جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست توسط رهبر معظم انقلاب

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت بهمن 1392
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  21,202
  صلوات
  31327
  حضور
  58 روز 12 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  راهنما ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست توسط رهبر معظم انقلاب
  ابلاغ سیاستهای کلی محیط زیست رهبر معظم انقلاب

  حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در اجرای بند یک اصل 110 قانون اساسی، در نامه ای به روسای قوا، سیاستهای کلی محیط زیست را ابلاغ کردند.

  ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست توسط رهبر معظم انقلاب
  ایجاد نظام یکپارچه ملّی محیط زیست، مدیریت هماهنگ و نظام مند منابع حیاتی، جرم انگاری تخریب محیط زیست، تهیه اطلس زیست بوم کشور، تقویت دیپلماسی محیط زیست، گسترش اقتصاد سبز و نهادینه سازی فرهنگ و اخلاق زیست محیطی از جمله محورهای ابلاغیه رهبر معظم انقلاب اسلامی است.
  متن سیاستهای کلی محیط زیست که پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده، به این شرح است:

  بسم الله الرّحمن الرّحیم
  سیاست های کلی محیط زیست
  1-مدیریت جامع، هماهنگ و نظام مند منابع حیاتی(از قبیل هوا، آب، خاک و تنوع زیستی) مبتنی بر توان و پایداری زیست بوم بویژه با افزایش ظرفیت ها و توانمندی های حقوقی و ساختاری مناسب همراه با رویکرد مشارکت مردمی.
  2- ایجاد نظام یکپارچه ملّی محیط زیست.
  3-اصلاح شرایط زیستی به منظور برخوردار ساختن جامعه از محیط زیست سالم و رعایت عدالت و حقوق بین نسلی.
  4- پیشگیری و ممانعت از انتشار انواع آلودگی های غیرمجاز و جرم انگاری تخریب محیط زیست و مجازات مؤثر و بازدارنده آلوده کنندگان و تخریب کنندگان محیط زیست و الزام آنان به جبران خسارت.
  5-پایش مستمر و کنترل منابع و عوامل آلاینده هوا، آب، خاک، آلودگی های صوتی، امواج و اشعه های مخرب و تغییرات نامساعد اقلیم و الزام به رعایت استانداردها و شاخص های زیست محیطی در قوانین و مقررات، برنامه های توسعه و آمایش سرزمین.
  6-تهیه اطلس زیست بوم کشور و حفاظت، احیاء، بهسازی و توسعه منابع طبیعی تجدید پذیر (مانند دریا، دریاچه، رودخانه، مخزن سدها، تالاب، آبخوان زیرزمینی، جنگل، خاک، مرتع و تنوع زیستی بویژه حیات وحش) و اعمال محدودیت قانونمند در بهره برداری از این منابع متناسب با توان اکولوژیک (ظرفیت قابل تحمل و توان بازسازی) آنها بر اساس معیارها و شاخص های پایداری، مدیریّت اکوسیستم های حساس و ارزشمند (از قبیل پارک های ملّی و آثار طبیعی ملّی) و حفاظت از منابع ژنتیک و ارتقاء آنها تا سطح استانداردهای بین المللی.
  7- مدیریّت تغییرات اقلیم و مقابله با تهدیدات زیست محیطی نظیر بیابان زایی، گرد و غبار بویژه ریزگردها، خشکسالی و عوامل سرایت دهنده میکروبی و رادیواکتیو و توسعه آینده نگری و شناخت پدیده های نوظهور زیست محیطی و مدیریّت آن.
  8-گسترش اقتصاد سبز با تأکید بر:
  1-8-صنعتِ کم کربن، استفاده از انرژی های پاک، محصولات کشاورزی سالم و ارگانیک و مدیریّت پسماندها و پساب ها با بهره گیری از ظرفیّت ها و توانمندی های اقتصادی، اجتماعی، طبیعی و زیست محیطی.
  2-8- اصلاح الگوی تولید در بخش های مختلف اقتصادی و اجتماعی و بهینه سازی الگوی مصرف آب، منابع، غذا، مواد و انرژی بویژه ترویج مواد سوختی سازگار با محیط زیست.
  3-8- توسعه حمل و نقل عمومی سبز و غیرفسیلی از جمله برقی و افزایش حمل و نقل همگانی بویژه در کلان شهر ها.
  9-تعادل بخشی و حفاظت کیفی آب های زیرزمینی از طریق اجرای عملیات آبخیزداری، آبخوان داری، مدیریّت عوامل کاهش بهره برداری از آب های زیرزمینی و تبخیر وکنترل ورود آلاینده ها.
  10-استقرار نظام حسابرسی زیست محیطی در کشور با لحاظ ارزش ها و هزینه های زیست محیطی (تخریب، آلودگی و احیاء) در حساب های ملّی.
  11-حمایت و تشویق سرمایه گذاری ها و فناوری های سازگار با محیط زیست با استفاده از ابزارهای مناسب از جمله عوارض و مالیات سبز.
  12-تدوین منشور اخلاق محیط زیست و ترویج و نهادینه سازی فرهنگ و اخلاق زیست محیطی مبتنی بر ارزش ها و الگوهای سازنده ایرانی اسلامی.
  13- ارتقاء مطالعات و تحقیقات علمی و بهره مندی از فناوری های نوآورانه زیست محیطی و تجارب سازنده بومی در زمینه حفظ تعادل زیست بوم ها و پیشگیری از آلودگی و تخریب محیط زیست.
  14-گسترش سطح آگاهی، دانش و بینش زیست محیطی جامعه و تقویت فرهنگ و معارف دینیِ مشارکت و مسؤولیت پذیری اجتماعی بویژه امر به معروف و نهی از منکر برای حفظ محیط زیست در تمام سطوح و اقشار جامعه.
  15-تقویت دیپلماسی محیط زیست با:
  1-15-تلاش برای ایجاد و تقویت نهادهای منطقه ای برای مقابله با گرد و غبار و آلودگی های آبی.
  2-15- توسعه مناسبات و جلب مشارکت و همکاری های هدفمند و تأثیرگذار دوجانبه، چندجانبه، منطقه ای و بین المللی در زمینه محیط زیست.
  3-15-بهره گیری مؤثر از فرصت ها و مشوق های بین المللی در حرکت به سوی اقتصاد کم کربن و تسهیل انتقال و توسعه فناوری ها و نوآوری های مرتبط.

  منبع : ایسنا
  ویرایش توسط rea1362 : 1394/08/27 در ساعت 01:22


 2.  

 3. #2
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت بهمن 1392
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  21,202
  صلوات
  31327
  حضور
  58 روز 12 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نور امید در دل محیط زیست کشور با رهنمودهای رهبری

  به جرات می توان گفت که در طول تاریخ هرگز کشور ما اینچنین وضع اسفباری را در زمینه محیط زیست به خود ندیده بود. از نابودی تالاب ها گرفته تا سمومی که هر روز به جای هوا تنفس می کنیم اما خوشبختانه با ابلاغ سیاستهای کلی محیط زیست رهبر عظیم الشان انقلاب به روسای قوا می توان امیدوار بود که تلاشی همگانی برای رفع این مشکل عظیم صورت گرفته و تحولی در عرصه حفاظت از محیط زیست کشور به وجود آید.

  ابلاغ سیاست های کلی محیط زیست توسط رهبر معظم انقلاب
  به جرات می توان گفت که در طول تاریخ هرگز کشور ما اینچنین وضع اسفباری را در زمینه محیط زیست به خود ندیده بود. از نابودی تالاب ها گرفته تا سمومی که هر روز به جای هوا تنفس می کنیم. از نابودی جنگل های هزاران ساله تا کویرهایی که روز به روز پیشرفت می کنند. و تنها یکی از همین مشکلات زیست محیطی کافی است تا حیات انسان های بسیاری به خطر افتد.
  روند افول محیط زیست کشور 10 سالی است که شدت یافته و هر روز بیشتر در این منجلاب فرو می رود. مساله ای که نه با یک یا دو سال تلاش بلکه با تلاش فراوان طی چند دهه توسط دولت و مردم قابل حل خواهد بود و هرچه دیرتر در این زمینه اقدام کنیم عرصه برای حفاظت از بزرگترین ودیعه ای که پروردگار در اختیارمان قرار داده تنگ تر می شود.
  اگرچه در طی دو سه سال اخیر تلاش ها برای جلب نگاه مردم و مسئولین به مقوله محیط زیست و اهمیت اساسی آن افزایش یافته اما اقدام چندان راهگشایی در این زمینه صورت نگرفته است. اما خوشبختانه با ابلاغ سیاستهای کلی محیط زیست رهبر عظیم الشان انقلاب به روسای قوا می توان امیدوار بود که تلاشی همگانی برای رفع این مشکل عظیم صورت گرفته و تحولی در عرصه حفاظت از محیط زیست کشور به وجود آید.
  توجه به نظام یکپارچه محیط زیست و نگاه فرادستگاهی به این مساله

  ((مدیریت جامع، هماهنگ و نظام مند منابع حیاتی(از قبیل هوا، آب، خاک و تنوع زیستی) مبتنی بر توان و پایداری زیست بوم بویژه با افزایش ظرفیت ها و توانمندی های حقوقی و ساختاری مناسب همراه با رویکرد مشارکت مردمی.)) اولین بند این نامه را تشکیل می دهد که اشاره ای به جاست به مساله مدیریت جامع منابع، که طی این سالها در گیر و دار رشد و توسعه مورد غفلت قرار گرفته است. برای حفاظت از محیط زیست حیاتی ترین راهکار داشتن نگاه فراجناحی و فرادستگاهی به این مقوله است که در کنار مشارکت مردمی نتیجه بخش خواهد بود.
  پیشگیری و ممانعت از انتشار انواع آلودگی های غیرمجاز و جرم انگاری تخریب محیط زیست و مجازات مؤثر و بازدارنده آلوده کنندگان و تخریب کنندگان محیط زیست و الزام آنان به جبران خسارت، تشدید مجازات های جرائم زیست محیطی و میزان اثربخشی و بازدارندگی این مجازات ها از دیگر مسائلی است که سردرگمی های بسیاری را برای مسئولین به وجود آورده و موافقان و مخالفان بسیاری داشته است. اما بی شک با این رهنمود، تصمیم های قاطعی در این زمینه گرفته خواهد شد

  ((ایجاد نظام یکپارچه ملّی محیط زیست و اصلاح شرایط زیستی به منظور برخوردار ساختن جامعه از محیط زیست سالم و رعایت عدالت و حقوق بین نسلی)). از دیگر تاکیدات ایشان است که به مساله تحقق نظام جامع زیست محیطی باز می گردد. همچنین یادآوری این نکته که ما تنها صاحبان طبیعتی نیستیم که از میلیاردها سال پیش به دستمان رسیده و اکنون با فاجعه ای که به وجود آورده ایم چیزی جز خشکسالی، طوفان، انواع و اقسام آلودگی های آب، خاک و هوا چیزی از آن باقی نگذاشته ایم. و با ادامه این شرایط با میراثی که از خود باقی گذاشته ایم، فرزندان ما سخت ترین دوران را از لحاظ قحطی، کم آبی و بیماری در پیش رو خواهند داشت.
  توجه به مجازات های زیست محیطی

  پیشگیری و ممانعت از انتشار انواع آلودگی های غیرمجاز و جرم انگاری تخریب محیط زیست و مجازات مؤثر و بازدارنده آلوده کنندگان و تخریب کنندگان محیط زیست و الزام آنان به جبران خسارت، تشدید مجازات های جرائم زیست محیطی و میزان اثربخشی و بازدارندگی این مجازات ها از دیگر مسائلی است که سردرگمی های بسیاری را برای مسئولین به وجود آورده و موافقان و مخالفان بسیاری داشته است. اما بی شک با این رهنمود، تصمیم های قاطعی در این زمینه گرفته خواهد شد.
  پایش مستمر و کنترل منابع و عوامل آلاینده هوا، آب، خاک، آلودگی های صوتی، امواج و اشعه های مخرب و تغییرات نامساعد اقلیم و الزام به رعایت استانداردها و شاخص های زیست محیطی در قوانین و مقررات، برنامه های توسعه و آمایش سرزمین از دیگر بندهای این ابلاغیه است که به مسائلی اشاره دارد که با وجود اهمیت بسیار تاکنون در موارد بسیاری نادیده گرفته شده اند.
  آمایش سرزمین شاید مهم ترین مساله باشد که علی رغم اهمیتی که نه تنها در حفاظت از منابع طبیعی داشته و عنصری کلیدی در توسعه هر کشوری محسوب می شود تا کنون بارها و بارها مورد غفلت قرار گرفته است. در چنین شرایطی بد نیست نگاهی مجدد به برنامه های توسعه و نقش نادیده گرفته شده در زمینه آمایش سرزمین انداخته و در برنامه های آتی نقش تعیین کننده تری برای آن قائل شویم.
  تهیه اطلس زیست بوم کشور و حفاظت، احیاء، بهسازی و توسعه منابع طبیعی تجدید پذیر (مانند دریا، دریاچه، رودخانه، مخزن سدها، تالاب، آبخوان زیرزمینی، جنگل، خاک، مرتع و تنوع زیستی بویژه حیات وحش) و اعمال محدودیت قانونمند در بهره برداری از این منابع متناسب با توان اکولوژیک (ظرفیت قابل تحمل و توان بازسازی) آنها بر اساس معیارها و شاخص های پایداری، مدیریّت اکوسیستم های حساس و ارزشمند (از قبیل پارک های ملّی و آثار طبیعی ملّی) و حفاظت از منابع ژنتیک و ارتقاء آنها تا سطح استانداردهای بین المللی. از دیگر دستورات مقام معظم رهبری است که هر کدام چراغ های بسیاری را در دل مردمی که از ادامه روند محیط زیست کشور به بهانه توسعه معادن، صنایع و شهرها نگرانند روشن کرده است.
  روند شدید بیابان زایی در کشور به عنوان اولین معضل زیست محیطی و اثرات زیان بار آن بر سلامتی مردم و سایر جانداران از دیگر نکاتی است که در این ابلاغیه مورد توجه قرار گرفته است. مدیریّت تغییرات اقلیم و مقابله با تهدیدات زیست محیطی نظیر بیابان زایی، گرد و غبار بویژه ریزگردها، خشکسالی و عوامل سرایت دهنده میکروبی و رادیواکتیو و توسعه آینده نگری و شناخت پدیده های نوظهور زیست محیطی و مدیریّت آن بند هفتم این نامه را تشکیل می دهند.

  اقتصاد سبز مهره اصلی توسعه در کشور

  موضوع اقتصاد سبز و حفظ و تجدید منابع طبیعی در کشور از دیگر نکات طلایی این ابلاغیه است که به روشنی مسیر صحیح پیشرفت اقتصاد کشور را می نمایاند.
  گسترش اقتصاد سبز با تأکید برصنعتِ کم کربن، استفاده از انرژی های پاک، محصولات کشاورزی سالم و ارگانیک و مدیریّت پسماندها و پساب ها با بهره گیری از ظرفیّت ها و توانمندی های اقتصادی، اجتماعی، طبیعی و زیست محیطی. و همچنین اصلاح الگوی تولید در بخش های مختلف اقتصادی و اجتماعی و بهینه سازی الگوی مصرف آب، منابع، غذا، مواد و انرژی بویژه ترویج مواد سوختی سازگار با محیط زیست. از جمله راهکارهای مقام معظم رهبری در این ابلاغیه است.
  همچنین توجه توسعه حمل و نقل عمومی سبز و غیرفسیلی از جمله برقی و افزایش حمل و نقل همگانی بویژه در کلان شهر ها از دیگر مواردی است که در کنار تحقق اقتصاد سبز منجر به افزایش کیفیت زندگی مردم و بهبود وضعیت محیط زیست کشور خواهد شد.
  آبخیزداری مهم، اما نادیده گرفته شده

  تدوین منشور اخلاق محیط زیست و ترویج و نهادینه سازی فرهنگ و اخلاق زیست محیطی مبتنی بر ارزش ها و الگوهای سازنده ایرانی اسلامی نیز از نکات نغزی است که محیط زیست کشور به آن احتیاج داشته و امید است که با ابلاغیه مقام معظم رهبری در مسیر تدوین و اجرا قرار گیرد.

  سال هاست که در اکثر نقاط جهان آبخیزداری نسبت به سد سازی به دلیل اثرات زیان باری که برای محیط زیست دارد در اولویت قرار گرفته است. اما متاسفانه در کشور ما به دلیل موج گسترده سد سازی، آبخیزداری که تنها راهکار حفاظت از سفره های زیرزمینی و تالاب هاست در میان طرح های میلیاردی پرسود رنگ باخته است.
  تعادل بخشی و حفاظت کیفی آب های زیرزمینی از طریق اجرای عملیات آبخیزداری، آبخوان داری، مدیریّت عوامل کاهش بهره برداری از آب های زیرزمینی و تبخیر وکنترل ورود آلاینده ها همچنین استقرار نظام حسابرسی زیست محیطی در کشور با لحاظ ارزش ها و هزینه های زیست محیطی (تخریب، آلودگی و احیاء) در حساب های ملّی و حمایت و تشویق سرمایه گذاری ها و فناوری های سازگار با محیط زیست با استفاده از ابزارهای مناسب از جمله عوارض و مالیات سبز، بند 9 و 10 این ابلاغیه را تشکیل می دهند که به خوبی در آن راهکارهایی برای حفاظت از محیط زیست کشور اندیشیده شده است.
  تدوین منشور اخلاق محیط زیست و ترویج و نهادینه سازی فرهنگ و اخلاق زیست محیطی مبتنی بر ارزش ها و الگوهای سازنده ایرانی اسلامی نیز از نکات نغزی است که محیط زیست کشور به آن احتیاج داشته و امید است که با ابلاغیه مقام معظم رهبری در مسیر تدوین و اجرا قرار گیرد.
  توجه به افزایش دانش محیط زیستی نیز از مواردی است که ذهن روشن بین مقام معظم رهبری آن را دریافته و در بند سیزده و چهارده این ابلاغیه مورد توجه قرار گرفته است. ((ارتقاء مطالعات و تحقیقات علمی و بهره مندی از فناوری های نوآورانه زیست محیطی و تجارب سازنده بومی در زمینه حفظ تعادل زیست بوم ها و پیشگیری از آلودگی و تخریب محیط زیست.گسترش سطح آگاهی، دانش و بینش زیست محیطی جامعه و تقویت فرهنگ و معارف دینیِ مشارکت و مسؤولیت پذیری اجتماعی بویژه امر به معروف و نهی از منکر برای حفظ محیط زیست در تمام سطوح و اقشار جامعه.))

  محیط زیست نه دغدغه یک ملت بلکه مساله تمام مردم جهان

  در کنار صلح ، محیط زیست از آن دسته مواردی است که ملت و کشور نمی شناسد و برای حفاظت از آن همه ملت ها باید با یکدیگر بسیج شوند.
  مقام معظم رهبری نیز در بند 15 این ابلاغیه تقویت دیپلماسی محیط زیست مورد توجه قرار داده است. که تلاش برای ایجاد و تقویت نهادهای منطقه ای برای مقابله با گرد و غبار و آلودگی های آبی، توسعه مناسبات و جلب مشارکت و همکاری های هدفمند و تأثیرگذار دوجانبه، چندجانبه، منطقه ای و بین المللی در زمینه محیط زیست و بهره گیری مؤثر از فرصت ها و مشوق های بین المللی در حرکت به سوی اقتصاد کم کربن و تسهیل انتقال و توسعه فناوری ها و نوآوری های مرتبط محورهای اصلی آن است.
  بی دلیل بی توجهی هایی که توسط دولت های مختلف به مسئله محیط زیست روا داشته شده ، ابلاغ این نامه از سوی مقام معظم رهبری بسیار امیدوار کننده است که شاید از این پس مسئولان توجه بیشتری نسبت به تنها دارایی بشر یعنی محیط زیست داشته باشند.

 4. صلوات


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود