جمع بندی داستان سه شفیع

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
داستان سه شفیع

روايت شده مردى از دنيا رفت. خداى مهربان به حضرت موسى (عليه السلام) وحى كرد: يكى از دوستانم مرده است،تو او را غسل بده. هنگامى كه موسى آمد تا او را غسل دهد ديد مردم او را به علت فسق و گناهانش در ميان مزبله و خاكروبه ها انداخته اند. حضرت موسى گفت: بار خدايا تو مى شنوى كه مردم درباره گناهان اين مرد چه مى گويند؟
خداوند فرمود: يا موسى اين مرد به هنگام مردن سه موضوع را براى خود شفيع قرار داد كه اگر آنها را براى گناه كاران شفيع قرار مى داد، كليه آنان را مى آمرزيدم.
گفت: 1 - پروردگارا! اگر چه من مرتكب گناهان زيادى شده ام ولى اين ارتكاب به علت فريب شيطان و همنشين بودن با بدان بوده است و تو مى دانى كه من قلبا راضى به انجام اين گناهان نبوده ام.
2 - گرچه من با افراد فاسق مرتكب معصيت مى شدم ولى در عين حال نشست و برخواست با نيكوكاران را بيشتر دوست مى داشتم.
3 - اينكه هرگاه شخص نيكوكار و شخص گنهكارى براى حاجتى نزد من مى آمدند من حاجت آن شخص نيكوكار را مقدم مى داشتم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد آلاء

بسم الله الرحمن الرحيم

amiredel;754543 نوشت:
روايت شده مردى از دنيا رفت. خداى مهربان به حضرت موسى (عليه السلام) وحى كرد: يكى از دوستانم مرده است،تو او را غسل بده. هنگامى كه موسى آمد تا او را غسل دهد ديد مردم او را به علت فسق و گناهانش در ميان مزبله و خاكروبه ها انداخته اند. حضرت موسى گفت: بار خدايا تو مى شنوى كه مردم درباره گناهان اين مرد چه مى گويند؟
خداوند فرمود: يا موسى اين مرد به هنگام مردن سه موضوع را براى خود شفيع قرار داد كه اگر آنها را براى گناه كاران شفيع قرار مى داد، كليه آنان را مى آمرزيدم.
گفت: 1 - پروردگارا! اگر چه من مرتكب گناهان زيادى شده ام ولى اين ارتكاب به علت فريب شيطان و همنشين بودن با بدان بوده است و تو مى دانى كه من قلبا راضى به انجام اين گناهان نبوده ام.
2 - گرچه من با افراد فاسق مرتكب معصيت مى شدم ولى در عين حال نشست و برخواست با نيكوكاران را بيشتر دوست مى داشتم.
3 - اينكه هرگاه شخص نيكوكار و شخص گنهكارى براى حاجتى نزد من مى آمدند من حاجت آن شخص نيكوكار را مقدم مى داشتم.

عرض سلام و ادب و احترام خدمت دوست گرامي ؛

روايت مورد نظر شما را در تمامي منابع حديثي و نيز تفسيري جستجو کردم . در منابع و کتاب هاي حديثي که اين روايت اصلا موجود

نبود و در کتاب هاي تفسيري در ميان تمام کتاب ها تنها و تنها يک کتاب آن هم تفسير آسان در جلد 8، ص181 به اين روايت اشاره کرده

بود که البته با مراجعه به اصل تفسير متاسفانه در آن جا هم اثر از سند و منبع روايت مورد نظر شما نيست و به احتمال زياد روايت

ممکن است از معصومين عليهم السلام صادر نشده باشد و تنها يک نکته اخلاقي باشد که در داخل تنها يکي از تفاسير وارد شده است .

سوال:
منبع و میزان اعتبار این روایت را بیان کنید؟
«روايت شده مردى از دنيا رفت. خداى مهربان به حضرت موسى (عليه السلام) وحى كرد: يكى از دوستانم مرده است،تو او را غسل بده. هنگامى كه موسى آمد تا او را غسل دهد ديد مردم او را به علت فسق و گناهانش در ميان مزبله و خاكروبه ها انداخته اند. حضرت موسى گفت: بار خدايا تو مى شنوى كه مردم درباره گناهان اين مرد چه مى گويند؟
3 - اينكه هرگاه شخص نيكوكار و شخص گنهكارى براى حاجتى نزد من مى آمدند من حاجت آن شخص نيكوكار را مقدم مى داشتم.»

پاسخ:

روايت مورد؛ در منابع و کتاب هاي حديثي موجود نیست و در کتاب هاي تفسيري در ميان تمام کتاب ها تنها و تنها يک کتاب آن هم تفسير آسان (1) به اين روايت اشاره شده است که البته با مراجعه به اصل تفسير متاسفانه در آن جا هم اثر از سند و منبع روايت مورد نظر نيست و به احتمال زياد روايت ممکن است از معصومين عليهم السلام صادر نشده باشد و تنها يک نکته اخلاقي باشد که در داخل تنها يکي از تفاسير وارد شده است .

منبع:
(1)- نجفی خمینی، محمدجواد، تفسیر آسان، انتشارات اسلامیه، تهران، 1398ق، ج8، ص181.

موضوع قفل شده است