رفتار استاد در برابر دانشجویان اش چگونه باید باشد؟

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
رفتار استاد در برابر دانشجویان اش چگونه باید باشد؟

سلام خدمت مشاور گرامی

بنده در یکی از دانشگاه های کشور به عنوان مدرس مشغول فعالیت هستم و بالطبع در جایگاه استاد با دانشجویان (دختر و پسر) در حیطه مسائل درسی ارتباط دارم.

1- رفتار کلی بنده با دانشجویان بهتر است به چه صورت باشد؟ لطفاً کتابی در این زمینه معرفی نمایید؟ (آیا صحیح هست که از رفتارهای محکمی مثل اخراج از کلاس، تغییر مکان نشستن و ... استفاده کرد؟)

2- همانطور که نسبت به وضعیت دانشگاه ها اطلاع دارید، منکرات متعددی متاسفانه در حال رخ دادن است ... بنده براساس وظیفه شرعی به دانشجویان یکبار در این مورد تذکر دادم آیا بیشتر از این وظیفه ای بر عهده من است؟ (اولین بار که خطاب به تمام دانشجویان به صورت کلی با حالت دوستانه تذکر دادم، چهره ها همه درهم شد :Nishkhand: انگار به دیوار برخورد کرده باشند!!!)

3- گمان میکنم دانشجوی دختری نسبت به بنده دچار احساسات شده است، و این مورد مرا نگران می کند، چه راه حلی را پیشنهاد می کنید؟ (به روند معمولی ادامه دهم و یا قاطعیت و جدّیت بیشتری از خودم نشان دهم تا از این احساسات فاصله بگیرد)

گرچه علت این مشکل رو نداشتن آگاهی و نگاهی خیال پردازانه و احساسی می دونم که جَوّ بیمار شده فرهنگ جامعه هم به اون دو چندان دامن زده ...

4- آیا من استاد علاوه بر بّعد علمی در سایر خصوص هم نسبت به دانشجویان ام وظیفه ای بر عهده دارم؟ لطفاٌ توضیح فرمایید؟

من پسری 24 هستم که رفتار عمومی من در کلاس به این صورت است: (قاطعیت و جدّیت همرا با ادب و احترام با چاشنی لبخند و مهربانی) و این باعث شده دانشجویان کمی با بنده راحت تر باشند و در نتیجه پیشنهادات و انتقاداتی که سبب بهبود فرآیند یادگیری شان می شود را با من در میان بگذارند ... (گرچه غبلاَ آنقدر قاطع و محکم رفتار می کردم در نتیجه دانشجویان در کلاسم شبیه تکه یخ قرار گرفته روی صندلی شده بودند!!! :Gig:)

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد راهنما

۞ ͜ ۞;749674 نوشت:
سلام خدمت مشاور گرامی

با عرض سلام و ادب خدمت شما برادر گرامی

۞ ͜ ۞;749674 نوشت:
1- رفتار کلی بنده با دانشجویان بهتر است به چه صورت باشد؟ لطفاً کتابی در این زمینه معرفی نمایید؟ (آیا صحیح هست که از رفتارهای محکمی مثل اخراج از کلاس، تغییر مکان نشستن و ... استفاده کرد؟)

۞ ͜ ۞;749674 نوشت:
2- همانطور که نسبت به وضعیت دانشگاه ها اطلاع دارید، منکرات متعددی متاسفانه در حال رخ دادن است ... بنده براساس وظیفه شرعی به دانشجویان یکبار در این مورد تذکر دادم آیا بیشتر از این وظیفه ای بر عهده من است؟ (اولین بار که خطاب به تمام دانشجویان به صورت کلی با حالت دوستانه تذکر دادم، چهره ها همه درهم شد انگار به دیوار برخورد کرده باشند!!!)

۞ ͜ ۞;749674 نوشت:
4- آیا من استاد علاوه بر بّعد علمی در سایر خصوص هم نسبت به دانشجویان ام وظیفه ای بر عهده دارم؟ لطفاٌ توضیح فرمایید؟

وقتی از مقام استادی سخن می‌گوييم از جايگاهی صحبت می‌کنيم که می‌تواند الگودهنده و هدايت‌کننده مسير زندگی دانشجويان باشد. از طرفی برای دانشجويی که به تازگی با فضای دانشگاهی آشنا شده است، شايد تصور چگونگی برقراری ارتباط با استاد سخت و نامفهوم باشد. در هر حال دانشجو مثل ما فکر نمي­کند. مثل ما خيلی چيزها را قبول ندارد. او منتقد است. لذا اساتيد محترم بايد توان همراهی و همفکری با دانشجو و عواطف و احساسات او را داشته باشند.
ارتباط با دانشجو در سطح علمی، فقط ابعاد لفظی و کلامی نيست. در ارزيابي­مان بايد دقت داشته باشيم که پيام­های پنهان جنبه ارتباطی ما، از آن مواردی است که گاهی اوقات متوجه نيستيم و اين نقش اساسی در ارتباط با دانشجويانمان دارد. به اصطلاح در روانشناسی، زبان و چهره يک ابعادی از ارتباط را به وجود مي­آورد که بايد در اين رابطه فکر کنيم که چهره استاد نوع نشست و برخاستش، تکيه کلام و نوع تکان دادن دست و امثال آن همه تأثير دارد. خود ما هم در ارزيابی مان بايد دقت داشته باشيم که پيامهای پنهان جنبه ارتباطی ما از آن مواردی است که گاهی اوقات متوجه نيستيم و بسياری از چيزهايی که در مقوله ارتباط به آن فکر مي­کنيم، پنهان است. ما بايد به مسأله پيامهای پنهانی که در نوع رفتار و گفتار و ارتباط مان با دانشجو وجود دارد بينديشيم.بی‌ترديد در دنيای امروز می‌توان از طريق دنيای مجازی، فناوری‌های بسياری را آموخت، اما آنچه که استاد را در قياس با اين آموخته‌ها بی‌بديل می‌کند آن ويژگی‌ زيبای انسانی است. استاد بايد بتواند در کنار انتقال دانش بسياری از ارزش‌ها را در دانشجو شکل دهد.
رابطه استاد و دانشجو محدود به انتقال صرف دانش نيست، بلکه در کنار مسائل علمی، دانشجو با شخصيت استاد خود همانندسازی می‌کند، بنابراين رابطه تعاملی مثبت استاد و دانشجو يک حمايت اجتماعی مهم تلقی می‌شود که می‌تواند دانشجو را در برخورد با مسائل مختلفی ياری کند

اگر استاد شناخت کافی از دانشجو نداشته باشد در انتقال درسی موفق نخواهد بود. همانطور که اگر دانشجو نسبت به استاد اعتماد کافی نداشته باشد اهداف تحصيلی او محقق نخواهد شد.
برخی از اساتيد با سخت­گيريهای جلسه اول و نشان دادن ابهت خود، ‌به دانشجويان فرصتی برای برقراری ارتباط نمي­دهند. بطوری که برخی دانشجويان حتی از رفع اشکالات درسی خود نيز صرفنظر مي­نمايند.
در شکل­گيری رابطه استاد و دانشجو، نقش استاد را ميتوان در چهار محور زير مشخص کرد:
در نقش يک مربی : با ارائه راهنمايی، ‌مسير را نشان مي­دهد.
در نقش يک بسترساز و تسهيل­کننده امور : فرصت بدست آوردن تجربه­های جديد و استفاده از مهارتها را برای دانشجو فراهم مي­آورد.
در نقش يک مشاور دلسوز و مهربان: مانند پدری مهربان، مشاوره صحيح و دلسوزانه مي­دهد و بطور فعال به رفع مشکلاتی که از دستش برمي­آيد مي­شود.
در نقش يک رابط : به ايجاد شبکه­های حرفه­ای کارآمد ميان همکارانش،‌ ديگر اساتيد و دانشجويان مي­پردازد. وظيفه استاد پاسخ دادن به همه سوالات دانشجو نيست بلکه وی با ارائه اطلاعات، دانشجو را در بدست اوردن مهارتهای لازم در مسير درست هدايت ميکند.
وظايفی که استاد نسبت به دانشجو دارد شامل اهتمام جهت وصول به مقام والای علمی، ايجاد شوق و دلبستگی به علم و دانش در دانشجويان، مواسات و دلسوزی نسبت به آنها، فروتنی نسبت به شاگردان، تفقد و پيگيری از احوالشان و ... است. البته لازم به ذکر است که وظايف دانشجويان نسبت به اساتيد نيز از اهميت بالايی برخوردار است که جای بحث طولانی دارد.
برای کسب اظلاعات بیشتر به آدرسهای زیر مراجعه نمایید

http://www.iust.ac.ir/find.php?item=40.12028.24761.fa
http://www.hawzah.net/fa/Magazine/View/5211/5569/53625/%D8%B4%D8%AE%D8%B5%DB%8C%D8%AA-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D8%AF

۞ ͜ ۞;749674 نوشت:
3- گمان میکنم دانشجوی دختری نسبت به بنده دچار احساسات شده است، و این مورد مرا نگران می کند، چه راه حلی را پیشنهاد می کنید؟ (به روند معمولی ادامه دهم و یا قاطعیت و جدّیت بیشتری از خودم نشان دهم تا از این احساسات فاصله بگیرد)

گرچه علت این مشکل رو نداشتن آگاهی و نگاهی خیال پردازانه و احساسی می دونم که جَوّ بیمار شده فرهنگ جامعه هم به اون دو چندان دامن زده ...

در مورد احساسات آن دختر توجه نمایید که بسیار برخورد شما حائز اهمیت می باشد لذا برخورد خود را با قاطعیت بیشتر و مستحکمتر و جدیتر پیش ببرید و اجازه هرگونه بیان و ابراز احساسات را به خود و آن خانم ندهیدو سعی نمایید از ایشان فاصله بگیرید.

در پناه قرآن و اهل بیت موفق باشید
یا علی

راهنما;750603 نوشت:
در نقش يک مربی : با ارائه راهنمايی، ‌مسير را نشان مي­دهد.
در نقش يک بسترساز و تسهيل­کننده امور : فرصت بدست آوردن تجربه­های جديد و استفاده از مهارتها را برای دانشجو فراهم مي­آورد.
در نقش يک مشاور دلسوز و مهربان: مانند پدری مهربان، مشاوره صحيح و دلسوزانه مي­دهد و بطور فعال به رفع مشکلاتی که از دستش برمي­آيد مي­شود.
در نقش يک رابط : به ايجاد شبکه­های حرفه­ای کارآمد ميان همکارانش،‌ ديگر اساتيد و دانشجويان مي­پردازد. وظيفه استاد پاسخ دادن به همه سوالات دانشجو نيست بلکه وی با ارائه اطلاعات، دانشجو را در بدست اوردن مهارتهای لازم در مسير درست هدايت ميکند.

با تشکر از شما

مجله ای رو مرکز مشاوره دانشگاه تهران قبلاً به صورت گاهنامه اینترنتی منتشر می کرد با نام «معلم مهر» که به نکات جالبی در این خصوص اشاره می کرد و برای من هم خیلی جالب بود

در عین حال قبل از اینکه شما پاسخ رو مطرح کنید با اساتید دانشگاه در این مورد مشورت کردم و نکته جالب اش اینجا بود که همه ی آنها در این واژه تاکید می کردند:

معلمی دلسوز و مهربان برای شاگردان ات باش ... پدری مهربان ...

این موارد برام جالب و در عین حال عجیب هست! چون خودم چنین چیزی رو از اکثر اساتیدم دریافت نکردم!

ولی ان شاء الله تمام سعی ام رو میکنم که این گونه باشم ...

یکی از دوستان که همیشه مشاور خوبی برای من در زندگی بود میگفت «حتی اگه خواسته یا ناخواسته، نظافت چی هم شدی ... بدون که الان، این مسئولیت تو هست ... پس به بهترین صورت انجام اش بده»

اغلب مطالب اینترنت رو در این زمینه مطالعه کردم (تشکر بابت معرفی لینک ها) ولی اگر به کتابی در این زمینه برخورد کردید که به صورت جامع از دید دین یا مشاوره در این زمینه صحبت کرده باشه لطفاً ما رو دریابید ...

نظری در مورد این کتاب ها دارید؟

1. روش تدریس / حسین دهنوی

2. روش تدریس پیشرفته (آموزش مهارتها و راهبردهای تفکر) / حسن شعبانی

3. مهارتهای تدریس نوین "کلیات روشها و فنون تدریس"با تاکید بر کاربرد انتقادی و خلاقیت / جواد سلیمانپور

4. روانشناسی تربیتی: تحقیق، تدریس، یادگیری / پارسونز ریچارد، استفان لوئیس هینسون، دیبورا ساردو براون، حسن اسدزاده (مترجم)، حسین اسکندری (مترجم)

در پناه خدا

با سلام خدمت استاد عزیز و محترم

شاید مهمترین امر و مسأله آموزش و پرورش در جهان معاصر به ویژه در کشورهای به اصطلاح جهان سوم که از لحاظ تکنولوژی آموزشی هنوز پیشرفت نکرده اند مسأله استاد است! زیرا استاد است که:
ـ نسل ها را به همدیگر ارتباط می دهد.
ـ فرهنگ جامعه را حفظ می کند.
ـ فرهنگ جامعه را در صورت نیاز تغییر می دهد و تکامل می بخشد.
ـ به رفتار محصل شکل می دهد.
ـ افراد مورد نیاز جامعه را تربیت می کند.
ـ و...
از این رو به عقیده متخصصان آموزش و پرورش، برنامه درسی، سازمان مدرسه و وسایل آموزشی ـ هر چند که اهمیت خاص خود را دارند ـ در برابر اهمیت استاد چندان ارزشی ندارند زیرا او است که به همة آنها جان می بخشد و آن ها را نتیجه بخش و سودمند می گرداند.
امروز در کشورهای پیشرفته و حتی فوق صنعتی با وجود پیشرفت های خارق العاده تکنولوژی مخصوصاً تکنولوژی آموزشی هنوز جایگاه استاد و معلم محفوظ است زیرا هیچ ماشینی نتوانسته است جای او را بگیرد.
کسانی که کودکان را تربیت می کنند باید بیش از افرادی که آنان را بار می آورند. مورد احترام قرار گیرند زیرا اینان تنها به کودک زندگی می بخشند در حالی که معلمان هنر بهتر زیستن را به او یاد می دهند»[1].
این همه، نقش و شخصیت انکارناپذیر و به دلیل استاد را نشان می دهد که اگر تربیت نایافته باشد به سهولت می تواند حال و آینده یک ملت را به تباهی بکشاند و اگر تهذیب یافته و صیقل خورده باشد می تواند ملتی را سعادتمند گرداند...
شخصیت اصطلاحی روان شناسانه است که در رفتار آدمی تبلور و تعیّن می یابد و برآیندی است از خصوصیات بدنی، نحوه تفکر، ایده آل ها، علائق، استعدادها، خلقیات و چگونگی سازگاری فرد با محیط و طرز برخورد با دیگران، در حقیقت شخصیت عبارت است از خصوصیاتی که در یک طرح یا کل وحدت پیدا کرده و در رفتار فرد ظاهر می گردد[2] از این رو شخصیت استاد نیز در رفتار وی تحلیل می یابد. ما نیز در بحث از شخصیت استاد جنبه های شخصیتی او را از حیث مسایل فکری، اجتماعی، اخلاقی، عاطفی و جسمانی بررسی می کنیم و سرانجام به برخی از لغزشگاه های استاد اشاره می نمائیم.
این نکته روشن است که همه عوامل آموزشی تحت تأثیراستاد و شخصیت او قرار می گیرد شخصیت استاد نیز محصول و نتیجه ترکیبی از عوامل بدنی، روانی، فکری، اخلاقی، اجتماعی و عاطفی است که به شکل خاصی در هر استادی ترکیب می شوند واو را از سایر استادان متمایز می کنند.

تشکر و قدردانی از استاد عزیز

به نظر من استاد ها در عصر حاضر بهتر است از در دوستی و محبت همراه با احترام با دانشجو رفتار کنند تا خیلی خشک و با ضوابط شدید

موضوع قفل شده است