امام علی علیه السلام فاروق اعظم و صدیق اکبر

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال

یا عزیز یا غفار

یکی از بی انصافی ها و حق کشی ها ی مورخین این است که لقب «صدیق یا صدیق اکبر» و نیز«فاروق یا فاروق اعظم » را که پیامبر(ص )در زمان حیاتش به امام علی ع داد از او سلب کرده و به عمر و ابوبکر دادند ، در حالی که هیچ دلیل معتبری بر آن وجود ندارد که در عصر رسول خدا(ص) این دو به این لقب ها معروف بوده یا رسول خدا(ص )این دو لقب را برای آنها گذاشته باشد
اینک این مساله را مورد بررسی قرار می دهیم

بررسی لفظ « صدیق »و« فاروق»
کلمه «صدیق » که صیغه مبالغه است بر این دلالت می کند که فعل دائما باید متصف به مبدا باشد مثلا : سکّیر(به تشدید کاف (به کسی گفته می شود که دائما در حال مستی است و یا «شرّیب» به کسی گفته میشود که پیوسته شراب می نوشد
بنا براین صدیق کسی است که پیوسته با صدق و راستی همراه است و این معنا تحقق پیدا نمی کند مگر در کسی که گفتار او با کردارش تصادق داشته باشد و این مرتبه کامل تنها با مقام عصمت همخوانی دارد و چنین کسی در میان امت اسلامی جز امام علی (ع)و اهل بیت معصومش نخواهند بود
کلمه فاروق نیز در اصطلاح روایات به کسی اطلاق می شود که بتواند با دانش وسیع خود چنان که باید ، حق را از باطل تشخیص دهد و مردم با اشارت او به حق و حقیقت رهنمون شوند . آیا چنین کسی در میان امت اسلامی جز امام علی ع و اهل بیت معصومینش ع که جانشینان واقعی پیامبر اسلام بوده اند وجود داشته است ؟

صدیق لقب انبیاء و اولیای الهی
از برخی آیات قرآن استفاده می شود که صدیق لقب انبیا و اولیای الهی بوده است
1- و اذکر فی الکتاب ابراهیم انه کان صدیقا نبیا ( مریم:(41 )
2 -واذکر فی الکتاب ادریس انه کان صدیقا نبیا ( مریم Sad 56)
3-ایها الصدیق ( یوسف 46 )
4 -و من یطع الله والرسول ... من النبیین و الصدیقین و الشهداء و الصالحین و حسن اولئک رفیقا
قرآن از این که بین صدیقین و صالین جدایی انداخته و صدیقین را بر نبیین عطف کرده معلوم می شود که مقصود از آن همان اولیا و جانشینان پیامبرانند و لذا در روایات شیعه وسنی این لقب بر امام علی(ع تطبیق شده است

از امام علی (ع) نقل شده است که فرمود :
» انا عبد الله و اخو رسوله و انا الصدیق الاکبر لا یقولها بعدی الا کذاب مفتر لقد صلیت قبل الناس سبع السنین
» من بنده خدا و برادر رسول خدایم و من صیق اکبرم کسی بعد از من این ادعا را به جز بسیار دروغگو و افترا زننده نمی کند به تحقیق من هفت سال قبل از مردم نماز بجای آوردم » المستدرک علی الصحیحین ج 3 ص 121 ح 4584)
ادامه دارد
موضوع قفل شده است