جمع بندی سیمای انسان در قرآن

تب‌های اولیه

5 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سیمای انسان در قرآن

سلام

ببخشید من چندتا سوال دارم اگه ممکنه جواب بدید
1) سیمای انسان در قرآن به طور کلی چیست؟
2) آیا تعلیم و تربیت دینی شکل دادنی، تحمیل کردنی یا تقلید کردنی است؟ چه تفاوتی باهم دارند؟

باتشکر

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد عمار

[=arial]

mahdi72;753432 نوشت:
1) سیمای انسان در قرآن به طور کلی چیست؟

با سلام
اینکه بشود به طور کلی سیمای انسان کامل را بیان کرد مشکل است ،چرا که ملاک ها و مشخصات متعددی در آیات و سوره های مختلف بیان شده است که خود کتابی مستقل است.تنها به آیه ای بسنده و لینک و کتاب معرفی میکنم تا خود کامل تحقیق نمایید:
بهترین آیه ای كه بطور كامل به صفات اعتقادی و عملكرد و وجه رفتاری انسانهای صالح پرداخته آیات ۱۱۳ و ۱۱۴ سوره آل عمران است :
یسواسواء من اهل الكتاب امهٔ قائمه یتلون ءایت الله ءاناء الیل و هم یسجدون * یؤمنون بالله و الیوم الاخر و یأمرون بالمعروف و ینهون عن المنكر و یسارعون فی الخیرات، وأولیك من الصالحین.
« [ ولی همهٔ آنان ] یكسان نیستند، از میان اهل كتاب، گروهی درست كردارند كه آیات الهی را در دل شب می خوانند و سر به سجده می نهند.به خدا و روز قیامت ایمان دارند؛ و به كار پسندیده فرمان می دهند و از كار ناپسند باز می دارند با و در كارهای نیك شتاب می كنند و آنان از شایستگانند»
علامه طباطبایی (ره) ذیل این آیه می نویسند: « و قدعهٔ الله سبحانه لهم جمل مهمات الصالحات، و هی الایمان و الامر بالمعرف و النهی عن المنكر و المسارعه فی كل خیر، ثم وصفهم بانهم صالحون، فهم اهل الصراط المستقیم، و زملاء الغبیین و الصدیقین و الشهداء … »(1)

در مجموع، این ویژگی ها به عنوان سیمای انسان کامل قرار دارند:
۱) ویژگی های اعتقادی :
الف) ایمان به خدا
ب) ایمان به روز قیامت
۲) ویژگی های رفتاری :
الف) تلاوت آیات الهی در دل شب
ب) سجده و خشوع در آستان الهی
ج) امر به معروف ونهی از منكر د ـ شتاب در كارهای خیر.

1. المیزان فی تفسیر القرآن : محمد حسین طباطبایی. ذیل آیه مربوطه.

این لینک را هم مطالعه کنید:
سیمای انسان در قرآن

کتاب سیمای انسان کامل در قرآن اثر آیه الله جعفر سبحانی در این مورد بسیار مفید می باشد.

mahdi72;753432 نوشت:
2) آیا تعلیم و تربیت دینی شکل دادنی، تحمیل کردنی یا تقلید کردنی است؟ چه تفاوتی باهم دارند؟

[=arial]این سوال در تخصص کارشناسان اخلاق است که باید مجدد مطرح نمایید تا پاسخ دهند.
موفق باشید

پرسش:
سیمای انسان در قرآن به طور کلی چیست؟

پاسخ:
اینکه بشود به طور کلی سیمای انسان کامل را بیان کرد مشکل است ،چرا که ملاک ها و مشخصات متعددی در آیات و سوره های مختلف بیان شده است که خود کتابی مستقل است.تنها به آیه ای بسنده و لینک و کتاب معرفی میکنم تا خود کامل تحقیق نمایید:
بهترین آیه ای كه بطور كامل به صفات اعتقادی و عملكرد و وجه رفتاری انسانهای صالح پرداخته آیات زیر می باشد:
« یسواسواء من اهل الكتاب امهٔ قائمه یتلون ءایت الله ءاناء الیل و هم یسجدون * یؤمنون بالله و الیوم الاخر و یأمرون بالمعروف و ینهون عن المنكر و یسارعون فی الخیرات، وأولیك من الصالحین».(1)
« [ ولی همهٔ آنان ] یكسان نیستند، از میان اهل كتاب، گروهی درست كردارند كه آیات الهی را در دل شب می خوانند و سر به سجده می نهند.به خدا و روز قیامت ایمان دارند؛ و به كار پسندیده فرمان می دهند و از كار ناپسند باز می دارند با و در كارهای نیك شتاب می كنند و آنان از شایستگانند»
علامه طباطبایی (ره) ذیل این آیه می نویسند: « و قدعهٔ الله سبحانه لهم جمل مهمات الصالحات، و هی الایمان و الامر بالمعرف و النهی عن المنكر و المسارعه فی كل خیر، ثم وصفهم بانهم صالحون، فهم اهل الصراط المستقیم، و زملاء الغبیین و الصدیقین و الشهداء … »(2)

در مجموع، این ویژگی ها به عنوان سیمای انسان کامل قرار دارند:
۱) ویژگی های اعتقادی :
الف) ایمان به خدا
ب) ایمان به روز قیامت
۲) ویژگی های رفتاری :
الف) تلاوت آیات الهی در دل شب
ب) سجده و خشوع در آستان الهی
ج) امر به معروف ونهی از منكر د ـ شتاب در كارهای خیر.
کتاب سیمای انسان کامل در قرآن اثر آیه الله جعفر سبحانی در این مورد بسیار مفید می باشد.

پی نوشت ها:
1. آیات ۱۱۳ و ۱۱۴ سوره آل عمران.
1. الميزان، سيد محمد حسين طباطبايي، مؤسسة الأعلمي للمطبوعات‏، لبنان- بيروت‏،1390 ه. ق‏،چاپ: 2. ذیل آیه مربوطه.

موضوع قفل شده است