جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نامه رهبر انقلاب به رئیس جمهور درباره الزامات اجرای برجام

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت بهمن 1392
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  21,300
  صلوات
  31389
  حضور
  58 روز 20 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  راهنما نامه رهبر انقلاب به رئیس جمهور درباره الزامات اجرای برجام
  متن کامل نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به رئیس جمهور در موضوع برجام منتشر شد.

  نامه رهبر انقلاب به رئیس جمهور درباره الزامات اجرای برجام

  حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در نامه ای به آقای روحانی رئیس جمهور و رئیس شورای عالی امنیت ملی، با اشاره به بررسی های دقیق و مسئولانه ی برجام در مجلس شورای اسلامی و شورای عالی امنیت ملی و عبور این موافقتنامه از مجاری قانونی، دستورات مهمی را در خصوص رعایت و حفظ منافع ملی و مصالح عالیه ی کشور صادر و با برشمردن تأکیدات و الزامات ۹ گانه در اجرای برجام، مصوبه ی جلسه ی 634 مورخ 94/5/19 شورای عالی امنیت ملی را با رعایت این موارد و الزامات تأیید کردند.
  متن نامه ی رهبر معظم انقلاب اسلامی به این شرح است:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  جناب آقای روحانی
  رئیس جمهور اسلامی ایران و رئیس شورای عالی امنیت ملی دامت توفیقاته
  با سلام و تحیت،
  اکنون که موافقتنامه ی موسوم به برجام پس از بررسی های دقیق و مسئولانه در مجلس شورای اسلامی؛ کمیسیون ویژه و دیگر کمیسیون ها و نیز در شورای عالی امنیت ملی سرانجام از مجاری قانونی عبور کرده و در انتظار اعلام نظر اینجانب است، لازم می دانم نکاتی را یادآور شوم تا جنابعالی و دیگر دست اندرکاران مستقیم و غیرمستقیم آن، فرصت های کافی برای رعایت و حفظ منافع ملی و مصالح عالیه ی کشور در اختیار داشته باشید.
  1- پیش از هر چیز لازم می دانم از همه ی دست اندرکاران این فرآیند پرچالش، در همه ی دوره ها از جمله: هئیت مذاکره کننده ی اخیر که در توضیح نقاط مثبت و در اصل تثبیت آن نقاط همه ی سعی ممکن خود را به کار بردند، و نیز از منتقدانی که با ریزبینی قابل تحسین، نقاط ضعف آن را به همه ی ما یادآور شدند و مخصوصاً از رئیس و اعضاء کمیسیون ویژه ی مجلس و نیز از اعضای عالی مقام شورای عالی امنیت ملی که با درج ملاحظات مهم خود برخی از نقاط خلاء را پوشش دادند، و سرانجام از رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی که با تصویب طرحی محتاطانه، راه درست اجرا را به دولت ارائه کردند، و نیز از رسانه ی ملی و نویسندگان مطبوعات کشور که با همه ی اختلاف نظرها در مجموع، تصویر کاملی از این موافقتنامه در برابر افکار عمومی نهادند، قدردانی خود را اعلام دارم. این مجموعه ی پر حجم کار و تلاش و فکر در مسأله ئی که گمان می رود از جمله ی مسائل به یاد ماندنی و عبرت آموز جمهوری اسلامی باشد، در خور تقدیر و مایه ی خرسندی است. به همین دلیل با اطمینان می توان گفت که پاداش الهی برای این نقش آفرینی های مسئولانه، مشتمل بر نصرت و رحمت و هدایت ذات حضرت حق خواهد بود ان شاءالله، زیرا وعده ی نصرت الهی در برابر نصرت دین او تخلف ناپذیر است.
  بی شک حفظ هوشیاری نسبت به نیّات خصمانه دولت آمریکا و ایستادگی هایی که بر اثر آن در طول مسیر مذاکرات از سوی مسئولان جمهوری اسلامی به کار رفت، توانست در موارد متعدّدی از ورود زیان های سنگین جلوگیری کند

  2- جنابعالی با سابقه ی چند دهه حضور در متن مسائل جمهوری اسلامی طبعاً دانسته اید که دولت ایالت امریکا در قضیه ی هسته ای و نه در هیچ مسأله ی دیگری، در برابر ایران رویکردی جز خصومت و اخلال در پیش نگرفته است و در آینده هم بعید است جز این روش عمل کند. اظهارات رئیس جمهور امریکا در دو نامه به این جانب مبنی بر اینکه قصد براندازی جمهوری اسلامی را ندارد، خیلی زود با طرفداریش از فتنه های داخلی و کمک مالی به معارضان جمهوری اسلامی، خلاف واقع از آب درآمد و تهدیدهای صریح وی به حمله نظامی و حتی هسته ای که می تواند به کیفر خواست مبسوطی علیه وی در دادگاه های بین المللی منتهی شود پرده از نیت واقعی سران آمریکا برداشت. صاحبنظران سیاسی عالم و افکار عمومی بسیاری از ملت ها به وضوح تشخیص می دهند که عامل این خصومت تمام نشدنی، ماهیت و هویت جمهوری اسلامی ایران است که برخاسته از انقلاب اسلامی است. ایستادگی بر مواضع بر حق اسلامی در مخالفت با نظام سلطه و استکبار، ایستادگی در برابر زیاده طلبی و دست اندازی به ملت های ضعیف، افشای حمایت امریکا از دیکتاتوری های قرون وسطائی و سرکوب ملت های مستقل، دفاع بی وقفه از ملت فلسطین و گروه های مقاومت میهنی، فریاد منطقی و دنیاپسند بر سر رژیم غاصب صهیونیست، قلم های عمده ئی را تشکیل می دهند که دشمنی رژیم ایالات متحده امریکا را بر ضد جمهوری اسلامی، برای آنان اجتناب ناپذیرکرده است. و این دشمنی تا هنگامی که جمهوری اسلامی با قدرت درونی و پایدار خود، آنان را مأیوس کند ادامه خواهد داشت.
  چگونگی رفتار و گفتار دولت امریکا در مسأله ی هسته ای و مذاکرات طولانی و ملال آور آن، نشان داد که این نیز یکی از حلقه های زنجیره ی دشمنی عنادآمیز آنان با جمهوری اسلامی است. فریبکاری آنان در دوگانگی میان اظهارات اولیه ی آنان که با نیت قبول مذاکره ی مستقیم از سوی ایران انجام می شد، با نقض عهدهای مکرّر آنان در طول مذاکرات دوساله و همراهی آنان با خواسته های رژیم صهیونیستی و دیپلوماسی زورگویانه ی آنان در رابطه با دولت ها و مؤسسات اروپائی دخیل در مذاکرات، همه نشان دهنده ی آن است که ورود فریبکارانه ی آمریکا در مذاکرات هسته ئی، نه با نیت حل و فصل عادلانه، که با غرض پیشبرد هدف های خصمانه ی خود درباره ی جمهوری اسلامی صورت گرفته است.
  بی شک حفظ هوشیاری نسبت به نیّات خصمانه دولت آمریکا و ایستادگی هایی که بر اثر آن در طول مسیر مذاکرات از سوی مسئولان جمهوری اسلامی به کار رفت، توانست در موارد متعدّدی از ورود زیان های سنگین جلوگیری کند.
  با این حال محصول مذاکرات که در قالب برجام شکل گرفته است دچار نقاط ابهام و ضعف های ساختاری و موارد متعددی است که در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه به لحظه، می تواند به خسارت های بزرگی برای حال و آینده ی کشور منتهی شود.
  3- بندهای نه گانه قانون اخیر مجلس و ملاحظات ده گانه ی ذیل مصوبه ی شورای عالی امنیت ملی، حاوی نکات مفید و مؤثر است که باید رعایت شود، با این حال برخی نکات لازم دیگر نیز هست که همراه با تأکید بر تعدادی از آنچه در آن دو سند آمده است، اعلام می گردد.
  اولاً: از آنجا که پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریم های ظالمانه اقتصادی و مالی صورت گرفته است و اجرایی شدن آن در برجام به بعد از اقدام های ایران موکول گردیده، لازم است تضمین های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلف طرف های مقابل، تدارک شود، که از جمله ی آن اعلام کتبی رئیس جمهور امریک ا و اتحادیه ی اروپا مبنی بر لغو تحریم ها است. در اعلام اتحادیه ی اروپا و رئیس جمهور امریکا باید تصریح شود که این تحریم ها به کلی برداشته شده است. هرگونه اظهاری مبنی بر این که ساختار تحریم ها باقی خواهد ماند، به منزله ی نقض برجام است.
  مطابق مصوبه ی مجلس، طرح و تمهیدات لازم برای توسعه ی میان مدت صنعت انرژی اتمی که شامل روش پیشرفت در مقاطع مختلف از هم اکنون تا 15 سال و منتهی به 190 هزار سو است، تهیه و با دقت در شورای عالی امنیت ملی بررسی شود. این طرح باید هرگونه نگرانی ناشی از برخی مطالب در ضمائم برجام را برطرف کند

  ثانیاً: در سراسر دوره ی 8 ساله وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه ای (از جمله بهانه های تکراری و خودساخته ی تروریسم و حقوق بشر) توسط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد و دولت موظف است طبق بند 3 مصوبه ی مجلس اقدام های لازم را انجام دهد و فعالیت های برجام را متوقف کند.
  ثالثاً: اقدامات مربوط به آنچه در دو بند بعدی آمده است، تنها هنگامی آغاز خواهد شد که آژانس پایان پرونده ی موضوعات حال و گذشته (pmd) را اعلام نماید.
  رابعاً: اقدام در مورد نوسازی کارخانه ی اراک با حفظ هویت سنگین آن، تنها در صورتی آغاز خواهد شد که قرارداد قطعی و مطمئن درباره ی طرح جایگزین و تضمین کافی برای اجرای آن منعقد شده باشد.
  خامساً: معامله ی اورانیوم غنی شده ی موجود در برابر کیک زرد با دولت خارجی در صورتی آغاز خواهد شد که قرارداد مطمئن در این باره همراه با تضمین کافی منعقد شده باشد. معامله و تبادل مزبور باید به تدریج و در دفعات متعدد باشد.
  سادساً: مطابق مصوبه ی مجلس، طرح و تمهیدات لازم برای توسعه ی میان مدت صنعت انرژی اتمی که شامل روش پیشرفت در مقاطع مختلف از هم اکنون تا 15 سال و منتهی به 190 هزار سو است، تهیه و با دقت در شورای عالی امنیت ملی بررسی شود. این طرح باید هرگونه نگرانی ناشی از برخی مطالب در ضمائم برجام را برطرف کند.
  سابعاً: سازمان انرژی اتمی، تحقیق و توسعه در ابعاد مختلف را در مقام اجرا به گونه ای ساماندهی کند که در پایان دوره ی 8 ساله هیچ کمبود فناوری برای ایجاد غنی سازی مورد قبول در برجام وجود نداشته باشد.
  ثامناً: توجه شود که موارد ابهام سند برجام، تفسیر طرف مقابل مورد قبول نیست و مرجع، متن مذاکرات است.
  تاسعاً: وجود پیچیدگی ها و ابهام ها در متن برجام و نیز گمان نقض عهد و تخلفات و فریبکاری در طرف مقابل بویژه امریکا، ایجاب می کند که یک هیئت قوی و آگاه و هوشمند برای رصد پیشرفت کارها و انجام تعهدات طرف مقابل و تحقق آنچه در بالا بدان تصریح شده است، تشکیل شود. ترکیب و وظائف این هیئت باید در شورای عالی امنیت ملی تعیین و تصویب شود.
  با توجه به آنچه ذکر شد، مصوبه ی جلسه 634 مورخ 94/5/19 شورای عالی امنیت ملی با رعایت موارد یاد شده تأیید می شود.
  در خاتمه همان طور که در جلسات متعدد به آن جناب و دیگر مسئولان دولتی یادآور شده و در جلسات عمومی به مردم عزیزمان گوشزد کرده ام، رفع تحریم ها هر چند از باب رفع ظلم و احقاق حقوق ملت ایران کار لازمی است، لیکن گشایش اقتصادی و بهبود معیشت و رفع معضلات کنونی جز با جدی گرفتن و پیگیری همه جانبه ی اقتصاد مقاومتی میسر نخواهد شد. امید است که مراقبت شود که این مقصود با جدیت تمام دنبال شود و بخصوص به تقویت تولید ملی توجه ویژه صورت گیرد و نیز مراقبت فرمائید که وضعیت پس از برداشته شدن تحریم ها، به واردات بی رویه نینجامد، و بخصوص از وارد کردن هرگونه مواد مصرفی از امریکا جداً پرهیز شود.
  توفیقات جنابعالی و دیگر دست اندرکاران را از خداوند متعال مسألت مینمایم.


  منبع: سایت رسمی آیت الله خامنه ای

 2. صلوات ها 2


 3.  

 4. #2
  شروع کننده موضوع

  عضویت
  جنسیت بهمن 1392
  علاقه
  دین، کتاب، طبیعت
  نوشته
  21,300
  صلوات
  31389
  حضور
  58 روز 20 ساعت 41 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  بازتاب های جهانی نسبت به نامه رهبری

  نامه رهبر انقلاب اسلامی به رئیس جمهور ایران که مبنی بر الزامات و دستورات و هشدارهایی درباره برجام بود،تحلیل ها و بازتاب های مختلفی را دربر داشت

  نامه رهبر انقلاب به رئیس جمهور درباره الزامات اجرای برجام
  رئیس جمهوری در نامه ای به رهبر معظم انقلاب تأکید کرد: دولت با رعایت ملاحظات و الزامات حضرت مستطاب عالی و مصوبات شورای عالی امنیت ملی و مجلس، نسبت به اجرای کامل و با حسن نیت برجام اقدام خواهد کرد.
  بدین ترتیب زمان مخالفت ها و موافقت ها به پایان رسید و رئیس جمهور از اجرای برجام خبر داد. این نامه لبیك به اظهارات مقام معظم رهبری بود كه با اتخاذ استراتژی نرمش قهرمانانه، تهدید جدی را به فرصت تبدیل کردند.
  در حقیقت نامه مقام معظم رهبری موضع ملت ایران در برابر برجام بود و پس نامه رئیس جمهور باید دقت داشت كه برجام موضوع ملی است و نباید به آن سیاسی و انتخاباتی نگاه کرد و همه، چه تایید کنندگان و چه منتقدان برجام باید به دولت در مسیر اجرای آن کمک كنند.
  نامه رهبری فصل الخطابی برای برجام بود تا چه كسانی كه منتقد و چه کسانی که تأییدکننده برجام هستند برجام را مطابق با ۲۸ ویژگی ذکر شده در این نامه اجرا كند و دست از تغییرها و توجیهات شخصی بردارند.
  در عین حال نباید از نظر دور داشت كه حساسیت مقام معظم رهبری درباره لغو تحریم ها نشانگر توجه ایشان به حقوق مردم است و دولتی ها و نمایندگان موظف هستند تا هشدارهای معظم له را مو به مو اجرا كنند تا لطمه ای به حقوق اساسی كشورمان وارد نشود. خطوط قرمزی که در برجام تا حدودی از آن عبور شده بود و ممکن بود به منافع ملی آسیب بزند با این نامه حفظ شد و رهبری برای بعد از برجام خطوطی را مشخص کردند که مبنای کار دولت باشد.
  به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور، در نامه ای به حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی، ضمن تقدیر از هدایت ها و حمایت های مستمر ایشان و صبر و مقاومت و پشتیبانی های تحسین برانگیز ملت بزرگ ایران و همکاری دلسوزانه رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای عالی امنیت ملی برای یاری دولت در تحقق خواست بزرگ مردم ایران، تاکید کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران با رعایت ملاحظات و الزامات حضرت مستطاب عالی و مصوبات شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی، نسبت به اجرای کامل و با حسن نیت برجام اقدام خواهد کرد.
  برای اولین بار ، شش قطعنامه الزام آور شورای امنیت از طریق مذاکره و بدون آن که لحظه ای اجرا کرده باشیم، یک جا لغو گردیده اند و رویکرد «برد برد» برجام به عنوان الگوی حل مسالمت آمیز معضلات پیچیده جهانی ، مورد توجه جهانیان قرار گرفته است.
  متن نامه رئیس جمهور به رهبر انقلاب به شرح زیر است:
  بسم الله الرحمن الرحیم
  محضر مبارک رهبر معظم انقلاب اسلامی
  حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی)
  با سلام و تحیات وافره،
  احتراماً، نامه تاریخی ۲۹/۷/۹۴ حضرتعالی در تأیید مصوبه جلسه ۶۳۴ شورای عالی امنیت ملی، موجب خشنودی ملت بزرگ ایران و دلگرمی خادمان مردم در دولت گردید. خداوند بزرگ را شاکرم که به فضل و عنایت او در آستانه ایام شهادت اسوه مقاومت، حضرت ابا عبدالله الحسین (علیه السلام) و فرزندان و یاران باوفایش، صفحه ای مهم از تاریخ انقلاب اسلامی ایران ورق خورد و ملت دلاور و سرفراز ایران با رهبری هوشمندانه حضرتعالی از یکی از خطیرترین گردنه های صعب العبور، با افتخار و سربلندی، و با دستی پر از تأمین حقوق و منافع خود در برنامه هسته ای، عبور کرد.
  مهر تأیید جنابعالی بر ثمر تلاش دولت و دست اندرکاران مذاکره، در کنار الزاماتی که مقرر فرموده اید و نیز اصولی که در طول مذاکرات دشوار و افتخارآفرین، مورد تأکید حضرتعالی بود و همواره مورد توجه ویژه اینجانب و گروه مذاکره کننده بوده و خواهد بود، آغازگر فصلی نوین در حرکت رو به تعالی جمهوری اسلامی ایران است.
  به برکت ایستادگی قهرمانانه ملت ایران، مجاهدت دانشمندان و به ویژه شهدای گرانقدر هسته ای و تلاش شبانه روزی فرزندان شما در دولت و گروه مذاکره کننده، شش قدرت جهانی به ناکارآمدی تهدید، تحریم و تحمیل بر مردم ایران و نمایندگانشان اذعان نمودند، سیاست های اعلام شده خود مبنی بر تعطیلی برنامه هسته ای ایران و تداوم فشارها و تحریم های ظالمانه را کنار گذاشتند و مذاکره از موضع برابر بر مبنای احترام متقابل و شناسایی حقوق ملت ایران را پذیرفتند. در حالی که تنها دو سال قبل در فضای تنش آلود افزایش روزانه تهدید، تحریم و فشار، حتی تصور چنین دستاوردهایی برای بسیاری ناممکن بود، اکنون به جرأت می توان گفت که:
  ۱- پروژه صهیونیستی هراس افکنی و امنیتی سازی جمهوری اسلامی ایران شکست خورده، عقلانیت، صلح خواهی و مقاومت مردم، رهبری و دولت جمهوری اسلامی ایران مورد اذعان همگان قرار گرفته و نقش ایران به عنوان یک کشور عمده تأمین کننده ثبات و امنیت در سطح منطقه و جهان تثبیت شده است. اقتدار و صلابت ایران در همآوردی با قدرت های جهانی باعث تقویت خودباوری و نشاط فزاینده مقاومت اسلامی و متحدین منطقه ای جمهوری اسلامی ایران گردیده و نگرانی بدخواهان به ویژه رژیم صهیونیستی را که پس از چندین سال مصونیت ناشی از توفیق پروژه ایران هراسی، برای اولین بار در دهه های اخیر شاهد ناکامی و شکست لابی خود در آمریکا و اروپا بود به دنبال داشته است.

  ۲- خواسته راهبردی ملت ایران و رهبری در دستیابی به انرژی صلح آمیز هسته ای به عنوان حقی مسلم اکنون محقق شده و برنامه هسته ای ایران، از جمله غنی سازی و رآکتور آب سنگین، به عنوان یک برنامه صلح آمیز با ابعاد تجاری و صنعتی مورد شناسایی جهانیان و حتی سردمداران مخالفت با این برنامه صلح آمیز قرار گرفته و برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل، غنی سازیِ یکی از کشورهای غیرعضو دائم ، صراحتاً مورد پذیرش شورای امنیت سازمان ملل متحد واقع شده است.
  ممنوعیت هر گونه همکاری با ایران، به تشویق مشارکت جهانی در حوزه فنّاوری های پیشرفته تبدیل شده و جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک قدرت صاحب فنّاوری مورد احترام قرار گرفته است.
  ۳- پرونده هسته ای ایران، که آن را به ناحق به عنوان تهدید علیه صلح و امنیت بین الملل معرفی کرده بودند، از ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد خارج شده و شورای امنیت به تغییری بنیادین در رویکرد خود نسبت به برنامه هسته ای ایران اذعان نموده است.
  برای اولین بار ، شش قطعنامه الزام آور شورای امنیت از طریق مذاکره و بدون آن که لحظه ای اجرا کرده باشیم، یک جا لغو گردیده اند و رویکرد «برد برد» برجام به عنوان الگوی حل مسالمت آمیز معضلات پیچیده جهانی ، مورد توجه جهانیان قرار گرفته است.
  ۴- تحریم های ظالمانه اقتصادی، تجاری و مالی بین المللی و یا یک جانبه ای که توسط شورای امنیت، اتحادیه اروپا و آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران برقرار شده بود، رفع گردیدند. ساختار تحریم ها و فضای روانی جهانی که هر گونه تعامل اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران را پرهزینه و در برخی موارد غیرممکن ساخته و بار گران و طاقت فرسایی بر دوش اقتصاد کشور و معیشت مردم تحمیل کرده بود، از هم پاشید.
  دولت جمهوری اسلامی ایران با رعایت ملاحظات و الزامات حضرت مستطاب عالی و مصوبات شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی، نسبت به اجرای کامل و با حسن نیت برجام اقدام خواهد نمود. انجام تعهدات طرف مقابل با هوشیاری کامل رصد و تصمیم مقتضی برای واکنش متناسب در شورای عالی امنیت ملی اتخاذ خواهد شد.
  در تاریخ ۲۶ مهرماه ۱۳۹۴ یعنی روز تصویب، رئیس جمهور آمریکا و شورای وزیران اتحادیه اروپا به صورت کتبی و رسمی برچیده شدن تمامی تحریم های اقتصادی و مالی ظالمانه و غیرقانونی خود را در چارچوب تعهداتشان در برجام اعلام نموده و آن را به عنوان سند قانونی در روزنامه های رسمی خود منتشر کردند.
  با رفع تحریم ها، اقتصاد ایران فصل جدیدی را آغاز خواهد کرد که با اتکاء به سرمایه عظیم انسانی و ظرفیت های طبیعی، اجتماعی و سیاسی خود، در جهت سیاست های اقتصاد مقاومتی، به رشد مغفول ماند سند چشم انداز بیست ساله دست یابد و آرمان های جمهوری اسلامی ایران در تحقق جامعه سالم، برخوردار و عادلانه را تحقق بخشد.

  اینک که این مسیر پر چالش ، عزتمندانه به فرجام رسیده است ، لازم می دانم از صبر و مقاومت و پشتیبانی های تحسین برانگیز ملت بزرگ ایران ، هدایتها و حمایتهای مستمر حضرتعالی و همکاری دلسوزانه رئیس و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و اعضاء محترم شورای عالی امنیت ملی که دولت را در تحقق این خواست بزرگ مردم یاری دادند صمیمانه تشکر نمایم.

  دولت جمهوری اسلامی ایران با رعایت ملاحظات و الزامات حضرت مستطاب عالی و مصوبات شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی، نسبت به اجرای کامل و با حسن نیت برجام اقدام خواهد نمود. انجام تعهدات طرف مقابل با هوشیاری کامل رصد و تصمیم مقتضی برای واکنش متناسب در شورای عالی امنیت ملی اتخاذ خواهد شد.
  اطمینان دارم که با عنایت الهی و توجهات حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفداء) و با همدلی و انسجام ملی، اجرای برجام و فضای مثبت جهانی ناشی از آن، موجبات اقتدار روزافزون ایران اسلامی، تأمین منافع مردم و رشد و شکوفایی و پیشرفت همه جانبه کشور بر مبنای اقتصاد مقاومتی را فراهم خواهد آورد.
  اما نکته ای که جای تامل دارد این است که نامه رهبر انقلاب اسلامی به رئیس جمهور ایران که مبنی بر الزامات و دستورات و هشدارهایی درباره برجام بود،تحلیل ها و بازتاب های مختلفی را دربر داشت:
  رویترز: رهبر ایران دستور اجرای برجام با شرایط مشخص را صادر کرد
  رویترز نیز نوشت:آیت ا... خامنه ای، رهبر معظم ایران توافق هسته ای میان تهران و قدرت های جهانی را تایید کرد و دستور داد با شرایط مشخص اجرا شود.طی نامه ای به رئیس جمهور که در سایت آیت ا... خامنه ای درج شده است، این مقام عالی رتبه ایران گفته است که آمریکا و اروپا باید به طور شفاف حذف تحریم ها علیه ایران را اعلام کنند و اخطار داد که توافق چندین ضعف ساختاری دارد.
  رهبر معظم ایران توافق هسته ای را تایید کردند
  آسوشیتدپرس هم با بازتاب این خبر، گزارش داد: آیت ا... «سید علی خامنه ای» رهبر معظم ایران توافق هسته ای تاریخی این کشور با قدرت های جهان را تایید کردند. خبرگزاری اسپوتنیک روسیه نیز در خبری فوری موضوع نامه رهبر معظم انقلاب به رئیس جمهوری را در مورد اجرای برجام پوشش خبری داد و عنوان کرد که رهبر معظم انقلاب از توافق هسته ای حمایت کردند. همچنین العربیه در خبری نوشت: آیت ا... سید علی خامنه ای با اعلام اینکه اتحادیه اروپا و آمریکا باید آشکارا لغو تحریم های ایران را اعلام کنند، توافق هسته ای ایران را تایید کردند.
  یورونیوز: هرگونه تحریم جدید موجب نقض برجام خواهد شد
  خبرگزاری یورونیوز نیز در صفحه توییتر خود نوشت: رهبر انقلاب اسلامی ایران با تأیید برجام، دستور اجرای آن را صادر کردند. یورونیوز در عین حال تاکید کرد رهبر ایران هشدار داد هرگونه تحریم جدیدحتی در قالب تروریسم و حقوق بشر نیز باعث نقض برجام خواهد شد.
  پایگاه خبری ایندیپندنت نیز نوشت: توافق هسته ای ایران با آمریکا با دستور رهبر معظم انقلاب اسلامی ایران به اجرا در آمد.
  تحلیل بی بی سی از نامه رهبر انقلاب
  همزمان شبکه بی بی سی نیز در تحلیلی نوشت: «دستور آیت ا... خامنه ای برای اجرای برجام از این حکایت دارد که برجام تنها در صورتی قابل اجراست که اتحادیه اروپا و رئیس جمهور آمریکا کتبا اعلام کنند که تحریم های اقتصادی و مالی «لغو» شده اند. دستور رئیس جمهور آمریکا در این مورد، از قضا سه روز پیش صادر شده که به وضوح نشان می دهد چنین شرطی - در صورت جدی بودن- تامین نشده است.»
  هافینگتون پست: هشدار درباره برخی نقاط ضعف برجام
  همچنین به گزارش فارس، هافینگتن پست نیز نوشت: رهبر انقلاب اسلامی ایران با انتقاد از کارشکنی های آمریکا، توافق هسته ای ایران را تأیید و دستور اجرای برجام را با رعایت شرایط خاص، صادر کردند.رهبر ایران همچنین از اتحادیه اروپا و آمریکا خواستند به طور شفاف لغو تحریم های ایران را اعلام کنند. ایشان درخصوص برخی نقاط ضعف این توافق هشدار دادند.
  دیگر رسانه های مختلف جهان از جمله روزنامه یواس ای تودی، پایگاه اینترنتی ان تی وی، پایگاه آمریکایی اینترنتی پلتیکو، روزنامه های دیلی میل و دیلی بیست نیز در گزارش های مختلفی، نامه مهم رهبر معظم انقلاب به رئیس جمهوری را در مورد اجرای برجام بازتاب دادند.
  نیویورک تایمز: آخرین گام اجرای برجام
  روزنامه آمریکایی نیویرک تایمز نیز در گزارشی با اشاره به اینکه نامه رهبر ایران آخرین گام اجرای برجام به حساب می آید نوشت: از نظر کارشناسان لحن رهبر انقلاب ایران علیه ایالات متحده با نزدیکتر شدن زمان اجرای برجام تندتر شده است.
  سی ان ان هم در گزارشی با عنوان «رهبر عالی با شروطی توافق هسته ای را تائید کرد» نوشت: [آیت الله] خامنه ای در این نامه تاکید کرد که موضع ایران در قبال آمریکا پس از توافق هسته ای هم تغییر نخواهد کرد.
  سی بی اس: پیروزی میانه رو ها
  شبکه سی بی اس هم در گزارشی با این عنوان که رهبر ایران هم سرانجام برجام را تائید کرد، مدعی شد که تائید رهبر عالی ایران پایانی بر بحث ها میان دولت حسن روحانی و منتقدانش بود و این یک پیروزی برای میانه روها در تهران به حساب می آید.
  جروزالم پست هم در مطلبی با اشاره به نامه رهبر معظم انقلاب به رئیس جمهور درباره اجرای برجام نوشت: رهبر عالی ایران در نامه خود تاکید کرد که باید ماهیت رآکتور آب سنگین حفظ شود.
  ایندیپندنت: تاکید بر ادامه دشمنی با امریکا
  ایندیپندنت هم در مطلبی به نامه رهبر انقلاب ایران به رئیس جمهور پرداخت و نوشت: رهبر ایران در این نامه هم بر ادامه دشمنی با آمریکا تاکید کرد و هرگونه تغییر در روابط میان تهران-واشنگتن را غیرمحتمل دانست.
  بخش عربی خبرگزاری فرانسه هم با انتشار خبر نامه رهبری به رئیس جمهور کشورمان درباره برجام، این نامه را چراغ سبز بالاترین مقام سیاسی ایران برای اجرای توافق هسته ای دانست.

  روسیا الیوم هم در گزارشی با اشاره به اینکه رهبر انقلاب در نامه خود توافق هسته ای را دارای ابهام معرفی کرده است، نوشت: رهبر ایران خواستار نظارت شورای عالی امنیت ایران بر اجرای توافق شده است.


  منابع : فرارو / سیاست روز

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود