جمع بندی به عنوان یک پزشک چگونه درآمد حلال داشته باشم؟

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
به عنوان یک پزشک چگونه درآمد حلال داشته باشم؟

سلام.
سوالی داشتم که من بعنوان یه پزشک د ر جامعه، چطور باید در شغل خودم در بیمارستان و کشیکهاش، و در درمانگاه و مطب کار کنم تا درآمدی که از این طریق به دست میارم حلال باشه و مشمول پول حرام نشه؟

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد بصیر

[="Tahoma"][="Blue"]

mehrant;750291 نوشت:
سوالی داشتم که من بعنوان یه پزشک د ر جامعه، چطور باید در شغل خودم در بیمارستان و کشیکهاش، و در درمانگاه و مطب کار کنم تا درآمدی که از این طریق به دست میارم حلال باشه و مشمول پول حرام نشه؟

باسلام و عرض ادب خدمت شما پزشک گرامی و خدمتگزار ارجمند
ان شاءالله همین که شما به هدف خدمت رسانی به خلق خدا در این مراکز پزشکی خدمت گزاری می کنید، درآمدتتان حلال است و مشکلی نخواهد داشت.
اما لازم است که طبق قوانین عمل نموده، از گرفتن دست مزد، بیش از مبلغ تعیین شده و خارج از ضوابط، عمل ننمایید، اگر کسی توانایی مالی ندارد، از خدمت رسانی به او کوتاهی نکنید، بلکه بر او تخفیف دهید، حتی در صورت امکان و تواناییِ خودتان، مبلغی از او اخذ ننمایید.
در ارتباط با بیماران و پرستاران و خدمتگزاران دیگر، جانب احتیاط در برخورد را نگهدارید تا اختلاط با جنس مخالف پیش نیاید و حرمتها شکسته نشود.[/]

دکتر سلام :Nishkhand:

من فراتر از داشتن درامد حلال ، چند تا مطلب میخواستم بگم

یکی اینکه هر روز که میخوای بری سرکار ، هدف و نیتت رو قرب الهی بزار ، توی شغل شما ، علیرغم اینکه ظاهرا همه در حال خدمت رسانی هستند ولی نیت و هدف از این شغل خیلی میتونه ارزش عمل رو کم و زیاد کنه.

دوم اینکه ان شالله زمانیکه تجربه ات بیشتر شد ، یک روز در هفته یا مثلا یک ماه در سال رو صرف خدمت رسانی به مناطق محروم بصورت رایگان کن .

سوم اینکه بعدها که وضعت خوب شد ، یعنی خیلی خوب شد ، اونقدر که به درامد طبابتت نیازی نداشتی ، هر مریضی که ویزیت کردی ، احساس کردی نیازمند و مستضعف هست به منشیت اطلاع بده ، پول ویزیت رو بهش برگردونه.

چهارم اینکه خیلی مهمه که یک پزشک در اولین ویزیتها بتونه مریضی بیمار رو تشخیص بده ، متاسفانه بعضی پزشکها هستن ، بعد دو سه بار دیدن مریض و چندین نوع عوض کردن دارو ، میتونن پی به مریضی و نوع دارو ببرن ، بهرحال تا جاییکه میشه باید پزشک سعی کنه در همون دفعه اول بیماری رو تشخیص بده تا هزینه اضافی بابت دارو و ویزیت به بیمار تحمیل نشه ، یکی از راهکارها برای حل این مشکل اینه که پزشک تا جایی که میتونه از طریق مطالعه و درگیر شدن عملی با کار ، دانش خودش رو افزایش بده ، پس تا جاییکه میتونی ، زمانهای اضافیت رو صرف افزایش علم و تجربه خودت بکن. بهر حال فرق هست بین شغل شما از لحاظ حساسیت با یک کاسب ساده ... پس به همون نسبت باید فرق باشه در نوع کیفیت بهره بری از زمان بین شما و یک کاسب ساده.

راسش من خودم به شخصه دوست داشتم اگه دکتر میشدم تمام وقت وانرژی ودانشم رو فقط برای افراد نیازمند ومناطق محروم میزاشتم
چون دارم میبینم چقدر ادمهای ناتوان وبی بضاعتی در گوشه وکنار این کشورمون داریم که هزینه یک بار دکتر رفتن رو هم ندارن.
چقدر خوب میشد اگه خیلی از پزشکای ما به جای کیسه دوختن برای پول جمع کردن از این ادمای بدبخت خمس وزکات علمشون با وقت گذاشتن بدون هیچ چشم داشتی برای این ادما پرداخت میکردن
یه بار توی مناطق عشایر نشین دیدم که پزشکی تحصیل کرده خارج همه وقت وعمرش گذاشته بود برای این ادما بدون اینکه کمترین هزینه ای دریافت کنه وواقعا جای همچین پزشکای فداکاری توی جامعه ما خیلی خالیه!
من خودم بارها وبارها شده به خاطر نداشتن هزینه درمان خیلی از مشکلات جسمی واقعا از رفتن به مطب دکتر امتناع کردم اکثرا هم به خاطر دریافت ویزیت خیلی بالای اونها که پول ودارو ازمایشات سر سام اور اونها به کنار که شاید ضروری هم نباشه.
شما هم به نظرم به عنوان یه دکتر سعی کنید در تمام دوره فعالیتتون وجدان کاری رو درنظر داشته باشید همنوعان خودتون بخصوص اونایی که تونایی مالی ندارن رو دریابید.
به قول دوستان یه زمانی رو هم صرف ویزیت بیماران مناطق محروم کنید مطمئن باشید خدا برکت زیادی به زندگی وکارتون میبخشه!

اره اگه بتونین حداقل یک روزدرهفته رواصلاپول ویزیت ازکسی نگیریدعالیه وهمینطورروزای دیگه ازادمای فقیرپول ویزیت نگیرید.
من خودم ارزومه بتونم بیمارستان که فقط مال زایمان باشه میزدموهمه امکانات شهرمثلاتهرانوتوشهرخودم بوجودمیاوردم.
وازفقیرااصلاپول نمیگرفتم.
(ارزوبرجوانان عیب نیست.خداروچه دیدی شایدتونستم)

خوب اینایی که میفرمایید خوبه ولی یه پزشک برای اینکه یه مرکز درمانی یا مطب بزنه نیاز به گرفتن مجوز داره و باید تحت نظر وزارت بهداشت کار کنه
خوب همه جا و برای همه کاری که مجوز نمیدن....

سوالم بیشتر این بود که وقتی در بیمارستان کشیک هستیم و به ازای اون داریم حقوق دریافت میکنیم، و یا وقتی در یه مطب یا درمانگاه کار میکنیم و هر فردی حق ویزیت میپردازه چطور باید عمل کنم که این درآمدها حلال باشه؟ مصداق پول حرام و کم فروشی نشه؟
اصلا کم فروشی در حیطه کاری ما چه جوریه؟

mehrant;750952 نوشت:
فردی حق ویزیت میپردازه چطور باید عمل کنم

سلام اقادکتر
چیزی که مردم معمولاگله دارن اینه:هنوزحرفموتااخرنگفتم دارورونوشته ومیگه نفربعدی و2دقیقه هم نشدپیش دکترباشیم.
خودمممممممممم ازاخبارشنیدم که 10یا15دقیقه خوب یادم نیست که پزشک عمومی بایدبرای هربیماروقت بذاره.لطفااینوحتمارعایت کنید.یابذاریدمریض همه حرفاشوبگه بعدنسخه بنویسین.
فشارو...رواگه نیازه بگیریدواقعابعضی دکترااصلانه سوال میپرسن نه معاینه میکنن تااخرهم حرف مریضوگوش نمیدن نوبت نفربعدی میشه.
یاداخل اتاق چندمریضوباهم میفرستن.این یعنی چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خوب شایدمریض نخوادمریضیشوبقیه بدونن.

mehrant;750952 نوشت:
سوالم بیشتر این بود که وقتی در بیمارستان کشیک هستیم و به ازای اون داریم حقوق دریافت میکنیم، و یا وقتی در یه مطب یا درمانگاه کار میکنیم و هر فردی حق ویزیت میپردازه چطور باید عمل کنم که این درآمدها حلال باشه؟ مصداق پول حرام و کم فروشی نشه؟
باسلام

کم فروشی درحیطه کاری شما مثلا دکتر مطمئنه که با یکبار ویزیت بیماری شخص بهبود

پیدا میکنه ولی برای پول ،اونو الکی دوسه باربلکه هم بیشتر درمانشو عقب میندازه ..این یکی

از کم فروشی دکترهاست .یکی دیگه هم دکتر مطمئنه که نمیونه شخص بیمار رو درمان کنه

یا به اصطلاح تخصصشو نداره اما باز ویزیتش میکنه

جراحی در شهر ما هست که حدود 10 ساله بدون دریافت هزینه جراحی اقدام به جراحی افرادی که توان مالی برای پرداخت هزینه ندارند میکنه.ایشون جراح عمومی هستند.
پزشک دیگری هم داریم که چهارشنبه و پنج شنبه بدون ویزیت اقدام به معاینه بیماران میکنه و افراد که توان مالی خوبی ندارند این 2 روز مراجعه میکنند.ایشون هم بیش از 12 سال میشه که چنین کاری میکنند.

[="Tahoma"][="Blue"]

mehrant;750952 نوشت:

مصداق پول حرام برای گرفتن ویزیت اینه که نتوانید پی به مشکل او ببرید و نتوانید او را درمان کنید، و داروهای احتیاطی و بیخود بنویسید و پول این بیمار را پس ندهید و به جای این که او را به طبیب حاذقی ارجاع دهید، نسخه برایش بتراشید.
همچنین به اندازه کافی برای او و شناخت بیماری او وقت نگذارید و تمام تلاش و علم خود را به کار نبرید.
با این وجود مبلغ دریافتیِ شما، حرام خواهد شد.(البته اگر بیمار راضی به هزینه باشد اشکالی ندارد)[/]

سوال

جواب
باسلام و عرض ادب خدمت شما پزشک گرامی و خدمتگزار ارجمند
ان شاءالله همین که شما به هدف خدمت رسانی به خلق خدا در این مراکز پزشکی خدمت گزاری می کنید، درآمدتتان حلال است و مشکلی نخواهد داشت.
اما لازم است که طبق قوانین عمل نموده، از گرفتن دست مزد، بیش از مبلغ تعیین شده و خارج از ضوابط، عمل ننمایید، اگر کسی توانایی مالی ندارد، از خدمت رسانی به او کوتاهی نکنید، بلکه بر او تخفیف دهید، حتی در صورت امکان و تواناییِ خودتان، مبلغی از او اخذ ننمایید.
در ارتباط با بیماران و پرستاران و خدمتگزاران دیگر، جانب احتیاط در برخورد را نگهدارید تا اختلاط با جنس مخالف پیش نیاید و حرمتها شکسته نشود.
مصداق پول حرام برای گرفتن ویزیت اینه که نتوانید پی به مشکل او ببرید و نتوانید او را درمان کنید، و داروهای احتیاطی و بیخود بنویسید و پول این بیمار را پس ندهید و به جای این که او را به طبیب حاذقی ارجاع دهید، نسخه برایش بتراشید.
همچنین به اندازه کافی برای او و شناخت بیماری او وقت نگذارید و تمام تلاش و علم خود را به کار نبرید.
با این وجود مبلغ دریافتیِ شما، حرام خواهد شد.(البته اگر بیمار راضی به هزینه باشد اشکالی ندارد)

موضوع قفل شده است