جمع بندی چگونه با تقوا شوم

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه با تقوا شوم

سلام علیکم.
خدا را شکر من مدتی قبل به دینداری بسیار حریص بودم و قدم را مطالعه دینی و سایت های دینی و کلا مطالعه دینی می گذراندم.خدا امتحان های بزرگی از من گرفتن که در مهم ترین آن ها قبول شدم اما در آخرین امتحان قبول نشدم و از میدان دینداری خارج شدم.الان به حدی رسیدم که گناهانی می کنم که قبلا تعجب می کردم کسی آن ها را انجام دهد.

حالا چه کنم که دوباره به راه قبلی برگردم ؟
من پشیمان نشدم ولی می خواهم برگردم.

چگونه برگردم
با چه چیزی برگردم (چه چیزی با خود ببرم)
چگونه تا تقوا پیش بروم
لوازم این راه چیست
و هر نکته ای که آن را ضروری می دانید

لطفا ساده بگید.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استادسمیع

یا رحمن;755939 نوشت:
سلام علیکم.
خدا را شکر من مدتی قبل به دینداری بسیار حریص بودم و قدم را مطالعه دینی و سایت های دینی و کلا مطالعه دینی می گذراندم.خدا امتحان های بزرگی از من گرفتن که در مهم ترین آن ها قبول شدم اما در آخرین امتحان قبول نشدم و از میدان دینداری خارج شدم.الان به حدی رسیدم که گناهانی می کنم که قبلا تعجب می کردم کسی آن ها را انجام دهد.

من پشیمان نشدم ولی می خواهم برگردم.

چگونه برگردم
با چه چیزی برگردم (چه چیزی با خود ببرم)
چگونه تا تقوا پیش بروم
لوازم این راه چیست
و هر نکته ای که آن را ضروری می دانید

لطفا ساده بگید.

باسمه تعالی
با عرض سلام و خسته نباشید
1-ببینید، همین که تصمیم گرفتید دوباره برگردید، این خیلی خوبه و نشون از دوست داشتن خدا نسبت به شماست.چون هر کسی این لیاقت رو نداره که به فکر اصلاح خودش بیفته.
2-این رو بدونید که هر گناهی که تو اسلام منع شده، قطعا ضرری داشته که ممنوع شده. چون انجام دادن و یا ندادن گناه سود و ضرری به خدا نمی رسونه این ماییم که با مرتکب شدنش دچار خسارت های فراوانی میشیم.
3-برای برگشتن، این ایام فرصت خیلی خوبیه. شما هم می تونید یه حرّی دیگه برای امام حسین علیه السلام بشید.حرّی که تا صبح عاشورا جهنمی بود، ولی در عرض چند ساعت کارش به جایی رسید که موقع شهادت، امام زمانش آمد بالای سرش.
4-یه وضو بگیرید، دو رکعت نماز بخونید. بعد از تمام شدن نماز، به سجده برید و یه صلوات و ده مرتبه « یاربّ» بگید و ده مرتبه« الهی العفو».
بعد یه قول جدی به خدا و خودتون بدید که دیگه اون خطاهای گذشته رو نمی خواهید تکرار کنید.
یه جریمه سنگین هم برای خودتون در نظر بگیرید. که در صورت شکستن قول، محبور باشید انجام بدید.
این کار رو که انجام بدید. مطمئن باشید هنوز سر از سجده بر نداشته، مثل بچه ای می مونید که تازه به دنیا آمده باشه. پاک پاک.
5-بعد هر شب، یه چند دقیقه قبل از خواب با خودتون خلوت کنید. فقط چند دقیقه. کارهای روزی رو که گذروندید رو مرور کنید. ببینید خطایی داشتید یانه؟
اگه داشتید همون جا از خدا طلب بخشش کنید و اون جریمه رو پیاده کنید. به این میگن محاسبه نفس
6-روی نماز هم خیلی دقت کنید. واقعا نماز مهم هست و عامل بازدارنده خیلی خوبیه.
7- اطلاعاتتون رو نسبت به واجبات و محرمات بالا ببرید. تو این زمینه می تونید به کتاب های « اخلاق الهی» استاد اخلاق مرحوم آیة الله مجتبی تهرانی و کتاب « گناهان کبیره» شهید دستغیب مراجعه کنید.
8-به این نکته هم توجه کنید که همه جا محضر خداست. خدا همه جا حاضر و ناظر اعمال ماست.
در پناه خداباشید.

یا رحمن;755939 نوشت:
ما در آخرین امتحان قبول نشدم و از میدان دینداری خارج شدم.الان به حدی رسیدم که گناهانی می کنم که قبلا تعجب می کردم کسی آن ها را انجام دهد.

بسمه الغفّار

با سلام و ادب خدمت استاد سمیع گرامی و حضرتعالی.

وقتی در امتحانی مردود می شویم،باید نقاط ضعفمان را در همان امتحان کشف کنیم.

ببینیم چه عواملی باعث شکست و انحراف ما از طریق تقوا شده است،آن را اصلاح کنیم.

مثل اینکه بنده ی خدایی می گفت:بسیار مراقب خودم بودم و مدام کشیک نفسم را می کشیدم

و هنگام محاسبه بسیار به خودم سخت می گرفتم تا اینکه حالات خوبی پیدا کرده بودم،بعد از مدتی

غروری در من ایجاد شد و این بود که سقوط کردم و با توسل و زاری و توبه و مراقبت زیاد موفق به اصلاح شدم.

یا شخصی می گفت بسیار مراقب زبانم بودم تا حدّی که از سخن غیر ضروری هم پرهیز داشتم،روزی در جمع دوستانی

که دور هم مشغول بیهوده گویی و مزاح و شوخی بودند قرار گرفتم و خجالت کشیدم جمع را ترک کنم و کلامی هم من گفتم

و همان غفلت باعث شد توفیقاتی را از دست بدهم.

اینها مثال بود و غرض اینکه باید از همانجایی که خراب شده است اقدام به اصلاح کرد.

موفق باشید.

پرسش:
مدتی است که از میدان دینداری خارج شدم. و می خواهم برگردم. چگونه برگردم؟ چگونه تا تقوا پیش بروم؟ لوازم این راه چیست؟ لطفا ساده بفرمائید.

پاسخ:
1- ببینید، همین که تصمیم گرفتید دوباره برگردید، این خیلی خوب است و نشان از دوست داشتن خدا نسبت به شماست. چون هر کسی این لیاقت را ندارد که به فکر اصلاح خودش بیفتد.

2- این را بدانید که هر گناهی که در اسلام منع شده، قطعا ضرری داشته که ممنوع شده. چون انجام دادن و یا ندادن گناه سود و ضرری به خدا نمی رساند این ماییم که با مرتکب شدنش دچار خسارت های فراوانی می‌شویم.

3- برای برگشتن، فرصت را مغتنم بشمارید. شما هم می توانید یک حرّی دیگر برای امام حسین (علیه السلام) باشید. حرّی که تا صبح عاشورا جهنمی بود، ولی در عرض چند ساعت کارش به جایی رسید که موقع شهادت، امام زمانش آمد بالای سرش.

4- در وحله اول وضو بگیرید، دو رکعت نماز بخوانید. بعد از تمام شدن نماز، به سجده برید و یه صلوات و ده مرتبه «یاربّ» بگویید و ده مرتبه «الهی العفو».
بعد یک قول جدی به خدا و خودتان بدهید که دیگر آن خطاهای گذشته را نمی خواهید تکرار کنید. یک جریمه سنگین هم برای خودتان در نظر بگیرید. که در صورت شکستن قول، محبور باشید انجام بدید. این کار را که انجام بدهید. مطمئن باشید هنوز سر از سجده بر نداشته، مثل بچه ای می مانید که تازه به دنیا آمده باشد. پاک پاک.

5- هر شب، چند دقیقه قبل از خواب با خودتان خلوت کنید. فقط چند دقیقه. کارهای روزی را که گذراندید را مرور کنید. ببینید خطایی داشتید یانه؟ اگر داشتید همان جا از خدا طلب بخشش کنید و آن جریمه رو پیاده کنید. به این میگویند محاسبه نفس.

6- روی نماز هم خیلی دقت کنید. واقعا نماز مهم هست و عامل بازدارنده خیلی خوبی است.

7- اطلاعاتتان را نسبت به واجبات و محرمات بالا ببرید. در این زمینه می توانید به کتاب های «اخلاق الهی» استاد اخلاق مرحوم آیة الله مجتبی تهرانی و کتاب «گناهان کبیره» شهید دستغیب مراجعه کنید.

8- به این نکته هم توجه کنید که همه جا محضر خداست. خدا همه جا حاضر و ناظر اعمال ماست.

موضوع قفل شده است