جمع بندی دودمان ائمه و معصومین؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
دودمان ائمه و معصومین؟

با سلام
من در دودمان ائمه و معصومین ضعف شدیدی دارم، آیا کتاب یا مطلبی در اینترنت وجود داره که همه دودمان ائمه و پیامبر و معصومین را در یک بخش ببینم؟

با تشکر از شما:hamdel:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عماد

3245;755950 نوشت:
با سلام
من در دودمان ائمه و معصومین ضعف شدیدی دارم، آیا کتاب یا مطلبی در اینترنت وجود داره که همه دودمان ائمه و پیامبر و معصومین را در یک بخش ببینم؟

سلام علیکم
منظورتان از دودمان اهل بیت تا نسل چندم آن بزرگوران است؟

منتظر پاسخ شدم نفرمودید
به هر حال برای دستیابی به تبار اهل بیت باید به علمای انساب و کتابهای نسب شناسی مراجعه کرد
کتاب منتقله الطالبیه از ابن طباطبا، کتاب لباب الانساب از ابن فندق و کتابهای زیاد دیگر
اخیرا نیز جناب ایه الله مهدی رجایی در زمنیه انساب اهل بیت کتابهای زیادی تالیف نموده اند به آن کتابها مراجعه فرمائید
اگر سوال خواصی در مورد شخص خاصی از فرزندان اهل بیت دارید خدمتتان هستیم

ممنون
زیارت کربلا رفته بودیم...
منظورم در حدی هست که مردم عادی میدانند

3245;760141 نوشت:
منظورم در حدی هست که مردم عادی میدانند

در سطح عموم مردم می توان از منتهی الامال شیخ عباس قمی استفاده کرد. شیخ عباس در منتهی الامال پس از بیان زندگی نامه هر یک از معصومین بخشی را نیز به فرزندان آن معصوم اختصاص داده است.

پرسش:
آیا کتابی وجود دارد که همه دودمان ائمه و پیامبر و معصومین را در یک بخش ببینم؟

پاسخ:
منبع مطالعه در مورد نسل ائمه علیهم اسلام بستگی دارد به این که خواننده در چه سطحی است. در سطح عموم مردم می توان از منتهی الامال شیخ عباس قمی استفاده کرد. شیخ عباس در منتهی الامال پس از بیان زندگی نامه هر یک از معصومین بخشی را نیز به فرزندان آن معصوم اختصاص داده است.

اما در سطح وسیعتر باید به کتب انساب علمای انساب مراجعه کرد که کاری است فنی و تخصصی. برای تحقیق در این زمینه می توان به کتاب های زیر مراجعه کرد
یک:ابن طباطبا علوی اصفهانی، ابراهیم بن ناصر، منتقلة الطالبیة، محقق:خرسان محمد مهدی، ناشرالمکتبه الحیدریه، محل نشرقم سال نشر ۱۳۷۷.
دو: ابن عنبه، احمد بن علی، عمده‌الطالب فی انساب آل ابی طالب، انصاریان، قم،1417ق. 
سه: ابن صوفی نسابه‏، المجدی فی أنساب الطالبیین‏، کتابخانه ایه الله مرعشی نجفی‏، قم‏، ۱۴۲۲، چاپ دوم‏.
چهار:مدرس رضوی، محمد باقر، شجره طیبه در انساب سلسله سادات علویه رضویه، تصحیح محمدتقی رضوی، ویرایش مهدی سیدی، مشهد، آهنگ قلم، ۱۳۸۴ش.
پنج:رضوی (مدرس اول) میرزا محمد باقر، شجره‏ی طیبه، به سعی و اهتمام سید محمد تقی مدرس رضوی، بی‏جا، ۱۳۵۲ شمسی، صص ۶۳-۶۲.
شش:ابن عنبه، الفصول الفخریه، به کوشش جلال‌الدین حسینی ارموی (محدث)، تهران، ۱۳۴۶ش.
هفت:عبیدلی، محمد بن ابی جعفرشیخ الشرف، ت‍ه‍ذی‍ب‌ الان‍س‍اب‌ و ن‍ه‍ای‍ه‌ الاع‍ق‍اب‌، تحقیق محمد کاظم محمودی، قم، ۱۴۱۳.
هشت:فخر رازی‌، محمد، الشجره المبارکه، قم‌، ۱۴۰۹ق‌.
نه:مروزی‌، اسماعیل‌، الفخری‌، قم‌، ۱۴۰۹ق‌.

امروزه کتابهای تالیف شده توسط آیه الله سید مهدی رجائی بین علمای این فن مورد تایید است. ایشان در کتاب های مختلفی نسبت به فرزندان ائمه علیهم السلام تا چند نسل اشاره دارند از جمله:
الکواکب المشرقیه، المعقبون، قم، کتابخانه آیت الله مرعشی نجفی، ۱۴۲۲.
المعقبون، من آل ابی طالب، موسسه عاشورا، قم،۱۳۸۵.

موضوع قفل شده است