وسواس در طهارت

تب‌های اولیه

14 پستها / 0 جدید
آخرین ارسال
وسواس در طهارت

باسلام
ببخشید من آدمی وسواسی هستم و اکثر مشکلات زندگیم از همینجا شروع میشه!!!بدبختیم اینه که منبنده در نجس شدن چیزی شک نمیکنم و مطمئنم فلان چیز نجس شده!!(میدونم یقینمم نباید بهش توجه کنم)منتها مشکل من با طهارت هست!!!!یعنی تو خیلی از چیزا شک دارم فلان چیز کهنجس شده رو شستم یا نه!!ببخشید ولی اگه رک بخوام بگم!!!میخواستم بپرسم با فرض براینکه یه نفر که آدم عادی هست و مطمئن باشه فلان جا نجس شده!!و بنده هم گمان کنم(یعنی تقریبا 60 الی 80 درصد اطمینان داشته باشم)که اونجا رو من خودم پاک کردم ولی دقیق دقیق یادم نیاد که من اونجارو آب کشیدم یا نه یا هرچیز دیگه طبق گفته ی آقای فاطمی نیا میتونم به نفع خودم عمل کنم و همه چی حتی اونجایی که بقیه میگن نجسه و من گمان دارم که پاکش کردم رو هم پاک شده بدونم؟؟ خیلی زندگیمو مختل کرده!!!به مرض جنون هنوز نرسیدم ولی مطئمنم یکم دیگه ادامه بدم حتما یا یه کاری دست خودمو میدم یا یه کاری دست یکی دیگه!!!حتی گاهی اوقات دلم میخواد دیگه نه نماز بخونم نه روزه بگیرم وقتی با خودم میگم این همه دردسر فقط برا اینکه یه جایی که نجس شده رو تو هی فراموش میکنی که پاک کردی یا نه برای چی باید تحمل کنم؟؟؟دقیقا مشکل اساسی من اینه که هی فراموش میکنم پاکش کردم یا نه!!!!ولی مشکلی سر اینکه جایی نجس شده یا نه ندارم!!!خواهشا هی نگین که یقین شما اصلا درست نیس!!!من در مورد نجاستش هیچ مشکلی ندارم در مورد تطهیر مشکل اساسیمه!!!!فراموش کردن دقیقا زندگیمو به باد داده!!
مرجعم رهبری هستن

برچسب: 

با نام و یاد دوست

کارشناسان بحث: استاد سجاد و استاد حامی

[="Tahoma"][="Black"]

AmirKian;741737 نوشت:
باسلام
ببخشید من آدمی وسواسی هستم و اکثر مشکلات زندگیم از همینجا شروع میشه!!!بدبختیم اینه که منبنده در نجس شدن چیزی شک نمیکنم و مطمئنم فلان چیز نجس شده!!(میدونم یقینمم نباید بهش توجه کنم)منتها مشکل من با طهارت هست!!!!یعنی تو خیلی از چیزا شک دارم فلان چیز کهنجس شده رو شستم یا نه!!ببخشید ولی اگه رک بخوام بگم!!!میخواستم بپرسم با فرض براینکه یه نفر که آدم عادی هست و مطمئن باشه فلان جا نجس شده!!و بنده هم گمان کنم(یعنی تقریبا 60 الی 80 درصد اطمینان داشته باشم)که اونجا رو من خودم پاک کردم ولی دقیق دقیق یادم نیاد که من اونجارو آب کشیدم یا نه یا هرچیز دیگه طبق گفته ی آقای فاطمی نیا میتونم به نفع خودم عمل کنم و همه چی حتی اونجایی که بقیه میگن نجسه و من گمان دارم که پاکش کردم رو هم پاک شده بدونم؟؟ خیلی زندگیمو مختل کرده!!!به مرض جنون هنوز نرسیدم ولی مطئمنم یکم دیگه ادامه بدم حتما یا یه کاری دست خودمو میدم یا یه کاری دست یکی دیگه!!!حتی گاهی اوقات دلم میخواد دیگه نه نماز بخونم نه روزه بگیرم وقتی با خودم میگم این همه دردسر فقط برا اینکه یه جایی که نجس شده رو تو هی فراموش میکنی که پاک کردی یا نه برای چی باید تحمل کنم؟؟؟دقیقا مشکل اساسی من اینه که هی فراموش میکنم پاکش کردم یا نه!!!!ولی مشکلی سر اینکه جایی نجس شده یا نه ندارم!!!خواهشا هی نگین که یقین شما اصلا درست نیس!!!من در مورد نجاستش هیچ مشکلی ندارم در مورد تطهیر مشکل اساسیمه!!!!فراموش کردن دقیقا زندگیمو به باد داده!!
مرجعم رهبری هستن

با عرض سلام و احترام

مسئله شما بیشتر روانشناختی است تا احکام شرعی !

اما از نظر احکامی شما باید مثل عرف مردم متدین عمل کنید وقتی که چیز نجس را شستشو می دهند چطور و ظرف چه زمانی به اطمینان می رسند که نجاست پاک شده است، شما هم همان طور باشید!

برای اطلاعات بیشتر تاپیک زیر را مطالعه فرمایید و به راهکارها به دقت عمل کنید:

http://www.askdin.com/thread40376.html

در پناه حضرت حق باشید[/]

سجاد;742677 نوشت:

با عرض سلام و احترام

مسئله شما بیشتر روانشناختی است تا احکام شرعی !

اما از نظر احکامی شما باید مثل عرف مردم متدین عمل کنید وقتی که چیز نجس را شستشو می دهند چطور و ظرف چه زمانی به اطمینان می رسند که نجاست پاک شده است، شما هم همان طور باشید!

برای اطلاعات بیشتر تاپیک زیر را مطالعه فرمایید و به راهکارها به دقت عمل کنید:

http://www.askdin.com/thread40376.html

در پناه حضرت حق باشید

سوال من در مورد شک در طهارت یک کثیرالشک بود نه یک وسواسی لطفا جوابمو بدین من به جواب نرسیدم!!!یه کثیرالشک میتونه اگر 60 درصد فک کنه یه جایی رو شسته ولی یادش نیاد بنا رو بر پاکی بذاره!!
خداوکیلی کی یادش میاد یه ماه پیش کجا رو شسته بوده؟؟من 60 درصد مطمئنم یه جا رو شستم ولی باز شک دارم!!

AmirKian;744337 نوشت:
سوال من در مورد شک در طهارت یک کثیرالشک بود نه یک وسواسی لطفا جوابمو بدین من به جواب نرسیدم!!!یه کثیرالشک میتونه اگر 60 درصد فک کنه یه جایی رو شسته ولی یادش نیاد بنا رو بر پاکی بذاره!!
خداوکیلی کی یادش میاد یه ماه پیش کجا رو شسته بوده؟؟من 60 درصد مطمئنم یه جا رو شستم ولی باز شک دارم!!

هو الذی لا تاخذه سنة و لا نوم

با سلام

مشکل حضرتعالی راه حلی بسیار ساده دارد!

دفترچه ای تهیه کنید و هر گاه چیزی را تطهیر نمودید به طور دقیق یادداشت کنید

و تاریخ بزنید و مورد را کاملا مشخص کنید،به این ترتیب هر گاه شک کردید به دفترچه مراجعه

و مطمئن می شوید که چه کرده اید.

[="Tahoma"][="Black"]

AmirKian;744337 نوشت:

با تشکر از پاسخ شما

جواب بر اساس سؤال شما بیان می شود و چون شما در سؤالتان داشتید که به وسواس مبتلا هستید به صورتی که گذشت پاسخ داده شد!

در پناه حضرت حق باشید[/]

حبیبه;744406 نوشت:
هو الذی لا تاخذه سنة و لا نوم

با سلام

مشکل حضرتعالی راه حلی بسیار ساده دارد!

دفترچه ای تهیه کنید و هر گاه چیزی را تطهیر نمودید به طور دقیق یادداشت کنید

و تاریخ بزنید و مورد را کاملا مشخص کنید،به این ترتیب هر گاه شک کردید به دفترچه مراجعه

و مطمئن می شوید که چه کرده اید.

با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما بزرگوار
برای آدم وسواسی همه چیز مشکوکه(البته برای بعضی ها مثله این حقیر)بنده با تحقیقی که به عمل آوردم متوجه یک نکته در سایت آقای خامنه ای شدم که نوشته ی ایشون رو برای همه آوردم چیزی که من فهمید از این نوشته اینهکه من اگر در طهارتم شک کنم یعنی شک کنم که چیز نجسی رو شستم یا نه باید بنا رو بر شستن اون بذارم خواستم از بزگوارانی مثه آقا سجاد سوال کنم که آیا حرف بنده بر طبق این نوشته درست است؟و اما اون نوشته ای که خدمتتون عرض کردم:
س: اينكه حكم شده است كه فرد وسواس نبايد به شك خود اعتنا نمايد آيا منظور هر نوع از شك مى‌باشد؟ آيا مى‌توان به هر نوع از شك كه براى فرد وسواس پيش مى‌آيد (چه شك در طهارت و نجاست و چه غير آن)، در حالى كه براى افراد عادى و غير وسواس اين نوع از شكها عرفاً وجود ندارد و يا كمتر پيش مى آيد اعتنا نكرد؟

ج) بله، هر نوع شكى را شامل مى‌شود.

سلام

به شما دوست عزیز و سایر عزیزانی که احیانا مشکل وسواس دارن از هر نوعش، شدیدا تاکید میکنم فایل زیر که من چند وقت پیش در همین سایت دانلود کردم رو حتما گوش بدید
سخنرانی استاد فاطمی نیا در مورد وسواس هست

نسخه ای میده که بعید میدونم تا به حال کسی چنین نسخه شفاف و روشنی برای افراد وسواسی داده باشه
اب پاکی رو روی دست همه میریزه و عمل به دستور ساده ای که میده میتونه معجزه کنه.
لحظه ای درنگ نکنید برای گوش دادن به این فایل ارزشمند.

www.rasekhoon.net).mp3" title="http://media.rasekhoon.net/003/pr/h1/14/Fateminia/14_Fateminia-Vasvas(www.rasekhoon.net).mp3">

http://media.rasekhoon.net/003/pr/h1/14/Fateminia/14_Fateminia-Vasvas(www.rasekhoon.net).mp3

سلام دوست عزیز
چند کلمه ای هم از این برادرتان بشنوید، شاید مفید باشد.

AmirKian;741737 نوشت:
من آدمی وسواسی هستم

AmirKian;741737 نوشت:
خواهشا هی نگین که یقین شما اصلا درست نیس!!!
به نظر بنده مشکل شما همین نکته هست. با توضیحاتی که دادید، قطعا شما وسواسی هستید، با این حال، دنبال حکمی هستید که خیال وسواس گونه تان را آرام کند! گویی به واقع باور ندارید وسواسی هستید و از نظر شرعی حکمی ندارید.

به این شک و شبهه هایتان نه ثوابی می دهند و نه رشد دینی یا معنوی خواهید داشت! فرض کنید پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) _معاذ الله_ مثل شما فکر می کرد! یعنی هر روز، به جای تربیت اخلاقی مسلمانان و رسیدگی به امورات دنیای اسلام، فکر و ذکرش این بود که آیا فلان چیز را آب گرفته ام؟ آیا فلان جا را شش ماه پیش شسته بودم؟ آیا فلان مکان را پنج شب پیش پاک کرده بودم!

تاریخ وقتی می خواست زندگی ایشان را با این جور طرز تفکری نقل کند، چه چیزی باید می نوشت؟ پیامبری که از سر صبح تا ته شب، تمام فکر و ذکرش، آب کشیدن این و آن بود؟! واقعا مسخره و مضحک است! همه عالم و آدم، این جور پیامبری را با آن طور طرز تفکری، مسخره و طرد می کردند و حق هم داشتند!

اگر شما پیرو زندگی رسول خدا (صلی الله علیه و آله) هستید _که هستید_ بدانید که طرز فکر شما به اندازه سر سوزنی با اندیشه ایشان تناسب ندارد! این شیوه مضحک زندگی و این طرز تفکر خنده دار را برای همیشه کنار بگذارید! الان شور و نشاط جوانی دارید و از نظر روحی مقاومت زیادی دارید اما وقتی به میانه زندگی رسیدید و به جبر زمانه، آن شور و نشاط و قوای جوانی را از دست دادید، اگر تا آن زمان درمان شده باشید، به دوران بر باد رفته جوانی‌تان سخت افسوس بی حاصل می خورید، و اگر تا آن زمان هم درمان نشده باشید، هر روز و شب از شکنج وسواس، هم خود را عذاب می دهید و هم می شوید ملکه عذاب همسر و فرزندانتان! نیز رفتارتان می شود نَقل و نُقل هر مجلس و وسیله طنز و خنده این و آن!

بنده به چشم خود دیده ام که فرد وسواسی چه بلایی سرش آمده! به داد خودتان برسید و یک راه هم بیشتر ندارید: همین الان با عزم راسخ بگویید: "وسواس، خداحافظ!" و تمام؛ دیگر به هیچ یک از این وسوسه های بی‌اساس گوش ندهید! مطابق روایت، ابلیس لعین مغرور است و اگر نافرمانی شود، به غرورش برمی خورد و بساطش را جمع می کند و می رود! این افکار مضحک طهارت‌بازی و نجاست‌بازی را برای همیشه کنار بگذارید و درست مثل پدرتان، مثل مادرتان، مثل خواهرتان، مثل دوستانتان و مثل همه مردم عادی، معمولی بیندیشید و معمولی زندگی کنید و هیچ نگران نباشید.

AmirKian;741737 نوشت:
به مرض جنون هنوز نرسیدم
هنوز نرسیده اید و امیدوارم زود از شر این افکار خلاص شوید اما بدانید، انتهای جاده وسواسی، سرابی به نام جنون و دیوانگی است!

در مجلس عزاداری، بعد از مدتها یکی از دوستانم را دیدم! بسیار فاضل و ملا بود. خلاصه عرض می کنم. گفت: من وسواسی شده بودم! کارم از طهارت و نجاست کوچه و بازار، رسید به جایی که در بیمارستان بستری شدم و 9 بار به من شُک وارد کردند! (یعنی چیزی شبیه جنون گرفته بود و باید با شُک درمان می شد!) زندگی مشترکش هم ظاهرا به آستانه جدایی و طلاق رسیده بود اما خدا را شکر، پس از بستری شدن و طی دوران درمان، رو به بهبودی رفت و جدایی رخ نداد.) تاسف خوردم از این استعداد ناب که بسیار درسخوان و فاضل و ملّا بود اما ابلیس لعین، زندگی رو به رشدش را با این تفکرات مضحک به هدر داد.

به خودتان رحم کنید قبل از اینکه به مرز جنون برسید! راهش هم همان است که عرض کردم.

AmirKian;741737 نوشت:
حتی گاهی اوقات دلم میخواد دیگه نه نماز بخونم نه روزه بگیرم
این اواسط کار است! شیطان می گوید: سر منشأ همه این رنج ها همین نماز و روزه است. نخوان تا راحت شوی! رهایشان می کنی، اما می بینی که اوضاع بدتر هم می شود! وسواسی به خیال اینکه خیلی متشرع است، طهارت بازی و نجاست بازی در آورد، اما بالاخره همان نماز و روزه اش را هم رها می کند! دیگر بدتر از این نمی شود!

[="DarkSlateBlue"]همون راهی ک خودتون گفتید بهترین راهه

یه چند وقت بیخیال نماز صحیحی ک خودتون میپسندید بشید
و به نماز باطل بقیه اقتدا کنید

اینجوری نیت کنید :
دو رکعت نماز باطل با لباس نجس میخوانم. . .

اره. اینجوری دست و بال اون شیطونی که دائم شمارو با این نقطه ضعفتون قلقلک میده کامل میبندید.
لجش میگیره چون هی میخواد کاری کنه ک ب شما القا کنه که نمازت صحیح نیستا. . . اونجا نجسه ها . . .
اما با این راهکار شما دارید بهش میگید : آره میدونم نجسه اصلا دارم دو رکعت نماز با لباس نجس میخونم ببینم فضولوش کیه. . .
اینو آقای قرائتی تو تلوزیون میگفت . . .[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

AmirKian;746455 نوشت:
س: اينكه حكم شده است كه فرد وسواس نبايد به شك خود اعتنا نمايد آيا منظور هر نوع از شك مى‌باشد؟ آيا مى‌توان به هر نوع از شك كه براى فرد وسواس پيش مى‌آيد (چه شك در طهارت و نجاست و چه غير آن)، در حالى كه براى افراد عادى و غير وسواس اين نوع از شكها عرفاً وجود ندارد و يا كمتر پيش مى آيد اعتنا نكرد؟

ج) [HL]بله، هر نوع شكى را شامل مى‌شود.[/HL]

سلام بر شما
بزرگوار دين براي آرامش ما آمده است و نه شكنجه ما. دين اسلام متناسب با شرايط و موقعيت ها و حال افراد است. و وظيفه ما اعتماد به خدا و نه خواسته دلمان است اين طوري آرام مي شويم.
ما بايد به وظيفه شرعي خودمان عمل كنيم.
فرد وسواس حكم خاص دارد و نبايد به ديگران توجه كند
همان طور كه كسي كه مسافر است و وظيفه اش نماز شكسته خواندن است در بين انبوهي از جمعيت يك شهر نمازش را شكسته مي خواهد و احساس نمي كند كه كار نامتعارفي انجام داده است
يا يك خانم در ايام ماهانه نماز نمي خواند
يا بيمار يا پير سالخورده و فرتوت در ماه مبارك كه مسلمانان جهان روزه مي گيرند او وظيفه دارد كه روزه نگيرد.

پس مرحله اول زدن به رگ بي خيال است چرا؟
آيا بي خيالي فرد وسواسي يعني بي ديني؟
نه بي خيال اينجا عين خيال و تقيد است يعني هر چه خدا گفت بايد آن را انجام داد. قديم ها مسابقه اي بود با مجري گري منوچهر آذري قسمتي از فيلمي را پخش مي كرد و بعد از افراد سؤال مي كرد كه در فلان ديالوگ فلان فرد چي گفت؟ اگر كسي چيزي از خود مي بافت مجري مي گفت فقط آنچه در فيلم بود را بگو.
ما چيزي از خودمان به دين اضافه نكنيم آن چه دين از ما خواسته آن را انجام دهيم چون من وسواسي حكم خاص دارم بايد براي خدا كلاهمان را هم به احترام برداريم و از او تشكر كنيم كه گفته بنده من تو الان از نظر ذهني نياز به آرامش داري و به تو ارفاق مي كنم و تكليف ديني است را ساده تر مي دهيم.
بنابراين بي خيال بايد بود
به مي سجاده رنگين كن گرت پير مغان گويد
كه سالك بي خبر نبود ز راه و رسم منزل ها

پيرمغان ( استاد راه ) به شما گفته بي خيال باشد در شك در طهارت يا نجاست يا....

مسأله دوم اين كه خب اساسا افرادي وسواسي افرادي مضطرب هم هستند ممكن است شما مدتي با زور جلوي رفتار وسواسي را بگيريد ولي اين فشار از جايي ديگر بيرون مي زند بنابراين حتما زير نظر روان شناس باليني باشد
و از تمرين هاي خودياري مدد بگيريد:
1- ورزش هاي مستمر هوازي مانند پياده روي نسبتا تند، دوچرخه سواري، طناب زدن، شنا
2- تفريح هاي حلال و لذت هاي شرعي
3- ديدن فيلم كمدي
4- خواندن شعرهاي آرام بخش عرفاني
5- گعده هاي مفيد با دوستان معنوي
5- شوخ طبعي متعادل و خواندن كتب شوخي و طنز و تمرين طنزآميز ديدن مشكلات به طوري كه شما را از واقع نگري دور نكند
6- اجتناب از كارهاي متعدد و ساعات كاري زياد
7- در اولويت قرار دادكارها و حذف يا واگذار كردن كارهاي نيمه كار متعدد
8- به جماعت خواندن نماز، رفتن به اماكن مذهبي و مقدس و نشستن در آن محيط با صفا و آرام بخش
9- نوشتن افكار منفي و دور ريختن ( سم زدايي ذهني)
10- خواندن داستان اختاپوس وسواس، نامه يك وسواسي به خدا، (‌از تاپيك بي خيال درماني همين سايت)
11- خواندن تكنيك عشقم ميكشه مگه فضولي، تكنيك نوح درماني، تكنيك معشوق درماني (‌از تاپيك بي خيال درماني همين سايت)
12..[/]

[="Tahoma"][="DarkGreen"]

فهرست

پیش­ گفتار5
داستان: اختاپوس وسواس... 12
تعامل روان­ شناس و مشاوره مذهبی (علم و دین)18

رفع و دفع چند فکر سمی.. 27
1. حلول شطان در فرد وسواسی وگناه نابخشودنی.. 27
2. گناه­کار بودن فرد وسواسی.. 28
3. سخت­ گیری دین و سخت نویسی مَراجع و سخت گویی مسأله گویان.. 29
4. بایدها و نبایدهای دینی، هستة وسواس... 31
5. درمان، مخالفِ توکل به خدا 34
6. دستور مراجع، زورگویی .............34
7. اختلاف نظر مَراجع، عامل وسواس
8- اعتيادآور بودن داروها

توصیه­ های روان ­شناختی به مشاوران مذهبی.. 38
1. رفتاری.. 38
2. شناختی.. 38
3. عاطفی و هيجاني.. 39
4. روش هاي اجتماعي
5.تصویرسازی ذهنی.. 45
الف: معشوق درمانی50
ب: عشقم می­کِشه، مگه فضولی؟54
ج: نوح درماني
هـ : خضردرماني
مفهوم و معیار وسواس وکثرالشک... 55
مقدار آب لازم برای غسل و وضو. 67

وظایف شرعی فرد وسواسی 73
وسواسی­ ها و مسؤلیت­ هاي ما 93
بی­ خیالی مُراجع و به عهده گرفتن مَراجع. 96
وسواس و مسائل جنسی.. 99

داستان آغوش خدا
تمثيل درماني
آيت الله العظمي مظاهري و راهکارهاي عملي درمان وسواس
شك مقدس

وسواس در باورهای دینی.. 113

تردید و تکرار اعمال و الفاظ.. 118
عبادت دل­چسب، دام شیطان.. 128
وسواس، گردوی بی­ مغز..... 135
متعارف مردم، مُهر استاندارد. 139
همزیستی بیمار با دیگران.. 146
بینش وسواسی(یقین، گمان، شک، وهم و خیال)150
نذر و قسم فرد وسواسی.. 159
ناتوانی در کنترل ادرار، مدفوع، باد معده، منی.. 162
درمان وسواس فکری و عملی(شناختی، رفتاری، عاطفی)170
احکام مورد نیاز روان ­شناس و روان ­پزشک... 197
پیشگیری..

[/]

اللهم صل علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعدائهم

به نام خدا وسلام به دوست عزيز و گرامي

پاسخ به موضوع

به عنوان دانش آموخته حوزه و روانشناس توجه شما را به مطالب ذيل جلب مي نمايم:
همان طور كه مي دانيد وسواس فكري و عملي يكي از پيچيده ترين اختلالات رواني است كه به هيچ وجه درمان فوري و اورژانسي ندارد. فرد مبتلا به وسواس بايد به جاي دست روی دست گذاشتن يا دل خوش كردن به درمان هاي كم كار آمد مانند مشاوره نوشتاري به درمان تخصصي روي اورد. درمان تخصصي اين است كه شما در اسرع وقت به يك روانپزشك مراجعه نماييد. دارو درماني در مورد شما صدرصد الزامي است پس دارو درماني را سرلوحه زندگي در معرض فروپاشي خود قرار دهید.
در گام بعدي شما بايد بين 12 تا 25 جلسه به نزديك روان شناس باليني متخصص درمان وسواس برويد. اگر شما 6 ماه بدون هيچ گونه بهانه تراشي به درمان تخصصي روي اوريد. قطعا نه زندگي شما از هم خواهد پاشيد و نه اين همه غم و غصه و رنج و اذيت را تحمل خواهيد كرد.
اگر مراجع معظم تقليد شما 24 ساعته به صورت حضوري و مستقيم به بيان مسائل شرعي شما بپردازند. قطعا شما بدون درمان تخصصي چاره اي جز عمل به خلاف بيانات فرامين مراجع تقليد نداريد. پس بايد به جاي متوقف شدن در پرس و جوي مكرر فقهي یا مشاوره اي به درمان حضوري و تخصصي روي آوريد.

با تشکر

موضوع قفل شده است