بد حجابی خواهرانم

تب‌های اولیه

6 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
بد حجابی خواهرانم

با نام و یاد دوست

با سلام و عرض تسلیت و تعزیت ایام عزادری و سوگواری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام)

یکی از کاربران سایت سوالی داشتند که مایل نبودند با آیدی خودشون مطرح شود

لذا با توجه به اهمیت موضوع، سوال ایشان با حفظ امانت جهت پاسخگویی توسط کارشناس محترم سایت در این تاپیک درج می شود:

نقل قول:

با سلام و عرض خسته نباشید
بنده دو خواهر دارم که متاسفانه پوشش لازم رو از جهت حجاب ندارن و رعایت نمیکنن.
با اینکه پدر و مادرم مومن و اهل دین و تقوا هستند اما متاسفانه در دورانی که باید تربیت صحیح و محکمی رو لحاظ میکردن، ضعف نشون دادند و خواهرانم با قرار گرفتن در جامعه ای که به شدت تاثیر گذار بود، به این شکل حجاب کم کم رو آوردن.

بنده پسر ارشد هستم اما از خواهرام کوچیکترم. (از یکی حدود 3 سال و از یکی حدود 1 سال کوچیکترم)
وظیفه بنده بعنوان برادر کوچیکتر چیست؟

ناگفته نمونه که با خواهری که یک سال ازش کوچیکترم و مجرد هست، بر سر قضیه همین حجاب و اعتقاداتش، شدیدا مشکل دارم بطوری که سه سال میشه هیچ گونه صحبتی نمیکنم و به اصطلاح قهر هستم.

ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

با تشکر

در پناه قرآن و عترت پیروز و موفق باشید :Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امین

سلام

برای امر به معروف و نهی از منکر در چنین شرایطی ابتدا باید زمینه تاثیرگذاری را فراهم کرد؛ چون اگر بدون چنین زمینه ای اقدام به این کار شود، تاثیر گذاری چندانی نخواهد داشت؛ چنانکه شما این را از نزدیک دیده اید و حتی با سه سال قهر کردن هم تاثیری مشاهده نکرده اید. لذا باید کمی در نوع کار خود بازنگری کنید و شیوه ای را پیش بگیرید که احتمال تاثیر در آن بیشتر باشد. به نظر می رسد قهر کردن در این شرایط بدترین کار ممکن است؛ چون نه تنها تغییری در طرف ایجاد نمی کند بلکه با فاصله ای که بین شما و خواهرتان از لحاظ عاطفی ایجاد می شود، زمینه خطا در ایشان را بیشتر فراهم می کند. بعلاوه اینکه چنین کاری روح دینی ندارد؛ یعنی شما با اینکه مذهبی هستید؛ اما در عمل رفتاری را بروز می دهید که دینی نیست که این خود می تواند یکی از موانع تاثیر گذاری باشد.

بنابراین اولین قدم این است که شما بتوانید رابطه ای خوب و صمیمی با خواهران خود برقرار کنید. به خصوص که تاثیر گذاری روی خانم ها در زمانی که رابطه عاطفی قوی باشد، چندین برابر خواهد شد. لذا این راه نفوذ را به این راحتی از دست ندهید.

قدم بعدی این است که شما ریشه های بی حجابی آنها را به دست آورید و طبق آن عمل کنید. در غالب موارد ضعف اعتقادی یکی از ریشه های اصلی است که شما با تقویت اعتقادات آنها باید زمینه پایبندیشان به حجاب را فراهم کنید. البته لازمه این کار این است که شما ابتدا خود را از این جهت تقویت کنید تا بعد بتوانید آنها را قانع کنید. لذا پیشنهاد می کنم ابتدا خودتان کتاب هایی را در این زمینه مطالعه کنید و بعد به فکر اصلاح حجاب خواهرانتان باشید.

این نکته را هم فراموش نکنید که در این کار باید صبور باشید و انتظار تغییر یک ساعته و یک روزه را نداشته باشید؛ چون زمانی تغییر آنها پایدار خواهد بود که ریشه ای باشد و پایه های محکمی داشته باشد که ایجاد چنین چیزی هم نیاز به زمان دارد.

در این باره کتاب های زیادی وجود دارد؛ منتها برای شروع من این کتاب را پیشنهاد می کنم: حجاب شناسی (پرسمان حجاب) نوشته حسین مهدی زاده که می توانید آن را از اینجا دانلود کنید.

دیگر کتاب های مرتبط با حجاب را در اینجا ببینید.

پیروز و سربلند

[="DarkSlateBlue"]اقا اگر یک خواهر داشته باشیم ک قبل از ازدواج حجابش خوب بوده اما بعد از ازدواج یکم تزلزل داشته آیا ما به عنوان یک برادر حق داریم تو کارش دخالت کنیم یا نه؟
یا باید بگیم اون شوهر داره به ما ربطی نداره؟
اگر وظیفه ای داریم در چه حدیه.
[/]

asad;746145 نوشت:
اقا اگر یک خواهر داشته باشیم ک قبل از ازدواج حجابش خوب بوده اما بعد از ازدواج یکم تزلزل داشته آیا ما به عنوان یک برادر حق داریم تو کارش دخالت کنیم یا نه؟
یا باید بگیم اون شوهر داره به ما ربطی نداره؟
اگر وظیفه ای داریم در چه حدیه.

سلام

قطعا بی تفاوتی نسبت به این مسئله درست نیست. ما نسبت به هر انسانی مسئولیم و امر به معروف و نهی از منکر بر ما در هر شرایطی و نسبت به هر کسی واجبه. حالا وقتی اون فرد خواهر آدم باشه که دیگه ضرورت این کار شدید تر میشه و شوهر داشتن و نداشتنش فرقی نمی کنه.

با این حال حتما باید در امر و نهی به مسئله تاثیر گذاری توجه کرد. صرف تذکر دادن و نق زدن و اخم و ترش کردن و ... تاثیر چندانی نخواهد داشت.

به قول معروف برای پوشوندن موی سر باید توی سر رو درست کرد.

وظیفه شما هم نسبت به خواهرتون و هر کس دیگه هیچ حد و حدودی نداره. تا زمانی که بتونین ایشون رو اصلاح کنین نسبت بهش وظیفه دارین.

امین;747124 نوشت:
برای پوشوندن موی سر باید توی سر رو درست کرد.

بسیار عالی و زیبا فرمودید...تشکر...
-----------------------
و اما دغدغه ی پرسشگر هم بسیار ستودنی است....
مسلما ایشان در زمینه ی امر به معروف و نهی از منکر وظیفه دارند....

اما غیر از این مسائل...
مسلما چنین افرادی برای سایر اعضای خانواده ای که با آنها هم اعتقاد نیستند هم مشکلات فراوان می آفرینند...
ممکن است افرادی تصور کنند که اگر خواهرشان بدحجاب است پس خود این شخص هم اعتقادات صحیحی ندارد و این باعث از دست رفتن برخی فرصت های آنها گردد...

گُنه کرد در بلخ، آهنگری
به شوشتر زدند گردن مسگری!

فکر کنم همین پرسشگر محترم بود که در تاپیکی دیگر شاکی بودند از اینکه از دختری جواب رد شنیده اند فقط به دلیل بدحجابی خواهرانش!

اللهم اجعل عواقب امورنا خیرا

موضوع قفل شده است