صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: اثبات منطقی و ریاضیاتی و فیزیکی خداوند (بحث و نظرات)

علاقه
    برنامه نویسی
    نوشته
    211
    حضور
    14 روز 8 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    12
    صلوات
    557

راهنما اثبات منطقی و ریاضیاتی و فیزیکی خداوند (بحث و نظرات)

باسمه تعالی

سلام

چون در تاپیک:

اثبات منطقی و ریاضیاتی و فیزیکی خداوند

فقط اصل مقاله ارائه می شود لذا تصمیم گرفتم در تاپیکی دیگر به بحث و گفتگو و تبادل نظر بپردازیم

بنابراین درخواست دارم ابتدا شما این مقاله را مطالعه نمایید و سپس به بحث و گفتگو بپردازیم

و پیشاپیش از توجه شما به این مقاله تشکر می کنم...

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت ببرید...

التماس دعا

ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۴/۰۸/۱۶ در ساعت ۱۹:۳۳

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تفکر
    نوشته
    1,131
    حضور
    58 روز 23 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    2211

نقل قول نوشته اصلی توسط ++Hadi++ نمایش پست ها
    باسمه تعالی
    اثبات وجود خداوند بزرگ به روش های گوناگون علمی
    بخش 2
    در این مقاله سعی می کنیم بیشتر به موضوع براهین نظم بپردازیم.
    در کتاب توحید مفضل، امام صادق (ع) به مورد خاصی اشاره نموده اند که باب جدیدی را در حوزه اثبات وجود خدا باز کرده است و آن مطلب عبارت است از اینکه چگونه منکرین خدا با دیدن یک چرخ آسیاب نمی توانند ادعای تصادفی بودن ساخت آنرا باور کنند ولی با دیدن چرخ فلک(آسمان-زمین و ...)، گمان می کنند تماما به تصادف و بدون نیاز به خدایی خالق، آفریده شده است.
    این مطلب، عمقی به درازای اعماق اقیانوس های عالم دارد.
    استنباط ها و مثالهای زیبایی که می توان از آن برداشت کرد:
    چگونه می توان به طرق عقلی پذیرفت که مجسمه ای زیبا و صیقلی یا کتاب دیوان حافظ یا یک دستگاه موبایل اپل از وسط یک پدیده تصادفی بزرگ یا یک انفجار مهیب (مانند آتشفشان) یا از میان یک گردباد عظیم به وجود آید؟ آیا می توان نتیجه ای غیر از فروپاشی و طغیان و خرابی را حاصل از انفجار یا گرد باد یا ... دانست؟ آیا احتمالات ناچیز را می توان پایه خلقت این همه نظم عالم دانست؟
    فرد هویل: اعتقاد به خلقت تصادفی مانند آنست که قائل باشیم با وزیدن گردبادی مهیب به داخل یک انبار آهن قراضه، یک هواپیمای بوئینگ 747 پدید آید. این موارد از منظر عقل و شهود و بدیهیات، سخت و نشدنی هستند. اگر از منظر علم احتمال، نتوانیم بگویم نشدنی، بلکه می توانیم بگوییم احتمالاتی بینهایت ضعیف در حدی که ریاضیات، آنها را تقریبا برابر احتمالات صفر می داند.
    چرا که خلقت هر کدام از موارد مذکور، یک مرحله ای نمی باشند، بلکه مرحله به مرحله می باشند، برای رسیدن به هر مرحله ای باید مراحل قبل با موفقیت طی شوند.
    مسأله:
    فرض کنیم برای بوجود آمدن شیی با نام Object سه مرحله نیاز است :
    مرحله اول: احتمال موفقیت در این مرحله 1 بر روی عدد بینهایت بزرگی مانند n است.
    مرحله دوم: احتمال موفقیت در این مرحله 1 بر روی عدد بینهایت بزرگی مانند m است.
    مرحله سوم: احتمال موفقیت در این مرحله 1 بر روی عدد بینهایت بزرگی مانند p است.
    پس برای خلقت شی object باید احتمالی ناچیزی در حد عدد زیر به وقوع بپیوندد:
    c_Object=1/(n*m*p) 1
    حال اگر فرض کنید n برابر است با 10 به توان 100 و m برابر است با 10 به توان 200 و p برابر است با 10 به توان 300، پس احتمال به وجود آمدن شی p برابر می شود با 1 بر روی 10 به توان 600. یعنی عددی بزرگ با تعداد 600 صفر را در نظر بگیرید و بدانید موفقیت در این آزمون یعنی بوقوع پیوستن تصادفی یک عدد از میان این همه اعداد. آن هم نه به سادگی انتخاب تصادفی یک عدد از میان 10 به توان 600 گزینه، بلکه باید مرحله به مرحله، مرحله اول با موفقیت تمام شده و به مرحله دوم برسیم، مرحله دوم نیز با موفقیت تمام شده و بعد به مرحله سوم برسیم، و مرحله سوم نیز با وفقیت تمام شود. چرا که این بازی، یک بازی سه مرحله ای است.
    ساخت شی object مفروض، بسیار ساده است و تنها سه مرحله دارد...
    به نظر شما ساخت یک هواپیما به تصادف چند مرحله دارد؟
    حال به نظر شما ساخت یک فیل به تصادف چند مرحله دارد؟
    به نظر شما ساخت یک انسان به تصادف چند مرحله دارد؟؟؟!!!!
    البته منکرین خدا، زمانی بالغ بر 14 میلیارد سال و تعداد ذراتی به وسعت کل عالم و پدیده ای به وسعت انفجار مهابانگ یا بیگ بنگ تئوری را منجر به توجیه این تصادفات و بوجود آمدن جهان تصادفی با این همه نظم می دانند.
    سوالی فلسفی: با دادن آوانس به شما و قرار دادن شعوری دانا به وسعت کل انسانهای جهان به جای خلقت تصادفی بی شعور، چگونه می توان خودآگاه و شعور انسانی را مهندسی کرد و شروع به ساخت آن کرد؟ چگونه می توانم به گوشی موبایلم، شعور و خود آگاهی در حد انسان دهم که فقط و فقط، بتواند خویش را از درون حس کند؟ یا چگونه عضوی یا انسانی بسازم که خویش را از درون حس کند؟ خود آگاه خویش را داشته باشد؟
    در مراحل بعد به این مطلب خواهیم رسید که خودآگاه انسان، راهی به سوی پی بردن خداگاه انسانی است.
    ادامه دارد...
    سلام ...
    به نظر من مسیر اشتباهی رو برای محاسبه احتمال بوجود آمدن انسان بر اساس تصادف پیش روی گرفته این ...
    اگر آقای وایسلی گوجا بودند فکر میکنم میتونستند بهتر اساس بحثتون رو به چالش بکشن ...
    ولی به صورت ساده ...
    همکنون ما نرم افزارهایی داریم که بر اساس هوش مصنوعی نوشته شده اند .
    این نرم افزارها در ابتدا از یک هسته بسیار بسیار ساده تشکیل شدند .
    مثلا 2000 بایت کد .
    ولی این روتین ها طوری نوشته شده اند که به صورت بازگشتی میتونند خودشون رو اصلاح کنند ... یاد بگیرند ،،،
    نرم افزار یاد میگیرد . بزرگ میشود و خودش را upgrade میکند . و به مرور زمان تبدیل به ماشینی بسیار بسیار هوشمند میشود . و کد upgrade شده ان ممکن است به 200000000000000000000000000 بایت برسه .

ممکن هست بدن انسان از یک هسته اولیه با 1000 ملکول با نظمی خاص بوجود امده باشد .... ولی این ساختار به گونه ای باشد که بتواند خودش خودش را updrate کند . یاد بگیرد . و ...

بنابراین احتمال بوجود آمدن تصادفی انسان با چنین فرضی و با چنین نمونه آماری راحت به 1 میرسد .
    ویرایش توسط لی لی ت : ۱۳۹۴/۰۷/۲۴ در ساعت ۲۲:۱۲

5. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعه .. ورزش
    نوشته
    1,586
    حضور
    52 روز 8 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    158
    صلوات
    5441

با سلام

بهر حال اون Function ها یا Procedure ها یکی باید تعریف کرده باشه تا بعد بصورت بازگشتی عمل کنن ...

