صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: با افرادی که مسخره مون می کنند، چگونه رفتار کنیم؟

نوشته
    2,802
    حضور
    132 روز 8 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10765

با افرادی که مسخره مون می کنند، چگونه رفتار کنیم؟

سلام.
    گاهی پیش میاد بعضی افراد از فامیل یا دوستان یا.... از نقطه ضعف فردی برای خنده و خوشی خودشون استفاده میکنن....یا اینکه خاطرات اتفاقاتی که برای خودمون افتاده و برای فردی تعریف کردیم رو میکنن سوژه خنده خودشون یا ازشون به واسطه اون به آدم سرکوفت میزنن....
    از چنین رفتار و چنین افرادی خیلی دلم پره....واسه همین این تاپیک رو زدم که چه کار کنیم با این موضوع؟
    ذکر مثال برای این موضوع رو میگذارم برای بعد از پاسخ کارشناس. ...

2. صلوات ها 21

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,515
    حضور
    174 روز 17 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58297

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد امیدوار

5. صلوات ها 13

نوشته
    1,353
    حضور
    30 روز 9 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    16
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    12339

نقل قول نوشته اصلی توسط mehrant نمایش پست ها
    سلام.
    گاهی پیش میاد بعضی افراد از فامیل یا دوستان یا.... از نقطه ضعف فردی برای خنده و خوشی خودشون استفاده میکنن....یا اینکه خاطرات اتفاقاتی که برای خودمون افتاده و برای فردی تعریف کردیم رو میکنن سوژه خنده خودشون یا ازشون به واسطه اون به آدم سرکوفت میزنن....
    از چنین رفتار و چنین افرادی خیلی دلم پره....واسه همین این تاپیک رو زدم که چه کار کنیم با این موضوع؟
    بسمه تعالی
    با سلام و تحیت خدمت شما دوست ارجمند
    موضوعی که مطرح فرمودید از زوایای مختلفی قابل طرح و بررسی است که طبعا ارزیابی دقیق آن در بضاعت این تاپیک نیست. اما به صورت مختصر می توان گفت که یک بعد آن مربوط به چرایی رفتار این افراد است و بعد دیگر چگونگی برخورد با این رفتار.
    در بعد چرایی می توان به عواملی نظیر؛ شوخ طبعی، حسادت، عادت و سرگرمی، جلب توجه، نیاز به تایید، فرافکنی و...اشاره نمود و در بعد چگونگی نیز می توان موارد مختلفی را برشمرد که برحسب موقعیت و شخصیت افراد متفاوت خواهد بود. افزایش آستانه تحمل، مهارت جرات ورزی و ابراز وجود، به خود نگرفتن و شوخی متقابل، جدیت و صراحت و.... می تواند از جمله این موارد باشد.
    مقام معظم رهبری:
    ✔ باید كاری كنیم كه فرزندان،حتما دست مادر را ببوسند . . .
    . . . اسلام به دنبال این است.
    .
    .
    .
    مرحوم حاج اسماعیل دولابی:
    مادرت را ببوس،
    پایش را ببوس تا به گریه بیفتد، خودت هم به گریه می افتی،
    آن وقت کارت روی غلتک می افتد و همه درهایی که به روی خود بسته ای، خدا باز می کند.
    این که فرمود بهشت زیر پای مادر است یعنی تواضع کن.

7. صلوات ها 13

نوشته
    2,802
    حضور
    132 روز 8 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10765

ممنون از جناب استاد امیدوار برای باز کردن تاپیک و پاسخگویی
    برای شروع و باز کردن بیشتر بحث یه مثال بزنم....به فرض اکثر کاربران سایت میدونن من دچار مشکلاتی برای ازدواج کردنم هستم....حالا به فرض یه تاپیکی باشه بحث درمورد ازدواجم نباشه...به فرض بحث تاپیکی درباره نماز باشه و من اونجا بحث کنم بعد یه نفر بیاد بهم بگه تو نمیخواد اینجا برای ما نظر بدی تو برو مشکل ازدواج خودتو حل کن........
    این صرفا یه مثال بود و قصد جسارت به هیچکدوم از کاربران رو نداشتم ولی در زندگیم و برخوردهام با دیگران شبیه این موضوع که گفتم زیاد اتفاق میفته.....

9. صلوات ها 12

نوشته
    2,802
    حضور
    132 روز 8 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10765

و یا مسخره کردن قیافه و یا هرگونه مشکلاتی که فرد ممکنه داشته باشه اونها رو به باد مسخرگی و شوخی و خنده گرفتن....

11. صلوات ها 8

نوشته
    273
    حضور
    7 روز 19 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    8
    صلوات
    962

ممنون از جناب استاد امیدوار برای باز کردن تاپیک و پاسخگویی
    برای شروع و باز کردن بیشتر بحث یه مثال بزنم....به فرض اکثر کاربران سایت میدونن من دچار مشکلاتی برای ازدواج کردنم هستم....حالا به فرض یه تاپیکی باشه بحث درمورد ازدواجم نباشه...به فرض بحث تاپیکی درباره نماز باشه و من اونجا بحث کنم بعد یه نفر بیاد بهم بگه تو نمیخواد اینجا برای ما نظر بدی تو برو مشکل ازدواج خودتو حل کن........
    این صرفا یه مثال بود و قصد جسارت به هیچکدوم از کاربران رو نداشتم ولی در زندگیم و برخوردهام با دیگران شبیه این موضوع که گفتم زیاد اتفاق میفته.....
    سلام
    به نظرم ، ما باید خودمان ( روان و نفس خودمان ) را قوی کنیم تا اینگونه مسایل و حرفهای جزیی ، در آن اثر سوء نگذارد و موجب ناراحتی ما نشود.
    فرد ، شبیه کشور است. برای یک کشور ، تهدید همیشه هست. نمی شود یک کشور شرایطی را برای خودش فراهم کند که اصلا تهدید وجود نداشته باشد. همچنانکه نمی شود در محیطی زندگی کرد که اصلاً میکروب در آن وجود نداشته باشد. یک کشور باید آن قدر "قوی" باشد تا تهدیدات بالقوه موجود، نتوانند روی او اثر بگذارند. یک بدن باید آنقدر سیستم ایمنی اش کارآمد باشد که میکروبهای محیط رویش اثر نگذارند.

نمیتونیم محیط اجتماعی را برای خودمان، از رفتارهایی که دوست نداریم، استریل کنیم. باید روان خودمان را قوی کنیم.
    قدرت انسان آن قدر زیاد است که می تواند با عظمت ترین تغییرات را در عالم ایجاد کند. با عظمت ترین تغییرات در عالم ، تغییر نظر خداست.
    انسان می تواند با استغفار ، "خدای قهار" را از خود راضی کند؛ و با گناه ، نظر "خدای مهربان" را به خود تغییر دهد؛ و با دعا و تضرع ، تصمیم "خدای بزرگ" را درباره خود تغییر دهد.

13. صلوات ها 10

نوشته
    446
    حضور
    14 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    2192

سلام.

سلام دکتر جان

این موضوعی که ایجاد کردی ، بعید میدونم بتونی از طریق مجازی و با یک تاپیک حلش کنی ، و شاید حتی نیاز داشته باشی از محضر حضوری یک استاد اخلاق بهره ببری و یک پروسه یک شبه نیست ... شاید حتی در حد گرفتن یک مدرک تخصص پزشکی ، برای رد شدن از این موضوع نیاز به کار داشته باشه....

خداوند در این دنیا برای امتحان کردن بنده هاش مکانیزم های مختلفی طراحی کرده ، به نظر من یکی از مکانیزمهایی که طراحی کرده همینه که یک عده افراد "باخود " مثل شما ، باید تحمل نیشها و تمسخرها و تحقیرها و زخم زبون های یک سری ادمهای "بیخود " رو بکنن ، اون سری ادمهای بیخود که قطعا چه در این دنیا چه در اخرت دچار عذاب خداوند خواهند شد ، اما اون ادمهای "باخود" برای بهشتی شدن ، باید بتونن از امتحان سخت زبان تند دیگران، بربیان ، تا اخرین لجظه ای که ادمیزاد عمر میکنه این امتحان همراهش هست ، چون همیشه افراد در تعامل با یکدیگر هستند... پس واقعا این هنر رو باید برای سعادتمند شدن اموخت.

میگن به حضرت علی "ع" یک عده افراد جاهل ، موقع عبور حضرت از خیابان ، دری وری و توهین میکردن ، یاران حضرت ، به حضرت میگفتن ، جواب این افراد رو بدید ، حضرت میگفتن ، اینها با من نیستن ، این همه علی توی این شهر هست دارن به یک علی دیگه توهین میکنن....
    میگن نیمی از عقل تغافل و نیمی از اون تجاهل هست ، یعنی در این برخوردها ادم خودش رو به نفهمی و جهل و غفلت بزنه ...

على (عليه السلام ) مى فرمايد:
    من اشرف افعال الكريم غفلته عما يعلم
    از بهترين رفتارهاى افراد شريف و بزرگوار گذشت است از آن چه مى دانند.
    و در جاى ديگر فرمود:
    من لا يتغافل و لا يقض عن كثير من الامور تنقضت عيشته
    كسى كه در بسيارى از امور، خود را به بى خبرى نزند، زندگى برايش تنگ مى شود.

15. صلوات ها 11

نوشته
    2,802
    حضور
    132 روز 8 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10765

جناب شمس الضحی و جناب مولکول 68
    صحبت هاتون درسته و اینکه باید تحمل رو بیشتر کرد اما خوب آدم دلگیر میشه
    مثلا به فرض مثال من بیام برای یکی اتفاق تلخی که برام افتاده تعریف کنم که مثلا به فرض رفته بودم نونوایی و توی صف نونوایی کیف پولم رو دزدیدن و من متوجه نشدم. ...حالا اونطرف اولا کلی بخنده بعد هم هر از چند وقت یکبار بگه مهران من هروقت میرم نونوایی یاد اون قضيه دزدی کیف پولت میفتم و کلی میخندم.....
    خوب آدم زورش میگیره حرصش میگیره از اینکه خاطره ای که برای آدم تلخ بوده رو یکی بکنه سوژه خنده خودش....

17. صلوات ها 7

نوشته
    2,802
    حضور
    132 روز 8 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    10765

یا مثلا به خنده گرفتن هر مشکلی که فرد داره
    مثلا قیافه و ظاهر
    یا ویژگیهای رفتاری و اخلاقی مثل کمرویی، عصبانیت، خجالت.....مثلا فردی از انجام کاری خجالت بکشه و روش نشه بقیه هم مسخره اش کنن...
    یا مثلا کم حرف باشه که خودم اینجوری هستم و تو فامیل خیلیها میخره میکنن یا طعنه میزنن و مثلا به پدر و مادرم میگن این مهران بلد نیست اصلا حرف بزنه....وقتی میرین خواستگاری مواظب باشید چی میگه اونجا
    رعایت مسائل دینی و شرعی هم که برای خیلیها خنده دار شده....

19. صلوات ها 6

علاقه
    اهل البيت عليهم السلام،فلسفه،عرفان،ادبيات،فيزيك،مطالعه
    نوشته
    4,988
    حضور
    133 روز 11 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    21816

نقل قول نوشته اصلی توسط مولکول 68 نمایش پست ها
    خداوند در این دنیا برای امتحان کردن بنده هاش مکانیزم های مختلفی طراحی کرده ، به نظر من یکی از مکانیزمهایی که طراحی کرده همینه که یک عده افراد "باخود " مثل شما ، باید تحمل نیشها و تمسخرها و تحقیرها و زخم زبون های یک سری ادمهای "بیخود " رو بکنن ، اون سری ادمهای بیخود که قطعا چه در این دنیا چه در اخرت دچار عذاب خداوند خواهند شد ، اما اون ادمهای "باخود" برای بهشتی شدن ، باید بتونن از امتحان سخت زبان تند دیگران، بربیان ، تا اخرین لجظه ای که ادمیزاد عمر میکنه این امتحان همراهش هست ، چون همیشه افراد در تعامل با یکدیگر هستند... پس واقعا این هنر رو باید برای سعادتمند شدن اموخت.
    بسمه العزیز

با سلام

یک انسان مؤمن اجازه نمی دهد که مسخره اش کنند،اصولا شخصیت چیزی است

که باید بسیار مراقب آن بود،منتهی این اجازه ندادن با دلگیری و مقابله به مثل

و تکبر و غرور نیست،بلکه بهتر است با چنین اشخاصی خیلی معاشرت نداشت،(در حدّ ضرورت

و کفایت)،وَإِذَا رَأَيْتَ الَّذِينَ يَخُوضُونَ فِي آيَاتِنَا فَأَعْرِضْ عَنْهُمْ حَتَّى يَخُوضُواْ فِي حَدِيثٍ غَيْرِهِ

وَإِمَّا يُنسِيَنَّكَ الشَّيْطَانُ فَلاَ تَقْعُدْ بَعْدَ الذِّكْرَى مَعَ الْقَوْمِ الظَّالِمِينَ

خداوند هم اجازه نداده است که انسان، حقارت را بپذیرد،بنابراین ابتدا باید

در برخوردها و معاشرتها (بخصوص با افراد سبکسر)دقت کرد، تا افرادی اینچنینی گمان نکنند

سوژه ای برای تمسخر یافته اند،و ضمنا بعضی وقتها هم ممکن است واقعا تمسخری در کار نباشد

منتهی ما خودمان زیاده از حدّ حساس و زود رنج باشیم و شوخی و خوش مشربی را به حساب تمسخر

بگذاریم که اگر چنین موردی باشد باید سعی کنیم ظرفیت خودمان را بالا ببریم.

صبر بر نیشها و تمسخر وووو، همیشه هم به معنی سکوت و تغافل نیست،در هر موقعیتی

لازم است متناسب با همان موقعیت و شرایط برخورد نمود.

بنابراین در درجه اول فرد،شایسته است بر نوع رفتار و معاشرتهای خودش،مراقبت کامل داشته باشد.

و بالا بردن توانمندیهای مختلف و رفع ضعفهای شخصیتی،رفتاری و گفتاری هم می تواند در مخاطب

حس احترام ایجاد کند.
    ویرایش توسط حبیبه : ۱۳۹۴/۰۸/۰۴ در ساعت ۰۷:۰۷

الهی هب لی کمال الانقطاع الیک

و أنر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها الیک

21. صلوات ها 11

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری