جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: عدم رعایت ارزش های اخلاقی؛ علل و ریشه های آن

 1. #1

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۴
  علاقه
  آدم های ساده را دوست دارم
  نوشته
  25
  حضور
  1 روز 1 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0
  صلوات
  131

  اشاره عدم رعایت ارزش های اخلاقی؛ علل و ریشه های آن
  یکی از مشکلات اساسی هر جامعه این است که برخی مردم ارزش های اخلاقی را رعایت نمی کنند به نظر شما علل و ریشه های این معضل چیست و چگونه می توان آن را از میان برد؟
  ویرایش توسط همای رحمت : ۱۳۹۴/۱۲/۰۴ در ساعت ۰۵:۵۸
  من خدا را دارم...

 2. صلوات ها 4


 3. #2

  عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۱
  علاقه
  تحصیل ، تحقیق و پژوهش
  نوشته
  22,350
  حضور
  202 روز 11 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  11
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  61358  با نام و یاد دوست  عدم رعایت ارزش های اخلاقی؛ علل و ریشه های آن
  کارشناس بحث: استاد اویس

 4. صلوات ها 3


 5. #3

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  3,313
  حضور
  58 روز 21 ساعت نامشخص
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  31351
  با عرض سلام خدمت شما دوست گرامی
  عدم رعایت ارزشهای اخلاقی در یک جامعه دارای عوامل گوناگونی می باشد که برخی از آنها فردی و برخی اجتماعی است. در ذیل به مهمترین ریشه های افت ارزشهای اخلاقی در یک جامعه اشاره می نمایم:

  1-عوامل زیستی: یکی از مهمترین ارکان پایه ریزی اخلاقی انسانها شکل گیری نطفه آنها و احوالات پدر و مادر در زمان انعقاد نطفه و ایام حمل و دوران شیردهی است. یعنی همانطوری که شکل و صورت ظاهری فرزند برخواسته از خصوصیات فیزیکی والدین است بسیاری از خلقیات و حالات روانی فرزند نیز تحت تاثیر والدین می باشد. بر این اساس دستورات متعددی از شریعت مطهره برای حالات مختلف پدر و مادر در اعمال زناشویی و پس از آن صادر شده است.

  2-عومل محیطی: یکی دیگر از عوامل اصلی افت یا پیشرفت معنوی افراد، محیط پیرامون آنها خصوصا دوست و همسر انسان می باشد. امیر المؤمنین علیه السلام می فرمایند: الصدیق افضل الذخرین؛ یعنی دوست، بالاترین اندوخته ها و گنجینه ها را فراهم می کند. بر این اساس نیز دستورات بسیاری از ذوات قدسیه معصومین علیهم السلام برای اختبار دوست و همسر ارائه شده است که عمل به ان دستورات می تواند راه حلی موثر برای بهره برداری از این عامل محیطی باشد.

  3-عوامل درونی: یکی از شاخص ترین عوامل رشد یا افت اخلاقی افراد، عوامل نفسانی چون اراده و همت و پشتکار و پرهیز از سستی و تنبلی است.حضرت علی علیه السلام می فرمایند : طاعة الله سبحانه لا يجوزها الا من بذل الجد و استفرغ الجهد(1) یعنی به طاعت خدای سبحان دست نیابد مگر کسی که تلاش کند و نهایت کوشش خود را به کار گیرد.

  پینوشت:
  1-شرح آقا جمال الدین خوانساری بر غررالحکم ج 7 ، ص 219

  ویرایش توسط اویس : ۱۳۹۴/۰۸/۱۲ در ساعت ۰۹:۱۵

 6. صلوات ها 4


 7. #4

  عضویت
  جنسیت آبان ۱۳۹۴
  علاقه
  علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
  نوشته
  1,309
  حضور
  40 روز 14 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  10
  صلوات
  3676  سلام و درود خدا بر شما سوال کننده محترم