همین که خلق کننده ای پشت این کد نویسی عظیم هست خودش یک مساله ی بزرگه ...
    خدانگهدار اسکدین

7. صلوات ها 7

علاقه
    تفکر
    نوشته
    1,131
    حضور
    58 روز 23 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    2211

نقل قول نوشته اصلی توسط مشک نمایش پست ها
    با سلام

بهر حال اون Function ها یا Procedure ها یکی باید تعریف کرده باشه تا بعد بصورت بازگشتی عمل کنن ...

همین که خلق کننده ای پشت این کد نویسی عظیم هست خودش یک مساله ی بزرگه ...
    سلام ...
    ببینید ... فرض کنید برای بوجود امدن هسته اولیه ای که هوشمند باشه و بتونه خودش خودش رو اپگرید کنه 1000 ساختار به صورت منطقی وجود داشته باشه . یعنی ما در دنیا بتونیم 1000 هسته اولیه تعریف کنیم که این هسته ها خصوصیت فراگیری داشته باشند .

مثلا یکی از این ساختارها قرار داشتن 1000 ملکول با ترتیبی خاص در کنار هم باشه ...
    یه زمانی هست که یک شعورمحض میشنه اینها را در کنار هم قرار میده و این موجود زن ه رو بوجود میاره
    و یه زمانی هست که مواد در چرخ گوشت طبیعت در گوشه ای از دنیا با این ترکیب به صورت تصادفی قرار میگیرند .

در این صورت احتمال بوجود امدن چنین ترکیبی با چنین نمونه اماری .... راحت به یک میرسه .
    نمیدونم DNA کامپیوترها رو میشناسی یا نه و اینکه چگونه DNA Computer ها میتونند مسایل بسیار بسیار سخت رو حل کنند .
    مسایلی هستند که دارای ساختارهای بسیار بسیار سخت میباشند و حل اونها توسط سوپر کامپیوترهایی که همکنون داریم شاید ماهها زمان ببره
    ولی حل اینگونه مسایل توسط چنین کامپیوترهایی به زیر 1 روز میرسه ... ( مانند حل مسایل فروشنده دوره گرد و مساله پل ها )

برای حل این مسایل صورت مساله رو تبدیل به ساختاری ژنتیکی میکنند و صورت مساله را تبدیل به ساختاری DNA مانند میکنند و هزاران رونوشت از آن میگیرند و صورت مساله را در درون منبعی از سیتوزین . دنین . گوانین قرار میدهند .

هراران و هزاران بار طبیعت سعی میکند مساله رو حل کنه ولی نمیتونه ... ولی در نهایت یکی از اون ساختارها به صورت تصادفی مساله رو حل میگنه ... بعد از حل مساله ... محتویات درون شیشه رو در درون ماشینهایی خاص میریزند ... و ماشین جواب را از رویه ساختارهای بوجود اومده استخراج میکنه

بدون اینکه یک شعوری مساله ای به چنینی دشواری رو حل بکنه ... طبیعتDNA کامپیوتزها مساله رو حل میکنه

9. صلوات ها 3

علاقه
    مطالعه .. ورزش
    نوشته
    1,586
    حضور
    52 روز 8 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    158
    صلوات
    5441

خب عزیزم ... من حرفی ندارم که موافقم با قدرت پردازش موازی و همزمان ابرکامپیوترها ..

اما قربونت برم ، کی این برنامه رو نوشته ؟؟؟؟ بله سر در میارم الحمدالله و متوجه صحبتتون هستم ... موقع نوشتن این برنامه ها گروهی میشینن و هرکدام بخشی از مساله رو بررسی میکنن که چطوری بتونن توابع بازگشتی رو به این صورت برنامه ریزی کنن ... و بعد روی نرم افزارهای مدیریتی فلوچارت رو پیاده میکنن و بر اساس اون هر گروه شروع به نوشتن بخشی میکنه و بعد بهم میچسبونن و میشه هر سیستم عظیمی که حالا اسمش هر چی که میخواد باشه ، باشه ...

صحبت من روی خالق این هوش مصنوعی هست ، نه عملکرد ... کافیه یکی از برنامه نویسان فقط یک If رو پس و پیش بنویسه ، دیگه اون برنامه کاربردی نداره !!
    خدانگهدار اسکدین

11. صلوات ها 6

علاقه
    برنامه نویسی
    نوشته
    211
    حضور
    14 روز 8 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    12
    صلوات
    557

بله بنده هم با این مقولات آشنام و خودم برنامه نویسم...
    مشکلی که هست اینه که شما یه سیستم بینهایت پیچیده سلولی با وضعیتی که همش داره خودشو آپدیت می کنه و هی بهتر و بهتر می شه رو به سادگی به تصادف یا فرگشت یا تکامل یا هر روش دیگری بسطش می دید در صورتیکه این سیستم، ورای همه سیستم ها، خودشو هر روز بهتر می کنه و وقتی یه مغز مهندسی شده سعی می کنه روشی رو برا طرح ساخت اون و یا خود آگاه اون یا هر مورد دیگرش مطرح کنه، عاجز می شه...هنوز که هنوزه انسان نتونسته یکی حتی نصف اونو بوجود بیاره...البته منظورم از نظر سرعت محاسبه و اینا نیست، بلکه سیستمی که دقیقا مثل انسان در علم و پیشرفت و اینا همش پیش بره و جایگزینی مناسب برا انسان باشه...از هر چیزی هم که بگذریم، دیگه قبول کنید که خودآگاه انسان رو به هیچ وجه نمی شه مهندسی کرد... حد اقل تو گروههای آتئیست و اینا هر جوری که سعی کردند با من کلنجار برند، این یکی رو جوابی براش نداشتند...
    شما بخوای با برنامه نویسی این موضوع رو به چالش بکشی، چون خودمم یه برنامه نویسم و از این بعد به انسان و خدا خیلی فکر کردم، تا صبح می تونم براتون برهان بیارم...

13. صلوات ها 6

علاقه
    مطالعه .. ورزش
    نوشته
    1,586
    حضور
    52 روز 8 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    158
    صلوات
    5441

جدیدا فیلم های زیادی ساختن برای القای اینکه بخوان ثابت کنن که خدا ، کار بزرگی هم نکرده ، اصلا شاید خدا یه برنامه نویس باهوشه !! ببینید ما هم بلدیم دی ان ای بسازیم !! و با علم میخوان به جنگ با خدا برن و بکشنش پایین ...

میخوان کار آفرینش رو خوار و کوچک جلوه بدن ... ولی کور خوندن !!

نشونشون میدیم
    خدانگهدار اسکدین

15. صلوات ها 5

علاقه
    دشمن شناسی - سرودن شعر
    نوشته
    6,121
    حضور
    136 روز 8 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19217

نقل قول نوشته اصلی توسط مارینر نمایش پست ها
    سلام ...
    ببینید ... فرض کنید برای بوجود امدن هسته اولیه ای که هوشمند باشه و بتونه خودش خودش رو اپگرید کنه ، 1000 ساختار به صورت منطقی وجود داشته باشه
    سلام خواهر گرامی (در خیلی موارد هم نظر)
    1000 ساختار بصورت منطقی در کجا وجود داشته باشه؟ این ساختارها از کجا اومدن؟

اساسی ترین مشکل در فرضیه های خداناباوران دو چیزه

1 - فرضیه های مختلف که بعضاً زمین تا آسمون با دیگری تفاوت دارن. از مبحث فرازمینی ها بگیرید تا بحث بیگ بنگ و جدیداً هم جهان های موازی

2 - بدتر اینکه در تمام فرضیه ها ، سلول اولیه بصورت پیش فرض پذیرفته میشه

فرضیه فرازمینی ها = گروهی آمدند و سلول اولیه رو در زمین کاشتند!!!
    زمین؟ کدوم زمین؟ از کجا اومدن؟ خودشون رو کی آفریده؟

فرضیه بیگ بنگ = یک انفجار باعث بوجود آمدن دنیا شده
    انفجار؟ در کجا؟ مواد اولیه این انفجار چه بوده؟ ماهیت و عملکردش چگونه بوده؟

فرضیه فرگشت = طبیعت سلول اولیه رو بطور منظم تغییر داده و تغییر داده و تغییر داده تا به تکثیر و تکامل رسیده و موجودات مختلف از اون پدید اومده
    سلول اولیه؟ طبیعت؟ کدوم سلول اولیه؟ کدوم طبیعت؟ اینا خودشون از کجا اومدن؟

و الا آخر......

ویرایش توسط Reza-D : ۱۳۹۴/۰۷/۲۴ در ساعت ۲۳:۳۴

آن حرفی که بین مردم خریدار دارد حرف حق نیست
    بلکه حرفی است که با
    داد گفته شود. چه حق باشد ، چه نباشد

17. صلوات ها 8

علاقه
    تفکر
    نوشته
    1,131
    حضور
    58 روز 23 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    2
    صلوات
    2211

نقل قول نوشته اصلی توسط Reza-D نمایش پست ها
    سلام خواهر گرامی (در خیلی موارد هم نظر)
    1000 ساختار بصورت منطقی در کجا وجود داشته باشه؟ این ساختارها از کجا اومدن؟

اساسی ترین مشکل در فرضیه های خداناباوران دو چیزه

1 - فرضیه های مختلف که بعضاً زمین تا آسمون با دیگری تفاوت دارن. از مبحث فرازمینی ها بگیرید تا بحث بیگ بنگ و جدیداً هم جهان های موازی

2 - بدتر اینکه در تمام فرضیه ها ، سلول اولیه بصورت پیش فرض پذیرفته میشه

فرضیه فرازمینی ها = گروهی آمدند و سلول اولیه رو در زمین کاشتند!!!
    زمین؟ کدوم زمین؟ از کجا اومدن؟ خودشون رو کی آفریده؟

فرضیه بیگ بنگ = یک انفجار باعث بوجود آمدن دنیا شده
    انفجار؟ در کجا؟ مواد اولیه این انفجار چه بوده؟ ماهیت و عملکردش چگونه بوده؟

فرضیه فرگشت = طبیعت سلول اولیه رو بطور منظم تغییر داده و تغییر داده و تغییر داده تا به تکثیر و تکامل رسیده و موجودات مختلف از اون پدید اومده
    سلول اولیه؟ طبیعت؟ کدوم سلول اولیه؟ کدوم طبیعت؟ اینا خودشون از کجا اومدن؟

و الا آخر......
    همچین صحبت میکنین ... کسی ندونه فکر میکنه شما میدونین این چیزهاچجوری و توسط کی خلق شده و چجوری ...

قبلا ها میگفتن ... بارون رو خدا میفرسته ... و براش دعای بارون میخوندن .
    ولی الان میگن ... منشا بارون ابی هست که تبخیر شده و به آسمون رفته و علم ابزارهایی برای بار دار کردن ابرها رو هم در اختیارمون قرارداده ....

شما هر وقت جواب چیزی رو ندونین ... میگین کار خدا بوده ...
    ولی یه دانشمند وقتی جواب چیزی رو ندونه ... میگه نمیدونم وسعی میکنه مساله رو حل کنه .

شما هم زیاد به من گیر نده ... خودتم جوابشون رو نمیدونی ... فقط فرق بین من و شما این هستش که من یه علامت سوال میزارم اینجا و سعی میکنم ... سعی میکنم و سعی میکنم که مساله رو حل کنم . اگر نتونستم هم بگم نتونستم .

ولی شما خیلی باهالی تندی مساله رو حل میکنی !!! کار کاره خداست !!!

خوب بگو نمیدونم ...لابد چون همه چیزو میدونی و تنها چیزی که نمیدونی خداست ... به خاطره همینه میگی کاره خداست !!!

خیلی شکاکی ها ....
    آدم هر کاری رو که به خدا نسبت نمیده ... خوبه منم یه چیزی رو به شما نسبت بدم ...

از کجا معلوم یه موجود مختاری این وسط نباشه و کاره اون باشه !

19. صلوات ها 3

علاقه
    دشمن شناسی - سرودن شعر
    نوشته
    6,121
    حضور
    136 روز 8 ساعت 36 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    19217

همچین صحبت میکنین... کسی ندونه فکر میکنه شما میدونین این چیزها چجوری و توسط کی خلق شده و چجوری...
    سؤال رو با سؤال پاسخ نمیدن ، مگر اینکه دنبال یک نتیجه گیری باشن که در صحبت شما چنین موضوعی نبود

قبلا ها میگفتن ... بارون رو خدا میفرسته ... و براش دعای بارون میخوندن .
    ولی الان میگن ... منشا بارون ابی هست که تبخیر شده و به آسمون رفته و علم ابزارهایی برای بار دار کردن ابرها رو هم در اختیارمون قرارداده ....
    این حرف شما درست مثل اینه که بگیم:
    من قبلاً فکر میکردم حقوقم رو شرکت میده و درخواست هام رو به شرکت مینوشتم
    اما الان فهمیدم که حقوق من از این طریق حاصل میشه که یک حسابدار کار ماهیانه من رو حساب میکنه ، بعد ارجاع میده به امور مالی ، امور مالی امضای رئیس رو میگیره و نهایتاً پول از یک حساب بانکی ، به حساب بانکی من واریز میشه! خب چه فرقی کرد؟!

بحث ما سر تعدادی آدم کم سواد نیست که انها رو مثال بزنید. اینجور آدم ها در همه جا ، از جمله در بخش های بی خدای غرب هم هستن. اونها بدون اینکه به دین و مذهب اعتقاد داشته باشن ، هزار و یک عقیده خرافی دارن که مثلاً فلان لباس رو بپوشی فلان بلا سرت میاد!

افراد آگاه دینی ، هرگز نگفتن که خدا یه تشت داره که توش آب میریزه و هر وقت ما دعا کنیم تشت رو خالی میکنه رو زمین!!!
    خیر خواهر گرامی ، اتفاقاً یکی از نکاتی که بسیار در دین روش تاکید شده اینه که دنیا محل اسباب و علل هست. اما بحث سر اینه که کنترل و نظم این اسباب و علل در دست چه کسی هست؟ اینکه منشاء بارون آب تبخیر شده است و..... هیچ منفاتی با دعای طلب بارون نداره

شما هر وقت جواب چیزی رو ندونین ... میگین کار خدا بوده ...
    شما چطور وقتی هنوز پاسخ من رو نشنیدید ، میفرمایید جواب رو نمیدونم؟!
    و اینکه چرا نباید بگم کار خدا بوده؟ با کدوم استدلال "خدا" رو از گزینه های موجود برای پاسخ حذف کردید؟

ولی یه دانشمند وقتی جواب چیزی رو ندونه ... میگه نمیدونم وسعی میکنه مساله رو حل کنه
    مشکل همینجاست که نگفتن نمیدونم! بلکه داد و هوار راه انداختند که ما اثبات کردیم که خدایی نیست!
    کتاب نوشتند به نام توهم خدا و برنامه ها ساختند در انکار خدا

ولی شما خیلی باهالی تندی مساله رو حل میکنی !!! کار کاره خداست !!!
    حتی اگر من کوچکترین دلیلی برای ادعای خودم ، یعنی وجود خدا نداشته باشم ، باز هم دلیل من که این عالم منظم خالقی داره ، خیلی منطقی تر از حرف اونهاییه که میگن این همه نظم و حساب و کتاب ، همینجوری یهویی و بیخودی از هیچی بوجود اومده!

از کجا معلوم یه موجود مختاری این وسط نباشه و کاره اون باشه !
    اون موجود همون خداست. البته همیشه یه اسمی اختراع کردن که فقط نگن خدا!
    یکی میگه خدای هوشمند فراطبیعی ، یکی میگه مادر طبیعت ، یکی میگه هوش فراطبیعی و یکی هم مثل شما میگه موجود مختار

ویرایش توسط Reza-D : ۱۳۹۴/۰۷/۲۵ در ساعت ۰۱:۴۶

آن حرفی که بین مردم خریدار دارد حرف حق نیست
    بلکه حرفی است که با
    داد گفته شود. چه حق باشد ، چه نباشد

21. صلوات ها 6

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 5

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری