جمع بندی پرستاري

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
پرستاري

با سلام پدرم مادر مسني دارد كه فرزندش شهيد شده شوهرش 20سال پيش فوت كرده تا حالا خودش دو تا سكته كرده كه به سختي راه مي رود الان در خانه احتياج به پرستاري دارد داراي 4 فرزند است در بحث پرستاري سه فرزندش خودشان را كنار كشيدند و همه كارها به پدرم رسيده حال مادرش تازه گي ها بدتر شده شب بايد مشما شود بعضي وقتها هم در روز شكمش پس از چند روز به كار مي افته كه بيا و ببين و فراموشي گرفته صبح تا بعد از ظهر كار پدرم پرستاري و شبها يك در ميان با من فرزندان ديگر نظاره گر و حرفهايي كه پول مادر را پدر من بايد مي خورد و آبرو ريزي چند دفعه هم پدرم گفته شما كارت حقوقيش را بگيريد و از او مواظبت كنيد من دو ساله ديكه خسته شدم و روحيه ندارم هيچ جا نميشه بروم گرفتار مادرم ولي آنها گوش نمي كنند متاسفانه خودشون بزرگ فاميلند به نظر مشاوره عزيزچكار كنم از يك طرف من خودم مادرم بيماري اعصاب و روان دارد كه جلوي چشممان است از يك طرف مادر پدرم كه باعث ناراحتي بين خانواده پدرم شده مي بينيم پدرمان خسته شده كمك حالش تا حدودي هستيم ولي با بي محلي برادرانشان چكار كنيم خودمون هم كم آورديم رابطه را تيره كرده خانواده مادرم هم به خاطر گرفتن زن بابا با ما رابطه خوبي ندارند تو اين شرايط چه كار كنيم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استادنشاط

پرسش:
پدرم مادر مسنی دارد که نگهداری ایشان کار بسیار طاقت فرسایی هست و بخاطر کنار کشیدن فرزندان دیگر نگهداری ایشان بر عهده پدرم هست در این شرائط سخت چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

پاسخ:
این مسئله امتحان بزرگی است، می دانم که واقعا چه قدر زحمت و سختی دارد، می دانم که برای شما این مسئله خیلی مشکل است.
اما پاسخ را با این مقدمه شروع می کنم:
پیامبر اسلام، پیران را بسیار اکرام می‌کرد و با کودکان بسیار مهربان بود.(1)
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله): «مَنْ اَعاَن ضَعيفاً في بَدَنِهِ، علي اَمْره اًعانَهُ اللهُ عَلي اَمْره، وَ نَصَبَ لهُ في القيامَةِ مَلائكة يعينونَهُ عَلي قَطْع تلكَ الاهوال و عُبورِ‌تلكَ الْخنادق منِ النار، حَتّي لا يصيبَه مِن دُخانها، و علي سمومها و علي عبورِ الصراطِ الي الجَنَّةِ سالماً آمِناً وَ مَنْ اَعانَ ضعيفاً في فَهْمِهِ وَ مَعْرِفَتَهِ، فَعَلَّمُه حُجَّتَه علي خَصْمِ الدينِ طُلابِ الباطِلِ، اَعانَه اللهُ عِندَ سَكَراتِ الْموتِ علي شَهَادَةِ اَن لااِله‌الا اللهُ وَحْدَهُ لا شريكَ لَهُ و انَّ مُحَمَّداً عَبْدُهُ وَ رَسُوله واْلاقِرار بما يتصل بهما وَالاعِتقادِ لَهُ حَتَّي يَكونَ خُروجُهُ مِن الدّنيا وَ رُجُوعُه اِلَي اللهِ عَزَّوجَلَّ عَلي اَفْضّلِ اَعمالِهِ وَ اَجَلِّ اَحوالِهِ، فَيُحيي عِندِ ذلك بروح و ريحان وَ يبشرُبِانَّ رَبَّه عَنْهُ راض وَ عَليه غَيْرُ غَضبان»؛ پيامبر گرامي (صلی الله علیه و آله) فرمود: كسي كه ناتوان و معلولي را در كارهايش ياري دهد، خداوند او را ياري كند و در روز قيامت بر او فرشتگاني مي‌گمارد كه او را از خطرات منازل آخرت محافظت مي‌نمايند و او را سالم به بهشت می رسانند. كسی كه فرد ناتواني را در فهم مطلبی ياری دهد و دلائل آئين او را بر ضد دشمنان تعليم دهد خداوند او را در سكرات مرگ بر ادای شهادتين ياری می نمايد، و رفتن او از اين دنيا و بازگشت وی به سوی خدا را با بزرگ ترين اعمال همراه می سازد و به او بشارت خوشنودی خداوند داده مي‌شود.(2)

جمله «مَن اَعانَ ضَعيفاً في بَدّنِهِ...» مربوط به پرستاری از بيماران و امثال آن است. جمله «من اَعان ضعياً في فَهْمِهِ ...» مربوط به كمك‌های تعليمی است كه طبعا كمك به افراد استثنائی و عقب مانده را نيز در بر‌می گيرد .
درحوادث زندگي آيت الله بهاء الديني آمده است روزی در مکه مکرمه وی به محضر امام زمان (علیه السلام) شرفياب می شود در آن جلسه امام عصر نسبت به يکی از شيعيان ابراز خوشحالی می کنند . آيت الله بهاء الدينی چند روز بعد جريان را به آن مومن گزارش می دهد و علت را از او جويا می شود وی می گويد : من کار خاصی انجام نداده ام، فقط مادرم از کار افتاده است و خودم شخصا کار رسيدگی به او را متقبل شده ام.(3)
پس این کار شما آن قدر ارزش و فضلیت دارد، که بهترین و با ارزش ترین عمل پیش خدا و حضرت ولی عصر (عجل الله تعالی فرجه) هست.

اما برای اینکه در این قضیه بتوانید این موقعیت را خوب مدیریت کرده و خیلی اذیت نشوید، پس:
1. این مشکل را بپذیرید، و قبول کنید که ارزش دارد، پیش خدا عزیز است، و با عشق و علاقه کمک و پرستاری کنید.
چون داشتن روحیه بیزاری و اعتراض توان و تحمل انسان را کمتر می کند، لذا برای انسان تلخ می شود.
2. برای روزها، یک پرستار بگیرید در کنارش باشد، برای شبها هم خودتان پرستاری کنید (در این صورت اگر تقسیم کار انجام بگیرید، مختصری بار مشکلات کمتر خواهد شد)
3. برای تفریح و گردش می توانید به صورت نوبتی برنامه ریزی کنید. (لذا همه را زمین گیر کردن به خاطر این قضیه، خیلی نیاز نیست)
4. پدرتان می تواند از سایر بردارانش درخواست کند که در طول ماه، آنها هم نوبتی به مادرشان سر بزنند. (می تواند با زبان نرم و مهربان احساسات آنها را تحریک و نسبت به این قضیه تشویق کند)

(3) کتاب سيری در افاق به نقل از استاد حيدری کاشانی.

خب یه پرستار بگیرین برای مادر بزرگتون.با همون حقوقی که داره.یا اگه دارایی چیزی داره.اونو هم بفورشین و خرج خودش بکنین.

با سلام

اسلام از نظر حقوقى حساب ويژه‏اى براى پدر و مادر بازكرده همان گونه كه در جنبه‏هاى عاطفى نيز حساب جداگانه‏اى براى آنها در نظر گرفته است لذا در روايات آمده كه اگر پدر و مادرى از فرزندانشان راضى باشند موجب خير و بركت و سعادت فرزند مى‏شود اگر در حق فرزندان خود دعا كنند خداوند به اين دعا توجه خاصى مى‏نمايد كما اين كه اگر والدين از فرزندان ناراضى باشند و آنها نفرين كنند ممكن است، خداوند بر چنين فرزندانى كه موجب ناراحتى والدين شوند قهر و غضب نمايد حتى از نظر حقوقى در بخش قصاص و ديات آمده كه اگر پدرى فرزند خود را به قتل برساند قصاص نمى‏شود مگر در يك شرايط استثنايى با تشخيص حاكم شرع، همچنين از نظر شرعى پدر و مادر مى‏توانند به اندازه نيازشان از اموال فرزند خود بردارند و مسائلى از اين قبيل در فقه اسلامى زياد وجود دارد يا در روايات آمده «نيكى كردن به والدين بزرگترين فريضه است» و يا اينكه مى‏فرمايد «بهشت زير پاى مادران است» اين همه آيه و روايت كه در اين زمينه وارد شده حاكى از اهميتى است كه خداوند براى والدين قائل شده است و اينها بدون حكمت نيست چه اينكه اينها در مقابل زحماتى كه والدين براى فرزندان متحمل مى‏شوند ناچيز است آنها از لحظه انعقاد نطفه تا هنگام تولد و همچنين بعد از تولد دوران شيرخوارگى و بعد كودكى مشكلاتى بسيار زيادى را متحمل شده‏اند بنابراين خداوند نيز در مقابل زحمات آنها حقوق ويژه‏اي را براى آنها قائل شده است. از اين رو بايد در هر شرايطى احترام آنها را نگه داشت هر چند در بعضى اوقات دربرخورد با فرزندان خود دچار اشتباه شوند البته توجه به اين نكته لازم است كه خداوند همه انسانها را در مقابل اعمال و رفتارى كه انجام مى‏دهند مورد سؤال قرار مى‏دهد و والدين نيز بايد پاسخگوى اعمال و رفتار خود باشند بنابراين در همه حال ما وظيفه داريم به والدين خود احترام بگذاريم حتى اگر آنها به ما بى احترامى كنند فقط اگر آنها بخواهند ما را به كار حرامى وادار كنند يا از انجام تكليف واجبى باز بدارند، اطاعت از آنها جايز نيست چه اينكه اطاعت خداوند بر هر كس ديگر حتى والدين نيز مقدم است

با تشکر

خوشتيپ ما صاحب مدر بزرگمان نيستيم در اين شرايط پرستاري صاحبي ندارد كه كمكش كنه ولي حرف پولي كه ميشه حمله زبان پيدا مي كنند اگر هم چيزي كم شد حمله مي كن فلاني خورد يا مال پدرمان بوده در ضمن ما فكر پرستار كرديم ولي وزن مادر بزرگمان زياد پرستار از پسش بر نمي ياد با حقوق 800 يا 900 تومان هم بايد هم بخورد هم دكتر بره هم به پرستار بده (يه بسته مشما سايزش 150هزار تومان )حالا پرستاري كردن كه وظيفه همه حرف سر اين بعد فوت ايشان دعوا بقيه برادرانش با اين برادر سر ارث و ميراث را چه كار كند .

موضوع قفل شده است