جمع بندی حدیثی از امام رضا (ع) در مورد عزاداری

تب‌های اولیه

3 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
حدیثی از امام رضا (ع) در مورد عزاداری

با سلام
آیا حدیث زیر در منابع حدیثی و روایی وجود دارد؟

امام رضا (علیه السلام) فرمودند:
هر کس به نحوی از عزاداران جدم حسین (عليه السلام) ایراد بگیرد، حتی اگر شیعه باشد از محبین ما نیست.

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد آلاء

بسم الله الرحمن الرحيم

عرض سلام و ادب خدمت شما دوست محترم و عزيز

اما در پاسخ از سوال شما :

forghan;745502 نوشت:
امام رضا (علیه السلام) فرمودند:
هر کس به نحوی از عزاداران جدم حسین (عليه السلام) ایراد بگیرد، حتی اگر شیعه باشد از محبین ما نیست.

بايد عرض کنم متن عربي حديث اگر از طرف شما دوست عزيز ارائه شود قطعا جستجو در مورد حديث را با دقت بسيار بيشتري همراه خواهد کرد اما ظاهرا شما نيز اين حديث را به دليل شيوع آن در شبکه هاي اجتماعي بيان نموده ايد و مصدر عربي خاصي که خود حديث را در آن ديده باشيد نداريد .

اگر اين طور است بايد خدمت شما دوست عزيز عرض کنم اين حديث احتمال زياد ساختگي و جعلي است به چند دليل :

1- آدرسي که در برخي از سايت ها و شبکه ها براي اين حديث بيان شده است ،‌بحارالانوار،‌ج3، ص173 است در حالي که در اين کتاب چنين بحثي در آدرس مشخص شده اصلا وجود ندارد .

2- عبارت از نظر ظاهري و نوع الفاظ به کار رفته با کلام معصومين عليهم السلام سازگاري ندارد زيرا ائمه در بيانات خود لحن توبيخي به اين شکل ندارند ،‌مگر در مواردي که هشدار در مورد گناهان کبيره داشته اند

3- در اکثر روايات ائمه عليهم السلام که در کتاب « کامل الزيارات» يا ساير کتاب هاي روايي- دعايي آمده است، ائمه از تعبير زوّار الحسين و يا من بکاء‌عليه ( يعني کسي که به حسين عليه السلام گريه کند) و يا من زار الحسين من بعد ( يعني کسي حسين عليه السلام را از دور زيارت کند) آمده است و کلمه اي که معادل با عزاداز فارسي باشد در متون روايي ما موجود نيست و اين حاکي از احتمال ساختگي بودن حديث است.

4- کلمه ديگري که در عبارات ائمه وجود ندارد و بعيد است که اين کلام را از معصوم صادر نمايد کلمه « ايراد»‌است .

5-محب يعني کسي که در قلب و اعتقاد خود به کسي علاقه دارد و از اين رو به سمت او کشيده مي شود ،‌حال برفرض صحت اين حديث يعني اگر فرد ايرادي به عزادارن حسيني گرفت ديگر محب امام حسين علیه السلام به شمار نمي آيد

6- در فرض صحت حديث ( که بعيد است اين حديث از امام صادر شده باشد) اگر عزاداران حسيني عملکردشان مخالف و مغاير با اهداف اسلام و نهضت عاشورا بود بايد همه سکوت کنند و دست روي دست بگذارند تا عده اي به نام حسين قمه زني کنند و از الفاظ نجس در مداحي ها استفاده کنند و مي و مستيشان را حسيني بدانند که با يزيد ميگسار دست به نبرد زد ؟؟؟؟ خود را سگ حسين بدانند همو که با خاندان معاويه که سگ و ميمون و .... را مونس خود داشتند مخالف بود ؟؟؟؟؟

پس کجا رفت فرياد بلند « من قيام نکردم مگر براي اصلاح امت جدم؟؟؟» پس کجا رفت که «من قيام نکردم مگر براي امر به معروف و نهي از منکر»؟؟؟؟؟؟؟؟

دوستدار حسين به هيچ کس جز مواليان خود وامدار نيست و تنها کساني که امامان مفترض الطاعه او هستند ، هر چه بگويند او عمل خواهد کرد چرا که امامان او هستند و احاديث معتبر آنها که با سند صحيح به دست ما رسيده و با اهداف و عملکرد آنها تطابق دارد را نصب العين خود خواهند کرد ،‌نه عباراتي که سازندگانش حتي نتوانسته اند آنقدر خوب از عهده ساختن آن برآيند که با اندک جستجويي مي توان به بي پايه بودن آن رسيد و يک سند ساختگي هم کنار آن مي گذارند .....

اين حديث تنها مي تواند راه را بر کساني که قصد دارند نهضت عاشورا را به بيراهه بکشاند خوش آيد و بس ........

موضوع قفل شده است