جمع بندی چگونه به یقین برسم؟

تب‌های اولیه

7 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
چگونه به یقین برسم؟

سلام علیکم،چندی است با افرادی در ارتباطم که عقایدشون با من تفاوت داره من شیعه هستم و حقانیت شیعه برام به اثبات رسیده وهم چنین در مورد ولایت فقیه اما این افراد باعث شدن من یقین ازم گرفته بشه من میدونم شیعه حقه رهبری حقه اما چکار کنم دلم آروم بگیره؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد رئوف

اسنا;751656 نوشت:
سلام علیکم،چندی است با افرادی در ارتباطم که عقایدشون با من تفاوت داره من شیعه هستم و حقانیت شیعه برام به اثبات رسیده وهم چنین در مورد ولایت فقیه اما این افراد باعث شدن من یقین ازم گرفته بشه من میدونم شیعه حقه رهبری حقه اما چکار کنم دلم آروم بگیره؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

با سلام خدمت شما دوست گرامی

دغدغه شما در مورد باورهاتون، دغدغه ارزشمندیست. با این حال برای اینکه در مقام عمل هم بتوانید از باورها و عقائد خود، به نحو معقول و مستدلی دفاع کنید، چند راهکار پیشنهاد می شود:

- نخست اینکه در مورد باورهای دینی یک سیر مطالعاتی داشته باشید تا باورهایی رو که دارید بتوانید مستند به دلایل عقلی کنید. در این صورت، می توانید با اطمینان و اعتماد بیشتری به آنها ملتزم باشید.

- در حین مطالعه طبیعتا سوالاتی برای شما پیش خواهد آمد، این سوالات را می توانید در سایت های مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی مطرح کنید تا با بحث و گفتگو، پاسخ داده بشوند و ابهام ها برطرف شوند.

- مسئله دیگر هم اینکه انسان بایستی در انتخاب هم نشینان و اطرافیانش دقت بالایی داشته باشد. بسیاری از اوقات این استدلال ها و دلایل نیستند که ما را به سمت یک باور می کشانند یا از آن دور می کنند بلکه جو اجتماعی، مد شدن برخی مسائل و همرنگ جماعتی خاص شدن، موجب می شود که انسان نسبت به برخی باورهایش، متزلزل شود. در کنار مطالعه و تفکر در باورها، این مسئله را هم مد نظر داشته باشید که اگر اطرافیان شما، به دلیل و استدلال بها نمی دهند و صرفا تحت تاثیر برخی جریانات خاص هستند، همنشینی با آنها ممکن است برای شما مناسب نباشد.

- نکته پایانی نیز اینکه در کنار همه این تلاش ها، از خداوند نیز بخواهید که راه راست را به شما نشان دهد و شما را هدایت کند. خداوند خود فرموده که هرکسی در راه ما تلاش کند، ما او را هدایت خواهیم کرد.

موفق باشید

رئوف;752439 نوشت:

دغدغه شما در مورد باورهاتون، دغدغه ارزشمندیست. با این حال برای اینکه در مقام عمل هم بتوانید از باورها و عقائد خود، به نحو معقول و مستدلی دفاع کنید، چند راهکار پیشنهاد می شود:

- نخست اینکه در مورد باورهای دینی یک سیر مطالعاتی داشته باشید تا باورهایی رو که دارید بتوانید مستند به دلایل عقلی کنید. در این صورت، می توانید با اطمینان و اعتماد بیشتری به آنها ملتزم باشید.

- در حین مطالعه طبیعتا سوالاتی برای شما پیش خواهد آمد، این سوالات را می توانید در سایت های مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی مطرح کنید تا با بحث و گفتگو، پاسخ داده بشوند و ابهام ها برطرف شوند.

- مسئله دیگر هم اینکه انسان بایستی در انتخاب هم نشینان و اطرافیانش دقت بالایی داشته باشد. بسیاری از اوقات این استدلال ها و دلایل نیستند که ما را به سمت یک باور می کشانند یا از آن دور می کنند بلکه جو اجتماعی، مد شدن برخی مسائل و همرنگ جماعتی خاص شدن، موجب می شود که انسان نسبت به برخی باورهایش، متزلزل شود. در کنار مطالعه و تفکر در باورها، این مسئله را هم مد نظر داشته باشید که اگر اطرافیان شما، به دلیل و استدلال بها نمی دهند و صرفا تحت تاثیر برخی جریانات خاص هستند، همنشینی با آنها ممکن است برای شما مناسب نباشد.

- نکته پایانی نیز اینکه در کنار همه این تلاش ها، از خداوند نیز بخواهید که راه راست را به شما نشان دهد و شما را هدایت کند. خداوند خود فرموده که هرکسی در راه ما تلاش کند، ما او را هدایت خواهیم کرد.

موفق باشید

باسلام
ممنون ازشما
اما ببینید من اهل مطالعه هستم وهرجا شبهه ای هم ایجاد شه میپرسم وتاحدودی هم جواب میدم منتها اروم نیستم بذارید یک مثال بزنم تاروشن شه
من حقانیت حضرت علی رو قبول دارم سیلی خوردن حضرت زهرا و...اما یدفعه میگم نکنه تمام پیام هایی که بما رسیده تمام روایات همش اشتباهه یعنی تاریخ اینگونه نیست درواقع تاریخی وجود نداره
نمیدونم تونستم منظورموبرسونم یانه

اسنا;752441 نوشت:
اما ببینید من اهل مطالعه هستم وهرجا شبهه ای هم ایجاد شه میپرسم وتاحدودی هم جواب میدم منتها اروم نیستم بذارید یک مثال بزنم تاروشن شه
من حقانیت حضرت علی رو قبول دارم سیلی خوردن حضرت زهرا و...اما یدفعه میگم نکنه تمام پیام هایی که بما رسیده تمام روایات همش اشتباهه یعنی تاریخ اینگونه نیست درواقع تاریخی وجود نداره

با سلام

در قرآن یکی از ویژگیهای مهم مؤمنین "ایمان آورنده به غیب " ذکر شده است . اگر خداوند اراده میکرد جای هیچ شک و شبهه ای برای کسی در مسائل اعتقادی باقی نمیگذاشت , اما یکی از رموز و ویژگیهای خلقت انسان در این دنیا همین ایمان به غیب است که مؤمنین راستین را از بقیه متمایز میکند

اگر شما بخواهید به اینطور شک و شبهه ها دامن بزنید پس میتوانید در مسائل اساسی تر مثل اینکه که آیا اصلا پیامبری وجود داشته یا نه , آیا اصلا حضرت فاطمه ای وجود داشته یا نه, نیز شک کنید . بهتر است به اینطور شک و شبهه ها توجه نکنید , چون اینها مکرهای شیطانی برای متزلزل کردن دلهاست, و اگر توجه نکنید خود بخود رفع می شوند .

به این فکر کنید که اگر حتی بعضی از این وقایع و اعتقادات ما حقیقت نداشته باشند و شما به آنها ایمان داشته باشید , به شما نه در این دنیا و نه در آخرت زیانی خواهد رسید , چون با حسن نیت و عشق به اسلام و خدا و اولیاء او ایمان به یک سری مسائل آورده اید , اما اگر شما باورهایتان را از دست بدهید و آنها حقیقت داشته باشند, نه تنها سودی نخواهید برد بلکه اگر حتی در این دنیا ضرری نبینید حتما در ان دنیا متضرر خواهید شد .

پس عقل حکم میکند انسان راه و روشی را انتخواب کند که اگر برایش سودی هم نداشته باشد حد اقل ضرری به او نرسد .

اسنا;752441 نوشت:
باسلام
ممنون ازشما

مجددا دو نکته را می توانم به نکات قبلی اضافه کنم:

- هرچه آگاهی ما نسبت به منابع دینی و مبانی و معارف اسلامی بیشتر شود، بیشتر خواهیم دانست که هر باوری از چه میزان اتقانی برخوردار است. از همین رو شک های بی مورد کمتر به سراغ ما خواهد آمد. (بنابراین نکاتی که در پاسخ قبلی عرض کردم را مد نظر داشته باشید)

- عمل به اعمال دینی (اعم از واجبات و مستحبات) همراه با حضور قلب و اخلاص، و مداومت بر این رویه، خود موجب اطمینان قلب و اعتماد بیشتر می شود.

موفق باشید

سوال:
چگونه به یقین برسم؟

پاسخ:
دغدغه شما در مورد باورهایتان، دغدغه ارزشمندیست. با این حال برای اینکه در مقام عمل هم بتوانید از باورها و عقائد خود، به نحو معقول و مستدلی دفاع کنید، چند راهکار پیشنهاد می شود:

- نخست اینکه در مورد باورهای دینی یک سیر مطالعاتی داشته باشید تا باورهایی رو که دارید بتوانید مستند به دلایل عقلی کنید. در این صورت، می توانید با اطمینان و اعتماد بیشتری به آنها ملتزم باشید. باید توجه داشت که هرچه آگاهی ما نسبت به منابع دینی و مبانی و معارف اسلامی بیشتر شود، بیشتر خواهیم دانست که هر باوری از چه میزان اتقانی برخوردار است. از همین رو شک های بی مورد کمتر به سراغ ما خواهد آمد.

- نکته دیگر اینکه در کنار همه این تلاش ها، از خداوند نیز بخواهید که راه راست را به شما نشان دهد و شما را هدایت کند. خداوند خود فرموده که هرکسی در راه ما تلاش کند، ما او را هدایت خواهیم کرد. عمل به اعمال دینی (اعم از واجبات و مستحبات) همراه با حضور قلب و اخلاص، و مداومت بر این رویه، خود موجب اطمینان قلب و اعتماد بیشتر می شود.

موضوع قفل شده است