عشق و محبت زن و شوهر نسبت به یکدیگر از دید اسلام

تب‌های اولیه

9 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
عشق و محبت زن و شوهر نسبت به یکدیگر از دید اسلام

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

با سلام و عرض ادب

عشق بین زن و شوهر نسبت به هم از منظر اسلام چیست؟

با تشکر ازشما

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

با سلام و عرض ادب خدمت شما پرسشگر محترم
براي بررسي عشق بين همسران بايد به اين دقت داشته باشيم كه اسلام محدود به آيات روايات نيست هر چند كه كلام وحي تقدس زيادي دارد. يافته هاي علمي و عقلي معتبر و مطابق با آيات و روايات نيز بخشي از اسلام است. عشق به معناي علاقه شديد قلبي وقتي بهنجار است كه براساس شناخت و همتايي و اخلاق باشد و هر كدام طرف مقابل را زير فشار كنترل خودمان قرار ندهند. شيفته سجاياي صورتي و سيرتي همديگر شوند. بنابراين اگر فردي با يك بار ديدن ديگري دلش هري بريزد و بگويد از بين 7-8 ميليارد انسان روي زمين ايشان همان گمشده من است و بدون تحقيق و بررسي و گفتگو بخواهيد حتما بايد با اين ازداج كنم و به ديگري اصرار كند كه حتما بايد قبول كني و توجهي به ميل قبلي طرف مقابل نداشته باشد، كارش مورد تأييد عقل، دين و علم نيست. بذر عشق براساس «تحقيق، شناخت و كشف همتايي و تناسب ها» در مزرعه قلب و ذهن كاشته مي شود. «جاذبه هاي بين فردي» مانند زيبايي، زيبانگري (جهان بيني زيباي فرد مقابل)، زيباگويي، زيباانديشي، مجاورت، تشابه در سجاياي اخلاقي و ظاهري، مكمل بودن در شدت و عمق عشق مؤثر است.
فلاسفه مي گويند سنخيت و همتايي علت انضمام و پيوند است. زن و شوهر در متن زندگي از نظر روحي و اخلاقي به هم نزديك تر مي شوند و خود را با هم وفق و سازش مي دهند. همديگر را كامل مي كنند و به خاطر همديگر گذشت مي كنند و در سختي و شادي هم شريك غم و شادي هم هستند ايشان عشق شان ريشه بيشتري مي دواند. بنابراين عشق با شناخت و سازش و تكميل همديگر عميق تر مي شود. بنابراين از نظر هيجاني ممكن است شروع زندگي عشق شديد باشد، ولي مسلما عشق زن و شوهري كه بر اساس همتايي همديگر را گزينش كرده اند عميق تر و با دوام تر است چرا كه ماننددرختي خواهند شد كه با داشتن ريشه هاي عميق در برابر بادها و ناملايمتي ها و باران كم مقاوم تر خواهند شد. تأكيد اسلام بر ازدواج با هم كفو، معيار «اصلي» قرار دادن دينداري و اخلاق، توجه به اذن پدر، تأكيد بر رضايت قلبي دختر براي ازدواج و مجبور نكردن ديگري، اصرار بر تفكر و مشورت، گذشت، همياري و...سهم زيادي در ايجاد عشق بين زن و شوهر مي شود. برخي دنبال مهره مار و زبان بند و...مي گردند تا قلب همسر را تسخير كنند در حالي كه خداوند فرموده اگر شما [به من قرآن، پيامبر و معاد و فرشتگان و قامت] ايمان داشته باشيد و عمل نيك (مانند خوش خلقي، سازگاري و مدارا، ابراز و اعلام عشق به همسر، آراستگي براي همسر، گذشت، صبر و...) انجام دهيد خودم مهرتان را در قلب ديگران مي اندازم؛إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَٰنُ وُدًّا (1) نيز فرموده اگر شما بدي را با خوبي جواب دهيد دشمن شما را دوست صميمي تان مي كنم؛ وَلا تَسْتَوِي الْحَسَنَةُ وَلا السَّيِّئَةُ ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِي بَيْنَكَ وَبَيْنَهُ عَدَاوَةٌ كَأَنَّهُ وَلِيٌّ حَمِيمٌ(2)
و پيامبر اكرم(ص) فرمودند: قَوْلُ الرَّجُلِ لِلْمَرْأَةِ «إنّي اُحِبُّكِ» لا يَذْهَبُ مِنْ قَلْبِها اَبَداً؛(3)
اين گفته مرد به همسرش كه «من تو را دوست دارم» هيچ‏گاه از قلب زن بيرون نمى‏ رود.

تذكر: رعايت نكردن اخلاق در خانواده زمستان سردي و خشكي سوزان عاطفي را به همراه دارد و رعايت اخلاق مقدم بر قانون و حقوق است. اخلاق بهار عشق و مهرورزي و شادماني را با خود مي آورد و ضامن اجرايي حقوق و قوانين متقابل همسران است. براي مطالعه بيشتر به كتب اخلاق در خانواده رجوع كنيد

[=B Mitra]اخلاق در خانواده
[=B Mitra]1. درس‌هایی از امام: اخلاق در خانواده، پدیدآورنده؛ رسول سعادتمند (تهیه و تنظیم)، ناشر؛تسنیم.

[=B Mitra]2. بهشت اخلاق: بررسی 175 واژه اخلاقی،پدیدآورنده؛مهدی نیلی پور، ،ناشر؛مرغ سلیمان.

[=B Mitra]3. خانواده مهدوی،پدیدآورنده؛مهدی نیلی پور، ،ناشر؛مرغ سلیمان.

[=B Mitra]4. اخلاق در خانواده،( نامه‌های شما و پاسخ استاد) ، سیدعلی اکبر حسینی، گروه چاپ و نشر قدسیان.

[=B Mitra]5. خانواده پویا 1- 6(پرسش و پاسخ)، پدیدآورنده؛معاونت تربیتی وفرهنگی موسسه آموزشی وپژوهشی امام خميني (تدوین)،ناشر؛موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره).

[=B Mitra]6. اقتصاد خانواده "اخلاق معیشتی در قرآن و سنت"، پدیدآورنده؛ سید محمد شفیعی مازندرانی، ناشر؛ مسجد مقدس جمکران.

[=B Mitra]7. چشم و هم چشمی در خانواده، ناشر؛موسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره).

[=B Mitra]8. آئین همسرداری، یا، اخلاق خانواده، پدیدآورنده؛ابراهیم امینی، ناشر؛اسلامی، اندیشه اسلامی.

[=B Mitra]9. معاشرت،پدیدآورنده؛حسین انصاریان، ناشر؛دار العرفان

[=B Mitra]10. اخلاق معاشرت،پدیدآورنده؛جواد محدثی،ناشر؛بوستان کتاب قم.

[=B Mitra]

..................................
1.مریم/ 96
2.فصلت/34
3.[=&quot]وسائل الشيعه، ج‏14، ص‏10.
منبع: انجمن گفتگوي ديني، بخش مشاوره

بسم الله الرحمن الرحیم

بنده هم نکاتی با توجه به دیدگاه خودم بیان کنم :

عشق و محبت باید در مسیر رضایت الهی باشد ==> یعنی اون عشق و محبتی که انسان رو به خداوند نزدیک کند تایید شده هست

عشق و هوس دو مقوله ی جداگانه هستند بعضا برخی ها نمی توانند این دو رو از هم جدا کنند .

امروزه هم با نفوذ فرهنگ غربی و انتشار تصاویر بیگانه عشق واقعی رو در خطر قرار داده است :

عشق در بعد روحی و جانی معنا دارد و پیوند عمیقی روحی هست

عشق پایدار هست و گذشت زمان نمی تواند تاثیر گذار باشد بلکه روز به روز تازه تر می شود

عشق همان انعکاس محبت خدایی هست که باید به سوی او رهنما باشد

عشق انسان رو تکمیل میکنه و روحش رو گسترش میده نه اینکه تنزل بده !

و . . .

.

_________
پی نوشت
دیدگاه خودم

با سلام وعرض ادب خدمت استاد حامی گرامی

استاد نمیدونم این سوالی که میخوام بپرسم به این تاپیک میخوره یا نه !اگر نمیخوره

تا تاپیک دیگه ای بزنیم .

از نظر اسلام "خیانت کردن "به عشق ومحبت بین زن وشوهر چیست ؟آیا چند همسری مرد، خیانت کردن به عشق

زن نمیباشد؟

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

همای رحمت;749887 نوشت:
از نظر اسلام "خیانت کردن "به عشق ومحبت بین زن وشوهر چیست ؟آیا چند همسری مرد، خیانت کردن به عشق

زن نمیباشد؟

سلام
خب اساسا اين سؤال مربوط به اين تاپيك نيست ولي با توجه به شرط سختي كه اسلام براي ازدواج دوم قرار داده جاي نگراني نيست آن مرد با آن شرايط مي تواند وقادار به عشقش بماند و هردو همسرش هم وفا دار به او باشند
بله قبول دارد خيلي خيلي خيلي كم يافت مي شوند و هست. همسايه ما مردي بود كه سالها با همسر اولش زندگي كرد ولي از او بچه دار نشدند بعد از سال ها ازدواج دوم كرد و با دو همسرش در يك منزل زندگي مي كردند. اين مرد دايي شوهر خواهرم بود. خواهر مي گفت عجيب است اين دو با هم زندگي مي كنند و كارهاي منزل را با هم تقسيم كرده اند و الان هم كه شوهرشان از دنيا رفته است هنوز با هم هستند.
شوهر اين دو زن از نظر ديني هم جز افراد متدين حساب نمي شود ولي حتما فضائل اخلاقي اي داشته است كه توانسته انصاف و عدالت را رعايت كند. بنابراين بايد بگويم اگر انصاف رعايت شود همين طور كه ورود فرزند دوم خيانت به فرزند اول حساب نمي شود و والدين بايد به يك اندازه هر دو را دوست داشته باشند و ابراز محبت كنند در همسران هم ورود يكي مانع عشق به ديگري نيست براي مرد عادل
بله
قبول دارم
بايد با چراغ مولانا دنبال چنين افراد عادلي بگرديم كه سخت نادر است
دي شيخ با چراغ گشت گرد شهر
كز ديو و دد ملولم و انسانم آرزوست
گفتند یافت می‌نشود جسته‌ایم ما

گفت آنکه یافت می‌نشود آنم آرزوست[/]

استاد یا وصف کردن ما از عشق اشتباه یا مجوز داشتن چند همسربرای مرد

به نظر من اینا با هم همخوانی ندارند !لطفا در این مورد نظرتون رو بفرمایید ؟

با تشکر از شما

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

همای رحمت;749905 نوشت:

استاد یا وصف کردن ما از عشق اشتباه یا مجوز داشتن چند همسربرای مرد

به نظر من اینا با هم همخوانی ندارند !لطفا در این مورد نظرتون رو بفرمایید ؟

با تشکر از شما

سلام
خب محور اين تاپيك مشخص است و سؤال شما بحث را از مسير خارج مي كند به نظرم بهتر است تاپيك مجزا بزنيم مثلا با اين سؤال:
آيا دو همسري يا چند همسر با عشق همخواني دارد يا ....؟[/]

حامی;749913 نوشت:
سلام
خب محور اين تاپيك مشخص است و سؤال شما بحث را از مسير خارج مي كند به نظرم بهتر است تاپيك مجزا بزنيم مثلا با اين سؤال:
آيا دو همسري يا چند همسر با عشق همخواني دارد يا ....؟
با تشکر ازشمااستاد گرامی :Gol:
موضوع قفل شده است