سوالاتی در مورد پا؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالاتی در مورد پا؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استادسجاد

[="Tahoma"][="Black"]با عرض سلام و احترام

1. بله صحیح است.

2. متوجه منظور سؤال نشدم!

3. غیر از قدم بالاتر از مچ پا باید پوشانده شود.

4. در هنگام ایستادن باید روی زمین باشد و نیز باید از نامحرم پوشانده شود.

5. سؤال روشن نیست.

6. نپوشاندن آن در نماز مانعی ندارد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
http://www.leader.ir/tree/view.php?parent=n9272&catid=49&lang=fa
http://www.leader.ir/tree/view.php?parent=n15136&catid=49&lang=fa[/]

سوالای دیگه به کنار ولی

از سوال پاشنه پا در هنگام نماز خیلی تعجب کردم :khaneh:

خب پس کجا باشه ؟

موقع سجده که باید با زمین تماس داشته باشه موقع ایستادن هم بازم باید با زمین تماس داشته باشه

کلا سوال رو هر جوری تنظیم میکنم به معنی و مفهومش پی نمیبرم ... خیلی سوال عجیبی بود

وقتی این جزییاتو اینجور چیزا را میفهمم از دین و مسائل دینی بدم میاد.نمازتو بخون بره.حالا مثلن خدا میاد میگه پاشنه چی بوده.1نمره از نمازت کم میکنم.اصل دین ول شده.به خاطر همچین چیزایی...

mohsen1990;759640 نوشت:
وقتی این جزییاتو اینجور چیزا را میفهمم از دین و مسائل دینی بدم میاد.نمازتو بخون بره.حالا مثلن خدا میاد میگه پاشنه چی بوده.1نمره از نمازت کم میکنم.اصل دین ول شده.به خاطر همچین چیزایی...

محسن جان این حرفی که زدی ، خیلی جوابهای منطقی و زیادی ، برای رد کردن صحبت شما وجود داره ، علیرغم اینکه ، ظاهر حرفت خیلی خوب و دلنشین هست ، اما در باطن اشکال زیاد داره...

یک دلیلش رو من میگم:

فرض کن شما از شهری که داری زندگی میکنی ، قصد سفر به سیدنی استرالیا رو میکنی ، وقتی سوار هواپیما میشی ، مثلا کاپیتان پرواز ، به جای اینکه ، در مسیر 140 درجه جنوبی حرکت کنه ، حال میکنه در مسیر 141 درجه جنوبی حرکت کنه ... ظاهرا اختلاف فقط یک درجه هست ، اما عمرا اگر این پرواز به سیدنی برسه .... حال اینکه انحراف فقط و فقط یک درجه ناقابل بوده...

حال این دینی که ما داریم ، با این همه جزئیات و بقول شما فرعیات ، مطمئن باش اگر به حفظ و نگهداری این جزئیات ، علما و مسلمونها ، پایبند نباشن ، 50 سال دیگه ، صد سال دیگه ، دویست سال دیگه .... اصلا اثری از اصل و فرع دیگه باقی نمیمونه ... امروز مثلا با یک بی توجهی به نوع پوشش پای خانمها ، موضوع شروع میشه ، اما صد سال دیگه میبینی خانمه داره توی خونش ، مثلا با دامن کوتاه و سر برهنه ، نماز میخونه ، چونکه مثلا میگه توی خونه ما که نامحرم نیست ، چرا باید پوشش داشته باشم؟... این موضوع و انحراف بزرگ از کجا شکل گرفت؟ از همونجایی که فکر کردیم این فرعیات دین خیلی مهم نیست و حالا پوشش پا هر طور که بود ، بود، مهم نیست ، باید چسبید به اصل و اساس.....

اصل و فرع دین هر دو مهم هستند ، باید مراقب بود که توی این تله نیفتیم که :"بابا این چیزها که فرع هستند ، اصل رو درست کن"

مولکول 68;759655 نوشت:
رض کن شما از شهری که داری زندگی میکنی ، قصد سفر به سیدنی استرالیا رو میکنی ،

این مثال در مورد مادیات هستش.نه رابطه ی بین انسان و خدا.که رابطه معنویه.
خدا همه جا هست.بقول معروف :Cheshmak::راههای رسیدن به خدا زیاده چه 140 درجه بری چه 141!!!
فقط باید درست زندگی کنی.
منکر بعضی چیزا نیستم.ولی یه سری کارها هم واقعا مسخره هستش.

مولکول 68;759655 نوشت:
از همونجایی که فکر کردیم این فرعیات دین خیلی مهم نیست و حالا پوشش پا هر طور که بود ، بود، مهم نیست ، باید چسبید به اصل و اساس.....

همین میشه که خیلی تو همین سایت هم من دیدم.دختره یا پسره میاد میگه من مذهبی ام.ولی دوست پسر و دختر دارم.رابطه هم داریم.مذهبی چرا!چون نماز میخونه روزه میگیره!
پیش خودش میگه.خب منکه این جزییاتو رعایت میکنم.دوستی و ... هم مهم نیست.هم اینا هم اونا.
یا طرف کلی کثافت کاری میکنه.بعدشم میاد عزاداری به خیال همین حرفایی که میزنن میگن.اشک ریختن یا عزاداری امام حسین گناهارو پاک میکنه.مسخرشو در اوردن.
تو مدرسه به جای اینکه بیان یاد بدن بگن دروغ بده.فلانکار بده.میان قران میخونن براشون که نمیفهمن بچه ها.یا در مورد زندگی معصومین میگن فلان تاریخ فلان شد.نمیان بگن اصل کاری که معصومین کردن واسه چی بوده.

mohsen1990;759658 نوشت:
این مثال در مورد مادیات هستش.نه رابطه ی بین انسان و خدا.که رابطه معنویه.
خدا همه جا هست.بقول معروف :راههای رسیدن به خدا زیاده چه 140 درجه بری چه 141!!!
فقط باید درست زندگی کنی.
منکر بعضی چیزا نیستم.ولی یه سری کارها هم واقعا مسخره هستش.

محسن جان ، اتفاقا طبق شناختی که من از دین دارم ، دقیقا فکر میکنم ، خدا هم از این یک درجه ها ، توی دینش زیاد داره ، که اگه همون یک درجه ها رو رعایت نکنی ، از مسیر منحرف میشی...

شما اگر فقط یک قطره ، فقط یک قطره ، مشروب بخوری ، یک فعل حرام مرتکب شدی ، و نمازت تا 40 روز پذیرفته نیست ، حالا خدا وکیلی به نظرت یک قطره شراب ، اصلا ادم رو مست میکنه؟ اصلا به جایی برمیخوره که خدا اینقدر سخت گرفته؟

شما اگر توی ماه رمضون ، مثلا اگر ساعت 5 اذان مغرب میگن ، ساعت 4.59 دقیقه ، عمدا افطار کنی ، روزه ات باطل هست، خدا وکیلی خیلی زور نیست که به خاطر یک دقیقه روزه ات باطل بشه تازه کفاره هم بخوای بدی؟

شما اگر توی نماز ، فقط یک کلمه رو عمدا کم یا زیاد کنی ، نمازت باطله ، مثلا بجای بسم الله الرحمن ، بگی بسم الله الغفار .. خدا وکیلی خیلی زور نیست ؟ فقط به خاطر یک کلمه؟ یعنی میبینی یک عمر نماز خوندی ، بعد بخاطر اینکه حال کردی یک کلمه رو از نماز کم کنی یا زیاد کنی ، نمازت قبول نیست ، بعد دیگه فکر میکنم خدا توی قرانش زیاد در مورد ادمهای بی نماز گفته ....

برداشتی که من از دین دارم اینه که برعکس تصور شما ، من فکر میکنم خداوند ، روی دینی که داره ، چه اصول و چه فروع ، تعصب داره ، چون اگر تعصب نداشت ، اینقدر مثلا در مورد نماز خوندن تاکید نداشت ، وگرنه اگر فقط بنا به ارتباط بین خدا و بنده بود که بهر حال حتی اون ادمهای بی نماز هم این ارتباط و راز و نیاز رو برقرار میکنن ، ولی مهم اون چیزی که خدا دوست داره ، نه اون چیزی که بنده خدا دوست داره.... 1400 سال از اسلام گذشته ، نتیجه این اصل و فرع کردن و سلیقه ای اهم و غیر اهم کردن دین میشه ، یک تشکیلاتی مثل داعش که اینطور باعث بدنامی دین میشه .... اگر همه مسلمونها ، نه اصل نه از فرع دین بعد از ائمه ، هیچ چیزی رو کم و زیاد نمیکردن ، این وضع تفرقه و دسته دسته شدن بین فرقه های اسلامی ، الان پدیدار نمیشد....

mohsen1990;759658 نوشت:
همین میشه که خیلی تو همین سایت هم من دیدم.دختره یا پسره میاد میگه من مذهبی ام.ولی دوست پسر و دختر دارم.رابطه هم داریم.مذهبی چرا!چون نماز میخونه روزه میگیره!
پیش خودش میگه.خب منکه این جزییاتو رعایت میکنم.دوستی و ... هم مهم نیست.هم اینا هم اونا.
یا طرف کلی کثافت کاری میکنه.بعدشم میاد عزاداری به خیال همین حرفایی که میزنن میگن.اشک ریختن یا عزاداری امام حسین گناهارو پاک میکنه.مسخرشو در اوردن.
تو مدرسه به جای اینکه بیان یاد بدن بگن دروغ بده.فلانکار بده.میان قران میخونن براشون که نمیفهمن بچه ها.یا در مورد زندگی معصومین میگن فلان تاریخ فلان شد.نمیان بگن اصل کاری که معصومین کردن واسه چی بوده.

محسن جان تمام این مثالهایی که زدی ، دقیقا تایید حرف من هست ... تمام این رفتارها و ادمهایی که به این شکل توی جامعه اسلامی رشد پیدا میکنن ، دلیلش این هست که اینها ، یک دین کاریکاتوری رو پیروی میکنن ، دینی که یک قسمت دین از نظر اونها بی اهمیت هست و یک قسمت دین با اهمیت و اصل ... اگر کسی هم به اصول و هم به فروع دین ، قائل باشه ولو اینکه از نظر اون بعضی قسمتهای دین بی اهمیت باشه ، هیچ وقت چنین چیزهایی توی جامعه دیده نمیشه....

مگر میشه ادمی واقعا از دیدگاه خداوند مذهبی باشه و اهل نماز و روزه باشه ، بعد اهل رابطه غیرشرعی با نامحرم هم باشه؟ این ادم مشکلش اینه که فراموش کرده توی دین چقدر حیا مهم هست و بجاش فکر میکنه فقط نماز ورزوه مهمه....

اینکه گفته شده اشک بر امام حسین (ع) باعث امرزش گناهان میشه ، این که توی روایات با سند محکمی اومده ... اما ایا کسی که بعد ار روضه امام حسین ، دوباره به سمت گناهش برمیگرده ، این ادم نعوذبالله ، خدا رو به تمسخر نمیگیره؟ اصلا این ادم معرفتی توی اون مجلس پیدا کرده؟

توی روایات داریم با این مضمون، کسانی که عبد شیطان میشین ، بعضا ،یکی از لطفهایی که شیطان به اینها میده ، اینه که اشک اینها خوب درمیاد ، حال عبادت خوبی پیدا میکنن و.... پس خیلی هم نمیشه روی نماز و روزه و مستحبات ، اشک توی روضه ها ، حساب باز کرد... خیلی از این چیزها ، متاسفانه ، وسیله گمراهی هست .... یعنی طرف فکر میکنه چون توی روضه حال خوبی داره ، ادم خوبی هم هست .....

خلاصه اینکه این نوع دینداری سلیقه ای و گزینشی ، حتی میتونه از بی دینی هم بدتر باشه ... به جای اینکه از جنوب سر دربیاری ، دیدی کلا از شمال سر دراوردی ، با خیال اینکه ، خوب فقط یک درجه انحراف که به جایی برنمیخوره و همون یک درجه باعث نابودیت شد..

موضوع قفل شده است