صفحه 1 از 9 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ***** عنقای مُغرِِب (= موعود موجود ) + معرفت + عشق + امید = نجات *****

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  8,188
  حضور
  200 روز 12 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  29053

  ***** عنقای مُغرِِب (= موعود موجود ) + معرفت + عشق + امید = نجات *****
  رابطه بین افرادی که به یک دیگر عشق می ورزند، به دو نحو امکان پذیر است . شخصی که کسی رادوست می دارد و عاشقش شده است ،
  یا مستقیماً به دیدارش می رود و یا اگر نتوانست او را از نزدیک ببیند، در دل به او عشق ورزیده و همیشه در خاطر و قلبش حاضر است .
  جمله معروفی وجود دارد که :
  گر در یمنی ، چو با منی ، پیش منی
  گر پیش منی ، چو بی منی ، در یمنی .
  عاشق از فراق معشوقش می سوزد و با اشک خود نهال عشقی را که در دل پرورانده است ، سیراب می کند. آن چه برای عاشق مهم است ، حضور معشوق نزد و یا در دل او است . هنگامی حضور معنی دارد که عاشق با یاد معشوق بخوابد، بیدار شود و تمام لحظاتش را با او زندگی کند وگرمی حضورش را با تمام وجود احساس کند.
  اینک جهان هستی به برکت حضورش هر چند غیب از میان می باشد، مفتخر است . حضور پر صلابت معصومی که می تواند عدالت گستر گیتی باشد صاحب عصر و زمان است . اگر کسی عاشق امام مهدی (ع)است ، او را در دل زنده نگه می دارد و می داند اگر چشمایش به جمال نورانی اش منور شود و عصر ظهورش را درک کند، چیزی جزانجام تکلیف و مسلمانی از او خواسته نخواهد شد. حضرت از یاران خودش می خواهد که برای تعجیل در ظهورش دعا کنند تا با آمدنش جهان را پر از عدل و داد کند.
  تلاش دشمنان دین این است که تعهّد ما را به مسائل دینی (احکام و اعتقادات) کم رنگ سازند. آنان در راستای اهداف خویش همه را مورد هدف قرار داده و می خواهند سنگرهای فرهنگی و اعتقادی ما را (که از مهم‏ترین آن‏ها اعتقاد به ظهور حضرت مهدی و انتظار فرج حضرت است) به تصرّف در آورند و دست ما را از اسلام و افتخارات آن کوتاه سازند.
  در میدان مبارزه فرقی بین زن و مرد نیست و همگی باید در مسیر اعتقادات خود ثابت قدم و استوار باشیم و دین خدا را یاری دهیم و در مسیر ایفای مسئولیت خویش پایداری و مقاومت کنیم.
  بخشی از وظایفی که می تواند در رشد و بالندگی جامعه اسلامی و منتظران فرج مؤثر باشد به شرح زیر است:
  1- انتظار فرج:
  پیامبرصلی الله وعلیه وآله فرمود: "برترین اعمال امتم انتظار فرج است".(1)
  به انتظار زیستن و منتظرانه دین داشتن ، وظیفه ای است که شریعت اسلام از مؤمنان خواسته است . چشم داشتن به ظهور منجی و حاکمیت دوازدهمین امام از سلسلة امامان معصوم باور به تداوم امامت و عینیت رهبری دینی در نهایت تاریخ زندگی است ; نهایتی دور، ولی در پیش ، بسا امروز، فردا یا فردای دیگر.
  معلوم است کسی می تواند منتظر باشد که خود را از همه جهت آماده کرده باشد.
  شخصی که منتظر عزیزی است که از سفر دور بیاید و مهمان او بشود، خود را آماده کرده و از قبل اسباب پذیرایی و راحتی و آسایش او را فراهم می کند و هر لحظه در انتظار مقدمش بی صبرانه به پا می ایستند. پس چگونه است که در انتظار مصلح بزرگ و عدالت گستر بی نظیری چون حضرت قائم آل محمد به انتظار ننشیند! به همین جهت پیامبر(ص) بهترین اعمال مسلمانان را انتظار فرج می داند، زیرا در پی ظهور حضرت جهان از عدل و داد پُر خواهد شد.
  2- شناخت امام زمان(عج):
  مهم‏ترین وظیفه شیعه شناخت امام خویش است. در اهمیّت این مسئله همین بس که در روایات متواتر که شیعه و سنّی آن را نقل کرده‏اند، آمده است:
  "من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتة جاهلیّة؛(2) هر کس بمیرد و امام زمانش را نشناسد، به مرگ جاهلیّت مرده است". در روایات از ائمه معصومین آمده است که: شناخت امام آن است که انسان بداند اطاعت از آن‏ها واجب است و انسان باید از آن‏ها پیروی کامل و خالص داشته باشد.
  بدون تردید مراد از شناخت حضرت، شناختی است که شیعیان را از شبهه‏های ملحدان در امان نگه دارد و سبب نجات از اعمال گمراه کننده مدعیان دروغین مهدویّت یا مدعیان ارتباط با حضرت باشد.
  3- پیوند و ارتباط معنوی با امام عصر(عج):
  دیگر وظیفه شیعه در دوران غیبت، حفظ و تقویتِ پیوند معنوی با امام زمان(ع) و تجدید دائمی عهد و پیمان با حضرت است.
  منتظران واقعی ظهور هرگز نباید احساس کنند که در جامعه دارای مسئولیتی نیستند و هیچ گونه تکلیفی نسبت به امام خود ندارند. از شیعیان خواسته شده که در آغاز هر روز با یکی از دعاهایی که مخصوص امام زمان(عج) است، با مقتدای خود و مقام ولایت ارتباط برقرار کنند. شیعه منتظر اگر در آغاز هر روز با حضور قلب و توجه کامل با امام خود عهد و پیمان ببندد، هرگز تن به ذلّت و خواری، ظلم و بی عدالتی نمی دهد. نیز هرگز دچار بحران فکری و فرهنگی و از خود بیگانگی و یأس و ناامیدی نمی شود.
  یکی از دعاهایی که در این موضوع وارده شده "دعای عهد" است که از مضامین بسیار بالایی برخوردار می باشد. این دعا بهترین وسیله برای پیوند منتظران با امام زمان(عج) است.(3)
  4- خودسازی و کسب فضایل اخلاقی‏:
  یکی دیگر از وظایف منتظران مهدی(عج) تهذیب نفس و آراستگی به فضایل اخلاقی است. در توقیع (نوشته) شریفی که از سوی حضرت صاحب الزّمان(عج) خطاب به شیخ مفید نگاشته شده، آمده است: "از علل طولانی شدن غیبت و محروم ماندن شیعیان از ملاقاتشان با ما، اعمال ناشایستی است که آنان مرتکب می‏شوند و ما را ناراحت می کنند".(4)
  از توقیع شریف استفاده می شود که منتظر واقعی، از اعمالی که سبب طولانی شدن غیبت حضرت و ناراحتی آن بزرگوار می شود، دوری می کند. بر این اساس:
  با شناخت امام زمان(عج) و پرهیز از گناهان و در نهایت با تهذیب نفس و ارتباط معنوی با حضرت می توانیم به بخشی از وظایفی که در قبال آن عزیز داریم، دست یابیم.
  سخن آخر: امام صادق(ع) فرمود: "کسی که با این عقیده یعنی در حال انتظار بمیرد، همانند کسی است که در خیمه حضرت مهدی(عج) باشد".(5)
  5 - امر به معروف و نهی از منکر:
  اگر همه ما به ویژه جوانان این فریضه الهی یعنی امر به معروف و نهی از منکر را انجام دهیم، خیلی از مفاسد اجتماعی که جامعه را آلوده می‏کند و مردم را تشویق به گناه می‏کند و دل امام زمان (عج) را به درد می‏آورد، برچیده می‏شود، و جامعه امام زمان پسند به وجود می‏آید. امام باقرعلیه‏السلام در اهمیت فوق‏العاده امر به معروف و نهی از منکر می‏فرماید:
  "امر به معروف و نهی از منکر دو فریضه بزرگ الهی است که بقیه فرایض با آن‏ها بر پا می‏شوند و به وسیله این دو راه‏ها امن می‏گردد و کسب و کار مردم حلال می‏شود، حقوق افراد تأمین می‏گردد و در سایه آن زمین‏ها آباد و از دشمنان انتقام گرفته می‏شود. هم چنین در پرتو آن همه کارها رو به راه می‏گردد".(6)
  6 - دعا برای سلامتی و فرج حضرت بقیةاله الاعظم (عج).
  7 - صدقه برای حفظ وجود مبارک حضرت.
  8 - غمگین شدن به خاطر غیبت آن جناب و غمگین بودن از ظلم و جنایاتی که در جهان انجام می‏شود.
  9 - انجام حج و عمره به نیابت از حضرت.
  10 - برخاستن برای تعظیم به هنگام شنیدن اسم مبارک (قائم).
  11 - یاری از آن جناب و استمداد از وجود نازنینش به هنگام گرفتاری‏ها.
  12 - دعا برای خود که از شر فتنه ‏ها در امان باشیم.(7)

  پی‌نوشت‌ها:
  1. لطف اله صافی، منتخب الاثر، ص 629، حدیث‏5.
  2. مناقب آل ابی طالب، ابن شهر آشوب، دارالأضواء، بیروت، ج 3، ص 250؛ بحارالأنوار، ج 8، ص 368.
  3. مفاتیح الجنان.
  4. الاحتجاج، طبرسی، انتشارات اسوه، ج 2، ص 602.
  5. المحاسن، احمد بن محمد بن خالد، برقی، المجمع العالمی لأهل البیت(ع)، ج 1، ص 277، ح 149.
  6. وسائل الشیعه، ج 11، ص 395.
  7. شیخ عباس قمی، منتهی الامال، ص 483.

 2. صلوات ها 9


 3. #2
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  8,188
  حضور
  200 روز 12 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  29053  راه شناخت و معرفت حضرت مهدی ؟

  براي شناخت امام زمان را ه هاي متعدد ي وجود دارد از جمله:
  1. مطالعه تاريخ زندگي
  يکي از راه هاي شناخت امامان- از جمله امام زمان- مطالعه تاريخ زندگاني آن ها مي باشد. مطالعه سرگذشت آن ها، خصوصاً فضايل شان از قبيل: شجاعت، مردانگي، ايثار، تواضع، صبر و. . . انسان را متوجه مقام والاي آن بزرگواران مي‏کند. جذبه و کشش خاصي نسبت به روح انسان، حاکم مي‏شود.
  زندگي نامه امام را مي توان در کتاب و مقالات. . . مطالعه نمود. امروزه در باره حضرت صدها کتاب و آثار پژوهشي سامان يافته است که خواندن آن ها موجب شناخت وي خواهند شد.
  2. تأمل در رفتار و سخنان امام
  مطالعه و تفکر در سخنان امامان نيز سبب شناخت امامان مي گردد :
  آنان در زمينه هاي مختلف مطالب ارزشمند بيان کرده اند که خوندن آن ها انسان را با جايگاه و مقام امامان آشنا مي­نمايند. گرچه مطالعه و تفکر در آثار فکري امامان، از جمله امام زمان کار مشکلي به نظر مي‏رسد؛ ولي اين امر سودمند و در شناخت امامان موثر است. اين امر علاوه بر آن که باعث شناخت شخصيت آن بزرگواران و ايجاد محبت آنان در دل مي‏شود؛ سرمايه بزرگي براي روح بشر به شمار مي‏رود.
  گرچه امام زمان کلمات و سخنان زيادي ندارد، در عين حال نامه ها و توقيعات حضرت نيز نشان از جايگاه بلند علمي و معرفت و فضايل امام دارد. با خواندن توقعيات، نامه ها و جملات ديگر امام مي توان حضرت را بهتر شناخت، زيرا در نامه ها و توقيعات مطالبي وجود دارد که جز از امام معصوم صادر نمي شود. مهم تر از همه اينکه حضرت - به رغم اينکه به حسب ظاهر در ميان ما نيست- اما در قالب هاي مختلف به هدايت مردم پر داخته،
  مشکلات آنان را حل مي نمايد. شناخت اين امر نيز انسان را با مقام بلند حضرت آشنا مي نمايد.
  3. ژرف انديشي در خداشناسي
  اگر ما خداوند و صفات و اسماي او را به طور حقيقي بشناسيم، مي‏توانيم انسان‏هاي کامل راستين (امامان) را نيز بشناسيم؛ زيرا آنان آينه تمام‏نماي صفات جمال و جلال حضرت حق‏ هستند. بر اين اساس، با شناخت خدا و صفات او، مي‏توانيم به اوصاف و ويژگي‏هاي امامان از جمله امام زمان آگاه گرديم.
  شايد دعايي که سفارش شده در زمان غيبت بعد از نماز خوانده شود، ناظر به همين حقيقت باشد:
  " خداوندا! خود را به من بشناسان که اگر خود را به من نشناساني پيامبر را نمي‏شناسم؛ خدايا! پيامبرت را به من بشناسان که اگر به پيامبرت معرفت پيدا نکنم، نمي‏توانم امامم را بشناسم؛
  خدايا! حجت و امامت را به من بشناسان که اگر امام را نشناسم، در دين خود گمراهم". (1)
  4. آيات
  در باره امام زمان آيات متعدد تاويل و تفسير شده. که با خواندن ومطالعه آن ها نيز مي توان امام را شناخت. تعداد آيات در باره امام زمان زياد مي باشد. از جمله اين آيه:
  هُوَ الَّذِي‌َّ أَرْسَل‌َ رَسُولَه‌ُو بِالْهُدَي‌َ وَدِين‌ِ الْحَق‌ِّ لِيُظْهِرَه‌ُ عَلَي الدِّين‌ِ کُلِّه وَلَوْ کَرِه‌َ الْمُشْرِکُون‌َ ؛(2)
  او کسي است که رسولش را با هدايت و آيين حق فرستاد تا او را بر همه آيين‌ها غالب گرداند، هر چند مشرکان کراهت داشته باشند.
  اين آيه با اندکي تفاوت در دو مورد ديگر نيز آمده. (3) در آيه تصريح شده است که اسلام‌، روزي سراسر جهان را فرا خواهد گرفت. بديهي است که اين وعده‌، تاکنون تحقق پيدا نکرده. از امام صادق(ع) ‌در تفسير آيه آمده است‌:
  به خدا سوگند! هنوز محتواي اين آيه تحقّق نيافته است‌، تنها زماني تحقق مي‌پذيرد که قائم خروج کند. در وقتي که او قيام کند، کسي که خدا را انکار نمايد، در تمام جهان باقي نخواهد ماند. (4)
  امام باقر(ع) در تفسير آيه ‌مي فرمايد: وعده‌اي که در اين آيه است‌، به هنگام ظهور مهدي از آل‌محمد(ص) تحقق پيدا مي‌کند. در آن روز هيچ کس در روي زمين نخواهد بود. مگر اين که به حقّانيت محمد(ص) اقرار مي‌کند. (5)
  5. روايات اهل بيت
  از آن جا که مهدويت از اهميت خاصي بر خوردار است، در روايات به طور گسترده و شفاف در باره ابعاد زندگي، ظهور و حکومت وي بحث شده است. در برخي روايات از اسم، لقب ويژگي هاي ظاهري امام سخن به ميان آمده است.
  در برخي از علل و فلسفه غيبت امام زمان و در بر خي روايات ديگر از نحوه ظهور و چگونگي حکومت و. . . سخن گفته شده است. مطالعه اين روايات انسان را با امام زمان آشنا مي نمايد. مهم تر اين‌که نه تنها اين روايات، در جوامع شيعه بلکه در کتب حديث اهل سنت نيز نقل شده است. بعضي از آنان، مستقلاً کتاب هايي به نام حضرت، تأليف نموده‌اند. از اين رو روايات راجع به ايشان، متواتر و يا نزديک به حد تواتر است.
  رسول خدا (ص) فر مود: روزي از دهر باقي نمي ماند. مگر اينکه مردي از اهل بيت من ظهور خواهد کرد که جهان را پر از عدل و داد خواهد نمود، آن گونه که پر از ظلم شده است. (6)
  امام حسين ( ع ) فرمود:
  دوازده مظاهر هدايت از مايند که اول آنان اميرالمؤمنين و آخرشان، يازدهمين فرزند من، امامي است که حق را برپا خواهد داشت. خداوند زمين مرده را به وجود او زنده خواهد نمود. در پرتو او دين حق را بر همه اديان، غالب خواهد گرداند، هر چند که کفار را خوش نيايد. براي او غيبتي است که اقوامي در آن دوران غيبت از دين برمي‌گردند. گروه‌هايي نيز در ايمان خود ثابت مي‌مانند. ليکن اينان مورد اذيت و آزار منکران قرار مي‌گيرند. به آن ها گفته مي‌شود اگر راست مي‌گوييد، پس چه زماني وعده ظهور، فرا مي‌رسد. آگاه باشيد کسي که در غيبت ولي عصر بر آزارها و تکذيب‌ها صبر کند، به منزله کسي است که با شمشير در خدمت رسول الله جهاد کرده باشد. (7)

  پي نوشت ها :
  1. مفاتيح نوين، ناصر مکارم شيرازي، ص 510، ، مدرسه امام علي بن ابي طالب، قم، چاب اول.
  2. توبه‌(9)آيه33.
  3. صف‌(61) آيه 9 و فتح‌(48) آيه 28.
  4. تفسير نمونه‌، ناصر مکارم وديگران، ج 7، ص 373، دار الکتب الإسلامية، تهران‏، سال چاپ: 1374 ش‏.
  5. مجمع البيان فى تفسير القرآن‏، طبرسى فضل بن حسن‏، ج 5-6، ص25، ناصر خسرو، تهران، 1372 ش‏.
  6. منتخب الاثر، صافي گلپايگاني، ص192، قم، موسسه حضرت معصومه، چاب اول، سال 1419.
  7. اکمال الدين و تمام النعمة، شيخ صدوق‏ ص317، ناشر اسلاميه، بي تا، بي جا.

 4. صلوات ها 5


 5. #3
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  8,188
  حضور
  200 روز 12 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  29053  تلاش برای شناختن امام معصوم واجب و لازم است؛ چنان که رسول اکرم(ص) فرمودند: «من مات و هو لایعرف امامه، مات میتةً جاهلیه؛ هر کسی بمیرد اما امام زمانش را نشناخته باشد،به مرگ جاهلیت مرده است".(1)
  اسلام تفکر را موجب آگاهی می داند. (2) امامان در زمینه های مختلف مطالب ارز ش مند بیان کر ده اند که خواندن آنها انسان را با جایگاه ومقام آنان آشنا می نمایند. مطالعه و تفکر در آثار فکری امامان، از جمله امام زمان هر چند کار مشکلی به نظر می‏رسد؛ ولی بسیار سودمند است. این امر علاوه بر آن که باعث شناخت شخصیت آن بزرگواران و ایجاد محبت آنان در دل می‏شود؛ سرمایه معنوی بزرگی برای روح بشر به شمار می‏رود.
  اگر ما خداوند و صفات و اسمای او را به طور حقیقی بشناسیم، می‏توانیم انسان‏های کامل راستین (امامان) را نیز بشناسیم؛ زیرا آنان آینه تمام‏نمای صفات جمال و جلال حضرت حق‏اند و در نامگذاری به اسمای الهی، از تمامی موجودات عالم امکان برترند.
  بر این اساس، با شناخت خدا و صفات او، می‏توانیم به اوصاف و ویژگی‏های امامان نیز آگاه گردیم. شاید دعایی که سفارش شده در زمان غیبت بعد از نماز خوانده شود، ناظر به همین حقیقت باشد:
  «اللهم عرفنی نفسک فانک ان لم تعرفنی نفسک لم اعرف رسولک. اللهم عرفنی رسولک فانک ان لم تعرفنی رسولک لم اعرف حجتک. اللهم عرفنی حجتک فانک ان لم تعرفنی حجتک ضللت عن دینی؛
  خداوندا! خود را به من بشناسان که اگر خود را به من نشناسانی پیامبر را نمی‏شناسم؛ خدایا! پیامبرت را به من بشناسان که اگر به پیامبرت معرفت پیدا نکنم، نمی‏توانم امامم را بشناسم؛ خدایا! حجت و امامت را به من بشناسان که اگر امام را نشناسم، در دین خود گمراهم».(3)
  در باره امام زمان آیات متعدد تاویل وتفسیر شده است که با خواندن ومطالعه آنها نیز می توان امام را شناخت. تعداد آیات و رویات در باره امام زمان زیاد می باشد که جهت رعایت اختصار به بعضی اشاره می شود :
  ـ غلبة اسلام بر همة ادیان‌
  ازجمله ویژگی‌های عصر ظهور امام زمان‌غلبة اسلام بر سایر ادیان و مذاهب است‌، و این وعده‌ای است که قرآن مجید، به صراحت به مسلمانان داده است‌:
  هُوَ الَّذِی‌َّ أَرْسَل‌َ رَسُولَه‌ُو بِالْهُدَی‌َ وَدِین‌ِ الْحَق‌ِّ لِیُظْهِرَه‌ُ عَلَی الدِّین‌ِ کُلِّه وَلَوْ کَرِه‌َ الْمُشْرِکُون‌َ ؛(4)
  او کسی است که رسولش را با هدایت و آیین حق فرستاد تا او را بر همة آیین‌ها غالب گرداند، هر چند مشرکان
  خوش نداشته باشند.
  این آیه با اندکی تفاوت در دو مورد دیگر نیز آمده است‌.(5) در این آیه تصریح شده است که اسلام‌، روزی سراسر جهان را فرا خواهد گرفت. بدیهی است که این وعده‌، تا کنون تحقق پیدا نکرده است‌. از امام صادق(ع) ‌در تفسیر این آیه نقل شده است‌:
  " به خدا سوگند! هنوز محتوای این آیه تحقّق نیافته است‌، و تنها زمانی تحقق می‌پذیرد که قائم خروج کند. در وقتی که او قیام کند، کسی که خدا را انکار نماید، در تمام جهان باقی نخواهد ماند".(6)
  امام باقر(ع) در تفسیر این آیه‌می فرماید:" وعده‌ای که در این آیه است‌، به هنگام ظهور مهدی آل‌محمد(ص) تحقق پیدا می‌کند و در آن روز هیچ کس در روی زمین نخواهد بود، مگر این که به حقّانیت محمد(ص) اقرار می‌کند". (7)
  در عصر ظهور حضرت مهدی‌بندگان صالح در سراسر دنیا حکومت می‌کنند و این وعده‌ای است که قرآن داده است‌:
  " وَ لَقَدْ کَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِن بَعْدِ الذِّکْرِ أَن‌َّ الاْ َرْض‌َ یَرِثُهَا عِبَادِی‌َ الصَّـَـلِحُون‌َ ؛(8)
  ما در زبور بعد از ذکر،[ تورات]‌نوشتیم که بندگان صالح من‌، وارث[و حاکم]‌‌زمین خواهند شد".
  در روایات‌، این آیه‌، به یاران حضرت مهدی‌تفسیر شده است‌. امام باقر(ع) فرمود: "بندگان صالحی را که خداوند در این آیه‌، به عنوان وارث زمین یاد می‌کند، یاران مهدی‌در آخر الزمان هستند".(9)
  از خصوصیات عصر ظهور حضرت مهدی‌برپا داشتن عدل و دادگری است‌. در پرتو عمل به دستورهای اسلام‌، امنیت‌، صلح و آرامش‌، در زمین ایجاد می‌گردد، ظلم و ستم قطع می‌شود، برکت و توسعه روزی در آن زمان‌، برای توده مردم فراهم می‌گردد، فقیر و مستمند در جامعه پیدا نمی‌شود. قرآن در این‌باره می‌فرماید:
  "اعْلَمُوَّاْ أَن‌َّ اللَّه‌َ یُحْی‌ِ الاْ َرْض‌َ بَعْدَ مَوْتِهَا؛
  بدانید که خداوند زمین را بعد از مرگ آن زنده می‌کند".
  امام باقر(ع) فرمود: "منظور زنده شدن زمین به وسیلة عدالت است‌، بعد از آن که با جور و ظلم مرده باشد".(10)
  در حدیث دیگری آن حضرت فرمود: "خداوند زمین را به وسیله حضرت مهدی‌زنده می‌کند، بعد از آن که مرده باشد و منظور از مردن زمین‌، کفر زمینیان است".(11)
  در واقع زمین دارای دو حیات است‌؛ حیات مادّی که منظور فراوانی نعمت و برکت در روزی است‌، و حیات معنوی که مراد، برپایی عدل و ایجاد امنیت و آسایش و توجه به خدا و معنویات است که هر دو در زمان ظهور امام زمان‌تحقّق می‌پذیرد.
  از جمله وعده‌های خداوند، پیروزی حق بر باطل است‌. در آیه 11 قصص می‌خوانیم‌:
  "وَ نُرِیدُ أَن نَّمُن‌َّ عَلَی الَّذِین‌َ اسْتُضْعِفُواْ فِی الاْ َرْض‌ِ وَ نَجْعَلَهُم‌ْ أَئ‌مَّة‌ً وَنَجْعَلَهُم‌ُ الْوَ َرِثِین‌َ ؛
  اراده ما بر این قرار گرفته است که به مستضعفان نعمت بخشیم‌، و آن‌ها را پیشوایان و وارثان روی زمین قرار دهیم"‌.
  در حدیثی از امیرالمؤمنین(ع)‌روایت شده: این گروه آل‌محمد(ص)هستند که خداوند، مهدی آن‌ها بعد از زحمت و فشاری که بر آن‌ها وارد می‌شود، بر می‌انگیزد و به آن‌ها عزّت می‌دهد، و دشمنان آن‌ها را ذلیل و خوار می‌کند.(12)
  یکی از راههای شناخت امام زمان روایات می باشد.
  از آنجا که وجود امام زمان از اهمیت خاصی بر خوردار است در روایات به طور گسترده وشفاف در باره آن حضرت بحث شده است. در بر خی روایات از اسم، لقب وویژگی های ظاهری امام سخن به میان آمده است ودر بر خی از علل وفلسفه غیبت امام زمان ودر بر خی روایات دیگر از نحوه ظهور وچگو نگی حکو مت و...
  مطالعه این روایات انسان را با امام زمان آشنا می نماید. احادیث مربوط به این باب، قسمت عمده‌ای از روایات را تشکیل می‌دهد و مهم تر این‌که نه تنها این روایات، در کتب حدیثی شیعه بلکه در کتب حدیث اهل سنت نیز نقل شده است و بعضی از آنان، مستقلاً کتابهایی به نام آن حضرت، تألیف نموده‌اند.
  از این رو روایات راجع به ایشان، متواتر و یا نزدیک به حد تواتر است. چه آنکه قطب ها و جناحهای متضاد عقیدتی در این موضوع هم‌نوا و هم‌آهنگ شده و روایات بسیاری را نقل کرده‌اند که در این‌جا به چند نمونه اشاره خواهیم کرد :
  ابوسعید خدری نقل کرد که رسول الله به فاطمه فرمود: دخترم! هفت چیز به ما خاندان عطا شده است که به احدی پیش از ما داده نشده:1.نبی ما بهترین انبیاست که پدر توست.
  2.وصی ما بهترین اوصیاست که همسر توست.
  3.شهید ما بهترین شهید است که عموی پدر تو حمزه است.
  4.آن کس که با دو بال رنگین در بهشت پرواز می‌کند از ماست و او عموزاده تو جعفر است.
  5و6.دو سبط این امت فرزندان تو حسن و حسین هستند.
  7.سوگند به خدایی‌که جز او خدایی نیست مهدی این امت که عیسی بن مریم پشت سر او نماز می‌خواند از ماست.(13)
  امام حسین ـ علیه السّلام ـ فرمود:"دوازده مظاهر هدایت از مایند که اول آنان امیرالمؤمنین و آخرشان، یازدهمین فرزند من، امامی است که حق را برپا خواهد داشت. خداوند زمین مرده را به برکت وجود او زنده خواهد نمود و در پرتو او دین حق را بر همه ادیان، غالب خواهد گرداند هر چند که کفار را خوش نیاید.
  برای او غیبتی است. اقوامی در دوران غیبت از دین برمی‌گردند اما گروه‌هایی نیز در ایمان خود ثابت می‌مانند لیکن اینان مورد اذیت و آزار منکران قرار می‌گیرند و به آنها گفته می‌شود: اگر راست می‌گویید، پس چه زمانی وعده ظهور، فرا می‌رسد. آگاه باشید کسی که در غیبت ولی عصر بر این آزارها و تکذیب‌ها صبر کند،مانند کسی است که با شمشیر در خدمت رسول الله جهاد کرده باشد".(14)
  پیامبر (ص) فرمود: "سوگند به آن کسی که مرا برانگیخت تا مژده دهنده اسلام راستین باشم اگر از عمر جهان جز یک روز باقی نمانده باشد خداوند همان یک روز را به اندازه‌ای طولانی گرداند تا فرزندم مهدی خروج کند. پس از خروج عیسی بن مریم به زمین فرود می آید و در پشت سر وی نماز می گذارد، آنگاه زمین با فروغ پروردگار خویش روشن می شود و حکومت جهانی مهدی به شرق و غرب عالم می رسد".(15)
  در هنگام ظهور امام مهدی ـ عج الله تعالی فرجه الشریف ـ انسان ها در نهایت تکامل اندیشه و فکر و اخلاق و صفات روحی انسانها، قرار دارند. نیز در مرحله تکامل تاریخ، به دنباله ناکامی‌ها و شکست‌ها و ستم‌ها و بی‌عدالتی‌ها و فقر و بدبختی و دیکتاتوری و... بشر قرار گرفته،که امام به تمام آنها پایان می‌دهد و زمینه روحی مناسب با قسط و عدل مطلق ایجاد می‌نماید.(16)
  یعنی: در سراسر گیتی سرزمینی نخواهد ماند که در آن غیر خدا پرستش شود.
  گرفتاری‌ها و قحطی‌ها و بدبختی‌ها و فقر و نداری‌هایی که در دوران غیبت در گوشه‌و کنار جهان دیده می‌شود در دولت مهدی ـ علیه السّلام ـ وجود نخواهد داشت.(17)
  قال رسول الله: «یکون فی امتی، المهدی تتنعم امتی فی زمانه نعیماً لم تتنعم مثله قط... ترسل السماء مدرارا و لم تدخر الارض شیئاً من نبات(18) ؛
  مهدی در امت من خواهد بود. به هنگام ظهور آن حضرت آسمان، باران فراوان می دهد و زمین، هیچ روییدنی را در دل نگاه نمی‌دارد.»
  رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: مهدی از من است و دارای پیشانی بلندی است و وسط بینی او کمی برآمده است. زمین را از عدل و داد پر می‌کند، هم‌چنان‌که از ظلم و جور پر شده باشد. دوران حکومت او هفت سال خواهد بود.(19)
  رسول خدا (ص) فرمود: «مهدی از فرزندان من است. نامش نام من و کنیه‌اش، کنیه من است. به سیرت و صورت از همه مردم به من شبیه ‌تر.برای او غیبت و نگرانی است که ملتها در آن گمراه شوند. ناگهان مانند تیر شهاب می آید و زمین را از عدل و داد پر می کند، هم چنان‌که از ظلم و ستم پرشده باشد.(20)
  نیز فرمود: مهدی از اهل بیت من است. او مردی از امت من است. زمین را پر از عدل می‌کند همان طوری که از ستم پر شده است.(21)

  پی نوشت ها:
  1.میزان‏الحکمه، ج 1، ص 171، ح840.
  2. الحیاة، ج 1، ص 8، ح‏3.
  3. مفاتیح‏الجنان، دعا در غیبت امام زمان.
  4. توبه‌،آیه33.
  5. سوره صف‌، آیة 9 و فتح‌، آیه28.
  6. تفسیر نورالثقلین‌، ج 2، ص 211 ؛ تفسیر نمونه‌، ج 7، ص 373.
  7. تفسیر مجمع البیان‌، علامه طبرسی‌؛، ج 5ـ6، ص 25.
  8. انبیأ،105.
  9. مجمع البیان‌، همان‌، ص 7ـ8، ص 66.
  10. تفسیر نور الثقلین‌، علامه حویزی‌، ج 5، ص 243.
  11. تفسیر صافی‌، فیض کاشانی‌، ج 5، ص 135 ؛ تفسیر نمونه‌، آیت اللّه مکارم شیرازی و دیگران‌، ج 23، ص 343.
  12. تفسیر نمونه‌، ج 16، ص 18، به نقل از تفسیر نورالثقلین‌، ج 4، ص 110.
  13.مجالس السنیه، ج5، ص523.
  اکمال الدین؛ ص317. 14.
  15. اکمال الدین، ص163.
  16.بحارالانوار، ج52، ص336.
  17. اکمال الدین، باب33، حدیث31.
  18.شرح نهج البلاغه، ابن ابی الحدید، ج1، ص93.
  19.فرائد السمطین؛ به نقل از احقاق الحق، ج13، ص154.
  20.بحار الانوار، ج51، ص80.
  21.ر.ک: ـ مجموعه‏ای از گفتار درباره امام زمان (عج) شهید صدر؛ عصر ظهور،علی کورانی؛ دانشمندان عامه و مهدی موعود (عج)، علی دوانی؛ رسالت اسلامی در عصر غیبت، محمد صدر؛ مهدی موعود(عج)، شهید دستغیب؛ سیمای امام زمان(عج)،تاج لنگرودی؛ خورشید مغرب، محمد رضا حکیمی؛ دادگستر جهان،ابراهیم امینی.

 6. صلوات ها 5


 7. #4
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  8,188
  حضور
  200 روز 12 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  29053  در ولادت حضرت شیعه اعتقاد دارد که در سال 255 هق در سامرا متولد شده و زنده است. روزی که خدا بخواهد ظهور خواهد نمود و جهان را پر از عدل و داد خواهد کرد.
  برای ولادت و حیات حضرت دلایل و شواهد زیادی وجود دارد که جای هر گونه شک و شبهه‏ای را برطرف می‏سازد. این موضوع قطعی و یقینی نزد شیعه است و راویان و مورخان، واقعه ولادت حضرت را ثبت نموده‏اند.
  علمای اهل‏سنّت درباره ولایت حضت مهدی(عج) اتفاق نظر ندارند؛ برخی می‏گویند که حضرت هنوز متولد نشده و بعضی می‏گویند در سال 255 هق به دنیا آمده است.
  بسیاری از مورخان و محدثان اهل‏سنّت نیز بدین امر تصریح کرده‏ و آن را یک واقعیت دانسته‏اند. در کتاب‏های پژوهشی نام بیش از 65 تن از این عالمان و نام کتاب‏های آنان ذکر شده است(1) که به برخی اشاره می‏کنیم:
  1- محمد بن طولون مورخ دمشقی می‏نویسد: «دوازدهمین امام شیعه، نامش ابوالقاسم محمد، فرزند امام حسن عسگری، معروف به حجت است؛ همان فردی که شیعه گمان می‏کند که منتظر و قائم و مهدی اوست. ولادت او در روز جمعه نیمه شعبان سال 255 قمری واقع شده است. او هنگام مرگ پدرش حسن عسگری، پنچ ساله بود. نام مادرش خمط یا به قولی نرگس - نرجس - است.(2)
  2- شیخ عبدالله شبراوی: «دوازدهمین از ائمه، ابوالقاسم محمد حجت است که به قولی همان منتظر و مهدی است. امام محمد حجت فرزند امام حسن خالص (رض) در سرّ من رای در شب نیمه شعبان سال 255 قمری به دنیا آمد. به قولی، مرگ پدرش در 5 سالگی بود و پدرش حین ولادت به خاطر ترس از خلفای وقت، وی را مخفی نمود؛ چون آنان هاشمیان را دستگیر و زندانی می‏کردند یا به قتل می‏رساندند. او ملقب است به مهدی، قائم، منتظر، خلف صالح و صاحب زمان. مشهورترین نام او مهدی است. شیعه معتقد است وی همان شخصی است که احادیث صحیحه در مورد ظهورش در آخر زمان وارد شده است.(3)
  قندوزی در کتاب یناییع الموده چنین می‏نویسد: «الخبر المعلوم المحقّق عند الثّقات انّ ولادْ القائم کانت لیلْ الخامس عشر من شعبان سنْ خمس و خمسین و مأتین فی بلدْ سامرأ»(4) خبر معلوم و مسلم در نزد موثقان این است که ولادت حضرت قائم(عج) در شب نیمه شعبان سال 255 هجری در شهر سامرا واقع شده است.
  در این که امام عسکری (ع) دارای فرزندی بوده، شکی نیست. این که اموال حضرت توسط دیگران تقسیم شد ،جهت ترسی که از سوی حکومت وجود داشت و عمال حکومت در صدد دستگیری و از بین بردن حضرت مهدی (ع) بودند ، حضرت به صورت مخفیانه زند گی می کرد . امام عسکری ، فرزند خود را به همه شیعیان معرفی نمی کرد بلکه فقط او را به افراد مورد اطمینان معرفی می کرد . حضرت مهدی در حدود پنج سال سن داشت که پدرش از دنیا رفت. جعفر برادر امام عسکری با حمایت حکومت اموال او را تصاحب نمود و مدعی شد که برادرم فرزندی نداشته است (5)

  پی نوشت:
  1. خورشید مغرب، محمد رضا حکیمی، ص 18؛ من هو المهدی، ابوطالب تجلیل تبریزی، ص 427 .
  2. الائمه الاثنی عشر، مورخ دمشق شمس الدین محمد بن طولون، تحقیق: صلاح الدین المنجد، ص 117.
  3. شیخ عبدالله بن محمد بن عامر شبراوی، الاتحاف یحب الاشراف، ص 179 - 180، منشورات رضی قم.
  4. ینابیع المودّْ، ص 54.
  5. موعود شناسی وپاسخ به شبهات ،علی اصغر رضوانی ،ص224 .

 8. صلوات ها 4


 9. #5
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  8,188
  حضور
  200 روز 12 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  29053  تمامی ادیان به منجی باور دارند: مسیحیت به حضرت عیسی، مسلمانان به حضرت مهدی(عج) و... آیا نجات دهندگان برای هدف خاصی ظهور می‌کنند یا این که هر یک هدف خاصی را دنبال می‌کنند؟
  پاسخ : در آیین‌های هندو، زردتشت، یهود، مسیحیت و اسلام این باور وجود دارد که در آیندة جهان فرد صالحی ظهور خواهد نمود، و در جهت زدودن ستم و نجات بشر قدم بر می‌دارد و در این راه موفق خواهد شد. همة این‌ها در هدف کلّی، یعنی هدایت و ارشاد و نجات بشر از نادانی و گمراهی وحدت نظر دارند. حال ممکن است در امور و اهداف جزیی و برخی از ویژگی‌ها دیدگاه‌های متفاوتی داشته باشند. توضیحی دربارة ظهور مهدی و مصلح آخرالزمان از نگاه ادیان بزرگ را به اطلاع شما می‌رسانیم.
  همه پیروان ادیان الهى و برخى از پیروان ادیان غیر الهى عقیده دارند که در یک عصر بحرانى جهان که فساد و ظلم بیداد مى‏کند، نجات دهنده بزرگ و مصلح جهانى ظهور مى‏کند و اوضاع آشفته جهان را اصلاح نموده و عدل را گسترش مى‏دهد.(1) گرچه در این که مصلح جهانى کیست، داراى چه ویژگى‏هایى است، نام او چیست و منسوب به کدام ملت و دین است، اختلاف نظر دارند.(2) هر ملتى او را با لقب مخصوص و ویژگى‏هایى مى‏شناختند و او را از خودشان مى‏دانند. زرتشتیان او را ایرانى و از پیروان زرتشت مى‏دانند.(3) یهودیان اورا از بنى اسرائیل و عیسویان او را مسیح موعود مى‏خوانند.
  این مهدی و منجی در آیین‌های بزرگ بدین شرح بیان شده است.
  1ـ در آیین هندو و بودا:
  در آیین هندو نیز از نجات دهنده و موعود، به نام «آواتا» سخن به میان آمده و در منابع هندوها در کتاب اوپانیشا دها مطرح شده است.(4) مظهر ویشنو (مظهر دهم) که در انقضاى کلى یا عصر آهن، سوار بر اسب سفید ظاهر مى‏شود، درحالى که شمشیر برهنه درخشانى به صورت ستاره دنباله دار در دست دارد. شریران را تماماً هلاک مى‏سازد و خلقت را از نو تجدید مى‏کند و پاکى را رجعت خواهد داد. مظهر دهم در انقضاى عالم ظهور خواهد کرد.(5) در یکى از کتاب‏هاى دیگر هندوها آمده است: گردش دنیا به پادشاه عادلى در آخرالزمان تمام شود که پیشواى ملائکه و پریان و آدمیان باشد. حق همراه او است و آنچه در دریاها و کوه‏ها پنهان شده باشد، همه را به دست مى‏آورد. از آسمان‏ها و زمین، آنچه باشد، خبر دهد و از او کسى بزرگتر به دنیا نیاید.(6)
  در آیین بودایى که یکى از شاخه‏هاى کشین هندویى است، مسئله انتظار مطرح شده و شخصیت مورد انتظار بوداى پنجم مى‏باشد.(7)
  2ـ آیین زرتشت‏
  در آیین زرتشت سه منجى به نام‏هاى هوشیذر، هوشیذر ما و سوشیانس (نجات دهنده مرگ) از نسل زرتشت مطرح است. گویند: آنان پس از دیگرى جهان را پر از عدل خواهند کرد. از جمله، مهم‏ترین آنان، آخرین ایشان است که او را سوشیانس پیروز گر مى‏خوانند(8) که پس از ظهور، دین را به جهان رواج خواهد داد؛ فقر و تنگدستى را ریشه کن می‌کند و مردم جهان را هم فکر، هم گفتار و هم کردار مى‏گرداند.(9)
  3 - آیین یهود
  در آیین یهود نیز از شخص موعود سخن گفته شده است. گر چه یهودیان در این که موعود کیست، اختلاف نظر دارند. چون یهودیان به حضرت مسیح ایمان نیاورده‏اند، به باور آنان موعودشان هنوز ظهور نکرده است. با این حساب انتظار در یهودیت کیفیت ویژه مى‏یابد، ولى آنچه یهودیان بر آن اتفاق دارند، خروج شخصی در آخر زمان است که کوکب افروز مى‏باشد و روى زمین را به نور رب کریم روشن مى‏گرداند... یهودیان به انتظار او زمان مى‏گذارنند.(10) موعود کسى است که به عدالت داورى کند و مظلومان زمین را به راستى حکم راند و گرگ با بره سکونت کرده و پلنگ با بزغاله خوابد... در تمام کوه مقدس، ضرر و فسادى دیده نشود؛ زیرا جهان از معرفت خداوند پر خواهد شد.(11)
  4 - آیین مسیحیت
  مسیحیان نیز در انتظار مصلح جهانى هستند و اگر چه باور دارند که او حضرت عیسى مسیح(ع) است که از آسمان نزول کرده و جهان را پر از عدل خواهد کرد.(12) در انجیل مرقس آمده است: «پس بیدار باشید، زیرا نمى‏دانید در چه وقت صاحب خانه مى‏آید، در شام، یا نیمه شب، یا بانگ خروس، یا صبح! مبادا ناگهان آمده، شما را خفته یابد!».(13)
  5 - آیین اسلام‏
  یکى از مسایل بسیار مهمى که در حوزة اندیشة اسلامی قرار دارد، اعتقاد به مصلح جهانى است. ما شیعیان عقیده داریم که مصلح جهانى امام زمان(عج) است که در آیات (14) و روایات(15) به آن اشاره شده است.
  امام زمان(عج) همان مهدى(ع) است که جهان را پر از عدل و داد مى‏کند، همان گونه که پر از ظلم شده است.(16) اعتقاد به مهدویت از معارف قطعی تمامی مذاهب اسلامی است.
  ابن ابى الحدید که از عالمان اهل سنت است مى‏گوید:
  «میان همه فرقه‏هاى مسلمان اتفاق قطعى است که عمر دنیا به پایان نمى‏رسد، مگر پس از ظهور مهدى(عج)»(17)
  از آنچه گذشت مى‏توان نتیجه گرفت که همه ادیان الهى و برخى ادیان غیر الهى درخصوص مصلح جهانى اتفاق نظر دارند؛ ولى نمى‏توان قضاوت نمود که مقصود آنان از مصلح جهانى امام زمان(ع) مى‏باشد که در اسلام بدو اشاره شده است. گرچه برخى از نشانه‏ها و مشخصاتى که در سایر ادیان براى مصلح جهانى ذکر شده، درباره امام زمان(ع) نیز هم خوان است.(18)
  با توجه به این که بشارت به ظهور مصلح جهانى در ادیان الهى بیان شده و مسئله ظهور حضرت مهدى(عج) در ادیان الهى، پیش از تحریف‏شان وجود داشته، مصلح تمام ادیان الهى، مهدى موعود است و مقصود دین‏شان همین است، اما پیروان آنها در تطبیق و تعیین مصداق به خطا رفته‏اند و با توجه به آن چه بیان شد تا حدودی هدف‌های آیین‌های مذکور از مهدویت نیز روشن می‌شود.

  پى‌نوشت‌ها:
  1- ابراهیم امینى، دادگستر جهان، ص 76.
  2- همان؛ فریده گل محمدى آرمان، رسالت جهانى حضرت مهدى، ص 98 به بعد.
  3- ابراهیم امینى، همان.
  4- کتاب اوپانیشاد، ص 737.
  5- معارف اسلامى در جهان معاصر، ص 245.
  6- ادیان و مهدویت، ص 19.
  7. رسالت جهانى مهدى(عج) ص 103 - 104.
  8.- جاماسب نامه، ص 121، به نقل از فریده گل محمدى، همان، ص 99.
  9- همان؛ ادیان و مهدویت، ص 19.
  10- ترجمه الملل و النحل، ج‏1، ص 312.
  11- رسالت جهانى مهدى، ص 106.
  12- رسالت جهانى مهدى(عج)، ص 109.
  13- انجیل مرقس، با اقتباس از رسالت جهانى مهدى(ع) ص 109.
  14- قصص (28) آیه 5.
  15- بحارالانوار، ج‏51، ص 67 به بعد.
  16- المهدى الموعود، ج‏2، ص 72؛ کتاب الغیبة نعمانى، ص 425.
  17- منتخب الاثر، ص 11 به بعد.
  18- ابراهیم امینى، دادگستر جهان 76 - 77.

 10. صلوات ها 4


 11. #6
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  8,188
  حضور
  200 روز 12 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  29053  سنت قطعی الهی بر این مقرر شده، که روزی به وسیلة امام زمان(ع)، زمین لبریز از عدل و داد شود و مدینة فاضله تشکیل گردد و همة اقشار، مزة شیرین عدل را بچشند و گمشدة خود را در حکومت امامی که کلامش، راهش و حکومتش عدل است، بیابند و بالاخره با حاکم شدن عدالت در اقصی نقاط عالم وفا و آسایش را لمس کنند و در سایة حکومت صالحان اجرا شدن احکام نورانی الهی را ناظر باشند تا جایی که زمین از قسط و عدل سیراب شود،
  حضرت بقیة الله عدل کلی را در جهان، با شرایط زیر پیاده می‌فرماید:
  1 - آمادگی جامعة بشری برای عدالت کلی، انسان فطرتا عدالت خواه است و عدالت را دوست دارد، همان گونه که زیبایی را فطرتا دوست دارد، به ویژه وقتی از ظلم و جور به تنگ آمد، تشنة عدالت می‌شود،با وجود این وضعیت در زمان ظهور، عدالت محقق می‌شود،
  2 - در زمان ظهور عقل‌ها کامل می‌گردد و بشر به اندازه ای به رشد عقلی می‌رسد که قابلیت پیاده شدن عدل همکانی را پیدا می‌کند،(1)
  3 - اجتماع یارانی (حداقل 313 نفر) در ابتدای کار دور شمع وجود امام با ویژگی هایی از قبیل:
  الف) خداجویی و توحید که سرلوحة خصال یاران مهدی است و وجودشان غرق جلوة نور ایزدی است،
  ب) بصیرت و آگاهی، آنان چنان درایت و خردمندی دارند که در هر وضعی حق را از باطل باز می‌شناسند،
  پ) حفظ حدود الهی، یاران حضرت چنان خود ساخته اند که حتی در سخت ترین اوضاع دست از پا خطا نمی‌کنند و قانون الهی را نمی‌شکنند،
  ت) شجاعت، آنان دلیر مردان جنگ آوران میدان نبردند و دل هایی چون پولاد دارند و از انبوه دشمن هراسی به دل راه نمی‌دهند، ایمان به هدف همة وجودشان را تسخیر کرده است،
  ث) فرمان بری، آنان عاشقان مولای خودند تا جایی که در انجام دستورهای حضرت بر یکدیگر پیشی می‌گیرند،
  ج) زهد و ساده زیستی، زهد و عدم وابستگی به دنیا زینت کارگزاران مهدی است، یاران امام منتظر با داشتن چنین صفاتی چنان خود ساخته اند که اگر همة دنیا به آنان پیشنهاد شود تا تخلف از فرمان امامشان کنند، نمی‌پذیرند،(2)
  4 - در ابتدا کارگزاران مهدی موعود (عج) انسان‌های ساخته شده اند که ایمان به خدا روحشان را در خود گداخته و از نو ساخته است و خداترسی آنان مانع از تخلفشان می‌گردد، در مراحل بعد که انقلاب حضرت گسترش می‌یابد، کارگزاران بر اساس موازین درست و شایستگی‌های اصولی و لیاقت‌های افراد انتخاب می‌گردند،
  5 - پس از انتخاب مجریان لایق دولت مرکزی شدیدا آنان را تحت مراقب کامل قرار می‌دهد و همواره اعمال و رفتارشان زیر نظر است، مأموران مخفی و چشم و گوش‌های دولت مرکزی بیش از آن که مردم را زیر نظر بگیرند، به اعمال و کردار کارگزاران دولت می‌نگرند، و از متصدیان امور می‌خواهند که به موازین عدالت پای بند باشند وگرنه با برخورد شدید و نرمش ناپذیر مواجه خواهند شد،(3)
  6 - امدادهای غیبی، همواره بشر برای پیمودن راه‌های دشوار محتاج امدادهای غیبی می‌باشد، در عصر ظهور حضرت امدادهای غیبی و نصرت‌های قائم آل محمد (ص) یاری می‌رسانند، نیز فرشتگان و حضرت عیسی (ع) برای نصرت حضرت فرود می‌آیند و باران‌های رحمت پی در پی نازل می‌شود و زمین گنج‌ها معدن‌ها و تمام منافعش را بیرون می‌ریزد، تمام نعمت‌ها فراوان می‌گردد، تا بدین وسیله خداوند سلطنت مهدی را در تمام زمین بگستراند،(4)


  پی‌نوشت‌ها:
  1. لطف الله صافی، منتخب الأثر، ص 607، حدیث 1؛ مرتضی مطهری، سیری در سیرة ائمه (ع)، ص 294.
  2 . مجلة حوزه، شماره 71 و 70، ص 299 و 306.
  3 . محمد حکیمی، عصر زندگی، ص 49 و 50.
  4 . لطف الله صافی، منتخب الأثر، ص 360 و 364 و 589 و 591.

 12. صلوات ها 4


 13. #7
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  8,188
  حضور
  200 روز 12 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  29053  ولادت‌حضرت‌مهدی‌، امام‌زمان‌(ع‌)را بزرگان ‌علم‌ حدیث‌ از قدمای ‌اصحاب‌، مانند «ابی‌جعفر طبری‌»، «فضل‌بن‌شاذان‌»، «علی‌بن‌حسین‌مسعودی‌»، «شیخ‌صدوق‌»، «طوسی‌» و«مفید» ‌از حکیمه‌ عمه ‌امام ‌حسن ‌عسگری‌(ع‌) و خواهر امام‌ هادی‌(ع‌) این گونه ‌نقل‌ کردند:
  بعد از شهادت ‌امام‌ هادی‌(ع‌) امام‌حسن‌عسگری‌ در جای ‌پدر بزرگوارش‌ قرار گرفت‌. من ‌هم‌، مانند همه ‌به‌ زیارتش ‌می‌رفتم‌.
  به‌ خدمت‌ برادر می‌رسیدم‌، روزی خدمت ‌ملیکه‌ خانم‌ رسیدم‌(ملیکه ‌در منزل‌ امام‌ حسن‌ عسگری ‌به ‌نرجس ‌و سوسن‌ نامیده ‌می‌شد) ملیکه‌‌نزد من‌آمد تا کفشم‌را از پایم ‌در آورد. گفتم‌: اجازه ‌بده ‌من ‌کفشت‌ را در بیاورم‌، بلافاصله‌ گفت‌: نه‌، تو سیده ‌و خانم‌ من ‌هستی.‌ اجازه‌ نمی‌دهم ‌شما کفش‌ از پایم ‌در آورید.
  ‌برای‌ او توضیح ‌دادم ‌که ‌او همسر امام ‌زمان‌(ع‌) ‌است‌ و مادر امام ‌بعدی‌ خواهد بود و من ‌باید به ‌او خدمت‌ کنم‌. این ‌سخنان‌ و حرف ها را از برادر زاده‌ام‌ شنیده بودم.سپس‌ فرمود :عمه‌جان!‌ خداوند تو را جزای ‌خیر دهد.
  ‌تا غروب‌در منزل‌برادر زاده‌ام‌بودم‌و به‌منزلم‌برگشتم‌.
  روز چهاردهم ‌شعبان‌ سال‌هجری‌، فرستاده‌ای ‌از سوی ‌امام‌ حسن‌ عسگری‌‌ خدمت ‌حکیمه ‌رسید که ‌امام‌(ع‌) فرمود:روزه‌ات‌را امروز نزد ما افطار کن‌ و امشب‌، شب‌ نیمه‌ شعبان ‌است‌. نزد ما باش‌. امشب‌ مولودی‌متولد می شود که‌بر خداوند منان‌ کریم‌و بر خلق ‌او حجت‌ است ‌و خداوند زمین ‌را توسط او زنده‌ می‌کند.
  حکیمه‌ پرسید: ‌این‌ فرزند از چه‌کسی ‌متولد می‌شود؟ امام ‌فرمود: از نرجس‌(سوسن‌).
  حکیمه‌ بلافاصله‌ متوجه‌ نرجس‌(سوسن‌) می‌شود ولی ‌بعد از اندکی با تعجب‌ از امام‌ می‌پرسد: ‌در ایشان ‌اثری ‌از بارداری‌ نمی‌بینم‌.
  دوباره‌ امام ‌حسن ‌عسگری ‌تاکید فرمود: از نرجس‌ متولد می‌شود، نه‌ غیر او،
  دوباره ‌حکیمه ‌با دقت‌ بیشتری‌ به نرجس‌ خانم‌می نگرد و موضوع ‌را با او در میان‌ می‌گذارد و از حالش‌ می‌پرسد ولی‌در کمال ‌تعجب‌، نرجس‌ با شرم ‌و حیا پاسخ‌ داد: چیزی ‌از زایمان ‌قریب ‌الوقوع‌احساس‌ نمی‌کنم‌.
  حکیمه ‌موضوع ‌را به‌ اطلاع ‌امام ‌حسن ‌عسگری‌(ع‌) رساند و حضرت‌ در پاسخ‌ تبسم ‌فرمود و اضافه‌کرد: چون‌ وقت‌ فجر شود آثار وضع ‌حمل‌ ظاهر می‌شود. مثل‌ نرجس ‌مثل ‌مادر موسی‌ است‌ که ‌حمل ‌چندان ‌در او ظاهر نشد و کسی‌ آن‌ را ندانست‌ تا اینکه ‌زمان ‌ولادتش‌ فرا رسید و ماموران ‌فرعون ‌شکم های‌ زنان ‌حامله ‌را ‌جهت ‌جستجوی‌ موسی‌(که‌ کاهنان ‌پیش‌بینی‌ کرده ‌بودند )می‌شکافتند و هزاران‌ مادر و جنین‌ را به‌ قتل‌ رساندند.
  حکیمه‌ بعد از نماز مغرب‌ و عشا، چهاردهم ‌شعبان‌ افطار نمود و سپس‌ به ‌استراحت‌ و خواب‌ رفت. حکیمه‌ مراقب‌ ملیکه‌ بود. هنگام‌ نیمه‌شب‌ جهت ‌نماز شب ‌حکیمه‌ به‌ نماز می‌ایستد ولی ‌باز هم ‌از وضع‌ حمل ‌و آثار آن‌خبری ‌نیست‌. نیز ملیکه‌ به‌ نماز ایستاد و هر دو ‌نماز خواندند و ملیکه‌ به ‌استراحت ‌ادامه ‌داد. چون‌ وقت‌ فجر اول‌ طالع‌ شد حکیمه ‌متوجه ‌ملیکه ‌شد که ‌به ‌خواب ‌مجدد رفته‌بود.
  ‌در این ‌هنگام ‌تردید و شک‌ بر او چیره بود که ‌چگونه‌ ممکن‌ است‌ آثار وضع‌ حمل‌و زایمان ‌چندان ‌آشکار نیست‌ولی ‌نوزادی ‌از ملیکه‌ متولد خواهد شد. حکیمه ‌در این‌ اوهام‌ غرق ‌بود که ‌امام‌ فرمود: عمه ‌خانم‌، عجله ‌نکن‌ اکنون ‌وقت ‌ولادت‌ نزدیک ‌است‌.
  صدای ‌امام‌، حکیمه ‌را به‌ خود آورد و او شروع ‌به ‌خواندن‌ سوره‌های‌«الم‌»، «سجده‌»و «یس‌» ‌نمود، در این‌ لحظه‌ متوجه‌ ملیکه ‌شد که ‌از خواب‌ ترسان‌ بیدار شد.
  حکیمه‌ به ‌سوی ‌او رفت‌. ادامه‌ ماجرا را این گونه‌ نقل‌ می‌کند:
  ملیکه‌ را به ‌سینه ‌خود چسبانیدم‌ و گفتم‌:آیا احساسی‌داری‌؟
  ملیکه‌ با اضطراب‌ گفت‌ بلی ‌عمه‌.
  شروع ‌به ‌اذکار و اسما الهی‌ کردم‌ و در این‌ هنگام ‌صدای‌ امام ‌را شنیدم‌ که‌ فرمود: سوره ‌قدر را بخوان‌.
  ‌سوره ‌قدر را خواندم‌و از ملیکه‌ پرسیدم‌: چه ‌حالی ‌داری‌؟ ملیکه ‌گفت‌: آنچه‌ مولایمان‌ فرمود بر من ‌ظاهر شد. احساس ‌طفلی ‌در شکم‌ خود دارم‌ که‌ با من‌ در خواندن ‌سوره‌ قدر همراهی‌ می‌کند و بر من‌ سلام ‌می‌دهد و من ‌از صدای‌ او می‌ترسم ‌و اضطراب‌ دارم‌.
  حکیمه‌ در عین‌ تعجب‌و ناباوری‌ صدای ‌امام ‌حسن‌(ع‌) را شنید: ‌از قدرت‌ الهی‌تعجب‌ نکن‌ که‌ خداوند معصوم‌(ع‌) را در کودکی‌ به‌ حکمت‌ گویا می‌کند و در بزرگی‌حجت ‌خود در زمین ‌برخلق ‌قرار می‌دهد.
  ناگهان ‌ملیکه‌ از چشمم‌ ناپدید شد. ‌او را ندیدم.‌ انگار حجاب ‌و پرده‌ای‌ از نور بین‌ من‌ و او ایجاد شد. ‌مضطرب‌ به ‌سوی ‌امام ‌عسگری‌ دویدم‌، امام ‌فریاد کنان ‌فرمود : عمه‌ برگرد. او را در جای‌ خود ‌خواهی‌ یافت‌.‌ بازگشتم‌و ‌قرصی‌ از نور تابان‌ دیدم‌ که ‌چشمم‌ را خیره‌می کرد. مادر کنار طفلی‌ زیبا با صورتی ‌درخشان‌ نشسته‌ است ‌و کودک‌ به‌ سجده‌ افتاده ‌و انگشتان‌ سبابه‌ خود را به ‌آسمان‌ بلند کرده‌ و ذکر می‌گفت.(1)

  پی نوشت ها:
  1. ر.ک:بحارالانوار 51 ,ص13به بعد؛ در انتظار خورشید ولایت، ص 34- 37.

 14. صلوات ها 4


 15. #8
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  8,188
  حضور
  200 روز 12 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  29053  فرهنگ مهدویت ؟

  «فرهنگ مهدویت» همان اعتقاد به امام زمان است که به بایدها و نبایدها و کل مسایل مربوط به امام زمان(ع) جواب می‌دهد، مانند وظایف منتظران، نشانه‌های ظهور، موانع و شرایط ظهور... همچنین به. یکی از پرسش‌های مهم واساسی یعنی اینکه آیندة بشر چه می‌شود، پاسخ می‌دهد.
  فرهنگ مهدویت جامعة آرمانی و حکومت جهانی وعده رامی‌دهد، بدین معنا که امام در هنگام ظهور به تشکیل حکومت جهانی و جامعه مطلوب می‌پردازد که در آن همه خواسته‌های انسان اعم از عدالت، امنیت، رفاه، صلح، بهداشت و تمدن... تأمین می‌گردد. قافله بشریت به سمت وسوی سعادت ]،روشنای ، امید ... در حرکت است . این همان جامعة آرمانی است که انسان‌ها در طول تاریخ خواستار آن بوده و هستند.
  البته منجی‌گرایی و موعود باوری اختصاص به اسلام ندارد، بلکه در ادیان دیگر نیز به مصلح‌گرایی پرداخته شده با این تفاوت که این موعود کیست، دارای چه ویژگی های است اختلاف نظر دارند.
  اتفاقاً فرهنگ مهدویت به این پرسش که مصلح جهان کیست، نیز جواب می‌دهد؛ بدین معنا که در فرهنگ مهدویت مصلح جهانی امام زمان(ع) است که در ادیان مختلف از او با الفاظ و قالب‌های مختلف بیان شده است.
  همچنین فرهنگ مهدویت به این پرسش که جامعه آرمانی وایده آل امام زمان دارای چه مؤلفه‌هایی است نیز جواب می‌دهد. در مجموع فرهنگ مهدویت به کل مسایل مربوط به حضرت مهدی(عج) پاسخ می‌دهد که اصطلاحاً به آن فرهنگ مهدویت گفته می‌شود.


 16. صلوات ها 4


 17. #9
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  8,188
  حضور
  200 روز 12 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  29053  ولی عصر(عج) روز پانزدهم ماه شعبان سال 255 هجری قمری در سامرا به دنیا آمد. (1) نام او محمد کنیه اش ابوالقاسم و لقبش حجت قایم صاحب الزمان منتظر0 پدرش ابا محمد حضرت امام حسن عسکری(ع)است که در سال 260 هجری قمری به شهادت رسید. (2)مادر حضرت ولی عصر(ع) بانوئی است به نام ریحانه که به او «نرگس»، «سوسن» و «صیقل» گفته می‏شود.(3) حضرت ولی عصر(ع)، تا سال 260 هجری قمری تحت تربیت و سرپرستی پدر بزرگوارش می‏زیست و در همان زمان از مردم پنهان نگه‏داشته می‏شد و جز خواصّی از شیعیان امام حسن عسکری(ع)، کسی با آن حضرت ملاقات نداشت
  یکی از کسانی که حضرت ولی عصر را دیده است، ابو عمرو عثمان بن سعید است. عبدالله بن جعفر حمیری می‏گوید: من و ابو عمرو نزد احمد بن اسحاق رفتیم. وقتی همه اجتماع کردیم، احمد بن اسحاق به من اشاره کرد که درباره جانشین حضرت ابا محمد امام حسن عسکری(ع) از ابو عمرو بپرسم.
  به ابو عمرو گفتم: ای ابا عمرو! می‏خواهم از چیزی سؤال بکنم که در آن شکی ندارم چون اعتقاد من و دین من این است که کره زمین از حجت خدا خالی نمی‏ماند مگر چهل روز مانده به روز قیامت و چون آن روز برسد حجت برداشته می‏شود و راه توبه بسته می‏شود و اگر کسی پیش از آن ایمان نیاورده باشد، دیگر ایمانش به او سودی نخواهد بخشید و آن افراد بدترین خلق خواهند بود. گرچه ایمان به این دارم ولی می‏خواهم اطمینان خاطر پیدا کنم و یقینم بیشتر گردد همان طوری که حضرت ابراهیم از خداوند خواست که به او کیفیت زنده کردن مرده‏ها را نشان بدهد و خداوند به او گفت: مگر ایمان نیاوردی و او جواب داد: چرا، می‏خواهم قلبم مطمئن شود و احمد بن اسحاق به من گفته است که روزی از حضرت اباالحسن امام هادی(ع) پرسیدم: با چه کسی رفت و آمد کنم و دینم را از او بگیرم و حضرت امام هادی(ع) گفته است ابو عمرو مورد اعتماد من است و هر چه او گفته من گفته‏ام .
  همچنین احمد بن اسحاق گفت: از حضرت امام حسن عسکری پرسیدم: از چه کسی احکام دین خود را بگیرم و آن حضرت فرمود: ابو عمرو و پسرش مورد اعتماد من است. آنان از من هر چه برای شماگفتند، درست گفته‏اند. تو پیرو آنان باش و هر چه می‏گویند اطاعت کن که هر دو مورد اعتماد من هستند. این، گفتار دو امام درباره توست. وقتی ابوعمرو حرف های مرا شنید به سجده افتاد و گریست. پس از آن گفت: سؤالت را بگو. گفتم: آیا شما جانشین حضرت امام حسن عسکری(ع)را دیده‏ای؟ فرمود: به خدا قسم دیده‏ام گفتم: یک سؤال دیگر مانده است. گفت: بگو. گفتم: نامش چیست؟ گفت: سؤال از نام او بر شما تحریم شده است و این دستور خود حضرت است نه دستور من زیرا خلیفه چنین می‏پندارد که حضرت امام حسن عسکری وفات یافته و فرزندی ازخود به جای نگذاشته است و میراثش تقسیم شده است. او می‏پندارد خانواده امام حسن عسکری(ع) در بدر شده‏اند و کسی را ندارند. اگر اسم حضرت به زبان ها بیفتد، تعقیبش می‏کنند. پس از خدا بترسید و از این موضوع دست بردارید.(4)
  این ابو عمرو و پسرش هر دو از جانشین‏های مخصوص حضرت ولی عصر(ع) هستند. حضرت ولی عصر(ع) پس از شهادت پدرش، دیگر جز نواب خاصه کسی با او ملاقات نمی‏کرد مگر در موارد استثنائی. و از آن زمان که حضرت امام حسن عسکری(ع) به شهادت رسیدند، غیبت امام زمان(ع) شروع شد.
  حضرت امام جعفر صادق(ع) فرمود: برای قائم آل محمد(ص) دو غیبت در پیش است. یکی از آن دو کوتاه و دیگری طولانی است. در غیبت کوتاه مدت، فقط خواص شیعه از جای آن حضرت آگاهند و در غیبت طولانی تنها خواصّ موالی از جای آن حضرت باخبر هستند.(5)
  آن حضرت در غیبت صغری چهار نفر جانشین داشتند که به «نواب اربعه» معروفند: عثمان بن سعید عمری، محمد بن عثمان، حسین بن روح نوبختی و علی بن محمد سمری.
  غیبت صغری از سال 260 هجری قمری شروع و در سال 329 خاتمه یافت. و غیبت کبری از 329 شروع و تا وقتی که ان حضرت ظهور کند ادامه دارد
  برای اگاهی بیشتر به کتا ب های ، دادگستر جهان ، ابراهیم امینی ، مهدی انقلابی بزرگ ایت الله مکارم شیرازی ودر انتظار خورشید ،عبدالرحمن انصاری ، مراجعه نمایید
  و در رابطه با امکان ملاقات با آن حضرت، باید گفت:
  ممکن است افراد بسیار اندکی خدمت آن حضرت برسند و در مشکلاتی که برای برخی رخ می‌دهد، آن حضرت به صورت مستقیم یا غیر مستقیم، نقش داشته باشد، ولی هر کس ادعای ملاقات با آن حضرت را نماید، ما نمی‌توانیم ادعای او را بپذیریم. و ملاقات با آن اماما (عج) ضرورتی ندارد.
  مهم آن است که انسان معتقد به آن حضرت، سعی کند دستورات آن حضرت را عملی نمایید و سیره و روش و سنت معصومان علیهم السلام را الگو و اسوه زندگی خود قرار بدهد.
  اگر انسان بتواند از نظر اعمال و کردار و اخلاق در مسیر رشد و تکامل قرار گیرد و انسانی خود ساخته و وارسته گردد، محبوب امام زمان(عج) قرار می‌گیرد و عنایات خاصه آن حضرت شامل حال وی خواهد گردید، گرچه آن حضرت را ملاقات ننماید.
  داستان آن قفل‌ساز که مکرر با امام زمان ملاقات می‌کرد را مطالعه نمایید. در آن داستان نقل شده که امام زمان به یکی از کسانی که برای ملاقات آن حضرت تلاش‌های زیادی کرده بود، فرمود: از تمام این شهر، من این پیرمرد (قفل‌ساز) را انتخاب کرده‌ام، زیرا این مرد، دین‌دار و خدا را می‌شناسد، این هم امتحانی بود که داد.

  پی نوشت:
  1. اصول کافی، چاپ آخوندی، عربی، ج اول، ص 514، باب مولد الصاحب(ع).
  2. همان، ص 503.
  3. جامع الرواه، ج 2، ص 464، فائده ثالثه به نقل از خلاصه علاّمه.
  4. کافی، ج 1، ص 329باب فی تسمیه من رآه(ع)، ح 1.
  5. همان، ص 340، ح 19.

 18. صلوات ها 3


 19. #10
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۲
  نوشته
  8,188
  حضور
  200 روز 12 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  1
  صلوات
  29053  موعود و منجی آخر زمان مسئله‌ای است که همه ادیان و مذاهب به آن باور دارند، گرچه شناخت‌ها برداشت‌ها از او متفاوت است ولی اصل ظهور و آمدن منجی در آخر زمان مورد اتفاق همگان است، که در این باره به اختصار به دیدگاه‌ها و برداشت‌های آنان اشاره می‌شود:
  1ـ در انجیل متى باب 24 فقرة 45، آمده:
  شما نیز حاضر باشید، زیرا در ساعتی که گمان نبرید، پسر انسان می‌آید.
  2ـ در انجیل لوقا آمده باب 21 فقرة 35 ـ 38 آمده:
  آن روز ناگهان بر شما آید، زیرا که مثل دامی بر جمیع سکنة تمام روی زمین خواهد آمد، پس در هر وقت دعا کرده، بیدار باشید تا شایستة آن شوید که از جمیع چیزهایی که به وقوع خواهد پیوست، نجات یابید و در حضور پسر انسان بایستید.
  3ـ دربارة اوضاع طبیعی و اجتماعی قبل از ظهور نجات‌بخش در انجیل مرقس باب 13، فقره 8 آمده است:
  زلزله‌ها حادث خواهد شد و قحطی‌ها و اغتشاش‌ها پدید می‌آید. اینها ابتدای دردهای زه (زاییدن) می‌باشد.
  4ـ درباره خروج دجال در رساله یوحنّا باب 2، فقره‌های 18 ـ 23 آمده :
  این ساعت آخر است و چنان که شنیده‌اید که دجّال می‌آید، الحال هم دجّالان بسیار ظاهر شده‌اند و از این می‌دانیم که ساعت آخر است.
  دروغگو کیست جز این که مسیح بودن عیسى را انکار کند. آن دجّال است که پدر و پسر را انکار می‌نماید.

  در انجیل یوحنا باب 4 فقره 42 آمده: زیرا خود شنیده و دانسته‌ایم که او در حقیقت مسیح و نجات دهندة عالم است.
  در پیشگویی عهد عتیق نسبت به موعود آمده: مساکین قوم تو را دادرسی خواهد کرد و فرزندان فقیر را نجات خواهد داد و ظالمان را زبون خواهد ساخت.
  نیز گفته شده: در زمان صالحان خواهند شگفت و وفور سلامتی خواهد بود. او حکمرانی خواهد کرد از دریا تا دریا و از نهر تا اقصای جهان . مبارک باد نام مجید او تا ابد الآباد و تمامی زمین از جلال او پر خواهد شد.(1)
  منجی در آیین هند و در کتاب «وشن‌جوک»از کتاب‌های هندوها آمده است:
  در آخرالزمان زمین به دست مردی خواهد که خداوند را دوست دارد و او از خواص بندگان خداست. نام او فرخنده و خجسته است.(2)
  در کتاب دیگر آمده: دورة آخرالزمان به حکومت حاکم عادلی ختم خواهد شد که رهبر ملائکه و جن و انس است، حق با اوست، رو به دریا و خشکی و کوه‌ها سیطره پیدا می‌کند و از آن جا در آسمان و زمین است ،خبر می‌دهد و کسی بزرگ‌تر از او متولد نشده است.(3)
  در نگاه زردشتیان موعد آخرالزمان چنین توصیف شده: مردی از سرزمین تازیان از ذریة هاشم خروج خواهد کرد. او مردی بزرگ‌سر، با جسمی عظیم ،ساق طولانی بر دین جدش و با لشکری فراوان رو به ایران خواهد نمود، زمین را آباد کرده و آن را پر از عدل و داد خواهد نمود.(4)
  از کتاب زند بهمن یسن که شرحی بر کتاب اوستا است ،نقل شده: قبل از ظهور سوشیانس خلف وعده، دروغ بی دینی و بی‌بندوباری در عالم گسترش می‌یابد. مردم از خداوند دور شده و ظلم و فساد عالم را فرا می‌گیرد. این امور، احوال عالم را دگرگون کرده و زمینه را برای ظهور منجی جهان فراهم می‌آورد . علائمی که در هنگام ظهور اتفاق می‌افتد، عبارت است از حادثه عجیب و غریبی در آسمان ظاهر می‌شود که دلالت بر آمدن خرد شهر ایزد دارد .ملائکه از طرف مشرق و مغرب به اذن او فرستاده می‌شوند تا خبرها و اعلان‌ها را به عالم برسانند.(5)

  موضوع نجات بخشی در آخر الزمان و اینکه بشر در پایان تاریخ جهان سرانجام به سعادت و عدالت همه جانبه خواهد رسید، از جمله موضوعاتی است که در تمام کتاب‌های آسمانی و متون دینی مطرح شده است.
  در ایین یهود نیز موعو د شان ماشیح است که شاید مراد مسیح باشد .در سلام اعم از شیعه و سنی، موعود به نام مهدی یاد می شود.
  در این ارتباط کتاب‌های فراوان نوشته شده،از جمله کتاب
  نجات‌بخشی ادیان، موعود ادیان، موعودشناسی.


  پی‌نوشت‌ها:
  1. موعود ادیان، ص 255.
  2. موعودشناسی، ص 106.
  3.‌همان، ص 107.
  4. همان، ص 108.
  5. همان، ص 109.

 20. صلوات ها 4


صفحه 1 از 9 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود