نحوه‌ی رد کردن خواستگار سمج

تب‌های اولیه

80 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
نحوه‌ی رد کردن خواستگار سمج

با نام و یاد دوست

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

سلام

چطور باید به خواستگار جواب منفی بدیم تا ما رو از ذهنش بیرون کنه و بره سراغ یکی دیگه؟
این مشکل چندین ساله منه که خواستگاران بعد از خواستگاری و شنیدن جواب منفی واکنش های عجیبی از خودشون نشون میدن و درعین حال مدام اصرار می کنند!
مثلا پسر خالم و خالم بعد از اطمینان از منفی بودن جواب با مادرم حسابی دعوا راه انداختن و کار به قهر حدود ده سال کشید!
پسر داییم نامزد داشت و ما به علت دوری خونه هامون از بچگی همدیگر رو ندیده بودیم اما وقتی من به سن ازدواج رسیده بودم رفتیم شهر اونا، اون با اینکه نامزد داشت رفت نامزدش رو طلاق داد و طالب ازدواج با من شد!!! ( یه وقت فک نکنید من سبکم یا چیز دیگه ای، من محجبه ام و خیلی مقید به مسائل شرعی و اهل شوخی با نامحرم هم نیستم تازه بهم میگن دختر مغرور!! پس خطایی از ناحیه من سر نزده که او به نامزدش جفا کرده، بله عرض می کردم ، بعد از طلاق نامزدش خودش و خونوادش همش مطرح کردند و همش جواب رد شنیدند ، پسرداییم تا منو می دید گل از گلش می شکفت!! ولی من هیچ سنخیتی با او نداشتم(نامردیش به نامزدش که بماند) اون اهل ماهواره و اینها بود و نمازم نمی خوند بعد میخواست با من ازدواج کنه!! منم مجبور شدم یه بار بهش حسابی بی محلی کنم بلکه بفهمه دوسش ندارم ، اونم سریع رفت به داییم گفت و بعد هر دو تا یعنی دایی و پسردایی بهم بی محلی کردند تا حالم رو بیارن سرجاش، البته درخواستشون همچنان پابرجا بود

یکی دیگه از پسر دایی هام چندین سال خواستگارم بود در حالی که اهل رفیق بازی و دوست دختر بود و نمازم نمی خوند، اینقدم اعتماد به نفس داشت که نمی گفت بریم خواستگاری میگفت با پیش حلقه بریم کار رو تموم کنیم!!!!! بعد از رد شدن این قضیه هم با اونا رابطمون ریخته بهم، نه من میرم خونه اونا نه اون پسردایی میاد خونه ما گرچه الان زن گرفته

پسر عموم هم که سالها خواستگارم بود اما به دلایل متعدد با اونم همخوان نبودم، حتی خاله های پسر عموم هم بارها خواستگاری رو مطرح کردند . الان رفته زن گرفته ولی کلا خونوادگی با خونواده ما بد شدن، همش دنبال بهونن که رابطه خانوادگی قطع بشه کلا، پسرعموم هم یه طوری نگام میکنه انگار من در حقش جفا کردم

هی،
یکی دیگه هم بودش که فامیل دورمون بود، پدر پسر ازم در جمع خواستگاری کرد، در جمع آقایون جوون، خیلی بده اینجوری از آدم خواستگاری کنند،(ادم سرخ و سیاه میشه تو جمع) با این آقا هم سنخیتی نداشتم و خیلی پرت بود، منم مجبور شدم در جمع به پدر پسر گفتم ببخشید من میخوام درس بخونم، اونام در جا بلند شدند و بدون خداحافظی رفتند و تا چند سال قطع رابطه کردند!! نمی تونستم بگم هر چی بابام میگه، برید به بابام بگید و این حرف ها، چون از انتخاب پدرم برای خودم می ترسیدم بلاخص که از نظر فکری با پدرم تفاوت دارم و اون معتقده بهترین شوهر پولدارترینه و من معتقدم بهترین شوهر مومن ترینه!!!

یه چند تا مورد دیگه هم تو فامیل بوده که بماند.... دیگه خیلی طولانی میشه

الانم یکی هست که منو بیرون دیده و چند سال پیش اومد خواستگاریم، نه ایمان درست و حسابی داره، نه صداقت داره، نه از قد و قیافش خوشم میاد(خب باید به دل بشینه دیگه) در ضمن در خواستگاری دروغ هم گفت و خودشم فهمید دروغش رو فهمیدیم، فقط دوشغله است و وضع مالیش خوبه تقریبا، من چند سال پیش ردش کردم ، اما چند ماه بعد از خواستگاری اول اومد ازم خواستگاری کرد ، دوباره ردش کردم ، فک میکردم تا الان زن گرفته باشه اما مجرده، دوباره داره پیغام میفرسته و واسطه گری میکنه، من دوسش ندارم:Ghamgin: اما اصلا دوست ندارم بهش بی احترامی کنم و دلش یه وقت بشکنه، در ضمن میخوام منو از ذهنش خارج کنه و بره سراغ یکی دیگه، اون میگفت تو با همه دخترایی که باهاشون حرف زدم متفاوتی و سطح درک و فهمت از بقیه بالاتره، من با خیلیا حرف زدم هیچ کس مثل شما نیست! خب زبون می ریخت دیگه، منم مودبانه گفتم ما نمیتونیم با هم خوشبخت بشیم، هی اصرار میکرد چرا،علتش رو بهم بگو، ولی من که نمی تونم بگم مثلا از قیافت بدم میاد!! اون دوباره داره راه باز میکنه که بیاد، چی کار کنم منو فراموش کنه؟ اصلا چی کار کنم که خواستگارهام بعد از جواب رد نه دعوا راه بندازن و نه تجرد چندین ساله پیش بگیرن؟ و هر از گاهی نیان خواستگاری؟ در ضمن وقتی خواستگاری سماجت میکنه مادرم هم منو تحت فشار میزاره برای پذیرش او!!!

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

سلام بر شما
از اين كه اين مركز براي يافتن پاسخ سؤال خود انتخاب كرديد و به ما اعتماد داريد صميمانه تشكر مي كنم.
بزرگوار! برويد خدا را هزار مرتبه شكر كنيد كه از نعمت خواستگار برخورداريد. دختران زيادي هستند كه تا سن 30 سالگي هم يك مورد خواستگار نداشته اند چه خوب چه بد. اگر به اين افراد سؤال شما را مي گفتيد ايشان مي گفتند. خواستگار بياييد رد كردنش را بلد هستيم.
رد كردن خواستگار كاري ندارد به شرط اين كه شما به سخنان بنده خوب دقت كنيد. اول اين بدون دليل چرا اصلا خواستگار را رد كنيد؟ در مشاوره با دختران زيادي ارتباط داشته ام كه خواستگار را يكي پس از ديگري رد كرده اند وقتي به خود آمده اند ديده اند كه سنشان بالا رفته خيلي در گزينش وسواس به خرج مي دهند و خواستگار خوبش كمتر شده است و قدرت گزينش و انتخابگري او به شدت پايين آمده است.
بايد متناسب با شرايط، خواستگار را انتخاب كنيد مبادا با همه رد خواستگاران فرصتها را از خود بگيريد به اميد اين كه خواستگاري از آسمان برسدكه هم كمالات را با هم داشته باشد با توجه به محل زندگي، نوع ارتباط شما، سنخ خانوادگي و...نوع خواستگاراني كه تا الان داشته باشيد مي توانيد محك بزنيد كه در آينده هم چه خواستگاراني خواهيد داشت. اگر از نظر ديني با شما تناسب ندارند بهتر است ارتباط اجتماعي خود را با اجتماعات ديني (كانون هاي فرهنگي، حفظ قران، بسيج خواهران و...) زياد كنيد.
اما اگر ديديد كه خواستگاري از خانواده هاي بسيار متدين نداريد از همين خواستگاراني كه داريد بهترين يا خيرُالموجودين را گزينش كنيد. و آن كسي است كه از نظر اخلاقي نسبت به ديگران بهتر باشد. افراد اخلاقي به دين خيلي نزديك تر هستند چون خوش خلق، اهل مدارا، گذشت، ياري به ديگران و...هستند.

رد كردن خواستگار
وقتي تحليل و بررسي هاي خود را كرده ايد مي بينيد كه اين خواستگار با شما سنخيتي ندارد براي رد كردنش بايد با زبان بدن و زبان گفتاري او را رد كنيد. گاهي ما متوجه نيستيم زبان بدنمان كه سهم زيادي تر در ارتباط دارد غلط انداز است مثلا تبسم، زياد نزديك شدن، نوع رفتار، حالات نگاه و....مي تواند به فرد مقابل القا كند كه شما در باطن به او تمايل دارد.
با زبان گفتاري هم مانند «صفحه گرامافن خط خورده» عمل كنيد يعني براي جواب رد دادندتان يك دليل قوي بياوريد و هرباري دليلي نياوريد. بعد خود را در معرض او قرار ندهيد و اگر مواجهه شديد و درخواست خواستگاريش را تكرار كرد شما مانند مدير موفق فقط و فقط يك كلمه بگوييد نه كمتر نه بيشتر: «من دليلم را گفتم.» اگر باز هم درخواستش را تكرار كرد و توجيه كرد و توضيح داد باز همان جمله را تكرار كنيد كه: «من دليلم را گفتم.»
دقت كنيد توضيح زياد دارد براي هربار كه او درخواستش را تكرار مي كند به ايشان اين پيام را القا مي كند كه هنوز براي متقاعد كردن ايشان وقت دارد.
تذكر:
البته بايد مراقب باشيد اين رد كردن با تحقير نباشد.
دليل قوي شما مي تواند اين باشد كه براساس نظر مشاوران ازدواج دنيا تفاوت در باورهاي ديني و ارزشي، منشا اختلافات در زندگي و تربيت فرزند است و من اين ريسك را نمي كنم

[="Arial Narrow"][="Indigo"]سلام

از گفته های شما میشه به این نتیجه رسید که شما خانواده و فامیل چندان مذهبی ندارید و همین موضوع بیشتر باعث بروز این مشکلات میشه

من در جمع دوستام هم کسانی که از این دست خواستگارها دارند اصولا خواستگاران از قشر غیر مذهبی هستند، و خیلی چیزها براشون اهمیتی نداره

از طرف دیگه بنظرم رفتار خانوادتون مخصوصا پدرتون هم خیلی مهم هست. اگه در فامیل پدرتون به قاطعیت و ... معروف باشد و اینکه بگویید نه یعنی نه! دیگه کسی خودش جرات اومدن اونم به این شکل نمی کنه

بعدم خواهرم شما ان شا الله که از ویژگی های ظاهری خوبی برخوردار هستید و این حساسیت بیشتری رو برای نوع پوششتون می طلبه

من شما رو نمی شناسم پس منظورم شخص شما نیستین، فقط از روی اشخاصی که دیدم این حرف رو می زنم. خیلی ها از نظر خودشون محجبه هستن ولی واقعا محجبه نیستن و خیلی از مواردی رو که چه در پوشش چه در رفتار و حرکات باید رعایت کنن نمی کنن

اینکه خیلی از افرادی که شما رو می بینن مشتاق ازدواج با شما میشن واقعا دلیلش آیا صرفا ظاهر شما هست یا ایمانی که در ظاهر شما نمایان شده(منظورم حجابتون هست)؟!

خواهرم اگر واقعا کسی رو می خواید که متدین باشه، کاری کنید کسی در ظاهرتون هم چیزی جز ایمانتون نبینه ( البته منظورم نامحرم ها هستن وگرنه در مجالس زنانه به بهترین شکل ظاهر بشید )

براتون آرزوی خوشبختی می کنم و امیدوارم به زودی زود با فردی با ویژگی هایی که خودتون می پسندید ازدواج کنید و خوشبخت و عاقبت بخیر بشید[/]

با عرض سلام و درود

.

به اینا میگن خواستگارانی که از در با تیپا میندازیم بیرون از پنجره میان !

از پنجره میندازیم بیرون از رخنه پشت بام میان داخل !
از رخنه پشت بام (1) میندازیم بیرون دیوار رو سوراخ می کنند با دژبر و میان تو !

________

چرا ؟

چون به نظر بنده یه حالت تهاجمی به خود میگیرند با شنیدن جواب منفی ! که چرا مثلا فلانی به ما جواب منفی داد ؟ ما مگه چه مون هست ؟

یا اینکه خب علاقه ای پیدا میکنند که نمی توانند ازش بگذرند !

چه کنیم ؟

به نظرم خیلی رک و روراست بهشون گفت :

من به شما هیچ علاقه ای ندارم و شما به درد بنده نمی خورید

برای زندگی خب باید تقریبا شخصیت تو طرف و اخلاق و خلق و خو تا حد امکان در یک رده باشد

خیلی رک .و روراست باهاشون صحبت بشود کم کم راه خودشون رو پیدا میکنند

کنیز بانوی بی نشان;749894 نوشت:
[="Arial Narrow"][="Indigo"]سلاماز گفته های شما میشه به این نتیجه رسید که شما خانواده و فامیل چندان مذهبی ندارید و همین موضوع بیشتر باعث بروز این مشکلات میشهمن در جمع دوستام هم کسانی که از این دست خواستگارها دارند اصولا خواستگاران از قشر غیر مذهبی هستند، و خیلی چیزها براشون اهمیتی ندارهاز طرف دیگه بنظرم رفتار خانوادتون مخصوصا پدرتون هم خیلی مهم هست. اگه در فامیل پدرتون به قاطعیت و ... معروف باشد و اینکه بگویید نه یعنی نه! دیگه کسی خودش جرات اومدن اونم به این شکل نمی کنهبعدم خواهرم شما ان شا الله که از ویژگی های ظاهری خوبی برخوردار هستید و این حساسیت بیشتری رو برای نوع پوششتون می طلبهمن شما رو نمی شناسم پس منظورم شخص شما نیستین، فقط از روی اشخاصی که دیدم این حرف رو می زنم. خیلی ها از نظر خودشون محجبه هستن ولی واقعا محجبه نیستن و خیلی از مواردی رو که چه در پوشش چه در رفتار و حرکات باید رعایت کنن نمی کنناینکه خیلی از افرادی که شما رو می بینن مشتاق ازدواج با شما میشن واقعا دلیلش آیا صرفا ظاهر شما هست یا ایمانی که در ظاهر شما نمایان شده(منظورم حجابتون هست)؟!خواهرم اگر واقعا کسی رو می خواید که متدین باشه، کاری کنید کسی در ظاهرتون هم چیزی جز ایمانتون نبینه ( البته منظورم نامحرم ها هستن وگرنه در مجالس زنانه به بهترین شکل ظاهر بشید )براتون آرزوی خوشبختی می کنم و امیدوارم به زودی زود با فردی با ویژگی هایی که خودتون می پسندید ازدواج کنید و خوشبخت و عاقبت بخیر بشید[/]
با 70 درصد حرفاتون کاملا مخالف هستم، اون حرفاتون که باهاش موافقم من رو یاد حرف یه خانمی تو سایت انداخت و اون جملش خیلی با معنی بود ،گفت زنی که بخاطر ظاهر بخواد با مردی ازدواج کنه همون زن فردا مادر بچه هات میشه و چه انتظاری داری که چه جور بچه هات رو بزرگ کنه

سلام

آفرین از اینجور تاپیکا بزنینااا آدم یکم دلش وا میشه :Nishkhand:

عزیزم یه چک بخوابون تو گوششون ، خلاص:ok:

بلدی ؟ بلد نیستی ؟ یاد بگیر ، برو کلاس دفاع شخصی و یاد بگیر ، نیازه میفهمی نیاز...

تو تا بعد ازدواجم خواستگار خواهی داشت .. این خط این نشون :Narahat az:

چشم غره بلدی ؟ اونم بلد نیستی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :Moteajeb!: پس تو چی بلدی ؟

حیف که میترسم ترگل گیر بده بهم :khaneh: وگرنه یه چیزایی میگفتم...:khandeh!:

[="Arial Narrow"][="Indigo"]

پسر زمستان;749900 نوشت:
با 70 درصد حرفاتون کاملا مخالف هستم، اون حرفاتون که باهاش موافقم من رو یاد حرف یه خانمی تو سایت انداخت و اون جملش خیلی با معنی بود ،گفت زنی که بخاطر ظاهر بخواد با مردی ازدواج کنه همون زن فردا مادر بچه هات میشه و چه انتظاری داری که چه جور بچه هات رو بزرگ کنه

سلام

کاش می فرمودید با کدوم قسمت ها مخالف هستین

اینجا فک می کنم هر کس نظری میده یا بر اساس تجربیاتش هست یا دانشش

پسر زمستان;749900 نوشت:
گفت زنی که بخاطر ظاهر بخواد با مردی ازدواج کنه همون زن فردا مادر بچه هات میشه و چه انتظاری داری که چه جور بچه هات رو بزرگ کنه

به هر حال به دل نشستن در ازدواج خیلی مهم هست

اگه خانمی از زیبایی نسبتا بالایی برخوردار باشه و زیبایی چهره همسرش نیز براش اهمیت بالایی داشته باشه، بهتر هست با همسری با ویژگی هایی که می خواد ازدواج کنه

چون مخصوصا در این زمونه اگه خانم حواسش به پوشش و خیلی چیزها نباشه و در این بین اگه به همسرش نیز علاقه ای نداشته باشه امکان انحرافش زیاد هست. و نمیشه گفت به این دلیل بچه های خوبی هم نمی تونه تربیت کنه. اگه اینجوری باشه بسیاری از آقایون نمی تونن پدران شایسته ای باشند!!![/]

با عرض سلام و ادب و احترام خدمت بزرگواران

با اجازه بنده هم صرفا نظرم را می گویم...

به نظر بنده این نکته ی مهمی است و موثر که کارشناس محترم اشاره فرمودند :

حامی;749859 نوشت:

شما مانند مدير موفق فقط و فقط يك كلمه بگوييد نه كمتر نه بيشتر: «من دليلم را گفتم.» اگر باز هم درخواستش را تكرار كرد و توجيه كرد و توضيح داد باز همان جمله را تكرار كنيد كه: «من دليلم را گفتم.»
دقت كنيد توضيح زياد دادن براي هربار كه او درخواستش را تكرار مي كند به ايشان اين پيام را القا مي كند كه هنوز براي متقاعد كردن ايشان وقت دارد.

اگر حقیقتا تصمیم بر آن است که برای همیشه این خواستگار رَد شود, نباید هیچگونه اُمیدی در او برای رسیدنِ به شما از سوی شما به وجود آید.

سخنِ کوتاه و استفاده از واژه های, هرگز, اصلاً, ابداً , قطعاً, عمراً, هیچ وقت, تا آخرِ عُمر, برای همیشه, امکان نداره, حتی اگر,... و و و... . واژه و عبارت های مناسبی است برای آن دسته از خواستگارهایی که شما 100% انها را نمی خواهید و می خواهید تکلیفِ او و خودتان روشن شود.

رفتارِ شما و نوع پاسخ دادنِ شما در تکرارِ خواسته ی خواستگار بسیار موثر است.

ممنون از توجهتون به پست بنده.

نقل قول:
چطور باید به خواستگار جواب منفی بدیم تا ما رو از ذهنش بیرون کنه و بره سراغ یکی دیگه؟
این مشکل چندین ساله منه که خواستگاران بعد از خواستگاری و شنیدن جواب منفی واکنش های عجیبی از خودشون نشون میدن و درعین حال مدام اصرار می کنند!

با سلام. راستش خواستگار اگر شخصیت داشته باشه، باید بار اوّل که "نه" رو شنید بره، مگر اینکه واقعاً عاشق طرف شده باشه، ولی در اکثر موارد طرف عاشق نشده بلکه "نه" شنیدن رو به پای ناز دختر میذارن و میگن «همین خوبه که به کسی رو نمیده!!» به هر حال استنتاج غلطیه!! اینها باید بنشینند با خودشون فکر کنن که اگر یه دختر واقعاً جوابش نه باشه، چطوری باید بهشون بگه؟! :Gig:

البته گاهی هم شده که دختری ابتدا از پسری خوشش نیومده، ولی با اصرار زیاد خونوادۀ پسره، به مرور نرم شده، و اتفاقاً خیلی هم خوشبخت شدن.:shadi:

نقل قول:
مثلا پسر خالم و خالم بعد از اطمینان از منفی بودن جواب با مادرم حسابی دعوا راه انداختن و کار به قهر حدود ده سال کشید!
پسر داییم نامزد داشت و ما به علت دوری خونه هامون از بچگی همدیگر رو ندیده بودیم اما وقتی من به سن ازدواج رسیده بودم رفتیم شهر اونا، اون با اینکه نامزد داشت رفت نامزدش رو طلاق داد و طالب ازدواج با من شد!!!

عجب قوم و خویشهایی داری شما! باز دم قوم و خویشای ما گرم :khaneh:

نقل قول:
کی دیگه از پسر دایی هام چندین سال خواستگارم بود

نقل قول:
پسر عموم هم که سالها خواستگارم بود

راستش راه حل عملی برای شما ازدواجه آبجی! شما جلوی چشم اقوام هستی، حتی اگر جلوی چشم نباشی، حضورت دورادور حس میشه، مگر اینکه شوهر داشته باشی که خیالشون از شما راحت بشه.

نقل قول:
الانم یکی هست که منو بیرون دیده و چند سال پیش اومد خواستگاریم

اینم با توصیفات شما، مثل همون قوم و خویشهاست! تا دست شما رو در دست شوهر گرامی نبینه، خیالش راحت نمیشه و برای خودش شانس قائله!

پی نوشت: یه فیلمی بود، توش آقاهه عاشق یک خانمی شد، و بعد با هزار تا بدبختی تونست با خانمه صحبت کنه و ازش پرسید: «به نظرت من چقدر شانس دارم که باهات ازدواج کنم؟» خانمه گفت: «شانست یه چیزی در حدود یک در میلیونه» آقاهه یک لبخندی زد و گفت: «خوبه پس هنوز یه مقدار شانس دارم!» در همین موقع یک آقایی از راه رسید و به اون خانم گفت: «یه خبری از شوهرت دارم.» اینجا این آقای عاشق با همون لبخند برگشت و رو به اون خانم گفت: «پس چرا گفتی یک شانس یک در میلیون دارم؟!» :Moteajeb!:

حامی;749859 نوشت:

رد كردن خواستگار
وقتي تحليل و بررسي هاي خود را كرده ايد مي بينيد كه اين خواستگار با شما سنخيتي ندارد براي رد كردنش بايد با زبان بدن و زبان گفتاري او را رد كنيد. گاهي ما متوجه نيستيم زبان بدنمان كه سهم زيادي تر در ارتباط دارد غلط انداز است مثلا تبسم، زياد نزديك شدن، نوع رفتار، حالات نگاه و....مي تواند به فرد مقابل القا كند كه شما در باطن به او تمايل دارد.
با زبان گفتاري هم مانند «صفحه گرامافن خط خورده» عمل كنيد يعني براي جواب رد دادندتان يك دليل قوي بياوريد و هرباري دليلي نياوريد. بعد خود را در معرض او قرار ندهيد و اگر مواجهه شديد و درخواست خواستگاريش را تكرار كرد شما مانند مدير موفق فقط و فقط يك كلمه بگوييد نه كمتر نه بيشتر: «من دليلم را گفتم.» اگر باز هم درخواستش را تكرار كرد و توجيه كرد و توضيح داد باز همان جمله را تكرار كنيد كه:
«من دليلم را گفتم.»
دقت كنيد توضيح زياد دارد براي هربار كه او درخواستش را تكرار مي كند به ايشان اين پيام را القا مي كند كه هنوز براي متقاعد كردن ايشان وقت دارد.

سلام. آخ که چقدر این مادرای پسرها گیر میدن «چرا؟ چرا؟ چرا؟...» انگار خودشون دختر نبودن! بابا طرف به دل دختره ننشسته، چرا و چگونه نداره که.

البته این که شما می فرمایید، یک مشکلی داره، که این دلیل قوی می تونه قابل تضعیف باشه، یعنی طرف می تونه به ترمیم نقاط ضعف خودش بپردازه و براساس دلیل قوی ذکر شده، خودش رو برای مرحلۀ بعد آماده کنه، اونوقت «دلیلم رو گفتم» هم کارساز نیست!! مگر اینکه یه دلیلی بیاریم که اصلاً راه ترمیم نداشته باشه، ولی حقیقتاً این جور دلیلها، مثل "ازش خوشم نیومد" یا "از قیافه اش بدم اومد!!" یا "قدش به من نمیخوره" و مانند اینها، دلیلایی هستند که دل طرف رو می شکنند و باعث رنجش شدید طرف میشن، به خصوص وقتی اون دلیل شامل یک ضعف حقیقی باشه و نه ضعف نسبی، که افراد روش حساسیت هم پیدا خواهند کرد.

کنیز بانوی بی نشان;749907 نوشت:
[="Arial Narrow"][="Indigo"]سلامکاش می فرمودید با کدوم قسمت ها مخالف هستیناینجا فک می کنم هر کس نظری میده یا بر اساس تجربیاتش هست یا دانشش به هر حال به دل نشستن در ازدواج خیلی مهم هستاگه خانمی از زیبایی نسبتا بالایی برخوردار باشه و زیبایی چهره همسرش نیز براش اهمیت بالایی داشته باشه، بهتر هست با همسری با ویژگی هایی که می خواد ازدواج کنهچون مخصوصا در این زمونه اگه خانم حواسش به پوشش و خیلی چیزها نباشه و در این بین اگه به همسرش نیز علاقه ای نداشته باشه امکان انحرافش زیاد هست. و نمیشه گفت به این دلیل بچه های خوبی هم نمی تونه تربیت کنه. اگه اینجوری باشه بسیاری از آقایون نمی تونن پدران شایسته ای باشند!!![/]
الان که فکر میکنم میبینم با 90 درصد حرفاتون مخالفم،اون حرف که زید که دوستات ن خواستگاراشون از قشر غیر مذهبی هستن وچیزهایی براشون اهمیت نداره، این حرفتون کاملا اشتباست، از کجا میدونید شاید اون انسان غیر مذهبی ارج وقربش پیش خدا بیشتر از شما نباشه،از کجا میدونید که دل اون چقد میتونه پاک و بی ریا باشه، از کجا میدونید غیر مذهبی ها از شما غیرتی رو مسائل نباشن، اصلا مذهبی بودن مگر به نماز خوندن و ایناست? الان که فکر میکنم میبینم با صد در صد حرفاتون کاملا مخالب هستم

با سلام و عرض ادب خدمت دوست عزیز

برای خواستگار سمج شرط بگذارید

اگر می بینید که بعد از گفتن حرف دلتان همچنان خواستگار شما برای برقراری این ارتباط مصرانه تلاش می کند، موضوع مشاوره پیش از ازدواج را مطرح کنید و بگویید اگر واقعا با شما بودن را می خواهد باید شرط شرکت در جلسات مشاوره را بپذیرد. یک روانشناس خبره پیدا کنید، تست های شخصیت که از هر دوی شما گرفته می شود، می تواند تاحدودی آینده ازدواج تان را پیش بینی کند.

روانشناس با تحلیل تستی که از شما می گیرد می تواند بگوید که چقدر با هم تفاهم دارید و در چه مواردی ممکن است دچار مشکل شوید. مشاوره پیش از ازدواج به شما کمک می کند تا تصمیم های مناسبی اتخاذ کنید و مهارت های ارتباطی و حل اختلاف را فرا گیرید و بتوانید با بحران های زندگی مشترک مقابله کنید تا ازدواج شاد و رضایت بخشی داشته باشید.( موفق باشید. )

[=Arial Narrow]

پسر زمستان;749929 نوشت:
الان که فکر میکنم میبینم با 90 درصد حرفاتون مخالفم،اون حرف که زید که دوستات ن خواستگاراشون از قشر غیر مذهبی هستن وچیزهایی براشون اهمیت نداره، این حرفتون کاملا اشتباست، از کجا میدونید شاید اون انسان غیر مذهبی ارج وقربش پیش خدا بیشتر از شما نباشه،از کجا میدونید که دل اون چقد میتونه پاک و بی ریا باشه، از کجا میدونید غیر مذهبی ها از شما غیرتی رو مسائل نباشن، اصلا مذهبی بودن مگر به نماز خوندن و ایناست? الان که فکر میکنم میبینم با صد در صد حرفاتون کاملا مخالب هستم

برادر بزرگوار نمی دونم چرا شما موضع گرفتین نسبت به حرفای بنده

احتمالا منظورم رو اشتباه متوجه شدید

اونجا که گفتم چیزهای دیگه براشون اهمیت نداره منظورم این بود که براشون اصولا مهم نیست بقیه چی میگن راجع بهشون، مهم نیست اگه بهشون انگ چشم چرونی بزنن ( اگه مهم بود خیلی کارها رو نمی کردن) ، مهم نیست که چند سال عمرشون رو هدر بدن به پای یه دختر، عمری که خیلی استفاده های دیگه میشد ازش کرد و خیلی موارد دیگه

البته نمی گم فقط قشر غیر مذهبی اینجورین ولی اصولا در خانواده های غیر مذهبی یا افراد غیر مذهبی بسیار بیشتر به چشم می خوره.

پسر زمستان;749929 نوشت:
از کجا میدونید شاید اون انسان غیر مذهبی ارج وقربش پیش خدا بیشتر از شما نباشه،از کجا میدونید که دل اون چقد میتونه پاک و بی ریا باشه،

ببینید ما یک زمانی هست داریم راجع به فعلا افراد حرف می زنیم یک زمانی راجع به عاقبت افراد.

بله من هیچ ادعایی ندارم و هرگز هم نمی گم اجر و قربی به درگاه خدا دارم، ولی این رو نمی پذیرم که دو نفری که یکی به دستورات خدا عمل می کنه و یکی که نمی کنه ( وقتی به دستورات خدا عمل کنی خواه ناخواه بقیه مذهبی می بینن شما رو ) اجر و قرب مساوی که هیچ، حتی نفر دوم اجر بیشتری داشته باشه، ولی بله ممکنه در آینده ورق برگرده و اون انسان غیر مذهبی بشه از بهترین های درگاه باری تعالی و اون مذهبی بشه از پست ترین ها

در ضمن اگه دلی پاک باشه بی اختیار بر اعمالش خودش رو نشون میده

پسر زمستان;749929 نوشت:
از کجا میدونید غیر مذهبی ها از شما غیرتی رو مسائل نباشن،

ان شا الله که همین طور باشه ولی شما خودتون قضاوت کنید

وقتی یه آقا به همسرش اجازه میده با ظاهری جذاب جلو نامحرمان و کسایی که هیچ حقی ندارن که زیبایی های اون خانم رو ببینند، ظاهر بشه و نه تنها از این کار همسرش شرم و خجالتی نمی کشه بلکه باعث افتخارش هم هست غیرت رو کجای رفتار این آقا میشه دید؟!

غیرت فقط برای مادر و خواهر خوبه ولی به همسر که می رسه میشه آزادی، و خبر ندارن که خدا چه عذاب هایی برای اون آقا قرار داده

البته متاسفانه الان در بین قشر مذهبی هم این موارد وجود داره و دلشون می خواد همسرانشون حتی با چادر ولی با آرایش و زیبا در بیرون خونه ظاهر بشن

کلا چه مسائلی وجود داره که ممکنه قشر غیر مذهبی بیشتر غیرت به خرج بدن تا قشر مذهبی؟!

پسر زمستان;749929 نوشت:
اصلا مذهبی بودن مگر به نماز خوندن و ایناست?

فقط به اینا نیست ولی اگر کسی نماز نخونه چجوری میشه بهش گفت مذهبی؟!

خانم کنیزبانو ،حرف من چیز دیگه ای هستش،اگه اشتباه نکنم یه جمله معروف هست نمیدونم از کی هستش اون جمله اینه،از دامن زن مردان بزرگ تربیت میشن،یعنی نقش زن تو بزرگ عزت و اقتدار مرد بسیار تاثیر گذاره، حرف من اینه،شما یا دیگر خانم های مذهبی سایت اگه یه پسر غیر مذهبی بیاد خواستگاریشون منظورم از غیر مذهبی کسی که فقط نماز نمیخونه واینا حالا به هردلیلی, خب به عنوان یه زن چرا این پسر رو با احکام الهلی بیشتر اشنا نمیکنی چرا با مهربونی و احساسات زنانه این پسر رو نماز خون نکنید و اینا، با این کار دو تیر میزنید هم شوهر خوبی کردید هم به سوی خدا هدایتش کردین، حرف های شما منظورم شما نیستین ،باعث میشه دخترای سایت در مقابل خواستگار غیر مذهبی جبهه بگیرن و ردش کنن،منظور من اینه اگه دروغ میگم جرأت دارین بگید دروغ میگم، :((((((شوخی

دوستان میدونم جای این حرف تو این تاپیک نیست ولی چون میدونم تاپیک پربازدیدی هستش این رو میگم، این ذکر از ایت الله بهجت که برا زیادی ثروت هستش احساس میکنم یه تغییراتی تو زندگیم داره پیدا میکنه،شما هم امتحانش کنید ضرر نداره

پسر زمستان;749962 نوشت:
جمله معروف هست نمیدونم از کی هستش اون جمله اینه،از دامن زن مردان بزرگ تربیت میشن،

از دامن زن مرد به معراج می رسد

امام خمینی (ره)

پسر زمستان;749962 نوشت:
شما یا دیگر خانم های مذهبی سایت اگه یه پسر غیر مذهبی بیاد خواستگاریشون منظورم از غیر مذهبی کسی که فقط نماز نمیخونه واینا حالا به هردلیلی

نماز نمی خونه و چیا؟!!!!

خدا خودشون فرمودن نماز انسان رو از گناهان باز می دارد، تازه افراد نماز خونش بسیاری از گناهان رو انجام میدن ( دلیلش رو باید از کارشنا سوال کنید ولی در حدی که من می دونم بخاطر اینکه نمازی از گناهان انسان رو باز می دارد که با حضور قلب باشه، البته همون نمازیم که ما می خونیم خیلی بهتر از نخوندن هست و واقعا خیلی جاها آدم رو نجات میده این رو احتمالا هممون تجربه کردیم ) اونوقت چجوری ما می تونیم به پسری که نماز نمی خونه و اینا اعتماد کنیم؟!!!

پسر زمستان;749962 نوشت:
خب به عنوان یه زن چرا این پسر رو با احکام الهلی بیشتر اشنا نمیکنی چرا با مهربونی و احساسات زنانه این پسر رو نماز خون نکنید و اینا، با این کار دو تیر میزنید هم شوهر خوبی کردید هم به سوی خدا هدایتش کردین،

برادر محترم، اولا یه بزرگی از قول یه بزرگ دیگه می گفت اگر مجبورید دخترتون رو به دو نفر که یکی ... (اسم گناه رو نمی برم که ترویج نشه ولی گناه بسیار بزرگی هست و از ازدواج با همچین فردی همیشه نهی شده در اسلام) و یک نفر که تارک الصلاة است (یعنی اصلا نماز نمی خونه ) بدید، به نفر اول بدید چون کار نفر دوم در حد کفر هست ( دقت کنید به جمله اگر مجبور شدید )

از جهت دیگه دختری می تونه اینکار رو بکنه و یه نفر بی نماز رو نماز خون و مومن کنه که خودش ایمان بسیار قوی داشته باشه و تحت تاثیر اون آقا قرار نگیره، که همچین دختری مسلما دنبال فردی هست که اون رو به مقام های بالاتر در ایمانش برسونه و هرگز ازدواج با یک بی نماز رو نمی پذیره

از طرف دیگه فقط این دختر نیست که باید بپذیره و در ایران ازدواج پیوند دو نفر نیست بلکه پیوند دو خانواده است، چجوری ممکنه یک خانواده مذهبی داماد بی نماز رو بپذیره؟!

بعدم این همه مورد بوده که آقایون بعد ازدواج تازه بی نماز شدن (خودشون رو نشون دادن) و زن با هزار تا مشورت و کلی مهربونی نتونسته همسرش رو نماز خون کنه ( البته منکر نمیشم که مواردی هم بوده که زن موفق شده به این کار ) چجوری میشه اعتماد کرد به پسری که از اول نماز خون نبوده و ما به همین شکل پذیرفتیم ایشون رو؟! پسر خیلی راحت می تونه بگه تو که می دونستی من از اول همینجوری بودم پس حق نداری دخالت کنی و اینجا دختر چی می تونه بگه دیگه؟!!!

من یه سوالی برام پیش اومده، شما تعریفتون از مذهبی بودن چی هست؟
چه ویژگی ممکنه تو یه پسر بی نماز و اینا باشه که بشه بهش گفت مذهبی؟![/]

سلام
ممنون از همه کسانی که در تاپیک نظر دادند، ولی انگار راهی جز شرکت در تاپیک نبود! چون با این صحبت ها هنوز به جوابم نرسیدم! پس با اطلاع جناب طاهر یک آیدی جدید ساختم و اومدم در خدمتتون باشم:ok::Gol:

حامی;749859 نوشت:
بزرگوار! برويد خدا را هزار مرتبه شكر كنيد كه از نعمت خواستگار برخورداريد.

سلام،من هرگز از عهده شمردن نعمت های خدا برنمیام استاد چه برسه به شکرش، ممنون برای یادآوری الطاف خدا، قربون خدا هم میرم و مخلصشم هستم

حامی;749859 نوشت:
دختران زيادي هستند كه تا سن 30 سالگي هم يك مورد خواستگار نداشته اند چه خوب چه بد.

حتما مزاح می فرمایید؟!

حامی;749859 نوشت:
اول اين بدون دليل چرا اصلا خواستگار را رد كنيد؟

بدون دلیل رد نمی کنم که! من خیلی مذهبیم، اینو تمام فامیل و همسایه و دوستام می دونن، بارز ترین ویژگی بنده که اول از همه به چشم میاد مذهبی بودنم هست، هم در عقاید و هم در عمل، خب نمی تونم مرد غیر مذهبی رو بپذیرم، هزار تا بدختی داره پشت سرش

حامی;749859 نوشت:
اما اگر ديديد كه خواستگاري از خانواده هاي بسيار متدين نداريد از همين خواستگاراني كه داريد بهترين يا خيرُالموجودين را گزينش كنيد.

نه!
اصلا حرفش رو نزنید، من فقط در کنار مرد مومن احساس آرامش و امنیت میکنم، اگه گیرم نیاد خب نیومده دیگه، اصلا ازدواج نمی کنم!

حامی;749859 نوشت:
يعني براي جواب رد دادندتان يك دليل قوي بياوريد و هرباري دليلي نياوريد.

من اصلا براشون دلیل نمیارم معمولا
فقط میگم با هم خوشبخت نمیشیم، اما اونا هی میگن دلیلش چیه، می دونم که میخوان وقتی دلیلم رو میگم شروع به توجیه کنن، و بگن نه اینطورا نیست و شما بد متوجه شدی و چه و چه....

حامی;749859 نوشت:
بعد خود را در معرض او قرار ندهيد

الان پسرعموم زن گرفته، چند ماه پیش گرفت، حتی الانم از ترسم نمی تونم نزدیک عموم بشم، یا به عموم زنگ بزنم، یا اس مس بدم، عموم پیره، و مدام ازم گلایه میکنه که چرا هیچ یادی ازم نمی کنی، تجربه تلخ طلاق دادن نامزد پسرداییم منو عقب میرونه، می ترسم پسرعموم هم همین کار رو با همسرش بکنه اگه با عموم گرم بگیرم، چون هیچ کدوم از پسرای فامیل به اندازه پسرعموم به من تمایل نداشتند
خیلی دوست دارم با عموم گرم بگیرم ولی حیف که نمیشه اونم فک میکنه من خودمو واسش میگیرم.

mohsen1990;749873 نوشت:
حتما خشکلی و خوش اندام.که همشون گیر میدن بهت.

من آرومم، خوش برخوردم، همیشه لبخند میزنم و شوهر دوستم، برای دیگران هم کلاس شوهرداری میزارم، مثلا توی دانشگاه! واسه دوستای خودم . زیبایی نسبیه شاید بعضیام از قیافم خوششون نیاد

شما خانواده و فامیل چندان مذهبی ندارید

آخ دست گذاشتید روی دلم، ما توی فامیل از نظر عقاید تقریبا تکیم، مسخرمون می کنند که چرا با پسرای فامیل گرم نمی گیریم بعد خواستگاری هم میان! همون پسرا مسخره میکنن پشت سر، همونام میان خواستگاری! البته بعضیاشون

بعدم خواهرم شما ان شا الله که از ویژگی های ظاهری خوبی برخوردار هستید و این حساسیت بیشتری رو برای نوع پوششتون می طلبه

الهی من قربونتون برم که اینقد به فکر حجاب هستید
من چادریم، ساق میندازم، قبقبم رو پنهان میکنم، با نامحرما سنگین رفتار میکنم حتی در مجالس و مهمانی ها چادر می پوشم، حتی در عروسی و اینها با پوشش نامناسب ظاهر نمیشم چون یه بار یکی از فامیلا اقدام به فیلم برداری ازم کرد تا بکنه آتو و منو مجبور کنه عروسشون بشم! البته حجاب من نامناسب نبود، اما از اون موقع به بعد میترسم حجاب بدی در مهمونی ها نمیزارم و خیلی مراعات میکنم حتی شده در عروسی با مانتو شلوار نشستم
چی کنم خب؟ می ترسم از این کاراشون

براتون آرزوی خوشبختی می کنم و امیدوارم به زودی زود با فردی با ویژگی هایی که خودتون می پسندید ازدواج کنید و خوشبخت و عاقبت بخیر بشید

ممنون عزیزم
و همچنین

ابوالفضل;749896 نوشت:
من به شما هیچ علاقه ای ندارم

به هیچ وجه روم نمیشه این جمله رو به یه مرد نامحرم بگم

ابوالفضل;749896 نوشت:
شما به درد بنده نمی خورید

خب اون چوونه میزنم با این جمله همه غرورش رو له و لورده میکنم که! خودتون رو یه لحظه بزارید جای کسی که رفته مشتاقانه خواستگاری میکنه بعد اون بگه تو بدرد من نمیخوری، چه حالی به پسره دست میده برادر بزرگوار؟

مشک;749901 نوشت:
آفرین از اینجور تاپیکا بزنینااا آدم یکم دلش وا میشه

:khaneh: واقعا که!! حالا تاپیک ما شده خنده دار، معلومه از اون دخترای شیطون هستیدا:Gol:

مشک;749901 نوشت:
عزیزم یه چک بخوابون تو گوششون ، خلاص

فک کنم شما داداش ندارید

مشک;749901 نوشت:
تو تا بعد ازدواجم خواستگار خواهی داشت .. این خط این نشون

نه دیگه! اونوقت دیگه چرا؟ دیگه شوهر باشه که کسی خواستگار نداره!

احمدا;749908 نوشت:
رفتارِ شما و نوع پاسخ دادنِ شما در تکرارِ خواسته ی خواستگار بسیار موثر است.

من جواب ردم رو هم با احترام میدم، مثلا میگم شما انسان محترمی هستید ولی ما نمی توینم با هم خوشبخت بشیم
اما از این واژه ها هیچ وقت استفاده نکردم

tazkie;749921 نوشت:
البته گاهی هم شده که دختری ابتدا از پسری خوشش نیومده، ولی با اصرار زیاد خونوادۀ پسره، به مرور نرم شده، و اتفاقاً خیلی هم خوشبخت شدن.

ای وای منم از همین می ترسم، این آقا اگه دوباره بیاد اولین مدافعش مادرم هستش، حق نداشت به من دروغ بگه! ولی خیلی مظلوم نمایی میکنه و زبون میریزه، خدا کنه نیاد:Ghamgin:

yalda solimani;749935 نوشت:
اگر می بینید که بعد از گفتن حرف دلتان همچنان خواستگار شما برای برقراری این ارتباط مصرانه تلاش می کند، موضوع مشاوره پیش از ازدواج را مطرح کنید و بگویید اگر واقعا با شما بودن را می خواهد باید شرط شرکت در جلسات مشاوره را بپذیرد. یک روانشناس خبره پیدا کنید، تست های شخصیت که از هر دوی شما گرفته می شود، می تواند تاحدودی آینده ازدواج تان را پیش بینی کند.

آخه وقتی خودم دوسش ندارم و توی جلسه خواستگاری باهاش حرف میزنم سردرد میگیرم بهش بگم بریم پیش مشاور چی کنیم؟
بعد مشاور گفت به هم میخورید چه خاکی بریزم تو سرم؟
همه که مثل مشاورای این سایت مومن و متعهد نیستند آبجی

پسر زمستان;749962 نوشت:
خانم کنیزبانو ،حرف من چیز دیگه ای هستش،اگه اشتباه نکنم یه جمله معروف هست نمیدونم از کی هستش اون جمله اینه،از دامن زن مردان بزرگ تربیت میشن،یعنی نقش زن تو بزرگ عزت و اقتدار مرد بسیار تاثیر گذاره، حرف من اینه،شما یا دیگر خانم های مذهبی سایت اگه یه پسر غیر مذهبی بیاد خواستگاریشون منظورم از غیر مذهبی کسی که فقط نماز نمیخونه واینا حالا به هردلیلی, خب به عنوان یه زن چرا این پسر رو با احکام الهلی بیشتر اشنا نمیکنی چرا با مهربونی و احساسات زنانه این پسر رو نماز خون نکنید و اینا، با این کار دو تیر میزنید هم شوهر خوبی کردید هم به سوی خدا هدایتش کردین، حرف های شما منظورم شما نیستین ،باعث میشه دخترای سایت در مقابل خواستگار غیر مذهبی جبهه بگیرن و ردش کنن،منظور من اینه اگه دروغ میگم جرأت دارین بگید دروغ میگم، :((((((شوخی

زن و شوهر باید به هم کمک کنند برای مومن تر شدن و حرکت به سمت خدا، ولی باید یه مقداری باهم هم عقیده باشند، نمیشه که من با یکی ازدواج کنم بعد برم اونو تربیت دینی کنم.
مرد حداقل ها رو داشته باشه، بعد من باهاش ازدواج کنم مخلصشم هستم ولی اینجوری که حتی نمازم نخونه نه!!!
محاله!!!
در روایت داریم، شفاعت ما اهل بیت به کسی که نماز را سبک بشمارد نمی رسد
دوست ندارم همسرم این طوری باشه!
در ثانی، من هنوز که هنوزه نتونستم داداش خودم رو نمازخون کنم با اینکه خیلی زیاد دوسم داره و وقتی از سر کار میاد خونه اول میاد اتاق من و میگه اول میخوام لبخند تو رو ببینم بعد برم خونم، من اونو نتونستم نمازخون کنم چطور پسر غریبه رو نمازخون کنم؟

دختر مذهبی;749996 نوشت:
ای وای منم از همین می ترسم، این آقا اگه دوباره بیاد اولین مدافعش مادرم هستش، حق نداشت به من دروغ بگه! ولی خیلی مظلوم نمایی میکنه و زبون میریزه، خدا کنه نیاد:Ghamgin:

سلام. منظور من نرم شدن خود دختر بود. البته هر کسی هم ممکنه در زندگی اشتباهی بکنه. ما هم باید بخشنده باشیم. من البته نمی دونم دروغ ایشون چی بوده، ولی خب اگر تنها ایراد ایشون همینه و ابراز پشیمونی می کنه، شما هم میتونی یه مقدار بهش فرصت بدی.

دختر مذهبی;749996 نوشت:
سلام

من دلم به حال همسر ایندتون میسوزه.فکر کنم با این خاستگارای فامیلیتون در اینده حسابی از خجالتش در بیان:ok::aatash::kill::jangjoo:.
دلیلشو بگو.شاید اونا هم رفتن و به راه راست هدایت شدن.بعد دوباره اومدن.اگه ایندفعه جواب منفی گرفتن و بازم اصرار کردن نشون میده واقعا خوب نشدن.اگرم نیومدن یعنی خوب شدن.که ثوابش میاد برای شما.

دختر مذهبی;749996 نوشت:

واقعا که!! حالا تاپیک ما شده خنده دار، معلومه از اون دخترای شیطون هستیدا

فک کنم شما داداش ندارید

نه دیگه! اونوقت دیگه چرا؟ دیگه شوهر باشه که کسی خواستگار نداره!

سلام

بابا از همون اول خودت میومدی با یه آی دی دیگه ... :Gol: خوبی؟

منو شیطنت ؟ :khandeh!: انقدر تابلو بود؟! :Ealam:
آخه از بس تاپیک زدن و نالیدن از خواستگارنداشتن که دلمون ترکید! خب حالا یکی پیدا شده میگه عاصی شده از بس خواستگار داره ، آدم یه نفس راحت میکشه:shadi:

از کجا فهمیدی وجدانا ؟ آره داداش ندارم :Khandidan!:

از شوخی گذشته ...

چندتا نکته رو بهت گوشزد میکنم به چشم ننه بهم نگاه کن نه بچه:makhfi: ... :Gol: خوب گوش کن.

اولا که مشخصه با این وضعیت همیشه حسود و دشمن زیاد داری..باید یه طوری رفتار کنی که آتو دست کسی ندی تا برات بکنن تمبون عثمون..ممکنه بخوان انتقام بگیرن یا یه همچین چیزی...

دوم اینکه این فرصت ها همیشه در طول زندگی آدم بدست نمیاد ... روی گزینه هات خوب فکر کن ، منطقی...

سوم اینکه تو مسئول قهر و ناز کردن همه نیستی .. با زبان تفهیم باهاشو صحبت کن ، نشد دیگه مشکل خودشونه..

چهارم اینکه ، اصلا ازدواج فامیلی نکن که بیچارت میکنن ، دیدم که میگمااا...

خوشبخت باشی عزیزم :Mohabbat:

سلام

اونطور که من از پست اول شما برداشت کردم ، شما دو دسته خواستگار دارید
دسته اول خواستگارانی که از اقوام بوده اند ، مثل پسرعمو و پسر دایی و.... که این پسرهای فامیل که اونقدر زیاد نیستند که .. بالاخره هر تعداد بوده باشند ، الان احتمالا غالب علاقمندشون به شما ، از شما خواستگاری کرده اند و از شما نه هم شنیده اند و بعضا ازدواج هم کرده اند... پس دیگه از این بابت دغدغه ای و سماجتی نیست....

اما دسته دوم ، افراد غیر فامیل و غیر اشنا هستند..
معمولا پسر اگر غریبه باشه ، که از طریق خانواده با خانواده شما تماس میگیرن و اساسا تماس مستقیمی بین دختر خانم و اقا پسر نیست .... و اونجا هم توی جلسات رسمی خواستگاری هم که شما به یک شناختی میرسید که اگر اوکی نباشه ، که خانواده شما و نه خود شما ، به خانواده ایشون جواب نه رو میدن... و کلا به نظر من اگر در موضوع خواستگاری به جای خود شما ، خانواده شما درگیر تشریفات بشن ، این معضلات برای شما پیش نخواهد اومد...

یک تجربه عینی میخوام از خودم بگم:

من خواستگاری های مختلفی رفتم که غالب دخترخانمها ، خانمهای مذهبی و متدینی بوده اند ، از این بین ، یک دو نفر بوده اند که علیرغم بیشترین کفویت ولی با هم اختلافاتی در بعضی زمینه ها داشتیم که در نهایت حتی بعد از چندین جلسه خواستگاری ، به نتیجه ازدواج منجر نشده... یک دختر خانمی که واقعا بیشترین کفویت رو با هم داشتیم ، و هنوز هم بعد از یکسال از ذهنم خارج نشده ، بعد از چند جلسه ، از اخر نتونستیم به توافقات در زمینه اختلافات برسیم و با یک تشکر و جواب منفی دادن از سمت خانواده ها ، از طریق تلفن ، همه چیز تموم شد.... من دیگه به اون دختر خانم دسترسی ندارم ، فقط ادرس خونشون که رفته بودیم رو دارم .... ولی میدونم که اگر فضایی غیر از جلسات خواستگاری بود ، و من این زمینه برام بود که بیشتر پیگیر بشم و به قول شما سماجت به خرج بدم... با توجه به کفویت بالایی که داشتیم ، در نهایت میشد اون اشنایی رو به ازدواج رسوند.... اما همینکه تمام چیزها بین ما فقط در فضای جلسه خواستگاری بود ، من فرصتی برای پیگیری بیشتر نداشتم و اون مهم حاصل نشد.... از تظر من اینکه دختر خانمی تمام شانسی که برای اشنایی به یک اقاپسر میده ، فقط فضای جلسه خواستگاری باشه ، این باعث میشه از گزند بسیاری از اسیبهای بعد اشنایی ، مزاحمتهای و سماجتهای اقاپسر و مسائلی از این دست مصون بمونه....

من در مورد شما نمیدونم چقدر این قضیه صادقه ، ولی اگر اینطور نیست ، همه صحبتها ، اشناییتها ، و همکلام شدنهاتون با پسرهای خواهان رو به جلسه خواستگاری محدود کنید... این بازیهای فوتبال رو دیدید؟ بعد از بازی که مربی ها مصاحبه مطبوعاتی میکنن ، توی یک اتاق مخصوص ، به سوالات خبرنگاران جواب میدن ، غالب مربی ها ، خارج از اون اتاق به هیچ سوالی جواب نمیدن ، این اتاق مصاحبه برای یک دختر ، به نظر من اگر میخواد از گزند مسائل و اسیبهایی این چنینی در امان باشه ،غالب مواقع باید همون اتاقی باشه که در خواستگاری ، در اون صحبت میکنن ...

موضوع دیگه ، در ازدواج ، دین ما نقش پدر رو برای دختر ، خیلی پررنگ کرده ، حتی اگر دختری پدر نداشت ، نمیگه به مادر رجوع کنید ، میگه به پدبزرگ ، برای گرفتن اذن باید رجوع بشه.... این موضوع دلایل مفصلی داره ، ولی از سپر شدن ، پدر و برادر در این موضوع غافل نشید ، سعی کنید اونها رو همراه نظرات و تفکرات خودتون برای ازدواج کنید ، و بعد اونها رو به حامی عقایدتون در برابر خواستگارها تبدیل کنید.

*این نظرات من نظرات کارشناسی نیست و ممکنه با خطا همراه باشه*
موفق باشید.

دختر مذهبی;749996 نوشت:
به هیچ وجه روم نمیشه این جمله رو به یه مرد نامحرم بگم

دختر مذهبی;749996 نوشت:
خب اون چوونه میزنم با این جمله همه غرورش رو له و لورده میکنم که! خودتون رو یه لحظه بزارید جای کسی که رفته مشتاقانه خواستگاری میکنه بعد اون بگه تو بدرد من نمیخوری، چه حالی به پسره دست میده برادر بزرگوار؟

سه حالت داره :

از یکی خوشمان بیاید و اون خوشش نیاد ====> باید بریم و پشت سرمان رو هم نگاه نکنیم و اصرار بیش از حد یعنی مزاحمت

کلا دو نفری از هم خوشششان نیاد ===> خنثی

کلا دو نفر از هم با شناخت عمیق خوششان بیاد و به این نتیجه برسند که می توانند زندگی رو شروع کنی ====> شکل گیری زندگی

پس اگر یکی رک و رواست به بنده بگوید که من از شما خوشم نمیاد خوشحال میشوم ===> چون مرا زندگی که ممکن بود خوب نباشد دور میکند ==> بعضا دختر خانم در رودربایستی میماند و بلی میگوید ==> زندگی که علاقه دوطرفه نباشد ارزشی ندارد

و قرار هم نیست همه از فردی خوششان بیاد !

.

پس در برخی موارد رک بودن از بسیاری مشکلات اتی پیشگیری میکند

در برخی مواقع منطقی فکر کردن از بسیاری مشکلات اتی پیشگیری میکند

.

البته ما اینجا بر اساس دیدگاه شخصی نظر میدیم و ممکن هست با دیدگاه دیگران تاد داشته باشد

طاهر;747766 نوشت:
شاید جواب منفی قاطعانه نمیدین بهشون...هم جواب و طرز برخورد خودتون مهمه و هم خانواده تون...چون من خودم در خانواده خودم دیدم من که میرم خواستگاری خانواده به کوچکترین رفتارهای اعضای خانواده دختر هم توجه میکنن میگن مثلا مادرم میگه مادرش رو تو خیابون دیدم سلام علیک گرمی کرد حتما جوابشون مثبته....
طاهر;747766 نوشت:
پسر خالم و خالم

طاهر;747766 نوشت:
پسر داییم

طاهر;747766 نوشت:
یکی دیگه از پسر دایی هام

طاهر;747766 نوشت:
پسر عموم
یه مشکل دیگه همین فامیل بودن شونه....که ممکنه باعث بشه فکر کنن چون فامیلن خیلی غیرمحتمله که ردشون کنید
طاهر;747766 نوشت:
اون با اینکه نامزد داشت رفت نامزدش رو طلاق داد و طالب ازدواج با من شد!!!
:Moteajeb!::Moteajeb!::Moteajeb!:
خوب اگه شما رو میخواست اصلا چرا رفته با اون دختر بیچاره نامزد کرده بوده؟:Narahat:
طاهر;747766 نوشت:
از انتخاب پدرم برای خودم می ترسیدم بلاخص که از نظر فکری با پدرم تفاوت دارم و اون معتقده بهترین شوهر پولدارترینه و من معتقدم بهترین شوهر مومن ترینه!!!
خوب ملاک های خودتون رو به پدرتون بگید و توجیه شون کنید که شما در کنار چنین فردی احساس خوشبختی میکنید....از افراد بزرگتر فامیل که قبول شون داشته باشید و والدین تون هم ازشون حرف شنوی داشته باشن میتونید کمک بگیرید...
البته این حرفی که زدم در مقام حرف گفتنش راحته ولی عمل کردن بهش شاید سخت باشه:Gig:
طاهر;747766 نوشت:
اصلا چی کار کنم که خواستگارهام بعد از جواب رد نه دعوا راه بندازن و نه تجرد چندین ساله پیش بگیرن؟
اینکه اونها بعد از جواب شما چه کاری با خودشون میکنن که دیگه به شما ارتباطی نداره که بخواین نگرانش باشین...خودشون میدونن و عقل خودشون و خدای خودشون....ببخشید اینجوری میگم اما اگر کسی با یه جواب منفی بره تجرد چندین ساله رو انتخاب کنه از نظر عقلی رشد کاملی نداره
حامی;749859 نوشت:
نوع خواستگاراني كه تا الان داشته باشيد مي توانيد محك بزنيد كه در آينده هم چه خواستگاراني خواهيد داشت. اگر از نظر ديني با شما تناسب ندارند بهتر است ارتباط اجتماعي خود را با اجتماعات ديني (كانون هاي فرهنگي، حفظ قران، بسيج خواهران و...) زياد كنيد.
این نکته مهمی هست....مثالهایی که زدید از خانواده خودتون بودن،و خواستگاری از بیرون مثال نزدید،خوب ارتباط تون رو با مکانهایی که استاد حامی گفتن بیشتر کنید تا از اونجاها هم خواستگار داشته باشید
حامی;749859 نوشت:
اگر ديديد كه خواستگاري از خانواده هاي بسيار متدين نداريد از همين خواستگاراني كه داريد بهترين يا خيرُالموجودين را گزينش كنيد
البته استاد بعضیها هستن فقط به اصطلاح زبون باز هستن و حرف قشنگ میزنن....
اینکه خیلی از افرادی که شما رو می بینن مشتاق ازدواج با شما میشن واقعا دلیلش آیا صرفا ظاهر شما هست یا ایمانی که در ظاهر شما نمایان شده(منظورم حجابتون هست)؟!

خواهرم اگر واقعا کسی رو می خواید که متدین باشه، کاری کنید کسی در ظاهرتون هم چیزی جز ایمانتون نبینه

اینم سوال بسیار مهمی هست
ابوالفضل;749896 نوشت:
چون به نظر بنده یه حالت تهاجمی به خود میگیرند با شنیدن جواب منفی ! که چرا مثلا فلانی به ما جواب منفی داد ؟ ما مگه چه مون هست ؟

یا اینکه خب علاقه ای پیدا میکنند که نمی توانند ازش بگذرند !

اینم یه علت ممکن میتونه باشه

دختر مذهبی;749996 نوشت:
حتما مزاح می فرمایید؟!
چه مزاحی؟نمونه هاش رو در تاپیکهای همین سایت میتونید ببینید.....
دختر مذهبی;749996 نوشت:
من آرومم، خوش برخوردم، همیشه لبخند میزنم و شوهر دوستم
مهمه که این خصوصیات تون در رابطه با خانمها باشه...اگه با آقایون هم گرم بگیرید و لبخند بزنید و...بهتون تمایل نشون میدن...

دختر مذهبی;749996 نوشت:
آخه وقتی خودم دوسش ندارم و توی جلسه خواستگاری باهاش حرف میزنم سردرد میگیرم بهش بگم بریم پیش مشاور چی کنیم؟
بعد مشاور گفت به هم میخورید چه خاکی بریزم تو سرم؟
همه که مثل مشاورای این سایت مومن و متعهد نیستند آبجی
پیش به مشاور مذهبی باسواد برید....تو شیراز نمونه اش همین حجت الاسلام حدائق...شهرهای دیگه نمیدونم ولی چه کسی مثال بزنم

کنیز بانوی بی نشان;749975 نوشت:
[="Arial Narrow"][="Indigo"]از دامن زن مرد به معراج می رسدامام خمینی (ره) نماز نمی خونه و چیا؟!!!!خدا خودشون فرمودن نماز انسان رو از گناهان باز می دارد، تازه افراد نماز خونش بسیاری از گناهان رو انجام میدن ( دلیلش رو باید از کارشنا سوال کنید ولی در حدی که من می دونم بخاطر اینکه نمازی از گناهان انسان رو باز می دارد که با حضور قلب باشه، البته همون نمازیم که ما می خونیم خیلی بهتر از نخوندن هست و واقعا خیلی جاها آدم رو نجات میده این رو احتمالا هممون تجربه کردیم ) اونوقت چجوری ما می تونیم به پسری که نماز نمی خونه و اینا اعتماد کنیم؟!!! برادر محترم، اولا یه بزرگی از قول یه بزرگ دیگه می گفت اگر مجبورید دخترتون رو به دو نفر که یکی ... (اسم گناه رو نمی برم که ترویج نشه ولی گناه بسیار بزرگی هست و از ازدواج با همچین فردی همیشه نهی شده در اسلام) و یک نفر که تارک الصلاة است (یعنی اصلا نماز نمی خونه ) بدید، به نفر اول بدید چون کار نفر دوم در حد کفر هست ( دقت کنید به جمله اگر مجبور شدید )از جهت دیگه دختری می تونه اینکار رو بکنه و یه نفر بی نماز رو نماز خون و مومن کنه که خودش ایمان بسیار قوی داشته باشه و تحت تاثیر اون آقا قرار نگیره، که همچین دختری مسلما دنبال فردی هست که اون رو به مقام های بالاتر در ایمانش برسونه و هرگز ازدواج با یک بی نماز رو نمی پذیرهاز طرف دیگه فقط این دختر نیست که باید بپذیره و در ایران ازدواج پیوند دو نفر نیست بلکه پیوند دو خانواده است، چجوری ممکنه یک خانواده مذهبی داماد بی نماز رو بپذیره؟!بعدم این همه مورد بوده که آقایون بعد ازدواج تازه بی نماز شدن (خودشون رو نشون دادن) و زن با هزار تا مشورت و کلی مهربونی نتونسته همسرش رو نماز خون کنه ( البته منکر نمیشم که مواردی هم بوده که زن موفق شده به این کار ) چجوری میشه اعتماد کرد به پسری که از اول نماز خون نبوده و ما به همین شکل پذیرفتیم ایشون رو؟! پسر خیلی راحت می تونه بگه تو که می دونستی من از اول همینجوری بودم پس حق نداری دخالت کنی و اینجا دختر چی می تونه بگه دیگه؟!!!من یه سوالی برام پیش اومده، شما تعریفتون از مذهبی بودن چی هست؟چه ویژگی ممکنه تو یه پسر بی نماز و اینا باشه که بشه بهش گفت مذهبی؟![/]
منظور شما اینه فردی که نماز نمیخونه کافر هستش گناه کار هستش ویه دختر مذهبی نمیتونه باش ازدواج کنه، این طرز فکرتون واقعا اشتباست با تمام احترامی که براتون قائلم، واما....یه پسر غیر مذهبی چه جور میتونه مذهبی باشه، وقتی خدا مگیه به پدر و مادرتون احترام بزارید واین پسر احترام میزاره وقتی خدا میگه به فقرا کمک کنید در حد توانتون واین پسر با جیب خالی کمک میکنه، وقتی دزدی نمیکنه، حرام و حلال خدارو رعایت میکنه حق کسی رو نمیخوره، خوش اخلاق هستش بخشنده هستش دیگه بگم باز

پسر زمستان;750035 نوشت:
منظور شما اینه فردی که نماز نمیخونه کافر هستش

من نگفتم، از قول یه بزرگی گفتم کسی که اصلا نماز نمی خونه کارش در حد کفر هست

پسر زمستان;750035 نوشت:
گناه کار هستش

بله در این مسئله هیچ شکی ندارم، حتی اگه تنها گناهی که می کنه همین نماز نخوندن باشه گناه بسیار بسیار بسیار بزرگی هست و عواقب زیادی چه در این دنیا چه اون دنیا گریبان گیرش خواهد شد. البته مسلما اگه توبه کنه و برگرده خدا با افتخار اون جوون رو به فرشته هاش نشون می ده و به این بنده اش فخر می فروشه. و از روز اول پاک تر می شه . خداوند خیلی بزرگ و بخشنده است.

پسر زمستان;750035 نوشت:
ویه دختر مذهبی نمیتونه باش ازدواج کنه

من مشکلاتی که پیش میاد رو براتون گفتم. و از نظر من برای یه دختر مذهبی واقعا دشوار هست ( البته بستگی به میزان مذهبی بودن و اهداف و عقاید و ... اون دختر خانم داره )

پسر زمستان;750035 نوشت:
وقتی خدا مگیه به پدر و مادرتون احترام بزارید واین پسر احترام میزاره وقتی خدا میگه به فقرا کمک کنید در حد توانتون واین پسر با جیب خالی کمک میکنه، وقتی دزدی نمیکنه، حرام و حلال خدارو رعایت میکنه حق کسی رو نمیخوره، خوش اخلاق هستش بخشنده هستش دیگه بگم باز

این اعمالش خیلی خوبه ولی چرا نباید همچین شخصی نماز رو که انقدر خدا به اون اهمیت دادن و حتی پذیرش سایر اعمال رو به نماز مشروط کردن انجام بده؟ واقعا حیف نیست؟

واقعا دل آدم می سوزه، بعضی از دخترها هم هستن خیلی اخلاقای خوبی دارن ولی نماز نمی خونن چون مثلا خدا فلان کار رو براشون نکرده. بنظرم خیلی از کسانی که نماز نمی خونن از ناآگاهیشون هست نه اینکه قبول نداشته باشند

امیدوارم خدا هممون رو به راه راست هدایت کنه و بهمون رحم کنه که قضاوت اشتباهی در مورد کسی نداشته باشیم

ولی به هر حال مبحث ازدواج خیلی متفاوته و بحث هم کفوی چیزی هست که خدا به اون تاکید کردن[/]

پسر زمستان;750035 نوشت:
منظور شما اینه فردی که نماز نمیخونه کافر هستش گناه کار هستش ویه دختر مذهبی نمیتونه باش ازدواج کنه، این طرز فکرتون واقعا اشتباست با تمام احترامی که براتون قائلم، واما....یه پسر غیر مذهبی چه جور میتونه مذهبی باشه، وقتی خدا مگیه به پدر و مادرتون احترام بزارید واین پسر احترام میزاره وقتی خدا میگه به فقرا کمک کنید در حد توانتون واین پسر با جیب خالی کمک میکنه، وقتی دزدی نمیکنه، حرام و حلال خدارو رعایت میکنه حق کسی رو نمیخوره، خوش اخلاق هستش بخشنده هستش دیگه بگم باز

پسر زمستان عزیز
این فردی که شما توصیف کردید ، احتمالا براش سوتفاهم پیش اومده که مذهبی نیست وگرنه با این توصیفات ، از خیلی از مذهبی ها جلوتر هست.... فقط باید چندتا کار بکنه که نزد خداوند محبوبتر بشه.. مهمترینش همون نماز خوندن هست .... این خیلی خیلی خیلی مهم هست ، بقدری مهم هست که توی کلام ائمه داریم ، که در قیامت ، اولین عملی که مورد حسابرسی قرار میگیره ، نماز هست ، اگر پذیرفته شد ، سایر اعمالش پذیرفته میشه .....ما بقدری در مورد همین نمازی که ساده از کنارش رد میشیم ، حدیث و روایت داریم .. بقدری خداوند در قران روی نماز تاکید کرده که از این تاکیدها میشه فهمید چقدر خداوند روی خوندن نماز بنده هاش تعصب داره....

میگن زمانی که خداوند به شیطان دستور داد که انسان رو سجده کنه ، شیطان بخاطر تکبرش ، از این کار طفره رفت و به خدا گفت حاضرم به جای اینکار اینقدر خودت رو عبادت کنم که هیچ کس اینطور عبادتت نکرده باشه... ولی خداوند بهش گفت ، من دوست دارم تو من رو اونطور که منه خدا دوست دارم عبادت کنی نه اونطور که خودت دوست داری... پس خیلی مهمه که اون چیزی که خدا در موردش تاکید کرده ، برای ما هم پررنگ باشه، مثل همین نماز...

در هر صورت اون فردی که شما مثال زدید ، به نظر من اگر ابهامی در مورد نماز داره ، اگر اشکالی در مورد نماز یا سایر واجبات داره ، باید رفع کنه و به ادای نماز رو بیاره .. حیفه این ادمی که اینقدر خوبی و نیکویی در ذاتش داره ، در دسته بچه مذهبی ها نباشه.

سلام

مذهبي داريم تا مذهبي - تو یه حدیثی میخوندم ایمان 72 درجه داره (تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل...)

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : اگر چندان نماز بخوانيد كه چون چلّه كمان شويد ، و چندان روزه بگيريد كه مانند كمان درآييد ، خداوند از شما نپذيرد مگر آن كه با پارسايى همراه باشد.

یکسری خصلت ها و خصوصیاتی هستند که نزد خدا خیلی ارزشمند تر از عبادت هستند

بعضی از مذهبی هارو میبینیم که فقط به ظواهر دین چسبیدن... مثلا در و دیوار خونه اش رو پوستر های "یازهرا" زده، روی گوشیش نوای ربنا گذاشته، تند تند سفرهای زیارتی میره، تا بینی حجاب میگیره و ...
ولی دقیق تر که میشی میبینی غیبت هم میکنه، حسادت هم میکنه، ازش انتقاد کنی از کوره در میره و ...
اینا آدم های ظاهر بین هستند که فقط پوسته دین رو درک کردند.

یکی از اون خصلت های ارزشمند مومنان خوشرویی و خوش خلقی هست

• امام رضا علیه‌السلام: نزد خداوند کافر خوشرو از مؤمن ترشرو عزیزتر است.
  • پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله : به درستي كه بنده، در سايه خوش خلقي خود به درجات بزرگ و مقامات والايي در آخرت مي رسد، با آنكه عبادتش ضعيف است.
  • پیامبر عزیز خدا فرمود: آیا برای شما از اقوامی بگویم که از پیامبران و یا شهیدان نیستند، اما در روز قیامت، پیامبران و شهیدان به منزلت آنان نزد خداوند- که بر منبرهایی از نورند- غبطه می خورند؟ گفته شد: ای رسول خدا! آنان چه کسانی اند؟ فرمود: آنان کسانی هستند که خدا را در نظر مردم و مردم را در نظر خداوند، محبوب می سازند. گفتیم: این که خداوند را در نظر بندگان محبوب می سازند، روشن است؛ اما چگونه بندگان خدا را در نظر خداوند محبوب می کنند؟ فرمود: آنان را بدانچه خداوند دوست می دارد، فرمان می دهند و از آنچه او ناپسند می شمارد، نهی می کنند. وقتی مردم از آنان اطاعت کنند، خداوند ایشان را دوست خواهد داشت.»

یکی دیگه از خصلت های افراد با ایمان تفکر و تعقل است.

• امام على عليه السلام: گروه‏هايى به سوى بهشت برين (از ديگران)پيشى گرفتند كه بيش از ديگران اهل روزه، نماز، حج و عمره نبودند بلكه آنان در موعظه‏ هاى الهى تعقل كردند.
  • امام صادق علیه السلام: یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
  • امام حسن عسکری: عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است.
[h=5][/h]

نکته سنج;750045 نوشت:
بعضی از مذهبی هارو میبینیم که فقط به ظواهر دین چسبیدن... مثلا در و دیوار خونه اش رو پوستر های "یازهرا" زده، روی گوشیش نوای ربنا گذاشته، تند تند سفرهای زیارتی میره، تا بینی حجاب میگیره و ...
ولی دقیق تر که میشی میبینی غیبت هم میکنه، حسادت هم میکنه، ازش انتقاد کنی از کوره در میره و ...

نکته سنج عزیز

من به شخصه هر چقدر با دین و این برنامه جامع زندگی ، بیشتر اشنا میشم ، حلاوت و شیرینی دین روز به روز برام بیشتر میشه.... یک برنامه عمیق و فهمی و جامع ، که نمیزاره هیچ کس هیچ جا قسر در بره.... مو رو از ماست میکشه بیرون

مثلا یکجا در کلام معصوم میخونیم که اگر خواستی ببینی یک نفر چقدر ادم مذهبی هست ، ببین موقع اذان ، چه واکنشی نشون میده و چقدر نمازش براش اهمیت داره
بعد توی یک کلام دیگه باز هم از معصوم اومده که ، اینکه دیدید یکی اهل نماز و روزه هست ، با همین نماز و روزه ، دینداریش رو قضاوت نکنید ، اخه شاید این ادم فرصت گناه براش مهیا نشده و یا عرضه گناه کردن نداشته ...
(البته هر دو کلام نقل به مضمون هست )

یعنی از یکطرف اومده نماز رو پررنگ و هایلات کرده که برای ما اهمیت قضیه روشن بشه و از یکطرف اومده گفته فکر نکنی ، همینکه فقط نماز بخونی ، همه چیزت درسته .. تازه اول راهی ، تازه به نقطه ای رسیدی که اعمالت قابل حسابرسی هست... اخلاقت چطور بود؟ نگاهت چطور بود؟ توی شکمت چی ریختی؟ چقدر از زبانت محافظت کردی.... و نکته ای که هست اینکه قطعا گناه نکردن ، غیر از اراده خود انسان ، نیاز به توفیق الهی هم داره که این توفیق میشه با نماز خوندن حاصل بشه " ان الصلاه تنها عن الفحشاء و المنکر "

امیدوارم ، خدا ما رو وارد افراد دیندار حقیقی بکنه و در حالت دینداری هم بمیریم.

پ.ن: از استارتر عذرخواهم که پستهای بیربط با تاپیکشون زدم.

سلام خواهر:Gol:
عزیزم تادلت بخواددختر30سال مجردهست متاسفانه:Narahat az:
منکه21سالمه دارم ازمجردموندن میترسم.:Ghamgin:
عزیزم اگه واقعامیخوای دیگه نیان راحت ومحکم بگونه.محکم حرفت باشه تاطرف بدونه.حتمابدمیگی که احتمال میدن باچندباراومدن میتونن راضیت کنن.:Gig:
پدرمن وقتی پدربنده خدازنگ زدتااجازه بخوادبیان خونمون چنان نه گفت که باردوم که زنگ زدن دوباره نه شنیدن رفتنودوباره نیومدن.(دلیل دوری راه بود)
پس فقط کافیه مودبانه ومحکم وباجدیت تمام نه بگی:ok:

مولکول 68;750038 نوشت:
پسر زمستان عزیزاین فردی که شما توصیف کردید ، احتمالا براش سوتفاهم پیش اومده که مذهبی نیست وگرنه با این توصیفات ، از خیلی از مذهبی ها جلوتر هست.... فقط باید چندتا کار بکنه که نزد خداوند محبوبتر بشه.. مهمترینش همون نماز خوندن هست .... این خیلی خیلی خیلی مهم هست ، بقدری مهم هست که توی کلام ائمه داریم ، که در قیامت ، اولین عملی که مورد حسابرسی قرار میگیره ، نماز هست ، اگر پذیرفته شد ، سایر اعمالش پذیرفته میشه .....ما بقدری در مورد همین نمازی که ساده از کنارش رد میشیم ، حدیث و روایت داریم .. بقدری خداوند در قران روی نماز تاکید کرده که از این تاکیدها میشه فهمید چقدر خداوند روی خوندن نماز بنده هاش تعصب داره.... میگن زمانی که خداوند به شیطان دستور داد که انسان رو سجده کنه ، شیطان بخاطر تکبرش ، از این کار طفره رفت و به خدا گفت حاضرم به جای اینکار اینقدر خودت رو عبادت کنم که هیچ کس اینطور عبادتت نکرده باشه... ولی خداوند بهش گفت ، من دوست دارم تو من رو اونطور که منه خدا دوست دارم عبادت کنی نه اونطور که خودت دوست داری... پس خیلی مهمه که اون چیزی که خدا در موردش تاکید کرده ، برای ما هم پررنگ باشه، مثل همین نماز... در هر صورت اون فردی که شما مثال زدید ، به نظر من اگر ابهامی در مورد نماز داره ، اگر اشکالی در مورد نماز یا سایر واجبات داره ، باید رفع کنه و به ادای نماز رو بیاره .. حیفه این ادمی که اینقدر خوبی و نیکویی در ذاتش داره ، در دسته بچه مذهبی ها نباشه.
ممنون داداش مولکول ببخشید اسمتون بلد نیستک، شاید اون پسر همین نزدیکی ها کنار خودتون باشه

پسر زمستان;750085 نوشت:
ممنون داداش مولکول ببخشید اسمتون بلد نیستک، شاید اون پسر همین نزدیکی ها کنار خودتون باشه

خوب تفاوتی نداره که....اون پسر نزدیک هم همین حرفهای جناب مولکول درموردش صدق میکنه دیگه

نکته سنج;750045 نوشت:
سلاممذهبي داريم تا مذهبي - تو یه حدیثی میخوندم ایمان 72 درجه داره (تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل...)پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : اگر چندان نماز بخوانيد كه چون چلّه كمان شويد ، و چندان روزه بگيريد كه مانند كمان درآييد ، خداوند از شما نپذيرد مگر آن كه با پارسايى همراه باشد.یکسری خصلت ها و خصوصیاتی هستند که نزد خدا خیلی ارزشمند تر از عبادت هستندبعضی از مذهبی هارو میبینیم که فقط به ظواهر دین چسبیدن... مثلا در و دیوار خونه اش رو پوستر های "یازهرا" زده، روی گوشیش نوای ربنا گذاشته، تند تند سفرهای زیارتی میره، تا بینی حجاب میگیره و ...ولی دقیق تر که میشی میبینی غیبت هم میکنه، حسادت هم میکنه، ازش انتقاد کنی از کوره در میره و ...اینا آدم های ظاهر بین هستند که فقط پوسته دین رو درک کردند.یکی از اون خصلت های ارزشمند مومنان خوشرویی و خوش خلقی هست
  • پيامبر اكرم صلي الله عليه و آله : به درستي كه بنده، در سايه خوش خلقي خود به درجات بزرگ و مقامات والايي در آخرت مي رسد، با آنكه عبادتش ضعيف است.
  • پیامبر عزیز خدا فرمود: آیا برای شما از اقوامی بگویم که از پیامبران و یا شهیدان نیستند، اما در روز قیامت، پیامبران و شهیدان به منزلت آنان نزد خداوند- که بر منبرهایی از نورند- غبطه می خورند؟ گفته شد: ای رسول خدا! آنان چه کسانی اند؟ فرمود: آنان کسانی هستند که خدا را در نظر مردم و مردم را در نظر خداوند، محبوب می سازند.گفتیم: این که خداوند را در نظر بندگان محبوب می سازند، روشن است؛ اما چگونه بندگان خدا را در نظر خداوند محبوب می کنند؟ فرمود: آنان را بدانچه خداوند دوست می دارد، فرمان می دهند و از آنچه او ناپسند می شمارد، نهی می کنند. وقتی مردم از آنان اطاعت کنند، خداوند ایشان را دوست خواهد داشت.»
  • امام على عليه السلام: گروه‏هايى به سوى بهشت برين (از ديگران)پيشى گرفتند كه بيش از ديگران اهل روزه، نماز، حج و عمره نبودند بلكه آنان در موعظه‏ هاى الهى تعقل كردند.
  • امام صادق علیه السلام: یک ساعت اندیشیدن در خیر و صلاح از هزار سال عبادت بهتر است.
  • امام حسن عسکری: عبادت کردن به زیادی روزه و نماز نیست، بلکه (حقیقت) عبادت، زیاد در کار خدا اندیشیدن است.
[h=5][/h]
واقعا دیگه فکرنکنم خانم کنیز بانو ودیگر دوستان حرفی برا گفتن داشته باشن، خیلی ممنون داداش عالی

پسر زمستان;750085 نوشت:

پسر زمستان عزیز
مهم نیست که اون پسر الان نزدیک من هست یا کس دیگه ، مهم اینه که این فرد با این همه صفات نیکی که شما نام بردید ، الان در نزدیکی خداوند هست ، و حیفه با کارهایی مثل نماز نخوندن ، خودش رو از اغوش گرم پروردگار محروم کنه.

استارتر محترم لطفا اگه پستهای بیربط من باعث اذیت شما شده گزارش حذفشون رو بدید.
ممنونم.

در رابطه با عنوان تاپیک نظر بدین نه درباره نماز خوندن و اهمیتش:Narahat:
برای اون یه تاپیک جداگانه بزنید و بحث کنید:offlow:

3838;750087 نوشت:
خوب تفاوتی نداره که....اون پسر نزدیک هم همین حرفهای جناب مولکول درموردش صدق میکنه دیگه
ممنون از نظرتون ،امیدوارم تا خدا چی بخواد

سلام .
من تمام پستها رو نخوندم تنها پست اول رو خوندم . اگر از موضوع دور شدم ببخشید .
یکی از اشنایان دور ما خانومی بسیار بسیار زیبا بودند .
ایشون هم خواستگار زیاد داشت .
میگن یه کوچه عاشق ایشون بود .
هر کسی رو هم میدید یک عیب روش میزاشت .
اینجوز که میگن دل خیلی ها رو شیکونده بود .
به قولی کرم میریخت ... وقتی اون بد بخت میرفت خواستگاریش ... میخندید و میگفت نه !!!

فامیل و همسایه رو کشته مرده خودش کرده بود .
بعد از چند سالی با اون همه کلاس گذاشتن و ... ازدواج میکنه .
و یه دختر به دنیا میاره .

یه روز که هوا سرد بوده ... گویا میره حیاط که ابگرمکن رو درست کنه .
نمیدونم چجوری میشه که آتیش میگیره .
وقتی میخواستن ببرنش خاکش کنند اینقدر سوختگیش شدید بوده که نمتونستن بشناسنش .

همه هم تعجب کرده بودند که ابگرمکن که نمیتونه چنین سوختگی زو بوجود بیاره ...
بگذریم .

دختر این خانوم بزرگ میشه ،،، و ایشون هم بسیار زیبا بوده ...
این بار پدر بزرگ این دختر ...

دیگه تعلل نمیکنه ،،، و نمیزاره اون اتفاقا بیوفته و ...
بعد از یکی دو تا خواستگار تندی برای نوش یک همسر مناسب پیدا میکنه .

mehrant;750031 نوشت:
خوب اگه شما رو میخواست اصلا چرا رفته با اون دختر بیچاره نامزد کرده بوده؟

سلام
چون به علت بعد مسافت از بچگی همدیگرو ندیده بودیم . کارش خیلی ناجوانمردانه بود

mehrant;750031 نوشت:
این نکته مهمی هست....مثالهایی که زدید از خانواده خودتون بودن،و خواستگاری از بیرون مثال نزدید،خوب ارتباط تون رو با مکانهایی که استاد حامی گفتن بیشتر کنید تا از اونجاها هم خواستگار داشته باشید

خب طولانی میشه برادر
مثلا همسایمون هم داشت با پدرم کار تجاری راه مینداخت یه کار حسابی، بعد خانمش منو دید و واسه داداشش اومد خواستگاری من ردش کردم اونام حسابی حال پدرم رو گرفتن و از خجالتمون در اومدن!

mehrant;750033 نوشت:
مهمه که این خصوصیات تون در رابطه با خانمها باشه...اگه با آقایون هم گرم بگیرید و لبخند بزنید و...بهتون تمایل نشون میدن...

نه من به مردا لبخند نمیزنم، گفتم که به من میگن مغرور، میگن خودشو واسمون میگیره! در حالی که صرفا چون نامحرم هستند من باهاشون سنگین برخورد میکنم

پسر زمستان;750035 نوشت:

آرام باشید برادر بزرگوار
من از خودم مثال میزنم ببینید دروغ میگم؟
من وقتی میخوام به کسی در مورد ازدواج فک کنم هم به این قسمت فک میکنم که آیا اون میتونه منو خوشبخت کنه و هم به اینکه آیا من می تونم او رو خوشبخت کنم
مشخصه شما فرد غیوری هستید و به مذهب گرایش دارید اما مذهبی ها هم با هم تفاوت هایی دارند مثلا بعضیا بدشون میاد همسرشون نماز شب میخونه با اینکه خودشون مذهبی هستند، میگه اه حالمون رو بهم میزنه خستمون کرد همش توی سجاده است:Moteajeb!:
ولی بعضیا عاشق همسر نماز شب خون هستند
هر چه شباهت بیشر باشه زندگیشون شیرین تر میشه
اما نماز خوندن مگه چیه؟ طرف توی رکوع و سجود فقط داره میگه خدا جون قربونت برم، فدات بشم، ازت ممنونم و .......

من وقتی می بینم کسی از خدا تشکر میکنه میتونم خیلی راحت تر اعتماد کنم که قدر زحمات و الطاف منو هم در زندگی خواهد دانست

نکته سنج;750045 نوشت:
سلام

مذهبي داريم تا مذهبي - تو یه حدیثی میخوندم ایمان 72 درجه داره (تو خود بخوان حدیث مفصل از این مجمل...)

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : اگر چندان نماز بخوانيد كه چون چلّه كمان شويد ، و چندان روزه بگيريد كه مانند كمان درآييد ، خداوند از شما نپذيرد مگر آن كه با پارسايى همراه باشد.

یکسری خصلت ها و خصوصیاتی هستند که نزد خدا خیلی ارزشمند تر از عبادت هستند

اینا آدم های ظاهر بین هستند که فقط پوسته دین رو درک کردند.

یکی از اون خصلت های ارزشمند مومنان خوشرویی و خوش خلقی هست

• پیامبر عزیز خدا فرمود: آیا برای شما از اقوامی بگویم که از پیامبران و یا شهیدان نیستند، اما در روز قیامت، پیامبران و شهیدان به منزلت آنان نزد خداوند- که بر منبرهایی از نورند- غبطه می خورند؟ گفته شد: ای رسول خدا! آنان چه کسانی اند؟ فرمود: آنان کسانی هستند که خدا را در نظر مردم و مردم را در نظر خداوند، محبوب می سازند. گفتیم: این که خداوند را در نظر بندگان محبوب می سازند، روشن است؛ اما چگونه بندگان خدا را در نظر خداوند محبوب می کنند؟ فرمود: آنان را بدانچه خداوند دوست می دارد، فرمان می دهند و از آنچه او ناپسند می شمارد، نهی می کنند. وقتی مردم از آنان اطاعت کنند، خداوند ایشان را دوست خواهد داشت.»

سلام
بله درسته خوشرویی و خوش اخلاقی خیلی مهمه
اما منظور از عبادات کم ، عبادات مستحب هست مثلا روزه مستخب و نه روزه واجب
منظور نمازهای مستحب هست و نه نماز واجب
اون کسی که نماز واجب نخونه و خوش اخلاقی کنه به چه درد می خوره و قتی مورد شفاعت قرار نمیگیره؟

مثل حاتم که خیلی سخاوتمند بود ولی آخر سرم میره جهنم، چون ایمان نیاورد
اخلاقش بیست بود ایمانش صفر:ok:

مولکول 68;750090 نوشت:
استارتر محترم لطفا اگه پستهای بیربط من باعث اذیت شما شده گزارش حذفشون رو بدید.
ممنونم.

این چه حرفیه؟ از مطالب شما و سایرین استفاده کردیم
سپاسگزارم

مارینر;750097 نوشت:
سلام .
من تمام پستها رو نخوندم تنها پست اول رو خوندم . اگر از موضوع دور شدم ببخشید .
یکی از اشنایان دور ما خانومی بسیار بسیار زیبا بودند .
ایشون هم خواستگار زیاد داشت .
میگن یه کوچه عاشق ایشون بود .
هر کسی رو هم میدید یک عیب روش میزاشت .
اینجوز که میگن دل خیلی ها رو شیکونده بود .
به قولی کرم میریخت ... وقتی اون بد بخت میرفت خواستگاریش ... میخندید و میگفت نه !!!

فامیل و همسایه رو کشته مرده خودش کرده بود .
بعد از چند سالی با اون همه کلاس گذاشتن و ... ازدواج میکنه .
و یه دختر به دنیا میاره .

یه روز که هوا سرد بوده ... گویا میره حیاط که ابگرمکن رو درست کنه .
نمیدونم چجوری میشه که آتیش میگیره .
وقتی میخواستن ببرنش خاکش کنند اینقدر سوختگیش شدید بوده که نمتونستن بشناسنش .

همه هم تعجب کرده بودند که ابگرمکن که نمیتونه چنین سوختگی زو بوجود بیاره ...
بگذریم .

دختر این خانوم بزرگ میشه ،،، و ایشون هم بسیار زیبا بوده ...
این بار پدر بزرگ این دختر ...

دیگه تعلل نمیکنه ،،، و نمیزاره اون اتفاقا بیوفته و ...
بعد از یکی دو تا خواستگار تندی برای نوش یک همسر مناسب پیدا میکنه .

ای خدا!!!!
حالم رو گرفتید حسابی با این پستتون
دستتون درد نکنه
اولا من اومد اینجا سوال کردم که بدونم چطور باید کسی رو رد کنم که دلش نشکنه
دوما من چی کنم که بقیه از من خوششون میاد و از طرفی بهم نمیخورن؟
سوما من اون طور که فک میکنید زیبای زیبا نیستم! چهره من معمولیه، باور کنید معمولیه! فقط اخلاقم برای ملت جذابه! خودشون میگن، خیلی از اخلاقم تعریف میکنن، نه اهل دو بهم زدنم، نه متکبر و فخر فروش، نه حسودم و بد کسی رو میخوام و نه دروغگو هستم، سعی میکنم حلال و حرام رو هم رعایت کنم

mehrant;750031 نوشت:

از اون مکان های مذهبی هم میان ولی اعتماد به نفس پسرای غیر مذهبی خیلی بالاتر از مذهبی هاست!
یکی اومد از همه نظر به هم میخوردیم اصلا عجیب انگار واسه هم ساخته شده بودیم:Moteajeb!:
ولی مادرش وقتی دید داره کار تموم میشه گفت وای خدا پسرم توی این گرونی چطور سرویس طلا بگیره؟ گفتیم بابا ما نمیخوایم، گفت نه مگه میشه؟ گفت یخچال و اینا چطور بخره؟ گفتیم بابا مهم نیست مادیات، گفت نه مگه میشه؟
بعد حالش توی جلسه خواستگاری بهم خورد از استرس طوری که نزدیک بود آمبولانس خبر کنیم:Moteajeb!:
هعی خدا
بعد زنگ زدیم آزانس رفتند و تماس گرفت و کلی معذرت خواهی کرد به خاطر این که حالش بد شده بود!
دیگه هم خبری نشد، هنوزم پسره مجرده
اینم اعتماد به نفس پسرای مذهبی، حالا خدا رحم کرده کارمندم بود، حالا اگه پسره غیر مذهبی بود پدرمون رو در میاورد، مادرش میگفت پسرم میترسه از مخارج زندگی، از حلقه، از الله اکبر...... اعصابمون ....لا اله الا الله

یعنی دلم میخواد پسرای مذهبی رو یه جا جمع کنند از ته دل سرشون فریاد بکشم بگم برید یذره به خدا اعتماد کنید!

دختر مذهبی;750152 نوشت:
یعنی دلم میخواد پسرای مذهبی رو یه جا جمع کنند از ته دل سرشون فریاد بکشم بگم برید یذره به خدا اعتماد کنید!

منم میام:khandeh!:

اصلا اینا که می ترسن از اول چرا میان؟!:read:[/]

کنیز بانوی بی نشان;750164 نوشت:
[=Arial Narrow]

منم میام:khandeh!:

اصلا اینا که می ترسن از اول چرا میان؟!:read:

سلام، دخترا رو جمع کنید دسته جمعی بریم:Nishkhand:

آره واقعا، خب بگو اگه نمیخوای واسه چی میای؟ وقت ملت رو هم میگیری؟ یعنی باورت نمیشه چقد بهم میخوردیم فقط پسره ترسو بود فک میکرد میخوام پدرشو دربیارم:Moteajeb!:
منو با عروسای فامیلشون میسنجید
آخه همه که مثل هم نیستند

هعی خدا

دختر مذهبی;750169 نوشت:
سلام، دخترا رو جمع کنید دسته جمعی بریم:Nishkhand:

آره واقعا، خب بگو اگه نمیخوای واسه چی میای؟ وقت ملت رو هم میگیری؟ یعنی باورت نمیشه چقد بهم میخوردیم فقط پسره ترسو بود فک میکرد میخوام پدرشو دربیارم:Moteajeb!:
منو با عروسای فامیلشون میسنجید
آخه همه که مثل هم نیستند

هعی خدا

آخه بدبختی نه پسرای اینجا نه دختراشون تو هیچ جای دنیا پیدا نمی شن و کلا تافته جدا بافتن، خودمم البته یکیشم:khandeh!:

برا همین اصولا نمیشه مدل انسان های واقعی که می بینی رو اینجا پیدا کرد و خیلی از سوالا رو ازشون پرسید که چرا مثلا پسرا این کار رو می کنن

بعدم بهتر، پسرایی که انقدر بالغ نشدن برن و پشت سرشون رو هم نگاه نکنن[/]

کنیز بانوی بی نشان;750174 نوشت:
آخه بدبختی نه پسرای اینجا نه دختراشون تو هیچ جای دنیا پیدا نمی شن و کلا تافته جدا بافتن، خودمم البته یکیشم

یعنی چی آبجی؟

کنیز بانوی بی نشان;750174 نوشت:
بعدم بهتر، پسرایی که انقدر بالغ نشدن برن و پشت سرشون رو هم نگاه نکنن

یکی دیگه هم بود ولی مادرم بهش چش غره رفت اونم سریع فلنگ و بست و رفت:Ghamgin: پسر خوب و مومنی بود فقط ترسو بود
آخه من چی بگم:geryeh:

دختر مذهبی;750177 نوشت:
یعنی چی آبجی؟

خودت اگه یه مدت اینجا باشی متوجه میشی آبجی

یعنی مثلا اگه همین حرف رو که پسرا یه ذره به خدا اعتماد کنن رو اینجا بزنی اکثرا میان میگن ما اعتماد داریم ولی دخترا ال و بل

به دخترا اگه چیزی بگی میگن ما برامون پول و اینا مهم نیست پسرا ال و بل

ولی هیچ کدوم از این دو گروه نمی تونن در دنیای واقعی همدیگه رو پیدا کنن که خب دلایل گوناگونی می تونه داشته باشه

دختر مذهبی;750177 نوشت:
یکی دیگه هم بود ولی مادرم بهش چش غره رفت اونم سریع فلنگ و بست و رفت پسر خوب و مومنی بود فقط ترسو بود

برای همین بود که همون اول بهتون گفتم اصولا خواستگارای غیر مذهبی اینجوری سمج هستن:Cheshmak:

امان از تجربه...:khandeh!:[/]

کنیز بانوی بی نشان;750184 نوشت:
به دخترا اگه چیزی بگی میگن ما برامون پول و اینا مهم نیست پسرا ال و بل

یعنی چی پول مهم نیست؟ یه حداقلیش باید باشه دیگه! پس برن خونه بخت جه خاکی بریزن سرشون؟ تجمل گرایی مذمومه ولی پول به اندازه متعارف باید باشه دیگه!:Sokhan:

پسر زمستان;749929 نوشت:
از کجا میدونید شاید اون انسان غیر مذهبی ارج وقربش پیش خدا بیشتر از شما نباشه

سلام و رحمه الله.

ببینید برادر بزرگوار اصلا این یک چیز ثابت شده و عقلانی هست که یک فرد مذهبی مقرب هست چرا؟چون واجباتش رو حداقل انجام میده و در عرف به کسی میگن مذهبی که برای قرب به خدا تلاش میکنه.

پسر زمستان;749929 نوشت:
ز کجا میدونید که دل اون چقد میتونه پاک و بی ریا باشه

"إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ" مریم 96 از این ایه میشه نتیجه گرفت که پاکی دل کافی نیست پاکی دل بدون عمل فایده ای نداره همونطور که انجام عمل صالح بدون توحید فایده ای نداره.

پسر زمستان;749929 نوشت:
از شما غیرتی رو مسائل نباشن

ما دو نوع غیرت داریم یکی غیرتی هست که شخص ذاتا داره یکی غیرت دینی.
اولی عام هست حتی حیونات هم این غیرت رو دارن یعنی شخصی نیست که بگیم که بی غیرت.هر چند کم اما باز هم غیرت داره.
اما دومی غیرت دینی هست که هر کسی نداره وقتی میگن حضرت موسی غیور بود منظور غیرت دینی هست وگرنه نوع اول رو که همه دارن.پس در اینجا هم میشه نتیجه گرفت کسی که مذهبی نیست غیرت دینی نداره و یا کسی که مذهبی نیست غیرت دینی هم نداره.

پسر زمستان;749929 نوشت:
اصلا مذهبی بودن مگر به نماز خوندن و ایناست

بله دقیقا.یکی از ارکان نماز هست.کسی که نماز نمیخونه نشونه میده در توحیدش لنگ میزنه چه برسه به باقی چیزا.

پسر زمستان;750035 نوشت:
منظور شما اینه فردی که نماز نمیخونه کافر هستش گناه کار هستش ویه دختر مذهبی نمیتونه باش ازدواج کنه

در فقه خیر اما در اخلاق بله کسی که تارک الصلاه هست کافر روایت صریح از امام معصوم هست.
در روایتی هم که از حضرت رسول صلوات الله علیه و اله امده که حضرت فرمود نیست فاصله بین ایمان و کفر مگر ترک نماز(وسائل ج3 ص 26)

موضوع قفل شده است