جمع بندی *** در حق همسرتان، مادری نکنید ***

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
*** در حق همسرتان، مادری نکنید ***

سلام
تقریبا در هر مشاوره ای از ازدواج تاکید می شود به اینکه
"در حق شوهرتان مادری نکنید. این کار زندگی مشترک تان را با خطرات جدی مواجه می کند. شوهرتان در اوج دوست داشتن تان، از شما دلزده می شود، خسته می شود، شما را پس می زند و زندگی مشترک رو به فنا می گذارد..."
مادری نکنید...
مادری نکنید...
مادری...
مادر...
انگار هیچ معنا و مفهومی ندارد غیر از مهربانی، محبت و نرم خویی.
مهربانی خدا را هم که بخواهی معنا کنی، بازم از مهربانی مادر مثال می زنی تا بتوانی مفهومش را عمیقا انتقال دهی.
اصلا انگار "محبت" و "مادر" دو تا یکی هستند...

مادر و محبت

مادر و فداکاری

مادر و ایثار

مادر و گذشتن بی بهانه

مادر و صبوری

در کنار انبوه روایاتی که در ارتباط با کیفیت روابط بین زن و شوهر وجود دارد، توجه ویژه ای به ضرورت ابراز محبت زن نسبت به شوهرش شده است؛

ارزشمندترین مردم کسانی هستند که با همسرانشان مهربان و بخشنده اند. (حضرت زهرا علیها السلام)

بعضی زن ها براى شوهرشان ‏بهترين غنيمت هستند ، زناني كه به شوهرشان اظهار محبت كنند.(آقای مهربانی ها، امام رضا علیه السلام)

و چندین و چند روایت در این باب و با این مضامین...
با این نگرش که هر کس پیرو عترت باشد، ضرر نمی کند؛ سوالم این است:

این "مادری کردن در حق شوهر" که این همه از مضراتش می گویند، اگر مفهومی غیر از محبت و دوست داشتن دارد، درخواست توضیح بیشتری دارم تا روشن شوم و اگر منظور ابراز محبت است، پس روایات مرتبط با این موضوع کجای کار است؟

پیشاپیش از بسط و شرح این موضوع توسط کارشناس محترم سپاسگزاری ویژه دارم.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد نشاط

با سلام و تحیت
سوال خیلی خوبی را مطرح کردید از شما متشکرم.
برای پاسخ خدمت شما بزرگوار عرض کنم که:
زن وشوهری که وارد زندگی می شوند و تشکیل یک خانواده می دهند در صورتی می توانند آرامش را در آن برقرار کنند که اصل اخلاق را در آن رعایت کنند ,صرفاً با رعایت قوانین و ضوابط حقوقی و تشریفاتی نمی توان در آن ایجاد نظم و علقه و محبت ایجاد کرد و یک خانواده ای با آرامش و ثبات داشت. آنچه باید در خانواده به وجود بیاید، عشق و مهربانی و حسن نیت است و هیچ نیرویی جز اخلاق و ایمان نمی تواند بر این عواطف حکومت کند و آرامش را به آن بازگرداند.
مهم ترین عامل دیگری را که در کنار اخلاق و رعایت آداب و حقوق همدیگر نباید فراموش کنیم مساله روابط عاطفی صحیح و محبت بین زوجین و سایر اعضای آن است. رعایت این روابط در خانواده و برپا داشتن زندگی بر اساس محبت و عشق بویژه در روابط متقابل زوجین از دستورات مهم اسلام می باشد. بدین معنی که زنجیره اصلی حفظ خانواده عقد قرارداد نیست؛بلکه همین عشق و محبت است
« و من آیاتهِ أن خلقَ لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا إلیها و جعلَ بینکم مودهً و رحمهً إنّ فی ذلک لآیاتٍ لقومٍ یتفکرون»(الروم/21)
محبت در آرامش زندگی تأثیر بسزایی دارد و قرآن به آن اهمیت فراوانی داده است، تا آنجا که محبت مردم نسبت به شخصی را نوعی پاداش دنیوی به اهل ایمان و صالحان می داند.
در بحث روابط بین همسران نکته ای که خیلی مهم است رعایت شان و جایگاه طرفین هست,به طوری که اگر روابط شبیه حالت دستوری و بالا سری و یا نگاه تحقیرانه باشد,این محبت و عواطف تبدیل به کینه و یا خصومت خواهد شد.
در بحث اینکه گفته اند برای همسرتان مادر گونه نباشید,به لحاط اینکه در حس مادری نوعی رفتارهای توصیه ای,دستوری,امر و نهی,نگاه بالا بودن ایجاد می شود بدون اینکه خود شخص متوجه شود,و این مساله در ادامه زندگی در بحث ابراز عواطف وسایر برخوردها شخص را با مشکل روبرو می سازد.
در حالی که می توان حس دوست داشتن,علاقه و محبت را بدون اینکه برای خود حس مادر گونه بگیریم انجام دهیم منتها با این پیش فرض که او همسر من هست و شریک زندگی و بهترین دوست ام می باشد.
گاه خود انگیزه بدون اینکه متوجه شویم در رفتار ما تاثیر منفی می گذارد,احساس وقتی مادرانه شد,در مقابل شوهر نیز شبیه بچه تلقی خواهد شد در نتیجه فرد بدون اینکه جریان را خوب تحلیل کند رفتارهای نامناسبی که منافات با شانیت دارد,اتفاق خواهد افتاد و این برای زندگی بین زوجین آفت بزرگی خواهد شد.از این رو این حس را در بحث ابراز عواطف و محبت و برخوردهاو رفتارهای بین زوجین نمی پسندند.

با سلام سوال خیلی خوبی را مطرح کردید سپاسگذارم

یک اشتباه : زنان در حق مردان مادری کرده و با آنها به مانند بچه رفتار می کنند.

آیا هرگز چنین مواردی را به همسرتان گفته اید؟

* عزیزم کیف پولت را فراموش نکنی.
* موقع برگشتن فراموش نکنی لباس ها را از خشکشویی بگیری.
* قبض برق را پرداختی؟
* می دانی مخزن سوخت تقریبا دیگه تمام شده؟
* یادت رفت میز رزرو کنی؟ خوب اشکال ندارد، خودم تلفنی این کار را برایت انجام می دهم.
* چند بار باید گفت این حوله های خیس را روی زمین نینداز.
* اگر با این لباس نازک بیرون بروی، حتما سرما می خوری.
چنان چه شما نیز مانند من مرتکب این اشتباهات شده باشید، احتمالا پس از خواندن این جملات احساس گناه می کنید. اشتباه شماره یک، یکی از معمول ترین و مخرب ترین عادات ارتباطی ما با مردها است. به گونه ای با آنان رفتار می کنیم، گویی کودکی بیش نیستند و این طور فرض می کنیم که ناتوان هستند و نمی توانند از خودشان مراقبت کنند و نیاز دارند که ما زندگیشان را بگردانیم.
می دانم چه فکر می کنید بله این پیش فرض های ما در بسیاری از مواقع حقیقت دارند و ممکن است حق با شما باشد، اما موضوع این نیست، موردی که در این جا اهمیت دارد این است که:

[/HR] هنگامی که با یک مرد مانند پسربچه کوچکی رفتار می کنید، او نیز شما را مایوس نکرده و به مانند بچه ای کوچک با شما رفتار خواهد کرد. هنگامی که انتظار دارید ناتوان، درمانده و ضعیف باشد او نیز ناتوان، درمانده و ضعیف می نماید.

منم با شما موافقم اما واقعا گاهی چاره ای جز این نمیمونه برای یه زن وقتی بچه اش از سرما یخ میزنه مجبوره خودش برای نصب بخاری اقدام کنه و حتی لوله کشی بنایی تعمیر لوازم برقی همسر یکی از دوستام فقط تو خونه خوابه اسمش مرده خونه اس اون بد بختم چون پناهی نداره تحمل میکنه
توصیه ام به مادران محترم اینه که پسران خودتون رو مثله بچه گربه ی لوس بار نیارین که یه ادمه دیگه رو هم عذاب بده وخب همه که مثل مادر ادم رو دوست ندارن پس تحمل نمی کنن وپسرم فکر میکنه همه جا خونه مامانه همه چی مطابق میل ونظر اون اینجوری اشوب میشه
ونکته ی دیگه اینکه مرد اندازه ی توقع زنش کار وتلاش میکنه هر چه کم توقع باشی باز ازت انتظار کمتر هست ولی اگه اندازه نگه داری همه چی حل میشه اونم به اندازه توقع تو تلاشش رو بیشتر میکنه

پرسش:
این "مادری کردن در حق شوهر" که این همه از مضراتش می گویند، اگر مفهومی غیر از محبت و دوست داشتن دارد، درخواست توضیح بیشتری دارم تا روشن شوم و اگر منظور ابراز محبت است، پس روایات مرتبط با این موضوع کجای کار است؟

پاسخ:
زن و شوهری که وارد زندگی می شوند و تشکیل یک خانواده می دهند در صورتی می توانند آرامش را در آن برقرار کنند که اصل اخلاق را در آن رعایت کنند، صرفاً با رعایت قوانین و ضوابط حقوقی و تشریفاتی نمی توان در آن ایجاد نظم و علقه و محبت ایجاد کرد و یک خانواده ای با آرامش و ثبات داشت. آنچه باید در خانواده به وجود بیاید، عشق و مهربانی و حسن نیت است و هیچ نیرویی جز اخلاق و ایمان نمی تواند بر این عواطف حکومت کند و آرامش را به آن بازگرداند.
مهم ترین عامل دیگری را که در کنار اخلاق و رعایت آداب و حقوق همدیگر نباید فراموش کنیم مساله روابط عاطفی صحیح و محبت بین زوجین و سایر اعضای آن است. رعایت این روابط در خانواده و برپا داشتن زندگی بر اساس محبت و عشق بویژه در روابط متقابل زوجین از دستورات مهم اسلام می باشد. بدین معنی که زنجیره اصلی حفظ خانواده عقد قرار داد نیست؛ بلکه همین عشق و محبت است

«و من آیاتهِ أن خلقَ لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا إلیها و جعلَ بینکم مودهً و رحمهً إنّ فی ذلک لآیاتٍ لقومٍ یتفکرون»؛ و از نشانه های قدرت اوست که برايتان از جنس خودتان همسرانی آفريد تا به ايشان آرامش يابيد، و ميان شما دوستی و مهربانی نهاد در اين عبرت هايی است برای مردمی که تفکر می کنند.(1)
محبت در آرامش زندگی تأثیر بسزایی دارد و قرآن به آن اهمیت فراوانی داده است، تا آنجا که محبت مردم نسبت به شخصی را نوعی پاداش دنیوی به اهل ایمان و صالحان می داند.

در بحث روابط بین همسران نکته ای که خیلی مهم است رعایت شان و جایگاه طرفین هست، به طوری که اگر روابط شبیه حالت دستوری و بالا سری و یا نگاه تحقیرانه باشد، این محبت و عواطف تبدیل به کینه و یا خصومت خواهد شد.
در بحث اینکه گفته اند برای همسرتان مادر گونه نباشید، به لحاط اینکه در حس مادری نوعی رفتارهای توصیه ای، دستوری، امر و نهی، نگاه بالا بودن ایجاد می شود بدون اینکه خود شخص متوجه شود، و این مساله در ادامه زندگی در بحث ابراز عواطف و سایر برخوردها شخص را با مشکل روبرو می سازد.
در حالی که می توان حس دوست داشتن، علاقه و محبت را بدون اینکه برای خود حس مادر گونه بگیریم انجام دهیم منتها با این پیش فرض که او همسر من هست و شریک زندگی و بهترین دوستم می باشد.

گاه خود همین انگیزه (مادری) بدون اینکه متوجه شویم در رفتار ما تاثیر منفی می گذارد، احساس وقتی مادرانه شد، در مقابل شوهر نیز شبیه بچه تلقی خواهد شد در نتیجه فرد بدون اینکه جریان را خوب تحلیل کند رفتارهای نامناسبی که منافات با شانیت دارد، اتفاق خواهد افتاد و این برای زندگی بین زوجین آفت بزرگی خواهد شد. از این رو این حس را در بحث ابراز عواطف و محبت و برخوردها و رفتارهای بین زوجین نمی پسندند.(2)

________
(1) روم/ 21.
(2) سايت انجمن گفتگوي ديني، انجمن مشاوره، كارشناس: نشاط‌ : تاريخ: 20/ 10/ 1394.

موضوع قفل شده است