صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا ازدواج دختر مانع تحصیل است؟ (معرفی کتاب)

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تیر 1394
  نوشته
  44
  صلوات
  169
  حضور
  2 روز 23 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0

  آیا ازدواج دختر مانع تحصیل است؟ (معرفی کتاب)
  به نام خدا.
  با عرض سلام و خسته نباشید.من 19 سالمه و از بهمن ماه ان شاء الله میرم دانشگاه.مواردی برای ازدواج پیش آمده اما زیاد جدی نبود.مشکل من این است که من احساس می کنم که در حال حاضر توانایی اداره زندگی مشترک را دارم.یعنی میدانم هدف از ازدواج چیست و مشکلات زندگي مشترک را میدانم.اما از طرف دیگر من از همان اول خوب درس خوانده ام و با هزار زحمت در دانشگاه قبول شده ام و میخواهم با یاری خدا به درجات بالای علمی نائل شوم.اگر ازدواج کنم نمیتوانم درست و حسابی درس بخوانم؟ ببینید میدانم تلاش بیشتر لازم است.منظورم این است که با تلاش بیشتر میتوانم از عهده ی وظایف زندگی مشترک و حتی مادر بودن برآیم؟ یا باید قید درس و آینده را بزنم؟ و این را هم میدانم که ازدواج مهم تر از تحصیل است.اما همه میگویند ازدواج مانع تحصیل دختر است.یعنی خانم فقط وظیفه دارد پخت و پز کند و به زندگی اش رسیدگی کند؟ نباید پیشرفت کند؟ نباید برای خود کسی شود؟
  مسئله ی بعدی این که گاهی اشتیاق من برای ازدواج زیاد میشود و گاهی هم شرایط فعلی رابیشتر می پسندم.مثلا الان فکر میکنم زود است که از سایه ی خانواده ام بیرون بیایم و خداروشکر مشکل خاصی ندارم، اما ترس من این است که از کجا معلوم یک یا دو سال دیگه موردی با شرایط خوب برای ازدواج پیدا شود؟ من همین را به مادرم گفته ام که اگر شرایط خوب بود ما قضیه را جدی بگیریم.اگر خدا خواست وصلت سر می گیرد و اگر نخواست نه.منظور بنده این است که این که من کی ازدواج کنم دست خداست ولی باید منطقی بود و دانست که معلوم نیست 2 سال دیگر چه میشود.به نظر شما این طرز تفکر من صحیح است؟ چون یاد حرفهای دخترانی می افتم که میگویند به امید اینکه 2 سال دیگر فردی با شرایط مناسب تر پیدا میشود بسیاری از موارد مناسب رااز دست دادیم.ببخشید زیاد طولانی نوشتم، اما خواهش میکنم لطف کنید و تمام سوالات را جواب دهید و مرا راهنمایی کنید.ممنون میشم.
  خدایا ببخش که تقوایمان با یک تق، وا رفت.


 2.  

 3. #2

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  539
  صلوات
  1587
  حضور
  28 روز 6 ساعت 26 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  1
  گالری
  18  با نام و یاد دوست  آیا ازدواج دختر مانع تحصیل است؟ (معرفی کتاب)
  کارشناس بحث: استاد امین


 4. #3

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  علاقه
  روانشناسی؛ فلسفه؛ کلام
  نوشته
  722
  صلوات
  3859
  حضور
  19 روز 16 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  52
  آپلود
  2
  گالری
  0  سلام

  بله تفکر شما کاملا درست است؛ هم در مورد اینکه اهمیت ازدواج از تحصیل بیشتر است و هم در مورد اینکه آینده را نمی شود پیش بینی کرد و ممکن است مورد هایی که الان به خواستگاری شما می اینده در آینده وجود نداشته باشند؛ چنانچه تجربه خیلی از دخترهای تحصیلکرده که به مدارج عالیه رسیده اند و به خاطر درس ازدواج نکرده اند، گویای این مسئله است. وقتی سن و مدرک با هم بالا می رود، هر دوی آن به نحوی شرایط ازدواج را محدود می کند؛ چون اولا سن دختر بالا می رود و خیلی از پسرانی که هم رتبه این دختران هستند برای ازدواج به دنبال دخترانی با سن پایین می گردند ثانیا بخش دیگری از پسران که شرایط ازدواج با این دختران را دارند به خاطر پایین تر بودن مدرکشان اصلا پا پیش نمی گذارند و اگر هم بگذارند احتمالا این دختران به خاطر بالاتر بودنشان از لحاظ تحصیلی او را رد خواهند کرد. لذا چنین دخترانی یا باید تن به ازدواج با کسی بدهند که از لحاظ تحصیلی از او پایین تر است (البته اگر چنین پسری بیاید؛ به خصوص برای دخترانی که خواستگارهای زیادی را به خاطر تحصیل رد کرده اند و مشهور به جوابِ رد بده هستند!) و یا به ازدواج با پسرانی راضی شوند که از لحاظ تحصیلی بالاترند ولی سنشان زیاد است که این خود مشکلات تازه ای ایجاد خواهد کرد.

  همه اینها در کنار این مسئله است که در صورت مجرد بودن هم امکان افت تحصیلی یا عدم پیشرفت کم نیست؛ به خصوص که افراد در این سن در شرایط خاص روحی و عاطفی قرار دارند و احتمال اینکه خدایی ناکرده گرفتار لغزش و گناه و عشق های بی سرانجام و در نتیجه شکست های عشقی و معنوی و اجتماعی شوند زیاد است و نمونه هایش را می توانید در اطرافیان ببینید.

  بنابراین اگر به طور مجموعی به هر دو گزینه یعنی تحصیل در دوران مجردی و تحصیل در دوران متاهلی بنگیریم، خواهیم دید که ریسک تحصیل در دوران متاهلی کمتر است؛ چون نهایتش این است که شما از لحاظ کمّی وقت کمتری برای تحصیل خواهی داشت که این مورد هم به خاطر کمتر بودن دغدغه های فکری نسبت به دوران مجردی جبران خواهد شد؛ چون یک ساعت مطالعه فرد متاهل با ساعت ها مطالعۀ فرد مجرد رقابت می کند؛ چنانچه در روایات چنین مقایسه ای در مورد نماز و اعمال عبادی دیگر وجود دارد و برتری اعمال فرد متاهل از لحاظ های مختلف بر فرد مجرد ثابت شده است! (منظور مجرد و متاهلی است که از هر لحاظ غیر از تاهل شرایط یکسان دارند. لذا اشکال نشود که خیلی از متاهل ها از مجردها بدترند و ...)

  البته لازمه موفقیت تحصیلی در دوران متاهلی این است که اولا قبل از ازدواج، در مورد این مسئله با خواستگار خود به توافق برسید تا از این جهت مانعی برای تحصیل شما ایجاد نشود ثانیا باید مدیریت خود را تقویت کنید تا بهترین و بیشترین استفاده را از فرصت ها داشته باشید و بسته به شرایطی که دارید برنامه ریزی کنید.

  نکته:
  1- این تفکر که پیشرفت را منحصر در تحصیلات کلاسیک بدانیم نادرست است و اساسا داشتن مدرک یا حتی شغل خوب و ... به تنهایی پیشرفت محسوب نمی شود. چه بسا افرادی که عالی ترین مدارک را کسب کرده اند اما بویی از انسانیت و اُلوهیت نبرده اند و چه بسا افرادی که از لحاظ کلاسیک مدرکی ندارند اما جزو مقربان درگاه الهی هستند. لذا راه را باید شناخت تا به بیراهه ختم نشود.
  2- این طبیعی است که هر چه مسئولیت کمتر باشد، آسایش فرد بیشتر است. لذا ممکن است فرد مجردی به خاطر کم بودن مسئولیتش نسبت به فرد متاهل احساس راحتی و آسایش بیشتری داشته باشد؛ به خصوص افرادی که خود را به روش های نامشروع و نامتعادل از لحاظ عاطفی و جنسی ارضا می کنند؛ منتها این دلیل بر خوب بودن این شرایط نیست. شرایطی خوب و ایده آل است که موجبات پیشرفت مادی و معنوی فرد را فراهم کند که مسئولیت پذیری در زندگی مشترک زناشویی نمونه ای از شرایط خوب و ایده ال است.
  2- اگر در شرایطی، فرد دینداری بین تحصیل و ازدواجِ واجب مردد شود و به هیچ وجه امکان جمع کردن به این دو به هر دلیلی وجود نداشته باشد، هم از لحاظ عقلی و هم از لحاظ شرعی، ازدواج اولویت دارد.

  کتاب جوانان و انتخاب همسر علی اکبر مظاهری را هم مطالعه کنید.


  پیروز و سربلند

  ویرایش توسط امین : 1394/09/22 در ساعت 17:18
  آیا ازدواج دختر مانع تحصیل است؟ (معرفی کتاب)


 5. #4

  عضویت
  جنسیت خرداد 1394
  نوشته
  736
  صلوات
  3282
  حضور
  13 روز 9 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  ازدواج جلوی پیشرفت یه زن رو میگیره

  نه ببخشید زن بودن جلوی پیشرفت ادمو میگیره

  همین که زن آفریده شدیم از خیلی چیزا عقبیم

  بخوای هم درس بخونی فردا به خاطر بچه هات مجبوری چشم رو زحماتت ببندی و بچه بزرگ کنی

  حالا کاری ندارم که میگن بهشت زیر پای مادران است و نمیدونم هزار تا وعده و وعید

  همین که یه زن تو زندگیش باید به خاطر همه از خودش و خواسته هاش بگذره خودش یه عذابه

  بعدشم تا میتونی تو خونه بابات پادشاهی کن هنوز 19 سالته زوده برا ازدواج

  برو درستو بخون ... دانشگاه خیلی چیزا رو به ادم یاد میده ( منظورم درس و این چیزا نیست )

  کلا دیدت رو نسبت به زندگی وسیع تر میکنه .... بزرگت میکنه

  تو 19 سالگی حیفی برای مسئولیتای سنگین زندگی
  كـــــــــاش
  قلبـــها انقدر صــــاف بــــود

  كه قبـــــل از پاييـــــن آمدن
  دستــــها

  دعــــا ها
  مستــــجاب ميــــشد


 6. #5

  عضویت
  جنسیت آبان 1394
  علاقه
  ورزشی
  نوشته
  66
  صلوات
  217
  حضور
  21 ساعت 8 دقیقه
  وبلاگ
  27
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  36  با سلام
  بعضی از مسائل بستگی به روحیه و تفکر فرد دارد و قانون و اصولی ندارد!
  شما میتوتنید با انتخاب فردی که اصول فکری شما را قبول داشته باشید هم به تحصیل ادامه دهید هم از زندگی مشترک غافل نشوید!انشاالله موفق باشید 7. #6

  عضویت
  جنسیت تیر 1393
  نوشته
  96
  صلوات
  299
  حضور
  4 روز 8 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  درسته که ازدواج زود خیلی خوبه اما خب واقعا فکر میکنم 19 سال خیلی زوده ، و مواظب تفکراتت باش و مطمعن شو بعد تصمیم بگیر

 8. صلوات ها 3


 9. #7

  عضویت
  جنسیت شهریور 1394
  نوشته
  110
  صلوات
  490
  حضور
  3 روز 17 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  براي درس خوندن هيچ چيز مانع نيست مادر من بعد به دنيا اومدن من درسش رو ادامه داد الانم دانشجو هست با سن بالا
  اگه عشق به مطالعه باشه ادم هشتاد سالش هم باشه دير نيست 10. #8

  عضویت
  جنسیت آبان 1394
  علاقه
  علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
  نوشته
  1,103
  صلوات
  3126
  حضور
  33 روز 13 ساعت 56 دقیقه
  وبلاگ
  50
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  10  با سلام

  در پرتو ازدواج آرامش و تعادل روحي و فكري براي هر دو به وجود مي آيد كه در موفقيتشان در تحصيلات علمي بسيار موثر است .و بايد توجه داشت كه با عقب انداختن ازدواج ممكن است دچار ناراحتيهاي روحي و جسمي شوند و پس از گذراندن ةآن مراحل ديگر سلامتي و شادابي و حوصله اي نداشته باشند كه زندگي سعادتمندانه اي تشكيل دهند و از آن لذت و بهره ببرند . با توجه به صحبت هاي مذكور راهكارهاي زير به عنوان راه حل اين مشكل به نظر مي رسد:

  1- ابتدا بايد اين فكر كه تحصيلات با ازدواج سازگاز نيست را از از ذهن خود بيرون كنيم . فكر ، عمل را به دنبال خود مي آوردو لذا بايد ابتدا و قبل از هر كار ديگر اين فكر را كه با ادامه تحصيلات نمي شود ازدواج كرد (كه مشكل اساسي ما همين فكر است)از ذهنمان بيرون كنيم .هيچ دليل منطقي وجود ندارد كه تحصيلات با ازدواج سازگار نيست بلكه بر عكس اگر ازدواج صحيح انجام گيرد و همسر كفو و متناسب و شايسته انتخاب شود پشتوانه خوبي براي ادامه تحصيلات خواهد بود و مي تواند انسان را در رسيدن به اهداف علمي و تحصيلي ياري كند.

  2- نامزدي شرعي و قانوني دختر و پسر دانشجو مي توانند با مقدمات ساده و كم خرج و بدون تشريفات نامزد شوند و عقد شرعي و قانوني كنند اما عروسي عرفي را به تاخير اندازند. در اين صورت وقتي دو جوان عقد كردند خيلي بهتر حواسشان جمع درس مي شود زيرا افكار پريشان و آلوده از سرشان بيرون مي رود و دل و فكر و چشمشان از جاهاي ديگر جدا و منصرف مي شود . از طرف ديگر احساس مسئوليت بيشتري نسبت به زندگي آينده شان مي كنن . در نتيجه بهتر درس مي خوانند تا زودتر زندگي شان را سر و سامان دهند و زندگي مستقلس ايجاد كنند.

  3- كمك والدين به دختر و پسر :پدر و مادري كه در دوران تجرد فرزندشان مخارج زندگي آنها را به عهده دارند مي توانند چند سال ديگر هم مخارجشان را تامين كنند تا تحصيلاتشان تمام شود . پدر و مادر و بزرگترهاي دختر و پسر با هم بنشينند و با تفاهم و توافق به يك تصميم مشترك برسند و دست به دست همديگر داده ، يك زندگي ساده و آبرو مند براي فرزندانشان فراهم كنند و آنان را ياري نمايند تا بتوانند در كنار يكديگر با خوشبختي زندگي كنند.

  4- جلوگيري از بچه دار شدن:كه مي توان تا پايان دوران تحصيل با توافق همديگر از بچه دار شدن جلوگيري كرد.

  5- قناعت با توجه به اين كه شايد در دوران تحصيل زوجين منبع مالي ثابتي نداشته باشند لازم است در اين دوران خود را گرفتار تشريفات و آداب و رسوم جاهلي و خلاف عقل و شرع نكنند.چرا كه تشريفات مانند تارهاي عنكبوت است كه انسان را گرفتار مي كند و از موفقيت و ترقي باز مي دارد.

  6-انجام كارها و امور زندگي به طور مشترك كه اين عامل نيز باعث مي شود علاوه بر ايجاد احساس همدلي و همراهي بيشتر، هر يك از زن و مرد احساس خستگي نكند.

  با تشکر


  ویرایش توسط yalda solimani : 1394/09/19 در ساعت 12:30
  فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم


 11. #9

  عضویت
  جنسیت شهریور 1393
  نوشته
  1,039
  صلوات
  3719
  حضور
  35 روز 21 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط nafan نمایش پست ها
  چون یاد حرفهای دخترانی می افتم که میگویند به امید اینکه 2 سال دیگر فردی با شرایط مناسب تر پیدا میشود بسیاری از موارد مناسب رااز دست دادیم.ببخشید زیاد طولانی نوشتم،
  یکی از دلایل بالارفتن سن ازدواج دخترها.که حقشونه.امیدوارم اینجور دخترا هیچ وقت ازدواج نکنن.تا بمیرن .
  همون روز اول که نمیخایین بچه داری کنین.یکی دوسال عقد و نامزدی.بعدشم یه همسر خوب بگیرین که کمکتون کنه تو کارای خونه و مشوقتون باشه برای درس خوندن.

  غم، مگر جز خاطر من، منزل و ماْوا نداری؟

  خوش بیا...خوش بیا...آسوده بنشین، بر دلم
  گر جا نداری…!

 12. صلوات ها 4


 13. #10

  عضویت
  جنسیت دی 1348
  نوشته
  73
  صلوات
  398
  حضور
  8 روز 21 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  اگه خواستگار خوب داری ازدواج کن چون 100 % بعدا پشیمون میشی.
  اطراف من پر از آدمهایی که بعد از ازدواج درس خوندن و هم تو زندگی ،هم تو درس موفق اند.
  بالعکس آدمهایی هستند که تا مدارج بالا ادامه دادند و مجبورا همسر یکی باتحصیلات و حتی فرهنگ پایین تر شده اند!
  اگه عاشق درس خوندن باشی مثل عموی من که 50 سالشه با 3 تا نوه (کلاس زبان انگلیسی و عربی میره و عین بلبل صحبت میکنه) انگیزه داری و به درست هم ادامه میدی و موفق میشی، به شرطی که قبل از ازدواج با آقای داماد برای ادامه تحصیل اتمام حجت کرده باشی.
  البته به یه برنامه ریزی درست و حسابی هم لازم داری.
  انشاالله که هم توی درست و هم توی زندگیت موفق باشی.صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود