جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا برخی از مبلغین دینی در برابر ازدواج موقت سکوت می کنند؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۹۴
  نوشته
  1
  حضور
  21 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  5

  چرا برخی از مبلغین دینی در برابر ازدواج موقت سکوت می کنند؟
  سلام
  سوالی که دارم اینه که چرا مدام مسئولین مذهبی کشور از جمله افرادی که منتسب به حوزه هستند مدام در حال ایراد گرفتن به وضعیت فساد در جامعه هستند که چرا ارتباط دختر و پسر اینگونه است اما هیچکدام ریشه ای به مسائل نگاه نمی کنند؟
  مثلا در جامعه ازدواج سفید و مسائل دیگه ای در حال افزایش است اما هیچکس نمی گوید چرا اینگونه شده؟
  با وجود اینکه اسلام دینی واقع‌گراست و در تنظیم رفتارها و روابط پیروانش به واقعیت‌های فردی و اجتماعی هم به خوبی نظر دارد. از این رو از مسأله مهم و غیرقابل‌ اهمال نیاز جنسی و تأمین آن از راه‌های مشروع غافل نشده است. واقعیت‌های زندگی نشان می‌دهد که همواره برای همه افراد شرایط ایجاد زندگی مشترک دائمی فراهم نیست.

  علاوه بر این ممکن است مردی با وجود داشتن همسر دائم، به سبب وجود پاره‌ای از موانع، نتواند نیاز جنسی خود را به صورت کامل و رضایت‌بخشی تأمین کند. مسأله دیگر وجود زنانی است که به سبب طلاق، مرگ همسر و یا بازماندن از ازدواج نمی‌توانند در قالب ازدواج دائم به نیاز جنسی خود سامان دهند. این واقعیت‌ها از یک سو و ناتوانی انسان‌ها در مهار زبانه‌های نیاز جنسی از سوی دیگر راهکاری را طلب می‌کند که هم به نیاز جنسی طبیعی افراد در چارچوبی روشن و مشروع پاسخ داده شود و هم از درغلتیدن آن‌ها در ابتذال، هرزگی و خیانت جلوگیری کند.

  اسلام ازدواج موقت را به عنوان بهترین جایگزین موقت پیشنهاد می‌کند؛ رابطه‌ای که همه ابعاد آن واقع‌گرایانه، روشن و متعهدانه است. ولی مخالفان ازدواج موقت تا کنون هیچ راهکار مناسب و مؤثری را پیشنهاد نکرده‌اند؛ آزادی جنسی مهار گسیخته، سرکوب نیاز جنسی و جهاد نکاح داعشی بهترین راهکارهای مخالفان ازدواج موقت تا این زمان است.

  آیا خلا ازدواج موقت در جامعه احساس نمی شود و برای رهایی از این وضعیت باید چه کرد؟ لطفا از منظر دینی به این سوال پاسخ دهید.

 2. صلوات ها 5


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,359
  حضور
  202 روز 22 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61398  با نام و یاد دوست  چرا برخی از مبلغین دینی در برابر ازدواج موقت سکوت می کنند؟
  کارشناس بحث: استاد حامی

 4. صلوات ها 5


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786  سلام خدمت شما پرسشگر محترم
  در خصوص اين سؤال پاسخم را ضمن نكاتي بيان مي كنم.
  1- به طور كلي قبول دارم در بسياري مواقع بحث نكردن به معناي اين نيست كه مشكلي نيست يا مشكلي پيش نخواهد آمد و مراعات مسائل و احتياط هايي سبب افزايش مشكلات مي شود. زماني سخن گفتن درباره مسائل جنسي و آموزش آن تابو بود و بي حيايي شمرده مي شد ولي با روش شدن فوايد سوادآموزي جنسي مردم تا حدودي پذيرفته اند كه آموزش لازم است و تأخير يا اهمالكاري در آموزش جنسي مي تواند زمينه مشاجرات زناشويي، خيانت، اعتياد به خودارضايي يا سوء استفاده هايي شود. در ازدواج موقت هم صحبت نكردن درباره آن و بررسي نكردن راهكارهاي تسهيل، آسيب شناسي و آسيب زاديي سبب مشكلات زيادتري مي شود.
  2- با بررسي كتابخانه ها و سايت هاي فروش كتاب و نرم افزار مي بينيم كه سخنراني ها و كتاب هاي مختلفي درباره ازدواج موقت وجود دارد در توضيح المسائل مراجع و كتب استفتائات ايشان فصل هايي اختصاص به بحث ازدواج ( موقت و دائم)، شرايط، فرق ازدواج دائم و موقت، فلسفه آن، مقايسه اين ازدواج با ازدوج هاي كوتاه مدت در بين اهل تسنن ( مسيار، ابتعاث، مطيار و...) و....دارد. اين روزها كمتر كسي مي تواند ادعا كند كه من نمي توانم از راه كتاب و يا سايت شرايط ازدواج موقت را بدانم مگر اين كه بگوييم بي سواد است يا اهمالكار.
  3- اين روزها در محضرها برگ ها و فرم هاي مخصوص ازدواج موقت وجود دارد تا اگر مرد و زني كه شرايط اين ازدواج را دارند رجوع كردند بتوانند ثبت كنند و اگر فردا از نظر عرفي و حقوقي مشكلي پيش آمد بتوانند پيگيري كنند.
  4- متأسفانه رسانه ها و پژوهشگاه هاي حوزوي و دانشگاهي در آسيب شناسي و آسيب زاديي اين حكم الهي اهمالكاري مي كنند و آنچنان كه بايد و شايد به اين بحث نمي پردازند. برخي از ورود در اين بحث هراس و نگراني دارند و از برچسب خوردن واهمه دارند. در حالي كه در مشاوره ها مي بينيم كه به دليل مشخص نشدن حدود ثغور و شيوه هاي مديريت روابط زناشويي در ايام اين ازدواج و...گرفتار مشكلاتي مانند وابستگي، فريب، افسردگي، فرار از پرداخت حقوق، فرار از مسؤليت و وظايف و... مي شوند. به عنوان نمونه خانمي كه براي گذراندن امور زندگي مجبور شده به اين راه شرعي متعهدانه روي آورد و تن فروشي هم نكند گرفتار سوء استفاده مردي هوسران شده كه مهريه او را نمي دهد چون مي داند زن از آبروي خود مي ترسد و از نظر حقوقي دنبال نمي كند.
  5- محضرهاي ازدواج وظايف خود را به درستي انجام نمي دهند طوري كه اگر محضري بر تابلوي خود يا كارت خود بزند ازدواج دائم و موقت به او ايراد مي گيرند كه نبايد نام ازدواج موقت را در كارت يا تابلو بنويسيد.
  6- تبليغات وهابي، فمنيستي و ضد ديني زيادي از بيش از صد شبكه ماهواره اي اين ازدواج را بد معرفي مي كنند و رابطه آزاد و سكس هاي مختلف بامحارم، مثلثي و ضربدري و...را تبليغ مي كنند. از سويي هم سياستمداران افراطي داخلي (چپ و راست) نيز با ورود به بازي هاي جناحي اجازه بحث و بررسي جامعه شناختي، روان شناختي و حقوقي و اخلاقي نمي دهند و برخي با سياهنمايي اين حكم شرعي را تا مرز كاباره تنزل مي دهد.
  7- رسالت اصلي مبلغان ديني بيان احكام و پاسخ به سؤالات ديني است كما اين كه وظيفه اصلي عاقد اجراي عقد دائم يا موقت است. بله هر صنفي وظيفه اي دارد. مركز ملي پاسخگويي به سؤالات ديني در سه بخش تلفني، مكتوب و اينترنتي پاسخ گوي شبهات و سؤالات مربوط به اين حكم است و در همين سايت مي بينيم كه سؤالات زيادي در اين باره پاسخ داده شده است كه سبب آسيب شناسي و آسيب زدايي مي شود. مانند چگونه ازدواج موقت موفقي داشته باشيم؟ فرق ازدواج موقت با ازدواج دائم و زنا، مقايسه ازدواج موقت در شيعه و ازدواج هاي كوتاه مدت بين اهل تسنن، آسيب هاي همسريابي موقت اينترنتي، و...
  8- گفته اند «گر گدا كاهل بود تقصير صاحب خانه چيست؟!» يا «نيابد مراد آن كه جوينده نيست/// كه جويندگي عين يابندگي است.» برخي از خانم ها و آقاياني كه از نظر شرعي واجد شرايط اين ازدواج هستند نبايد منتظر معجزه بنشينند. متأسفانه مي بينيم كه افرادي كه خيانت مي كنند هر طوري است شريكي براي خود مي يابند كه مثل خود بي بندبار است ولي افرادي كه نيازمند اين ازدواج هستند دنبال يك مركز مي گردند. بنابراين بايد با پرس و جو همسر موقت خود را بيابند. اغلب خانم هاي عفيف كه نياز به اين ازدواج دارند راحت نيستند كه به مركزي رجوع كنند يا در سايتي نام نويسي كند بنابراين اينجا هم بايد خانم ها و آقايان متدين واسطه شوند تا نيازمندان اين ازدواج به هم برسند.
  9- مردان نبايد با طرفداري «افراطي و هوسرانانه» از اين ازدواج سبب برخورد افراطي خانم هاي متدين شوند. خانم هاي متدين هم فكر نكنند كه نيازمندان اين ازدواج فقط مردان هستند متناظر هر مرد نيازمندي زن بيوه اي وجود دارد. آيا ما حق داريم به خانم بيوه اي كه 15 سال با تنهايي مبارزه كرده و فرزندانش ازدواج كرده اند و رفته اند و به او خيلي كم سر مي زنند و شرايط ازدواج دائم را نداشته بگوييم تو حق ازدواج موقت نداري؟ خانم متديني كه مخالفت مي كند در واقع با هوسراني مردان و اهمالكاري نسبت خانواده مخالف هستند ايشان نبايد طوري صحبت كنند كه ناخواسته زير چتر مردان و خانم هاي بي بند و باري قرار گيرند كه روابط آزاد و زنا را بهتر از ازدواج موقت مي دانند. خانم ها و مردان بوالهوس حتي ازدواج موقت را دوست ندارند چون در گزينش شريك خود بسيار محدود مي شود چون اغلب مراجع ازدواج دختر را نيازمند اجازه پدر مي دانند و زن بايد بعد از اتمام رابطه عده نگه دارد و مرد بايد به شرايط ضمن عقد متعهدانه پايبند باشد و مهريه بدهد و اگر فرزندي متولد شد بپذيرد ..
  10- دقت كنيم كه ازدواج موقت كاركردهاي مختلفي دارد برخي موارد اصلا بحث شهوت در كار نيست مانند اين كه زن و شوهري فرزند خوانده دختري مي اورند براي اين كه اين دختر با پدرخوانده اش محرم شود به طور موقت با پدر او صيغه محرميت مي خوانند.


  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 6. صلوات ها 5


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786  نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
  رسالت اصلي مبلغان ديني بيان احكام و پاسخ به سؤالات ديني است كما اين كه وظيفه اصلي عاقد اجراي عقد دائم يا موقت است.

  اين ازدواج از نظر حقوقي و جامعه شناختي و روان شناختي و اخلاقي زمينه كار براي آسيب شناسي و آسيب زدايي دارد
  برخي از آثار قلمي در زمينه ازدواج مدت دار

  1. در مسير زندگي با ازدواج موقت يا دائم، احمد حجّتي، انتشارات مؤلف، قم.


  2. تحليلي بر روان شناسي زن در ازدواج موقت، طلعت رافعي، انتشارات دائره.


  3. ازدواج موقت در اسلام، مرتضي عسگري، ترجمه محمد جواد كرمي، انتشارات مجمع علمي اسلامي، تهران.


  4. متعه يا ازدواج موقت، شيخ مفيد، ترجمه و تفسير سيد حسين نجفي يزدي، انتشارات ناظرين، قم.


  5. نظام حقوقي زن در اسلام، مرتضي مطهري، انتشارات صدرا، قم.


  6. ازدواج موقت، تعدد زوجات،ذبیح الله علیزاده اشکوری، ناشر؛فردوس


  7. ازدواج موقت، مدیریت شهوت، محمد ترکاشوند، ناشر؛اشک یاس


  8. ازدواج موقت و راهکارها،رسول ملکیان،ناشر؛شهید فهمیده


  9. دانستنی‌های ازدواج موقت،ابراهیم طوسی؛ناشر؛یوسف فاطمه (ع)


  10. ازدواج مسیار و ازدواج موقت،محرمعلی بیگدلی،ناشر؛ فردوسی


  11. ازدواج موقت و چالش ها،سیدحسن شریفی، ناشر؛ بوستان کتاب قم


  12. ازدواج موقت آری یا نه؟،حسینی،ناشر؛وثوق


  13. روابط زوجین در ازدواج موقت،حسن گنجی، ناشر؛ پیام عدالت


  14. ازدواج موقت، ایمان یا هوس،شهرام امین، ناشر؛ مومنین


  15. مجموعه کامل قوانین و مقررات ازدواج موقت، مسعود رئیسی ،ناشر؛خط سوم


  16. روایاتی درباره متعه یا ازدواج موقت، محمدبن محمد مفید، مترجم سیدحسین نجفی یزدی، ناشر؛ناظرین


  17. ازدواج دائم و موقت، سیدمجتبی ذاکری شاندیز، ناشر؛ فرهنگ سبز


  18. راهنمای رهایی از فساد جنسی و اخلاقی، شامل مباحث: قانون، ازدواج موقت، پاسخ به شبهات، طریقه مشروع ازدواج موقت، احادیثی درباره ازدواج موقت، ناشر؛ فاتح خیبر.


  19. ازدواج موقت در رفتاروگفتار صحابه و تابعین،نجم الدین طبسی، مترجم محمدحسین شیرازی،ناشر؛دلیل ما.


  20. 110 پرسش و پاسخ پیرامون ازدواج موقت (صیغه)، محمدرضا صادقی سوادکوهی، ناشر؛ بخشایش.


  21. فلسفه ازدواج دائم و موقت در اسلام، مجتبی ذاکری، ناشر؛غدیر خم


  22. پیوند کوتاه و مقدس: پژوهشی اجتماعی درباره موانع ازدواج موقت، محمد مهدوی فر، ناشر؛جمال


  23. احکام عقد و ازدواج در اسلام: قبل از ازدواج، شب عروسی، بعد از ازدواج، ازدواج دائم، ازدواج موقت، محمدحسین ابراهیمی، ناشر؛تامین.


  24. تحریم دو حکم حلال: بررسی و نقد حکم تحریم متعه حج و ازدواج موقت، سیدعلی‌حسینی میلانی، ناشر؛ الحقائق


  25. ازدواج موقت، نیاز امروز: بحث تاریخی، تفسیری، فقهی و اجتماعی صیغه،عباس زاده، ناشر؛شاکر.


  26. احکام ازدواج (دائم و موقت) به ضمیمه نوشتاری درباره حکمت و ضرورت ازدواج موقت: بنابر فتاوای حضرت آیت الله العظمی بهجت مدظله العالی، حجت موسوی خویی، ناشر؛ دارالفیض


  27. احکام ازدواج(دائم و موقت)به ضمیمه نوشتاری درباره حکمت و ضرورت ازدواج موقت: بنابر فتاوای حضرت آیت الله العظمی سیستانی مدظله العالی، حجت موسوی خویی، ناشر؛دار النور


  28. احکام ازدواج (دائم و موقت): بر کرانه فقه 2،سیدحجت موسوی خوئی، ناشر؛طوبای محبت


  29. احکام ازدواج (اهمیت ازدواج، مقدمات ازدواج، شرایط عقد، ازدواج موقت، محرمیت، مهریه و ...) مطابق با نظر ده تن از مراجع عظام، سیدمجتبی حسینی، ناشر؛دفتر نشر معارف (وابسته به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها).


  30. احکام ازدواج دائم و موقت؛بر اساس فتاوای حضرات آیات عظام امام خمینی، خوئی، گلپایگانی قدس سره، بهجت، تبریزی، وحید خراسانی، سیستانی، صافی، سیدحجت موسوی خویی، ناشر؛ نسیم انتظار.

  منبع: نرم افزار كتاب درماني، انجمن گفتگوي ديني  چرا برخی از مبلغین دینی در برابر ازدواج موقت سکوت می کنند؟

  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 8. صلوات ها 5


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786  نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
  5- محضرهاي ازدواج وظايف خود را به درستي انجام نمي دهند طوري كه اگر محضري بر تابلوي خود يا كارت خود بزند ازدواج دائم و موقت به او ايراد مي گيرند كه نبايد نام ازدواج موقت را در كارت يا تابلو بنويسيد.
  برخي از محضرها زمينه معرفي افراد را به هم فراهم مي كنند و اين از سايت هاي همسريابي بهتر است و آسيب هاي زيادي دفع مي شود. اولا مدرك حقوقي دارند ثانيا محضر داران تا حدود زيادي امن تر هستند تا افرادي كه در سايت ها اين ازدواج را تبليغ مي كنند و پشتبانه حقوقي ندارند

  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 10. صلوات ها 4


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786  هر شهري دفتر ثبت ازدواج و طلاق دارد مي تواند با تماس با آنها راهنمايي و مشاوره گرفت.
  برخي از عاقد ها تمايل به ورود به ازدواج موقت ندارند ولي برخي هم حتي روي كارت خود زده اند ازدواج موقت و دائم
  .............

  http://www.askdin.com/thread50586.html

  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 12. صلوات ها 3


 13. #7

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  15,839
  حضور
  221 روز 8 ساعت 14 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122786  امیرالمؤمنین علی سلام الله عليه :
  الفَقيهُ، الَّذي لايُقَنِّطُ الناسَ مِن رَحمةِ اللّهِ ولايؤمِنُهُم مَكرِ اللّهِ... ولايُرَخِّصُ لَهُم في مَعاصي اللّهِ تعالى؛

  فقيه [كامل] كسى است كه مردم را از رحمت خدا مأيوس نكند و از مكر او ايمنشان ندارد ... و اجازه معصيت خداى متعال را به آنها ندهد.
  نثر الدرّ : ج ۱ ص ۳۱۸


  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 14. صلوات ها 5


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود