جمع بندی منبع حدیثی از امام صادق علیه السلام (محبت امیرالمؤمنین در پرونده اعمال)

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
منبع حدیثی از امام صادق علیه السلام (محبت امیرالمؤمنین در پرونده اعمال)

با سلام
در مورد حدیث زیر منبع معتبری وجود دارد؟
راوی به امام صادق عرض کرد سوالی دارم گفت آقا از پیغمبر حدیثی دارم که پیغمبر فرمود داخل بهشت الهی نمی شود پای در رضوان خدا نمی نهد مگر کسی که پرونده اش مزین به امضای محبت مرتضی علی باشد
حضرت فرمودند سوالت چیست؟
گفت آمده ام بپرسم حتی انبیا؟
امام صادق در جواب فرمود حتی خاتم الانبیا

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد آلاء

بسم الله الرحمن الرحيم

با عرض سلام و وادب خدمت دوست گرامي؛

amin278;759522 نوشت:
راوی به امام صادق عرض کرد سوالی دارم گفت آقا از پیغمبر حدیثی دارم که پیغمبر فرمود داخل بهشت الهی نمی شود پای در رضوان خدا نمی نهد مگر کسی که پرونده اش مزین به امضای محبت مرتضی علی باشد
حضرت فرمودند سوالت چیست؟

در پاسخ شما بايد عرض کنم بر اساس ترجمه روايتي که شما دوست عزيز ارسال کرده بوديد و با در نظر گرفتن شباهت هاي بيشتر با ترجمه مورد نظر چندين روايت به دست آمد:

روايت اول :

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص أَنَّ أَحَداً لَا يَدْخُلُ‏ الْجَنَّةَ مِنْ سَائِرِ أُمَّةِ مُحَمَّدٍ ص إِلَّا بِجَوَازٍ مِنْ عَلِيٍّ ع فَإِنْ أَرَدْتُمُ الْجَوَازَ عَلَى الصِّرَاطِ سَالِمِينَ، وَ دُخُولَ الْجِنَانِ غَانِمِينَ، فَأَحِبُّوا بَعْدَ حُبِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ مَوَالِيَهُ، ثُمَّ إِنْ أَرَدْتُمْ أَنْ يُعَظِّمَ مُحَمَّدٌ [وَ عَلِيٌ‏]عِنْدَ اللَّهِ تَعَالَى مَنَازِلَكُمْ فَأَحِبُّوا شِيعَةَ مُحَمَّدٍ وَ عَلِيٍّ(حسن بن على عليه السلام، امام يازدهم، التفسير المنسوب إلى الإمام الحسن العسكري عليه السلام، 1جلد، مدرسة الإمام المهدي عجل الله تعالى فرجه الشريف - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1409 ق، ص441)

ترجمه :رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمودند :از امت پيامبر به جز علي عليه السلام کسي وارد بهشت نمي شود مگر اين که به جواز علي عليه السلام باشد پس اگر خواهان جواز سلامت عبور کردن بر صراط هستيد در حالي که پس از آن وارد بهشت شويد و در نعمت باشيد ، پس بعد از دوست داشتن پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله ، موالي او را دوست بداريد و اگر محمد صلي الله عليه و آله را تعظيم نموديد نزد خدا منزلتي داريد پس شيعيان محمد و علي را دوست بداريد .....

[/HR]

بسم الله الرحمن الرحيم

عرض ادب و سلام مجدد خدمت دوست بزرگوار و محترم

amin278;759522 نوشت:
حضرت فرمودند سوالت چیست؟

اما در ادامه مشابه يابي متن روايت شما در متون روايي ،‌به ذکر روايات ديگر مي پردازم :

روايت دوم :

عن زاذان عن سلمان قال‏ سمعت رسول الله ص يقول لعلي أكثر من عشر مرات: يا علي إنك و الأوصياء من بعدك- أعراف‏بين الجنة و النار لا يدخل‏ الجنة إلا من عرفكم و عرفتموه- و لا يدخل النار إلا من أنكركم و أنكرتموه‏( عياشى، محمد بن مسعود، تفسير العيّاشي، 2جلد، المطبعة العلمية - تهران، چاپ: اول، 1380 ق، ج 2،‌ص18.)

سلمان به نقل از پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله نقل مي کند که حضرتش بيش از ده ها بار به علي عليه السلام فرمودند :اي علي ، تو و اوصياء پس از تو مرداني هستيد حائل بين بهشت و جهنم ، وارد بهشت نمي شود مگر کسي که شما را بشناسد و شما نيز او را بشناسيد ( به اطاعت پذيري و ولايت پذيري) و وارد جهنم نمي شود کسي که شما را نشناسد و شما او را نشناسيد ( به اطاعت پذيري و و لايت )

آلاء;762252 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحيم

با عرض سلام و وادب خدمت دوست گرامي؛

در پاسخ شما بايد عرض کنم بر اساس ترجمه روايتي که شما دوست عزيز ارسال کرده بوديد و با در نظر گرفتن شباهت هاي بيشتر با ترجمه مورد نظر چندين روايت به دست آمد:

روايت اول :

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص أَنَّ أَحَداً لَا يَدْخُلُ‏ الْجَنَّةَ مِنْ سَائِرِ أُمَّةِ مُحَمَّدٍ ص إِلَّا بِجَوَازٍ مِنْ عَلِيٍّ ع فَإِنْ أَرَدْتُمُ الْجَوَازَ عَلَى الصِّرَاطِ سَالِمِينَ، وَ دُخُولَ الْجِنَانِ غَانِمِينَ، فَأَحِبُّوا بَعْدَ حُبِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ مَوَالِيَهُ، ثُمَّ إِنْ أَرَدْتُمْ أَنْ يُعَظِّمَ مُحَمَّدٌ [وَ عَلِيٌ‏]عِنْدَ اللَّهِ تَعَالَى مَنَازِلَكُمْ فَأَحِبُّوا شِيعَةَ مُحَمَّدٍ وَ عَلِيٍّ(حسن بن على عليه السلام، امام يازدهم، التفسير المنسوب إلى الإمام الحسن العسكري عليه السلام، 1جلد، مدرسة الإمام المهدي عجل الله تعالى فرجه الشريف - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1409 ق، ص441)

ترجمه :رسول خدا صلي الله عليه و آله فرمودند :از امت پيامبر به جز علي عليه السلام کسي وارد بهشت نمي شود مگر اين که به جواز علي عليه السلام باشد پس اگر خواهان جواز سلامت عبور کردن بر صراط هستيد در حالي که پس از آن وارد بهشت شويد و در نعمت باشيد ، پس بعد از دوست داشتن پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله ، موالي او را دوست بداريد و اگر محمد صلي الله عليه و آله را تعظيم نموديد نزد خدا منزلتي داريد پس شيعيان محمد و علي را دوست بداريد .....

[/HR]

بااین وجود عبارت زیر منبع معتبری ندارد؟؟؟

آلاء;762256 نوشت:
يا علي إنك و الأوصياء من بعدك

آلاء;762256 نوشت:
اي علي ، تو و انبياء‌ پس از تو

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

سلام علیکم استاد گرامی به نظرم اشتباه تایپی رخ داده طبق متن عربی حدیث اوصیا آمده که در ترجمه اوصیا گفته شده انبیا

بسم الله الرحمن الرحيم

عرض سلام و ادب ،

در خصوص تذکري که دوست محترم در خصوص :

رضا ثقلین;762550 نوشت:
سلام علیکم استاد گرامی به نظرم اشتباه تایپی رخ داده طبق متن عربی حدیث اوصیا آمده که در ترجمه اوصیا گفته شده انبیا

فرموده بودند بايد عرض کنم بسيار بسيار به جا و مفيد بود و از شما دوست عزيز ممنونم و اصلاح اشاره شده انجام شد.

بسم الله الرحمن الرحيم

عرض سلام و ادب مجدد خدمت شما دوست گرامي

amin278;759522 نوشت:
حضرت فرمودند سوالت چیست؟

روايت سوم :

كفاية الأثر في النص على الأئمة الإثني عشر ؛ ؛ ص194

حَدَّثَنِي عَلِيُّ بْنُ الْحَسَنِ قَالَ حَدَّثَنِي هَارُونَ بْنُ مُوسَى قَالَ حَدَّثَنِي أَبُو عَبْدِ اللَّهِ الْحُسَيْنُ بْنُ أَحْمَدَ بْنِ شَيْبَانَ الْقَزْوِينِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا أَبُو عُمَرَ أَحْمَدُ بْنُ عَلِيٍّ الْفَيْدِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا سَعْدُ بْنُ مَسْرُوقٍ قَالَ حَدَّثَنَا عَبْدُ الْكَرِيمِ بْنُ هِلَالٍ الْمَكِّيُّ عَنْ أَبِي الطُّفَيْلِ عَنْ أَبِي ذَرٍّ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ سَمِعْتُ فَاطِمَةَ ع تَقُولُ‏ سَأَلْتُ أَبِي ع عَنْ قَوْلِ اللَّهِ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى‏ وَ عَلَى الْأَعْرافِ رِجالٌ يَعْرِفُونَ كُلًّا بِسِيماهُمْ‏ قَالَ هُمُ الْأَئِمَّةُ بَعْدِي عَلِيٌّ وَ سِبْطَايَ وَ تِسْعَةٌ مِن‏ صُلْبِ الْحُسَيْنِ هُمْ رِجَالُ الْأَعْرَافِ لَا يَدْخُلُ‏ الْجَنَّةَ إِلَّا مَنْ يَعْرِفُهُمْ وَ يَعْرِفُونَهُ وَ لَا يَدْخُلُ النَّارَ إِلَّا مَنْ أَنْكَرَهُمْ وَ يُنْكِرُونَهُ لَا يُعْرَفُ اللَّهُ إِلَّا بِسَبِيلِ مَعْرِفَتِهِمْ.[1]

به نقل از ابي ذر غفاري رضوان الله تعالي عليه از فاطمه زهرا سلام الله عليها روايت شده است که حضرتش از پدر گراميشان رسول اکرم صلي الله عليه و آله درباره عبارت خداوند متعال « وَ عَلَى الْأَعْرافِ رِجالٌ يَعْرِفُونَ كُلًّا بِسِيماهُمْ» سوال مي کنند که حضرت در پاسخ مي فرمايند: ايشان ائمه بعد از من هستند علي عليه السلام و دو سبطش و نه فرزند از فرزندان حسين عليه السلام که ايشان همان مردان اعراف هستند وارد بهشت نمي شوند مگر کساني که ايشان را بشناسند و ايشان نيز حسن معرفت آنان را تائيد کنند و وارد دوزخ نمي شود مگر کساني که آنان را انکار کنند و ايشان نيز حسن معرفت آنان را انکار نمايند و به شناخت خدا نمي رسند مگر بر اساس شناخت آنان به ايشان .

[/HR][1] خزاز رازى، على بن محمد، كفاية الأثر في النصّ على الأئمة الإثني عشر، 1جلد، بيدار - قم، 1401 ق، ص 94و195.

آلاء;762256 نوشت:
مگر کسي که شما را بشناسد و شما نيز او را بشناسيد ( به اطاعت پذيري و ولايت پذيري) و وارد جهنم نمي شود کسي که شما را نشناسد و شما او را نشناسيد ( به اطاعت پذيري و و لايت )
سلام و عرض ادب ، این شناخت مربوط به عالم ذر می شه یا مربوط به زندگی این دنیای افراد چون شاید کسانی هستند که اصلا اسم امام علی (ع) را نشنیدند

بسم الله الرحمن الرحيم

عرض سلام و ادب خدمت شما دوست گرامي و محترم؛

حرم امن الهی;763581 نوشت:
سلام و عرض ادب ، این شناخت مربوط به عالم ذر می شه یا مربوط به زندگی این دنیای افراد چون شاید کسانی هستند که اصلا اسم امام علی (ع) را نشنیدند

بسيار دقت خوب و دقيقي به مساله داشتيد و از اين جهت سوال بسيار خوبي مطرح فرموديد .

دوست گرامي ؛

براي پاسخ به سوال شما به ساير رواياتي که با اين مضمون در منابع و کتاب هاي حديثي ما موجود بود مراجعه کرديم و اتفاقا پاسخ سوال شما در روايت ها اشاره شده بود . در روايتي که در کتاب بصائر الدرجات به نقل از مولي اميرمومنان نقل شده است حضرت در سوال فردي که در مورد اتفاقاتي که در لحظه ورود ميت به قبر پيش مي آيد بيان مي دارند که سوال نکير و منکر در مورد خدا و نبي است اگر معرفت و شناخت فرد در دنيا از خداوند و نبي او باشد نجات يافته است و ....... بقيه روايت.(بصائر الدرجات في فضائل آل محمد صلى الله عليهم ؛ ج‏1 ؛ ص498)[1]

و يا در روايتي ديگر در همين کتاب اشاره مي کند که معناي اين شناخت از سوي مردم چنگ زدن به دامان اهل بيت عليهم السلام در دنيا و استفاده نمودن از آب زلالي است که همانا هدايت و روشني ديدگان است .(بصائر الدرجات في فضائل آل محمد صلى الله عليهم ؛ ج‏1 ؛ ص498)

بر اين اساس و بر مبناي متون مختلف روايي به نظر مي رسد مراد از اين شناخت و درک ، شناختي است که در همين دنيا و در زندگي مادي بشر حاصل مي شود .

[/HR][1] صفار، محمد بن حسن، بصائر الدرجات في فضائل آل محمّد صلّى الله عليهم، 1جلد، مكتبة آية الله المرعشي النجفي - ايران ؛ قم، چاپ: دوم، 1404 ق.

سوال:
منبع و اعتبار روایت «راوی به امام صادق عرض کرد سوالی دارم گفت آقا از پیغمبر حدیثی دارم که پیغمبر فرمود داخل بهشت الهی نمی شود پای در رضوان خدا نمی نهد مگر کسی که پرونده اش مزین به امضای محبت مرتضی علی باشد حضرت فرمودند سوالت چیست؟گفت آمده ام بپرسم حتی انبیا؟امام صادق در جواب فرمود حتی خاتم الانبیا» را بیان کنید؟

پاسخ:

بر اساس جستجوی انجام شده با متن فارسی روایت فوق؛ سه مورد روایت نزدیک به این معنا در متون روایی به دست آمد:

1- الَ رَسُولُ اللَّهِ ص أَنَّ أَحَداً لَا يَدْخُلُ‏ الْجَنَّةَ مِنْ سَائِرِ أُمَّةِ مُحَمَّدٍ ص إِلَّا بِجَوَازٍ مِنْ عَلِيٍّ ع فَإِنْ أَرَدْتُمُ الْجَوَازَ عَلَى الصِّرَاطِ سَالِمِينَ، وَ دُخُولَ الْجِنَانِ غَانِمِينَ، فَأَحِبُّوا بَعْدَ حُبِّ مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ مَوَالِيَهُ، ثُمَّ إِنْ أَرَدْتُمْ أَنْ يُعَظِّمَ مُحَمَّدٌ [وَ عَلِيٌ‏]عِنْدَ اللَّهِ تَعَالَى مَنَازِلَكُمْ فَأَحِبُّوا شِيعَةَ مُحَمَّدٍ وَ عَلِيٍّ(1)

2- عن زاذان عن سلمان قال‏ سمعت رسول الله ص يقول لعلي أكثر من عشر مرات: يا علي إنك و الأوصياء من بعدك- أعراف‏بين الجنة و النار لا يدخل‏ الجنة إلا من عرفكم و عرفتموه- و لا يدخل النار إلا من أنكركم و أنكرتموه‏(2)

ترجمه : سلمان به نقل از پيامبر اکرم صلي الله عليه و آله نقل مي کند که حضرتش بيش از ده ها بار به علي عليه السلام فرمودند :اي علي ، تو و اوصياء پس از تو مرداني هستيد حائل بين بهشت و جهنم ، وارد بهشت نمي شود مگر کسي که شما را بشناسد و شما نيز او را بشناسيد ( به اطاعت پذيري و ولايت پذيري) و وارد جهنم نمي شود کسي که شما را نشناسد و شما او را نشناسيد ( به اطاعت پذيري و و لايت )

3- حَدَّثَنِي عَلِيُّ بْنُ الْحَسَنِ قَالَ حَدَّثَنِي هَارُونَ بْنُ مُوسَى قَالَ حَدَّثَنِي أَبُو عَبْدِ اللَّهِ الْحُسَيْنُ بْنُ أَحْمَدَ بْنِ شَيْبَانَ الْقَزْوِينِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا أَبُو عُمَرَ أَحْمَدُ بْنُ عَلِيٍّ الْفَيْدِيُّ قَالَ حَدَّثَنَا سَعْدُ بْنُ مَسْرُوقٍ قَالَ حَدَّثَنَا عَبْدُ الْكَرِيمِ بْنُ هِلَالٍ الْمَكِّيُّ عَنْ أَبِي الطُّفَيْلِ عَنْ أَبِي ذَرٍّ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ قَالَ سَمِعْتُ فَاطِمَةَ ع تَقُولُ‏ سَأَلْتُ أَبِي ع عَنْ قَوْلِ اللَّهِ تَبَارَكَ وَ تَعَالَى‏ وَ عَلَى الْأَعْرافِ رِجالٌ يَعْرِفُونَ كُلًّا بِسِيماهُمْ‏ قَالَ هُمُ الْأَئِمَّةُ بَعْدِي عَلِيٌّ وَ سِبْطَايَ وَ تِسْعَةٌ مِن‏ صُلْبِ الْحُسَيْنِ هُمْ رِجَالُ الْأَعْرَافِ لَا يَدْخُلُ‏ الْجَنَّةَ إِلَّا مَنْ يَعْرِفُهُمْ وَ يَعْرِفُونَهُ وَ لَا يَدْخُلُ النَّارَ إِلَّا مَنْ أَنْكَرَهُمْ وَ يُنْكِرُونَهُ لَا يُعْرَفُ اللَّهُ إِلَّا بِسَبِيلِ مَعْرِفَتِهِمْ.[3]

ترجمه :به نقل از ابي ذر غفاري رضوان الله تعالي عليه از فاطمه زهرا سلام الله عليها روايت شده است که حضرتش از پدر گراميشان رسول اکرم صلي الله عليه و آله درباره عبارت خداوند متعال « وَ عَلَى الْأَعْرافِ رِجالٌ يَعْرِفُونَ كُلًّا بِسِيماهُمْ» سوال مي کنند که حضرت در پاسخ مي فرمايند: ايشان ائمه بعد از من هستند علي عليه السلام و دو سبطش و نه فرزند از فرزندان حسين عليه السلام که ايشان همان مردان اعراف هستند وارد بهشت نمي شوند مگر کساني که ايشان را بشناسند و ايشان نيز حسن معرفت آنان را تائيد کنند و وارد دوزخ نمي شود مگر کساني که آنان را انکار کنند و ايشان نيز حسن معرفت آنان را انکار نمايند و به شناخت خدا نمي رسند مگر بر اساس شناخت آنان به ايشان .

منابع:
(1)- حسن بن على عليه السلام، امام يازدهم، التفسير المنسوب إلى الإمام الحسن العسكري عليه السلام، 1جلد، مدرسة الإمام المهدي عجل الله تعالى فرجه الشريف - ايران ؛ قم، چاپ: اول، 1409 ق، ص441.
(2)- عياشى، محمد بن مسعود، تفسير العيّاشي، 2جلد، المطبعة العلمية - تهران، چاپ: اول، 1380 ق، ج 2،‌ص18.
(3)- خزاز رازى، على بن محمد، كفاية الأثر في النصّ على الأئمة الإثني عشر، 1جلد، بيدار - قم، 1401 ق، ص 94و195.

موضوع قفل شده است