جمع بندی اگه شخصی حلالت نکنه تکلیف چیه؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اگه شخصی حلالت نکنه تکلیف چیه؟

عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناسان محترم.

3 سال پیش از دوستم مدارک شو گرفتم به رقم اینکه کارگاه خانگی کوچیکی راه اندازی کنم.قبول کرد و من تو بانک اشنا داشتم 4 میلیون تومن وام قرض الحسنه گرفتم اما بدون اطلاع از گرفتن وام از مدارک ایشون، و طی این 3 سال اقساطش رو پرداخت کردم.حالا بعد از 3 سال متوجه شده و بشدت دلخوره و کلی ناسزا ،بی احترامی و توهین کرد. منم چندین بار التماسش کردم ازش خواهش کردم کلی گریه کردم بی آبرویی نکنه و منو ببخشه و حلالم کنه ،کلی قسمش دادم و حاضر شدم 2 میلیون تومن پول بابت خسارت پیش نیامده جهت حلالیت بهش بدم .متاسفانه هیچ شرطی رو نمیپذیره هیچ شرطی رو. فقط قصد آزار و اذیت و بی آبرویی داره. نمیدنم باید چیکار کنم؟؟؟!

بخدا پشیمونم و توبه کردم ، نمیدونم چطور از کسی که اینقد عصبانی و دلخوره باید حلالیت بگیرم! (تکلیف چیه) کمکم کنید
مرجع : آیت الله مکارم

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

سبحان2;756470 نوشت:
عرض سلام و خسته نباشید خدمت کارشناسان محترم.

3 سال پیش از دوستم مدارک شو گرفتم به رقم اینکه کارگاه خانگی کوچیکی راه اندازی کنم.قبول کرد و من تو بانک اشنا داشتم 4 میلیون تومن وام قرض الحسنه گرفتم اما بدون اطلاع از گرفتن وام از مدارک ایشون، و طی این 3 سال اقساطش رو پرداخت کردم.حالا بعد از 3 سال متوجه شده و بشدت دلخوره و کلی ناسزا ،بی احترامی و توهین کرد. منم چندین بار التماسش کردم ازش خواهش کردم کلی گریه کردم بی آبرویی نکنه و منو ببخشه و حلالم کنه ،کلی قسمش دادم و حاضر شدم 2 میلیون تومن پول بابت خسارت پیش نیامده جهت حلالیت بهش بدم .متاسفانه هیچ شرطی رو نمیپذیره هیچ شرطی رو. فقط قصد آزار و اذیت و بی آبرویی داره. نمیدنم باید چیکار کنم؟؟؟!

بخدا پشیمونم و توبه کردم ، نمیدونم چطور از کسی که اینقد عصبانی و دلخوره باید حلالیت بگیرم! (تکلیف چیه) کمکم کنید
مرجع : آیت الله مکارم

سلام علیکم

طبق نظر آیت الله مکارم شیرازی:

اینکه انسان مدارک شخصی را بگیرد، برای انجام کار خاصی، ولی آنها را در کار دیگری استفاده کند، این جایز نیست و اگر این کار خلاف قانون هم بوده باز تخلف از قانون هم صدق می کند که این هم جایز نیست، و شخص باید توبه کند.

در صورتى که خیانت در امانت سبب اتلاف عین، یا منفعت شده
حق الناس است، و باید خسارت را به صاحب آن بدهد. 1
و در صورتی که این کار سبب اتلاف عین، یا منفعت شده حق الناس است و اگر او نمی پذیرد با مطلع کردن او به حاکم شرع بدهید.

در صورتى که خیانت در امانت سبب اتلاف عین، یا منفعت نیست،پرداخت خسارت به صاحب آن لازم نیست ،و در صورتی که حلالیت طلبیدن امکان ندارد،توبه کافی است.

پی نوشت:
1. استفتائات آیت الله مکارم،خیانت در امانت
خیانت امین در امانت

خیانت در امانت

موضوع قفل شده است