اسم بردن از بدن ناموس های امام حسین علیه السلام

تب‌های اولیه

16 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
اسم بردن از بدن ناموس های امام حسین علیه السلام

[="DarkOliveGreen"]سلام

تو خیلی از مداحی ها و روضه ها (حتی مداحان معروف)هنگام خواندن روضه علی اصغر علیه السلام زیاد شنیده میشه که از بدن مادر ایشون یعنی حضرت رباب اسم میبرن خیلی هم راحت!

خواستم بدونم این گناه نیست؟

نظارتی تذکری چیزی اصلا داده شده به این مداحان ؟[/]

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

روح سبز;754891 نوشت:
سلام

تو خیلی از مداحی ها و روضه ها (حتی مداحان معروف)هنگام خواندن روضه علی اصغر علیه السلام زیاد شنیده میشه که از بدن مادر ایشون یعنی حضرت رباب اسم میبرن خیلی هم راحت!

خواستم بدونم این گناه نیست؟

نظارتی تذکری چیزی اصلا داده شده به این مداحان ؟

سلامن علیکم

اگر در اسانید معتبر مقتل اسم ایشان آورده شده است و مطابق آن مقاتل نقل می شود اشکالی ندارد .

[="DarkOliveGreen"]

شفا;755411 نوشت:
سلامن علیکم

اگر در اسانید معتبر مقتل اسم ایشان آورده شده است و مطابق آن مقاتل نقل می شود اشکالی ندارد .

سلام

ممنون از جواب اما درست متوجه منظورتون نشدم بزرگوار

یعنی اگه در مقاتل معتبر گفته شده حضرت رباب شیر نداشتن باید یک مداح اسم اون قسمت از بدن که شیر داره رو راحت به زبون بیاره؟[/]

روح سبز;755682 نوشت:

سلام

ممنون از جواب اما درست متوجه منظورتون نشدم بزرگوار

یعنی اگه در مقاتل معتبر گفته شده حضرت رباب شیر نداشتن باید یک مداح اسم اون قسمت از بدن که شیر داره رو راحت به زبون بیاره؟

سلام علیکم

اگر ذکر کردن مقتل به صورتی باشد که موجب وهن مذهب یا هتک ائمه علیهم السلام یا منسوبین آنها شود، جایز نیست .

با سلام و عرض ادب خدمت دوستان اهل بیت معصومین (ع) اسک دین

کلا در عزاداری آن نزاکت و سنگینی و وزانت عزاداری باید حفظ شود. در پاسخ یکی از سوال‌ها ما اشاره کردیم که هم باید از مطالبی که حرام است - مثل کذب مثل غلو نسبت به ائمه اطهار علیهم‌السلام - پرهیز شود و هم باید از مطالبی که دون شان یک مسلمان است، پرهیز شود. اصلا اسلام پیروان خودش را وزین ، سنگین و باوقار می‌پسندد. شما نگاه کنید از جمله لباس‌های حرام، لباس شهرت است و لباس شهرت یعنی لباس سبک، لباسی که در شان یک مسلمان نیست، لباسی که از نظر رنگ، دوخت یا کیفیت پوشیدن یا حتی اندراس به گونه‌ای است که اگر طرف بپوشد در جامعه انگشت‌نما می‌شود، این در شان یک مسلمان نیست. لذا در تعابیری که خوانده می‌شود در نوحه‌ها ولو حالا در مقام اظهار ارادت به معصومین علیهم‌السلام یا به اباعبدالله علیه‌السلام باشد، اما در شان یک مومن نیست چنین الفاظی به کار ببرد، و در عزاداری از آن پرهیز شود

[="DarkOliveGreen"]سلام

من این موضوع رو دقیقا محرم قبل ایجاد کردم. نمیدونم چه زمانی میخواد اسم بردن از بدن ناموس ما سادات تموم بشه!

فکر کردم اقایون کارشناس این سایت بلاخره یه رفت و امدی یه اشنایی با مراجع تقلیدی یا مداحهای وووو دارن و این حرفمو به گوش اونا میروسنن و تذکر میدن به مداح ها که اسم بدن ناموس ما سادات رو دیگه توی روضه و مداحیشون نیارن

من نمیدونم اگه به همون مداح بگم زن و خواهر و مادر خودت شیر داره اون قسمت از بدنش چجوری منو کتک میزنه؟!!! ولی راحت اسم ناموس امام حسین ع و سادات رو میارن!

من به شخصه به همه ی مراجع ایمیل خواهم زد و اینو حرفمو بهشون میگم. اینجا هم باز تکرار کردم شاید کسی اینجا بود به گوش بزرگان مذهبمون رسوند.[/]

شفا;755411 نوشت:

سلام
چطور ممکنه یک سند معتبر در مورد مسائل خصوصی افراد یافت شود؟

[="Times New Roman"][="Black"]بعضی مداح ها توی مجلس روضه و عزاداری نقش دیجی توی عروسی رو دارن که به همه محرم هستن.

زیاد غصه نخورید. کم کم عادی میشه. مثل بقیه کارها...[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

روح سبز;881034 نوشت:
من نمیدونم اگه به همون مداح بگم زن و خواهر و مادر خودت شیر داره اون قسمت از بدنش چجوری منو کتک میزنه؟!!! ولی راحت اسم ناموس امام حسین ع و سادات رو میارن!

من به شخصه به همه ی مراجع ایمیل خواهم زد و اینو حرفمو بهشون میگم. اینجا هم باز تکرار کردم شاید کسی اینجا بود به گوش بزرگان مذهبمون رسوند.

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مشکل شما از لفظ کلمه سینه است؟
یا خود بیان جزئیات؟

مثلا شما گفتن اینکه پهلوی حضرت زهرا(س) شکسته ناراحت می شوید و می گویید نباید گفت؟@};-[/]

[="DarkOliveGreen"]

رستگاران;881052 نوشت:
بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام علیکم و رحمه الله و برکاته

مشکل شما از لفظ کلمه سینه است؟
یا خود بیان جزئیات؟

مثلا شما گفتن اینکه پهلوی حضرت زهرا(س) شکسته ناراحت می شوید و می گویید نباید گفت؟

سلام

لازم نبود مستقیم کلمه رو بگی نوع نوشته من مفهوم رو میرسوند دوست عزیز.@};-

بله ناراحت میشم و مشکل دارم اسم بدن ناموس کسی (بخصوص اهل بیت ) رو بیارن.چه با اشاره چه مستقیم.مگه دادگاه هست که عینا باید بیان بشه همه چیز! یه بار در تاریخ گفته شده ثبت شده کافیه!

مثلا من میگم فلانی رو کتک زدن و کشته شد. چه اهمیتی داره با مشت زدن به زیر چشمهاش یا با مشت زدن توی سرش! اصل رو گفتن کافیه.

یعنی اتفاقی دیگه نیافتاده توی کربلا حتما باید با گفتن این چیزا گریه کنیم![/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم عجل لولیک الفرج

سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

روح سبز;881058 نوشت:
بله ناراحت میشم و مشکل دارم اسم بدن ناموس کسی (بخصوص اهل بیت ) رو بیارن.چه با اشاره چه مستقیم.مگه دادگاه هست که عینا باید بیان بشه همه چیز! یه بار در تاریخ گفته شده ثبت شده کافیه!

خب اگر شما نظر شرع رو پرسیدید به جواب کارشناس نگاه کنید.
http://www.askdin.com/showthread.php?t=52640&p=755411&viewfull=1#post755411

شفا;755411 نوشت:

http://www.askdin.com/showthread.php?t=52640&p=755955&viewfull=1#post755955

خب تا اینجا حکم شرع رو گفتند کارشناس موضوع(اگر نظر مرجع خاصی رو می خواهید بهتر است دوباره سوال کنید.)

پس تا اینجا اگر همین در مقتل معتبر گفته شده باشه و جواب کارشناس فکر نکنم ایرادی داشته باشد.@};-

اما در نحوه گفتنش فرق دارد که اگر بنظر شما در نحوه گفتنش اهانت شده خب بهتر است مصداقی صحبت کنید تا بفهمیم ان شاء الله
اینم جواب دیگر کارشناس

شفا;755955 نوشت:
اگر ذکر کردن مقتل به صورتی باشد که موجب وهن مذهب یا هتک ائمه علیهم السلام یا منسوبین آنها، به صورتی که موجب هتک آن بزرگواران شود، جایز نیست .

روح سبز;881058 نوشت:
مثلا من میگم فلانی رو کتک زدن و کشته شد. چه اهمیتی داره با مشت زدن به زیر چشمهاش یا با مشت زدن توی سرش! اصل رو گفتن کافیه.

یعنی اتفاقی دیگه نیافتاده توی کربلا حتما باید با گفتن این چیزا گریه کنیم!

خب این نظر شماست باید دید آن مداح برای چه می گوید؟
آیا خوب است یا خیر؟ و دلایلی که مطرح است چیست؟

توصیه می کنم این بحث رو از انجمن اخلاق پیگیری کنید تا ان شاء الله مسئله روشن شود.

یا علی[/]

رستگاران;881059 نوشت:

خب کارشناس محترم فرمودند اگر در منابع معتبر آمده باشه اشکالی نداره.

حالا فردی که اون منبع معتبر رو نوشته چطور از مسائل خصوصی ائمه (ع) باخبر شده؟

رستگاران;881059 نوشت:
http://www.askdin.com/showthread.php...l=1#post755411

اینجا ایشون گفتن اسم ان بزرگوارن نه اسم اعضای بدن!

ببیند دوست عزیز من با اسم بردن مستقیم از اعضای بدن و و نوع گفتاری که (مترادف ,هم معنی , هر چی ) با همون کلمه مستقیم باشه مشکل دارم

رستگاران;881059 نوشت:
خب تا اینجا حکم شرع رو گفتند کارشناس موضوع(اگر نظر مرجع خاصی رو می خواهید بهتر است دوباره سوال کنید.)

پس تا اینجا اگر همین در مقتل معتبر گفته شده باشه و جواب کارشناس فکر نکنم ایرادی داشته باشد.

اما در نحوه گفتنش فرق دارد که اگر بنظر شما در نحوه گفتنش اهانت شده خب بهتر است مصداقی صحبت کنید تا بفهمیم ان شاء الله
اینم جواب دیگر کارشناس

وقتی از یه واقعه صبحت میشه مغز انسان تصویر سازی میکنه.چون میدونین معز همینجوره(بخصوص مرد)

رستگاران;881059 نوشت:
خب این نظر شماست باید دید آن مداح برای چه می گوید؟
آیا خوب است یا خیر؟ و دلایلی که مطرح است چیست؟

توصیه می کنم این بحث رو از انجمن اخلاق پیگیری کنید تا ان شاء الله مسئله روشن شود.

اون مداح برا این میگه که گریه کنیم.همین!

بعضی مداحا با اینکه رفتارشون خیلی زیر نظره متاسفانه اصلا رعایت نمیکنن، مداحی فقط صدای قشنگ نیست... به نظرم آدم باید بدونه چی از دهنش درمیاد، به قول دوست بزرگوارمون اگه کسی در مورد خودشون این حرفا رو بزنه احتمال زیاد خیلی بهشون بر میخوره!
یا مثلا میان خیلی راحت معصوم رو با اسم کوچیک صدا میکنن و عزاداری میکنن... خب مداح محترم یه "علیه السلامی" "خانومی" " امامی" بنداز جلوی اسم این بزرگوارا ، اسم پدربزرگ یا پدر خودشونو میخان بیارن ده تا "آقا" و "حاج آقا" و "حاجی" میندازن پس و پیشش!
حالا نوبت به اهل بیت میرسه عین آب خوردن اسم میارن ... حتی خیلی وقتا پیش میاد وقتی اسم این عزیزارن رو میارن که پیرهنشونو دراوردن و وضعیت نامناسبی دارن، من از بعضی رفتارا واقعا حالم بد میشه با اینکه سیدم نیستم!

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

سعدی شیرازی;881063 نوشت:
حالا فردی که اون منبع معتبر رو نوشته چطور از مسائل خصوصی ائمه (ع) باخبر شده؟

بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم عجل لولیک الفرج
سلام علیکم ورحمه الله وبرکاته

شیر دادن یا ندادن مسئله خصوصی نیست که پنهان باشد شما اگر همسرتان شیر نداشته باشد زنان همسایه خودتان با خبر نمی شوید؟
اونم با کیفیتی که در کربلا گذشت؟
با گریه طفل؟
یا حتی در بحث دایه حضرت رسول الله (ص) می بینیم که مطرح شده است(صحت متون رو باید از کارشناس مربوطه پرسید اما با فرض صحت بحث می کنیم.ان شاء الله)[/]

موضوع قفل شده است