آیا نظر بعضی مراجع با حق الناس در تضاد است؟

تب‌های اولیه

8 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
آیا نظر بعضی مراجع با حق الناس در تضاد است؟

خسته نباشید

قبل از هرچیز به این اشار کنم که همونطور که خودتون اگاه هستید در اخر الزمان وضعیت دین خیلی پیچیده میشه و خیلی ها میشن نماد دین و دینداری
و گروه گروه به جون هم میافتن این به اون میگه ملعون و کافر و گناهکار و اون به این
و خیلی ها هم به اسم دین خیلی اشتباه ها انجام میدن
پس لطفا با این سبک که چون ایشون مرجع هستن هرچی بگن درسته جواب من رو ندید
ممنون از زمانی که برای من میذارید

در مورد کپی رایت و نظر اقای خامنه ای سوال داشتم
اقای خامنه ای ظاهرا با عدم رعایت کپی رایت در سطح جهانی مشکلی نداره که هیچ طبق شنیده ها حتی خودشون مانعی برای تلاش ها برای رعایت شدنش توی ایران هستن

در بحث حول قانون کپی رایت و بعضی احکام فقهی عجیب قریب باید بگم که مراجع تقلید مثل اقای وحید و اقای مکارم اجرای اون رو لازم میدونن (البته اقای مکارم استثنا هایی قائل میشن ولی کلی اجراش رو لازم میدونن) و در ضمن یه نکته دیگه هم که باید اشاره بشه خصوصی بودن یا سهامی بودن بسیاری از شرکت های خارجیه

حالا با این توصیفات و بحث ها چطور ممکنه و چ دلیل عقلی پشت این قضیه هست که ما به عنوان کسی که خودمون رو شیعه حضرت علی ع میدونیم و ادعامون میشه داریم مملکت رو برای امام زمان اماده میکنیم , بیاییم و جزو معدود کشور هایی باشیم که به مردمون اجازه دزدی از حقوق دیگر مردم دنیا(حتی مسلمون ها و شیعه ها) رو بدیم فقط و فقط به جکم اینکه این افراد خارج از مرز های جغرافیایی ما هستن؟
با چ منطقی ما میتونیم اجازه داشته باشیم تا فیلم ها و نرم افزار ها و کتاب های مردم دیگه دنیا رو کپی کنیم و دلیل بیاریم که اگر بخواهیم """"حقشون""" رو بدیم مبلغش زیاد میشه و ممکلت ضربه میخوره و ... (جایی همچین حرفی شندیم)!!!

این راه و روش اون امامی هست که در زمان خلیفه بودنش با یک "مسیحی" به داگاه میره و اونجا چون نمیتونسته حرفش رو ثابت کنه از قاضی میخواد حکم درست بکنه و وسایلش رو میده به اون مسیحی؟
این روش شیعه علی ع هست؟

به هر حال انساسن ممکن الخطاست و ممکنه ک من اشتباه کرده باشم (البته ممکن هم هست اقایون اشتباه کرده باشن به آگاهی یا ناخواگاه)
پس ممنون میشم اگر جواب منطقی و استدلال عقلی سر این فقه عجیب سراغ دارید به منم بگید تا از این حالت شک در بیام

خیلی ممنون از شما و محیطی که برای پرسش فراهم کردید
درپناه حق
یاعلی

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نور

smahr;751078 نوشت:
خسته نباشید

قبل از هرچیز به این اشار کنم که همونطور که خودتون اگاه هستید در اخر الزمان وضعیت دین خیلی پیچیده میشه و خیلی ها میشن نماد دین و دینداری
و گروه گروه به جون هم میافتن این به اون میگه ملعون و کافر و گناهکار و اون به این
و خیلی ها هم به اسم دین خیلی اشتباه ها انجام میدن
پس لطفا با این سبک که چون ایشون مرجع هستن هرچی بگن درسته جواب من رو ندید
ممنون از زمانی که برای من میذارید

در مورد کپی رایت و نظر اقای خامنه ای سوال داشتم
اقای خامنه ای ظاهرا با عدم رعایت کپی رایت در سطح جهانی مشکلی نداره که هیچ طبق شنیده ها حتی خودشون مانعی برای تلاش ها برای رعایت شدنش توی ایران هستن

در بحث حول قانون کپی رایت و بعضی احکام فقهی عجیب قریب باید بگم که مراجع تقلید مثل اقای وحید و اقای مکارم اجرای اون رو لازم میدونن (البته اقای مکارم استثنا هایی قائل میشن ولی کلی اجراش رو لازم میدونن) و در ضمن یه نکته دیگه هم که باید اشاره بشه خصوصی بودن یا سهامی بودن بسیاری از شرکت های خارجیه

حالا با این توصیفات و بحث ها چطور ممکنه و چ دلیل عقلی پشت این قضیه هست که ما به عنوان کسی که خودمون رو شیعه حضرت علی ع میدونیم و ادعامون میشه داریم مملکت رو برای امام زمان اماده میکنیم , بیاییم و جزو معدود کشور هایی باشیم که به مردمون اجازه دزدی از حقوق دیگر مردم دنیا(حتی مسلمون ها و شیعه ها) رو بدیم فقط و فقط به جکم اینکه این افراد خارج از مرز های جغرافیایی ما هستن؟
با چ منطقی ما میتونیم اجازه داشته باشیم تا فیلم ها و نرم افزار ها و کتاب های مردم دیگه دنیا رو کپی کنیم و دلیل بیاریم که اگر بخواهیم """"حقشون""" رو بدیم مبلغش زیاد میشه و ممکلت ضربه میخوره و ... (جایی همچین حرفی شندیم)!!!

این راه و روش اون امامی هست که در زمان خلیفه بودنش با یک "مسیحی" به داگاه میره و اونجا چون نمیتونسته حرفش رو ثابت کنه از قاضی میخواد حکم درست بکنه و وسایلش رو میده به اون مسیحی؟
این روش شیعه علی ع هست؟

به هر حال انساسن ممکن الخطاست و ممکنه ک من اشتباه کرده باشم (البته ممکن هم هست اقایون اشتباه کرده باشن به آگاهی یا ناخواگاه)
پس ممنون میشم اگر جواب منطقی و استدلال عقلی سر این فقه عجیب سراغ دارید به منم بگید تا از این حالت شک در بیام

خیلی ممنون از شما و محیطی که برای پرسش فراهم کردید
درپناه حق
یاعلی

با سلام و عرض ادب

ابتدا از سوالی که ارسال کردید سپاسگزاریم
یاد آوری میکنیم که با توجه به طرح سوال در انجمن فقه و احکام صرفا اطلاع رسانی درباره نظرات مراجع و آیات عظام است و برای اطلاع از دلیل و فلسفه احکام باید سوال را در انجمن کلام و عقاید پیگیری نمایید.

در مورد نظر مقام معظم رهبری اتفاقا استفتای معظم له خلاف آن چیزی است که شما فرمودید و قائل به حقوق معنوی می باشند در ادامه به چند نمونه استفتا توجه نمایید و البته برای اطلاع بیشتر می توانید به سایت معظم له و رساله اجوبه الاستفتائات بخش حقوق چاپ،تالیف و کارهای هنری مراجعه نمایید:

س 1339. اگر مصنف و مؤلف در اجازه چاپ اول چيزى در مورد چاپ هاى بعدى ذکر نکرده باشند، آيا جايز است ناشر بدون کسب اجازه مجدّد و پرداخت مبلغى به آنان مبادرت به تجديد چاپ نمايد؟
ج. اگر قراردادى که در مورد اجازه چاپ بين آنان منعقد شده، فقط راجع به چاپ اول باشد، احوط اين است که حق مؤلف رعايت شود و براى چاپ هاى بعدى هم از او اجازه گرفته شود.

س 1340. در صورتى که مصنف به علت سفر يا فوت و مانند آن غايب شود درباره تجديد چاپ از چه کسى بايد کسب اجازه شود و چه کسى بايد پول را دريافت کند؟
ج. در اين مورد بايد به وکيل مصنف يا ولىّ شرعى او و يا در صورت فوت به وارث او مراجعه شود.

س 1341. آيا چاپ کتاب بدون اجازه صاحب آن و با وجود عبارت «حقوق چاپ براى مؤلف محفوظ است»، جايز است؟
ج. احوط اين است که حقوق مؤلف و ناشر با کسب اجازه از آنان براى تجديد چاپ، رعايت شود.

س 1342. بر روى بعضى از نوارهاى قرآن و تواشيح عبارت «حقوق تکثير محفوظ است» نوشته شده، آيا در اين صورت جايز است آن ها را تکثير نموده و در اختيار ديگران قرار داد؟
ج. احوط اين است که از ناشر اصلى براى تکثير نوارها و نسخه بردارى از آن ها اجازه گرفته شود.

س 1343. آيا نسخه بردارى از نوارهاى کامپيوترى (Disk) جايز است؟ و بر فرض حرمت، آيا اين حکم مختص نوارهايى است که در ايران تدوين شده اند يا شامل نوارهاى بيگانه هم مى شود؟ و با علم به اين که بعضى از ديسک هاى کامپيوترى با توجه به اهميّت محتواى آن ها، بسيار گران بها هستند؟
ج. احوط اين است که در نسخه بردارى و تکثير نوارهاى کامپيوترى که در داخل توليد شده است، حقوق صاحبانشان از طريق کسب اجازه از آنان رعايت شود و در مورد خارج کشور، تابع قرارداد است.

به نمونه ای از استفتائات آیه الله مکارم و آیه الله وحید هم توجه بفرمایید:

اگر خود شما قرار بود با ویندوز و ورد ارتزاق کنید چه میکردید؟ آیا این نوع درآمد حرام است؟ پاسخ : استفاده از آنچه مربوط به کفار حربی است اشکالی ندارد.

پرسش : آيا حقّ التّأليف و حقّ الاختراع و امثال آن معتبر است؟ پاسخ : ظلم و تعدّی به حقوق دیگران شرعاً حرام است ولی مصادیق حقّ (موضوعات) از عرف عقلا به دست می آید و عرفاً برای افرادی که سالیان طولانی هزینه می کنند و زحمت می کشند و تلاش می کنند قطعاً حقّی وجود دارد که قابل تردید نیست و نمی توانیم اجازه بدهیم دیگران از آن بدون اجازه استفاده کنند.

پایگاه اطلاع رسانی آیه الله مکارم به آدرس:
http://makarem.ir/main.aspx?lid=0&typeinfo=21&catid=686

نظر آیه الله وحید در این تاپیک:
http://www.askdin.com/thread29520.html
برای اطلاع بیشتر می توانید به تاپیک های مفصل زیر هم مراجعه بفرمایید:

http://www.askdin.com/thread6670.html
http://www.askdin.com/thread52136.html
http://www.askdin.com/thread50543.html

همواره موفق و موید باشید

ممنون از جوابی که دادید

نقل قول:
ج. احوط اين است که در نسخه بردارى و تکثير نوارهاى کامپيوترى که در داخل توليد شده است، حقوق صاحبانشان از طريق کسب اجازه از آنان رعايت شود و در مورد خارج کشور، تابع قرارداد است.

دقیقا مشکلم با همینه
یعنی چی خارج از کشور تابع قرار داد است؟
یه چیز به این سادگی و رو راستی دیگه این حرفا رو نداره که
خداروشکر تفسیر و معنی قرانم نیست که بگن علم میخواد و ...
کاملا مشخصه
زحمت کشیده میشه
هزینه میشه
میلیاردها پول
"""""""""""""مردم عادی و بعضا مسلمون و بعضا شیعه """""""""" سهام میخرن از اون شکرت و قویش میکنن
و اون هم نرم افزار و فیلم و بازی و ... قوی میسازه
ما هم یا عرضه داریم تولید میکنیم یا نداریم میخریم و استفاده میکنیم
حالا چون از مرز ما بیرون هستن ما اجازه دزدی ازشون رو داریم؟
چون حکومت ما زمان اقای احمدی نژاد میاد و هلوکاست رو در موردش اونجوری صحبت میکنه و ما با خیلی کشورهای مهم روابطمون قطع میشه اجازه دزدی از مردم بیگناهشون رو داریم؟
اجازه داریم که حق اونها که شامل زحمت ها و بی خوابی ها و پشت کارداشتن هاشون هست پایمال کنیم؟

بحث سرحق الناس هست
موضوعه خیلی خیلی عظیمی هست
ما اگر برای خدا شریک هم قایل بشیم
میتونیم توبه کنیم و تموم!
اما حق الناس چی؟
دزدی از مردم چی؟

سلام(ببخشید تاپیک قدیمی را اپ میکنم یکم بحث ناکامله)
شما از یه جنبه داری بحثا نگاه میکنی
1-وقتی طرفت داره با قراد داد رفتار میکنه تو باید چیکار کنی؟ اگر تو برنامه ای ساخته بودی و با اونا قرارداد داشتی اونا نمی دزدیدن؟
2-وقتی یه شرکتی تو یه کشوریه یعنی از امکانات اون کشور استفاده کرده تا به اونجا رسیده حالا امکانات اون کشور ها از کجا اومده از دزدی و غارت اموال من و شما در دهه های گذشته مگر ان خسارت ها به ما پرداخت شد؟
3-وقتی یه شرکتی تو یه کشوریه یعنی تابع قوانین اونه مگر زمان تحریم ها میشد نرم افزاری را به راحتی خرید مگر زمان تحریم شرکت های همکار ما رها نکردن و رفتن به خاطر قرارداد تحریم
4-در مورد شرکتی هم که تو کشور کفار حربی اصلا جای بحث نیست وقتی یه شرکتی داره به دشمنت کمک میکنه تکلیفش معلومه
5-به نظرت یه شیعه باید بره سهام شرکت کافر را بخره؟

استفاده از اختراعات و ... کفار اشکالی ندارد
مگر اینکه مسلمان متعهد شود
لذا اگر مسلمان با کافر تعهدی نبندد
لازم نیست از او اجازه بگیرد Lol

با عرض معذرت بابت تاخیر
از اونجایی که بحث منبا "کارشناس" محترم تموم شد دیگه به اینجا سری نمیزدم و متوجه پیام دوستان نشدم
ولی الان در خدمتشون هستم

___;784181 نوشت:
اگر تو برنامه ای ساخته بودی و با اونا قرارداد داشتی اونا نمی دزدیدن؟

دوست عزیز سلام
ما جواب دزدی رو با دزدی نمیدیم
ما جواب تهمت رو با تهمت نمیدیم در جواب فحاشی فحاشی نمیکنیم در جواب تجاوز به ناموسشون تجاوز نمیکتیم و ...
نمونه های عملیش هم :
وقتی شیمیایی زدن تو کشورمون شیمیایی نزدیم رو سر مردم بی گناهشون و وقتی با حضرت فاطمه اون رفتار رو کردن حضرت علی نرفت با زن اون طرف همون جوری رفتار کنه

___;784181 نوشت:
-وقتی یه شرکتی تو یه کشوریه یعنی از امکانات اون کشور استفاده کرده تا به اونجا رسیده حالا امکانات اون کشور ها از کجا اومده از دزدی و غارت اموال من و شما در دهه های گذشته مگر ان خسارت ها به ما پرداخت شد؟

برادر من اون فردی که داره اونجا محصول تولید میکنه چ ربطی به این ماجراها داره؟ اون فرد که ممکنه اصلا دهه های بعد به دنیا اومده باشه یا از نظر عقیدتی مخالف باشه با اینکار حکومتش
ما نمیتونیم همه رو به یک کیش بخونیم

___;784181 نوشت:
-وقتی یه شرکتی تو یه کشوریه یعنی تابع قوانین اونه مگر زمان تحریم ها میشد نرم افزاری را به راحتی خرید مگر زمان تحریم شرکت های همکار ما رها نکردن و رفتن به خاطر قرارداد تحریم

عجب!!! یعنی پدرای ما هم که زمان شاه بودن با همه چیز اون جکومت موافق بودن؟؟؟؟ با حمایت از اسرائیلشم موافق بودن؟؟؟ این چ حرفیه اخه
وقتی قدرت خرید چیزی رو نداری حق دزدی داریم؟ یا باید یاد بگیریم تولیدش کنیم؟ باید تلاشمون رو بیشتر کنیم؟ قثصد توهین ندارم ولی به نظرم اینا توجیه هستن برای دزدی های انجام شده توسط همه ی ما(متاسفانه خودمم از این قضیه پاک نیستم و اشتباهاتی کردم)

___;784181 نوشت:
در مورد شرکتی هم که تو کشور کفار حربی اصلا جای بحث نیست وقتی یه شرکتی داره به دشمنت کمک میکنه تکلیفش معلومه

دوست عزیز جوابتون رو بالا دادم
صرف اینکه توی یه کشوری هستن دلیل نمیشه

___;784181 نوشت:
-به نظرت یه شیعه باید بره سهام شرکت کافر را بخره؟

نخیر
حالا به نظر ما یه شیعه میتونه همینجوری به هر کسی که میخواد تولیداتش رو بدزده بگه کافر؟

و طاها;784188 نوشت:
استفاده از اختراعات و ... کفار اشکالی ندارد

احسنت
چ نظر کلی میدید شما
برادر من این همه مرجع داریم نظراتشون در تضاده
و من هم توی بحث با "کارشناس" دلیل اوردم که چرا بعضی از این نظرات که شامل ضایع شدن حق الناس میشه رو رد میکنم
بعد شما اومدی همینجوری بدون هیچ سند و مدرکی حق الناس رو زیر پا میذارید؟؟

دوستان خواهشی که دارم اینه که چون نظرم مخالف نظر شماست سریعا من رو بهایی و کافر و مدافعمنافع اسرائیل و امریکا نکنید
قبلا دوستان مذهبی به این شکل و دوستان غیر مذهبی به شکل های دیگه مورد عنایت قرارم دادن
اگر نظر من رو قبول نداریم سند و مدرک بیارید و یا به عنوان یه نظر متفاوت بپذرید و سریعا شروع به برچسب زدن نکنید

یه خواهش دیگه هم اینکه توجه کنید مسئله حق الناس هست
حق مردم
نه حق المسلمین
حق الناس
همه مردم
نکفته حق مردم ایران!! گفته حق الناس

موضوع قفل شده است