جنگ و دعوای كودكانه

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
جنگ و دعوای كودكانه

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

با سلام و عرض ادب
دختر خواهر من تقريبا 2 ساله هست.
اين بچه از پسر عمو و پسر دايي و ساير بچه ها خيلي كتك ميخورد ولي اصلا از خودش دفاع نميكرد گاهي حتي اسباب بازيهاش رو كه اونها ميگرفتند و يه بزرگتر پس ميگرفت و بهش مي داد از ترس اينكه نيایند و دوباره او را کتک نزنندش پرت ميكرد.
البته اوائل سعي ميكردند خودش از خودش دفاع كنه و اسباب بازيش رو پس بگيره ولي ديد فايده نداره و فقط كتك ميخوره و ميترسه وكم كم داره از بچه ها فراري ميشه و در جمع ترجيح ميده توي بغل مامان باباش بشينه تا بره به سمت بچه ها. اين بود كه مادرش بهش ياد داد هر كس تو رو زد تو هم بزنش وكلي باهاش كار كرد ، الان هر بچه اي كه مي بينه يا مياد باهاش بازي كنه روميزنه و فرقي قائل نيست بين بچه اي كه ميزندش با بچه اي كه اومده باهاش بازي كنه.
نتيجه اينكه اون بچه ها هم ازش قهر ميكنند. مادرش ميگه نميدونم چطور بهش تفهيم كنم هر كس تو رو زد تو بزنش نه بقيه رو .
لطفا راهنمايي مي كنيد كه بايد چيكار كنيم ؟
اصلا اينكه يه بچه اي بچه هاي ديگه روگاز ميگيره يا چنگ ميزنه يا مو مي كشه يه رفتار ناهنجار بحساب مياد يا يه نحوه ارتباط گيري ؟
ممنون از وقتي كه مي گذاريد.

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد حامی

[="Tahoma"][="DarkGreen"]پاسخ اجمالي
سلام عليكم
از اين كه سؤالتان را با من درميان گذاشتيد متشكرم
بچه دو ساله تلاش مي كنه كه روي پاي خودش بايسته و مادر بايد اين اجازه را به او بده خيلي محدودش نكنه. بچه ها شيوه هايي ابتدايي را بلد هستند يعني يا نزاع مي كنند با كسي كه مي خواهد چيزي را از او بگيرد يا اگر نتواند فرار مي كند به خصوص اگر آن بچه بزرگتر باشد. بزرگترها نبايد زياد در كار بچه ها دخالت كنند فقط بايد جهت بدهند تا آسيبي نبينند و گاهي محور بازي باشند يعني با چند نفر بچه هم زمان بازي كنند كه آنها در بازي شريك شوند
از سويي ديگر همان گونه كه بزرگتر ها به هم احترام مي گذارند بچه ها هم ياد مي گيرند كه مثلا دست بدهند هم ديگر را ببوسند يا شوكولات تعارف كنند و....
گاهي بچه ها مشكلات خانواده را در رفتارشان نمايش مي دهند والدين بايد فوق العاده دقت كنند جلوي او مشاجره و بحث نكنند و با بازي و نقاشي و ماساژ بدن و ورزش و شادي هاي كودكانه... تنش و استرس آنها را از بدن بيرون كنند.
موفق باشيد
[/]

باعرض سلام و خسته نباشید
بنده دختری دو ساله دارم پسر عمویی دارد که سه ماه ازدخترم کوچکتر است
هر وقت با هم روبرو میشوند اسباب بازی های دخترم را میگیرد و هر اسباب بازی دیگری هم که به دخترم میدهیم میگیرد و حتی این کار را نسبت به خوراکیهایی که به هر دوشان میدهیم انجام می دهدو اینکارها را با جیغ های بنفشی که باعث ترس دخترم میشود انجام میدهد
واکنش پدر مادرش هم در کمال خونسردی منع ارام لسانی پسرشان میباشد و چون یا مهمانند و یا ما مهمانیم رویمان نمشود واکنشی نشان دهیم(مخصوصا در مورد خوراکیها )
ممنون میشوم اگر بفرمایید رفتار مناسب در این موارد چیست

طاهر;747230 نوشت:
با نام و یاد دوست

ممنون میشوم اگر بعد از ده روز تا پیک را نبندید
چون موارد تازه ای در روند تربیتی کودکان پیش می اید که دوباره بخواهیم به همین تاپیک مراجعه کنیم و از کارشناس پاسخگو مشاوره بخواهیم

با سلام

بچه ها تا سن خاصی که بستگی به هوش و شناختشون از اطراف داره ، قادر به تشخیص یه سری چیزا نیستن بخصوص با "زمان" مشکل دارن ..

وقتی بچه تون کار اشتباهی کرد در همون آن بهش بگید که عزیزم بیا میخوام باهات تنهایی حرف بزنم بعد ببرینش یجایی " تنها" نه جلوی دیگران ، بهش با دلیل گوشزد کنید که فلان کاری که کردی اشتباه بود ... اینجوری قاطی نمیکنن!!

اگر بزارید چند ساعت بگذره بعد باهاش صحبت کنید ، اصلا قدرت تحلیل درست نداره و تعمیم میده !! نصیحت شمارو تعمیم میده به تمامی رفتارش!! چون نمیفهمه که این نصیحت مال کدوم عکس العملش بود ؟؟ هر چقدرم سعی کنید که اون کارش رو براش یادآوری کنید باز هم قاطی میکنه !

پس باید درجا باهاش صحبت کنید ، در مقابل هر کار خطا ، نصیحت مربوطه باید در زمان خودش انجام بشه...

موفق باشید

مشک;749785 نوشت:
با سلام

بچه ها تا سن خاصی که بستگی به هوش و شناختشون از اطراف داره ، قادر به تشخیص یه سری چیزا نیستن بخصوص با "زمان" مشکل دارن ..

وقتی بچه تون کار اشتباهی کرد در همون آن بهش بگید که عزیزم بیا میخوام باهات تنهایی حرف بزنم بعد ببرینش یجایی " تنها" نه جلوی دیگران ، بهش با دلیل گوشزد کنید که فلان کاری که کردی اشتباه بود ... اینجوری قاطی نمیکنن!!

اگر بزارید چند ساعت بگذره بعد باهاش صحبت کنید ، اصلا قدرت تحلیل درست نداره و تعمیم میده !! نصیحت شمارو تعمیم میده به تمامی رفتارش!! چون نمیفهمه که این نصیحت مال کدوم عکس العملش بود ؟؟ هر چقدرم سعی کنید که اون کارش رو براش یادآوری کنید باز هم قاطی میکنه !

پس باید درجا باهاش صحبت کنید ، در مقابل هر کار خطا ، نصیحت مربوطه باید در زمان خودش انجام بشه...

موفق باشید

با سلام
گویا متوجه عرایض بنده نشدید.
کودک من کاری نمی کنه که نیاز به تذکر ما باشه (مورد ظلم واقع میشه). پسر عموش با جیغ های بنفشی که می کشه اجازه نمیده اسباب بازی یا خوراکی دست بچه من باشه و پدر و مادرش خیلی شل بهش تذکر میدن تقریبا کنترلش نمی کنن که اینکار رو نکن . یا مثلا بهش بگن اسباب بازیهای خودشه ازش نگیر.
وچون یا منزل ما مهمان هستند و یا ما مهمانشان هستیم شرم حضور مانع میشود که دخالتی کنیم. از طرفی من و همسرم می ترسیم فرزندمان تو سری خور بار بیاید
امیدوارم منظورمو فهمونده باشم
ازکارشناس محترم تقاضا میکنم راهنمایی بفرمایند

فالق;749985 نوشت:

با سلام

گویا متوجه عرایض بنده نشدید.
کودک من کاری نمی کنه که نیاز به تذکر ما باشه (مورد ظلم واقع میشه). پسر عموش با جیغ های بنفشی که می کشه اجازه نمیده اسباب بازی یا خوراکی دست بچه من باشه و پدر و مادرش خیلی شل بهش تذکر میدن تقریبا کنترلش نمی کنن که اینکار رو نکن . یا مثلا بهش بگن اسباب بازیهای خودشه ازش نگیر.
وچون یا منزل ما مهمان هستند و یا ما مهمانشان هستیم شرم حضور مانع میشود که دخالتی کنیم. از طرفی من و همسرم می ترسیم فرزندمان تو سری خور بار بیاید
امیدوارم منظورمو فهمونده باشم
ازکارشناس محترم تقاضا میکنم راهنمایی بفرمایند

با سلام

پاسخ بنده برای سوال شما نبود دوست عزیز ... منتظر پاسخ کارشناس بمانید...

موفق باشید

فالق;749748 نوشت:
باعرض سلام و خسته نباشید
بنده دختری دو ساله دارم پسر عمویی دارد که سه ماه ازدخترم کوچکتر است
هر وقت با هم روبرو میشوند اسباب بازی های دخترم را میگیرد و هر اسباب بازی دیگری هم که به دخترم میدهیم میگیرد و حتی این کار را نسبت به خوراکیهایی که به هر دوشان میدهیم انجام می دهدو اینکارها را با جیغ های بنفشی که باعث ترس دخترم میشود انجام میدهد
واکنش پدر مادرش هم در کمال خونسردی منع ارام لسانی پسرشان میباشد و چون یا مهمانند و یا ما مهمانیم رویمان نمشود واکنشی نشان دهیم(مخصوصا در مورد خوراکیها )
ممنون میشوم اگر بفرمایید رفتار مناسب در این موارد چیست

سلام بزرگوار
فرزندان ما اغلب در منزل با ما هستند و ما فرصت زيادي داريم رفتارشان را تغيير دهيم و اصلاح كنيم. تقويت هاي غيركلامي و كلامي و الگوهاي مشاهده اي نمادين و واقعي مانند كارتون و فيلم و خود پدر و مادر و كودكان همسايه و فاميل و مهد اثر زيادي روي رفتارهاي جديد آنها دارد
كودكان دوساله تلاش مي كنند كه كارشان را خودشان انجام دهند و وارد شدن در كارها آنها سبب كاهش اعتماد به نفسشان مي شود. يعني اجازه دهيد او خودش تلاش كند. در منزل با بازهاي حسي و حركتي و بازي در نقش كودكان سبب فرز و زرنگ شدن او شويد.
در كل حضور كودك در جمع كودكان هر چند گاهي كم بياورد يا ديگر كودكان به او زور بگويند مفيد است البته اين امر براي والدين كودك مظلوم تلخ است. شما وقتي وارد ميدان شويد كه ممكن است فرزند شما حادثه ببيند و يا زورگويي كودك ديگر افراطي شود. در اين مواقع شما با وارد شدن در بازي آنها به ايشان جهت دهيد.
دقت كنيد اين بازي ها زمينه حضور ايشان در زندگي اجتماعي و سازگاري با شرايط دشوار و افراد با شخصيت هاي مختلف را فراهم مي كند و مانع پرورش نازك نارنجي گونه مي شود.

تذكر: البته اگر والدين كودك مقابل بي خيال هستند شما مي توانيد با شوخي و ملايم وارد ميدان شويد طوري كه به آنها برنخورد چون برخي واقعا بي تفاوت هستند و اهميت نمي دهند.
تلاش كنيد كمي ارتباط اجتماعي فرزندتان را با كودكان آرام ديگر بيشتر كنيد تا به تدريج دوره ببينيد.
من خودم گاهي در منزل نقش يك كودك شيطون را بازي مي كردم مثلا وقتي مي ديدم چيزي را خيلي دوست دارد از او مي قاپيدم. اين را كار را مي توانيد با هماهنگي همسر هم انجام داد مثلا چيزي را كه نمي خواهيم به ديگري بدهيم را سفت بگيريم و او بخواهد بردارد. يا به كودك مي گويم برو بردار و بيا. و مادر يا پدر ادعا كند كه مي خواهد آن را از او بگيرد. (خيلي بايد در بازي حالت كودكانه به خود بگيريم و تصنعي نباشد نيز در ضمن قصه گويي مي توانيم مهارت جرأت ورزي (دفاع از حق خود با احترام به فرد مقابل) را ياد دهيم

منم یه پسره دوساله دارم که مورد ظلم واقع میشد به نظرم بد نیست یه تذکربه اون پسره بدید حتی اگه مامانش اینا ناراحت شن خوب شمام ناراحت میشین که بچه تون کتک بخوره نمیشین؟
البته پسره من الان که دوسال و سه ماهه هست به شدت جنگجوهست وازخودش دفاع میکنه وعجیب کتک میزنه البته به بچه هایی که اشنا هستن وادیتش میکنن وگاهی هم یه مشتی .....نصیب خودمون میکنه
شاید به خاطر پسربودنشه باید کنارش باشی ومواطب که خطره جدی تهدیدش نکنه خوبه خودش یاد بگیره ازخوش دفاع کنه درمقابله بچه های بزرگتری که ادیتش میکنن باید ازش حمایت کنی وبچه کوچیکترها خوش دفاع کنه موفق باشی

موضوع قفل شده است