جمع بندی روش درمان سحر خورانده شده

تب‌های اولیه

13 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
روش درمان سحر خورانده شده

[=&amp]با سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگواران[/]
[=&amp]لطفا راههای درمان و ابطال سحر خورانده شده را بفرمایید؟[/]

[=&amp]دوستی داشتم که مرتب دنبال سحر و جادو بود و من هر دفعه به او ایراد میگرفتم که این چه کار مسخره و بیهوده ایست که انجام میدهی تا اینکه بعد از مدتی یکدفعه رابطه اش را با من قطع کرد و از آن بعد پشت سر هم اتفاقات ناخوشایندی برایم می افتاد، شغلم را از دست دادم، رابطه ام با دوستانم و خانواده ام به مشکل خورد، از هرکی کمک خواستم بهم جواب رد داد، هیچکس درد منو و حرف منو نمیفهمه، کم کم خوابهای ترسناک شروع شد و بعد مشکلات گوارشی برایم ایجاد شد و بیمار شدم. اصلا فکر جادو را نمیکردم و طبیعتاً برای درمان بیماریم به پزشک مراجعه کردم و پس از کلی آزمایش و عکس و غیره هیچ چیز مشخص نشد تا اینکه یک روز در راه بیمارستان با کلی مدارک پزشکی همان دوستم را دیدم و وقتی مشکلاتم را گفتم، گفت: "من چند بار در چای تو چیزی ریختم حالا به قدرت جادو ایمان بیار" در حال رفتن بود که ازش راه ابطال آن را خواستم و گفت راه ابطالش را نمیدانم یا نخواست که بگه. حال با توجه به اینکه برایم محرز شده این مشکلات از جادو است، از اساتید محترم تقاضا دارم راههای ابطال سحر خورانده شده را بفرمایند. آنچه که در مفاتیح بود مثل آیه سخره و غیره را اجرا کردم و از انگشتری هفت جلاله سنگ حدید هم استفاده میکنم، آیت الکرسی و سوره های فلق و ناس زیاد میخوانم و یک قرآن کامل هم همیشه در جیب لباسم هست ولی چندان موثر نبوده. اینها چیزهایی بود که در اینترنت پیدا کردم و بهش عمل کردم ولی روش خاصی که سحر خورانده شده را باطل کند نیافتم.[/]
[=&amp]دوستان محترم و اساتید گرامی دقت فرمایید روش درمان و ابطال سحر خورانده شده را می خواهم نه مرشوش و هوایی و غیره.[/]

[=&amp]با تشکر از همه دوستانی که جهت درمانم مرا یاری نمایند

[/]

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد تذکره

در بعضی از کتب (1) و روایات برای از بین بردن سحر خواندن آیات و دعاهایی توصیه شده است.
ما از باب نمونه به چند مورد اشاره می کنیم:
1. محمد بن عیسی گوید از حضرت رضا (علیه السلام) در باره سحر پرسیدم حضرت فرمود: سحر واقعیت دارد و به اذن خدا اثر می‏ کند هر گاه ترا سحر کردند دستت را تا مقابل صورتت بالا ببر و این دعا را بخوان: "باسم الله العظیم باسم الله العظیم رب العرش العظیم الا ذهبت و انقرضت".
2. ابن عباس گوید: لبید یهودی پیغمبر(صلی الله علیه و آله و سلم) را سحر کرد، و سحر را در چاه بنی زریق انداخت حضرت بیمار شد، در حالی که حضرت به خواب بود دو فرشته آمدند، یکی از آن دو کنار سر حضرت و دیگری پهلوی پای او نشست و به ایشان خبر دادند، که شما را سحر کرده‏ و سحر را در زیر پوست نهاده و در زیر سنگی در چاه زروان گذارده‏اند پیغمبر (ص) علی (علیه السلام) و زبیر و عمار را فرستاد تا آب چاه را کشیدند و سنگ را برداشتند و جف را در آوردند و دیدند که در آن مقداری مو است با دندانه ‏هائی از شانه که 11 گره با سوزن بر آن زده‏اند، در این موقع معوّذتین آمد هر گرهی را که می گشودند آیه‏ای از آنها را می خواندند، حضرت احساس سبکی کرد و برخاست گویا از قید و زنجیر آزاد شده است، و جبرئیل می گفت: "بسم الله ارقیک من کل شی‏ء یؤذیک من حاسد و عین و الله یشفیک".
3. فردی که سحر شده آیات: "قالَ مُوسی‏ ما جِئْتُمْ بِهِ السِّحْرُ إِنَّ اللَّهَ سَیُبْطِلُهُ إِنَّ اللَّهَ لا یُصْلِحُ عَمَلَ الْمُفْسِدِینَ، وَ یُحِقُّ اللَّهُ الْحَقَّ بِکَلِماتِهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْمُجْرِمُونَ"(2) و "وَ أَوْحَیْنا إِلی‏ مُوسی‏ أَنْ أَلْقِ عَصاکَ فَإِذا هِیَ تَلْقَفُ ما یَأْفِکُونَ، فَوَقَعَ الْحَقُّ وَ بَطَلَ ما کانُوا یَعْمَلُونَ، فَغُلِبُوا هُنالِکَ وَ انْقَلَبُوا صاغِرِینَ".(3) را همیشه همراه خود داشته باشد.
4. این آیه را هفت بار بر سحر شده بخوانند: "سَنَشُدُّ عَضُدَکَ بِأَخِیکَ وَ نَجْعَلُ لَکُما سُلْطاناً فَلا یَصِلُونَ إِلَیْکُما بِآیاتِنا أَنْتُما وَ مَنِ اتَّبَعَکُمَا الْغالِبُونَ".(4)(5) پس به طور کلی باید از شر سحر ساحران به خدا پناه برد.
از مجموع آنچه گفته شد روشن گردید که برای از بین بردن سحر می توان به یادگیری سحر پرداخت اما باید توجه داشت که اغلب مواردی که مردم آن را سحر می پندارند ناشی از توجه بیش از حد عده ای به خرافات و اوهام و سوء استفادۀ عدۀ سودجوی دیگر، از شرایط فراهم آمده است در حالی که از سحر اطلاعی ندارند علاوه لااقل بخشی از سحر، با تصرف در خیال انسان انجام می پذیرد و همان طوری که در جریان ساحران و حضرت موسی
(علیه السلام) اتفاق افتاد، در این گونه موارد با بالا رفتن سطح اعتقادات و آگاهی های مردم، عملا این گونه سحرها کارائی نخواهند داشت. در هر صورت اگر واقعا سحری روی دهد، برای نجات از آن می توان از دعا و آنچه در روایات آمده است بهره برد و اگر راه رهایی به استفادۀ از سحر منحصر گردد، استفاده از سحر برای ابطال سحر هم جایز است. البته تعلم سحر برای افرادی جایز خواهد بود که اطمینانی به عدم انحراف آنان وجود داشته باشد یعنی یادگیری با قیود و شرایطی جایز است.
پی نوشت:
1.در حواشی مفاتیح الجنان تحت عنوان تعویذ ابطال سحر بیان شده است .
2.یونس،81و82.
3. اعراف،117و118و119.
4. قصص، 35 .
5.رضی الدین، حسن بن فضل طبرسی، مکارم الأخلاق، ترجمه میر باقری، ج‏2، ص: 326 و 327 و328 و 329.

Mohamad1;744745 نوشت:
با سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگواران
لطفا راههای درمان و ابطال سحر خورانده شده را بفرمایید؟

دوستی داشتم که مرتب دنبال سحر و جادو بود و من هر دفعه به او ایراد میگرفتم که این چه کار مسخره و بیهوده ایست که انجام میدهی تا اینکه بعد از مدتی یکدفعه رابطه اش را با من قطع کرد و از آن بعد پشت سر هم اتفاقات ناخوشایندی برایم می افتاد، شغلم را از دست دادم، رابطه ام با دوستانم و خانواده ام به مشکل خورد، از هرکی کمک خواستم بهم جواب رد داد، هیچکس درد منو و حرف منو نمیفهمه، کم کم خوابهای ترسناک شروع شد و بعد مشکلات گوارشی برایم ایجاد شد و بیمار شدم. اصلا فکر جادو را نمیکردم و طبیعتاً برای درمان بیماریم به پزشک مراجعه کردم و پس از کلی آزمایش و عکس و غیره هیچ چیز مشخص نشد تا اینکه یک روز در راه بیمارستان با کلی مدارک پزشکی همان دوستم را دیدم و وقتی مشکلاتم را گفتم، گفت: "من چند بار در چای تو چیزی ریختم حالا به قدرت جادو ایمان بیار" در حال رفتن بود که ازش راه ابطال آن را خواستم و گفت راه ابطالش را نمیدانم یا نخواست که بگه. حال با توجه به اینکه برایم محرز شده این مشکلات از جادو است، از اساتید محترم تقاضا دارم راههای ابطال سحر خورانده شده را بفرمایند. آنچه که در مفاتیح بود مثل آیه سخره و غیره را اجرا کردم و از انگشتری هفت جلاله سنگ حدید هم استفاده میکنم، آیت الکرسی و سوره های فلق و ناس زیاد میخوانم و یک قرآن کامل هم همیشه در جیب لباسم هست ولی چندان موثر نبوده. اینها چیزهایی بود که در اینترنت پیدا کردم و بهش عمل کردم ولی روش خاصی که سحر خورانده شده را باطل کند نیافتم.
دوستان محترم و اساتید گرامی دقت فرمایید روش درمان و ابطال سحر خورانده شده را می خواهم نه مرشوش و هوایی و غیره.

با تشکر از همه دوستانی که جهت درمانم مرا یاری نمایند

سلام
من به هیچ عنوان به سحر اعتقاد ندارم و نخواهم داشت، به شما هم پیشنهاد میکنم که اعتقادتون به اونو صفر کنید تا راحت بشید!! به نظر من اون دوستتون ذهن شما رو مسموم کرده با حرفاش!! میتونید راهی پیدا کنید که ذهنتون آروم بشه! بعضی با یوگا به این حالت میرسن، برخی با دعا و...!! هدفتون آرامش ذهنی باشه نه درمان!! ذهن که سالم بشه کل بدنم ازش پیروی میکنن!

تذکره;745206 نوشت:
در بعضی از کتب (1) و روایات برای از بین بردن سحر خواندن آیات و دعاهایی توصیه شده است. .
ابن عباس گوید: لبید یهودی پیغمبر(صلی الله علیه و آله و سلم) را سحر کرد، و سحر را در چاه بنی زریق انداخت حضرت بیمار شد، در حالی که حضرت به خواب بود دو فرشته آمدند، یکی از آن دو کنار سر حضرت و دیگری پهلوی پای او نشست و به ایشان خبر دادند، که شما را سحر کرده‏ و سحر را در زیر پوست نهاده و در زیر سنگی در چاه زروان گذارده‏اند پیغمبر (ص) علی (علیه السلام) و زبیر و عمار را فرستاد تا آب چاه را کشیدند و سنگ را برداشتند و جف را در آوردند و دیدند که در آن مقداری مو است با دندانه ‏هائی از شانه که 11 گره با سوزن بر آن زده‏اند، در این موقع معوّذتین آمد هر گرهی را که می گشودند آیه‏ای از آنها را می خواندند، حضرت احساس سبکی کرد و برخاست گویا از قید و زنجیر آزاد شده است، و جبرئیل می گفت: "بسم الله ارقیک من کل شی‏ء یؤذیک من حاسد و عین و الله یشفیک".

سلام علیکم
ببخشید مگه سحر در پیامبر هم اثر میکرده؟ مگه خدا نفرموده که ما حافظ تو هستیم وبرای حفاظت هم معوذتین رو نازل کرده؟
اگه سحر اثر داشته پس باید به همه چیز شک کرد قران واحادیث و...
اگه امکان داره در این مورد توضیحی بفرمایید

[="Navy"]

تذکره;745206 نوشت:

2. ابن عباس گوید: لبید یهودی پیغمبر(صلی الله علیه و آله و سلم) را سحر کرد، و سحر را در چاه بنی زریق انداخت حضرت بیمار شد، در حالی که حضرت به خواب بود دو فرشته آمدند، یکی از آن دو کنار سر حضرت و دیگری پهلوی پای او نشست و به ایشان خبر دادند، که شما را سحر کرده‏ و سحر را در زیر پوست نهاده و در زیر سنگی در چاه زروان گذارده‏اند پیغمبر (ص) علی (علیه السلام) و زبیر و عمار را فرستاد تا آب چاه را کشیدند و سنگ را برداشتند و جف را در آوردند و دیدند که در آن مقداری مو است با دندانه ‏هائی از شانه که 11 گره با سوزن بر آن زده‏اند، در این موقع معوّذتین آمد هر گرهی را که می گشودند آیه‏ای از آنها را می خواندند، حضرت احساس سبکی کرد و برخاست گویا از قید و زنجیر آزاد شده است، و جبرئیل می گفت: "بسم الله ارقیک من کل شی‏ء یؤذیک من حاسد و عین و الله یشفیک".

با سلام خدمت استاد محترم
یک سوال
با توجه به اینکه سوره فلق مکی است و این ماجرا مربوط به مدینه است . این تناقض دلیلی بر رد این روایت نیست ؟[/]

*در کتاب شریف الکلم الطیب مرحوم سید علیخان شیرازی فرموده است: این صوره رقعه ای است که شیخ علامه بهاء الدین عاملی جهت رفع سحر با تربت سیدالشهدا علیه السلام نوشته اند و فرموده این دعایی است که برای ابطال سحر بر کف دست راست با تربت کربلا و آب نیسان نوشته می شود:

(( بِسْمِ اَللهِ الرَّحْمنِ الرَّحیم یا مَنْ اَذَلَّ السّحْرَ بِاِعْجاز ِمُوسی عَلَیْهِ السَّلامُ لَمّا اَلْقی عَصاهُ فَاِذا هِیَ ثُعْبانُ مُبینُ اَزِلْ عَمَّنْ قَصَدْتُهُ سِحْرَ السَّحَرَ ةِ وَ کَیْدَ الفَجَرَ ةِ انِّکَ عَلی کُلَّ شَیْئ قَدیرُ))

وسزاوار است مسحوری که این دعا را بر کف دست راست او می نویسند ناشتا باشد و پس از آن که دعا نوشته شد آن را با حرص ولع زیاد بلیسد طوری که دیگر اثری از آن نماند و این عمل را سه روز متوالی انجام دهد انشاالله سحر باطل می گردد.

**جهت ابطال سحر این اسماء را می بایست 120 مرتبه بخواند و قبل و بعد آن نیز حتما صلوات بفرستد و این از شرایط آن است:

(( یا مُبْطِلَ السَّحْرِ اَبْطِلْ عَنِّی السِّحْرَ وَ یا مُزیلَ العُسْرِ اَزِلْ عَنّی عُسْرَهُ وَ یا فَتّاحُ اِفْتَحْ عَنّا عَقْدَهُ یا فَعّالُ اِفْعَلْ بی ما یُصْلِحُنی مِنْهُ ))

Mohamad1;744745 نوشت:
با سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگواران
لطفا راههای درمان و ابطال سحر خورانده شده را بفرمایید؟

دوستی داشتم که مرتب دنبال سحر و جادو بود و من هر دفعه به او ایراد میگرفتم که این چه کار مسخره و بیهوده ایست که انجام میدهی تا اینکه بعد از مدتی یکدفعه رابطه اش را با من قطع کرد و از آن بعد پشت سر هم اتفاقات ناخوشایندی برایم می افتاد، شغلم را از دست دادم، رابطه ام با دوستانم و خانواده ام به مشکل خورد، از هرکی کمک خواستم بهم جواب رد داد، هیچکس درد منو و حرف منو نمیفهمه، کم کم خوابهای ترسناک شروع شد و بعد مشکلات گوارشی برایم ایجاد شد و بیمار شدم. اصلا فکر جادو را نمیکردم و طبیعتاً برای درمان بیماریم به پزشک مراجعه کردم و پس از کلی آزمایش و عکس و غیره هیچ چیز مشخص نشد تا اینکه یک روز در راه بیمارستان با کلی مدارک پزشکی همان دوستم را دیدم و وقتی مشکلاتم را گفتم، گفت: "من چند بار در چای تو چیزی ریختم حالا به قدرت جادو ایمان بیار" در حال رفتن بود که ازش راه ابطال آن را خواستم و گفت راه ابطالش را نمیدانم یا نخواست که بگه. حال با توجه به اینکه برایم محرز شده این مشکلات از جادو است، از اساتید محترم تقاضا دارم راههای ابطال سحر خورانده شده را بفرمایند. آنچه که در مفاتیح بود مثل آیه سخره و غیره را اجرا کردم و از انگشتری هفت جلاله سنگ حدید هم استفاده میکنم، آیت الکرسی و سوره های فلق و ناس زیاد میخوانم و یک قرآن کامل هم همیشه در جیب لباسم هست ولی چندان موثر نبوده. اینها چیزهایی بود که در اینترنت پیدا کردم و بهش عمل کردم ولی روش خاصی که سحر خورانده شده را باطل کند نیافتم.
دوستان محترم و اساتید گرامی دقت فرمایید روش درمان و ابطال سحر خورانده شده را می خواهم نه مرشوش و هوایی و غیره.

با تشکر از همه دوستانی که جهت درمانم مرا یاری نمایند

سلام
شیخ بهایی (ره) کتابی داره به نام سر المستتر
در این کتاب دستور العمل های خوبی ذکر شده
مطالعه کنید

تذکره;745206 نوشت:
فردی که سحر شده آیات: "قالَ مُوسی‏ ما جِئْتُمْ بِهِ السِّحْرُ إِنَّ اللَّهَ سَیُبْطِلُهُ إِنَّ اللَّهَ لا یُصْلِحُ عَمَلَ الْمُفْسِدِینَ، وَ یُحِقُّ اللَّهُ الْحَقَّ بِکَلِماتِهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْمُجْرِمُونَ"(2) و "وَ أَوْحَیْنا إِلی‏ مُوسی‏ أَنْ أَلْقِ عَصاکَ فَإِذا هِیَ تَلْقَفُ ما یَأْفِکُونَ، فَوَقَعَ الْحَقُّ وَ بَطَلَ ما کانُوا یَعْمَلُونَ، فَغُلِبُوا هُنالِکَ وَ انْقَلَبُوا صاغِرِینَ".(3) را همیشه همراه خود داشته باشد.

با سلام خدمت استاد گرامی تذکره
با تشکر از شما، من شنیده ام ادعیه هایی که همراه بیمار میکنند پس از ابطال سحر و برای جلوگیری از سحر مجدد است و موجب ابطال سحری که همراه داری نمیشود، همچنین در اینترنت خواندم که جهت درمان و ابطال سحر خورانده شده باید دعایی با زعفران و گلاب نوشته در آب حل شود و بیمار چند روزی بخورد تا شفا پیدا کند اما دعای موثقی در اینترنت پیدا نکردم و برای همین سئوالم را اینجا مطرح کردم. لطفا در این مورد توضیح بفرمایید.
بارها سوالاتی درباره سحر و جن و ... در این سایت پرسیده شده و کارشناسان دستوراتی را از کتب طرح میکنند در حالیکه خودشان نه آنرا تجربه کرده اند نه در این زمینه تخصص دارند!

والله بارها در این قبیل تاپیکها میتونستم کارشناسان سایت رو به بخاطر این پستهاشون به چالش بکشم و... اما احترامشان حفظ کردم و چیزی نگفتم!

در مقابل در همین تاپیکها همیشه پستهای بنده باید حذف شود با وجودی دستوراتی کامل و مجرب را وقت میگذارم و برای بندگان خدا قرار میدهم!

در تمام این قبیل تاپیکها بارها کاربران ذکر میکنند که دستورات معصومین در کتب مختلف را انجام دادند و نتیجه نگرفتند!!!!! باز هم این دستورات را معتبر میدانید و دستورات بنده را نامعتبر؟!!!

فقهاء یک حدیث رو بررسی میکنند ببینند از معصوم هست؟ کامل هست؟ و ....... این دستورات از ائمه معصوم با حدیث فرق میکنند باید یک متخصص علوم غریبه نظر بدهد و آنها را تایید کند یا کامل و تصحیحش کند!

اصلا کی گفته ائمه این دستورات را برای عموم تجویز کردند؟! سحر و جن مگه چیز ساده ای هست که با یه بار خواندن یه دعا ازش خلاص شد؟!!!

حتی دستورات کتب علوم غریبه را باید متخصص آن تجویز کند چون اغلب دستورات آنها ناقص است! اینایی که تو نت دستورات کتب رو میذارند اکثرشون اصلا تخصصی در این زمینه ندارند و فقط از تو کتب یه چیزی یاد گرفتند!

سحر و جادو از نظر قرآن کريم و احاديث واقعيت دارد.
به اين امر در آيه 102 سوره بقره و 4 سوره فلق اشاره شده است.
از اين آيات و برخي روايات استفاده مي شود که برخي از سحرها واقعا اثر گذارند.
همچنان که آيه 102 سوره بقره مي فرمايد: مردم سحرهايي را فرا مي گرفتند که ميان مرد و همسرش جدايي مي افکند.
علامه طباطبايي در وجود داشتن چنين اموري مي فرمايند:
«... در اين ميان افعال خارق العاده ديگري است که مستند به هيچ کدام از سبب از اسباب طبيعي و عادي نيست، مانند خبر دادن از پنهاني ها و مانند ايجاد محبت يا دشمني و گشودن گره ها و گره زدن ها و خواب کردن و احضار و حرکت دادن اشياء با اراده و از اين قبيل کارهايي که مرتاض ها انجام مي دهند که به هيچ وجه قابل انکار نيست، يا خودمان بعضي از آنها را ديده ايم و يا برايمان آن قدر نقل کرده اند که ديگر قابل انکار نيست».در واقع سوءاستفاده از علم است،يعني از بعد از كشف روابط بين اشياء وتأثيرات علت بر معلول ،آنرا در مسير انحرافي به كار مي برندوخداوند هم خواسته كه اسباب در عالم مؤثر باشند وجلوي تأثير اسباب گرفته نشود لذا سحر در بعضي مواقع به اذن الهي مؤثر واقع مي شود.
شايان ذكر است:
گرچه سحر و جادو واقعيت دارد ولي غالب آنچه امروزه در ميان مردم در اين باره شايع است بى‏اساس مى‏باشد و اكثر كسانى كه به اين امور مى‏پردازند كلاه بردارانى هستند كه از اين طريق قصد اخاذى و پر كردن جيب خود را دارند.

علاوه بر 4 راه در بالا راه ‏هاى دیگر براى بطلان سحر را بیان می کنم:
1- استعاذه به خداوند و خواندن سوره‏ هاى فلق و ناس.
2- خواندن و نوشتن آيات 75 تا 82 سوره يونس.
3-آيه 102 سوره بقره «واتبعوا ما تتلوا الشياطين...» تا آخر آيه با آب زعفران روي طشت مسي نوشته شود و در هنگام نوشتن، كندر را بخور دهند. بعد طشت را پر از آب باران و يا آب چشمه مي كنند بعد مسحور با استفاده از آن آب غسل مي كند و از آن آب مي نوشد. بقيه آب را در پارچ شيشه اي بريزد و براي غسل استفاده كند. بهترين روز هم روز چهارشنبه است.
4- آيه 100 سوره نسا «و من يهاجر في سبيل الله...» تا آخر آيه با جوهر زعفران با كره گاو روي كف دست نوشته شود.
5- دعا وتضرع به درگاه خداوند.
6- درخواست دعا از اولياى واقعى خداوند.
7- صدقه دادن.

پرسش :
لطفا راه های درمان و ابطال سحر خورانده شده را بفرمایید؟

پاسخ:
سحر و جادو از نظر قرآن کريم و احاديث واقعيت دارد. به اين امر در آيه 102 سوره بقره و 4 سوره فلق اشاره شده است.
از اين آيات و برخي روايات استفاده مي شود که برخي از سحرها واقعا اثر گذارند. همچنان که آيه 102 سوره بقره مي فرمايد: مردم سحرهايي را فرا مي گرفتند که ميان مرد و همسرش جدايي مي افکند.
علامه طباطبايي در وجود داشتن چنين اموري مي فرمايند:
«... در اين ميان افعال خارق العاده ديگري است که مستند به هيچ کدام از اسباب طبيعي و عادي نيست، مانند خبر دادن از پنهاني ها و مانند ايجاد محبت يا دشمني و گشودن گره ها و گره زدن ها و خواب کردن و احضار و حرکت دادن اشياء با اراده و از اين قبيل کارهايي که مرتاض ها انجام مي دهند که به هيچ وجه قابل انکار نيست، يا خودمان بعضي از آنها را ديده ايم و يا برايمان آن قدر نقل کرده اند که ديگر قابل انکار نيست».
در واقع سوءاستفاده از علم است،يعني از بعد از كشف روابط بين اشياء وتأثيرات علت بر معلول ،آنرا در مسير انحرافي به كار مي برندوخداوند هم خواسته كه اسباب در عالم مؤثر باشند وجلوي تأثير اسباب گرفته نشود لذا سحر در بعضي مواقع به اذن الهي مؤثر واقع مي شود.
شايان ذكر است: گرچه سحر و جادو واقعيت دارد ولي غالب آنچه امروزه در ميان مردم در اين باره شايع است بى‏ اساس مى‏ باشد و اكثر كسانى كه به اين امور مى ‏پردازند كلاه بردارانى هستند كه از اين طريق قصد اخاذى و پر كردن جيب خود را دارند.
در بعضی از کتب (1) و روایات برای از بین بردن سحر خواندن آیات و دعاهایی توصیه شده است.
ما از باب نمونه به چند مورد اشاره می کنیم:
1. محمد بن عیسی گوید از حضرت رضا (علیه السلام) در باره سحر پرسیدم حضرت فرمود:
سحر واقعیت دارد و به اذن خدا اثر می‏ کند هر گاه ترا سحر کردند دستت را تا مقابل صورتت بالا ببر و این دعا را بخوان: "باسم الله العظیم باسم الله العظیم رب العرش العظیم الا ذهبت و انقرضت".
2. ابن عباس گوید: لبید یهودی پیغمبر(صلی الله علیه و آله و سلم) را سحر کرد، و سحر را در چاه بنی زریق انداخت حضرت بیمار شد، در حالی که حضرت به خواب بود دو فرشته آمدند، یکی از آن دو کنار سر حضرت و دیگری پهلوی پای او نشست و به ایشان خبر دادند، که شما را سحر کرده‏ و سحر را در زیر پوست نهاده و در زیر سنگی در چاه زروان گذارده‏ اند پیغمبر (صلی الله علیه و آله و سلم) علی (علیه السلام) و زبیر و عمار را فرستاد تا آب چاه را کشیدند و سنگ را برداشتند و جف را در آوردند و دیدند که در آن مقداری مو است با دندانه ‏هائی از شانه که 11 گره با سوزن بر آن زده‏ اند، در این موقع معوّذتین آمد هر گرهی را که می گشودند آیه ‏ای از آنها را می خواندند، حضرت احساس سبکی کرد و برخاست گویا از قید و زنجیر آزاد شده است، و
جبرئیل می گفت: "بسم الله ارقیک من کل شی‏ء یؤذیک من حاسد و عین و الله یشفیک".
3. فردی که سحر شده آیات:
"قالَ مُوسی‏ ما جِئْتُمْ بِهِ السِّحْرُ إِنَّ اللَّهَ سَیُبْطِلُهُ إِنَّ اللَّهَ لا یُصْلِحُ عَمَلَ الْمُفْسِدِینَ، وَ یُحِقُّ اللَّهُ الْحَقَّ بِکَلِماتِهِ وَ لَوْ کَرِهَ الْمُجْرِمُونَ"(2) و "وَ أَوْحَیْنا إِلی‏ مُوسی‏ أَنْ أَلْقِ عَصاکَ فَإِذا هِیَ تَلْقَفُ ما یَأْفِکُونَ، فَوَقَعَ الْحَقُّ وَ بَطَلَ ما کانُوا یَعْمَلُونَ، فَغُلِبُوا هُنالِکَ وَ انْقَلَبُوا صاغِرِینَ".(3) را همیشه همراه خود داشته باشد.
4. این آیه را هفت بار بر سحر شده بخوانند:
"سَنَشُدُّ عَضُدَکَ بِأَخِیکَ وَ نَجْعَلُ لَکُما سُلْطاناً فَلا یَصِلُونَ إِلَیْکُما بِآیاتِنا أَنْتُما وَ مَنِ اتَّبَعَکُمَا الْغالِبُونَ".(4)(5) پس به طور کلی باید از شر سحر ساحران به خدا پناه برد.
از مجموع آنچه گفته شد روشن گردید که برای از بین بردن سحر می توان به یادگیری سحر پرداخت اما باید توجه داشت که اغلب مواردی که مردم آن را سحر می پندارند ناشی از توجه بیش از حد عده ای به خرافات و اوهام و سوء استفادۀ عدۀ سودجوی دیگر، از شرایط فراهم آمده است در حالی که از سحر اطلاعی ندارند
علاوه لااقل بخشی از سحر، با تصرف در خیال انسان انجام می پذیرد و همان طوری که در جریان ساحران و حضرت موسی(علیه السلام) اتفاق افتاد، در این گونه موارد با بالا رفتن سطح اعتقادات و آگاهی های مردم، عملا این گونه سحرها کارائی نخواهند داشت.
در هر صورت اگر واقعا سحری روی دهد، برای نجات از آن می توان از دعا و آنچه در روایات آمده است بهره برد و اگر راه رهایی به استفادۀ از سحر منحصر گردد، استفاده از سحر برای ابطال سحر هم جایز است. البته تعلم سحر برای افرادی جایز خواهد بود که اطمینانی به عدم انحراف آنان وجود داشته باشد یعنی یادگیری با قیود و شرایطی جایز است.
علاوه بر 4 راه در بالا راه ‏هاى دیگر براى بطلان سحر را بیان می کنم:
1- استعاذه به خداوند و خواندن سوره‏ هاى فلق و ناس.
2- خواندن و نوشتن آيات 75 تا 82 سوره يونس.
3-آيه 102 سوره بقره «واتبعوا ما تتلوا الشياطين...» تا آخر آيه با آب زعفران روي طشت مسي نوشته شود و در هنگام نوشتن، كندر را بخور دهند. بعد طشت را پر از آب باران و يا آب چشمه مي كنند بعد مسحور با استفاده از آن آب غسل مي كند و از آن آب مي نوشد. بقيه آب را در پارچ شيشه اي بريزد و براي غسل استفاده كند. بهترين روز هم روز چهارشنبه است.
4- آيه 100 سوره نسا «و من يهاجر في سبيل الله...» تا آخر آيه با جوهر زعفران با كره گاو روي كف دست نوشته شود.
5- دعا وتضرع به درگاه خداوند.
6- درخواست دعا از اولياى واقعى خداوند. 7- صدقه دادن.

شیخ بهایی (ره) کتابی داره به نام سر المستتر در این کتاب دستور العمل های خوبی ذکر شده مطالعه کنید

منابع:
1.در حواشی مفاتیح الجنان تحت عنوان تعویذ ابطال سحر بیان شده است .
2.یونس،81و82.
3. اعراف،117و118و119.
4. قصص،35
5.رضی الدین، حسن بن فضل طبرسی، مکارم الأخلاق، ترجمه میر باقری، ج‏2، ص: 326 و 327 و328 و 329.

موضوع قفل شده است