  مسئله ارزشهای اخلاقی از عمده‌ترین مباحث اخلاقی است،آنچه‌ در این مقاله در حد آگاهی بر محور این مسئله فراهم آمده،در طی چند فراز است: فراز اول در ماهیت اخلاق و سبب پیدایش صفت اخلاقی است. بعضی آن را تابع طبیعت و مزاجع معرفی نموده‌اند و بعضی دیگر معتقدند که منشأ پیدایش اخلاق عادت است از این‌رو اخلاق را اکتسابی و قابل‌تغییر میدانند،دلائلی نیز ارائه نموده‌اند،تادیب و تربیت و پیروی‌ از شرایع آسمانی را در اصلاح اخلاق مؤثر میدانند. فراز دوم در معنی ارزش اخلاقی است،چون علوم یا توصیفی‌اند که صرفا در مقام گزارش از اطلاعات و تحقیقات است مانند ریاضیات‌ و طبیعیات و یا ارزشی می‌باشند چون منطق که در بیان خطا و حقیقت‌ و حق و باطل است و علم اخلاق که در تبیین سعادت و شقاوت و کمال و انحطاط است،چه حق و باطل و یا سعادت و شقاوت برای‌ انسانها یکسان نیست،بلکه در تکامل و یا انحطاط افراد دخیل‌اند. اخلاق در میان علوم ارزشی،که ارزشش معنوی است،سودمندتر است.هرکس اتصافش که بصفات نیک اخلاقی بیشتر باشد انسان‌ تکامل‌یافته‌تری است. فراز سوم،در نیازمندی بشر به روشهای اخلاقی است و در تبیین اموری که مؤثر در اخلاق پایدار است چون تعالیم دینی و آگاهی از آداب نیک و کیفیت پرورش استعدادهای نیک و... در پایان مقاله یادآور این مطلب است که آموزش هرعلمی باید توام با آموزش علم اخلاق باشد،تا وسیله‌ای جهت تکامل و اصلاح‌ بعد معنوی انسانها باشد وهم چنین موجب خواهد شد که علم تمرینی‌ در راه درستی و راستی و حقیقت و معنویت باشد.ارزش هرعلمی در این خواهد بود که تا چه اندازه با روشهای اخلاقی قابل سنجش و انطباق است.( موفق باشید )
  فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

 8. #5

  عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  3,313
  حضور
  58 روز 21 ساعت نامشخص
  دریافت
  6
  آپلود
  0
  گالری
  42
  صلوات
  31351

  جمع بندی
  سوال:
  علت عدم توجه عموم مردم به ارزشهای اخلاقی چیست؟


  پاسخ:
  عدم رعایت ارزشهای اخلاقی در یک جامعه دارای عوامل گوناگونی می باشد که برخی از آنها فردی و برخی اجتماعی است. در ذیل به مهمترین ریشه های افت ارزشهای اخلاقی در یک جامعه اشاره می نمایم:

  1-
  عوامل زیستی: یکی از مهمترین ارکان پایه ریزی اخلاقی انسانها شکل گیری نطفه آنها و احوالات پدر و مادر در زمان انعقاد نطفه و ایام حمل و دوران شیردهی است. یعنی همانطوری که شکل و صورت ظاهری فرزند برخواسته از خصوصیات فیزیکی والدین است بسیاری از خلقیات و حالات روانی فرزند نیز تحت تاثیر والدین می باشد. بر این اساس دستورات متعددی از شریعت مطهره برای حالات مختلف پدر و مادر در اعمال زناشویی و پس از آن صادر شده است.

  2-
  عومل محیطی: یکی دیگر از عوامل اصلی افت یا پیشرفت معنوی افراد، محیط پیرامون آنها خصوصا دوست و همسر انسان می باشد. امیر المؤمنین علیه السلام می فرمایند: الصدیق افضل الذخرین؛ یعنی دوست، بالاترین اندوخته ها و گنجینه ها را فراهم می کند. بر این اساس نیز دستورات بسیاری از ذوات قدسیه معصومین علیهم السلام برای اختبار دوست و همسر ارائه شده است که عمل به ان دستورات می تواند راه حلی موثر برای بهره برداری از این عامل محیطی باشد.

  3-
  عوامل درونی: یکی از شاخص ترین عوامل رشد یا افت اخلاقی افراد، عوامل نفسانی چون اراده و همت و پشتکار و پرهیز از سستی و تنبلی است.
  حضرت علی (علیه السلام) می فرمایند :
  طاعة الله سبحانه لا يجوزها الا من بذل الجد و استفرغ الجهد(1)
  یعنی به طاعت خدای سبحان دست نیابد مگر کسی که تلاش کند و نهایت کوشش خود را به کار گیرد.

  پینوشت:
  1-آمدی، عبدالواحد بن محمد (510ق)، تصنیف غرر الحکم و درر الکلم، تحقیق مصطفی درایتی، قم، مکتب الاعلام الاسلامی، 1366ش،صفحه 184 9. صلوات ها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 3

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود