صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تکامل انسان از منظر دین

شروع کننده موضوع

علاقه
    علاقمندي ها
    نوشته
    76
    حضور
    1 روز 18 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    128

پرسش تکامل انسان از منظر دین

سلام<br><br>خواستم در تاپیکهای با موضوع مشابه طرح کنم دیدم متاسفانه بسته شده اند. لذا در اینجا طرح می کنم:<br><br>صرفنظر از نگاه متقن علمی به این موضوع(شواهد فسیل شناسی و نیز شواهد ژنتیکی بر اساس اطلاعات DNA که هر دو مؤید هم است)، اخیرا در یکی از سخنرانی های محقق بی بدیل شیعه حضرت آیت الله فاطمی نیا که حقایق قرآن را در حد درک مخاطب عام توضیح می دادند شنیدم که ایشان گفتند "همه ی انسانها از نسل حضرت آدم نیستند" و بیش از این توضیح ندادند شاید از سوء برداشتهای شایع بین عوام و متعصبین نگران بودند و یا چون شاید بحث در بحث می شد و ...<br><br>دوستانی که با ایشان مرتبط هستند لطفا بدون اینکه در برابر ایشان هیچ پیشداوری بخواهند بکنند صرفا از نگاه دین و با مستندات دینی این موضوع را بخواهند که بیشتر باز کنند و عین پاسخ و توضیح ایشان را برای ما بیاورند چون بی نهایت برای همگان و همچنین ما مهم است (نه بسبب بحث و جدلهای عوامانه و جهال، خیر. از این جهت چون حوزه ی تخصص و تدریس اینجانب است) بنده در مشهدم و از این جهت متاسفم که به ایشان هیچ دسترسی ندارم<br><br>سایر دوستان هم از بحث و نظرهای خارج از مقصود لطفا بپرهیزند چون فقط منتظر پاسخ ایشان هستیم و بس.&nbsp;<br><br>با تشکر

2. صلوات ها 2

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 8 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58333

با نام و یاد دوست

تکامل انسان از منظر دین

کارشناس بحث: استاد مسلم

5. صلوات

علاقه
    مولا و مقتدای آزادمردان جهان، امیرالمومنین(ع)
    نوشته
    2,048
    حضور
    57 روز 19 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4563

نقل قول نوشته اصلی توسط شمال نمایش پست ها
    سلام<br><br>خواستم در تاپیکهای با موضوع مشابه طرح کنم دیدم متاسفانه بسته شده اند. لذا در اینجا طرح می کنم:<br><br>صرفنظر از نگاه متقن علمی به این موضوع(شواهد فسیل شناسی و نیز شواهد ژنتیکی بر اساس اطلاعات DNA که هر دو مؤید هم است)، اخیرا در یکی از سخنرانی های محقق بی بدیل شیعه حضرت آیت الله فاطمی نیا که حقایق قرآن را در حد درک مخاطب عام توضیح می دادند شنیدم که ایشان گفتند "همه ی انسانها از نسل حضرت آدم نیستند" و بیش از این توضیح ندادند شاید از سوء برداشتهای شایع بین عوام و متعصبین نگران بودند و یا چون شاید بحث در بحث می شد و ...<br><br>دوستانی که با ایشان مرتبط هستند لطفا بدون اینکه در برابر ایشان هیچ پیشداوری بخواهند بکنند صرفا از نگاه دین و با مستندات دینی این موضوع را بخواهند که بیشتر باز کنند و عین پاسخ و توضیح ایشان را برای ما بیاورند چون بی نهایت برای همگان و همچنین ما مهم است (نه بسبب بحث و جدلهای عوامانه و جهال، خیر. از این جهت چون حوزه ی تخصص و تدریس اینجانب است) بنده در مشهدم و از این جهت متاسفم که به ایشان هیچ دسترسی ندارم<br><br>سایر دوستان هم از بحث و نظرهای خارج از مقصود لطفا بپرهیزند چون فقط منتظر پاسخ ایشان هستیم و بس.&nbsp;<br><br>با تشکر

با سلام و احترام

به احتمال زیاد منظور ایشان مطلق انسان ها بوده است، یعنی همه انسان هایی که از ابتدای پیدایش عالم خلقت تا به امروز به این کره خاکی پا نهاده اند همه از نسل آدم نیستند، بلکه برخی پیش از خلقت حضرت آدم(ع) بوده، و پدر و مادر دیگری داشته اند، همان طور که امام صادق(ع) می‌فرمایند:

«لَعَلَّكَ تَرَى أَنَّ اللَّهَ إِنَّمَا خَلَقَ هَذَا الْعَالَمَ الْوَاحِدَ وَ تَرَى أَنَّ اللَّهَ لَمْ يَخْلُقْ بَشَراً غَيْرَكُمْ بَلَى وَ اللَّهِ لَقَدْ خَلَقَ اللَّهُ أَلْفَ أَلْفِ عَالَمٍ وَ أَلْفَ أَلْفِ آدَمٍ أَنْتَ فِي آخِرِ تِلْكَ الْعَوَالِمِ وَ أُولَئِكَ الْآدَمِيِّين‏»؛ شاید شما گمان می‏کنید خدای عزوجل تنها این عالَم را آفریده، و غیر از شما هیچ بشر دیگری را خلق نکرده است. نه، چنین نیست؛ بلکه هزار هزار عالَم، و هزار هزار آدم آفریده که شما از نسل آخرین آن‌ها هستید. (التوحید، شیخ صدوق، ص277)

اما ظاهر آیات قرآن کریم نشان می دهد انسان های که در این دوره خاص و در زمان ما زندگی می کنند، همگی از نسل آدم و حوا هستند،(طباطبایی، محمد حسین، المیزان، ج4، ص135) قرآن کریم در آیات متعددی به این امر اشاره می فرماید:

«يَأَيهُّا النَّاسُ اتَّقُواْ رَبَّكُمُ الَّذِى خَلَقَكمُ مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ وَ خَلَقَ مِنهْا زَوْجَهَا وَ بَثَّ مِنهُْمَا رِجَالًا كَثِيرًا وَ نِسَاء»؛ اى مردم! از پروردگارتان، كه شما را از يك تن آفريد و همسرش را از او آفريد و از آن دو، مردان و زنان بسيارى را منتشر ساخت‏.(نساء:4/1)

«يَابَنىِ ءَادَمَ لَا يَفْتِنَنَّكُمُ الشَّيْطَانُ كَمَا أَخْرَجَ أَبَوَيْكُم مِّنَ الْجَنَّة»؛ اى فرزندان آدم! مبادا شيطان شما را به فتنه اندازد، چنان كه پدر و مادر شما را از بهشت بيرون راند.(اعراف:7/27)

«خَلَقَكمُ مِّن نَّفْسٍ وَاحِدَةٍ ثُمَّ جَعَلَ مِنهْا زَوْجَهَا»؛ شما را از يك انسان آفريد و آن گاه همسر آن انسان را هم از جنس خود او قرار داد.(زمر:39/6)

تکامل انسان از منظر دین

«امام علی(سلام الله علیه): مَنْ أَصْلَحَ أَمْرَ آخِرَتِهِ أَصْلَحَ اللَّهُ لَهُ أَمْرَ دُنْيَاهُ»
    نهج البلاغه، کلمات قصار، شماره 89

((هر کس آخرتش را اصلاح کند، خداوند دنیایش را اصلاح خواهد کرد))

7. صلوات ها 4

نوشته
    214
    حضور
    24 روز 23 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    380

نقل قول نوشته اصلی توسط مسلم نمایش پست ها
    به احتمال زیاد منظور ایشان مطلق انسان ها بوده است، یعنی
    سلام....شما فرمودید:
    همه انسان هایی که از ابتدای پیدایش عالم خلقت تا به امروز به این کره خاکی پا نهاده اند همه از نسل آدم نیستند، بلکه برخی پیش از خلقت حضرت آدم(ع) بوده، و پدر و مادر دیگری داشته اند...
    اینکه انسان هایی همانطور که فرمودید در این کره خاکی که ما الان در آن هستیم پیش از انسان بوده اند...را شما مطرح کردید و در این مورد حدیثی هم امام مطرح داشتید...
    اگر امکان دارد در مورد این حدیث بیشتر توضیح دهید...که منظورش چه بوده و آیا آن که فرمودید "پیش از حضرت آدم در همین کره خاکی انسان هایی بوده اند" را تائید و تصدیق می کند یا خیر؟چون من احساس می کنم، منظور آن حدیث این باشد که اگر هم هزار هزار آدم و انسان آفریده شده، آن آدمیان در عوالم دیگری بوده اند نه در همین عالم و زمین خاکی ما...اصلا سند و اعتباریت آن حدیث تا چه حد است؟؟
    آیا در قرآن هم شاهدی بر این مورد هست که پیش از حضرت آدم، آدمیان و انسان هایی در همین کره خاکی می زیستند؟؟؟
    بنده قبل ها هم در تاپیکی این را مطرح کردم که البته فکر کنم نادیده گرفته شد و پاسخی نگرفتم....
    و این نکته را هم بگویم که احساس می کنم که از آیات قرآن می توان اینگونه استنباط کرد که در همین کره خاکی، پیش از حضرت آدم، آدمیانی نبوده اند...مثلا، آیاتی که اشاره دارند که ما(یعنی خدا) دنیا را تنها برای ما(یعنی ما فرزندان حضرت آدم) آفرید و همه چراگاه ها و چهارپایان برای ما خلق شده اند.در حالی که اگر انسان هایی پیش از ما می زیستند، روا بود که در آیات گفته شود که ما چراگاه ها . چهارپایان و گیاهان را برای همه انسان ها آفریدیم...در کل اگر می شود با موشکافی بیشتری به این قضیه پاسخ دهید.صد ممنون...

ویرایش توسط پیروز : ۱۳۹۴/۰۸/۰۶ در ساعت ۱۴:۵۸
    چه تاریکـــــــــــــــ استــــ فریبـــــ انسان...

9. صلوات

نوشته
    44
    حضور
    3 روز 7 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    214

سلام من هم حدیثی از حضرت علی < ع> خوانده ام به این مفهوم که قبل از آدم ، آدم بوده و قبل اون آدم ، آدم دیگر و باز همینطور تکرار

11. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    علاقمندي ها
    نوشته
    76
    حضور
    1 روز 18 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    128

نقل قول نوشته اصلی توسط پیروز نمایش پست ها
    سلام....شما فرمودید:
    همه انسان هایی که از ابتدای پیدایش عالم خلقت تا به امروز به این کره خاکی پا نهاده اند همه از نسل آدم نیستند، بلکه برخی پیش از خلقت حضرت آدم(ع) بوده، و پدر و مادر دیگری داشته اند...
    اینکه انسان هایی همانطور که فرمودید در این کره خاکی که ما الان در آن هستیم پیش از انسان بوده اند...را شما مطرح کردید و در این مورد حدیثی هم امام مطرح داشتید...
    اگر امکان دارد در مورد این حدیث بیشتر توضیح دهید...که منظورش چه بوده و آیا آن که فرمودید "پیش از حضرت آدم در همین کره خاکی انسان هایی بوده اند" را تائید و تصدیق می کند یا خیر؟چون من احساس می کنم، منظور آن حدیث این باشد که اگر هم هزار هزار آدم و انسان آفریده شده، آن آدمیان در عوالم دیگری بوده اند نه در همین عالم و زمین خاکی ما...اصلا سند و اعتباریت آن حدیث تا چه حد است؟؟
    آیا در قرآن هم شاهدی بر این مورد هست که پیش از حضرت آدم، آدمیان و انسان هایی در همین کره خاکی می زیستند؟؟؟
    بنده قبل ها هم در تاپیکی این را مطرح کردم که البته فکر کنم نادیده گرفته شد و پاسخی نگرفتم....
    و این نکته را هم بگویم که احساس می کنم که از آیات قرآن می توان اینگونه استنباط کرد که در همین کره خاکی، پیش از حضرت آدم، آدمیانی نبوده اند...مثلا، آیاتی که اشاره دارند که ما(یعنی خدا) دنیا را تنها برای ما(یعنی ما فرزندان حضرت آدم) آفرید و همه چراگاه ها و چهارپایان برای ما خلق شده اند.در حالی که اگر انسان هایی پیش از ما می زیستند، روا بود که در آیات گفته شود که ما چراگاه ها . چهارپایان و گیاهان را برای همه انسان ها آفریدیم...در کل اگر می شود با موشکافی بیشتری به این قضیه پاسخ دهید.صد ممنون...
    در کتاب راهنمای تاریخ انبیاء، ص 61 می خوانیم :
    تاریخ ولادت پیامبر اسلام : 6163 سال بعد از هبوط آدم
    بعبارتی حضرت آدم حدود 7600 سال قبل بر زمین می زیسته. حتی در همین ایران ما هم استخوان های انسان و مصنوعات دست بشر مربوط به 8000 سال قبل، 10 هزار سال قبل، 15000 سال قبل و ... وجود دارد.
    پس واضح و اظهر من الشمس است که حضرت آدم و انسانهای پس از وی تنها برش کوچکی از تاریخ بشر روی این کره ی خاکی هستند. مضافا که بسیاری از متفکران اسلامی معتقدند فرزندان حضرت آدم با انسانهایی که از قبل بوده اند ازدواج کرده اند نه با یکدیگر.

فرمودید خداوند فرموده این زمین و هر چه درآنست را برای نسل حضرت آدم آفریده. این یک برداشت خیلی سطحی از کلام الله است.
    تاریخ زمین 4.5 میلیارد سال است و طی آن میلیونها گونه جاندار ناشناخته طی تاریخ این کره ی خاکی روی آن پدید آمده، تکامل یافته و بسیاری منقرض شده اند حال آنکه آن دوره ها (پالئوزوئیک، مزوزوئیک، کرتاسه، تریاس، ژوراسیک، و ... که دهها و صدها میلیون سال قبل است ) نه تنها حضرت آدم و نسل وی در کار نبوده بلکه اصولا هیچ پستانداری هنوز تکامل نیافته بوده است تا چه رسد به بشرهای اولیه.
    پس اینکه تصور کنید خداوند همه چیز را (از دایناسورها تا کهکشان آندرومدا را) برای این بشر روی زمین آفریده، کوچک کردن هدف خداوند از خلقت گیتی است. بله خداوند چیزهای روی زمین را بر حسب دانش و معرفت بشر مسخر وی نموده اما نه اینکه محض خاطر من و شما آفریده باشد ...
    ویرایش توسط شمال : ۱۳۹۴/۰۸/۰۶ در ساعت ۱۷:۳۴

نوشته
    214
    حضور
    24 روز 23 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    380

حتی در همین ایران ما هم استخوان های انسان و مصنوعات دست بشر مربوط به 8000 سال قبل، 10 هزار سال قبل، 15000 سال قبل و ... وجود دارد.
    پس واضح و اظهر من الشمس است که حضرت آدم و انسانهای پس از وی تنها برش کوچکی از تاریخ بشر روی این کره ی خاکی هستند. مضافا که بسیاری از متفکران اسلامی معتقدند فرزندان حضرت آدم با انسانهایی که از قبل بوده اند ازدواج کرده اند نه با یکدیگر.
    گرامی اول اینکه، عنوان تاپیک هست، تکامل انسان از منظر دین... بنده احساس کردم با توجه به این عنوان ما نباید کاری به علم و کشفیات باستان شناسی داشته باشیم...و ببینیم که خود دین در این باره مستقل و فارق از کشفیات باستان شناسی و دیگر کشفیات علمی چه در این باره می گوید... یعنی ما آیات و روایات معتبر و آیه های قرآن را بخوانیم ببینیم نظر این آیات و روایات در این باره چیست...حالا اینجا کارشناس، تنها یک روایت از امام آوردند که بنده سوال کردم که منظور روایت چیست و سندیت و اعتبار حدیث تا چه حد هست، آیا معتبر است؟؟...آیا اصلا روایات و آیات در این باره، اظهار نظری کرده اند و یا به این قضیه توجه نداشتند..شاید لزومی نداشته که به آن بپدازند و به آن توجه کنند....
    همان طور که از روایات بر می آید...به نظر، منظور آن روایت، این است که انسان هایی در عوالم دیگر بوده اند( أَلْفَ أَلْفِ عَالَمٍ وَ أَلْفَ أَلْفِ آدَمٍ )...البته، من شک دارم..و باز کارشناس بهتر می دانند...
    و البته شاید بد هم نباشد، که این را هم ببینیم اصلا، منظور از انسان در آن روایات چیست و منظور شما از انسان چیست...

فرمودید خداوند فرموده این زمین و هر چه درآنست را برای نسل حضرت آدم آفریده. این یک برداشت خیلی سطحی از کلام الله است.
    تاریخ زمین 4.5 میلیارد سال است و طی آن میلیونها گونه جاندار ناشناخته طی تاریخ این کره ی خاکی روی آن پدید آمده، تکامل یافته و بسیاری منقرض شده اند حال آنکه آن دوره ها (پالئوزوئیک، مزوزوئیک، کرتاسه، تریاس، ژوراسیک، و ... که دهها و صدها میلیون سال قبل است ) نه تنها حضرت آدم و نسل وی در کار نبوده بلکه اصولا هیچ پستانداری هنوز تکامل نیافته بوده است تا چه رسد به بشرهای اولیه.
    باز عرض کنم، بنده با توجه به عنوان تاپیک، کاری به گذاره های باستان شناسی که مثلا، عمر زمین 4 میلیار سال هست و اینها نداشتم..فقط منبع را قرآن و دین فرض کردم...حالا شاید اشتباه کرده باشم...
    اما بنده باز یک مورد از آیات را اینجا ذکر می کنم:
    هُوَ الَّذِي خَلَقَ لَكُم مَّا فِي الأَرْضِ جَمِيعاً ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء فَسَوَّاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ
    اوست آن كسى كه آنچه در زمين است، همه را براى شما آفريد سپس به [آفرينش‏] آسمان پرداخت، و هفت آسمان را استوار كرد و او به هر چيزى داناست

همانطور که درآیه بیان می شود.. در حد سوال و شببه مطرح می کنم....به نظر که قرآن اشاره دارد، که هر آنچه که در زمین هست همه برای ما آفریده...در حالی که اگر انسان هایی پیش از ما بوده اند...دارای شعور و شرافت انسانی و دارای عقل و اختیار...یعنی تعریفی که ما از انسان داریم را آنها هم دارا بودند...خوب...باید که گفته می شد، که آنچه که در زمین هست برای همه انسان ها آفریده ایم...در حالی که اینجا بیان شده، هر آنچه که در زمین است، همه برای ما خلق شده...
    من احساس می کنم، که شما بیشتر سعی دارید که
    آیات قرآن را با گذارi ها و داشته هاd علمی و باستانی تطبیق دهید....که من از عنوان تاپیک اینگونه برداشت کردم، که فارق از همه داشته علمی و باستان شناسی، ببینیم که دین چه دارد؟؟اصلا دین و ایات قرآن همانطور که اشاره کردم، در این باره سخنی گفته اند...

ویرایش توسط پیروز : ۱۳۹۴/۰۸/۰۶ در ساعت ۲۰:۰۳

نوشته
    214
    حضور
    24 روز 23 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    380

نقل قول نوشته اصلی توسط رضا12 نمایش پست ها
    سلام من هم حدیثی از حضرت علی < ع> خوانده ام به این مفهوم که قبل از آدم ، آدم بوده و قبل اون آدم ، آدم دیگر و باز همینطور تکرار
    فکر کنم، در روایاتی به وجود انسان هایی پیش از آدم که خناس(اگر اشتباه نکنم) نام داشتند، اشاره شده...

15. صلوات

شروع کننده موضوع

علاقه
    علاقمندي ها
    نوشته
    76
    حضور
    1 روز 18 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    128

گرامی اول اینکه، عنوان تاپیک هست، تکامل انسان از منظر دین... بنده احساس کردم با توجه به این عنوان ما نباید کاری به علم و کشفیات باستان شناسی داشته باشیم...و ببینیم که خود دین در این باره مستقل و فارق از کشفیات باستان شناسی و دیگر کشفیات علمی چه در این باره می گوید... یعنی ما آیات و روایات معتبر و آیه های قرآن را بخوانیم ببینیم نظر این آیات و روایات در این باره چیست...حالا اینجا کارشناس، تنها یک روایت از امام آوردند که بنده سوال کردم که منظور روایت چیست و سندیت و اعتبار حدیث تا چه حد هست، آیا معتبر است؟؟...آیا اصلا روایات و آیات در این باره، اظهار نظری کرده اند و یا به این قضیه توجه نداشتند..شاید لزومی نداشته که به آن بپدازند و به آن توجه کنند....
    همان طور که از روایات بر می آید...به نظر، منظور آن روایت، این است که انسان هایی در عوالم دیگر بوده اند( أَلْفَ أَلْفِ عَالَمٍ وَ أَلْفَ أَلْفِ آدَمٍ )...البته، من شک دارم..و باز کارشناس بهتر می دانند...
    و البته شاید بد هم نباشد، که این را هم ببینیم اصلا، منظور از انسان در آن روایات چیست و منظور شما از انسان چیست...

باز عرض کنم، بنده با توجه به عنوان تاپیک، کاری به گذاره های باستان شناسی که مثلا، عمر زمین 4 میلیار سال هست و اینها نداشتم..فقط منبع را قرآن و دین فرض کردم...حالا شاید اشتباه کرده باشم...
    اما بنده باز یک مورد از آیات را اینجا ذکر می کنم:
    هُوَ الَّذِي خَلَقَ لَكُم مَّا فِي الأَرْضِ جَمِيعاً ثُمَّ اسْتَوَى إِلَى السَّمَاء فَسَوَّاهُنَّ سَبْعَ سَمَاوَاتٍ وَهُوَ بِكُلِّ شَيْءٍ عَلِيمٌ
    اوست آن كسى كه آنچه در زمين است، همه را براى شما آفريد سپس به [آفرينش‏] آسمان پرداخت، و هفت آسمان را استوار كرد و او به هر چيزى داناست

همانطور که درآیه بیان می شود..البته من اسراری ندارم، در حد سوال و شببه مطرح می کنم....به نظر که قرآن اشاره دارد، که هر آنچه که در زمین هست همه برای ما آفریده...در حالی که اگر انسان هایی پیش از ما بوده اند...دارای شعور و شرافت انسانی و دارای عقل و اختیار...یعنی تعریفی که ما از انسان داریم را آنها هم دارا بودند...خوب...باید که گفته می شد، که آنچه که در زمین هست برای همه انسان ها آفریده ایم...در حالی که اینجا بیان شده، هر آنچه که در زمین است، همه برای ما خلق شده...
    من احساس می کنم، که شما بیشتر سعی دارید که
    آیات قرآن را با گذارها و داشته ها علمی و باستانی تطبیق دهید....که من از عنوان تاپیک اینگونه برداشت کردم، که فارق از همه داشته علمی و باستان شناسی، ببینیم که دین چه دارد؟؟اصلا دین و ایات قرآن همانطور که اشاره کردم، در این باره سخنی گفته اند...

فکر کنم، در روایاتی به وجود انسان هایی پیش از آدم که خناس(اگر اشتباه نکنم) نام داشتند، اشاره شده...
    عزیزدل برادر
    اولا
    اشکال از انتظاراتی است که دارید
    دین و کتاب آسمانی در اصل برای هدایت خلق نازل شده نه برای آموزش فیزیک و بیولوژی و ژئولوژی. وگرنه چه دلیلی داشت خداوند برای شناخت آفرینش انسان و سایر مخلوقات امر کند که قل سیروا فی الارض فانظروا کیف بدأ الخلق : در زمین سیر و کنکاش کنید تا سپس ببینید آفرینش چگونه آغاز شد
    بعبارتی از راهی که شما توقع دارید و طبعا مغایر امر خداست، صرفا به "بافته" می رسید، نه به "یافته". و از این بافته ها هم قبلا زیاد بافته شده که هیچکدام ذره ای با شواهد بیرونی و یافته های علمی قرابت ندارد

دوما
    در احادیث و روایاتی که در این باب بر سر زبانها می چرخد هیچ نکته ای بیش از اینی که تاکنون برداشت شده نمی شود یافت چرا که اولا ائمه ی ما با گروهی دانشمند بیولوژیست طرف نبودند بلکه اکثرا با عوام بیسوادی روبرو بودند که در وضو و غسل و واجبات اولیه ی دین و شناخت حق و باطل مشکل داشتند، بعد ما امروزه انتظارمان کاملا بیجاست که احادیث بظاهر علمی آنان فراتر از درک بشر 1300 سال قبل بخواهد باشد

سوما
    بنده که این جستار را باز کردم همان ابتدا تاکید کردم بابت چه باز شده. بابت پرسیدن از حضرت آیت الله فاطمی نیا، و آوردن نتیجه اش در اینجا تا همگان مستفیض شوند. وگرنه بحثهایی که شما دنبالش هستید بگمانم دهها بار در سایر تاپیکها طرح و بر سرش بحث شده که لازمست به همان تاپیکها مراجعه کنید

ضمنا فکر کنم منظورتان از خناس ، نسناس بود !
    ویرایش توسط شمال : ۱۳۹۴/۰۸/۰۶ در ساعت ۱۹:۴۸

17. صلوات ها 2

شروع کننده موضوع

علاقه
    علاقمندي ها
    نوشته
    76
    حضور
    1 روز 18 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    128

ضمنا در ادامه ی پست بالا،
    شما که از کنار هم قرار گرفتن مطالب علمی با نظرات دین انتقاد کردید می توانید پست شماره 6 را اینگونه خلاصه شده ببینید تا گله مندی تان هم برطرف شود:
    در کتاب راهنمای تاریخ انبیاء، ص 61 می خوانیم :
    تاریخ ولادت پیامبر اسلام : 6163 سال بعد از هبوط آدم
    بعبارتی حضرت آدم حدود 7600 سال قبل بر زمین می زیسته
    در ضمن
    موضوع عمر و تاریخ زمین به باستان شناسی (که جزو علوم انسانی است) هیچ ربطی ندارد، بلکه به علم گسترده و دقیق ژئولوژی که جزو علوم پایه است مربوطست.

والسلام.

19. صلوات

صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری