جمع بندی سوالاتی درباره کوتاه کردن ناخن ها در زمان های خاص

تب‌های اولیه

11 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
سوالاتی درباره کوتاه کردن ناخن ها در زمان های خاص

به نام خدا
دوستان یه سری سوال راجع به کوتاه کردن یا نکردن ناخن های دست یا پا داشتم...
اینکه میگن زدن ناخن ها در شب یا هنگام غروب مشکل داره چی عیبی داره؟
از این خرافه ها و معیار های اجتماعیه یا چیز دی/ه؟
یا نه شرعیه ؟ و واجب؟
الان من بخوام ناخن هامو شب بزنم چی عیبی داره ؟
مگه پاکیزکی نیست؟
کلا ممنون میشم یه سری راهنمایی هایی راجع به این مسئله بکنین و به طور کلی سوالاتمو راجع به
ناخن و اینجور چیزا برطرف کنین ...
ممنون میشم...:Gol:

با نام و یاد دوست

کارشناس بحث: استاد جلیل

جویای اسلام;741813 نوشت:
به نام خدا
دوستان یه سری سوال راجع به کوتاه کردن یا نکردن ناخن های دست یا پا داشتم...
اینکه میگن زدن ناخن ها در شب یا هنگام غروب مشکل داره چی عیبی داره؟
از این خرافه ها و معیار های اجتماعیه یا چیز دی/ه؟
یا نه شرعیه ؟ و واجب؟
الان من بخوام ناخن هامو شب بزنم چی عیبی داره ؟
مگه پاکیزکی نیست؟
کلا ممنون میشم یه سری راهنمایی هایی راجع به این مسئله بکنین و به طور کلی سوالاتمو راجع به
ناخن و اینجور چیزا برطرف کنین ...
ممنون میشم...

با عرض سلام و خسته نباشید
اسلام دینی کاملی است که در تمام زمینه های زندگی فردی و اجتماعی، احکام و مسائلی را بیان فرموده که نتایج مثبتی در زندگی انسان دارد.
از جمله آداب و احکامی که در اسلام بیان و توصیه هائی در مورد آن شده، آداب ناخن گرفتن و زمان آن است که در ادامه به بخشی از آن اشاره خواهیم کرد اما قبل از آن تذکر در مورد چند مطلب لازم است:
الف: روایتی مبنی بر اینکه کوتاه کردن ناخن در غروب یا شب اشکال داشته باشد را در منابع معتبر شیعه نیافتیم.
ب: برخی روایات، ناخن گرفتن را در هر زمانی بدون اشکال دانسته است که نشان می دهد باقی روایات که گرفتن ناخن را در زمان خاصی مطرح نموده است یا از گرفتن آن نهی کرده است تنها دلالت بر استحباب یا کراهت دارد نه وجوب و حرمت (البته زمان های خاص مثل حالت احرام از بحث ما خارج است)
در روایتی وارد شده است : و قال موسى بن بكر للصّادق صلوات اللَّه عليه انّ اصحابنا يقولون انّما اخذ الشّارب و الاظفار يوم الجمعة فقال سبحان اللَّه خذها ان شئت يوم الجمعة و ان شئت فى ساير الايّام و قال صلوات اللَّه عليه قصّها اذا طالت.- مجلسى، محمدتقى بن مقصودعلى، لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقيه، ج 2 ص 83-
موسى بن بکر به امام جعفر صادق علیه السلام عرضه داشت: استادان ما مى‏ گويند كه شارب و ناخن‌ها را نباید گرفت مگر در روز جمعه. امام علیه السلام فرمودند: سبحان اللَّه -از روى تعجب- هر وقت كه می‌خواهی بگير. مى‏ خواهى در روز جمعه بگير و مى‏ خواهى در روزهاى ديگر بگير.
امام در ادامه فرمودند: هر گاه كه بلند شود بگير.
ج: توصیه‌ها و احکامی که اسلام عزیز در مورد مساله‌ای دارد قطعاً در دل خود آثار مادی و معنوی را به همراه خواهد داشت که اسلام به آن توصیه کرده است.
در مورد ناخن گرفتن نیز اینگونه است و لذا اگر اسلام در مورد آن امر یا نهیی دارد قطعاً آثاری را در زندگی مادی و معنوی ما به همراه داشته که به آن امر یا نهی کرده است که بعضاً این آثار در روایات بیان شده است (مثل ناخن گرفتن در روز جمعه که امان از جذام است و یا نهی از ناخن گرفتن با دندان که سبب فراموشی است) و التبه برخی دیگری که بیان نشده است معمولاً با گذشت زمان و پیشرفت علم برای ما معلوم می شود.

اما برخی آداب ناخن گرفتن:
الف: ناخن گرفتن در روز جمعه مستحب است:
1 - مُحَمَّدُ بْنُ إِسْمَاعِيلَ عَنِ الْفَضْلِ بْنِ شَاذَانَ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ حَفْصِ بْنِ الْبَخْتَرِيِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: أَخْذُ الشَّارِبِ وَ الْأَظْفَارِ مِنَ الْجُمُعَةِ إِلَى الْجُمُعَةِ أَمَانٌ مِنَ الْجُذَامِ -
کافی، جلد 3، ص 418-
امام صادق علیه السلام فرمودند: گرفتن شارب و ناخن در روز جمعه سبب ایمنی از جذام است.
2 - امام صادق عليه السّلام فرمودند: كسى كه در روز جمعه ناخن هايش را كوتاه كند بندهاى انگشتانش نريزد يا اطراف ناخن هايش ريشه نكند.
-من لا يحضره الفقيه / ترجمه غفارى، على اكبر ومحمد جواد و بلاغى، صدر ؛ ج‏1 ؛ ص172-
3 - عبد اللَّه بن ابي يعفور به امام صادق عليه السّلام عرض كرد: فدايت گردم مشهور است كه هيچ چيز در فرود آمدن روزى بسوى بنده همانند ذكر و دعا در تعقيب نماز صبح در فاصله طلوع فجر تا طلوع آفتاب نيست، آن حضرت فرمود: آرى درست است اما من تو را از چيزى بهتر از آن در فراخى روزى آگاه مي كنم و آن گرفتن شارب (موى پشت لب) و كوتاه كردن ناخنها در روز جمعه است.
–همان-
4 - امام صادق (ع) از پدرانش نقل كرده است كه رسول خدا (ص) فرمود: هر كس روز جمعه ناخن بگيرد، خداوند درد را از انگشتانش بيرون مى ‏برد و درمان را در آن داخل مى ‏كند.
- ثواب الاعمال . ترجمه انصاری ص 49-
5 - پيغمبر (ص) فرمود: هر كس جمعه ناخن بگيرد، ناخن‌هايش آسيب نبيند
-مکارم الاخلاق ترجمه میر باقری ج 1، ص 123-
6 - حضرت باقر (ع) فرمود: هر كس در جمعه ناخن مى‏ گيرد به انگشت كوچك دست چپ ابتدا كند و به انگشت كوچك دست راست خاتمه دهد.
-همان ص 125-
7- رسول خدا (ص) كه فرمود: هر كه روز جمعه ناخن‌هايش را بگيرد انگشتانش ژوليده نشوند. -
آداب و سنن ( ترجمه جلد 73 بحار الأنوار) ؛ ؛ ص81-
ب: ناخن گرفتن در روز پنجشنبه نیز مستحب است:
1 - امام صادق عليه السّلام فرمود: هر كس ناخنهايش را در روز پنجشنبه بگيرد و يكى از ناخن‌هايش را براى روز جمعه باقى بگذارد خداوند فقر و تنگدستى را از او دور مي سازد
-من لا يحضره الفقيه / ترجمه غفارى، على اكبر ومحمد جواد و بلاغى، صدر ؛ ج‏1 ؛ ص172-
2 – امام صادق علیه السلام: گرفتن ناخن‌ها در روز پنجشنبه موجب دفع درد چشم مى‏ شود. و رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله فرمود: هر كس ناخن‌هايش را روزهاى شنبه و پنجشنبه كوتاه كند و موى پشت لبش را بگيرد از درد دندان و درد چشم شفا يابد -
همان ص 173-
ج: در برخی روایات ناخن گرفتن در روز چهارشنبه نیز توصیه شده است:
امام صادق علیه السلام: هر كس چهار شنبه ناخن بگيرد، و از انگشت كوچك آغاز كند از درد چشم در امان بماند. -
مكارم الأخلاق / ترجمه ميرباقرى، ج‏1، ص: 125-

د : دفن کردن ناخن گرفته شده مستحب است:
حضرت صادق (ع) فرمود: چون مو و ناخن را مى‏ چينيد آن را دفن كنيد كه سنت است. -همان ص 126-
و...
در نتیجه باید گفت کوتاه کردن ناخن در هر زمان اشکالی ندارد (البته جز موارد خاص مثل حالت احرام) هرچند اگر این امر در برخی اوقات انجام شود دارای آثاری برای انسان خواهد بود.

جلیل;742848 نوشت:
در نتیجه باید گفت کوتاه کردن ناخن در هر زمان اشکالی ندارد (البته جز موارد خاص مثل حالت احرام) هرچند اگر این امر در برخی اوقات انجام شود دارای آثاری برای انسان خواهد بود.

ممنونم خیلی از ابهاماتم حل شد...
پس من از این به بعد هرموقع که خواستم و تونستم ناخن های دست و پامو میگرم ....
فقط این جمله آخری مربوط به همون حالت احرام هست؟!!!!
اینجا یکم گیج شدم...
خیلی ممنونم بابت پاسخ گویی:ok:

جویای اسلام;743136 نوشت:
فقط این جمله آخری مربوط به همون حالت احرام هست؟!!!!
اینجا یکم گیج شدم...

با سلام
مقصود از جمله آخر که بیان شد «ناخن گرفتن در برخی اوقات آثار خاصی دارد » همان اوقاتی است که در روایات توصیه شده در آن اوقات ناخن گرفته شود مثل روز جمعه.

ممنون پس به طور کلی من همیشه و در هه جا به خصوص جمعه ها ناخن هروفتیش رو میزنم.....
درست
بعد ببخشید چرا این موضوع هارو بعد ده روز میبندین؟!

شرمنده یه سوال تقریبا بی ربط امکانش هست و عیبی نداره که من 4 شنبه مووهامو اصلاح کنم و ریش با ماشین بزن»؟
چون خیلی از قبل بلندن؟!

جویای اسلام;743410 نوشت:
شرمنده یه سوال تقریبا بی ربط امکانش هست و عیبی نداره که من 4 شنبه مووهامو اصلاح کنم و ریش با ماشین بزن»؟
چون خیلی از قبل بلندن؟!

با سلام
روایتی که نهی از این مساله کرده باشد را در منابع معتبر نیافتیم
با این حال سزاوار است مسائل شرعی خود را با همکاران بخش فقهی و شرعی ما در میان گذارید.

ممنونم از استاد جلیل عزیز بابت برطرف نمودن ابهامات و سوالات من....
زحمت کشیدین و همیشه موفق باشین ...
:Hedye:

پرسش:
آیا از نظر اسلام کوتاه کردن ناخن زمان خاصی دارد و نباید در شب آن را کوتاه کرد؟ و آیا این توصیه ها دلالت بر وجوب دارد؟

پاسخ:
در برخی روایات، توصیه شده است که ناخن گرفتن در ایام خاصی از هفته باشد که از این ایام می توان به روزهای چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه اشاره کرد.
الف: «مُحَمَّدُ بْنُ إِسْمَاعِيلَ عَنِ الْفَضْلِ بْنِ شَاذَانَ عَنِ ابْنِ أَبِي عُمَيْرٍ عَنْ حَفْصِ بْنِ الْبَخْتَرِيِّ عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ: أَخْذُ الشَّارِبِ وَ الْأَظْفَارِ مِنَ الْجُمُعَةِ إِلَى الْجُمُعَةِ أَمَانٌ مِنَ الْجُذَام»؛ امام صادق (علیه السلام) فرمودند: گرفتن شارب و ناخن در روز جمعه سبب ایمنی از جذام است.(1)

ب: امام صادق (عليه السّلام) فرمود: هر كس ناخن‌هايش را در روز پنجشنبه بگيرد و يكى از ناخن‌هايش را براى روز جمعه باقى بگذارد خداوند فقر و تنگدستى را از او دور مي سازد.(2)

ج: امام صادق (علیه السلام) فرمود: هر كس چهار شنبه ناخن بگيرد، و از انگشت كوچك آغاز كند از درد چشم در امان بماند.(3)
البته قابل ذکر است روایتی که بیان کند ناخن گرفتن در شب اشکال دارد را در منابع معتبر نیافتیم.

موارد مذکور از باب استحباب است و موید این کلام نیز روایات دیگری است که اجازه داده است در هر زمان ناخن گرفته شود (البته ایام خاص مثل حالت احرام از بحث ما خارج است.)
در روایتی وارد شده است: «و قال موسى بن بكر للصّادق (صلوات اللَّه عليه) انّ اصحابنا يقولون انّما اخذ الشّارب و الاظفار يوم الجمعة فقال سبحان اللَّه خذها ان شئت يوم الجمعة و ان شئت فى ساير الايّام و قال صلوات اللَّه عليه قصّها اذا طالت»؛ موسى بن بکر به امام جعفر صادق (علیه السلام) عرضه داشت: استادان ما مى‏ گويند كه شارب و ناخن‌ها را نباید گرفت مگر در روز جمعه. امام (علیه السلام) فرمودند: سبحان اللَّه -از روى تعجب- هر وقت كه می‌خواهی بگير. مى‏ خواهى در روز جمعه بگير و مى‏ خواهى در روزهاى ديگر بگير. امام در ادامه فرمودند: هر گاه كه بلند شود بگير.(4)

(4) مجلسى، لوامع صاحبقرانى مشهور به شرح فقيه، مؤسسه اسماعيليان‏، دوم، قم ، ج 2 ص 83.

کلید واژه: ناخن گرفتن، ایام خاص، واجب

موضوع قفل شده است