جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: *** در حق همسرتان، مادری نکنید ***

 1. #1

  عضویت
  جنسیت بهمن 1391
  علاقه
  مطالعه، نقاشی، نوشتن، شعر خوندن، ورزش، خرید کردن!!!، نشستن پای صحبت بزرگترا،...
  نوشته
  379
  صلوات
  2547
  حضور
  15 روز 9 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  14

  اشاره *** در حق همسرتان، مادری نکنید ***
  سلام
  تقریبا در هر مشاوره ای از ازدواج تاکید می شود به اینکه
  "در حق شوهرتان مادری نکنید. این کار زندگی مشترک تان را با خطرات جدی مواجه می کند. شوهرتان در اوج دوست داشتن تان، از شما دلزده می شود، خسته می شود، شما را پس می زند و زندگی مشترک رو به فنا می گذارد..."
  مادری نکنید...
  مادری نکنید...
  مادری...
  مادر...
  انگار هیچ معنا و مفهومی ندارد غیر از مهربانی، محبت و نرم خویی.
  مهربانی خدا را هم که بخواهی معنا کنی، بازم از مهربانی مادر مثال می زنی تا بتوانی مفهومش را عمیقا انتقال دهی.
  اصلا انگار "محبت" و "مادر" دو تا یکی هستند...

  مادر و محبت

  مادر و فداکاری

  مادر و ایثار

  مادر و گذشتن بی بهانه

  مادر و صبوری

  در کنار انبوه روایاتی که در ارتباط با کیفیت روابط بین زن و شوهر وجود دارد، توجه ویژه ای به ضرورت ابراز محبت زن نسبت به شوهرش شده است؛

  ارزشمندترین مردم کسانی هستند که با همسرانشان مهربان و بخشنده اند. (حضرت زهرا علیها السلام)

  بعضی زن ها براى شوهرشان ‏بهترين غنيمت هستند ، زناني كه به شوهرشان اظهار محبت كنند.(آقای مهربانی ها، امام رضا علیه السلام)

  و چندین و چند روایت در این باب و با این مضامین...

  با این نگرش که هر کس پیرو عترت باشد، ضرر نمی کند؛ سوالم این است:

  این
  "مادری کردن در حق شوهر" که این همه از مضراتش می گویند، اگر مفهومی غیر از محبت و دوست داشتن دارد، درخواست توضیح بیشتری دارم تا روشن شوم و اگر منظور ابراز محبت است، پس روایات مرتبط با این موضوع کجای کار است؟

  پیشاپیش از بسط و شرح این موضوع توسط کارشناس محترم سپاسگزاری ویژه دارم.

  ویرایش توسط ساعت شنی : 1394/12/23 در ساعت 14:21
  در بدترین شرایط هم از عمق جانم داد زدم: "مهربانی ات می بارد."
  می دانستم لحظاتی که حنجره ام از شدت فریاد باورم خسته می شد، شربتی شیرین از مهربانی ات را در دست گرفته بودی تا به وقتش هدیه ام کنی و من اکنون از نوشیدنش غرق در لذت هستم و تا جان دارم فریاد خواهم زد مهربانی ات را...
  معبود من!
  همچنان مهربانی ات می بارد؛ اگرچه نیک می دانی دلتنگی ها کم نیست... 2.  

 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن 1391
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  18,614
  صلوات
  49935
  حضور
  130 روز 13 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  34  با نام و یاد دوست  *** در حق همسرتان، مادری نکنید ***
  کارشناس بحث: استاد نشاط
  ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : 1394/08/13 در ساعت 16:41 دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو


 4. #3

  عضویت
  جنسیت آذر 1391
  نوشته
  830
  صلوات
  5420
  حضور
  20 روز 22 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  با سلام و تحیت
  سوال خیلی خوبی را مطرح کردید از شما متشکرم.
  برای پاسخ خدمت شما بزرگوار عرض کنم که:
  زن وشوهری که وارد زندگی می شوند و تشکیل یک خانواده می دهند در صورتی می توانند آرامش را در آن برقرار کنند که اصل اخلاق را در آن رعایت کنند ,صرفاً با رعایت قوانین و ضوابط حقوقی و تشریفاتی نمی توان در آن ایجاد نظم و علقه و محبت ایجاد کرد و یک خانواده ای با آرامش و ثبات داشت. آنچه باید در خانواده به وجود بیاید، عشق و مهربانی و حسن نیت است و هیچ نیرویی جز اخلاق و ایمان نمی تواند بر این عواطف حکومت کند و آرامش را به آن بازگرداند.
  مهم ترین عامل دیگری را که در کنار اخلاق و رعایت آداب و حقوق همدیگر نباید فراموش کنیم مساله روابط عاطفی صحیح و محبت بین زوجین و سایر اعضای آن است. رعایت این روابط در خانواده و برپا داشتن زندگی بر اساس محبت و عشق بویژه در روابط متقابل زوجین از دستورات مهم اسلام می باشد. بدین معنی که زنجیره اصلی حفظ خانواده عقد قرارداد نیست؛بلکه همین عشق و محبت است
  « و من آیاتهِ أن خلقَ لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا إلیها و جعلَ بینکم مودهً و رحمهً إنّ فی ذلک لآیاتٍ لقومٍ یتفکرون»(الروم/21)
  محبت در آرامش زندگی تأثیر بسزایی دارد و قرآن به آن اهمیت فراوانی داده است، تا آنجا که محبت مردم نسبت به شخصی را نوعی پاداش دنیوی به اهل ایمان و صالحان می داند.
  در بحث روابط بین همسران نکته ای که خیلی مهم است رعایت شان و جایگاه طرفین هست,به طوری که اگر روابط شبیه حالت دستوری و بالا سری و یا نگاه تحقیرانه باشد,این محبت و عواطف تبدیل به کینه و یا خصومت خواهد شد.
  در بحث اینکه گفته اند برای همسرتان مادر گونه نباشید,به لحاط اینکه در حس مادری نوعی رفتارهای توصیه ای,دستوری,امر و نهی,نگاه بالا بودن ایجاد می شود بدون اینکه خود شخص متوجه شود,و این مساله در ادامه زندگی در بحث ابراز عواطف وسایر برخوردها شخص را با مشکل روبرو می سازد.
  در حالی که می توان حس دوست داشتن,علاقه و محبت را بدون اینکه برای خود حس مادر گونه بگیریم انجام دهیم منتها با این پیش فرض که او همسر من هست و شریک زندگی و بهترین دوست ام می باشد.
  گاه خود انگیزه بدون اینکه متوجه شویم در رفتار ما تاثیر منفی می گذارد,احساس وقتی مادرانه شد,در مقابل شوهر نیز شبیه بچه تلقی خواهد شد در نتیجه فرد بدون اینکه جریان را خوب تحلیل کند رفتارهای نامناسبی که منافات با شانیت دارد,اتفاق خواهد افتاد و این برای زندگی بین زوجین آفت بزرگی خواهد شد.از این رو این حس را در بحث ابراز عواطف و محبت و برخوردهاو رفتارهای بین زوجین نمی پسندند.


  ویرایش توسط نشاط : 1394/08/14 در ساعت 09:24


 5. #4

  عضویت
  جنسیت آبان 1394
  علاقه
  علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
  نوشته
  1,103
  صلوات
  3126
  حضور
  33 روز 13 ساعت 56 دقیقه
  وبلاگ
  50
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  10  با سلام سوال خیلی خوبی را مطرح کردید سپاسگذارم

  یک اشتباه : زنان در حق مردان مادری کرده و با آنها به مانند بچه رفتار می کنند.


  آیا هرگز چنین مواردی را به همسرتان گفته اید؟


  * عزیزم کیف پولت را فراموش نکنی.
  * موقع برگشتن فراموش نکنی لباس ها را از خشکشویی بگیری.
  * قبض برق را پرداختی؟
  * می دانی مخزن سوخت تقریبا دیگه تمام شده؟
  * یادت رفت میز رزرو کنی؟ خوب اشکال ندارد، خودم تلفنی این کار را برایت انجام می دهم.
  * چند بار باید گفت این حوله های خیس را روی زمین نینداز.
  * اگر با این لباس نازک بیرون بروی، حتما سرما می خوری.
  چنان چه شما نیز مانند من مرتکب این اشتباهات شده باشید، احتمالا پس از خواندن این جملات احساس گناه می کنید. اشتباه شماره یک، یکی از معمول ترین و مخرب ترین عادات ارتباطی ما با مردها است. به گونه ای با آنان رفتار می کنیم، گویی کودکی بیش نیستند و این طور فرض می کنیم که ناتوان هستند و نمی توانند از خودشان مراقبت کنند و نیاز دارند که ما زندگیشان را بگردانیم.
  می دانم چه فکر می کنید بله این پیش فرض های ما در بسیاری از مواقع حقیقت دارند و ممکن است حق با شما باشد، اما موضوع این نیست، موردی که در این جا اهمیت دارد این است که:


  هنگامی که با یک مرد مانند پسربچه کوچکی رفتار می کنید، او نیز شما را مایوس نکرده و به مانند بچه ای کوچک با شما رفتار خواهد کرد. هنگامی که انتظار دارید ناتوان، درمانده و ضعیف باشد او نیز ناتوان، درمانده و ضعیف می نماید.
  فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم


 6. #5

  عضویت
  جنسیت تیر 1394
  علاقه
  مسافرت
  نوشته
  206
  صلوات
  656
  حضور
  5 روز 5 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  73
  آپلود
  0
  گالری
  0  منم با شما موافقم اما واقعا گاهی چاره ای جز این نمیمونه برای یه زن وقتی بچه اش از سرما یخ میزنه مجبوره خودش برای نصب بخاری اقدام کنه و حتی لوله کشی بنایی تعمیر لوازم برقی همسر یکی از دوستام فقط تو خونه خوابه اسمش مرده خونه اس اون بد بختم چون پناهی نداره تحمل میکنه
  توصیه ام به مادران محترم اینه که پسران خودتون رو مثله بچه گربه ی لوس بار نیارین که یه ادمه دیگه رو هم عذاب بده وخب همه که مثل مادر ادم رو دوست ندارن پس تحمل نمی کنن وپسرم فکر میکنه همه جا خونه مامانه همه چی مطابق میل ونظر اون اینجوری اشوب میشه
  ونکته ی دیگه اینکه مرد اندازه ی توقع زنش کار وتلاش میکنه هر چه کم توقع باشی باز ازت انتظار کمتر هست ولی اگه اندازه نگه داری همه چی حل میشه اونم به اندازه توقع تو تلاشش رو بیشتر میکنه


 7. صلوات ها 2


 8. #6

  عضویت
  جنسیت آذر 1391
  نوشته
  830
  صلوات
  5420
  حضور
  20 روز 22 ساعت 40 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  این "مادری کردن در حق شوهر" که این همه از مضراتش می گویند، اگر مفهومی غیر از محبت و دوست داشتن دارد، درخواست توضیح بیشتری دارم تا روشن شوم و اگر منظور ابراز محبت است، پس روایات مرتبط با این موضوع کجای کار است؟

  پاسخ:
  زن و شوهری که وارد زندگی می شوند و تشکیل یک خانواده می دهند در صورتی می توانند آرامش را در آن برقرار کنند که اصل اخلاق را در آن رعایت کنند، صرفاً با رعایت قوانین و ضوابط حقوقی و تشریفاتی نمی توان در آن ایجاد نظم و علقه و محبت ایجاد کرد و یک خانواده ای با آرامش و ثبات داشت. آنچه باید در خانواده به وجود بیاید، عشق و مهربانی و حسن نیت است و هیچ نیرویی جز اخلاق و ایمان نمی تواند بر این عواطف حکومت کند و آرامش را به آن بازگرداند.
  مهم ترین عامل دیگری را که در کنار اخلاق و رعایت آداب و حقوق همدیگر نباید فراموش کنیم مساله روابط عاطفی صحیح و محبت بین زوجین و سایر اعضای آن است. رعایت این روابط در خانواده و برپا داشتن زندگی بر اساس محبت و عشق بویژه در روابط متقابل زوجین از دستورات مهم اسلام می باشد. بدین معنی که زنجیره اصلی حفظ خانواده عقد قرار داد نیست؛ بلکه همین عشق و محبت است

  «و من آیاتهِ أن خلقَ لکم من انفسکم ازواجا لتسکنوا إلیها و جعلَ بینکم مودهً و رحمهً إنّ فی ذلک لآیاتٍ لقومٍ یتفکرون»؛ و از نشانه های قدرت اوست که برايتان از جنس خودتان همسرانی آفريد تا به ايشان آرامش يابيد، و ميان شما دوستی و مهربانی نهاد در اين عبرت هايی است برای مردمی که تفکر می کنند.(1)
  محبت در آرامش زندگی تأثیر بسزایی دارد و قرآن به آن اهمیت فراوانی داده است، تا آنجا که محبت مردم نسبت به شخصی را نوعی پاداش دنیوی به اهل ایمان و صالحان می داند.

  در بحث روابط بین همسران نکته ای که خیلی مهم است رعایت شان و جایگاه طرفین هست، به طوری که اگر روابط شبیه حالت دستوری و بالا سری و یا نگاه تحقیرانه باشد، این محبت و عواطف تبدیل به کینه و یا خصومت خواهد شد.
  در بحث اینکه گفته اند برای همسرتان مادر گونه نباشید، به لحاط اینکه در حس مادری نوعی رفتارهای توصیه ای، دستوری، امر و نهی، نگاه بالا بودن ایجاد می شود بدون اینکه خود شخص متوجه شود، و این مساله در ادامه زندگی در بحث ابراز عواطف و سایر برخوردها شخص را با مشکل روبرو می سازد.
  در حالی که می توان حس دوست داشتن، علاقه و محبت را بدون اینکه برای خود حس مادر گونه بگیریم انجام دهیم منتها با این پیش فرض که او همسر من هست و شریک زندگی و بهترین دوستم می باشد.

  گاه خود همین انگیزه (مادری) بدون اینکه متوجه شویم در رفتار ما تاثیر منفی می گذارد، احساس وقتی مادرانه شد، در مقابل شوهر نیز شبیه بچه تلقی خواهد شد در نتیجه فرد بدون اینکه جریان را خوب تحلیل کند رفتارهای نامناسبی که منافات با شانیت دارد، اتفاق خواهد افتاد و این برای زندگی بین زوجین آفت بزرگی خواهد شد. از این رو این حس را در بحث ابراز عواطف و محبت و برخوردها و رفتارهای بین زوجین نمی پسندند.(2)

  ________
  (1) روم/ 21.
  (2) سايت انجمن گفتگوي ديني، انجمن مشاوره، كارشناس: نشاط‌ : تاريخ: 20/ 10/ 1394.

  ویرایش توسط همکار تدوین : 1395/04/10 در ساعت 01:41 دلیل: همکار ویراستار تدوین
  *** در حق همسرتان، مادری نکنید ***


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود