صفحه 1 از 24 1231121 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ميل به ازدواج دوم

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,495
    حضور
    174 روز 10 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58273

ميل به ازدواج دوم

سلام

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

سلام
    من ازدواج كرده ام و همسرم را دوست دارم ولي متأسفانه ايشان بعد از ازدواج حجابش را به خوبي رعايت نمي كند و اين سبب شده من به شدت نسبت به زنان عفيف و با حجاب حساس شوم و مي ترسم چشم چران شوم و به گناه بيفتم.
    همسرم با اين كه اين امر را مي داند و بارها با مهرباني با او گفتگو كرده ام ولي تغييري در خود ايجاد نكرده است.
    اگر همسري كه خصوصيات دلخواهم را دارد براي حفظ ايمانم برگزينم گناه كرده ام؟

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید

2. صلوات ها 13

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,495
    حضور
    174 روز 10 ساعت 48 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58273

با نام و یاد دوست

ميل به ازدواج دوم

کارشناس بحث: استاد حامی

5. صلوات ها 10

نوشته
    20,858
    حضور
    212 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151445

سلام خدمت شما برادر گرامي
    بي ترديد شرايط سختي داريد چون گرايش جديد همسرتان اتفاقي است كه با نظام ارزش هايي كه برايش آرزو و برنامه ها داشته ايد همخواني ندارد. از سويي ديگر هم همين نظام ارزشي به شما اجازه نمي دهد درواز چشم هايت را به روي نامحرم باز كني تا در ذهن و قلب جا گيرد و باورهايت را فاسد كند.
    با اين حال دقت به چند نكته بسيار مهم است:
    1- در بيشتر جوامع مردان عملا بيشتر از يك همسر ندارند ولي ميل مرد به داشتن همسران متعدد «همخوان با طبع مردانه» او است. به همين دليل است كه پديده چند همسري در اغلب قريب به اتفاق فرهنگ هاي دنيا امري پذيرفته شده است.1 ابن جوزي از علماي اهل تسنن در كتاب صيد الخاطر مي نويسد: اگر همه زنان يك شهر همسر مردي شوند و بعد او برود در شهر ديگري زن ديگري ببينيد گمان مي كند كه اين چيز ديگري است. بنابراين احتمال دارد با ازدواج دوم به خواسته خود نرسيد و نفس شما باز درخواست ارتباط و ازدواج ديگري كند.
    2- براي ازدواج دوم بايد
    «تحليل سود و زيان» كنيد يعني بنگريد آيا همسر شما چنين امري را دارد؟ آيا شخصيت و اخلاق او سازگارانه است يا اين كه ممكن است زندگي خود و همسر جديد و فرزندان را ويران كند؟
    3- فراموش نكنيد كه اگر چه تمايل مرد به داشتن چند همسر طبيعي و غريزي است ولي اسلام اين گرايش را جهت داد و حد و حصر برايش مشخص كرده است. برخي كه دين را قبول ندارند خارج از چارچوب شرع روابط متعددي با نامحرم دارند ولي فرد مسلمان بايد بداند كه شرط ازدواج دوم داشتن ملكه عدالت است. چرا كه بي عدالتي و بي انصافي سبب تباه شدن زندگي دنيا و آخرت خانواده و اعضايش مي شود. خيلي از خانم ها از اين حكم الهي احساس خطر مي كنند ولي با كمي تأمل منطقي در مي يابند كه حكم خداوند حكيمانه است. يعني اولا به خيانت و رابطه آزاد جواز نداده است در ثاني جواز ازدواج دوم را به رعايت حق قسم(همخوابگي) و عدالت مشروط كرده است كه درصد مرداني كه به اين فضليت اخلاقي رسيده باشد بسيار كم است. از سويي ديگر مردان عادل با انصاف در ازدواج دوم خيلي محتاط و حساس هستند و باز كمتر خودشان راغب مي شوند كه ازدواج دوم كنند كه مبادا ظلمي كنند. حال اين كه افرادي غيرعادل چند همسر انتخاب مي كنند مربوط به دين نيست چون كاري به دستور دين نداشته اند همان گونه كه افراد بي دين يا ضعيف الديني هم سراغ روابط آزاد مي روند.
    4- به جاي تمركز بر اين كه چگونه ازدواج كنيد و بعد ازدواج كنيد و روزي يك مشكل گريبان گيرتان شود و زن اول بيشتر از پيش از دين فاصله بگيرد تمام قواي فكري و احساسي و عاطفي و معنويت را به كار بگير، مطالعه كن و مشورت تا راه هايي براي جذب همسرتان به دين شويد كه توصيه مي كنيم به جاي محور قرار دادن تذكر و پند و نصيحت از شيوه هاي غيرمستقيم مدد بگيريد. در صورت تمايل او را جهت دهيد كه با كارشناسان زبده بحث كند و شبهاتش را رفع كند. براي رسيدن به واقع از مسافرت، خريد كتاب و نرم افزار دريغ نكنيد.
    5- اگر تلاش كرديد و ايشان عامدا و عالما تصميم به مسير بيراهه دارد مي توانيد با رعايت عدالت، و مهمل نگذاشتن همسر اول، تكريم او در هر حال، ازدواج دوم كنيد كه گفته اند: كبوتر با كبوتر باز با باز.
    پيامبر خدا صلى الله عليه و آله :
    الأرواحُ جُنودٌ مُجَنَّدَةٌ ، فما تَعارَفَ مِنها في اللّه ِ ائتَلَفَ ، و ما تَناكَرَ مِنها في اللّه ِ اختَلَفَ .
    ارواح لشكريانى فراهم آمده هستند . آنان كه به خاطر خدا با يكديگر آشنا شوند، گرد هم مى آيند و آنها كه به خاطر خدا ميانشان پيوند نباشد، از هم جدا مى شوند .

1- اسلام و جامعه شناسي خانواده، حسين بستان، ص58
    2-كنز العمّال : 24740 .

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۶/۰۳/۲۲ در ساعت ۰۰:۳۴
    گفتم مرا غم تو خوشتر ز شادمانی
    گفتا که در ره ما غم نیز شادمان است

7. صلوات ها 12

علاقه
    (بحث دینی)
    نوشته
    1,294
    حضور
    18 روز 1 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1
    صلوات
    4082

ما ک نفهمیدیم چی شد.
    ینی چون خانمش حجابش درست نیست میخواد زن دوم بگیره؟؟؟
    چه ربطی داره؟

این بیشتر شبیه ب بهانه اس.

هی!! تو امروز برای امام زمان چیکار کردی؟

9. صلوات ها 14

علاقه
    موسیقی - فناوری
    نوشته
    63
    حضور
    8 روز 18 ساعت 31 دقیقه
    دریافت
    17
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    229

ما واسه یه دونه ش موندیم، شما دوتا دوتا میخواید!!! :[
    هرکسی از ظن خود شد یار من - - از درون من نجست اسرار من

11. صلوات ها 8

نوشته
    20,858
    حضور
    212 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151445

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    ر كتاب صيد الخاطر

فصل الإسراف الجنسي
    من أعظم الضرر الداخل على الإنسان كثرة النساء‏.‏ إنه أولاً يتشتت همه في محبتهن ومداراتهن وغيرتهن والإنفاق عليهن ولا يأمن إحداهن أن تكرهه وتريد غيره فلا تتخلص إلا بقتله‏.‏ ولو سلم من جميع ذلك لم يسلم في الكسب لهن فإن سلم لم ينج من السآمة لهن أو لبعضهن‏.‏ ثم يطلب ما لا يقدر عليه من غيرهن حتى أنه لو قدر على نساء بغداد كله فقدمت امرأة مستترة من غير البلد ظن أنه يجد عندها ما ليس عندهن‏.‏ ولعمري إن في الجدة لذة ولكن رب مستور إذا انكشف افتضح‏.‏ ولو أنه سلم من كل أذى يتعلق بهن أنهك بدنه في الجماع فيكون طلبه للالتذاذ مانعاً من دوام الالتذاذ‏.‏ ورب لقمة منعت لقمات ورب لذة كانت سبباً في انقطاع لذات‏.‏ والعاقل من يقتصر على الواحدة إذا وافقت غرضه ولا بد أن يكون فيها شيء لا يوافق إنما وينبغي أن يكون النظر إلى باب الدين قبل النظر إلى الحسن‏.‏ فإنه إذا قل الدين لم ينتفع ذو مروءة بتلك المرأة ومما يهلك الشيخ سريعاً الجماع فلا يغتر بما يرى من انبساط الآلة وحصول الشهوة‏.‏ وذلك مستخرج من قوته ما لا يعود مثله فلا ينبغي أن يغتر بحركة وشهوة ولا يقرب من النساء إن كان له رأي في البقاء‏.‏

ویرایش توسط حامی : ۱۳۹۴/۰۸/۰۶ در ساعت ۲۳:۴۹

13. صلوات ها 3

نوشته
    20,858
    حضور
    212 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151445

شاهد آن نیست که مویی و میانی دارد

بنده طلعت آن باش که آنی دارد

15. صلوات ها 4

نوشته
    20,858
    حضور
    212 روز 22 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    245
    آپلود
    8
    گالری
    585
    صلوات
    151445

نقل قول نوشته اصلی توسط asad نمایش پست ها
    ما ک نفهمیدیم چی شد.
    ینی چون خانمش حجابش درست نیست میخواد زن دوم بگیره؟؟؟
    چه ربطی داره؟

این بیشتر شبیه ب بهانه اس.
    منظورش اينه كه سنخيت نباشد پيوندي هم نيست و قوي ترين عامل سنخيت همتايي در باورها و نگرش هاي دو طرف است

17. صلوات ها 12

نوشته
    76
    حضور
    2 روز 4 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    135

فکر میکنم منظورش اینه که طلاق بدم و ازدواج دوم انجام بدم نه این که از بس اذهان مثبتی دارید میرید سمت تعدد زوج، اصلا انگار این دوره نیستید.

19. صلوات ها 2

نوشته
    76
    حضور
    2 روز 4 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    135

نقل قول نوشته اصلی توسط حامی نمایش پست ها
    برخي كه دين را قبول ندارند خارج از چارچوب شرع روابط متعددي با نامحرم دارند ولي فرد مسلمان بايد بداند كه شرط ازدواج دوم داشتن ملكه عدالت است. چرا كه بي عدالتي و بي انصافي سبب تباه شدن زندگي دنيا و آخرت خانواده و اعضايش مي شود. خيلي از خانم ها از اين حكم الهي احساس خطر مي كنند ولي با كمي تأمل منطقي در مي يابند كه حكم خداوند حكيمانه است. يعني اولا به خيانت و رابطه آزاد جواز نداده است در ثاني جواز ازدواج دوم را به رعايت حق قسم(همخوابگي) و عدالت مشروط كرده است كه درصد مرداني كه به اين فضليت اخلاقي رسيده باشد بسيار كم است. از سويي ديگر مردان عادل با انصاف در ازدواج دوم خيلي محتاط و حساس هستند و باز كمتر خودشان راغب مي شوند كه ازدواج دوم كنند كه مبادا ظلمي كنند. حال اين كه افرادي غيرعادل چند همسر انتخاب مي كنند مربوط به دين نيست چون كاري به دستور دين نداشته اند همان گونه كه افراد بي دين يا ضعيف الديني هم سراغ روابط آزاد مي روند.
    معنی عدالت این نیست. اولا خواستم منبع بذارم بعد دیدم در این تاپیک در انجمن خودتون هم بود:

http://www.askdin.com/thread39532.html

عدالت شرعی یعنی تامین نفقه واجب (نه هزینها به تساوی) و از هر 4 شب، یک شب ماندن در خانه همسر. همین. دیگه ملکه عدالت و درصد مردانی که به این فضیلت رسیده باشند و و ... نداره.

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 24 1231121 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع رو مطالعه کرده اند از ۱۳۹۶/۰۴/۳۰, ۱۳:۴۱ : 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری