب با اینجور مطرح کردن ب نتیجه ای هم رسیدین؟

اگه بگه بله مطالعه داشتم اون موقع چی می پرسین؟

[/]

نتیجه که حاصل شد اینه که اکثرا تو این مباحث شناخت ندارن و چاره اینکه اگر از سایر نظر ها مناسب بود .. برای ارزیابی این مسائل از ایشون بخواهید که به متخصص مراجعه کنند یا دو نفری در کنار مراجعه به مشاور به متخصص طب سنتی هم مراجعه کنید.
.
اگر هم آگاهی داشته باشند که می پرسید. مزاجتون چیه؟.
.
در هر صورت یک نفر از دو طرف هم که سطح اطلاعاتش بیشتر باشه... می تونه اطلاعات لازم رو برای تشخیص مزاج طرف مقابل دریافت کنه و با کمک متخصص طب سنتی اطلاعات لازم رو استخراج کنه.
.
مثلا بنده به خاطر مطالعاتی که داشتم از رو بعضی رفتار ها و رنگ پوست و هیکل(استخوان بندی) و علایق فدایی و..... تا حدی تشخیص بدم.
.
منظورم اینه که هر چی مطالعه بیشتری داشته باشید.. بهتر می تونید تشخیص بدین.[/]

[="Navy"]رنگ پوست واستخوان بندی و....بایدچه ویژگیهایی داشته باشن تامعلوم بشه سردمزاجه یاگرم مزاج؟[/]

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]در مورد همین سلطه پذیری هم به نکته بگم:... مزاج تو این مسئله تاثیر قطعی داره...
.
حالا می ترسم بگم و درست نگفته باشم...اگه اشتباه نکرده باشم... طبع گرم تر تمایل بیشتری به مدیریت داره...
.
برای همینه که جناب حامی گفتن طبع آقایون از خانم ها گرم تره...
.
بین زن و شوهر هم باید فک می کنم که باید مرد گرم تر باشه..
.
گرمی تو مزاج شناسی درجه بندی داره... 4 درجه گرمی داریم و 4 درجه سردی...
.
مهم اینه که این درجه ها در دو شخص نزدیک باشه
.
مثلا اگه یه خانمی با سردی درجه 4 با یه آقایی با گرمی درجه 4 ازدواج کنه... حالا بیا و درستش کن... میشه یه چیز تو مایه های اینکه مرده نیاز به 4 تا زن همزمان پیدا می کنه.
.
اما نباید این مسائل رو خیلی هم جدی گرفت...
.
قدیمی ها خیلی از این وسواس ها به خرج نمی دادند.... اما شاید تقواشون یا شاید اخلاق مداریشون بالا تر از نسل جدید بود و به خاطر این چیزا کارشون به طلاق نمی رسید.
[/] ع

متاسفانه دوستان در مورد اقایان دارن تند روی میکنن و همه رو به یک چوب میسوزونند

ببخشید بانو این سوال میپرسم ولی خب حقیقته

علت این که شما این سوال میپرسید این که میترسید از طلاق و یا خیانت اقا

اما کم هم نبوده خانم هایی که خیانت کرده

اما همه مثل هم نیستند دوست عزیز

من یک زوج میشناسم که اقا مشکل جنسی داشت و نتونست خانم بچه دار بشه

ولی این مسیله تاثیری در زندگیشون نداشت این دو این قدر به هم علاقه و ایمان داشتند واسه همه الگو بودن

بعد از مدت ها یک بچه از بهزیستی هم اوردن الان دارن بزرگش میکنند

........................................

متاسفانه خیلی هامون نسبت به جنس مخالفمون تند روی میکنیم

در زندگی ایمان و عشق و علاقه به هم مهمه وقتی به همدیگه علاقه داشته باشه و در کنارش ایمان

هرگز خیانت یا طلاقی صورت نمیگیره نمونه اش پدر و مادر های ما و گذشتگان ما

.....................................................

علت افزایش طلاق در نسل های جدید 90 درصدشون کمبود محبت به هم دیگه هست

شاید 10 درصد مشکل جنسی باشه که ان هم معمولا از طرف خانم ها هستن که باعث میشن اقایون خیانت کنند و

باعث شده همه فکر کنند که اقایان خیانت کار هستند در حالی که این طور نیست

من خودم مرد هستم یک مرد هیچ وقت به همسرش خیانت نمیکنه به هیچ وجه مگه این که واقعا دچار کمبود محبت بشه و ....... در خونه یا از لحاظ جنسی دچار مشکل بشه

...................................

باز هم میگم به خواهر های عزیز امروزه اگه واقعا فرد با ایمان و مومنی به خواستگاریتون اومد و واقعا مرد خوبی بود ازدواج کنید

مسایل مالی یا مثل این دوستمون هنوز چیزی نشده مسایل جنسی در نظر نگیرین
....................................................................

ماشالله این قدر علم پزشکی پیشرفت کرده بشه خیلی از دوستان باردار بشه

و دلیلی نداره کسی به کسی خیانت کنه مگه فرد واقعا مریض باشه

موفق باشید

[=Arial Narrow]

فریاد سکوت;766578 نوشت:
سلام

اینا موارد استثنا هستن

من کلی دارم حرف میزنم

این موارد نهایتش از 10 مورد یدونش این شکلی میشه

ضمنا برا همین میگم ادم باید به خودش رجوع کنه و باید بپرسه

و لازمه که بدونه ( گفتم من به شخصه روم نمیشه بپرسم هر چند اشتباه هست )

منم همچین موردی رو میشناسم که خانم شدیدا گرم مزاج هستن شوهرشون سرد مزاجن و باهم مشکل دارن

اونم به خاطر این که آقا نگران نمازشون هستن

مردیم که اصلاااااااااا حس نداشته باشه خب معلومه بیمار هست

خب ۱۰ مورد یکی بنظرتون کم هست؟
خانم ها هم اگه آقایون بدونن باید چجوری برخورد کنن و خانمشون رو بشناسن خانم سرد مزاج خیلی کم پیدا میشه، بنظرم خیلی از سرد مزاجی خانم ها دست آقایون هست

بالاخره عقل حکم می کنه که این مسائل قبل ازدواج حل بشه

بعد هم قضیه فقط سرد مزاجی آقایون نیست، ممکنه یه آقایی خیلی گرم مزاج باشه و واقعا خانم نتونه کنار بیاد و از طرفی تحمل شریک دیگه ای رو براس همسرش نداشته باشه . باید فکر همه جا رو کرد دیگه

بنظرم هرچیزی راهس داره این مسئله هم اطلاع و پرسش راجع بهش حتما راهی داره که یکیش رو جناب یا زینب کبری بیان کردن

زهرا73;766581 نوشت:
رنگ پوست واستخوان بندی و....بایدچه ویژگیهایی داشته باشن تامعلوم بشه سردمزاجه یاگرم مزاج؟

این چیز ها رو اجمالی نمی شه توضیح داد و بهتره از کتاب ها و سایت ها در این زمینه استفاده کنید.

برای تشخیص مزاج باید تکلیف دو تا چیز رو معلوم کرد

1- تری یا خشکی

2- سردی یا گرمی

در مورد تری و خشکی یخورده می گم... ولی باید رفت از منابع کامل و معتبر مطالعه کرده!

مفاهیم طب سنتی کاملا ساده و قابل فهم درست شده اند!!

مثلا وقتی به یه گل آب ندیم خشک می شه..... تو ادم هم اینجوزیه... یعنی هر چی درجه رطوبت بالا تر باشه... طرف هیکل درشت تری داره و بالعکس.....

باز دوباره مثلا: من چندین رفیق صفراوی(گرم و خشک) تا الان داشتم که واقعا لاغر بودن....تری مزاج نقش همون آبیاری داره و باعث چاغ شدن می شه...:Nishkhand:

.............................................................

در کل باید علایم مزاج های چهار گانه (بلغم، صفرا، دم و سودا) رو مطالعه کرد و از روی اینکه بیشترین علائو مربوط به کدوم رو داریم ... می شه مزاج رو شناخت...

در ضمن بهترین مزاج تعادل هست که دقیقا مرکز جدول قرار داره و ائمه مزاج کاملا متعادل رو دارا هستن... چون دقیقا می دونن که باید چی بخورن و چی بپوشن و.....[/]

کنیز بانوی بی نشان;766600 نوشت:
بعد هم قضیه فقط سرد مزاجی آقایون نیست، ممکنه یه آقایی خیلی گرم مزاج باشه و واقعا خانم نتونه کنار بساد و از طرفیتحمل شریک دیگه ای رو براس همسرش نداشته باشه . باسد فکر همه جا رو کرد دیگه

دقیقا اگه فاصله گرمی و تری زیاد باشه این مشکل پیش میاد

یا زینب کبری;766583 نوشت:
مثلا اگه یه خانمی با سردی درجه 4 با یه آقایی با گرمی درجه 4 ازدواج کنه... حالا بیا و درستش کن... میشه یه چیز تو مایه های اینکه مرده نیاز به 4 تا زن همزمان پیدا می کنه.
.
.
قدیمی ها خیلی از این وسواس ها به خرج نمی دادند.... اما شاید تقواشون یا شاید اخلاق مداریشون بالا تر از نسل جدید بود و به خاطر این چیزا کارشون به طلاق نمی رسید. ع

کنیز بانوی بی نشان;766600 نوشت:
خانم ها هم اگه آقایون بدونن باید چجوری برخورد کنن و خانمشون رو بشناسن خانم سرد مزاج خیلی کم پیدا میشه، بنظرم خیلی از سرد مزاجی خانم ها دست آقایون هست

این هم ... هم حرف درستی هست... هم حرف اشتباه...!!!!

اون قسمت درستش اینه که افسردگی باعث سردی در روابط می شه...و این چیزی هست که متاسفانه خیلی شایع هستش و دلایل زیادی داره......... یکی از دلایلش هم اینه که پسر و دختر تازه که ازدواج می کنن... پسره به فکر یه چیز دیگس و بلد نیست رابطه صحیحی بر قرار کنه و دختره احساس بدی پیدا می کنه:ok:

اون قسمت اشتباهش هم اینجاست که درجه سرد مزاجی در خانم ها نسبت به آقایون بیشتر هست که البته تو همین بحث سلطه پذیری که مطرح کردین قابل توجیح هست[/]

[="Microsoft Sans Serif"][="Indigo"]اینم گفته باشم..... شاید یکی اومد این تاپیک رو خوند ولی منو نمی شناخت....:lol:

من دانشجوی یه رشته مهندسی هستم و اطلاعاتم در زمینه طب سنتی محدود به مطالعات شخصی هست... به همین جهت سعی کردم در مطالب قبلی هم بگم که خیلی رو حرف من حساب باز نکنید و بهترین کار مطالعه کتاب و سایت های مربوطه و کمک گرفتن از متخصصین این حوزه هستش....:Nishkhand:[/]

Farzandeh-Shahid;766597 نوشت:
متاسفانه دوستان در مورد اقایان دارن تند روی میکنن و همه رو به یک چوب میسوزونند

ببخشید بانو این سوال میپرسم ولی خب حقیقته

علت این که شما این سوال میپرسید این که میترسید از طلاق و یا خیانت اقا

اما کم هم نبوده خانم هایی که خیانت کرده

اما همه مثل هم نیستند دوست عزیز

من یک زوج میشناسم که اقا مشکل جنسی داشت و نتونست خانم بچه دار بشه

ولی این مسیله تاثیری در زندگیشون نداشت این دو این قدر به هم علاقه و ایمان داشتند واسه همه الگو بودن

بعد از مدت ها یک بچه از بهزیستی هم اوردن الان دارن بزرگش میکنند

متاسفانه خیلی هامون نسبت به جنس مخالفمون تند روی میکنیم

در زندگی ایمان و عشق و علاقه به هم مهمه وقتی به همدیگه علاقه داشته باشه و در کنارش ایمان

هرگز خیانت یا طلاقی صورت نمیگیره نمونه اش پدر و مادر های ما و گذشتگان ما

.....................................................

علت افزایش طلاق در نسل های جدید 90 درصدشون کمبود محبت به هم دیگه هست

شاید 10 درصد مشکل جنسی باشه که ان هم معمولا از طرف خانم ها هستن که باعث میشن اقایون خیانت کنند و

باعث شده همه فکر کنند که اقایان خیانت کار هستند در حالی که این طور نیست

من خودم مرد هستم یک مرد هیچ وقت به همسرش خیانت نمیکنه به هیچ وجه مگه این که واقعا دچار کمبود محبت بشه و ....... در خونه یا از لحاظ جنسی دچار مشکل بشه

...................................

باز هم میگم به خواهر های عزیز امروزه اگه واقعا فرد با ایمان و مومنی به خواستگاریتون اومد و واقعا مرد خوبی بود ازدواج کنید

مسایل مالی یا مثل این دوستمون هنوز چیزی نشده مسایل جنسی در نظر نگیرین
....................................................................

ماشالله این قدر علم پزشکی پیشرفت کرده بشه خیلی از دوستان باردار بشه

و دلیلی نداره کسی به کسی خیانت کنه مگه فرد واقعا مریض باشه

موفق باشید

خیر من اصلا قصدم از پرسش این مسئله نبود اگه بود مطمئن باشید از بیانش ترسی نداشتم

فک می کنم شما اشتباه برداشت کردید، اینکه یکی نمی تونه بچه دار بشه با اینکه گرم و سرد باشه متفاوته

...........

البته من مثال پدر و مادرا رو قبول ندارم چراییش بمونه برای بعدا که در این باره حرف زیاد دارم

.............

آمار و اطلاعات درباره چرایی طلاق ها رو هم میشه از منایع معتبر دید

البته اینو قبول دارم که کلا مهر و محبت کم شده ولی بالاخره دلایل رو سایر مسائل عنوان می کنن

......
در مورد اینکه هنوز هیچی نشده هم سر این مسئله بحث می کنم هم، هر کس به میزان آگاهیش دنبال جواب سوالاش هست[/]

با عرض ارادت خدمت همه دوستان و اساتید
و با عرض معذرت از همه
به نظر من اینا همش حرفه مفته
توی زندگیه زناشویی عشــــــــــــــق و اعتقاد حرف اول و اخرو میزنه.
مگه پنجاه سال پیش تو جامعه امار طلاق چقدر بوده ؟؟؟
ولی الان میبینیم دو ماه از زندگیشون نگذشته زرتی جلوی دادگاه یا محضر وایسادن اگه بپرسین اینجا چکار دارین با افتخار میگن تفاهم نداریم یا مثلا مزاجمون به هم نمیخوره
میگین نه؟ یه سرچی در مورد امار طلاق بزنین
مزاج کیلویی چنده ؟ به قول دوستمون اگه خاستگار ادم خوبی باشه دیگه تمومه کشش نده.
این زمانه علم پزشکی غوغا کرده

سلطان حمید;766748 نوشت:
با عرض ارادت خدمت همه دوستان و اساتید
و با عرض معذرت از همه
به نظر من اینا همش حرفه مفته
توی زندگیه زناشویی عشــــــــــــــق و اعتقاد حرف اول و اخرو میزنه.
مگه پنجاه سال پیش تو جامعه امار طلاق چقدر بوده ؟؟؟
ولی الان میبینیم دو ماه از زندگیشون نگذشته زرتی جلوی دادگاه یا محضر وایسادن اگه بپرسین اینجا چکار دارین با افتخار میگن تفاهم نداریم یا مثلا مزاجمون به هم نمیخوره
میگین نه؟ یه سرچی در مورد امار طلاق بزنین
مزاج کیلویی چنده ؟ به قول دوستمون اگه خاستگار ادم خوبی باشه دیگه تمومه کشش نده.
این زمانه علم پزشکی غوغا کرده

سلام دوست عزیز

خوش اومدین به اسک دین

ضمن تایید بخشی از فرمایش شما :

یا زینب کبری;766583 نوشت:
گرمی تو مزاج شناسی درجه بندی داره... 4 درجه گرمی داریم و 4 درجه سردی...
.
مهم اینه که این درجه ها در دو شخص نزدیک باشه
.
.
.
قدیمی ها خیلی از این وسواس ها به خرج نمی دادند.... اما شاید تقواشون یا شاید اخلاق مداریشون بالا تر از نسل جدید بود و به خاطر این چیزا کارشون به طلاق نمی رسید.
ع

در ادامه باید عرض کنم دوره زمونه عوض شده و قدیم خیلی ها از ترس یا اجبار یا همچین چیزایی زندگیشون رو ادامه میدادن و حرفتون به صورت کامل پذیرفته نیست...

در کل نظر شما رو در مورد تقوا و پایبندی به اصول اخلاقی کاملا قبول دارم:Gol:... البته شما از واژه عشق و اعتقاد استفاده کردین که منظور هم دومون یکی هست:ok:[/]

سلام اين جمله "
\فرمول كلي براي رسيدن به تعادل:
كليه مزاج ها بهتر است برخلاف مزاج خودشان تغذيه كنند. براي مثال كسي كه مزاجش گرم و تر است بهتر است براي مدتي از غذاهاي سرد و خشك استفاده كند.
"
فرمول صحيحي براي سيدن بهتعادل مزاج براي آدمهاي با مزاج صحيح نيست.

سلام اين جمله "
\فرمول كلي براي رسيدن به تعادل:
كليه مزاج ها بهتر است برخلاف مزاج خودشان تغذيه كنند. براي مثال كسي كه مزاجش گرم و تر است بهتر است براي مدتي از غذاهاي سرد و خشك استفاده كند.
"
فرمول صحيحي براي سيدن بهتعادل مزاج براي آدمهاي با مزاج صحيح نيست.

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

کنیز بانوی بی نشان;766569 نوشت:
سلام استاد ممنون از وقتی که گذاشتید و پاسخ های ارزشمندتون

ولی استاد مگه کسی هست که این مسائل براش کم اهمیت باشه حالا چه مثبت چه منفی؟

چرا برای یه مسئله ای که علت خیلی از طلاق ها یا بعضا خیانتای زن و مرد بهم میشه یا تو آدمای مذهبی یه عمر سوختن و دم نزدن ، انسان باید از مطرح کردنش خجالت بکشه؟

چند درصد از اشخاصی که ازدواج می کنن قبلش پیش مشاور می رن که بخوایم از راه مشاوره این مآضوع رو مطرح کنیم؟

واقعا اشکالی داره و دور از عفت و حیاست مطرح کردن این مسئله تو خواستگاری؟

اگه روانشناسان و اساتید اخلاق ب این نتیجه رسیدن که موضوع مهمی هست و باید قبل ازدواج آگاه بشن دو طرف خب واقعا این موضوع پیش میاد که دختر و پسر باید چجوری و در کدام جلسه و مرحله خواستگاری این موضوع رو مطرح کنن؟

سلام
بررسي مسأله سرد مزاجي و گرم مزاجي جنسي در خواستگاري مهم است و با حيا منافات ندارد. چيزي كه بنده مي گويم اين است كه خيلي ها در عرف بيان اين مسائل را نمي پسندند و تا انتظار ندارند و آنها از بي حيايي مي شمارند. به همين دليل چه بسار از همه جهت همكفو باشند ولي به دليل اين كه بگويند بي حيا است رد كنند.
دوم اين كه اگر از متخصص كمك نگيرند افراد كمي مي توانند شدت شهوت خود را بسنجد به خصوص اين كه نمي توانند با ديگران مقايسه كنند و تجربه جنسي ندارند. اين در خانم ها ابهام بيشتري دارند[/]

موضوع قفل شده است