جمع بندی برای تغییر مرجع آیا باید چند نفر فقیه اعلم بودن مرجع دیگری را تایید کنند؟

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
برای تغییر مرجع آیا باید چند نفر فقیه اعلم بودن مرجع دیگری را تایید کنند؟

سلام
برای تغییر مرجع آیا باید چند نفر فقیه اعلم بودن مرجع دیگری را تایید کنند یا شرایط دیگری دارد؟

بنده مقلد آیت الله مکارم بودم و برای مسایل خمس به دفتر این مرجع مراجعه کردم. با توجه به فرمایشات شخصی که پاسخگو بود، تحقیقاتی در این مورد کردم.(بنده تقریبا 25 ساله و مجرد هستم) . پس از جستجو در اینترنت نظرات متفاوتی در خصوص برخی از موارد از جمله ذخیره پول برای مسکن از مراجع دیدم. از این رو به شخص معتمدی که معروف هم هستند (در تلوزیون هم حضور پیدا میکنند) مراجعه کردم. ایشان فرمودند که "برای تغییر مرجع از آیت الله مکارم به آیت الله خامنه ای مشکلی نیست چرا که ایشان با هم خوبند."

آیا این برای تغییر مرجع کافی است؟

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد شفا

امیر عزیزخانی;753600 نوشت:
سلام
برای تغییر مرجع آیا باید چند نفر فقیه اعلم بودن مرجع دیگری را تایید کنند یا شرایط دیگری دارد؟

بنده مقلد آیت الله مکارم بودم و برای مسایل خمس به دفتر این مرجع مراجعه کردم. با توجه به فرمایشات شخصی که پاسخگو بود، تحقیقاتی در این مورد کردم.(بنده تقریبا 25 ساله و مجرد هستم) . پس از جستجو در اینترنت نظرات متفاوتی در خصوص برخی از موارد از جمله ذخیره پول برای مسکن از مراجع دیدم. از این رو به شخص معتمدی که معروف هم هستند (در تلوزیون هم حضور پیدا میکنند) مراجعه کردم. ایشان فرمودند که "برای تغییر مرجع از آیت الله مکارم به آیت الله خامنه ای مشکلی نیست چرا که ایشان با هم خوبند."

آیا این برای تغییر مرجع کافی است؟

سلام علیکم

تغییر دادن مرجع تقلید در صورتی که هر دو مرجع از جهت اعلمیت با هم مساوی باشند ،بنا بر احتیاط واجب جایز نیست.

اما اگر در مساله ای مطابق نظر مرجعتان عمل نکرده باشید می توانید آن مساله را از مرجع تقلید دیگری که با ایشان مساوی هستند ،تقلید کنید.(ولی اگر مطابق نظر آن مرجع تقلید مساله ای را عمل کرده باشید نمی توانید در آن مساله از مرجع تقلید مساوی با ایشان تقلید کنید.)

تذکر:برای تغییر دادن مرجع تقلید باید با یکی از روشهایی که برای تقلید معرفی شده مرجع اعلم در زمان حاضر را پیدا کرده ،و در صورتی که شخصی غیر از مرجع تقلید شما باشد ،از او تقلید کنید و در صورت تساوی بنابر احتیاط واجب تغییر دادن مرجع تقلید جایز نیست.

پی نوشت:
رساله آیت الله مکارم شیرازی،اکام تقلید،مساله 19و16

موضوع قفل شده است