شستن لباس با ماشین لباسشویی، پاک یا نجس؟

تب‌های اولیه

15 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
شستن لباس با ماشین لباسشویی، پاک یا نجس؟

سلام
اول بگم که متاسفانه من وسواس دارم و همین باعث شده زندگیم پر از مشکل باشه.
(این رو اول گفتم چون توی کتاب آقای مظاهری که از همین سایت دانلود کرده بودم و خوندم تاکید کرده بود اول سئوال های شرعی تون این رو عنوان کنید)
الان یکی از مشکل هام شستن لباس های متنجس و یا همراه با عین نجاست در ماشین لباسشوئیه.
من مقلد آقای مکارم شیرازی هستم. چند وقت پیش تو سایت آقای مکارم که آنلاین جواب میدن همین سئوال رو پرسیدم که حکم شستن لباس های متنجس و همراه با عین نجاست در ماشین لباسشوئی چیه؟
جواب دادن:"ماشينهاي اتوماتيک که يکي دو بار با مواد شوينده لباس را ميشويد و آخرين بار پس از پاک کردن عين نجاست با آب خالص شستشو ميدهد و بعد آب را تخليه ميکند، لباسهايي که شسته پاک است و ماشين نيز پاک است. البته در لباس شويي هاي سطلي و دوقلو که ماشين بطور خودکار، لباس را تطهير نمي کند چنانچه لباس نجسي در بين لباسها باشد فضاي داخل ماشين، آب درون آن و تمامي لباس ها نجس هستند و بايد آب کشيده شوند."
که من در ادامه از یه شرکت خاص ایرانی نام بردم که مدعی هستش یه سری ماشین لباسشویی با سیستم آبکشی شرعی داره و پرسیدم در مورد اون ها چی؟ که جواب دادن "حکم همان است که بیان شد"
اما من مشکلی با لباسشویی داشتم که می ترسیدم بیانش کنم. بخاطر همین سکوت کردم و این پرسش همین جا تموم شد. اما چند روز پیش تو استفتائات آقای خامنه ای سئوالی رو دیدم که دقیقا همون مشکل من رو بیان کرده بود. پرسیده بودن:
سؤال 292. آیا لباس‌هایى که با لباسشویى تمام اتوماتیک شسته مى‏شود، پاک مى‏گردد یا خیر؟ نحوه کار این لباسشویى‏ها به این صورت است که در مرحله اول که لباس با آب مخلوط با پودر لباسشویى شسته مى‏شود،
مقدارى از آب و کف پودر بر شیشه درب لباسشویى و نوار پلاستیکى اطراف آن پاشیده مى‏شود، و در مرتبه دوم آب غساله شستشو کشیده شده ولى کف پودر، درب و نوار پلاستیکى اطراف آن را به‌طور کامل مى‏پوشاند. در مراحل بعدى ماشین لباسشویى لباس‌ها را در سه نوبت با آب قلیل مى‏شوید و از آن پس آب غساله بیرون کشیده مى‏شود، امیدواریم توضیح بفرمایید، لباس‌هایى که به این ترتیب شسته شده‏اند، پاک هستند یا خیر؟
پاسخ: اگر بعد از زوال عین نجاست، آب متصل به لوله در داخل ماشین لباسشویى به لباس‌ها و همه قسمت‏هاى داخل ماشین برسد و از آن جدا و خارج شود، محکوم به طهارت است.

دقیقا مشکل اینجاست که آب و کفی که از لباس نجس به شیشه ی در ماشین لباسشویی و لاستیک پشت در می ریزه آبکشی نمیشه چون تو هیچ ماشین لباسشویی اتوماتیکی آب کر و یا حتی سه بار آب قلیل به تمام در و شیشه و لاستیکش نمی رسه چون این بخش ها ثابت هستن و نمی چرخن بطور کامل آبکشی و تطهیر نمیشن.
آقای خامنه ای هم شرطی گذاشتن که تشخیص رو به عهده مقلدها گذاشتن و خودشون حکم قطعی ندادن. اگه از من بپرسن می گم با این حکم و شرط آقای خامنه ای تمام لباس های نجسی که تو ماشین می ریزیم همون طور نجس بیرون میان و پاک نمیشن. (خواهر من مقلد آقای خامنه ای هست و بخاطر همین من پیگیر این موضوع شدم.)
بعد از خوندن این حکم آقای خامنه ای هم شک و وسواسم بیشتر شده هم می ترسم دوباره از سایت آقای مکارم بپرسم و این سئوال رو شبیه همون سئوالی که از آقای خامنه ای شده مطرح کنم. می ترسم شبیه همون جواب رو بگیرم و کلا بفهمم همه ی لباس های نجسی که همه مون تو ماشین لباسشویی می ریزیم نجس بیرون میان...
چند روزه بخاطر این موضوع حال بسیار بدتری دارم...
لطفا راهنمایی ام کنید چیکار کنم؟
بپرسم یا نپرسم؟
با حکم آقای خامنه ای چیکار کنم؟
با دلهره و اضطراب خودم در مورد این موضوع چیکار کنم؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا وحامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام خدمت شما پرسشگر محترم
قبل از پاسخ مشاوره اي لازم است فرم بخش مشاوره را پر كنيد
[/]

حسینی زاده;758621 نوشت:
سلام
اول بگم که متاسفانه من وسواس دارم و همین باعث شده زندگیم پر از مشکل باشه.
(این رو اول گفتم چون توی کتاب آقای مظاهری که از همین سایت دانلود کرده بودم و خوندم تاکید کرده بود اول سئوال های شرعی تون این رو عنوان کنید)
الان یکی از مشکل هام شستن لباس های متنجس و یا همراه با عین نجاست در ماشین لباسشوئیه.
من مقلد آقای مکارم شیرازی هستم. چند وقت پیش تو سایت آقای مکارم که آنلاین جواب میدن همین سئوال رو پرسیدم که حکم شستن لباس های متنجس و همراه با
دقیقا مشکل اینجاست که آب و کفی که از لباس نجس به شیشه ی در ماشین لباسشویی و لاستیک پشت در می ریزه آبکشی نمیشه چون تو هیچ ماشین لباسشویی اتوماتیکی آب کر و یا حتی سه بار آب قلیل به تمام در و شیشه و لاستیکش نمی رسه چون این بخش ها ثابت هستن و نمی چرخن بطور کامل آبکشی و تطهیر نمیشن.
بعد از خوندن این حکم آقای خامنه ای هم شک و وسواسم بیشتر شده هم می ترسم دوباره از سایت آقای مکارم بپرسم و این سئوال رو شبیه همون سئوالی که از آقای خامنه ای شده مطرح کنم. می ترسم شبیه همون جواب رو بگیرم و کلا بفهمم همه ی لباس های نجسی که همه مون تو ماشین لباسشویی می ریزیم نجس بیرون میان...
چند روزه بخاطر این موضوع حال بسیار بدتری دارم...
لطفا راهنمایی ام کنید چیکار کنم؟
بپرسم یا نپرسم؟
با حکم آقای خامنه ای چیکار کنم؟
با دلهره و اضطراب خودم در مورد این موضوع چیکار کنم؟

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

شستن لباس در ماشین لباسشویی که متصل به آب لوله کشی شهر است لباس نجس را پاک می کند.

حسینی زاده;758621 نوشت:

باشه اون قسمتها هم اگر نجس بماند ربطی به قسمتهای دیگر و لباس ها ندارد که پاک می شود ،اگر چه ممکن است قسمتی که آب نمی رسد همچنان نجس باشد.
چون بعد از اتصال آب کر وچرخشآن قسمت هایی که آب متصل به کر به آن می رسد پاک می شود و با محل نجس هم که فرمودید ارتباطی ندارد.

پی نوشت:
http://makarem.ir/main.aspx?typeinfo=21&lid=0&catid=834&mid=38094

سلام

ممنونم که پاسخ دادین. از لینکی که برای مراجعه گذاشته بودید هم سپاسگزارم.
اما ازتون اجازه می خوام یکم بیشتر در موردش سئوال ها و مشکلاتم رو بیان کنم و لطف می کنید اگه پاسخ بدید.
فرموده بودید:

شفا;762195 نوشت:
باشه اون قسمتها هم اگر نجس بماند ربطی به قسمتهای دیگر و لباس ها ندارد که پاک می شود ،اگر چه ممکن است قسمتی که آب نمی رسد همچنان نجس باشد.
چون بعد از اتصال آب کر وچرخشآن قسمت هایی که آب متصل به کر به آن می رسد پاک می شود و با محل نجس هم که فرمودید ارتباطی ندارد.

اگه شما یک بار با دقت به ماشین لباسشویی که در منزل دارید از شروع تا پایان کار نگاه کنید چیزهایی که می خوام بگم رو مشاهده می کنید. اینکه اون قسمت هایی که نجس مونده به بقیه قسمت ها ربط پیدا می کنه .. هم آبی که به اون می پاشه دوباره رو لباس ها بر می گرده و هم اینکه در آخر کار و بعد از مرحله خشک کن آخر، لباس های نم دار و خیس با اون قسمت های شیشه که بالاتر از سطح آب بوده و پاک نشده در تماس قرار می گیره. و اگر حکم به نجسی اون قسمت ها داده بشه با یقین و قطعیت می تونم بگم لباس ها هم نجس خواهند بود.
خواهش می کنم شما هم یک بار به طرز کار ماشین لباسشویی تون دقت بفرمایید و اگر جایی اشتباه می کنم اشتباهم رو اصلاح بفرمایید.

اما در مورد روشی که خودم با لباسشویی لباس می شورم هم صحبت و سئوالی داشتم که جداگانه و پایین مطرحش می کنم و ممنون می شم به اون هم پاسخ بدید.

من مادر و پدر پیری دارم که به دلیل پیری و بیماری کنترل ادرار خودشون رو ندارن و من مجبورم تند تند لباس های آلوده به عین نجاست رو بشورم و از اون جایی که وسواس هم دارم برام شستن این لباس ها با دست خیلی سخته. لباسشویی هم که اون مشکلات که گفتم رو داره.
کاری که من می کنم اینه که لباس های آلوده به عین نجاست یا لباس های متنجس رو توی ماشین لباسشویی می اندازم و از همون اول یه شلنگ آب رو از همون جایی که پودر می ریزیم تو ماشین وارد می کنم و تمام مدت یک باریکه آب لوله کشی روی ماشین لباسشویی بازه. تا وقتی که چندین بار با آب خالی شستشو بده و در نهایت دو بار خشک کن ِ ماشین کار کنه که مثل همون فشردن با دست باشه که گفتن اگه عین نجاستی مثل ادرار در لباس بود دو بار آب کشی و فشرده بشه تا عین نجاست خارج بشه.
دلیل اینکه تو این مرحله فقط آب خالی رو لباس هاست اینه که از یه آشنای به احکام شنیدم که پودر و آب و کفی که می کنه باعث مضاف شدن آب میشه و دیگه حکم آب خالص رو نداره و اگه ترشحات آب و کف به در و لاستیک دور در بریزه در عین اینکه آب جاری روش بازه به دلیل مضاف بودن نجس محسوب میشه. (درسته؟)
بعد از این دوبار فشرده شدن لباس توسط خشک کن ِ ماشین که گمان می کنم دیگه لباس ها پاک شدن، آب لولهء اضافه ای که روی ماشین باز کردم رو می بندم و مثل همه مردم پودر می ریزم و ماشین رو راه میاندازم که لباس ها رو بشوره.

حالا مشکل اینجاست که تو اون شستشوی رفع نجاست به دلیل اینکه من آب روی لباسشویی باز می کنم تمام آب تو تخلیه هایی که ماشین انجام میده خارج نمیشه و هر بار قسمتی از آب تخلیه میشه و قسمتی بخاطر ریزش مداوم آب باقی می مونه اما گمان نمی کنم اون همه آبی که متصل به آب لوله کشی هم هست رنگ و بوی نجاست بگیره. حالا می خوام بدونم که این روش باعث پاک شدن لباس ها میشه یا اینکه به خاطر تخلیه نشدن تمام آبی که آلوده به عین نجاست بوده، نمیشه به پاک شدن لباس ها یقین داشت؟ (اولین سئوال)

سئوال دیگه اینکه با توجه به اینکه آب لوله کشی تو مرحله رفع نجاست و پاک کردن لباس تمام مدت روی لباس ها باز هست ترشحاتی که به قسمت های دیگه ماشین میشه پاکه؟ یا نجس؟ (با توجه به اینکه آب رنگ نجاست نگرفته و بعیده که بوی نجاست هم گرفته باشه) (دومین سئوال)

سئوال دیگه ام اینه که اگر لباس چربی بدن یا کثیفی های دیگه ای غیر از نجاست داشته باشه قسمتیش هم نجس باشه آیا با آب خالی که شسته بشه پاک میشه یا اینکه باید حتما اول تمام اون کثیفی ها و احیانا چربی ها اول با پودر پاک بشه بعد آبکشی بشه تا مطمئن بشیم پاک شده؟ (سومین سئوال)

و یه سئوال دیگه اینکه من این حکم رو به درستی نمی دونم که مثلا اگه لباسی آلوده به عین نجاستی مثل ادرار باشه که باید با آب شسته بشه و فشرده بشه و دوباره شسته بشه و برای بار دوم فشرده بشه آیا بعد از فشردگی بار دوم پاک محسوب میشه یا این مراحل برای رفع نجاست هست و بعد از فشردگی دوم یک بار باید با آب کر آبکشی بشه تا پاک بشه؟ (چهارمین سئوال)

مشکلی که هست که بخاطرش دنبال حکم مشخص لباسشویی هستم اینه که این لباسشویی ما در حال خراب شدنه و چون قدیمی بود و در عین این که اتوماتیک بود باز میشد تو مراحلش دست برد و گاهی برای کنترل آب اضافه ای که داخلش شده کاری کرد که فاجعه به بار نیاد اما با غیر قابل استفاده شدنش مجبوریم از ماشین های جدید خریداری کنیم که مطمئن نیستم مثل این ماشین لباسشویی وسواس من و زورگویی های من رو تحمل کنه و بتونم شلنگ آب جاری روش باز کنم. بخاطر همین شدیدا نگران آینده و مسائل و مشکلاتم با شستن لباس های نجس با ماشین هستم. که بخاطرش سئوال هام رو اینجا مطرح کردم.
باز هم ازتون معذرت می خوام بخاطر زحمتی که دادم.

حسینی زاده;767542 نوشت:
سلام

ممنونم که پاسخ دادین. از لینکی که برای مراجعه گذاشته بودید هم سپاسگزارم.
اما ازتون اجازه می خوام یکم بیشتر در موردش سئوال ها و مشکلاتم رو بیان کنم و لطف می کنید اگه پاسخ بدید.
فرموده بودید:

اگه شما یک بار با دقت به ماشین لباسشویی که در منزل دارید از شروع تا پایان کار نگاه کنید چیزهایی که می خوام بگم رو مشاهده می کنید. اینکه اون قسمت هایی که نجس مونده به بقیه قسمت ها ربط پیدا می کنه .. هم آبی که به اون می پاشه دوباره رو لباس ها بر می گرده و هم اینکه در آخر کار و بعد از مرحله خشک کن آخر، لباس های نم دار و خیس با اون قسمت های شیشه که بالاتر از سطح آب بوده و پاک نشده در تماس قرار می گیره. و اگر حکم به نجسی اون قسمت ها داده بشه با یقین و قطعیت می تونم بگم لباس ها هم نجس خواهند بود.
خواهش می کنم شما هم یک بار به طرز کار ماشین لباسشویی تون دقت بفرمایید و اگر جایی اشتباه می کنم اشتباهم رو اصلاح بفرمایید.

اما در مورد روشی که خودم با لباسشویی لباس می شورم هم صحبت و سئوالی داشتم که جداگانه و پایین مطرحش می کنم و ممنون می شم به اون هم پاسخ بدید.

سلام علیکم

اگر مطمئن هستید ،که لباسها در هنگام خروج به قسمت نجس لباسشوئی برخورد می کند،لباسها نجس می شود.

حسینی زاده;767647 نوشت:
من مادر و پدر پیری دارم که به دلیل پیری و بیماری کنترل ادرار خودشون رو ندارن و من مجبورم تند تند لباس های آلوده به عین نجاست رو بشورم و از اون جایی که وسواس هم دارم برام شستن این لباس ها با دست خیلی سخته. لباسشویی هم که اون مشکلات که گفتم رو داره.
کاری که من می کنم اینه که لباس های آلوده به عین نجاست یا لباس های متنجس رو توی ماشین لباسشویی می اندازم و از همون اول یه شلنگ آب رو از همون جایی که پودر می ریزیم تو ماشین وارد می کنم و تمام مدت یک باریکه آب لوله کشی روی ماشین لباسشویی بازه. تا وقتی که چندین بار با آب خالی شستشو بده و در نهایت دو بار خشک کن ِ ماشین کار کنه که مثل همون فشردن با دست باشه که گفتن اگه عین نجاستی مثل ادرار در لباس بود دو بار آب کشی و فشرده بشه تا عین نجاست خارج بشه.
دلیل اینکه تو این مرحله فقط آب خالی رو لباس هاست اینه که از یه آشنای به احکام شنیدم که پودر و آب و کفی که می کنه باعث مضاف شدن آب میشه و دیگه حکم آب خالص رو نداره و اگه ترشحات آب و کف به در و لاستیک دور در بریزه در عین اینکه آب جاری روش بازه به دلیل مضاف بودن نجس محسوب میشه. (درسته؟)
بعد از این دوبار فشرده شدن لباس توسط خشک کن ِ ماشین که گمان می کنم دیگه لباس ها پاک شدن، آب لولهء اضافه ای که روی ماشین باز کردم رو می بندم و مثل همه مردم پودر می ریزم و ماشین رو راه میاندازم که لباس ها رو بشوره.

حالا مشکل اینجاست که تو اون شستشوی رفع نجاست به دلیل اینکه من آب روی لباسشویی باز می کنم تمام آب تو تخلیه هایی که ماشین انجام میده خارج نمیشه و هر بار قسمتی از آب تخلیه میشه و قسمتی بخاطر ریزش مداوم آب باقی می مونه اما گمان نمی کنم اون همه آبی که متصل به آب لوله کشی هم هست رنگ و بوی نجاست بگیره. حالا می خوام بدونم که این روش باعث پاک شدن لباس ها میشه یا اینکه به خاطر تخلیه نشدن تمام آبی که آلوده به عین نجاست بوده، نمیشه به پاک شدن لباس ها یقین داشت؟ (اولین سئوال)

سئوال دیگه اینکه با توجه به اینکه آب لوله کشی تو مرحله رفع نجاست و پاک کردن لباس تمام مدت روی لباس ها باز هست ترشحاتی که به قسمت های دیگه ماشین میشه پاکه؟ یا نجس؟ (با توجه به اینکه آب رنگ نجاست نگرفته و بعیده که بوی نجاست هم گرفته باشه) (دومین سئوال)

سئوال دیگه ام اینه که اگر لباس چربی بدن یا کثیفی های دیگه ای غیر از نجاست داشته باشه قسمتیش هم نجس باشه آیا با آب خالی که شسته بشه پاک میشه یا اینکه باید حتما اول تمام اون کثیفی ها و احیانا چربی ها اول با پودر پاک بشه بعد آبکشی بشه تا مطمئن بشیم پاک شده؟ (سومین سئوال)

و یه سئوال دیگه اینکه من این حکم رو به درستی نمی دونم که مثلا اگه لباسی آلوده به عین نجاستی مثل ادرار باشه که باید با آب شسته بشه و فشرده بشه و دوباره شسته بشه و برای بار دوم فشرده بشه آیا بعد از فشردگی بار دوم پاک محسوب میشه یا این مراحل برای رفع نجاست هست و بعد از فشردگی دوم یک بار باید با آب کر آبکشی بشه تا پاک بشه؟ (چهارمین سئوال)

مشکلی که هست که بخاطرش دنبال حکم مشخص لباسشویی هستم اینه که این لباسشویی ما در حال خراب شدنه و چون قدیمی بود و در عین این که اتوماتیک بود باز میشد تو مراحلش دست برد و گاهی برای کنترل آب اضافه ای که داخلش شده کاری کرد که فاجعه به بار نیاد اما با غیر قابل استفاده شدنش مجبوریم از ماشین های جدید خریداری کنیم که مطمئن نیستم مثل این ماشین لباسشویی وسواس من و زورگویی های من رو تحمل کنه و بتونم شلنگ آب جاری روش باز کنم. بخاطر همین شدیدا نگران آینده و مسائل و مشکلاتم با شستن لباس های نجس با ماشین هستم. که بخاطرش سئوال هام رو اینجا مطرح کردم.
باز هم ازتون معذرت می خوام بخاطر زحمتی که دادم.

سلام علیکم

بهترین کار برای شما در این موارد ،

این است که بعد از شستشوی لباس ها توسط ماشین لباسشویی لباسها، را داخل یک تشت آب کر روی آن باز می باشد، انداخته و فشار می دهید تا غساله اش خارج شود(همون داخل تشت)،با همین کار ساده لباسها پاک می شود.

شفا;768716 نوشت:
سلام علیکم

اگر مطمئن هستید ،که لباسها در هنگام خروج به قسمت نجس لباسشوئی برخورد می کند،لباسها نجس می شود.

با سلام خدمت شما.

من چون الان یه مدت هست دارم با وسواسم مقابله میکنم، برای همین اصلا موقع استفاده از لباسشویی نگاه نمیکنم ببینم کجا اب کشی میشه و کجا نجس باقی میمونه. و فقط به گفته مرجع تقلیدم اعتماد کردم! ولی الان با خوندن این تاپیک توی شک افتادم که درب و لاستیک دور لباسشویی نجس باقی میمونه. با توجه به این که چند بار لباس نجس رو با لباسشویی شستم و بعد از اون هم شاید 10-20 بار لباس های دیگه رو شستم و اون لباس ها رو هم استغاده کردیم!!!! الان من باید چکار بکنم؟

حسینی زاده;758621 نوشت:
دقیقا مشکل اینجاست که آب و کفی که از لباس نجس به شیشه ی در ماشین لباسشویی و لاستیک پشت در می ریزه آبکشی نمیشه

من نگاه کردم ماشین لباسشویی حین چرخیدن آب میکنه . اما دقت نکردم حین آب کشی میچرخونه یا نه ؟ )آب کردن ماشین یک صدایی داره غیر صدای ماشین)
حالا یادم باشه این رو چک میکنم .
نکته دیگر اینکه : شما که شیر رو باز میزارین . ماشین اول میشوره با کف و عین نجاست برطرف میشه بعد موقع اب کشی به کر وصله . تازه با اون سرعتی که میچرخه آب حسابی تو لباس حرکت میکنه و کل ماشین هم داره با اون اب کر اب پاشیده میشه . بعد تو رساله نوشته اب داخل لباس حرکت کنه ( نظر اقای مکارم این است که غساله خارج شه ؟)
رساله را دقیق بخونین اگر نیاز به خروج غساله نباشد همان روند عادی ماشین پاک میکنه

با سلام و خسته نباشید
من صاحب نظر در مورد این قضیه نیستم اما ماشین لباسشویی در همه منازل هست خیلی ها هم مشکل شما رو دارند اما از باب فنی مسئله ای که در مورد لاستیک و درب شیشه ای لباسشویی فرمودید. اکثر ماشینهای لباسشویی فول اتومات بخش شستشوی درب شیشه ای و همان لاستیک دور درب رو از داخل دارند که شما نمیبینید و تعمیرکاران از این مسئله آگاهند. من نمیدانم لباسشویی شما از چه نوع و مارکی است اما برخی از لباسشویی ها حتی شستشوی آنتی باکتریال هم دارند و منافظ تخلیه آب در زیر لاستیک دور درب و لبه نگهدارنده آب، که آن آب به داخل ماشین لباسشویی برنگردد و از همان منافظ تخلیه شود. سازندگان از اینگونه مسائل آگاهند و اگر رعایت نکنند تولیداتشون در کشورهای عربی و ایران و سایر کشورهای مسلمان بفروش نمیرود و متضرر خواهند شد. مگر ماشین لباسشویی شما این امکانات رو نداشته باشد یا قدیمی باشد یا دوقولو باشد که در آن صورت باید از نظر کارشناسان محترم سایت بهره ببرید.
موفق و پیروز باشید

Mohamad1;769345 نوشت:
اکثر ماشینهای لباسشویی فول اتومات بخش شستشوی درب شیشه ای و همان لاستیک دور درب رو از داخل دارند که شما نمیبینید و تعمیرکاران از این مسئله آگاهند. من نمیدانم لباسشویی شما از چه نوع و مارکی است اما برخی از لباسشویی ها حتی شستشوی آنتی باکتریال هم دارند و منافظ تخلیه آب در زیر لاستیک دور درب و لبه نگهدارنده آب، که آن آب به داخل ماشین لباسشویی برنگردد و از همان منافظ تخلیه شود. سازندگان از اینگونه مسائل آگاهند و اگر رعایت نکنند تولیداتشون در کشورهای عربی و ایران و سایر کشورهای مسلمان بفروش نمیرود و متضرر خواهند شد. مگر ماشین لباسشویی شما این امکانات رو نداشته باشد یا قدیمی باشد یا دوقولو باشد که در آن صورت باید از نظر کارشناسان محترم سایت بهره ببرید.

ممنون آقا محمد. توضیحات جالبی دادید. لباسشویی ما قدیمی و شاید مال 30 سال پیشه ولی این توضیحات شما در مورد لباسشویی‌های جدید برام جالب و مهم بود، در موردش تحقیق می‌کنم انشاءالله. یه نگرانی بزرگ من خرید لباسشویی جدید بود که ممکن بود نتونم روش آب لوله باز بگذارم. با توضیحات شما و تحقیقی که لازمه انجام بدم شاید مشکلم حل بشه. بازم ممنونم از توضیحتون.

سلام
بنده هم بعد از شنیدن جواب مقام معظم رهبری حال شما را داشتم کلی در بین راهنماهای ماشین لباسشویی جستجو کردم سه راه امین حضور رفتم و کلی فیلم تو آپارات نگاه کردم
صحبت آقا کاملا درست است نظر بقیه مراجع برام خیلی عجیب است واقعا وقتی لباس نجسی وارد ماشین لباسشویی می شود آنجا را نجس می کند و به علت اینکه هیچ وقت ماشین لباسشویی پر از آب نمی شود همیشه نجس می ماند
اما من یک راه حل پیدا کردم که دیگه لازم نیست پس از خروج لباس ها آنها را آبکشی کنیم
اول یک پیشنهاد به شرکت های سازنده ماشین لباسشویی دارم که یک گزینه پر کردن تمام ماشین از آب که فتوای مراجع عالیقدر ما و حکم دین ما است به این همه گزینه های رنگارنگ و برنامه های متنوع شستشو اضافه کنند.
راه حل
شما به راحتی لباس نجس یا پاک را همراه با پودر یا مایع پر کف یا کم کف وارد ماشین کنید و برنامه شستشوی دلخواه خودتون را داشته باشید
پس از شستشوی کامل و تمام شدن کار ماشین شلنگ آب را در قسمت پودر قرار دهید و از شیشه نگاه کنید یا قسمت جا پودری را در آورده تا بالا آمدن آب در زیر جا پودری نگاه کنید
مشاهده می کنید که آب به همه جای ماشین لباسشویی رسید
حالا شیر آب راببندیدو دکمه پمپ تخلیه ماشین را بزنید تا همه آبی که در ماشین پر کردید حالا خالی شود
به هر تعداد دفعات که بخواهید می توانید اینکار را انجام دهید
در شستشوی خود ماشین عین نجاست از بین رفته و حالا شما فقط با یک شلنگ آب از شر آبکشی با دست راحت شدید
خدا را شکر که ما را هدایت می کند
التماس دعا و صلوات

شفا;762195 نوشت:

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

شستن لباس در ماشین لباسشویی که متصل به آب لوله کشی شهر است لباس نجس را پاک می کند.

پی نوشت:
http://makarem.ir/main.aspx?typeinfo=21&lid=0&catid=834&mid=38094

سخت شد داستان !!!
تاپیک برای 2 سال پیشه ولی یه سوال ( اگه شد کسی جواب بده ممنون میشم happy )
لباسی که به صورت غیر مستقیم نجس شده ( موقع جنب شدن علاوه بر لباس زیر لباس رو هم کمی نم نجاست بر میدارد )
لباس زیر که با دست شسته می شود
ولی لباس رو که نم را داراست اگه با ماشین شسته شود اشکالی دارد ؟؟؟

مرجع مقام معظم رهبری

@شفا

J@v@d;954169 نوشت:
سخت شد داستان !!!
تاپیک برای 2 سال پیشه ولی یه سوال ( اگه شد کسی جواب بده ممنون میشم happy )
لباسی که به صورت غیر مستقیم نجس شده ( موقع جنب شدن علاوه بر لباس زیر لباس رو هم کمی نم نجاست بر میدارد )
لباس زیر که با دست شسته می شود
ولی لباس رو که نم را داراست اگه با ماشین شسته شود اشکالی دارد ؟؟؟

مرجع مقام معظم رهبری

@شفا

سلام علیکم

طبق نظر مقام معظم رهبری:

اگر شرایط تطهیر در آن رعایت شده است، ماشین لباسشوئی آن را پاک می کند.

شرایط تطهیر ماشین لباسشوئی:
[h=4]اگر بعد از زوال عین نجاست، آب متصل به لوله در داخل ماشین لباسشویی به لباسها و همه قسمت‏های داخل ماشین برسد و از آن جدا و خارج شود، محکوم به طهارت است.[/h]
پی نوشت:

اجوبه الاستفتائات،احکام تطهیر، سوال۲۹۲

موضوع قفل شده است