صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خواستگاری در فضای مجازی

نوشته
    1,118
    حضور
    37 روز 21 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3880

اشاره خواستگاری در فضای مجازی

درودعلیکم.
    چه بخاییم چه نخاییم خاستگاری کردن از طریق اینترنت چیزیه که وجود داره.حالا هر چقدر هم شاید از نظر بعضی ها مشکل داشته باشه.چون به هر حال دونفر یه جا فعالیت میکنن عقایدشون نزدیکه و احتمال اینکه از همدیگه خوششون بیاد هست.سایت مذهبی و غیر مذهبی هم فرقی نداره.
    به نظر کارشناس محترم:
    1-ایا این مدل خاستگاری مشکلی داره؟چرا؟
    (شاید بگین شناخت ندارن دختر و پسر از هم----جواب:من خیلی از خاستگاریهایی که رفتم واسطه حتی سن دختر هم نمیدونست و ما تماس گرفتیم پرسیدیم یا حتی توی بعضیاشون دختر میگفت قصد ازدواج کلن ندارم....با این حساب شناخت در ازدواج اینترنتی دیگه از این کمتر که نیست!!!)
    2-ایا لازمه که پسر قبل از خواستگاری حضوری اطلاعاتی را از خودش در اختیار دختر قرار بده؟چجور اطلاعاتی بده؟
    3-اگه با اشنایی اصولی از این طریق موافقین.با توجه به اینکه ممکنه خونواده ها این نوع اشنایی را نپسندن.چه تدبیری می اندیشین برای حل این مشکل؟

غم، مگر جز خاطر من، منزل و ماْوا نداری؟

خوش بیا...خوش بیا...آسوده بنشین، بر دلم
    گر جا نداری…!

2. صلوات ها 15

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,517
    حضور
    174 روز 18 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58297

با نام و یاد دوست

خواستگاری در فضای مجازی

کارشناس بحث: استاد راهنما

5. صلوات ها 6

نوشته
    763
    حضور
    25 روز 5 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    37
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3683

نقل قول نوشته اصلی توسط mohsen1990 نمایش پست ها
    درودعلیکم.
    چه بخاییم چه نخاییم خاستگاری کردن از طریق اینترنت چیزیه که وجود داره.حالا هر چقدر هم شاید از نظر بعضی ها مشکل داشته باشه.چون به هر حال دونفر یه جا فعالیت میکنن عقایدشون نزدیکه و احتمال اینکه از همدیگه خوششون بیاد هست.سایت مذهبی و غیر مذهبی هم فرقی نداره.
    به نظر کارشناس محترم:
    1-ایا این مدل خاستگاری مشکلی داره؟چرا؟
    (شاید بگین شناخت ندارن دختر و پسر از هم----جواب:من خیلی از خاستگاریهایی که رفتم واسطه حتی سن دختر هم نمیدونست و ما تماس گرفتیم پرسیدیم یا حتی توی بعضیاشون دختر میگفت قصد ازدواج کلن ندارم....با این حساب شناخت در ازدواج اینترنتی دیگه از این کمتر که نیست!!!)
    با عرض سلام و ادب خدمت شما برادر گرامی خواستگاری اینترنتی به تنهایی از نظر شرعی مشکلی ندارد اما باید به مفاسد آن توجه وافر داشت.این نوع خواستگاری ها در ابتدا با ارتباط شروع می شود و این ارتباطها رفته رفته عمیق تر می شود و چه بسا وقتی که از فضای مجازی به فضای واقعی وارد شود ممکن است احساسات و وابستگی هایی که از ان رابطه شروع شده باشد جلوی تصمیمات عقلایی را بگیرد و یا حتی بن این ازدواج با دروغهای مجازی ساخته شده باشد لذا خواستگاری های اینترنتی مشکلات خواست خود را دارد.
    و در خواستگاریهای معمولی و واقعی رفتن شما به خواستگاری که شناخت کمی دارید هم اولا درست نیست چرا که به نوعی بازی کردن با عواطف دختران می باشد و لذا باید یک اطلاعات اولیه ای باشد و ثانیا این نوع خواستگاریها و جلسات آن چون محدود می باشد سبب وابستگی نمی شود.

2-ایا لازمه که پسر قبل از خواستگاری حضوری اطلاعاتی را از خودش در اختیار دختر قرار بده؟چجور اطلاعاتی بده؟
    در صورتی که تصمیم به این کار گرفتی و مشکلات آن را به جان خریدید باید اطلاعاتی بدهید البته بسیار جزیی که نه موجب سوءاستفاده شود و نه موجب وابستگی
    همچنانکه در مورد خواستگاری بیرونی نیز باید اینگونه باشد و البته در فضای مجازی به خاطر نشناختن باید کمتر و با احتیاط بیشتری باشد.

3-اگه با اشنایی اصولی از این طریق موافقین.با توجه به اینکه ممکنه خونواده ها این نوع اشنایی را نپسندن.چه تدبیری می اندیشین برای حل این مشکل؟
    بنده با این نوع خواستگاری و آشنایی به خاطر مشکلات و عواقب آن موافق نیستم .
    معمولا خانواده این نوع آشنایی را نمی پسندند که البته تاحدودی به حق هم می باشد در این صورت بهترین راه این است که از واسطه استفاده نمایید و شخصی را به عنوان واسطه در نظر بگیرید و ایشان را معرفی نمایید.

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
    یا علی

ویرایش توسط راهنما : ۱۳۹۴/۰۹/۰۶ در ساعت ۱۱:۰۹
    خواستگاری در فضای مجازی

7. صلوات ها 10

نوشته
    763
    حضور
    25 روز 5 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    37
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3683

برای بدست آوردن اطلاعات تکمیلی به تاپیک های زیر مراجعه نمایید.

خواستگاری اينترنتی@@@ @@@ همسرگزینی آگاهانه با "همسان گزینی تبیان"

ازدواج اینترنتی ====» حکم شرعی
    خواستگاری در فضای مجازی

9. صلوات ها 8

علاقه
    علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
    نوشته
    1,310
    حضور
    40 روز 12 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    10
    صلوات
    3698

با سلام و عرض ادب خدمت دوستان مذهبی اسک دین

واقعیت این است که ورود اینترنت به جوامع در حال توسعه ای همچون ایران در کنار تمام محاسن و نوآوری‌هایی که به دنبال داشته است دارای جوانب منفی و آثار سویی نیز بوده است. شاید بتوان تغییراتی در شیوه ازدواج جوانان را یکی از تبعات ورود این فناوری در ایران دانست که به «ازدواج‌های اینترنتی» مرسوم شده‌اند اما مساله مهم در این میان این است که آیا می‌توان اشتراک سلیقه افراد در «چت‌روم» را نخستین گام برای ازدواج دانست؟ هرچند ضرورت ازدواج به هنگام از جمله موضوعاتی است که تاکیدات قرآنی متعددی درباره آن وجود دارد. اما در کنار این موضوع، احکام اسلامی‌همواره بر این ضرورت تاکید دارند که تشکیل خانواده باید با درایت و آگاهی صورت گیرد چرا که بی‌توجهی به این امر از قوام این نهاد که اساس جامعه را تشکیل می‌دهد کاسته و زمینه‌ساز بروز مشکلات متعددی می‌شود.
    از جمله منتقدان ازدواج‌های اینترنتی است که در این خصوص معقتد است بی‌اعتمادی یکی از عمده‌ترین آسیب‌هایی است که زندگی زوجینی را که به‌واسطه آشنایی در فضای مجازی با یکدیگر ازدواج می‌کنند، تهدید می‌کند چراکه همواره این دغدغه با آنهاست که «آیا همسرشان با افراد دیگری هم چت می‌کند.» وی می‌گوید: «آشنایی در فضای چت‌روم‌ها بعدها در روابط زوج‌ها تأثیرات عمیقی می‌گذارد چراکه آنها در مرحله نخست برای برقراری ارتباط با یکدیگر ناگزیرند در برخی از موارد خود را بسیار ایده‌آل معرفی کنند اما این مساله زمان زیادی طول نخواهد کشید.»
    این نوع ارتباط زمانی می‌تواند به یک آشنایی سالم تبدیل شود که با بلوغ هیجانی هر دو فرد، نظارت موسسات ذی‌صلاح در این امر و مشاوره متخصصان فضای مجازی همراه شود. وی حمایت خانواده‌ها از فرزندانشان را راهکار مناسبی برای کنترل آسیب‌های ناشی از همسریابی اینترنتی می‌داند و می‌گوید: «اگر والدین از دریچه منع به این وسیله ارتباطی نگاه کنند قطعا فرزندانشان به شکل دیگری آسیب خواهند دید چراکه اینترنت واقعیت روز جامعه ماست و نمی‌توانیم این واقعیت را انکار کنیم اما این سخن نیز به آن معنا نیست که فرزندمان را در برابر ابزارهای جدید تنها رها کنیم بنابراین والدین مسئول، کسانی هستند که علاوه بر دلسوزی با بصیرت به این فناوری و خدمات آن نگاه کنند.»

فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

11. صلوات ها 4

نوشته
    1,118
    حضور
    37 روز 21 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3880

نقل قول نوشته اصلی توسط راهنما نمایش پست ها
    ازدواج اینترنتی ====» حکم شرعی
    بنده با این نوع خواستگاری و آشنایی به خاطر مشکلات و عواقب آن موافق نیستم .

سلام بر شما.این تاپیکو قبلن خوندم.منظورم ازدواج اینترنتی نبود.فقط خاستگاری.یعنی رابطه ای ایجاد نشه بینمون از طریق اینترنت و فقط اطلاعات اولیه که موقع خاستگاری حضوری داده میشه.و بلافاصله بعد از دادن اطلاعات ضروری و اولیه خاستگاری حضوری انجام بشه.
    وگرنه من خودم هم ارتباط از این طریق را رد میکنم.که باعث وابستگی بشه.

خواستگاری اینترنتی به تنهایی از نظر شرعی مشکلی ندارد

پس یعنی در همین حد که به یه خانم بگیم :میخاستیم برای امر خیر خدمتتون برسیم.میشه تلفن منزلتونو بدین.... اشکال نداره و شرایط اولیه خودمون و ایشون مثل کار.وضعیت تحصیلی.سن و.... را به هم بگیم.و اگر خاستن به خاستگاریشون بریم اشکالی نداره.
    دقت کنید:در همین حد میگم.نه بیشتر از این.

نوعی بازی کردن با عواطف دختران می باشد

بازی کردن با عواطف پسر هم هست.خیلی از خاستگاریا مادر دختر اطلاعات دقیق به دخترش نمیده.مثل وضعیت کار.سن و ... .چون میخان زودتر دخترشون ازدواج کنه و سنشون بالا نره.و ما هم رفتیم خاستگاری و دختر گفته :نه.من نمیدونستم.مادرم نگفته.
    حداقل اینجوری ما با خوده دختر صحبت میکنیم و اطلاعاتو به خودش میدیم.

(هدفم از این تاپیک اینه که:چون میدونم توی این سایت هم از این موارد هست میخاستم دوستانی که قصد چنین کاری دارن.اگاهتر بشن.هم خانمها .هم اقایون)

گر جا نداری…!

13. صلوات ها 4

نوشته
    1,118
    حضور
    37 روز 21 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3880

نقل قول نوشته اصلی توسط yalda solimani نمایش پست ها
    «ازدواج‌های اینترنتی»
    ازدواج نگفتم.فقط خاستگاری.تازه خاستگاری در حد دادن اطلاعات اولیه و شماره تلفن منزل دختر.نه چت کردن یا صحبت در مورد مسائل متفرقه که باعث وابستگی بشه.نظر بالایی را بخونین.

نقل قول نوشته اصلی توسط yalda solimani نمایش پست ها
    اشتراک سلیقه افراد در «چت‌روم» را نخستین گام برای ازدواج دانست؟
    من گفتم چت روم!
    من گفتم اشتراک سلیقه به این صورت
    منظورم سایته.نه چت روم.نه هر سایتی.

شما یه بار نظر قبلی و اولی سایت را بخونین دوباره.

گر جا نداری…!

15. صلوات ها 5

علاقه
    مطالعه .. ورزش
    نوشته
    1,586
    حضور
    52 روز 8 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    158
    صلوات
    5441

درودعلیکم
    سلام

اون چیزی که در اطرافیانم دیدم این بوده که فضای مجازی فضاییه که خیلی از معایب انسانرو میپوشونه ..یک فضای توهمی و خودساخته است .. از لحاظ روانی ، انسان در فضای مجازی برای خودش شخصیتی رو بوجود میاره که بهش علاقه داره ، نه اینکه صرفا همونی باشه که میخونیم از نوشته هاش!

اصولا فضای مجازی توهم در توهم بوجود میاره ، یعنی نه تنها خودشخص شخصیتی رو که بهش علاقه داره نشون میده ، بلکه خواننده هم چیزی رو برداشت میکنه که دوست داره برداشت کنه ..

اما در دنیای واقعی میتونید عکس العمل واقعی شخص رو ببینید و حتی گاها نوع حرکات بدنی عاملی برای پذیرش و یا رد اشخاص میشه ... زیاد دیدم این موارد رو .. اشخاصی که دست نوشته هاشون بسیار زیبا و دلنشین بوده و در فضای واقعی یک کلام که حرف میزنن حالت بهم میخوره !!

اصلا این کاررو توصیه نمیکنم بلکه شمارو دعوت میکنم به واقعی بودن و ریسک کمتر در این امر .. چون خطرناکه ! گاها انسان دل میده بر اساس یک سری توهمات ! اینجا دیگه زیربار هر چیزی میره و بعد از مدتی شکست سنگینی میخوره ..

حتی همینقدر که شما تماس بگیرید با خانواده دختر و خواستگاری تلفنی کنید هم برای شما گرهی رو باز میکنه چون بعضی ها در همین نوع ارتباط هم شخصیت خودشونو نشون میدن ، ادب و تواضع و برخورد اجتماعی خودشون رو نشون میدن ...

سعی کنید واقعی باشید ، احساساتتون رو کنترل کنید ، تا یک عمر عذابش رو نکشید ...

موفق باشید و خوشبخت
    خدانگهدار اسکدین

17. صلوات ها 7

نوشته
    1,861
    حضور
    190 روز 4 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    22
    صلوات
    7945

به نظر کارشناس محترم:
    سلام علیکم
    با عرض ادب احترام به محضر شما کاربر گرامی و محترم
    در مورد سوال شما قبلا صجبت شده است و برروی خوب یا بد بودن آن با توجه به شرایط کنونی نیز بحث شده است، حقیر نیز اکنون خواستم پاسخ سوالات شما را بدهم اما چونکه دیدم قبلا در تاپیک دیگرنیز مطالبی که میخواهم بگویم را بیان کرده ام و تکرار مکررات میشود پس شما را به همان پست ارجاع میدهم

http://www.askdin.com/showthread.php...l=1#post708798

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا
    یازهرا(س)
    در پیوند ازدواج قرار نیست دو‌نفر به هم برسند

قرار است باهم به خدا برسند

«همسر یعنی همسفر تا بهشت»

19. صلوات ها 7

نوشته
    1,118
    حضور
    37 روز 21 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3880

نقل قول نوشته اصلی توسط مشک نمایش پست ها
    که فضای مجازی فضاییه که خیلی از معایب انسانرو میپوشونه
    نمیدونم دوستان چرا دقیق نمیخونین مطالبی که مینویسمو!!!یعنی کلا بیشتر کاربرا نمیخونن مطالبو و همینجوری تیترو میخونن نظر میدن.
    من نگفتم از طریق اینترنت اشنا بشم.نگفتم از طریق نوشته هاش بخام قضاوت 100% بکنم.و ....
    مثلا شماره منزل دخترو میگیریم و تماس میگیریم اطلاعاتو میدیم.چه فرقی میکنه با وقتی که یه واسطه شماره را میده و زنگ میزنیم اطلاعات میدیم.اینجا از دختر شماره خونشونو گرفتم.اونجا از واسطه.(واسطه ها هیچ شناختی ندارن به غیر از سن و تحصیلات و ... چیزای ابتدایی)
    نمیدونم به چه زبونی بگم:من نگفتم اشنایی اینترنتی باشه.فقط در حد شماره خونشونو گرفتن و دادن اطلاعات اولیه.

گر جا نداری…!

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۵/۳۱, ۱۳:۲۱ : 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری