جمع بندی رفتار ناشایست مادر در خانواده

تب‌های اولیه

4 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رفتار ناشایست مادر در خانواده

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

با سلام و عرض ادب

من مادر مذهبی ای دارم ولی متاسفانه روابط خوبی با من که 18 سالمه و دو خواهر کوچیکترم و پدرم ندارن.
خیلی موقع ها وقتی با خاله هام صحبت میکنن به پدرم فحاشی میکنن و پشت سرشون خیلی حرف میزنن من خیلی از این رفتار مادرم عذاب میکشم.
وقتی بهشون میگم هزار تا دلیل میارن. پدرم تحصیلات بالایی دارند ولی مادرم نه . پیش اومده که پدرم مادرم رو تحقیر میکنن و باعث رنجش خیلی زیاد مادرم شدن ولی بهرحال پدرم با خیلی از رفتار های بد مادرم کنار اومدن از جمله پرخاشگری، سردی ، نداشتن فعالیت اجتماعی مثلا مادرم برای کار های خودشون هم حاضر نیستن بانک برن یا از این قبیل...
پدرم ما و مادرم رو عزیزم جانم دخترم عزیز دلم خطاب میکنن ما رو در اغوش میگیرن و محبت میکنن ولی مادرم اصلا اصلا اینطور نیستنرم مامانم ...
یکی از خواهرانم 14 سالشه و سن حساسی داره به من میگفت چون من هر چی به مامان میگم میره به خواهراش میگه منم هیچ چی بهش نمیگم . به مادرم که گفتم گفتن که خاله هاتونن دیگه مگه چیه؟؟
مادرم باز برای خواهر کوچیکترم که کلاس اوله وقت بیشتری میذاره از لحاظ درسی ولی اخلاق خیلی خوبی باهاش نداره خیلی موقع ها.
مادرم تقریبا وقت زیادی رو البته نه خیلی زیاد با گروه های مذهبی و طب سنتی تلگرام میگذرونند ولی افسوس از بکار بردن اخلاق حسنه ای که از این گروه ها یاد میگیرند در زندگیشون...
مادرم از بس به تمیزی خونه اهمیت میدن گاهی حال غذا درست کردن برای ما رو ندارن حتی اخر هفته ها که پدرم هم خونه اند...
من امسال کنکور دارم و متمرکز رو درسم هستم و انصافا مامانم خیلی هوامو از لحاظ تغذیه بین درس ، سکوت خونه و تشویق برای هدفم دارن...
نکات مثبتی دارن مامانم و من هم خیلی دوسشون دارم ولی رفتار های بدشون خیلی اذیتم میکنن.
من اصلا دوست ندارم که مامانم به خواهراش به بابام میگه سگ...
میشه بگید من باید چیکا رکنم تا وضع زندگیمون بهتر شه؟؟؟؟

با تشکر

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

با سلام
اینکه نگران هستید شما را درک میکنیم،اینکه دوست دارید برخورد و رفتارها خوب در خانواده برقرار شود،معلوم هست فرد منطقی هستید،اینکه از نعمت پدر و مادر بهره مند هستید،جای شکر است.
اما نسبت به رفتار مادر گرامی شما:
عوامل مختلفی در شکل گیری شخصیت و اخلاق مادرتون می توانند دخیل باشند،و همین طور نمی توان تشخیص داد،و بهتر بود بیشتر از خصلت ها و عواملی که باعث به وجود آمدن او شده را توضیح می دادید.
آنچه مفروض است عواملی مثل:
1. خستگی بر اثر کار بیش از حد در خانه
خستگی حوصله را از انسان می گیرد و بر رفتار فرد اثر می گذارد،پس:
بهتر است در منزل تقسیم کار بکنید و کمک کنید،مثلا: در آشپزی و نظافت خانه و مسائل دیگر و...
این فعالیت شما باعث آرامش و خوشحالی و ایجاد رابطه صمیمی شما با مادرتون خواهد شد.
2. احتمالا به خاطر فاصله موقعیتی با پدرتون نگران است(از لحاظ تحصیلات)
و این نگرانی باعث به هم ریختگی و برخورد ناراحت کننده می تواند باشد.
اگر این احساس است باید پدر تون او را بیشتر محبت کند و شما هم از رابطه و محبت و علاقه پدرتون نسبت به مادر توضیح دهید،تا از نگرانی حارج شود.
3. عدم اهمیت به حرف و گفته های مادر
گاها به خاطر اینکه فرزندان خیلی به حرف مادرشون گوش نمی کنند باعث ناراحتی و ایجاد فاصله بین آنها خواهد شد.(هر چند احتمالش کم است،چون مادران فطرتا عاشق فرزندانشان هستند)
پس با حفظ حرمت و ادب سعی کنید به حرف های او اهمیت بدهید(همه)
4. نداشتن رابطه خوب با پدر و یا فامیل های پدر
شاید پدرتون با کنایه یک حرفی را بزند و او را ناراحت و دلسرد کند،همین در رفتار او تاثیر می گذارد،خوب با این وضع رفتارش تند خواهد شد.
5. عدم رضایت از زندگی
6. تامین نشدن خوسته ها و نیازها
...........
اما پیشنهاد ما به شما:
1. شما با هم در مجموع خواهران و پدر خانواده تصمیم بگیرید،که مهر و محبت خودتان را نسبت به مادر بیشتر کنید.
2. کاری کنید که او با شما اظهار هم دردی کند،برای او قوت قلب باشید،به حرفهایشان اهمیت بدهید،با جان و دل و حوصله به حرفهایشان گوش کنید(هر اعتراضی و انتقادی به گفته او بلا فاصله نداشته باشید ،می تونید بعدا بگید این طوری نیست)
3. از پدر بخواهید برنامه مسافرت،تفریح و ...برای خانواده در نظر بگیرید.
4. او را برای ورزش و پیاده روی و خرید از بازار با همدیگر ترغیب و تشویق کنید.
5. نسبت به نشاط او همگی تلاش کنید.
6. از پدر بخواهید که برای مادرتون حتما کادو بگیرد و ابراز محبت کند.
7. نسبت به کارهای او صحبت با دیگران (خصوصا با خواهرنش)اعتراض نکنید.
8. کاری کنید که صحبت و گفتگو با همدیگر در محیط خانواده با همدیگر بیشتر و صمیمی تر باشد(مثلا: چند تا جک درست حسابی یا داستان خوب پیدا کنید دور هم بگویید و با هم گفتگو داشته باشید.
9. شما مدیریت کنید.
می توانید با او درد و دل کنید و به او کمک کنید متوجه رفتارش باشد.(البته به صورت غیر مستقیم)
موقعی که ناراحت است از او بخواهید به شما بگویید،او را ببوسید،احترام و محبت خودتان را زیاد کنید آن موقع خیلی از مشکلات حل خواهد شد.

پرسش:
من مادر مذهبی ای دارم ولی متاسفانه روابط خوبی با من که 18 سالمه و دو خواهر کوچک ترم و پدرم (که تحصیلات بالاتری هم داراست) ندارند، به نظرتون من چه کار کنم، لطفا راهنمایی کنید؟

پاسخ:
عوامل مختلفی در شکل گیری شخصیت و اخلاق مادرتون می توانند دخیل باشند، و همین طور نمی توان تشخیص داد، و بهتر بود بیشتر از خصلت ها و عواملی که باعث به وجود آمدن او شده را توضیح می دادید.

آنچه مفروض است عواملی مثل:
1. خستگی بر اثر کار بیش از حد در خانه:
خستگی حوصله را از انسان می گیرد و بر رفتار فرد اثر می گذارد، پس:بهتر است در منزل تقسیم کار بکنید و کمک کنید، مثلا: در آشپزی و نظافت خانه و مسائل دیگر و ... این فعالیت شما باعث آرامش و خوشحالی و ایجاد رابطه صمیمی شما با مادرتون خواهد شد.

2. احتمالا به خاطر فاصله موقعیتی با پدرتان نگران است (از لحاظ تحصیلات) و این نگرانی باعث به هم ریختگی و برخورد ناراحت کننده می تواند باشد.
اگر این احساس هست، پس باید پدرتان او را بیشتر محبت کند و شما هم از رابطه و محبت و علاقه پدرتان نسبت به مادر توضیح دهید، تا از نگرانی خارج شود.

3. عدم اهمیت به حرف و گفته های مادر:
گاها به خاطر اینکه فرزندان خیلی به حرف مادرشان گوش نمی کنند باعث ناراحتی و ایجاد فاصله بین آنها خواهد شد. (هر چند احتمالش کم است، چون مادران فطرتا عاشق فرزندانشان هستند) پس با حفظ حرمت و ادب سعی کنید به حرف های او اهمیت بدهید (همه)

4. نداشتن رابطه خوب با پدر و یا فامیل های پدر:
شاید پدرتان با کنایه یک حرفی را بزند و او را ناراحت و دلسرد کند، همین در رفتار او تاثیر می گذارد، با این وضع رفتارش تند خواهد شد.

5. عدم رضایت از زندگی.

6. تامین نشدن خواسته ها و نیازها:

اما پیشنهاد و راهکار ما به شما:
1. شما با هم در مجموع خواهران و پدر خانواده تصمیم بگیرید، که مهر و محبت خودتان را نسبت به مادر بیشتر کنید.
2. کاری کنید که او با شما اظهار هم دردی کند، برای او قوت قلب باشید، به حرفهایشان اهمیت بدهید، با جان و دل و حوصله به حرفهایشان گوش کنید (هر اعتراضی و انتقادی به گفته او بلا فاصله نداشته باشید، می تونید بعدا بگویید این طوری نیست)
3. از پدر بخواهید برنامه مسافرت، تفریح و ...برای خانواده در نظر بگیرید.
4. او را برای ورزش و پیاده روی و خرید از بازار با همدیگر ترغیب و تشویق کنید.
5. نسبت به نشاط او همگی تلاش کنید.
6. از پدر بخواهید که برای مادرتان حتما کادو بگیرد و ابراز محبت کند.
7. نسبت به کارهای او صحبت با دیگران (خصوصا با خواهرنش) اعتراض نکنید.
8. کاری کنید که صحبت و گفتگو با همدیگر در محیط خانواده با همدیگر بیشتر و صمیمی تر باشد (مثلا: چند تا جک درست حسابی یا داستان خوب پیدا کنید دور هم بگویید و با هم گفتگو داشته باشید.)
9. شما مدیریت کنید.
می توانید با او درد و دل کنید و به او کمک کنید متوجه رفتارش باشد. (البته به صورت غیر مستقیم)
موقعی که ناراحت است از او بخواهید به شما بگویید، او را ببوسید، احترام و محبت خودتان را زیاد کنید آن موقع خیلی از مشکلات حل خواهد شد.

_ نتیجه گیری:
عوامل را شناسایی کنید، در عین حال شما او را درک کنید، مهر و محبت و احترام را بیشتر کنید، در موقعیت های مناسب می توانید خواسته ها و انتظارات خودتان را بیان و مطرح کنید. فضای خانواده را مدیریت کرده و سعی کنید مهر و عاطفه را در کانون خانواده بیشتر کرده و نسبت به کارهای منزل همگی همت بکنید، و نگذارید مادرتان زیاد دچار زحمت و سختی شود.

موضوع قفل شده است