آیا آب ساختمانهایی که پمپ برای فشار آب میگذارن حکم قلیل دارد ؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا آب ساختمانهایی که پمپ برای فشار آب میگذارن حکم قلیل دارد ؟

بنام خدا
اخیرا متوجه شده ام که ساختمانهای کوچکی که پمپ برای فشار آب میگذارند هنگامیکه پمپ خاموش میشود آب ساختمان قلیل میشود
توضیح اینست :
مطلب دقیقا اینست : پمپ فشار اب مثلا 20 ثانیه کار میکند و فشار را بالا میبرد و سپس خاموش میشود و مثلا چند دقیقه خاموش است . نکته اصلی اینجاست که : هنگام خاموش شدن پمپ رابطه بین آب ساختمان با اب شهر یا منبع توسط شیر یک طرفه که در خروجی پمپ است قطع میشود .
ضمنا هیچ دلیلی وجود ندارد با باز کردن شیر پمپ روشن شود بلکه گاهی یک دقیقه هم شیر باز است و پمپ روشن نمیشود .
در واقع ما نمیدانیم کی پمپ روشن است و کی خاموش . ( البته اگر شیر مثلا چند دقیقه به اندازه متوسط باز باشد میتوان یقین کرد که در این فاصله پمپ قطعا روشن شده )
کلا اب چنین ساختمانی درصورتیکه حجم اب داخل لوله ها کمتر از کر باشد چه حکمی دارد ؟
سوال دوم اینست که :
بنده نسبت به این موضوع چه وظیفه ای دارم . ایا باید به دیگران اطلاع رسانی کنم ؟
به همسر ؟ . بچه کوچک داریم لباسهایم را میشوید و ...
به مومنین ؟

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استادسجاد

[="Tahoma"][="Black"]

بپاخیزیم;757760 نوشت:
بنام خدا
اخیرا متوجه شده ام که ساختمانهای کوچکی که پمپ برای فشار آب میگذارند هنگامیکه پمپ خاموش میشود آب ساختمان قلیل میشود
توضیح اینست :
مطلب دقیقا اینست : پمپ فشار اب مثلا 20 ثانیه کار میکند و فشار را بالا میبرد و سپس خاموش میشود و مثلا چند دقیقه خاموش است . نکته اصلی اینجاست که : هنگام خاموش شدن پمپ رابطه بین آب ساختمان با اب شهر یا منبع توسط شیر یک طرفه که در خروجی پمپ است قطع میشود .
ضمنا هیچ دلیلی وجود ندارد با باز کردن شیر پمپ روشن شود بلکه گاهی یک دقیقه هم شیر باز است و پمپ روشن نمیشود .
در واقع ما نمیدانیم کی پمپ روشن است و کی خاموش . ( البته اگر شیر مثلا چند دقیقه به اندازه متوسط باز باشد میتوان یقین کرد که در این فاصله پمپ قطعا روشن شده )
کلا اب چنین ساختمانی درصورتیکه حجم اب داخل لوله ها کمتر از کر باشد چه حکمی دارد ؟
سوال دوم اینست که :
بنده نسبت به این موضوع چه وظیفه ای دارم . ایا باید به دیگران اطلاع رسانی کنم ؟
به همسر ؟ . بچه کوچک داریم لباسهایم را میشوید و ...
به مومنین ؟

با عرض سلام و احترام و تشکر از سؤال شما

1. در فرض سؤال اگر آب های داخل لوله ها کمتر از کر شود ، حکم آب قلیل را خواهد داشت.

2. وظیفه گفتن ندارید مگر به کسانی که نگفتن به آنها به طهارت لازم برای عبادت شما لطمه وارد می سازد.

در پناه حضرت حق باشید

پی نوشت:
استفتاء از دفتر مراجع عظام در قم[/]

سلام

این موضوع خطرناک است وتبعات زیاد ی دارد ، چون آب قلیل میشود اما به نظر من در بحث سببیت اتصال که موجب کریت آبا میشود باید بازنگری شود .

چرا اتصال فقط یک لوله کوچک باعث کربودن و عدم این اتصال کوچک موجب قلیل بودن آب پمپ میشود ؟!

با سلام

آب لوله های ساختمان حکم آب کر را دارد . حکم آب کر و آب جاری در تطهیر اشیاء نجس فرقی نمی کند. و ترشحات آن پاک است مگر اینکه همراه با بو و رنگ باشد . اگر وقتی پمپ آب روشن است آب را از جایی می کشد و وقتی پمپ خاموش می شود آب درون لوله هنوز هست و می آید، اگر این آب درون لوله ها مجموعا به اندازه ی کر نباشد، این آب قلیل است .حالا اگر پمپ روشن است و آب را با فشار می آورد و وقتی خاموش است فقط فشار کمتری دارد ، این آب متصل به کر است و آب قلیل نیست . پس اگر آب قطع می شود و مجموعه آبی که داخل لوله ها کمتر از کر باشد، حکم آب قلیل را دارد . اما اگر آب وصل است و با فشارکمتری می آید حکم آب کر را دارد . اگر شما نمی دانید که آب وصل بوده است و نمی دانید که الان قطع شده است یا نه ، حکم آب کر را دارد .

فقط این یه نمونه رو کم داشتم که بفهمم که قلیل ممکنه بشه این پمپ ها !
یکم هم وسواسی هستم Sad

[="Tahoma"][="Black"]

خیر البریه;758358 نوشت:
چرا اتصال فقط یک لوله کوچک باعث کربودن و عدم این اتصال کوچک موجب قلیل بودن آب پمپ میشود ؟!

با عرض سلام و احترام

چون اتصال همان لوله کوچک، آب های کم داخل ساختمان را به آب زیاد خارج وصل می کند و در مجموع حجم آن به مقدار آب کر می رسد و اگر این اتصال خصوصا در ساختمان های کوچک قطع شود بی شک آب داخل ساختمان به اندازه کر نرسیده و قلیل محسوب می گردد.

موفق و سلامت باشید[/]

موضوع قفل شده است