صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: خوابیم یا بیدار؟

نوشته
    214
    حضور
    24 روز 23 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    380

اشاره خوابیم یا بیدار؟

سلام...
    یک سوالی که شاید خیلی هامون در طول زندگیمون از خودمون پرسیدیم، اینه که ما واقعا بیدایم و یا داریم خواب می بینیم و همه اون چیزایی که در ذهن داریم و همه ی اون خاطره ها یک خوابن...البته اگر هم این سوال رو از خودمون پرسیده باشیم، احتمال زیاد جدیش نگرفتیم...و بهش اعتنائی نکردیم...
    من می خواستم، کمی جدی تر به این سوال نگاه کنیم...ممنون می شم کاشناس به این سوال علمی پاسخ بدن...آیا واقعا ما اینی هستیم که می بینیم و فکر می کنیم و تجربه کردیم...یا همه این سرگذشت ممکنه خواب بوده باشه...همه این سرگذشت هایی که در تاریخ خوندیم، از سرگذشت پیامبرا گرفته تا سرگذشت مخترع ها و دانشمندا، ممکنه خواب و خیال و ساخته ذهن خودمون باشه؟؟؟... می شه به این سوال پاسخ داد؟؟؟
    مثلا، من خواب می بینم، که یک فوتبالیستم، بعد در مثلا آلمان زندگی می کنم، الان فلان باشگاه به من احتیاج داره و الی آخر...بعد از خواب بیدار می شم، می بینم، نه آلمانی هست و نه فوتبالیست و نه باشگاهی....
    فکر می کنم، نا توان بودنمون از پاسخ به این سوال، می تونه تبعاتی داشته باشه و عقاید ما رو به شدت تحت تاثیر قرار بده(که چرا و چگونش رو خودتون، بهش فکر کنید!))

اما نظر خودم در این باره... من که تا الان هیچ راهی پیدا نکردم که بفهمم، تکلیفمون از این بابت چیه، آیا ما خوابیم یا بیدار...شاید روزی بیدار بشیم، ببینیم، اصلا انسان نبودیم و اصلا انسانی در کار نیست، مثلا یک جور فرشته ایم و یا یک جور موجود قدرمند تر و آزادتریم....و انسان و سرگذشتش، همه خواب و خیال و ساخته ذهنمون بوده...

در این مورد اگر اشتباه نکنم، فلاسفه بزرگ غربی هم اظهار نظر کرده اند...من همچنین مایلم، که جدا از بحث های منطقی و عقلانی و فلسفی،ببینم که آیا دینمون هم در این مورد، اصلا اظهار نظری داشته
    زیاد حرف زدم، مرسی....
    ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۴/۰۸/۳۰ در ساعت ۰۱:۱۲
    چه تاریکـــــــــــــــ استــــ فریبـــــ انسان...

2. صلوات ها 4

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 16 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58289

با نام و یاد دوست

خوابیم یا بیدار؟

کارشناس بحث: استاد طاها

5. صلوات ها 2

علاقه
    مطالعات علوم عقلی و نقلی
    نوشته
    4,418
    حضور
    14 روز 5 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    25229

با عرض سلام به شما دوست گرامی

این «شاید و احتمال» در قرن پنجم قبل از ميلاد نیز مطرح شد و متاسفانه گروهی از انديشمندان آن دوران از مرز احتمال هم گذر کردند و اعتقاد یافتند «در خارج از ذهن آدمی، چیزی نیست».

اعتقاد این گروه که از ایشان با نام «سوفسطائی» یاد میشود مورد انتقاد حجم گسترده ای از اندیشمندان قرار گرفت که در راس آنها سقراط حکیم و شاگردانش قرار داشتند. در دوره های بعدی نیز این مساله مورد بررسی قرار گرفت و توسط اندیشمندان شرق و غرب بدان پاسخ داده شد. یکی از پاسخها از این قرار است:

در صورتی با قاطعیت میتوان گفت خارج از ذهن آدمی چیزی نیست که ملاکی داشته باشیم یعنی ابتدا باید یک ملاک برای واقعیت داشتن و نداشتن پذیرفته شود و آنگاه بر اساس این ملاک پذیرفته شده بگوییم فلان چیز واقعیت دارد و خواب و و خیال نیست و فلان چیز واقعیت ندارد و خواب و خیال است.

مثلا اگر کسی بگوید فلان چیز خواب و خیال است و فلان چیز خواب و خیال نیست این نشان میدهد ملاکی پذیرفته شده برای تشخیص خواب از غیر خواب، در دست دارد و بر اساس این ملاک میگوید آن اولی خواب است و این دومی خواب نیست.

اما کسی که میگوید همه چیز خواب و خیال است طبعا ملاک پذیرفته شده ای برای تشخیص خواب و خیال از واقعیت در دست ندارد. در این صورت از او میپرسیم از کجا به این نتیجه رسیدی که «همه چیز خواب و خیال است»!؟

بنابراین مادام که شواهد قابل قبولی بر خواب و خیال بودن این زندگی جاری نداریم، به حکم عقل و وجدان خویش نمیتوانیم احکام خواب و خیال را درباره این دنیا و پدیده هایش پیاده کنیم و خود را از قید و بند تعهدها و الزامات انسانی در قبال خود و دیگران رها بدانیم.

اسلام نیز همین رویکرد را دارد و هیچگاه نمیگوید این دنیا و پدیده هایش وهم و خیال است بلکه تاکیدش این است که هر چند دنیا و پدیدهای آن واقعیت دارند اما واقعیت ایده آل و بهترین نیستند بلکه واقعیت ایده آل همان آخرت و قرب الهی است:

وَ ما أُوتيتُمْ مِنْ شَيْ‏ءٍ فَمَتاعُ الْحَياةِ الدُّنْيا وَ زينَتُها وَ ما عِنْدَ اللَّهِ خَيْرٌ وَ أَبْقى‏ أَ فَلا تَعْقِلُونَ؛ آنچه به شما داده شده، متاع زندگى دنيا و زينت آن است و آنچه نزد خداست بهتر و پايدارتر است آيا انديشه نمى‏كنيد. (قصص/60)

در پناه حق

7. صلوات ها 7

نوشته
    356
    حضور
    52 روز 23 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    444

این سوال جوابی نداره؛ ملاکی برای تشخیص وجود پدیداری از وجود فی نفسه نداریم! اما یه نفر میتونه این مساله رو بپذیره و در عین حال راحت زندگیشو بکنه.

9. صلوات ها 3

نوشته
    719
    حضور
    23 روز 11 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    28
    صلوات
    3066

فرض کن خواب باشه
    پس همه انسان ها باید در یک خواب واحد حضور داشته باشند
    چون من خواب دیدم امروز فلان اتفاق افتاد بقیه هم دیدند چطور همه یک خواب را دیدیم ؟
    در این صورت پس اسمش خواب نیست

حالت دیگر هم این است که تمام این اتفاقات در ذهن من است
    یعنی شما هم وجود خارجی نداری و من خواب میبینم که دارم با شما صحبت میکنم
    پس تمام این دنیا با تمام اتفاقاتش خواب یک نفر است

یک نفر دیگر دارد خواب دیگری میبیند که اصلا سیاره زمینی وجود ندارد اصلا سیستم طور دیگریست
    اصلا آدم وجود ندارد و یک موجود دیگر است و ....
    که این هم بعید به نظر میرسد

کلا فکر کردن به این قضیه آدم رو با تناقضات غیرقابل حلی مواجه میکنه که به نظر من خودش نافی این فرضیه است

11. صلوات ها 4

علاقه
    علاقمند به کتاب روانشناسی و تاریخی
    نوشته
    1,310
    حضور
    40 روز 12 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    10
    صلوات
    3698

از عارفی پرسیدند : چگونه بدانیم در خواب غفلتیم یا نه ؟
    پاسخ داد : اگر برای امام زمانت کاری میکنی یا تبلیغی انجام می دهی و خلاصه قدمی بر میداری و به ظهور آن حضرت کمک می کنی ،بدان که بیداری و الا اگر مجتهد هم باشی در خواب غفلتی !
    فعاليت داشتن در فضاي مجازي و پاک ماندن در آن ' تقواي دو چندان ميخواهد. يادمان نرود گاهي با گناه به اندازه ي يک لايک فاصله داريم... يادمان نرود فضاي مجازي هم "محضر خداست " نکند که شرمنده باشيم، امان از لحظه ي غفلت که فقط خدا شاهد است و بس...! گاهي روي مانيتور بچسبانيم "ورود شيطان ممنوع " مراقب دستي که کليک ميکند، چشمي که ميبيند و گوشي که ميشنود باشيم... و بدانيم و آگاه باشيم که خدا هم هميشه آنلاين "است. .وما فقط در مشگلات آنلاین میشیم

13. صلوات

علاقه
    (بحث دینی)
    نوشته
    1,294
    حضور
    18 روز 1 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4082

یاللعجب.
    این چه جور خوابی میتونه باشه که توش اتفاقاتی بیفته ک خود خواب بیننده ازش خبر نداشته باشه.
    مثلا من الان تو خواب شمام اما شما نمیدونید دارم چیکار میکنم.
    شاید جواب بدید خب وقتی چیزیو نمیدونم یعنی اتفاق نیفتاده. اما توی اخبار بعدا خبرهایی رو میشنوید که قبلا اتفاق افتاده.

کلا خواب عجیبیه. چون اگر برید پای اخبار یه سری اتفاقات بهش اضافه میشه و اگر خودتون رو از همه وسایل ارتباطی دور کنید کلی اتفاقات هز خوابتون کم میشه.

مگه میشه کسی به دلخواه خودش تو خوابش تصرف کنه؟
    کی تاحالا همچین خوابی دیده؟

نکته بعدی

هی!! تو امروز برای امام زمان چیکار کردی؟

15. صلوات ها 2

علاقه
    اووووووووووووووف زیادن
    نوشته
    179
    حضور
    10 روز 9 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    849

نقل قول نوشته اصلی توسط طاها نمایش پست ها
    ا عرض سلام به شما دوست گرامی

این «شاید و احتمال» در قرن پنجم قبل از ميلاد نیز مطرح شد و متاسفانه گروهی از انديشمندان آن دوران از مرز احتمال هم گذر کردند و اعتقاد یافتند «در خارج از ذهن آدمی، چیزی نیست».

اعتقاد این گروه که از ایشان با نام «سوفسطائی» یاد میشود مورد انتقاد حجم گسترده ای از اندیشمندان قرار گرفت که در راس آنها سقراط حکیم و شاگردانش قرار داشتند. در دوره های بعدی نیز این مساله مورد بررسی قرار گرفت و توسط اندیشمندان شرق و غرب بدان پاسخ داده شد. یکی از پاسخها از این قرار است:

در صورتی با قاطعیت میتوان گفت خارج از ذهن آدمی چیزی نیست که ملاکی داشته باشیم یعنی ابتدا باید یک ملاک برای واقعیت داشتن و نداشتن پذیرفته شود و آنگاه بر اساس این ملاک پذیرفته شده بگوییم فلان چیز واقعیت دارد و خواب و و خیال نیست و فلان چیز واقعیت ندارد و خواب و خیال است.

مثلا اگر کسی بگوید فلان چیز خواب و خیال است و فلان چیز خواب و خیال نیست این نشان میدهد ملاکی پذیرفته شده برای تشخیص خواب از غیر خواب، در دست دارد و بر اساس این ملاک میگوید آن اولی خواب است و این دومی خواب نیست.

اما کسی که میگوید همه چیز خواب و خیال است طبعا ملاک پذیرفته شده ای برای تشخیص خواب و خیال از واقعیت در دست ندارد. در این صورت از او میپرسیم از کجا به این نتیجه رسیدی که «همه چیز خواب و خیال است»!؟

بنابراین مادام که شواهد قابل قبولی بر خواب و خیال بودن این زندگی جاری نداریم، به حکم عقل و وجدان خویش نمیتوانیم احکام خواب و خیال را درباره این دنیا و پدیده هایش پیاده کنیم و خود را از قید و بند تعهدها و الزامات انسانی در قبال خود و دیگران رها بدانیم.

اسلام نیز همین رویکرد را دارد و هیچگاه نمیگوید این دنیا و پدیده هایش وهم و خیال است بلکه تاکیدش این است که هر چند دنیا و پدیدهای آن واقعیت دارند اما واقعیت ایده آل و بهترین نیستند بلکه واقعیت ایده آل همان آخرت و قرب الهی است:

وَ ما أُوتيتُمْ مِنْ شَيْ‏ءٍ فَمَتاعُ الْحَياةِ الدُّنْيا وَ زينَتُها وَ ما عِنْدَ اللَّهِ خَيْرٌ وَ أَبْقى‏ أَ فَلا تَعْقِلُونَ؛ آنچه به شما داده شده، متاع زندگى دنيا و زينت آن است و آنچه نزد خداست بهتر و پايدارتر است آيا انديشه نمى‏كنيد. (قصص/60)

در پناه حق
    باسلام
    خیلی ممنون از راهنمایی که من ودیگر عزیزان رو کردید
    فقط من نمی دونم چرا نمی تونم تشخیص بدم که خوابم یا بیدار
    توی ماه رمضان این خیلی فکرم رو درگیر کرد و تا آخر شهریور هم بود که ما الان خوابیم یا بیدار
    که الحمدالله رب العالمین با شروع سا ل تحصیلی این فکر خیلی به ذهنم نمیاد و لی در کل من نم تونم تشخیص بدم که الان این خوابه یا بیدااری؟
    بعد یه سوال:الان این فکر به دلیل اینکه مثلا من میام می گم چون نمی دونم خوابم یا بیدار پس بذار گناه کنم شیطانی هستش آیا؟

این روزا امتحانای ترم داره شروع میشه...
    واسه ما بچه محصل ها مخصوصا دانش آموزا خیلی دعا کنید
    التماس دعا...

17. صلوات

علاقه
    (بحث دینی)
    نوشته
    1,294
    حضور
    18 روز 1 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4082

دوتا آیدی داری؟
    هی!! تو امروز برای امام زمان چیکار کردی؟

علاقه
    اووووووووووووووف زیادن
    نوشته
    179
    حضور
    10 روز 9 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    849

نقل قول نوشته اصلی توسط asad نمایش پست ها
    دوتا آیدی داری؟
    چه کسی؟من؟

این روزا امتحانای ترم داره شروع میشه...
    واسه ما بچه محصل ها مخصوصا دانش آموزا خیلی دعا کنید
    التماس دعا...

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری