صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پسر مجرد ازدواج موقت کند بهتر است یا راههای دیگر؟

 1. #1

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  نوشته
  17
  حضور
  11 ساعت 45 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  57

  پسر مجرد ازدواج موقت کند بهتر است یا راههای دیگر؟
  سلام.این سوال رو از استاد حامی در تاپیکی پرسیدم:
  >>>>>>جناب حامی اگر یه پسر مجرد برای مدیریت شهوت و برای اینکه به گناه نیفته ازدواج موقت کنه با فرد مجردی که این کار رو نکرده و رفته سراغ راه های دیگه تفاوتی دارن؟
  آیا اگر کسی راهی به جز ازدواج موقت رو انتخاب کنه پیش خدا ارزشش بیشتره؟<<<<<<

  و ایشون هم گفتن:

  >>>>>>سؤال خوبي است ولي محور اين تاپيك چيز ديگري است
  لطف كنيد اين را براي جناب طاهر بفرستيد يا خودتان يك تاپيك بزنيد به عنوان سؤال تا جداگانه بحث كنم
  اتفاقا استفتائاتي در اين زمينه از مراجع دارم
  ولي
  نظر خودتون را هم در اين تاپيك بنويسيد درباره سؤال اصلي <<<<<<

 2. صلوات ها 7


 3. #2

  عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۹۳
  نوشته
  663
  حضور
  54 روز 16 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  1
  گالری
  22
  صلوات
  2055  با نام و یاد دوست  پسر مجرد ازدواج موقت کند بهتر است یا راههای دیگر؟
  کارشناس بحث: استاد حامی

 4. صلوات ها 5


 5. #3

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  21,474
  حضور
  221 روز 7 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122754  سلام بر شما پرسشگر محترم
  قبل از پاسخ به چند نكته كليدي دقت كنيد:
  1- تحليل روان شناختي و جامعه شناختي نقش مهمي در دفع و رفع آسيب هاي ازدواج موقت دارد و گرنه اگر معارض با حكم خدا درباره ازدواج موقت باشد بايد كنار گذاشته شود.
  2-از نظر اسلام ازدواج موقت در عرض ازدواج دائم است نه در طول آن. يعني در احاديث و رساله مراجع بيان شده ازدواج دو نوع است : دائم و موقت. يعني اين طور نيست كه گفته شود اصل در ازدواج دائم بودن است و ازدواج موقت فرع است. قرآن مي فرمايد
  : وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لاَ يَجِدُونَ نِکَاحاً كساني كه شرايط ازدواج برايشان مهيا نيست عفاف بورزند. برخي از علما مي گويند ازدواج در اين آيه اطلاق دارد شامل ازدواج موقت هم مي شود. يعني اين طور نيست كه بگوييم اگر شرايط ازدواج دائم را نداشت عفاف بورزد. از سويي ديگر آنهايي كه مي گويند آيه شامل ازدواج موقت نمي شود قبول دارند كه از ازدواج موقت يكي از مصاديق مهم عفاف ورزيدن است.
  3-در روايات به طوري كلي ( موقت و دائم) بيان شده كه ازدواج مستحب است نگفته اند ازدواج دائم يا موقت. ولي ازدواج موقت هم مانند ازدواج دائم به تناسب شرايط احكام پنجگانه ( واجب، مستحب، مباح، مكروه و حرام) را ممكن است به خود بگيرد.
  4- اغلب مراجع ازدواج موقت را مستحب مي دانند. اين كه برخي مراجع از مستحب بودن اين ازدواج سخن نگفته اند به دليل شرايط و اقتضائات زماني است.
  5- اين كه كارشناس روان شناس مي گويد اگر مرد يا زني ثبات هيجاني نداشته باشد و احتمال دارد با ازدواج موقت گرفتار تنوع طلبي شود و زندگي خانوادگي خود را تباه كند جز شرايط و اقتضائات است و براي اين افراد استحباب برداشته مي شود.
  6- اگر مي خوانيد كه نظر مرجع تقليد شما اين است كه ازدواج موقت مستحب است به معناي اين نيست كه هر طوري شده بايد اين ازدواج را انجام دهي هر چند به قيمت ضايع كردن حقوق همسرتان( با هزينه كردن انرژي عاطفي جنسي خود براي همسر دائم كم بگذاري).
  6- اگر كسي به دليل همسر نداشتن احتمال افتادن در گناه را دارد و نمي تواند ازدواج دائم كند و ازدواج موقت او را به هوسراني و تنوع طلبي و حق كشي نمي كشاند اين ازدواج ارجحيت دارد بر ورزش كردن يا كم كردن غذا و.... .
  7- هر كسي براساس نظر مرجع تقليد خود عمل كند و نبايد افراد با هم بگو و مگو نكنند و بخواهند نظر خودش را كه مطابق نظر مرجع تقليدش است را به ديگري تحميل كند. به عنوان نمونه اگر طبق نظر مرجعي دختر رشيده نياز به اذن پدر ندارد نبايد به ديگر بقبولاند كه اين حكم درست است و نظر مرجعي كه مي گويد اذن دختر رشيده لازم است اشتباه است( ما براي تقليد كردن شير و خط نمي كنيم بلكه مرجع اعلم خودمان را با حجت شرعي انتخاب مي كنيم و فرداي قيامت نزد خداوند براي كار خودمان دليل داريم.)
  8- افرادي كه به هر دليلي ازدواج موقت برايشان واجب شده است لازم نيست نظر ديگران ( به خصوص زنان) را تغيير دهند. به «وظيفه شرعي» خود عمل كنند و مراقب باشند بعد از ازدواج دائم همسرشان از اين امر مطلع نشود كه حساسيت هاي زنانه سبب بدبيني ايشان مي شود. واقعيت امر اين است كه بسياري از زنان حتي متأهلان شناخت كافي از قدرت ابتدايي شهوت مرد ندارند؛
  چون عاطفه زن بر شهوتش مقدم است و شهوت جنسي مرد بر عواطفش پيشي دارد. اين زنان نمي دانند كه چگونه شهوت ممكن است ايماني مردي را كه برايش خون دل خورده است با گناهان جنسي تباه كند. زنان هم بايد به حكم الهي دقت كنند و اين را نظر شخصي مراجع (داخل كشور يا خارج كشور) نسبت ندهند.
  9- مردان بايد دقت كنند كه نفس و شيطان قدرت زيادي در توجيه شرايط و ا
  قتضائات زماني براي واجب شمردن اين ازدواج دارند كما اين كه دختران و پسراني با توجيه اين ازدواج به اين ازدواج روي مي آورند و بعدا دختران با پس زدن شدن توسط آن پسران متوجه مي شوند كه اذن پدر بال بوده برايشان نه وبال. يا برخي روان شناسان بي قيد با اين كه مي دانند ازدواج ( دائم يا موقت) با مُراجع خود بر خلاف اخلاق حرفه اي است و سبب وخيم شدن حال بيمار مي شود با توجيه واهي با بيمار ازدواج موقت مي كنند و حال بيمار را صد مرتبه بدتر مي كنند.

  ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۰۹/۱۰ در ساعت ۰۹:۰۹
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 6. صلوات ها 7


 7. #4

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  21,474
  حضور
  221 روز 7 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122754  دفتر حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی
  سوال شما با کد 20783 در سایت ثبت شده است.

  سوال شما از دفتر:
  سلام بر شما نماز و روزه شما قبول چون مشاور هستم و اين سؤالات را جوانان زيادي مي پرسند ممنون مي شود به هر سه پاسخ دهيد.
  1-به عنوان مشاوره مي دانم كه ترغيب جواناني كه شرايط ازدواج دائم را ندارند، به ازدواج موقت ممكن است آنها را تنوع طلب كند و از ازدواج دائم باز مانند. بنابراين در مرتبه اول انها را تشويق مي كنم با روزه، ورزش، تنظيم غذا و فكر و عفاف شهوت را تا زمان ازدواج دائم مهار كنند مگر اين كه به دليل نداشتن همسر به گناه بيفتند كه به آنها توصيه مي شود كه ازدواج موقت كنند. برخي اشكال مي كنند كه شما حق چنين كاري را نداريد چون براساس نظر مراجع تقليد و مشهور ازدواج موقت مستحب است و شما بايد آنها را تشويق به امر مستحبي كنيد اگر بگوييد فقط عده اي خاص مي توانند ازدواج موقت كنند تخصيص اكثر پيش مي آيد و از حكيم چنين كاري بعيد و ناروا است؟ نظر مراجع براي مديريت شهوت چيست؟ آيا ازدواج موقت در كنار راه هاي ديگر است يا استحباب دارد و مقدم است ؟
  2- در مشاوره ها با جوانان زيادي روبه رو هستيم كه به دلائل نداشتن شرايط ازدواج دائم تحت فشار شهوت هستند توصيه شما براي پسران مجرد و دختران مجرد چيست؟ آيا پسران ازدواج موقت را كه بر اساس نظر مشهور علما مستحب است عمل كنند بهتر است يا با روزه و ورزش و...شهوت خود را مديريت كنند؟ 3- مشاوري مي گويد چون ممكن است جوانان با ازدواج موقت تنوع طلب شوند و از ازدواج دائم خودداري كنند به صلاح جوانان مجرد نيست كه براي مديريت شهوت آنها را به ازدواج موقت تشويق كنيم مگر اين نتوانند با ورزش و تنظيم غذا و روزه و.... شهوتش را مديريت كند و به گناه بيفتد. نظر شما چيست؟  جواب معظم له:
  بسمه تعالي
  سلام عليكم

  توصیه اول برای اطفای شهوت ازدواج است ( اعم از دائم و موقت) و در صوت عدم تمکن باید با موارد مذکور در سوال تعفف پیشه کنند.
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 8. صلوات ها 6


 9. #5

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  21,474
  حضور
  221 روز 7 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122754
  آيت الله العظمی مکارم شيرازی: اولا جوانان سعی کنند به فکر ازدواج دائم باشند و در بحث ازدواج سخت نگیرند؛ بدون شک اگر سطح انتظارات و توقّعات (جامعه جوانان و خانواده ها)پایین بیاید و تشریفات در حدّ وسع و قدرت جوانان باشد، جلوى بسیارى از مفاسد گرفته مى شود. بهترین راهکار، همان چیزی است که دین بر آن تاکید می کند و آن، « آسان سازی ازدواج دائم» است. بنابراین اولین تذکر باید تذکر به عدم سخت گیری های بی مورد در مورد ازدواج باشد.
  جوانان می توانند با مشورت والدین خود، نخست اقدام به نامزدي مشروع (خواندن عقد ازدواج به صورت شرعي و قانوني، بدون مراسم عروسي) نمایند که نياز به هيچ گونه تشريفات و تجملات و هزينه هاي سنگيني نداشته باشد و سپس با فراهم شدن امکانات در اولين فرصت اقدام به بقيه مراسم ازدواج و عروسي با وضع ساده و آبرومند نمايند.
  ثانیا راهی که شما در مقابل آن ها قرار می دهید قابل قبول است زیرا ازدواج (چه دائم و چه موقت) از مستحبات است ولی اگر کسى بترسد که با ترک ازدواج در حرام بيفتد ازدواج بر او واجب است.
  لذا در مر حله اول تا مهیا شدن شرایط ازدواج ، چنانچه از عوامل تحريک نظير عکس ها، فيلم ها، سایت ها، برنامه های فاسد ماهواره ای، کتاب ها و مطالب منحرف کننده، مجالس آلوده، و دوستان ناباب، و حتي مناظر تحريک کننده اجتناب ورزند، و اوقات فراغت خود را با مطالعه و کار و مانند آن پر کنند، و بر خداوند توكل نمايند، و هر روز مقداري ورزش کنند، ان شاء الله بر هواي نفس و وسوسه هاي شيطان غلبه خواهند کرد.
  و در مرحله بعد در صورتی که شرایط ازدواج دائم را ندارند و خوف افتادن به گناه است اسلام ازدواج موقت را توصیه می کند.
  مطالعه مقاله «سخني درباره ازدواج موقّت» در آدرس زیر مفید خواهد بود:
  http://makarem.ir/articles/?lid=0&mid=252812


  دفتر آيت الله العظمی مکارم شيرازی / بخش استفتائات، کد رهگیری: 9404160036  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 10. صلوات ها 4


 11. #6

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  21,474
  حضور
  221 روز 7 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122754  سلام بر شما ممنون كه سؤالم را پاسخ داديد کد رهگیری: 9404160036 سؤالي كه مطرح است و برخي به من مشاور اشكال مي كنند اين است كه ازدواج موقت مستحب است و اصل در مهار شهوت ازدواج است چرا جواناني را كه شرايط ازدواج دائم را ندارند به ازدواج موقت كه سنت است و مستحب است راهنمايي نمي كنيد و با شيوه هاي ديگر مي گوييد شهوت را مهار كنند كه ضمانت عملي آن هم كم است و چون 13- 14 سالگي بالغ مي شوند و حداقل تا بيست سالگي هم شرايط ازدواج را ندارند. چه جوابي بدهم؟ چون در مقاله خواندم كه ازدواج موقت فلسفه خاصي دارد و براي هوسراني نيست آيا تشويق جوانان كه شرايط ازدواج را ندارند به اين ازدواج است و عمل به اين ازدواج استحباب هم دارد برايشان؟يا از مصاديق هوسراني است؟

  آيت الله العظمی مکارم شيرازی: شک نيست که نکاح موقت در شريعت اسلام جايز است، ولي نبايد وسيله هوسبازي افراد هوسباز شود و احتياط آن است تا ضرورتي نباشد اقدام به اين کار نشود.
  دفتر آيت الله العظمی مکارم شيرازی / بخش استفتائات، کد رهگیری: 9404180035


  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 12. صلوات ها 4


 13. #7

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  21,474
  حضور
  221 روز 7 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122754

  سلام بر شما
  جوابي ارسال شد با كد کد رهگیری: 9404180035 به نظرم به سؤال پاسخ داده نشده و تكليف مشخص نشده است چون مسلم است كه ازدواج موقت براي هوسراني نيست

  آيت الله العظمی مکارم شيرازی:
  اولا همانطور که می دانید نمی توان برای همه افراد یک پاسخ را ارائه کرد لذا باید شرایط افراد را در نظر بگیریم.
  ثانیا ازدواج موقت همانطور که گفته شده در مورد ضرورت ها است و شخص در مرحله اول باید از به کنترل خود بپردازد.
  هر چیزی را که جایز باشد برای هر شخصی نمی شود توصیه کرد لذا روال همان است که در نامه های قبلیتان بیان شد.

  دفتر آيت الله العظمی مکارم شيرازی / بخش استفتائات، کد رهگیری:،کد رهگیری: 9404240284

  ******************
  سلام بر شما
  در جواب کد رهگیری: 9404240284 درباره ازدواج موقت فرموده ايد: «هر چیزی را که جایز باشد برای هر شخصی نمی شود توصیه کرد........» ازدواج موقت از نظر شما مستحب نيست؟ اگر هست تخصيص اكثر نمي شود كه بگوييم فقط افراد خاصي مي توانند از اين استحباب استفاده كنند؟

  آيت الله العظمی مکارم شيرازی: شک نيست که نکاح موقت در شريعت اسلام جايز است، ولي نبايد وسيله هوسبازي افراد هوسباز شود. و احتياط آن است تا ضرورتي نباشد اقدام به اين کار نشود.
  دفتر آيت الله العظمی مکارم شيرازی / بخش استفتائات، کد رهگیری:
  9404260344


  ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۰۹/۱۰ در ساعت ۰۹:۱۳
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 14. صلوات ها 4


 15. #8

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  21,474
  حضور
  221 روز 7 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122754


  سلام بر شما نماز و روزه شما قبول چون مشاور هستم و اين سؤالات را جوانان زيادي مي پرسند ممنون مي شود به هر سه پاسخ دهيد.
  1-به عنوان مشاوره مي دانم كه ترغيب جواناني كه شرايط ازدواج دائم را ندارند، به ازدواج موقت ممكن است آنها را تنوع طلب كند و از ازدواج دائم باز مانند. بنابراين در مرتبه اول انها را تشويق مي كنم با روزه، ورزش، تنظيم غذا و فكر و عفاف شهوت را تا زمان ازدواج دائم مهار كنند مگر اين كه به دليل نداشتن همسر به گناه بيفتند كه به آنها توصيه مي شود كه ازدواج موقت كنند. برخي اشكال مي كنند كه شما حق چنين كاري را نداريد چون براساس نظر مراجع تقليد و مشهور ازدواج موقت مستحب است و شما بايد آنها را تشويق به امر مستحبي كنيد اگر بگوييد فقط عده اي خاص مي توانند ازدواج موقت كنند تخصيص اكثر پيش مي آيد و از حكيم چنين كاري بعيد و ناروا است؟ نظر مراجع براي مديريت شهوت چيست؟ آيا ازدواج موقت در كنار راه هاي ديگر است يا استحباب دارد و مقدم است ؟
  2- در مشاوره ها با جوانان زيادي روبه رو هستيم كه به دلائل نداشتن شرايط ازدواج دائم تحت فشار شهوت هستند توصيه شما براي پسران مجرد و دختران مجرد چيست؟ آيا پسران ازدواج موقت را كه بر اساس نظر مشهور علما مستحب است عمل كنند بهتر است يا با روزه و ورزش و...شهوت خود را مديريت كنند؟
  3- مشاوري مي گويد چون ممكن است جوانان با ازدواج موقت تنوع طلب شوند و از ازدواج دائم خودداري كنند به صلاح جوانان مجرد نيست كه براي مديريت شهوت آنها را به ازدواج موقت تشويق كنيم مگر اين نتوانند با ورزش و تنظيم غذا و روزه و.... شهوتش را مديريت كند و به گناه بيفتد. نظر شما چيست؟


  آيت الله العظمی حسين مظاهري:
  بسمه تعالی
  1- تشویق آنها به ازدواج موقت توسط شما لازم نیست، بلکه به مصلحت شما نیست و باید آنها را برای ازدواج دائم تشویق کنید.
  2- به دستور قرآن کریم، یعنی استعفاف عمل کنند. قرآن می‌فرماید:«وَ لْيَسْتَعْفِفِ الَّذِينَ لاَ يَجِدُونَ نِکَاحاً» راهکار استعفاف هم اجتناب از دیدن صحنه‌ها و فیلم‌ها و عکس‌های شهوت‌انگیز و به طور کلّی جلوگیری از تحریک جنسی است.
  3- ازدواج موقت یک قانون در اسلام است و باید در جایگاه خود از آن استفاده شود و توصیۀ من به شما به طور کلّی این است که وارد بحث ازدواج موقت نشوید و نفیاً یا اثباتاً حرفی از آن به جوانان نزنید.
  حسین المظاهری  پسر مجرد ازدواج موقت کند بهتر است یا راههای دیگر؟  پسر مجرد ازدواج موقت کند بهتر است یا راههای دیگر؟

  دفتر آيت الله العظمی حسين مظاهري، بخش استفتائات، کد رهگیری: سوال شماره:32820
  ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۰۹/۱۰ در ساعت ۰۹:۱۴
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 16. صلوات ها 4


 17. #9

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  21,474
  حضور
  221 روز 7 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122754  سلام علیکم
  سلام بر شما نماز و روزه شما قبول
  چون مشاور هستم و اين سؤالات را جوانان زيادي مي پرسند ممنون مي شود به هر سه پاسخ دهيد.
  1-به عنوان مشاوره مي دانم كه ترغيب جواناني كه شرايط ازدواج دائم را ندارند، به ازدواج موقت ممكن است آنها را تنوع طلب كند و از ازدواج دائم باز مانند. بنابراين در مرتبه اول انها را تشويق مي كنم با روزه، ورزش، تنظيم غذا و فكر و عفاف شهوت را تا زمان ازدواج دائم مهار كنند مگر اين كه به دليل نداشتن همسر به گناه بيفتند كه به آنها توصيه مي شود كه ازدواج موقت كنند. برخي اشكال مي كنند كه شما حق چنين كاري را نداريد چون براساس نظر مراجع تقليد و مشهور ازدواج موقت مستحب است و شما بايد آنها را تشويق به امر مستحبي كنيد اگر بگوييد فقط عده اي خاص مي توانند ازدواج موقت كنند تخصيص اكثر پيش مي آيد و از حكيم چنين كاري بعيد و ناروا است؟ نظر مراجع براي مديريت شهوت چيست؟ آيا ازدواج موقت در كنار راه هاي ديگر است يا استحباب دارد و مقدم است؟
  2- در مشاوره ها با جوانان زيادي روبه رو هستيم كه به دلائل نداشتن شرايط ازدواج دائم تحت فشار شهوت هستند توصيه شما براي پسران مجرد و دختران مجرد چيست؟ آيا پسران ازدواج موقت را كه بر اساس نظر مشهور علما مستحب است عمل كنند بهتر است يا با روزه و ورزش و...شهوت خود را مديريت كنند؟
  3- مشاوري مي گويد چون ممكن است جوانان با ازدواج موقت تنوع طلب شوند و از ازدواج دائم خودداري كنند به صلاح جوانان مجرد نيست كه براي مديريت شهوت آنها را به ازدواج موقت تشويق كنيم مگر اين نتوانند با ورزش و تنظيم غذا و روزه و.... شهوتش را مديريت كند و به گناه بيفتد. نظر شما چيست؟

  آیت الله العظمی سید موسی شبیری زنجانی: شارع مقدس در تشریع ازدواج موقت همه جوانب و لوازم آن را لحاظ کرده است. اگر ملاحظه مذکور، موجب محدودیت در توصیه به این ازدواج بود شارع هم استحباب آن را مطلق جعل نمی کرد.
  حتی اگر برخی تبعاتی که برای یک حکم به نظر ما می رسد صحیح باشد ولی وقتی می بینیم شارع آن را مطلق جعل نموده است می فهمیم که مصالحی وجود داشته است که غالب بر این تبعات بوده و آن مصالح ایجاب کرده که آن حکم مطلق باشد.  پسر مجرد ازدواج موقت کند بهتر است یا راههای دیگر؟
  دفتر آيت الله العظمی شبيري زنجاني، بخش استفتائات، کد رهگیری:سوال شماره 17734 ، تاريخ پاسخگوئي 1394/4/20
  ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۰۹/۰۹ در ساعت ۲۲:۱۱
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 18. صلوات ها 6


 19. #10

  عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  21,474
  حضور
  221 روز 7 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  245
  آپلود
  8
  گالری
  589
  صلوات
  122754  پسر مجرد ازدواج موقت کند بهتر است یا راههای دیگر؟  شکر حق را کان دعا مردود شد
  من زیان پنداشتم ، آن سود شد


  بس دعا ها کان زیان است و هلاک
  وزکرم می نشنود یزدان پاک

  مصلح است و مصلحت را داند او
  کان دعا را باز می گرداند او

  پسر مجرد ازدواج موقت کند بهتر است یا راههای دیگر؟


  ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۰۹/۱۰ در ساعت ۰۹:۱۵
  طفل بافي ماندن
  1- دلبستن به تعلقات و شهوات و داشتن ها (به خصوص در عصر مدرنيته)
  2- غفلت از بودن
  3- غفلت از شدن
  4- طفل باقي ماندن عقل غايت نگر (عدم بلوغ عقلاني)

 20. صلوات ها 4


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود