صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: طلبه شدن ؛ موانع و راههای پیش رو

نوشته
    18
    حضور
    7 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    45

اشاره طلبه شدن ؛ موانع و راههای پیش رو

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و کارشناسان محترم...
    میدونم این تاپیک قبلا وجود داره با نام میخواهم طلبه شوم.ولی شرایط من چون متفاوت بود خواستم یه تاپیک و سوال جدید ایجاد کنم.
    الان که این تاپیک رو ایجاد میکنم سوم آبان 94 هست یعنی فردای عاشورا.
    دیروز که عاشورا بود با دوتا از دوستان یکی در مدرسه تیزهوشان و یکی طلبه بحث میکردیم در مورد رشته ها.
    من دانش آموز نهم(اول دبیرستان) مدرسه تیزهوشان هستم.
    یهو حرف یکی از دوستان یادم و به شدت هم به فکر من و هم به فکر دوست دیگرم افتاد که طلبه شویم.
    دلایل خودم رو هم دارم : 1-شرایط الان مدارس خیلی خوب نیست و احتمال اینکه توی مدرسه خراب بشم(از لحاظ دینی)خیلی زیاد هست چون اصل مدرسه خوبی نداریم و شرایط خوب نیست 2-بر اساس فتوای علمای مختلف برخی مراجع واجب کردن طلبگی رو (البته در حد توان و کفایت برای فرد) و همچنین شیعه ها از سنی ها خیلی کمتر طلبه دارند 3-چند وقتی است که از خواندن درس هایی مثل ریاضی و زیست و اینجور درس ها تقریبا متنفر شدم و به شدت علاقه به درس های مذهبی و روانشناسی پیدا کردم 4-بیشتر دنبال معنویاتم تا مادیات(دنبال مادیات هم هستم ولی شنیدم که اگه خوب درس بخونم تو حوزه شغل های خوبی در قضاوت و حقوق و علوم سیاسی هست) 5-قبلا به رشته های تجربی بیشتر علاقه داشتم ولی دیگه به رشته های حوزوی علاق پیدا کردم6-شنیدم که در حوزه انسان بیشتر میل به درس خواندن و تحصیل پیدا میکنه و از اونجایی که وظیفه من الان درس خوندنه از خدامه توی محیطی باشم که بتونم تحصیل کنم و درس بخونم

شرایط مهم من اینه که : میدونم اگه به دوستام بگم همشون مسخرم میکنن و مخالفت میکنند
    صد در صد مطمئنم از خونه مخالفت میکنن و این کارم رو مایه خجالت میدونن (همونطور که برخی علمای معروف رو از خونه نمیزاشتن برن حوزه و از خونه فرار کردند برای رفتن به حوزه)
    از طرفی هم به حوزه علاقه دارم ولی از آینده ترس شدیدی دارم چون همه میگن تو حوزه موفقیت نیست و فقر و بی پولی هست و مدرسه خوبه ولی خیلی به حوزه علاقه دارم

اگه میشه راهنماییم کنید تا چطوری از خونه اجازه بگیرم و چیکار ها کنم و با چه کسانی مشورت کنم !!!

زندگی زیباست
    کافیست بلد باشیم چگونه زندگی کنیم

2. صلوات ها 8

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,523
    حضور
    175 روز 1 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58315

با نام و یاد دوست

طلبه شدن ؛ موانع و راههای پیش رو

کارشناس بحث: استاد راهنما

5. صلوات ها 3

نوشته
    768
    حضور
    25 روز 12 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    37
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3689

[/hl][/hl][/hl][/hl]
    نقل قول نوشته اصلی توسط mahdimemarrast نمایش پست ها

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و کارشناسان محترم...
    میدونم این تاپیک قبلا وجود داره با نام میخواهم طلبه شوم.ولی شرایط من چون متفاوت بود خواستم یه تاپیک و سوال جدید ایجاد کنم.
    الان که این تاپیک رو ایجاد میکنم سوم آبان 94 هست یعنی فردای عاشورا.
    دیروز که عاشورا بود با دوتا از دوستان یکی در مدرسه تیزهوشان و یکی طلبه بحث میکردیم در مورد رشته ها.
    یهو حرف یکی از دوستان یادم و به شدت هم به فکر من و هم به فکر دوست دیگرم افتاد که طلبه شویم.
    دلایل خودم رو هم دارم : 1-شرایط الان مدارس خیلی خوب نیست و احتمال اینکه توی مدرسه خراب بشم(از لحاظ دینی)خیلی زیاد هست چون اصل مدرسه خوبی نداریم و شرایط خوب نیست 2-بر اساس فتوای علمای مختلف برخی مراجع واجب کردن طلبگی رو (البته در حد توان و کفایت برای فرد) و همچنین شیعه ها از سنی ها خیلی کمتر طلبه دارند 3-چند وقتی است که از خواندن درس هایی مثل ریاضی و زیست و اینجور درس ها تقریبا متنفر شدم و به شدت علاقه به درس های مذهبی و روانشناسی پیدا کردم 4-بیشتر دنبال معنویاتم تا مادیات(دنبال مادیات هم هستم ولی شنیدم که اگه خوب درس بخونم تو حوزه شغل های خوبی در قضاوت و حقوق و علوم سیاسی هست) 5-قبلا به رشته های تجربی بیشتر علاقه داشتم ولی دیگه به رشته های حوزوی علاق پیدا کردم6-شنیدم که در حوزه انسان بیشتر میل به درس خواندن و تحصیل پیدا میکنه و از اونجایی که وظیفه من الان درس خوندنه از خدامه توی محیطی باشم که بتونم تحصیل کنم و درس بخونم

شرایط مهم من اینه که : میدونم اگه به دوستام بگم همشون مسخرم میکنن و مخالفت میکنند
    صد در صد مطمئنم از خونه مخالفت میکنن و این کارم رو مایه خجالت میدونن (همونطور که برخی علمای معروف رو از خونه نمیزاشتن برن حوزه و از خونه فرار کردند برای رفتن به حوزه)
    از طرفی هم به حوزه علاقه دارم ولی از آینده ترس شدیدی دارم چون همه میگن تو حوزه موفقیت نیست و فقر و بی پولی هست و مدرسه خوبه ولی خیلی به حوزه علاقه دارم

اگه میشه راهنماییم کنید تا چطوری از خونه اجازه بگیرم و چیکار ها کنم و با چه کسانی مشورت کنم !!!
    با عرض سلام و ادب خدمت شما برادر گرامی
    امیدوارم نکاتی را که خدمتتون عرض میکنم راهگشا باشد:
    در انتخاب رشته تحصیلی باید به سه اصل مهم توجه نمود

1. علاقه انسان
    2. استعداد و توانایی و امکانات
    3. نیازهای فردی و اجتماعی:رشته مورد نظر تا چه میزان نیاز فردی ما و نیازهای جامعه را برطرف نماید.

اما در مورد طلبگی بدانید که بهترین مسیر را انتخاب نموده اید
    اما باید آگاهی های خود را نسبت به دروس حوزوی و کارهایی که آنان انجام می دهند و آینده تحصیلی و شغلی آن بالا ببرید
    با روحانیون و طلبه های موفق صحبت نمایید تا شما را راهنمایی بیشتری کنند.
    برای جلب رضایت خانواده

1. در ابتدا باید مطالعات و شناخت خود را بالا ببرید تا بتوانید هم درست تصمیم بگیرید و هم به خانواده را آگاه نمایید.
    2. از افرادی که روی خانواده نفوذ دارند و تاثیر گذار هستند بخواهید که با در نظر گرفتن شرایط با خانواده صحبت نمایند.

در مورد دوستان هم بدانید دوستانی که میدونید منطقی هستند و مسخره نمی کنند در میان گذارید و آنها نیز ضمن آگاه نمودن تشویق نمایید. و اما سایر دوستان را نیاز به اطلاع دادن به آنتها نیست هرچند خود به زودی متوجه می شوند ولی بدانید راه درست و راه پیامبران همواره با مشکلاتی همراه بوده است لذا اهمیتی به صحبتها و تمسخرات دیگران ندهید و با توجه به اهمیت کاری دارید انجام می دهید و حمایتی که از جانب خداوند و اهل بیت علیهم السلام انجام می گیرد انگیزه خود را بیش از پیش تقویت نمایید
    در مورد مسائل مالی و فقر نیز هرگز ناراحت و نگران نباشید چراکه ضمن توجه خاص الهی و اهل بیت علیهم السلام در صورت تلاش و پشتکار و تحصیل مناسب مشکلات مالی بسیار بسیار کمتر خواهد بود .

در پناه قران و اهل بیت موفق باشید
    یا علی

ویرایش توسط راهنما : ۱۳۹۴/۰۸/۰۵ در ساعت ۰۵:۱۱

7. صلوات ها 5

نوشته
    8,035
    حضور
    192 روز 13 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    28774

طلبه شدن = این شدن +این گونه شدن

9. صلوات ها 5

نوشته
    18
    حضور
    7 ساعت 6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    45

نقل قول نوشته اصلی توسط راهنما نمایش پست ها
    [/hl][/hl][/hl][/hl]

1. علاقه انسان
    2. استعداد و توانایی و امکانات
    3. نیازهای فردی و اجتماعی:رشته مورد نظر تا چه میزان نیاز فردی ما و نیازهای جامعه را برطرف نماید.

اما در مورد طلبگی بدانید که بهترین مسیر را انتخاب نموده اید
    اما باید آگاهی های خود را نسبت به دروس حوزوی و کارهایی که آنان انجام می دهند و آینده تحصیلی و شغلی آن بالا ببرید
    با روحانیون و طلبه های موفق صحبت نمایید تا شما را راهنمایی بیشتری کنند.
    برای جلب رضایت خانواده

1. در ابتدا باید مطالعات و شناخت خود را بالا ببرید تا بتوانید هم درست تصمیم بگیرید و هم به خانواده را آگاه نمایید.
    2. از افرادی که روی خانواده نفوذ دارند و تاثیر گذار هستند بخواهید که با در نظر گرفتن شرایط با خانواده صحبت نمایند.

در مورد دوستان هم بدانید دوستانی که میدونید منطقی هستند و مسخره نمی کنند در میان گذارید و آنها نیز ضمن آگاه نمودن تشویق نمایید. و اما سایر دوستان را نیاز به اطلاع دادن به آنتها نیست هرچند خود به زودی متوجه می شوند ولی بدانید راه درست و راه پیامبران همواره با مشکلاتی همراه بوده است لذا اهمیتی به صحبتها و تمسخرات دیگران ندهید و با توجه به اهمیت کاری دارید انجام می دهید و حمایتی که از جانب خداوند و اهل بیت علیهم السلام انجام می گیرد انگیزه خود را بیش از پیش تقویت نمایید
    در مورد مسائل مالی و فقر نیز هرگز ناراحت و نگران نباشید چراکه ضمن توجه خاص الهی و اهل بیت علیهم السلام در صورت تلاش و پشتکار و تحصیل مناسب مشکلات مالی بسیار بسیار کمتر خواهد بود .

در پناه قران و اهل بیت موفق باشید
    یا علی

با تشکر از شما واقعا عالی فقط اگر آی دی چت خصوصی در تلگرام یا یک فضای دیگتونو به من بدید ممنون میشم چون یک سوال هم دارم در این مورد که اینجا نمیشه بیان کرد

زندگی زیباست
    کافیست بلد باشیم چگونه زندگی کنیم

11. صلوات ها 2

نوشته
    1,118
    حضور
    37 روز 21 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3880

نقل قول نوشته اصلی توسط صادق نمایش پست ها

طلبه شدن = این شدن +این گونه شدن
    اینم هست: http://www.aparat.com/v/lXs07/%D8%B5...85%D8%A7%D9%85
    غم، مگر جز خاطر من، منزل و ماْوا نداری؟

خوش بیا...خوش بیا...آسوده بنشین، بر دلم
    گر جا نداری…!

13. صلوات ها 2

نوشته
    768
    حضور
    25 روز 12 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    37
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3689

نقل قول نوشته اصلی توسط MahdiMemarRast نمایش پست ها
    با تشکر از شما واقعا عالی فقط اگر آی دی چت خصوصی در تلگرام یا یک فضای دیگتونو به من بدید ممنون میشم چون یک سوال هم دارم در این مورد که اینجا نمیشه بیان کرد
    با عرض سلام و ادب
    میتوانید سوالاتی را که نمی توانید در اینجا مطرح نمایید به صورت پیام خصوصی مطرح نمایید
    در پناه قرآن و عترت موفق باشید
    یا علی

15. صلوات ها 3

نوشته
    653
    حضور
    20 روز 1 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2349

علاقه انسان
    استعداد و توانایی و امکانات
    نیازهای فردی و اجتماعی:رشته مورد نظر تا چه میزان نیاز فردی ما و نیازهای جامعه را برطرف نماید.

حالا که بحثش پیش اومده منم سئوال دارم
    وضع منم 50 درصد مث ایشونه
    منتها من دخترم و موقعیت های شغلی برای من یکم فرق داره

انقدر رفتم مشاوره و... قانعم کردند که حوزه نرم

خانومه میگفت تو همراه درس خوندنت تو یک رشته با موقعیت شغلی خوب و تعیین شده و حتمی میتونیدرس های حوزوی رو هم آروم آروم بخونی و از طریق رشته و شغلت عملیش کنی و فقط حرف نباشه
    طبق بحث با چند تا مشاور و بررسی علاقه هام به دیگر رشته ها تصمیم بر این شد برای المپیاد شیمی بخونم اگه رتبه آوردم تو یه دانشگاه عالی میرم داروسازی وگر نه میرم علوم آزمایشگاهی یا پزشکی یا... که دوره طرح دو ساله داره و عملی یاد میده و موقعیت شغلی خوبی داره
    ولی هنوزم دلم به حوزه است
    خیلی وقته برای آینده ام درجه دینی مشخص کردم و اونطور که میدونم و فکر میکنم باید برم حوزه با به اون جایی که میخوام برسم

انتخاب و تشخیص اینکه برم یا نرم خیلی سخت شده
    چون اگه بخوام المپیاد رو شروع کنم باید از الان دست به کار بشم و وقتی دست به کار شدم دیگه نمیشه کاریش کرد
    از یه طرف هم مطمئنم اگه المپیاد برم رتبه 1 تا 3 آوردنم قطعیه و اگه رتبه هم نیارم می تونم از طریق رشته ام به دیگران خیلی کمک کنم

الانم موندم ، می ترسم در طول درس خوندم و پیشرفت علمی نتونم علوم دینیم رو کاملتر کنم

نکات :

مشترکات اصلی مشکل من با مشکل شروع کننده تاپیک:

و به شدت علاقه به درس های مذهبی و روانشناسی پیدا کردم 4-بیشتر دنبال معنویاتم تا مادیات
    البته من این علاقه رو بخاطر هدفم،بیشترش کردم.
    میدونم اگه به دوستام بگم همشون مسخرم میکنن و مخالفت میکنند
    صد در صد مطمئنم از خونه مخالفت میکنن
    پدرم آرزوشه که من بر خلاف خواهر هام تو رشته ای تحصیل کنم که علاوه بر کسب مدرک بالا کار عملی یادبگیرم و یه کاره بشم
    از طرفی هم به حوزه علاقه دارم ولی از آینده ترس شدیدی دارم چون همه میگن تو حوزه موفقیت نیست و فقر و بی پولی هست

ویرایش توسط .me and God : ۱۳۹۴/۰۸/۰۷ در ساعت ۰۸:۱۷ دلیل: تصحیح نقل قول
    شکست مقدمه پیروزی است!
    ....
    «الهی، همنشین از همنشین رنگ میگیرد،خوشا آنکه با تو همنشین است...»

17. صلوات ها 4

نوشته
    768
    حضور
    25 روز 12 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    37
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3689

نقل قول نوشته اصلی توسط .me and God نمایش پست ها
    حالا که بحثش پیش اومده منم سئوال دارم
    وضع منم 50 درصد مث ایشونه
    منتها من دخترم و موقعیت های شغلی برای من یکم فرق داره

انقدر رفتم مشاوره و... قانعم کردند که حوزه نرم

خانومه میگفت تو همراه درس خوندنت تو یک رشته با موقعیت شغلی خوب و تعیین شده و حتمی میتونیدرس های حوزوی رو هم آروم آروم بخونی و از طریق رشته و شغلت عملیش کنی و فقط حرف نباشه طبق بحث با چند تا مشاور و بررسی علاقه هام به دیگر رشته ها تصمیم بر این شد برای المپیاد شیمی بخونم اگه رتبه آوردم تو یه دانشگاه عالی میرم داروسازی وگر نه میرم علوم آزمایشگاهی یا پزشکی یا... که دوره طرح دو ساله داره و عملی یاد میده و موقعیت شغلی خوبی داره
    ولی هنوزم دلم به حوزه است
    خیلی وقته برای آینده ام درجه دینی مشخص کردم و اونطور که میدونم و فکر میکنم باید برم حوزه با به اون جایی که میخوام برسم

انتخاب و تشخیص اینکه برم یا نرم خیلی سخت شده
    چون اگه بخوام المپیاد رو شروع کنم باید از الان دست به کار بشم و وقتی دست به کار شدم دیگه نمیشه کاریش کرد
    از یه طرف هم مطمئنم اگه المپیاد برم رتبه 1 تا 3 آوردنم قطعیه و اگه رتبه هم نیارم می تونم از طریق رشته ام به دیگران خیلی کمک کنم

الانم موندم ، می ترسم در طول درس خوندم و پیشرفت علمی نتونم علوم دینیم رو کاملتر کنم
    با عرض سلام و ادب

نکاتی را در پست اول خودم عرض کردم را مد نظر قرار دهید و علاقه و استعدادها و شرایط و امکانات و نیازهای فردی و اجتماعی راددر نظر بگیرید
    با توجه به صحبتهای شما
    علاقه شما بیشتر به علوم دینی می باشد و از سویی دیگر به نظر استعداد و امکانات و شرایط هر دو رشته را دارید
    اما در مورد نیازهای فردی شما مثل نیاز مالی و نیاز علمی و اطلاعات کاربردی و نیاز اخلاقی و تهذیبی و... باید تامل نمایید که کدامیک از نیازها برای شما هم وجود دارد و نیاز مهمی حساب می شوند و با کدامیک از رشته ها براورده می شوند.
    درمورد نیاز اجتماعی و جامعه فکر کنید که کدامیک از این رشته ها می تواند نیاز های شما در جامعه را و یا نیاز های جامعه را بیشتر برطرف نماید.

و اما با توجه به مشاوره هایی که داشته اید و تاکید مشاورین به داشتن شغلی در آینده و برطرف شدن نیاز مالی شما باید عرض کنم که شما خانم هستید و لذا دقت نمایید که به چه میزان به این شغلها و درامد حاصل از آن نیازمندید.
    نیاز شما در مورد مسائل مالی بسیار کمتر از آقایون می باشد و از سویی دیگر وظیفه اصلی شما تربیت فرزندانی صالح برای جامعه و دین می باشدو با ازدواج بسیاری از نیازهای مالی برطرف می شود لذا باید در نظر بگیرید که آیا می ارزند که ما بخاطر شغل و پول مسیر تحصیلی خود را عوض نماییم
    توجه داشته باشید که با انتخاب هر کدوم از رشته ها چه چیزهایی را بدست می آورید و چه چیزهایی رو از دست می دهید .
    هرچند با ورود به حوزه و خوب درس خواندن و برنامه ریزی مناسب می توانید ضمن کسب معلومات شغل مناسب و درامد مناسبی را برای خود رقم بزنید .
    پیشنهاد می کنم در این زمینه با خواهران طلبه که موفق هم بوده اند و درای تحصیلات بالایی هم می باشند صحبت کنید و جزئیات را از آنها بپرسید.

در پناه قرآن و عترت موفق باشید
    یا علی

19. صلوات

نوشته
    653
    حضور
    20 روز 1 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2349

نیاز شما در مورد مسائل مالی بسیار کمتر از آقایون می باشد و از سویی دیگر وظیفه اصلی شما تربیت فرزندانی صالح برای جامعه و دین می باشدو با ازدواج بسیاری از نیازهای مالی برطرف می شود
    من این رو باور دارم و عقیدم همینه بخاطر همینم هنوزم دلم به حوزه است
    ولی با اینکار مجبورم پا رو خواسته ها و آرزو های خانواده ام بزارم و اگه در آینده مشکلی پیش بیاد من رو سرزنش میکنند
    عقیده تقریبی خواهرام:
    اگه همسر آینده آدم ، فرد منطقی و درستی باشه بله حرف شما به حقیقت می پیونده اما اگه در انتخاب همسر اشتباهی رخ بده یا مشکل خانوادگی شدیدی پیش بیاد و... اینکه زن دستش تو جیب خودش باشه خیلی کمکش میکنه و...
    مشاور ها تاکیدی بر داشتن یه شغل حتمی نداشتند بلکه من با تاثیر از خانواده ام خواستم تا موقعیت شغلی رشته های مختلف رو برام روشن کنند
    در ضمن خواهر طلبه موفق که حوصله توضیح دادن برای من داشته باشه از کجا پیدا کنم!؟!؟
    و یه موضوع دیگه قطعا من تو راهم باید خواست خدا رو در نظر بگیرم و حوزه رو واجبتر می دونم اما می ترسم تو حوزه افراطی بشم،راهم رو گم کنم یا تا سال های آینده وضع حوزه ها جوری بشه که چیزای نادرست رو درس بدند و...
    و اینکه میشه بیشتر از آینده طلبه ها برام بگید؟اینکه متوسط روزانه درس خوندنشون چقدره؟و در آینده چه شغلایی می تونند داشته باشند؟

ویرایش توسط .me and God : ۱۳۹۴/۰۸/۰۷ در ساعت ۱۷:۳۲
    شکست مقدمه پیروزی است!
    ....
    «الهی، همنشین از همنشین رنگ میگیرد،خوشا آنکه با تو همنشین است...»

21. صلوات

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری