از وسواس دیگه خسته شدم! نمی تونم نماز بخونم!!!

تب‌های اولیه

17 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
از وسواس دیگه خسته شدم! نمی تونم نماز بخونم!!!

سلام
من علیرضا هستم 17سالمه دوبار مکه رفته ام
حدودا دو ساله ک وسواس در چیزای دینی و پاکی گرفتمه نیت نمیتونم بکنم چه در غسل چه در نماز و چه در وضو غسلم حدودا یک ساعت طول میکشه هی احساس میکنم به کل بدنم آب نرسیده قبل از غسل هم باید نیت کنم نمیتونم باید برای خودم تلقیم کنم ک مثلا میخام غسل جنابت کنم برای چی چرا تا غسلو شروع کنم ک این حدودا نیم ساعت تا رب ساعت وقت میبره توی غسلم هم ک دیگه بدتر دوساعت طول میکه هی فکر میکنم ک حتما ب اینجا آب نرسیده یا ن ..توی وضو هم ک همین طور اول نیت نمیتونم کنم مثلا اول باید سه تا صلوات بدم ک توی همینم وسواسم بعدش بسم الله .یه دفعه میگم بسم الله نگفتم حتما وضوم باطله توی وضو هم ک دیگه بدتر دوساعت طول میده:تا بخاد برسم ب مس پا آب صورتمم خشک شده ک توی همینم وسواس دارم
توی نمازم ک دو ساعت باید قبله رو تنظیم کنم هی فکر میکنم رو ب رو قبله نیستم توی نیت اینجا هم مشکل دارم باید برای خودم تلقین کنم ک مثلا سه رکعت نماز مغرب برای امروز این ساعت میخوانم ن قضا برای امروز ک این خیلی جزراوره نیم ساعت همین جا فقط برای تلقین خودم. توی نماز مشکل ندارم فقط همینجا برای نیت و وقتی رو ب روی قبله می ایستن میگم باید حتما حتما خشک خشک وایسم بسم الله کنم اگه بسم الله هم نگم نمازم باطله نیت کنم سه رکعت نماز مغرب میخوانم قربتا عندلله ..بیشتر مشکلم اینه ک فکر میکنم باید خشک خشک وایسم صاف صاف نیت کنم. بعد قبلشم بسم الله بگم ک همین وسواس شدم تازه گی ها سه تا صلواتم قبلشم باید بدم که وسواوسم شده ..
به خاطر همین چیزا منی که نمازمو با اشتیاق میخوندم خیلی عصبی و افسرده شده به نماز خیلی علاقه دارم جوری ک اگه نخونم انگار از نظر روحی پر هستم وقتیم هم ک میخام بخونم خودمو زجر میدم.حدودا یک ماه نماز برگردنمه فقط ب خاطر همین وسواس..
برای رضای خدا کمکم کنید ایشالله توی اجرش سهیم بشین
دلم میخاد نماز بخونم ولی این وسواس نمیزاره صبح میتونم بلند شم ولی وقتی میبینم وسواس دو ساعت وضو دو ساعت قبله دو ساعت نیست نماز میگم ولش دیگه خسته شدم کمکم کنید لطفا خواهشا دیگه راهی ندارم.
وسواس از نماز برام ی کابوس درست کرده ...
چه قدر دلم میخاد مثل قبلنا بشم راحت نماز میخوندم راحت وضو و راحت غسل نماز عشق بود ولی الان کابوسم شده....
اگه نماز نخونم ارامش ندارم.اگه هم بخام بخونم جزر خودمو میدم دیگه کلا بریم ی دو سه روز ترک نماز کردم ولی ارامشم خیلیی کم شده بود تا همین امروز نمازمو خوندم ک جزر اور بود.اغا کمکم کنید دلم میخاد مثل دو سال سه سال قبل بشم ک راحت نماز بخونم..تو رو خدا کمکم کنید...خیلی نیاز به کمک دارم ..

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام دوست بزرگوارم
واقعا متأثر شما از خواندن نامه شما
شما كه فردي ديني هستيد و بايد در اوج شادكامي و نشاط باشيد اين طور درگير وسواس شده ايد و بي جاي آرامش بي قراري مهمان ناخوانده دل شما شده است. درمان شما مراحلي دارد ولي در مرحله اول يك نكته از شما مي پرسم
بنده روان شناس و طلبه هستم.
از نظر علمي خب رشته ام بوده است و با وسواس كاملا آشنايي دارم
از نظر ديني و فقهي استفتائات و نظر مراجع را در تاپيك بي خيال درماني با نگاهي روان شناختي آورده ام
يعني
اين
كه مي دونم چي دارم ميگم
و مي دونم شما چه تونه؟

حال سؤال
حاضريد براساس اطلاعاتي كه دارم به روشم عمل كنيد يا خير؟
اگر حاضريد بنده در خدمت شما هستم
اگر خير بنده دعاگويتان
خبر با شما؟
موفق باشيد

حامی;752343 نوشت:
حال سؤال
اگر خير بنده دعاگويتان
خبر با شما؟

سلام
این وسواس رو تقریبا من هم دارم کلی طول میکشه تا غسل کنم
یا در نماز خیلی شک میکنم نهایتا اینکه اصلا به هیچ یک از شک ها اعتنا نمیکنم و نماز رو تموم میکنم حالا نمیدونم نمازم صحیح است یا نه ؟
حالا شما راه حل رو ارائه بدید من که انجام میدم ایشان رو نمیدونم :Nishkhand:

حامی;752343 نوشت:
حال سؤال
اگر خير بنده دعاگويتان
خبر با شما؟

سلام استاد

چه حرکت جالبی!

شما برای سوالاتی که جواب میدین، خیلی انرژی صرف می کنین، به یه پست و دو پست اکتفا نمی کنین و معمولا مبسوط بررسی می کنین. پاسخ سوالی که پرسیدین اگرچه یک بله و خیر ساده اس؛ ولی در تعمیق تعهد هرچه بیشتر پرسشگر در پیگیری و تلاش بی تاثیر نیست.

علیرضت;750850 نوشت:
سلام
من علیرضا هستم

سلام منم از...

[SPOILER]با اجازه ی استاد:
از شاگردای استاد توی این زمینه ام.[/SPOILER]

علیرضت;750850 نوشت:
تو رو خدا کمکم کنید...خیلی نیاز به کمک دارم ..

به راهکارهایی که استاد حامی بزرگوار ارائه می دن، اعتماد کنین و از خودتون قول بگیرین که تک تک روش هایی که در اختیارتون قرار میدن رو با حوصله انجام بدین.

زحمت داره
زحمت داره

ولی:

ارزش داره
ارزش داره
ارزش داره
ارزش داره
ارزش داره
...

یه اصل منطقی وجود داره و اونم اینکه راهکار روانشناسی از طرف یک متخصص متعهد متدین مثل قرص درمانی هست که دکتر تجویز می کنه. به لطف خدا و بازم به لطف خدا اگه درست و مرتب اجرا کردین یا نتیجه می گیرین یا حداقل متوجه موارد تشخیص جدیدتری در خودتون و وضعیت بیماری تون میشین که در مراحل بعدی به درمان کمک میکنه؛ ولی اگه به روش ها عمل نکردین، نباید منتظر نتیجه هم باشین.

با آرزوی موفقیت برای شما.:Gol:

با سلام

بمدت یک هفته بعد نماز عشاء، صد بار سوره ناس را بخوانید تا حالتان بهتر شود!

همیشه بعد نماز صبح، موقع غروب (یا بعد نمازمغرب) و قبل خواب، سه بار سوره فلق و ناس را برای حفظ خود و خانواده تان بخوانید و بعد نماز صبح و عصر هم صد بار استغفار و صلوات بگویید!

ایسنا: نتایج تحقیقات نشان می‌دهد: عصاره آبی گل گاوزبان دارویی مؤثر و بی‌خطر برای درمان بیماران مبتلاء به اختلال وسواسی اجباری است.

مهدی سیاح برگرد دستیار روانپزشكی دانشگاه علوم پزشكی تهران و حاتم بوستانی استادیار گروه روانپزشكی دانشگاه علوم پزشكی اهواز و همكارانشان در این تحقیق به بررسی اثر بخشی و سلامت مصرف عصاره آبی گل گاوزبان با دور ثابت در درمان بیماران مبتلاء به اختلال وسواسی اجباری در یك دوره شش هفته‌یی پرداختند.

پژوهشگران با استناد به یافته‌های این تحقیق تاكید كرده‌اند كه عصاره آبی گل گاوزبان دارویی مؤثر و بی‌خطر برای درمان بیماران مبتلاء به اختلال وسواسی اجباری است، اگرچه مطالعات بیشتر برای تایید آن لازم است.

عرق گل گاو زبان: طبیعت گرم

آرام بخش و نشاط آور-موثر در درمان افسردگی-بیخوابی عصبی-تقویت قلب و اعصاب و جلوگیری از تپش قلب-کاهش دهنده کلسترول خون-از پیری زودرس جلوگیری میکند-موثر در معالجه سوءهاضمه- ورم معده-سینوزیت و نفخ-گریپ-معالجه ورم کلیه(نفریت) تب های دانه ائی- ضد تهوع-درمان اختلال وسواس اجباری.

احتیاط: مصرف گل گاو زبان در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمیشود.
طریقه مصرف: روزی دو فنجان صبح و عصر میل نمایید.

درمان وسواس باید قاطعانه از دارو استفاده بشه ودرکنارش از روان درمانی استفاده بشه،مشکل فقط غصل واینا نیست چون هرچی به جلو بره تو کارهای دیگه ناتوان ترت میکنه، متاسفانه به تنهایی و با حرف زدن وسواس درمان نمیشه،وسواس بر اثر تغییر در یک نوع ماده شیمیایی مغز به اسم سروتونین پیش میاد،سروتونین فعالیت اشتها روحی و روانی رو برعهده داره وکم شدنش باعث وسواس،ترس،هراس اجتماعی فوبی و........میشه،پس کسی که وسواس داره احتمال داره که یکی دیگه از بیماری هایی مربوط به سرتونین رو هم داشته باشه، این همه اطلاعات مفید بهتون دادم که کمتر پزشکی در اختیارتون قرار میده

استاد خودم دیگه خسته شدم.امشب هرچی کردم ک بتونم نمازمو بخونم نشد.قلبا نمازو دوس دارم بدونش روحیم داغون وقتی میخام بخونم از بس اعصابم خورد میشه ک گریه میکنم استاد همه جوره باهاتونم ب شرطی ک پشتمو خالی نکنین.یاعلی منتظر جوابتون هستم .

[="Tahoma"][="DarkGreen"]سلام بر شما

علیرضت;752446 نوشت:
سلام استاد..من وقتی ک نوشته های این سایتو خوندم ب این نتیجه رسیدم ک باید خودم دست ب عمل شم پس نیاز مشورت دارم میخلم کلا این وسواسو بزارم کنار یاعلی روشتونو مو ب مو عمل میکنم ولی تورو ب خدا پشتمو خالی نکنین و تآخر باهام باشین.خودم خسته شدم دیگه.خدا میفرماید هان دل ها آرام گیرد با یاد خدا ولی من تو نماز خیلی از خدا دور میشم ب خاطد وسواس در صورتی ک نمازو دوس نمیتونم نخونم اگه بخامم بخونم ک خودمو زجر میدم خسته شدم دیگه کمکم کنید.منتظرجوابتون هستم..امشبم میخاستم نماز بخونم هرکاری کردم نشد .
.

پس به سخنانم اعتماد مي كنيد
روش هايي را كه گفتم انجام مي دهيد
ببينيد من ادعا نمي كنم وسواست را درمان مي كنم ولي ادعا مي كنم كه اول بايد با خودت آشتي كني و خودت را منبع اثر بداني در درجه او خودت كه پشتوانه خدايي داري.
بيرون زتو نيست هر چه در عالم است
از خود بطلب هر آنچه خواهي كه تويي

روش هاي بنده ممكن است ساده يا مسخره بياييد براي تان ولي ادامه بدهيد ان شالله با هم حركت مي كنيم و فوايدش را خواهي ديد به هرحال بايد قبول كنيم كه براي رسيدن به قله ها سختي ها را بايد تحمل كنيم.

[HL]گام اول[/HL]
شما اهل شوخي هستيد؟ اهل طنز چه طور؟
برنامه خندوانه را مي ديديد؟
از چه برنامه هاي طنز يا هنرپيشه هاي طنز خوشتان مياد؟
اگر بخواهي 10 لطيفه يا شوخي توپ براي ما تعريف كنيد كدام را گزينش مي كنيم؟[/]

سلام علیرضای عزیز

در کنار راهنمایی ها و توصیه هایی که جناب حامی و سایر عزیزان به شما میکنن ، به شما توصیه میکنم حتما فایل صوتی زیر رو گوش بدید...
سخنرانی استاد فاطمی نیا در مورد وسواس هست

ایشون میگه غسل فقط نیم دقیقه طول میکشه

و راه حلهای فوق العاده کاربردی و فوق العاده ساده ای هم میده که با عمل به اونها ، ان شالله، وسواس در زمینه های مختلف ، مثل غسل و طهارت و.... کامل میتونه مرتفع بشه...

ایشون یک نسخه خیلی شفاف و روشنی برای افراد وسواسی داده باشه
اب پاکی رو روی دست همه میریزه و عمل به دستور ساده ای که میده میتونه معجزه کنه.
لحظه ای درنگ نکنید برای گوش دادن به این فایل ارزشمند.

موفق باشی.

http://media.rasekhoon.net/003/pr/h1...khoon.net).mp3

سلام بزرگواران

حامی;752450 نوشت:
گام اول
شما اهل شوخي هستيد؟ اهل طنز چه طور؟
برنامه خندوانه را مي ديديد؟
از چه برنامه هاي طنز يا هنرپيشه هاي طنز خوشتان مياد؟
اگر بخواهي 10 لطيفه يا شوخي توپ براي ما تعريف كنيد كدام را گزينش مي كنيم؟

البته قبل از بحث بنده نكته اي بيان كنم برخي دوستان اشاره كردند كه يعني شما به عنوان يك كارشناس مذهبي اين برنامه ها را مي بينيد كه در آن مثلا به زن جوان نامحرم مي گويند لبخند بزن تا مخاطب نمره بدهد به خنده برتر و...؟

راستش چند روز قبل توفيقي داشتم و نزد استاد عرفانم بودم خدا به ايشان سلامتي و طول عمر بدهد بابام رو ميگم روحاني نيست ولي جسماني هم نيست
مشغول صحبت بوديم تلويزيون هم براي بچه ها روشن بود آقاي روشن پژوه مسابقه اي اجرا مي كرد
بابا نگاهي كردند و با تأسف سري تكان دادند و كه چيه اين برنامه ها و مردم را مشغول چه مي كنند؟ هدف از خلقت ما اين چيزها نيست و....؟
خنديدم و گفت: پدر جان اگر شما به جاي مقام معظم رهبري بوديد به نظرم مي گفتيد به غير از اخبار همه شبكه ها قرآن و سخنراني و ...پخش شود. خنديدند و گفتند خب برنامه سالم اسلامي كم داريم.
گفتم پدر من قبول دارم ولي اين با شرايط و كارشناسان و هنرمندان ما بهترين ها است. البته قبول دارم ما هم نبايد منفعل باشيم بايد براي رفع عيوب نقد سازنده كنيم.
زياد ديده مي شود كه سريال ماه ها و حتي سال ها زحمت كشيده مي شود بعد ما در مقام نقد بدون هيچ امتيازي سريع مي گرديم چند عيب پيدا مي كنيم بعد در تيوب عيب ها باد مي زنيم و آن را بزرگ مي كنيم طوري كه كل آن كار را مي گيرد.
بنده كتابي نوشته بودم بيش از 300 صفحه بود و زحمت زيادي كشيده بودم و مدت زيادي برايش وقت گذاشتم هديه دادم به يك روحاني. از بين همه اينها گشته بود و من را كه ديد گفت مرد حسابي اين چيه اين صفحه نوشته ايد تا هم فيه خالدونم سوخت جيگرم كباب شد
البته بنده تمرين زيادي كرده ام براي نقد پذيري ولي بازم بايد تمرين كنم خيلي خيلي نياز دارم
ولي حالا در نظر بگيريد كسي كه خودش كاري ندارد املاي نانوشته اش غلط هم ندارد.
برنامه خندوانه از جهات زيادي موفق بوده و ما مي توانيم با اصلاح عيوب ان را به كار ببريم
اين برنامه ثابت كرد كه مي توانيم مراسم عروسي و جشن شاد و بدون گناه هم داشته باشيم. بله قبول دارم مواردي بوده كه مثلا به خانم جواني گفته اند روبه روي دوربين لبخند بزنيد اين زشت است خيلي هم زشت است ولي در مقام نقد نبايد بي انصاف باشيم و زحمات زياد را ناديده بگيريم. مي توانيم محترمانه با بيان خوبي ها اين ضعف ها را هم بگوييم. اين طوري هر كس نقد ما را بخواند به عنوان يك خواننده فهيم خود قضاوت مي كند ولي با برخورد چكشي افراد حالت تدافعي مي گيرند.
البته بنده واقعا زمان كم را براي ديدن برنامه تلويزيوني دارم. اگر سريالي را خيلي خيلي دوست داشته باشم قسمت اول و قسمت مياني و قسمت آخر را نگاه مي كنم و يا از ديگران مي پرسم كه چي شد و داستان به كجا رسيد
ولي مقيد بودم برنامه هاي فينال خندوانه را ببينم
البته نقد خودم را در همين سايت و وبلاگم به خنداونه نوشته ام و به ايشان هم ايميل داده ام ‌( اول تشكر، پيشنهاد و بعد انتقاد بود)

از اين كه مي بينم همراه بنده و عليرضا خان هستيد خوشحالم
ممنون مي شوم نظرات و سخنان تان را يادداشت كنيد فراموشتان نشود بعد از گام هايي كه بنده مطرح مي كنم و گزارش هايي كه ايشان مي دهند بيان كنيد.
چون اين طور نظم و سياق بحث به هم مي خورد
ممنون از همراهي و همكاري تون:Gol:

سلامی دوباره.
بله اهل تنطر و شوخی هستم کلا شخصیتی مهربون شوخ دارم حتا موقع ناراحتی هم میخندم تا کسی فکر نکنه ناراحتم..ولی این چند وقته خیلی وسواسن بیشتر شده خیلی ناراحتم
خندوانه رو هم اره قبلا گه گداری نگاه نیکردم.
جک هم خیلی بلدم این جکی ک چند وقته شندیم میشه گفت و خده داره میسه گفت مسخره کردن یک قسمت از مردمات کشورمونه یک طایفه بزرگ ک گفتنشو روا نمیدونم..
بعدش حاج اقا من نمیتونم داءما توی سایت باشم نمیشه ی راه ارتباطی نزدیک تری برای حل مسءله باشه
چون خیلی از حرفارو نمیشه نوشت.و اینجا گفت .
ممنون میشم.

علیرضت;752499 نوشت:
سلامی دوباره.
بله اهل تنطر و شوخی هستم کلا شخصیتی مهربون شوخ دارم حتا موقع ناراحتی هم میخندم تا کسی فکر نکنه ناراحتم..ولی این چند وقته خیلی وسواسن بیشتر شده خیلی ناراحتم
جک هم خیلی بلدم این جکی ک چند وقته شندیم میشه گفت و خده داره میسه گفت مسخره کردن یک قسمت از مردمات کشورمونه یک طایفه بزرگ ک گفتنشو روا نمیدونم..
بعدش حاج اقا من نمیتونم داءما توی سایت باشم نمیشه ی راه ارتباطی نزدیک تری برای حل مسءله باشه
ممنون میشم.

سلام
با کسب اجازه از اساتید
با تلفن 09640 می توانید با اسک دین تماس برقرار کنید
من طرح خریدم طرح همراه اول تا برام ارزون در بیاد چون صحبتم بسیار بسیار طولانی و راجب به مفاهیم فلسفی بود اما متاسفانه این خط اسک دین از طرح همراه اول استفاده نمیکنه و شارژ میخوره!
بهرحال تماس تلفنی خیلی راحتتره فقط هزینه داره

اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

به نام خدا وسلام به دوست عزيز و گرامي

پاسخ به موضوع

احکام وسواس

مسئله 1
: يكى از مهلكات كه مفاسدى بر آن مترتّب مى‏شود و غالباً گناهانى را در بر دارد، وسواس است، و چون وسوسه براى وسواسى يك رذيله است از نظر ما حرام و مبارزه با آن از اوجب واجبات است، و فرقى نيست كه در طهارت و نجاست باشد يا در عبادات، در اعتقادات باشد يا در اعمال، در حقّ اللَّه باشد يا در حقّ النّاس، در كارهاى عبادى باشد يا در كارهاى اجتماعى.

و خلاصه كلام اينكه حالت افراط‌گرى و وسواسى در هر چه باشد، حرام و بايد با آن مبارزه شود تا ريشه‏كن شود، و علامت آن اين است كه زياد شك كند و يا زود يقين كند و از متعارف مردم در شك و يقين بيرون باشد، و همين مقدار كه از حالت متوسّط كه در ميان مردم در كارها متعارف است بيرون رفت و حالت افراط يا تفريط در كارها پيدا كرد، وسواسى است و بايد دست از آن حالت بر دارد، و بر طبق آن حالت عمل نكند.

مسئله 2: براى رفع اين رذيله چاره‏اى نيست جز بى‏اعتنايى به شك بلكه به يقين، و عمل كردن به آنچه بر نفع اوست و به آنچه متعارف ميان مردم است.
مثلاً وسواسى در طهارت و نجاست اگر شك كرد بلكه يقين كرد كه از زمين متنجّس يا از عين نجس به او ترشح شده است، اعتنا نكند، و وسواسى در نماز اگر شك يا يقين كرد كلمه‏اى را غلط گفته و يا چيزى را كم يا زياد كرده است، اعتنا نكند، و وسواسى در حقّ النّاس اگر شك كرد كه مديون كسى است يا دين خود را ادا نكرده است، اعتنا نكند و وسواسى در كارهاى اجتماعى اگر نمى‏تواند تصميم بگيرد، فوراً يك طرف را انتخاب كند و به شك خود بلكه به يقين خود عمل نكند.

مسئله 3: متنجّس براى افراد وسواسى متنجّس نيست، بنابراين مثل گِلها و آب‌هاى در كوچه و برف‌هاى چند روز مانده در كوچه‏ها، گرچه يقين داشته باشد كه برخورد با نجاست نموده است، براى او پاك است و مى‏تواند با همان گِل‌ها و با همان كفش‌ها كه به مستراح رفته است به مسجد برود، و با همان گِلها كه ترشح به لباس يا بدن او كرده است نماز بخواند، و با افراد لاابالى در طهارت و نجاست، گرچه يقين داشته باشد كه آنها نجس هستند، معاشرت كند و از غذاهاى آنها بخورد و حرام است كه بعداً دست و دهان خود را آب بكشد.

مسئله 4 : براى وسواسى حرام است در چيزهايى كه وسوسه او مربوط به آنها است دقت نمايد، بلكه لازم است بدون فكر و بدون تجسّس و بدون تفحّص عمل كند، و به عبارت ديگر چنانكه گفته شد با بى‏اعتنايى كامل برخورد با اين چيزها كند تا به گفته امام صادق (ع) شيطان دست از او بردارد.

با تشکر از کارشناسان اسک دین ( موفق باشید. )

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

علیرضت;752499 نوشت:
سلامی دوباره.
ممنون میشم.

سلام بر شما
اگر حرفي را نمي توانيد در عمومي بزنيد پيام خصوصي بدهيد
گام اول: دفتري براي اين تمرينات داشته باشيد
قرار شد چند لطيفه بنويسيد. اگر از اقوام است مي توانيد نام نياوريد.[/]

حامی;753801 نوشت:

سلام بر شما
اگر حرفي را نمي توانيد در عمومي بزنيد پيام خصوصي بدهيد
گام اول: دفتري براي اين تمرينات داشته باشيد
قرار شد چند لطيفه بنويسيد. اگر از اقوام است مي توانيد نام نياوريد.

سلام و عرض ادب

نمیدانم اصلا اجازه دارم اینجا سوال بپرسم یا باید خودم برای سوالم تاپیک میزدم؟ بهرحال اگر که باید جداگانه تاپیک بزنم به بزرگواری خودتان مرا ببخشید

یکی از دوستان بنده در خواندن نماز شدیدا وسواس داشت و دچار شکیات میشد! طوری که نماز خواندن که باید مومن را به عرش ببرد برایش شده بود یک کار سخت و وحشتناک، که حتی یادش هم او را می ترساند!
یک بار با هم تحریر امام خمینی ره ، آن قسمت هایی را که ایشان شک داشتند خواندیم و خیلی جالب بود که مشکل ایشان در این قسمت مرتفع شد، فهمید شرعا هر جا شک کند باید چه کند و حکمش چیست
اما هنوز مشکل دارد برای تلفظ حروف عربی، آنچنان در نماز خواندن به خود فشار میآورد که گویی دارد خفه میشود:Moteajeb!:
مثلا آنجا که میخواهد حرف ه را تلفظ کند که بعد از آن کسره هست مثل بسم الله الرحمن الرحیم شدیدا دچار نفس تنگی میشود
به نظرتان باید مشکلش را چطور حل کند؟
در غیر نماز راحت تلفظ می کند اما در نماز نه!!!!
واقعا باید او را ببینید که نمازش را با چه مشقتی میخواند!!!!
اگر ممکن است راهنمایی بفرمایید، نتوانستم او را راضی کنم با مرکز شما تماس برقرار کند، حالا خودم می توانم کاری کنم برایش؟ در حالی که خودش هم از بنده کمک خواسته است

با تشکر

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

مفلحون;753881 نوشت:
سلام و عرض ادب

نمیدانم اصلا اجازه دارم اینجا سوال بپرسم یا باید خودم برای سوالم تاپیک میزدم؟ بهرحال اگر که باید جداگانه تاپیک بزنم به بزرگواری خودتان مرا ببخشید

یکی از دوستان بنده در خواندن نماز شدیدا وسواس داشت و دچار شکیات میشد! طوری که نماز خواندن که باید مومن را به عرش ببرد برایش شده بود یک کار سخت و وحشتناک، که حتی یادش هم او را می ترساند!
یک بار با هم تحریر امام خمینی ره ، آن قسمت هایی را که ایشان شک داشتند خواندیم و خیلی جالب بود که مشکل ایشان در این قسمت مرتفع شد، فهمید شرعا هر جا شک کند باید چه کند و حکمش چیست
اما هنوز مشکل دارد برای تلفظ حروف عربی، آنچنان در نماز خواندن به خود فشار میآورد که گویی دارد خفه میشود
مثلا آنجا که میخواهد حرف ه را تلفظ کند که بعد از آن کسره هست مثل بسم الله الرحمن الرحیم شدیدا دچار نفس تنگی میشود
به نظرتان باید مشکلش را چطور حل کند؟
در غیر نماز راحت تلفظ می کند اما در نماز نه!!!!
واقعا باید او را ببینید که نمازش را با چه مشقتی میخواند!!!!
اگر ممکن است راهنمایی بفرمایید، نتوانستم او را راضی کنم با مرکز شما تماس برقرار کند، حالا خودم می توانم کاری کنم برایش؟ در حالی که خودش هم از بنده کمک خواسته است

با تشکر

سلام عليكم
خب اين سؤال را در تاپيك جداگانه طرح كنيد
ممنون[/]

موضوع قفل شده است