صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: تفاوت سلیقه در خانه و تزاحم و درگیری

نوشته
    27
    حضور
    1 روز 4 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    62

اشاره تفاوت سلیقه در خانه و تزاحم و درگیری

یک سوالی همیشه ذهن من رو مشغول کرده
    ولی شاید هیچوقت به پرسیدنش حتی فکر نکردم
    اتفاقی که بار ها و بار ها برام افتاده
    همیشه به من گفتن "تو هیچی تو زندگی برات مهم تر از خوابت تیست!!"
    من م معمولا توضیحی نمیدم
    اما بار ها و بار ها، مستقیم و غیر مستقیم گفتم که )چه خوابم تموم شده باشه بخوام بلند شم و چه بخوام همچنان بخوابم( وقتی با سر و صدا از خواب میپرم یک روز کامل )و گاهی حتی بیشتر( سردرد شدید دارم و هیچ کاری نمیتونم انجام بدم
    من جدا دیگه نمیدونم باید چیکار کنم
    وقتی من نصفه شب از اتاقم بیرون میرم که آب بخورم و بهم میگن "لیوانو یه جوری بگیر که صدای شرشر آب بقیه رو بیدار نکنه!!!!" بعد صبح ها که من یک ساعت دیر تر از بقیه باید بیدار بشم و دانشگاه برم، همه بلند میشن و سر و صدا و گاهی بلند بلند با هم حرف زدن و صدای باز و بسته کردن در کابینتا و...
    حالا بگیم صبح همه میخوان صبحانه بخورن و برن بیرون و سر و صدا هاش طبیعیه
    حالا شما تصور کنید...
    یک روز تعطیل )تنها روزی که فقط من تو خانواده تعطیلم( ساعت 9 صبح با صدای بلند "سخنرانی" از خواب میپرم
    از اتاق بیرون میرم و میبینم یکی از اعضای خانواده امروز سر کار نرفته )چون توی خونه کار داشته( و در حین انجام کار هاش داره سخنرانی گوش میده
    میرم و با برخورد کاملا خوب و بدون تندی و بد اخلاقی، میگم "میشه یکی دو ساعت دیگه اینو گوش بدی؟!" و میشنوم "من الان کار دارم و دارم در حین انجام کار هام اینو گوش میدم، حدود نیم ساعت دیگه خاموشش میکنم و میرم سر درسم"
    من با خودم میگم خب چه اشکالی داره؟! نیم ساعته دیگه!!
    یک ساعت بعد در حالی که همچنان صدای سخنرانی میاد میرم بیرون و میگم "مگه نگفتی نیم ساعت؟!!!" و میشنوم "من گفتم حدودا نیم ساعت!! حالا کم کم تموم میشه کارم!!"
    و من دوباره با خودم میگم چه اشکالی داره؟! تموم میشه دیگه، من که امروز کامل میتونم استراحت کنم
    ولی بعد از حدود نیم ساعت، سخنرانی تموم میشه و صدای روضه تو خونه میپیچه )از حق نگذریم بکمی صداش کمتر از قبلی بود، ولی سبکش از اون سبکایی بود که من در حالت عادی تحمل گوش دادنشو ندارم، چه برسه وقتی سردرد شدید دارم!!!
    دوباره هیچی نگفتم )نمیخواستم بحث پیش بیاد( ولی حدود ساعت 11 و 15 دقیقه بود که تحملمو جدا از دست دارم
    بلند شدم و رفتم برای بار چندم صورتمو با آب سرد شستم بلکه سردردم بهتر بشه، و با این جمله مواجه شدم "تو بیداری دیگه؟!!" و گفتم "نه!!" و شنیدم "دیگه وفت خواب نیس!!" و یک سری حرف های دیگه...
    حالا سوال من از کارشناس محترم اینه:
    آیا این فرد )با وجود این که می تونست از هندز فری استفاده کنه( آیا بهره ی معنوی کافی از اون سخنرانی و روضه ای که گوش داده بره یا خیر؟!
    لطفا از دیدگاه اخلاقی برسی شود

و من الله التوفیق...
    ویرایش توسط همای رحمت : ۱۳۹۴/۱۲/۰۳ در ساعت ۱۷:۱۷

2. صلوات ها 5

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,545
    حضور
    175 روز 9 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58340

با نام و یاد دوست

تفاوت سلیقه در خانه و تزاحم و درگیری

کارشناس بحث: استاد بصیر
    ویرایش توسط مدیر ارجاع سوالات : ۱۳۹۴/۰۷/۳۰ در ساعت ۱۱:۴۴ دلیل: تغییر کارشناس پاسخگو

5. صلوات

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 19 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

نقل قول نوشته اصلی توسط tarane5796 نمایش پست ها
    من م معمولا توضیحی نمیدم
    اما بار ها و بار ها، مستقیم و غیر مستقیم گفتم که )چه خوابم تموم شده باشه بخوام بلند شم و چه بخوام همچنان بخوابم( وقتی با سر و صدا از خواب میپرم یک روز کامل )و گاهی حتی بیشتر( سردرد شدید دارم و هیچ کاری نمیتونم انجام بدم
    من جدا دیگه نمیدونم باید چیکار کنم
    وقتی من نصفه شب از اتاقم بیرون میرم که آب بخورم و بهم میگن "لیوانو یه جوری بگیر که صدای شرشر آب بقیه رو بیدار نکنه!!!!" بعد صبح ها که من یک ساعت دیر تر از بقیه باید بیدار بشم و دانشگاه برم، همه بلند میشن و سر و صدا و گاهی بلند بلند با هم حرف زدن و صدای باز و بسته کردن در کابینتا و...
    حالا بگیم صبح همه میخوان صبحانه بخورن و برن بیرون و سر و صدا هاش طبیعیه
    حالا شما تصور کنید...
    یک روز تعطیل )تنها روزی که فقط من تو خانواده تعطیلم( ساعت 9 صبح با صدای بلند "سخنرانی" از خواب میپرم
    از اتاق بیرون میرم و میبینم یکی از اعضای خانواده امروز سر کار نرفته )چون توی خونه کار داشته( و در حین انجام کار هاش داره سخنرانی گوش میده
    میرم و با برخورد کاملا خوب و بدون تندی و بد اخلاقی، میگم "میشه یکی دو ساعت دیگه اینو گوش بدی؟!" و میشنوم "من الان کار دارم و دارم در حین انجام کار هام اینو گوش میدم، حدود نیم ساعت دیگه خاموشش میکنم و میرم سر درسم"
    من با خودم میگم خب چه اشکالی داره؟! نیم ساعته دیگه!!
    یک ساعت بعد در حالی که همچنان صدای سخنرانی میاد میرم بیرون و میگم "مگه نگفتی نیم ساعت؟!!!" و میشنوم "من گفتم حدودا نیم ساعت!! حالا کم کم تموم میشه کارم!!"
    و من دوباره با خودم میگم چه اشکالی داره؟! تموم میشه دیگه، من که امروز کامل میتونم استراحت کنم
    ولی بعد از حدود نیم ساعت، سخنرانی تموم میشه و صدای روضه تو خونه میپیچه )از حق نگذریم بکمی صداش کمتر از قبلی بود، ولی سبکش از اون سبکایی بود که من در حالت عادی تحمل گوش دادنشو ندارم، چه برسه وقتی سردرد شدید دارم!!!
    دوباره هیچی نگفتم )نمیخواستم بحث پیش بیاد( ولی حدود ساعت 11 و 15 دقیقه بود که تحملمو جدا از دست دارم
    بلند شدم و رفتم برای بار چندم صورتمو با آب سرد شستم بلکه سردردم بهتر بشه، و با این جمله مواجه شدم "تو بیداری دیگه؟!!" و گفتم "نه!!" و شنیدم "دیگه وفت خواب نیس!!" و یک سری حرف های دیگه...
    حالا سوال من از کارشناس محترم اینه:
    آیا این فرد )با وجود این که می تونست از هندز فری استفاده کنه( آیا بهره ی معنوی کافی از اون سخنرانی و روضه ای که گوش داده بره یا خیر؟!
    لطفا از دیدگاه اخلاقی برسی شود
    باسلام و عرض ادب خدمت شما دوست عزیز
    در کانون خانواده که معمولا چند نفر با هم زندگی می کنند، احتمال تزاحم و تعارض در برنامه ریزی، زیاد رخ می دهد و خیلی اوقات هم رعایت حال طرف مقابل صورت نمی گیرد و هر کسی منافع خودش را مدنظر دارد، که البته لازم است هر کسی خانمی یا آقای خودش را نشان دهد و گذشت نموده یا از اخلاق پسندیده در مقابل ناملایمات و خواسته های منفعت طلبانه ی طرف مقابلش، برخورد نماید. نمی شود فضای خانواده به تشنج و اختلاف و درگیری و مقابله به مثل کشاند.
    بد نبود شما به جای این که به ایشان بگویید مثلا ساعتی دیگر تلویزیون ببین، می گفتید: من سرم درد می کند، میشه صدایش را کم کنید یا بعدا ببینید؟! البته الان وقت استراحت نیست، قبول دارم اما من مشکل دارم.
    این جمله ای گفتم، چند معنا دارد، یکی این که من قبول دارم که الان وقت خواب نیست و سروصداهای متعارف برای امور زندگی در ساعت 9 صبح، امری طبیعی است، دوم این که به طرف مقابل فهمانده اید که من مشکل دارم و آن هم سردرد، نه این که شما دارید اشتباه می کنید که تلویزیون می بینید. (واقعا اگر مثلا سخنرانی ای ساعت 9 باشد، دوساعت دیگه که آن را مجدد پخش نمی کند، ولی چون شما مشکل دارید، لازم است که آنها با شما همراهی کنند نه این که حاضر جوابی کنند، منتها لحن کلام شما هم بهتر از این می توانست باشد که جوابی صریح، تحویل نگرفته باشید.)
    مطلب دوم این که اگر خوابتان زیاد است، یا هر موقع که بلند می شوید، سر درد پیدا می کنید، این نشان از بیماری است که باید حتما مداوا کنید و بدانید که این بیماری باعث شده است که شما کمی بی صبر شوید، و این بی صبری باعث عدم درک مقابل شما از اطرافیان و همچنین بی حوصلگیِ شما و زود رنجیِ شما از دست کارهای آنان شده است.
    البته لازم است که آنها هم شما را درک کنند زیرا که شما یکی از افراد این خانواده هستید اما لازم است که شما مشکل خود را به آنها بگویید تا آنها بتوانند با شما همراهی کنند و ملاحظه نمایند.

7. صلوات ها 3

نوشته
    27
    حضور
    1 روز 4 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    62

نقل قول نوشته اصلی توسط بصیر نمایش پست ها

(واقعا اگر مثلا سخنرانی ای ساعت 9 باشد، دوساعت دیگه که آن را مجدد پخش نمی کند)
    .
    حالا سوال اینجاست...
    اگر اون سخنرانی و روضه ای که پخش شد ضبط شده و از لپ تاپ باشه چطور؟!
    اون رو که میشه دو ساعت بعد گوش داد!!

9. صلوات ها 2

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 19 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

حالا سوال اینجاست...
    اگر اون سخنرانی و روضه ای که پخش شد ضبط شده و از لپ تاپ باشه چطور؟!
    اون رو که میشه دو ساعت بعد گوش داد!!
    بله، درست می فرمایید امکان این مطلب هم هست، اما قرار نیست چون حق باشماست، لحن کلام را زیباتر ننمود یا گذشت نداشت، اگر انسان خوب و زیبا برخورد کند، بزرگواری او، طرفِ مقابل را به زانو در می آورد و او هم شما را درک خواهد نمود و کوتاه خواهد آمد. به علاوه مطلب دومی که در پست قبل گفتم که شما باید بیماری خود را درمان نمایید.

11. صلوات ها 4

علاقه
    اهل البيت عليهم السلام،فلسفه،عرفان،ادبيات،فيزيك،مطالعه
    نوشته
    4,990
    حضور
    133 روز 12 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    3
    صلوات
    21820

من م معمولا توضیحی نمیدم
    بسمه المستعان

با سلام و عرض ادب خدمت استاد گرامی بصیر و تشکر و همچنین اجازه از محضر ایشان.

با سلام خواهر عزیز:

بهتر است انسان راجع به خواسته ها و مشکلات و مسائلش با خانواده صحبت کند،اگر شما راجع به وضعیتتان

صحبتی نکنید،مسلم است دیگران متوجه مشکل شما نخواهند شد.

ضمن اینکه ظاهرا خانواده ای مذهبی و اهل ایمان دارید چه خوب است هر از گاهی راجع به حق الناس،ایثار

عمل خیر وووو با هم صحبت کنید."فذکر فانما الذکری تنفع المؤمنین"تذکر و موعظه در انسان مؤمن اثر می کند.

مسلما رعایت حال کسی که بیمار است آثار معنوی بیشتری نسبت به گوش کردن سخنرانی دارد.

گذشت از خواسته های شخصی،برای رفاه و آرامش خانواده، آثاری به مراتب بیش از یک عمل مستحبی(اگر بشود گفت)

دارد.اینها مسائلی است که اگر انسان بداند به تعامل صحیح او با خانواده بسیار کمک کرده و مشکلات را کم

می کند.با امید عافیت و سلامتی برای شما.

الهی هب لی کمال الانقطاع الیک

و أنر ابصار قلوبنا بضیاء نظرها الیک

13. صلوات

نوشته
    27
    حضور
    1 روز 4 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    62

بله، درست می فرمایید امکان این مطلب هم هست، اما قرار نیست چون حق باشماست، لحن کلام را زیباتر ننمود یا گذشت نداشت، اگر انسان خوب و زیبا برخورد کند، بزرگواری او، طرفِ مقابل را به زانو در می آورد و او هم شما را درک خواهد نمود و کوتاه خواهد آمد. به علاوه مطلب دومی که در پست قبل گفتم که شما باید بیماری خود را درمان نمایید.

باور کنید با چنان لحن ملایم و "زیبا" یی گفتم که از من بعید بود!!

15. صلوات

نوشته
    1,483
    حضور
    25 روز 19 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    2
    گالری
    1
    صلوات
    7713

باور کنید با چنان لحن ملایم و "زیبا" یی گفتم که از من بعید بود!!
    .
    شاید چون از شما بعید بوده، باورشان نشده و تعجب کردند. باید سیره را عوض کرد و همیشه زیبارو بود نه به خاطر رسیدن به حاجات.

17. صلوات ها 2

نوشته
    27
    حضور
    1 روز 4 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    62

.
    شاید چون از شما بعید بوده، باورشان نشده و تعجب کردند. باید سیره را عوض کرد و همیشه زیبارو بود نه به خاطر رسیدن به حاجات.

رفتار من خیلی وقته داره تغییر میکنه استاد
    منتها وقتی هر بار با همون واکنشای قبلی مواجه میشم انگیزه ای واسم نمیمونه
    من دیگه بی خیال شدم

19. صلوات ها 2

نوشته
    1,118
    حضور
    37 روز 21 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    3880

این تو زندگی همه هست.

غم، مگر جز خاطر من، منزل و ماْوا نداری؟

خوش بیا...خوش بیا...آسوده بنشین، بر دلم
    گر جا نداری…!

21. صلوات ها 3

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 0

هیچ کاربری در لیست وجود ندارد.

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری