آیا حاضرید زن یک روحانی شوید؟!

تب‌های اولیه

66 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا حاضرید زن یک روحانی شوید؟!

با سلام و عرض ادب خدمت کارشناسان و کاربران اسک دین

بین دخترهای مذهبی اغلب این بحث پیش می‌آید که «حاضری زن یه آخوند بشی؟» جواب‌ها متفاوت‌اند. بعضی‌ها با وجود مذهبی بودنشان، تا اسم «آخوند» می‌آید، انگار برق گرفته باشدشان می‌گویند: «نع»! بعضی‌های دیگر صراحتا می‌گویند: «بعله». اما یک تعدادی هم جواب منطقی‌تر «بستگی داره» می‌دهند. بستگی به خود طرف دارد. به روحیات و خلقیاتش. مثل هر خواستگار دیگر که باید در موردش صحبت بشود و شرایطش بررسی شود.؟

با تشکر پاسخ به این موضوع

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

منتظر شنيدن نظر شما هستيم
بزرگواران يك خواهشي دارم
اجازه دهيد هر كسي نظر خودش را بيان كند نقد و نقل نظر ديگران ممنوع
خودم اگر جايي لازم باشد نقد مي كنم يا نكته اي بيان مي كنم
:Gol:
[/]

[="Navy"]سلام وعرض ادب
اتفاقابه خودمنم پیشنهادشده که طلبه میخوای؟منم گفتم هموناکه لباس مخصوص میپوشن؟حقیقتش بااون لباس نمیتونم کناربیام.(هرکسی یه نظری داره خب)
امامثلاطلبه هایی هستندکه توبخش روانشناسی وکارای اداری و...مشغولنداونجوری مشکلی ندارم.
[/]

[="Indigo"]سلام

من یکی که برادرش آخوند بود از طریق یه دوستی مطرح کرده بودن که بیان خواستگاری. اصلا نذاشتم خونواده متوجه بشن خودم درجا گفتم نه.

نه اینکه به خاطره مذهبی بودن و... باشه ها. اتفاقا بیشتر دوست دارم طرف مذهبی باشه. به نظرم دین سلیقه ای نیست که یه قسمتهایی از اون رو قبول کنیم و یه قسمتهایی رو نه.

ولی اولا دین اکثر آخوندایی که من تاحالا دیدم یه مدلیه، یه طوری که نچسبه. آدمو فراری میده.

دوما ما کلا فامیلمون نسبت به آخوندا آلرژی دارن.... .[/]

ما یک خانمی در اقواممون داشتیم که خودش طلبه بود و در پایه های بالا درس می خواند. بعد یک آخوند اومد خواستگاریش که اونم در پایه های بالا درس می خوند. ولی زنش نشد و رفت زن یک شخص دیپلم که شغل سفید کاری داشت شد. بهش هم گفتند که چرا زنش نمی شی ، گفت :چون آخونده . آدم چیزهای عجیبی می بینه ها!!

[="Purple"]سلام ... منم تاحالا سه بار این سوال رو ازم پرسیدن همون تیکه اول جواب شمارو دادم :khandeh!:

yalda solimani;758043 نوشت:
انگار برق گرفته باشدشان می‌گویند: «نع»!

واقعا در خودم نمی بینم زن یه روحانی بشم !! یکمی شیوه زندگیشون سخت تر و متفاوت تر از بقیه س و خب بیشتر از سایرین توی چشم هستن و فکر نمیکنم در اون حد باشم...[/]

ولی بعضی اخوندا ادمای باحالین.من خودم یه دوره از زندگیم دوس داشتم اخوند بشم.خونواده میکشتنم وگرنه میرفتم دنبالش :khandeh!:.

فیلم سینمایی "طلا و مس" را دیدین.چه باحاله.چقدر گریه کردم باهاش :geristan:.
البته فیلمه .باید در واقعیت دید چجورین.

باید دید مدل اخوندش چجوریه.همه که مثل هم نیستن.

سلام

ن نمیشم
چون میشم الگوی زن های دیگه

کج برم میگن اینکه زن آخوند بود اینطوری کرد!!! چ برسه به ما.....

بالاخره آدمیزده....یهو دیدی پاشو کج گذاشت!
اصلا کج هم نه! ی چیزی که مردم واسه آخوندا نمیتونن ببینن.... مثلا ثروت! هزارتا بهتون پشتشه!!

نه ترجیح میدم با ی فرد معمولی ازدواج کنم

من که پسر هستم برعکسشو میگم اگر میگن با دختر طلبه حاضری ازدواج کنی که خوشحال ميشم چون راحت تر شاید بشه بین طلبه ها فرد مومن پیدا کرد
ولی خوب بطور کلی چه در مورد آقایون طلبه چه خانمهای طلبه نظرم اینه که در خواستگاری مثل سایر افراد بررسی باید بشن که آیا ملاکها و معیارهای مد نظر رو داره یا نه.و از این لحاظ تفاوتی با غیر طلبه ندارن

با وجود این که دورو برم کسی از اخوندا خوشش نمیاد من این نظر رو ندارم

البته این دلیل نمیشه که بخوام خودم رو کنار یه اخوند ببینم نه

فقط از نظر شخصیتی تفاوتی بین آخوندا و ادمای معمولی قائل نیستم

دلیل این هم که نخوام آخوندی رو برای زندگیم انتخاب کنم اینه که کلا نمیتونم یه آخوند رو خوشبخت کنم

و بالعکس اونم نمیتونه منو خوشبخت کنه

من دوس ندارم نونی رو که میخورم صد تا چشم دنبالش باشه این نون از گلوی آدم پایین نمیره

بسم الله الرحمن الرحیم
یک فرد روحانی مرد یا حتی زنی که مذهبی است سعی میکند همسری داشته باشد که به رسیدن به خدا به او کمک کند عشق واقعی خداوند است و یک همسر میتواند بسیاری در نقش اون فرد تاثیرگذار باشد و مهم انتخاب همسر است همسر خوب و مهربان که به وظایف خود در برابر خدا و بعد در برابر شوهرش عمل کند یا خانواده میتواند در راه کمک فرد به سوی پیشروی خدا باشد و دیگر فقط بحث علاقه های ظاهری نیست ولی خب باید هر دو عشق الهی داشته باشند که در خود بتوانند عشق واقعی ایجاد کنند اگر یک مرد مذهبی با یک زن به ظاهر بد ازدواج کند شاید زندگی را برهم بزند و علاوه بر ان باید همسر و شوهر هر دو در مسیر حق قرار گرفته و اگر یکی به انحرافی کشیده شد طرف دیگر بتواند به او کمک کند ولی با احتیاط..,لازم است در مورد اینکه چرا نباید یا باید زن یک روحانی شوید بحثی و ذکر کنم که این فقط به علاقه پیدا کردن و نشان دادن خود به خود پیدا شود و اگر در جامعه یا دیگر جایگاه ها و مکان ها در این مورد بد و این جایگاه های مذهبی را خراب کنند دلیلی بر خراب بودن همه ی انها نیست عالمان دینی وقتی حس میکنند مردم به سوی انحرافات کشیده میشوند سعی در هدایت و برگشتن به مسیر حق میکنند...علاقه با درجه مادی و معنوی شاید ایجاد نشود...موفق باشید,سید محمد حسین میران

مثله ادمای عادین قبل از ازدواجم خاستگار طلبه داشتم ندیده گفتم نع الان خیلی برام مهم نیس تازه بهتر از ادمای معمولین فقط اگه میخای باشون کنار بیای باید خیلی کتاب بخونی منطقشون قویه یه طلبه داریم تو فامیل ادم به زنش حسادت میکنه اینقدر احترامش رو میگیره:taghdim:
اصلن رنگه زندگیشون صورتیه صورتیه:goleroz::goleroz:
:goleroz::goleroz:

نه منم چون پسرم طبیعتا نمیتونم حاضر باشم زن یک روحانی بشم :Khandidan!::khandeh!:

هر دختر وپسری که تا حدودی خودش مقید ومعتقد بدونه دوست داره با فردی ازدواج کنه رابطه اش با خدا محکمتر ونزدیکتر کنه یعنی ازدواج نه تنها فاصله ای بین و اون واعتقاداتش نندازه بلکه بتونه
گامهای اون رو هم در این راه محکمتر و قویتر هم بکنه اونم با داشتن یه همراه وهمسفر.
زندگی با یه روحانی واقعا سخته اونم با دید جامعه امروز ما نسبت به این قشر باید قید خیلی از چیزهارو بزنی باید اکثر اوقات خودت کور و کر نشون بدی تا قضاوتها وحرف وحدیثها وخلاصه خیلی از رفتارها رو نبینی ونشونی .
یا بری یه جای دور افتاده زندگی کنی که هنوز این دید و تفکر قضاوت غلط در مردم ساده اونجا جا نیوفتاده باشه وبرای روحانیون ارزش واحترام مثل قدیم قائل باشن که بتونی با ارامش زندگی کنی :ok:
ما تو خانوادمون داریم که دوتا دختر به دوتا روحانی دادن اتفاق ادمهای بسیار سرشناسی هم هستن ولی متاسفانه رفتاری از اونها دیده شده بخصوص از فرزندانشون که همین باعث شده تا بخوان مثلی بزنن
بگن اون که دختر اخونده اینجوری چه انتظاری از این داری یا اون که روحانیه ببین چقدر ملک واملاک خریده خانه ویلایی خریده چرا ما نداشته باشیم اونا که باید الگو بقیه باشن چرا اینجورین چرا فلانن
یعنی هر قدم وهر رفتار وکردارشون زیر زره بینه که متاسفانه مقصر هم هستن و خیلی از مواقع حرمت لباس تنشون نگه نمیدارن !
ولی اینکه بخوایم همه رو هم به یه چشم ببینیم درست نیست ولی خوب دشمن تو بد جلوه دادن این قشر بخصوص در چشم جوونها خیلی موفق بوده! وهمچنین بعضی از خود این مثلا روحانیون هم از صدتا دشمن کارو خرابتر کردن!

باسلام

به نظر من اونا هم مثل ما هستند . البته به نسبت افراد عادی درصد مومن تر بودنشون بیشتره

برای ازدواج هم، مثل بقیه باید خوب تحقیق کرد وهم کفو بودنش رو تایید کرد .فقط مسئولیت خانم

یه مقدار بیشتراز بقیه میشه

بسم الله الرحمن الرجیم
سلام

بستگی به آخوندش داره. من شنیدم که آقای قرائتی تو درسهایی از قرآن گفتند که "مسلمان هیچ وقت افسردگی نمی گیره. اصلا اونایی که افسردگی دارن نفهیمیدن اسلامو و بهش عمل نمیکنن". حالا با تعداد زیادی از برادران آخوند ( که لباس پیامر رو میپوشن ) یکی از مشکلات روحی خیلی ساده خودتون رو مطرح کنید و یا زنگ بزنین دفتر مرجعتون تو شهرستان و درباره یه چیز خیلی ساده مشورت بگیرین. ببینین آیا می تونن یه راهکار ساده بهتون اراده بدن. از امام جماعت محلتون بپرسین ببینین میتونه مشکلتون رو حل کنه؟ حقیقت اینه که از 100 تا روحانی شاید فقط 5 نفر باشن که بتونن مشکل روحی شما رو اندکی التیام ببخشن و راهکار عملی بدن. مثلا در بحث ازدواج که دیدگاه اسلام کاملا روشن و مشخصه ببینید همین برادران روحانی چه نطرات متفاوتی رو ابراز میکنن. رادیو معارف 10 تا کارشناس میاره هر کدوم یه چیز میگن. تلویزیون هم همین طور . دفتر مرجع که اساسا به غیر از فقه و استخاره و ایننا کاری نمی کنه. البته منطورم دفاتر مرکزی مراجع در قم و مشهد و اینا نیست بلکه دفاترشون تو بسیاری از شهرهای کوچک اساسا بغیر از خمس و زکات و مسائل فقهی کاربرد دیگه ایی ندارن. دیدم که میگم.
حقیقت تلخ اینه که متاسفانه در جامعه ایران همانند بسیاری از ارزش ها نظیر تحصیل علم، لباس پیامبر و روحانیت داره لوث میشه و حقیقتا بعضی کسایی که لیاقت ندارن این لباس تنشونه. برای همین باید خیلی مراقب بود که شکل ظاهری طرف شما رو گول نزنه.

«حاضری زن یه آخوند بشی؟»

اگه آدم درستی باشه آره حاضرم .. فقط بابام !!! :khaneh:وای وای !!! درسته که جنگ اعصاب بپا میشه اما اگر طرف بتونه قاپمو بدزده جلوی عالم و آدم وامیستم...

سلام در هر صورت جواب من مثبت خواهد بود

چه فرد طلبه باشه چه شخص عادی

سلام بر همه

من فقط از یک چیز روحانیت می ترسم و اونم اینه که انها ازدواج دوم و موقت را دارای ثواب می دانند
اگر روحانی وجود داشته باشد که اعتقادی به زن دوم و متعه نداشته باشد من با بقیه شرایط حرفی ندارم و می سازم

**گلشن**;759718 نوشت:
سلام بر همه

من فقط از یک چیز روحانیت می ترسم و اونم اینه که انها ازدواج دوم و موقت را دارای ثواب می دانند
اگر روحانی وجود داشته باشد که اعتقادی به زن دوم و متعه نداشته باشد من با بقیه شرایط حرفی ندارم و می سازم

فکر نمیکنم درست باشه این شایعه

بین دخترهای مذهبی اغلب این بحث پیش می‌آید که «حاضری زن یه آخوند بشی؟» جواب‌ها متفاوت‌اند. بعضی‌ها با وجود مذهبی بودنشان، تا اسم «آخوند» می‌آید، انگار برق گرفته باشدشان می‌گویند: «نع»! بعضی‌های دیگر صراحتا می‌گویند: «بعله». اما یک تعدادی هم جواب منطقی‌تر «بستگی داره» می‌دهند. بستگی به خود طرف دارد. به روحیات و خلقیاتش. مثل هر خواستگار دیگر که باید در موردش صحبت بشود و شرایطش بررسی شود.؟

به نظر من مردان ایرانی سر و ته یه کرباسن
از آخوند گرفته تا مذهبی و غیرمذهبی و ... همه شبیه هم هستند تعصبات و عقاید همشون یکیه
نه دلت رو به آخوندش خوش کن نه به روشنفکرش

mehrant;759613 نوشت:
من که پسر هستم برعکسشو میگم اگر میگن با دختر طلبه حاضری ازدواج کنی که خوشحال ميشم چون راحت تر شاید بشه بین طلبه ها فرد مومن پیدا کرد

به نظر من شما بین این افراد هم نمی تونی مومن پیدا کنی بی جهت تلاش نکن:Nishkhand:

سلام عليكم
لطف كنيد نقل قول و نقد نكنيد فقط نظر خودتونو بيان كنيد
[/]

روحانی که خیلی خوبه
دخترا خیلیم دلشون بخواد
پدر منم روحانیه
خیلی هم شوخ طبعه و خوش صحبت
اصلا حوصله آدم سر نمیره
حسابیم میشه باهاش بحث علمی کرد:Nishkhand: منم عاشق مباحث علمی:Cheshmak:
بابام رو میگم
کتابخونشونم پر از کتابه، راحت هر کتابی بخواید می کشید بیرون و می خونید
اونیم که نباشه میگید خودش میره براتون میخره
چون خوشش میاد از مطالعه

[="Arial"]ادم چقد باید اینجا بیکار باشه بیاد بگه زن روحانی میشه !!!!

جناب حامی بعضی از کاربرای اسکدین در روزتا 10 تا نقل قول نزنن شب خوابشون نمیببره

نمیدون این نقل قول نبود بعضیا چجوری شبشونو روز میکردن ..واه واههههه

سلام

تاپیک جالبی هست جالب تراین که سه صفحه نوشتن تایید هم نکردن...!!

روحانی جماعت یعنی اگه رفتی خرید باید قانع باشی چون نون که شده گرون و بقیه قضایای خرید و دلخوری ها...!

ولی درکل شیرینی های خاص خودش داره خیلی ها هستند که در صبرکردن و ساختن یک زندگی با پشتوانه ی دعا و توکل شیرینی هایی دیدند که در پیتزافروشی ها و ناگت سازها نیست...!

خداکنه یک نفر که قراره ستاره های خوشبختی رو باهاش قسمت کنی آدم باشه همین...!کاروشغلش خدا روزی رسونه این جور که از این تاپیک برمی آد ولی خودمونیم زیاد هم وضعشون بدک نیست حداقل کربلا و مکان های خوب که بدو بدو می رن سلامت هم برمی گردن...!ماشاءالله:Nishkhand:

نه

من حاضر نیستم زن یک روحانی بشم

البته تو سوال ذکر نکردن که همسر اول یا دوم و ... مدنظرشونه
ولی بندگان خدا اکثرا (آنهایی که مشاغل دیگر را اشغال نکرده اند و به همان تبلیغ و تدریس و ... می پردازند) با این وضع مالی که دارند همان یکی را هم بزور می گیرند،بنا بر این وضع مالی که خوب نباشد این یک خوبی را دارد:khandeh!:

البته اگه حاضر بودم هم امکانش وجود نداشت!!!!

سلام
باید دید اون روحانی چه تفکراتی داره
خودم یک مورد دیدم یک روحانی جوان که نمیدونم توی حوزه چجوری هست ، ولی اگر اشتباه نکنم سطح هنوز داره میگذرونه ، هنوز تو معافیت تحصیلی هست ؛ با سن 22 رفته یک دختر 16 ساله رو گرفته بعدش میگه میخوام 3 تای دیگه هم بگیرم بعدش هم میگه که این سنت پیغمبره.
این روحانی که از اقوام بنده هم هست چیزی از لباس و روحانیت نفهمیده و فقط دنبال هوا هوس خودشه و دین رو داره بهانه میکنه.
واقعاً این روحانی قابل تحمل هست ؟ میتونید یک لحظه باهاش کنار بیاید ، در طول روز چندین بار بگه میخوام 4 تا زن بگیرم ؟
مسلماً جواب منفی هست ، اما کم نداریم روحانیون کاردستی که آدم باهاشون حال میکنه به قول جوونا ، روحانیونی که واقعاً مُبَلِغِ دین هستند.
منم خیلی دلم میخواست روحانی بشم ولی پدرم مانع شد و گفت بری حوزه توی همون حوزه باید زندگی کنی توی اینجا برای تو جایی نیست.
اینم قسمت ما بود.
ولی به شخصه حاظرم یک خانوم طلبه رو بگیرم ، در کنار دیگر شرایط مد نظر من اگر حوزوی باشند دیگه میشه نور علی نور.
پس اون روحانی هم مثل افراد عادی خوب و بد داره.
یک جمله بود که خیلی قشنگ بود اونم این که : " یک روحانی یا خوب خوب میشه یا بد بد ، چیزی به اسم حد وسط و اعتدال وجود نداره برای یک روحانی ".
انشالله که همشون خوب خوب بشن...

زینبیون;759770 نوشت:
روحانی که خیلی خوبه
دخترا خیلیم دلشون بخواد
پدر منم روحانیه
خیلی هم شوخ طبعه و خوش صحبت
اصلا حوصله آدم سر نمیره
حسابیم میشه باهاش بحث علمی کرد منم عاشق مباحث علمی
بابام رو میگم
کتابخونشونم پر از کتابه، راحت هر کتابی بخواید می کشید بیرون و می خونید
اونیم که نباشه میگید خودش میره براتون میخره
چون خوشش میاد از مطالعه

خوش بحالتون آبجی

فریاد سکوت;759619 نوشت:
من دوس ندارم نونی رو که میخورم صد تا چشم دنبالش باشه این نون از گلوی آدم پایین نمیره

عجب!! این همه اختلاس و حروم خوری ریخته تو جامعه کسی چشش دنبال اونا نباشه و چیزی نگه بعد این یه ذره پولی که حقشونه رو به طلاب میدن رو چشم آدما دنبالش باشه!!
بنظر خود بنده (طلبه نیستم) زندگی با طلبه بیشتر از همه چیز، لیاقت میخاد! امروز ما اون دنیا رو ول کردیم و چسبیدیم به این دنیا، واسه همینه که سخته برامون از خیلی چیزا بگذریم. نمیگم هرکی روحانی باشه خوبه، ولی لااقل از 10 تا 8 تاشون اصول اخلاقی و زندگی معنوی رو دارن(ینی در اصل باید داشته باشن). حالا یکی سختشه تو چشم باشه یکی میگه راحت نیستم اینا دیگه یه بحثه. قرار نیست همه چیو به راحتی بدست آورد..

سلام‍
آره
حاضرم
اگر معیارها و ملاک هامو داشته باشه چرا که نه...
و از اون دسته نباشه که بگه : خدا یکی زن هم یکی یکی یکی:Nishkhand:

من هم با نظر شبنم موافقم .

البته شاید ادامه صحبتام رو قبول نداشته باشه .
.
به تجربه بارها و بارها و بارها و ... و بارها بهم ثابت شده .... اخلاقیات و خوبی هایی که اکتسابی هستند قابل تکیه کردن نیستند . برعکس ...
خصوصیات و خلقیاتی که به صورت ذاتی در درون شخص نهادینه شدن به شدت قابل اعتماد هستند .

روحانی ها هم یک قشر از ادمها هستند .

یک قشرشون ذاتا و فارغ از آموزشها و احادیث و روایاتی که یاد گرفته اند انسان هستند . ولی برخی از اونها هستند که به قول خوداشون پایه اخلاقیات رو مذهب میدونن و سوال میپرسن که اگر خدا وجود نداشت چرا هر کاری که دلمون میخواد رو نکنیم و ...

ahmad70;759820 نوشت:
عجب!! این همه اختلاس و حروم خوری ریخته تو جامعه کسی چشش دنبال اونا نباشه و چیزی نگه بعد این یه ذره پولی که حقشونه رو به طلاب میدن رو چشم آدما دنبالش باشه!!
بنظر خود بنده (طلبه نیستم) زندگی با طلبه بیشتر از همه چیز لیاقت میخاد! امروز ما اون دنیا رو ول کردیم و چسبیدیم به این دنیا، واسه همینه که سخته برامون از خیلی چیزا بگذریم. نمیگم هرکی روحانی باشه خوبه، ولی لااقل از 10 تا 8 تاشون اصول اخلاقی و زندگی معنوی رو دارن(ینی در اصل باید داشته باشن). حالا یکی سختشه تو چشم باشه یکی میگه راحت نیستم اینا دیگه همون بحث اینه که قرار نیست همه چیو به راحتی بدست آورد..

خب اگه قرار بر این باشه که دنبال این بحثا باشیمو بگیم کی حلال میخوره کی حرام میخوره

هم از موضوع تاپیک دور میشیم هم خیلی چیزا تو این تاپیک گفته میشه که جایز نیست

نظر شما هم محترمه من حرفی ندارم

من نظر خودم رو گفتم شاید حلال و حرومی رو تو چیزای دیگه میبینم که تعریفش با حلال و حرامی که شما میگین فرق داره

مارینر;759824 نوشت:
به تجربه بارها و بارها و بارها و ... و بارها بهم ثابت شده .... اخلاقیات و خوبی هایی که اکتسابی هستند قابل تکیه کردن نیستند . برعکس ...
خصوصیات و خلقیاتی که به صورت ذاتی در درون شخص نهادینه شدن به شدت قابل اعتماد هستند .

در زمان ما تو دوران دبیرستان هر کی کنکور قبول نمیشد می رفت حوزه طلبه بشه مثلا طرف تو دبیرستان قالتاقی بود که دومی نداشت بعد از چند سال که می دیدمش نگو و نپرس:khandeh!:
ریش و دکمه یقه بسته و از این پیراهن سفید بزرگا که میپوشن و ...
دوران دبیرستان بهش سلام می کردیم جواب می داد... (حالا نمی گم)... بعد از ورود به حوزه سلام می کردیم می گفت سلام علیکم و رحمة الله!!!!
سفرهای زیارتیش و نماز جماعت و شرکت در مراسمات مذهبیش ترک نمیشد!
در کل برخی از این رو به اون رو میشن با ورود به حوزه (همین صفت ذاتی که شما می گید که ندارند)

بعد از یک مدت یکی از همینها که می شناختیمش تو دبیرستان از ادامه تحصیل در حوزه انصراف داده و از حوزه رفت بیرون(علتش رو نمی دونم یعنی ازش نپرسیدم)،دوباره تیپش برگشت همون تیپ سابق و کسی ببینش اصلا باورش نمیشه این طرف مثلا پنچ سال حوزه بوده!!!!

???;759834 نوشت:
سلام علیکم و رحمة الله!!!!

سلام خب این الان اشکال داره؟!

:Nishkhand::Gol:

فیزیکدان;759647 نوشت:
من شنیدم که آقای قرائتی تو درسهایی از قرآن گفتند که "مسلمان هیچ وقت افسردگی نمی گیره. اصلا اونایی که افسردگی دارن نفهیمیدن اسلامو و بهش عمل نمیکنن".

سلام

ایشون کاملا درست میگن:ok: ... افسردگی از ضعف ایمان ناشی میشه ... :Gol:

اما هستن روحانیونی که واقعا ایمان دارن به هر چیزی که میگن ...

سلام
احتمالا نه....شرایط خانوادگی من جوریه که از اخوندها دل خوشی ندارن واین برای من واون صددرصد ایجاد مشکل میکنه...

???;759834 نوشت:
در زمان ما تو دوران دبیرستان هر کی کنکور قبول نمیشد می رفت حوزه طلبه بشه مثلا طرف تو دبیرستان قالتاقی بود که دومی نداشت بعد از چند سال که می دیدمش نگو و نپرس
ریش و دکمه یقه بسته و از این پیراهن سفید بزرگا که میپوشن و ...
دوران دبیرستان بهش سلام می کردیم جواب می داد... (حالا نمی گم)... بعد از ورود به حوزه سلام می کردیم می گفت سلام علیکم و رحمة الله!!!!
سفرهای زیارتیش و نماز جماعت و شرکت در مراسمات مذهبیش ترک نمیشد!
در کل برخی از این رو به اون رو میشن با ورود به حوزه (همین صفت ذاتی که شما می گید که ندارند)

بعد از یک مدت یکی از همینها که می شناختیمش تو دبیرستان از ادامه تحصیل در حوزه انصراف داده و از حوزه رفت بیرون(علتش رو نمی دونم یعنی ازش نپرسیدم)،دوباره تیپش برگشت همون تیپ سابق و کسی ببینش اصلا باورش نمیشه این طرف مثلا پنچ سال حوزه بوده!!!!

سلام
به نظرم دنيا ي كمي بزرگتر از محل شما و تجربه شما باشد
البته بنده هم قبلا گفته ام كه از دانشگاه انصراف دادم و وارد حوزه شدم و فكر مي كردم ابن سينا هستم وقتي آمدم ديدم حوزه اقيانوسي است افراد تيز هوش زيادي دارد
يكي از روحانيون آمريكايي 8 سال دانشگاه فيزيك خوانده بود در تاپيك شوخ طبعي هاي طلبگي از اين نمونه هاي بسيار موفق آورده ام
چندتا استادان رياضي و آمار توصيفي و استنباطي دانشگاه مفيد و موسسه امام خميني روحاني بودند[/]

بزرگواران لطف كنيد به سؤال اصلي تاپيك پاسخ بدهيد و از حاشيه روي
نقد و نقل سخنان ديگران بپرهيزيد
[/]

حامی;759931 نوشت:
سلام
به نظرم دنيا ي كمي بزرگتر از محل شما و تجربه شما باشد
البته بنده هم قبلا گفته ام كه از دانشگاه انصراف دادم و وارد حوزه شدم و فكر مي كردم ابن سينا هستم وقتي آمدم ديدم حوزه اقيانوسي است افراد تيز هوش زيادي دارد
يكي از روحانيون آمريكايي 8 سال دانشگاه فيزيك خوانده بود در تاپيك شوخ طبعي هاي طلبگي از اين نمونه هاي بسيار موفق آورده ام
چندتا استادان رياضي و آمار توصيفي و استنباطي دانشگاه مفيد و موسسه امام خميني روحاني بودند

سلام
دنیا که بزرگ از تجربه ماست حتما اقبال ما اینگونه بوده که اکثریت طلبه هایی که دیدم اینگونه بودند:Nishkhand:
همه مثل شما نظر کرده نیستند که به روحانیون از دانشگاه آمریکا و اساتید ریاضی و آمارتوصیفی و اتسباطی که طلبه بودند بر بخورند،شما که نظر کرده اید برای ما در نماز صبح دعا کنید:Nishkhand:
ولی خوب خودتان هم خوب می دانید این مواردی که می گویید بسیار نادر هستند و از هر صد نفر یکنفر هم در حوزه ها اینگونه نیست و افرادی که واقعا هم استعداد داشته باشند و هم پشتکار وارد حوزه ها بشوند بسیار کم هستند!

اما خوب بحث من این نبود اصلا شما اصل بحث من رو متوجه نشدید،بحث این بود که صرف اینکه هر کسی روحانی بود دلیل نمیشه بگیم این دیگه یک استاد اخلاق آنهم نه فقط در بعد اخلاق نظری بلکه اخلاق عملیه،نه قطعا اینگونه نیست،نمونه ای هم که آوردم از این موضوع بود.
الان به خاطرم نیست ظاهرا یکی از مراجع بودند اگر اشتباه نکنم آیت الله بروجردی که می گویند ایشان زیاد عصبانی می شدند نذر كردند كه اگر خشم و عصبانیت خود را كنترل نكنند و به افراد تندی نمایند یكسال روزه بگیرند.بعد ظاهرا در سر کلاس درس با یکی از طلاب به تندی صحبت می کند و نذری که کرده اند یعنی یکسال روزه را از همان روز اجرا می کنند،یعنی می خواهم بگویم حتی اینکه شخص مرجع تقلید هم باشد نمی شود بگوییم این دیگر مثلا همه جا همه اخلاق ها را راعایت می کند.

یا همان قضیه سعد بن معاذ که از صحابه پیامبر بودند و به دلیل سوء خلق با خانواده دچار عذاب قبر شدند در حالی که حتی شهید هم شد و در رکاب پیامبر بودند اما خوب اینها الزامی ندارد که حتما در خانه هم اخلاق مناسبی داشته باشند.

???;759940 نوشت:
الان به خاطرم نیست ظاهرا یکی از مراجع بودند اگر اشتباه نکنم آیت الله بروجردی که می گویند ایشان زیاد عصبانی می شدند نذر كردند كه اگر خشم و عصبانیت خود را كنترل نكنند و به افراد تندی نمایند یكسال روزه بگیرند.بعد ظاهرا در سر کلاس درس با یکی از طلاب به تندی صحبت می کند و نذری که کرده اند یعنی یکسال روزه را از همان روز اجرا می کنند،یعنی می خواهم بگویم حتی اینکه شخص مرجع تقلید هم باشد نمی شود بگوییم این دیگر مثلا همه جا همه اخلاق ها را راعایت می کند.

پس راجع به سوال تاپیک که آیا حاضرید با یک روحانی ازدواج کنید نظر کلی این است که روحانی هم مثل سایر اقشار هستند و همه نوعی در بین اینها هست از شوخ و خشک مقدس و عصبانی و خوش خلق گرفته تا دنبال به قول خودشان مستحباتی در قضیه صیغه و... و صرف اینکه کسی روحانی است نمیشود گفت همه چیزش خوب است بلکه نیاز به تحقیق و بررسی های بیشتری دارد.

[="Times New Roman"][="Black"]فکر میکنم روحانی ها چند دسته اند.

1- اینایی که سوادشون در حد جواب دادن چند تا مسئله و یه حدیثی چیزی بین دو نماز بگن.

2- اینایی که نوچه میندازن دنبال خودشون و با دمپایی صندل سوار پراید میشن. :Nishkhand:

3- اینایی که هیچ کار خاصی انجام نمیدن ، فقط رفته حوزه که بتونه امضاهاشو بگیره ، بعد از اونم فقط دنبال یه سری کارهای اداریه که معلوم نیست چیه. :Cheshmak:

5- اینایی که خر رو از کره خر تشخیص نمیدن ولی در مورد همه چیز به عنوان کارشناس اظهار نظر غیرکارشناسی میکنن.

5- اینایی که هم خودشون آدم حسابین هم لباس روحانیت آدمشون کرده.

فکر میکنم فقط گزینه های 1 و 5 برای ازدواج مناسب باشن. :ok:[/]

???;759943 نوشت:
نظر کلی این است که روحانی هم مثل سایر اقشار هستند و همه نوعی در بین اینها هست از شوخ و خشک مقدس و عصبانی و خوش خلق گرفته تا دنبال به قول خودشان مستحباتی در قضیه صیغه و... و صرف اینکه کسی روحانی است نمیشود گفت همه چیزش خوب است بلکه نیاز به تحقیق و بررسی های بیشتری دارد.

یک تمثیل روانشناختی من دارم که می گم،قابل توجه حامی برای درج در تاپیک تمثیلات روانشاختی:Cheshmak:
روحانیون مثل گل هستند از دور نگاه می کنی خیلی زیبا هستند اما برخی از اینها تا بهشون نزدکی بشی تا بهشون دست بزنی می بینی خار دارند و اذیتت می شی و فقط از دور زیبا هستند.
هستند طلبه هایی که با همسر خود اخلاق خوبی ندارند و یا دید خاصی نسبت به زن دارند که مثلا به اسم تحجر شناخته می شود (البته از آنطرف هم هستند و روحانیون خوب بیشتر هستند اما من جنبه آسیب های ممکن آن را می گویم)

[="Arial Narrow"][="Indigo"]سلامیه زمانی خیر حاضر نبودم چون اصلا تو خط و مشی زندگی با یه طلبه نبودمبعد ک کلا زندگیم عوض شد بدم نمیومد فقط می ترسیدم که نتونم با بعضی سختیاش کنار بیامالان که از خیلی نزدیک تر با بعضی روحانیون در ارتباطم فقط به یه نتیجه رسیدم، اونا با آدمای عادی هیچ تفاوتی نمی کنن و عده ی کمی هستن که از دانششون همیشه در طول زندگی استفاده می کنن بنظرم کسی ک می خواد زن یک روحانی بشه باید یا به عنوان یه آدم کاملا عادی بهش نگاه کنه که هر کاری ازش سر زد بعدا نگه اینکه درس آخوندی خوند فلان یا اینکه خیلی خووووووب تحقیق کنه راجع بهش، نه فقط از دوستاش بلکه از هر کسی در محل کارش باهاش برخورد دارهاگه براتون مهمه حتما از خط و مشی سیاسیش سر در بیارید، از میزان دغدغه مند بودنش مطلع بشید.فقط بخاطر لباس و ریش و تسبیحش باهاش ازدواج نکنید، آگاهانه جلو برید، واقعا فک کنید دارید برای یه آدم عادی تحقیق می کنید البته با حساسیت کمی بیشتراگه به درستی تحقیق کنید و توکل به خدا احتمالا زندگی با یه طلبه بشه یه زندگی رویایی، در غیر این صورت ...البته من با اینکه خانواده خیبلی مذهبی دارم تا الان به جز یکی دو مورد که از دوستان و فامیل بودن و برمی گرده برا زمانی که از طلبه خوشم نمی یومد خواستگار طلبه دیگه ای نداشتم ولی اگه شرایطش پیش بیاد و مامانم ردشون نکنه نمی دونم چه تصمیمی می گیرماحتمالا خیلی رک و راست راجع ب ترسایی که از ازدواج با یه طلبه دارم باهاش حرف می زنم و بعضی قولا رو ازش می گیرم[/]

???;759940 نوشت:

یا همان قضیه سعد بن معاذ که از صحابه پیامبر بودند و به دلیل سوء خلق با خانواده دچار عذاب قبر شدند در حالی که حتی شهید هم شد و در رکاب پیامبر بودند اما خوب اینها الزامی ندارد که حتما در خانه هم اخلاق مناسبی داشته باشند.

سلام بر شما
خب الان براي پذيرش طلاب سخت گرفته مي شود و مصاحبه علمي و آزمون هاي روان شناختي هم استفاده مي شود
برخي هم كه استعداد كافي ندارند در مسير تحصيل نمي توانند در امتحانات موفق باشند و غربال مي شوند.
دعا هم چشم دعاتون مي كنم كه شما هم نظر كرده شويد:Nishkhand:

بله حق با شما است روحانيون از نظر اخلاق عملي فردي و اجتماعي از زمين تا آسمان مي توانند متفاوت باشند. يكي مانند آيت الله بروجردي است كه مشكل را شناسايي مي كند و برايش محاسبه دارد و در پي درمان است و برخي نه مشكل را شناسي مي كنند و نه در پي درمان هستند كه اين افراد توفيقي در تهذيب نفس و تربيت نفوس هم نخواهند داشت و چه بسا رهزن معنوي مردم شوند
بنابراين براي ازدواج، معاشرت، دوستي، نماز جماعت و سخنراني بايد سراغ اهلش رفت افرادي كه بلندگوي رفتارشان قوي تر از بلندگوي گفتارشان است:Ealam:[/]

«حاضری زن یه آخوند بشی؟»

سلام علیکم
بهتر بود عنوان بحث این می بود

آیا لیاقت دارید زن ی روحانی اونم سید بشید؟؟

آیا حاضرید ...
یعنی آیا حاضرید دنیاتون رو برای رضای خدا بذارید کنار
آرزوهای جوانی رو بذارید کنار
و...
نه عنوان اصلا منصفانه نیست
خودش بار معنایی خاصی رو به مخاطب الهام می کنه...
ایا حاضری....
از طرف دیگه هم عرض قرار دادن شخص روحانی در کنار سایر افراد هم باز منصفاه نیست...
بله شخص روحانی هم یک انسان هست با تمام نیازهای روحی و جنسی مشترک با همه انسان های دیگه...
اما این یعنی
پس در کنار بقیه و افراد عادی قرار بگیرد هم صحیح نیست
به نظرم خصوص روحانی و نگرش به زندگی و شخصیت او باید بینا بین باشه
وقتی با این دید که صحیح تر هست به روحانی نگاه کنید
اون موقع منصف خواهید شد
هم نسبت به اشتباهاتش هم نسبت به ویژگی هایش
اون موقع
تصمیم گرقتن برای ورود به دنیای یک روحانی معقول خواهد بود

سلام. خدمت جمع دوستانه اسک دین.:Mohabbat:

این سوال رو دیدم، دیدم این سوال خیلی از خود من میشه، و اتفاقا جوابی که میگیرن براشون خیلی تعجب آور هست.
و متاسفانه من رو چه در جمع فامیلی چه در جمع دوستانه زود قضاوت میکنند. بدون این که دلایل من رو بشنوند. برای همین، همین الان عضو سایت شدم تا من هم نظرمو بیان کنم.

نظر شخصی من این هست که هر شخص باید طبق روحیات و سلایق و روش زندگی که انتخاب کرده برای دنیای خودش ازدواج کنه. این که شخص نمیتونه خودش رو کنار یک روحانی تصور کنه یا خوشبخت ببینه اصلا بد نیست. چون نوع نگرشش سلایقش و شرایطش باعث شده که نوع زندگی دیگری رو برای خودش انتخاب کنه. البته غیر اسلامی نباشه.
من خودم درس حوزوی میخونم،برای علمش، اما همونطور که گفتم سلایقم و اون چیزی که از زندگی آینده م انتظار دارم این اجازه رو به من نمیده که یک زندگی ساده و بی آلایشی رو برای خودم انتخاب کنم. این برمیگرده به نوع تفکراتم. نمیدونم تا چه حد درست فکر میکنم. اصلا اشتباه میکنم یا نه. اما میدونم که سطح توقعاتم بالاست. نوع گشتنم و پوششم(غیراسلامی نیست) نوع زندگیم و تفکراتم و... این ها ممکنه شخص مقابلم رو که با من هماهنگ نیست آزار بده.
زمینه هایی که وارد هستم توش، دوست دارم همسرم از من سرتر باشه، منظورم به روز بودن و آشنایی با وسایل روز دنیا و... هست. منتها اکثر طلبه ها محدود میشن تو درس های حوزوی و علم عرب و صرف و نحو و تفسیر و...
اینارو گفتم تا این نتیجه رو بگیرم که بستگی به توقعات و سلایق افراد داره این قضیه. نباید شخص روحانیت رو زیر سوال برد. ماییم که خوشمون میاد یا نمیاد. یا سلیقه مون با این قشر عزیز همخوانی داره یا نداره. همه چیز برمیگرده به روانشناسی آدم ها و افکاری که دارن برای زندگی آینده شون.

درپناه حق :Gol:

???;759834 نوشت:
در زمان ما تو دوران دبیرستان هر کی کنکور قبول نمیشد می رفت حوزه طلبه بشه مثلا طرف تو دبیرستان قالتاقی بود که دومی نداشت بعد از چند سال که می دیدمش نگو و نپرس

سلام
نمیدونم منظورتون کدوم دورانه اما از زمانی که من یادمه با این فیلترهایی که برای ورود به حوزه گذاشتن فقط نخبگان میتونن وارد حوزه بشن اگر کسی هم یه جورایی فیلترها رو رد کرد اما شانیتش رو نداشت بعد از یکی دو سال با این درسهای مشکلی که تو حوزه تدریس میشه خودش فرار رو بر قرار ترجیح میده.

سلام.

کارشناس درخواست کرده بود دوستان پاسخ آری یا نه بدهند نه اینکه نظرات یکدیگر را نقد و بررسی کنند. بعلاوه بحث برای برخی دوستان حیثیتی شده و برخی دیگر هم محل مناسبی برای تخریب روحانیت یافته اند.

مسلماً روحانی داریم تا روحانی! مثلاً مرحوم شهید ردانی پور، وقتی آدمی فقط اوصاف و سجایای اخلاقی ایشان را می خواند لذت می برد، ولی خب متقابلاً برخی روحانیها هم که... البته به طور مسلم دختری که با روحانی ازدواج میکنه باید از یک سری چیزها بگذره(مگر اینکه بخواد مقیم قم یا مشهد باشه) چرا که نگاه توده های جامعه به روحانیت یک جورهایی هست که دانم و دانی.(درست یا غلطش بحث دیگریست) این مشکل خارجیست، و مشکل داخلی هم نگاهی است که روحانیها معمولاً به خودشان دارند(حالا اگر بخواهم از همین بحث مثال بزنم می شود مصداق نقد نظرات دیگران!) و این می شود مشکل داخلی. به نظرم این دو مسئله، مشکل اصلی هستند.

ولی به طور اساسی من یک سؤال اساسی دارم: اصل این بحث برای چیست؟ یک نظرسنجی است؟ یک آمارگیری اینترنتی است؟ به هر حال دخترهایی هم داریم که فقط با روحانی ملبس حاضر به ازدواج هستند. هر کس یک جوری است، ولی ان شاء الله هر کسی به نیمۀ خودش برسد.

شهره22;759717 نوشت:
سلام در هر صورت جواب من مثبت خواهد بود

چه فرد طلبه باشه چه شخص عادی

سلام
آبجی!!!! :Moteajeb!:
شما باید برای هر خواستگاری ولو روحانی وسپاهی تمام تحقیقات را کامل انجام دهید
یعنی چه که در هر صورت جوابتان مثبت است:Gig:

نکته:
حتی روحانی هم باید بررسی شود آنهایی که عاشق زندگی طلبگی هستند هم باید تحقیق کنند
مبادا صرفا به خاطر روحانی بودن شخصی تمام تحقیقات را کنار بگذارید؟

با سلام

نمیدانم هدف از سوال چی هست و چه نتیجه گیری میخواد انجام بشود !!

در کل سوال جالبی نیست
.

یک اقای روحانی هم وقتی تصمیم به ازدواج بگیرد مثل ادم های دیگر اقدام می کند

.

گویی یک روحانی از کره مریخ امده و می خواهیم ببینیم نظر دیگران چیه !!

موضوع قفل شده است