صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: كمك به فقرا يا خرج کردن در هيئت

نوشته
    16
    حضور
    1 روز 9 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    72

اشاره كمك به فقرا يا خرج کردن در هيئت

سلام

همونطور كه مي دونيد تا نزديك محرم و يا روز هاي ديگه اي از سال كه مجالس روضه و برگزار ميشه ، ميان شبهه اي رو راه ميندازن كه اين همه فقير هست ، به آونها كمك كنيد ، چرا خرج الكي مي كنيد براي هيئت و عزاداري و ...
    متاسفانه اين مسئله در بين مذهبي ها هم رواج پيدا كرده ،

مي خواستم يه جواب خوبي براي اونها داشته باشيم ...

و البته يك سوال ديگه در همين مورد، تو برنامه سمت خدا ، آقاي فرحزاد يه حديثي گفت كه مي خواستم ببينم منبع معتبري داره؟...
    البته عين حديث رو يادم نيست ولي فك كنم اين بود: اطعام دادن در راه ما 70 برابر از كمك به فقر نزد ما برتري دارد (فك كنم امام صادق بودن)

پ ن: البته خودم مطالبي رو جمع آوري كردم كه اگه لازم شد ، اينجا مي نويسم كه ببينم قانع كننده هست يا نه
    ویرایش توسط سیده راضیه : ۱۳۹۴/۰۸/۲۹ در ساعت ۱۳:۲۷

2. صلوات ها 10

3.  

علاقه
    تحصیل ، تحقیق و پژوهش
    نوشته
    21,527
    حضور
    174 روز 22 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    38
    صلوات
    58310

با نام و یاد دوست

كمك به فقرا يا خرج کردن در هيئت

کارشناس بحث: استاد محراب

5. صلوات ها 5

نوشته
    1,294
    حضور
    38 روز 8 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4451

نقل قول نوشته اصلی توسط ماجراي در ... نمایش پست ها
    كمك به فقرا يا خرج کردن در هيئت

با سلام
    عرض ادب و احترام و تسلیت ایام شهادت اقا اباعبدالله خدمت دوستان عزیزم

برای پاسخ به این سوال چند نکته را باید در نظر داشت

1-همان طور که شما عزیز مطرح کردین
    این دست سوالات و شبهات با اغاز ماههای حج و محرم و صفر از طرف دشمنان تاکید می کنم از طرف دشمنان در سایت ها پخش می شود و متاسفانه دوستان ناآگاه هم به مسایل دامن می زنند و انها را پخش می کنند
    مثلا نمونه اش همین تایپک که چند وقت پیش مطرح شد

http://www.askdin.com/thread51622.html

در هر صورت ما موظف با آگاهی بخشی در جامعه و
    بین جوانان هستیم و رسالت کسانی که می دانند این است که دیکران را آگاه نمایند مثل همین دوست عزیزمان

2- همه ما می دانیم که هر مساله ای باید در جای خودش بحث بشود
    یعنی دین اسلام مثل قطعه پازلی است که همه قطعات ان باید منظم و دقیق سرجای خود چیده شود و هر قطعه ای جدا باشد یا به کار گرفته نشود تصویری کاریکاتوری از اسلام ارائه خواهد شد
    اسلام عزیز
    به هیچ عنوان موافق نیست که فقر در جامعه باشد و چه برسد که این فقرا زیاد بشوند اسلام این همه قوانین اجتماعی در مورد تلاش و کوشش برای کسب روزی حلال دارد و این همه قوانین برای صدقه و احسان در راه خدا دارد تا به فقرا و مساکین کمک شود
    از طرفی تاکید شدیدی هم بر برپایی هر چه بهتر و بیشتر مراسم عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) دارد تا این واقعه تاریخی گرامی داشته شود زیرا زنده بودن این واقعه درواقع زنده بودن اسلام را تضمین می کند.

همان طور که ملاحظه می فرمایید این هر دو مساله مهم است و مورد تایید دین
    والبته این مساله را باید در نظر داشت که هیچ کدام از اینها نفی کننده دیکری نیست
    یعنی رسیدکی به فقرا و قوانین به معنای عدم برگراری مراسم محرم نیست و همچنین کسی قبول ندارد که از مال فقر ومساکین بزنید و بیاورید مراسم محرم را برگزار نمایید
    پس هر مولفه ای باید در جای خودش درست و به جا و کامل اجرا شود

3-نکته بعدی این است که چرا افرادی که این مسایل را مطرح می کنند زمانی که اختلاص و رانت و کلا برداری و ......صحبت از فقرا و مساکین و .....نمی کنند و وقتی پای معارف اسلامی مثل حج و ساخت ضریح و کنبد ائمه و نذری امام حسین(ع) می شود یاد فقرا می افتند؟؟؟
    ایا می شود این مسایل را اتفاقی دانست؟؟؟

چرا زمانی که اصراف و تبذیر ثروتمندان و سفرهای انچنانی و باغ و ویلاهای انچنانی و ......رامی بینند دم بر نمی اورند که به جای این ویلا و این ماشین و این خانه می شد چند هزار نفر کرسنه را سیر کرد؟؟؟
    اگر گفته شود مال خودشان است و از راه حلال کسب کرده اند و به خودشان ربط دارد که کجا خرج بکنند
    جواب این شبهات هم واضح می شود زیرا می گوییم خب این ها هم ثروت ثروت خودشان است و دوست دارند در راه امام حسین(ع) خرج بکنند و به کسی هم ربطی ندارد

نتیجه این که:
    همان طور که ملاحظه می فرمایید
    این مطالب زیاد پیچید و سخت نیست ولی دشمن در این حوزه با استفاده از عاطفه پاک و حس عدالت جویی جوانان سوءاستفاده می نماید و با کنار هم قرار دادن چند عکس و تصویر درصدد به انحراف کشاندن پخش نذورات در مراسم عزاداری است

7. صلوات ها 7

علاقه
    جامعه شناسی
    نوشته
    47
    حضور
    1 روز 16 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    144

سلام و عرض ادب خدمت استاد محراب

چرا هر چیزی که میشه اسم دشمن رو وسط میارید ؟
    حقیقت همینه ، داریم افراط میکنیم به ولله قسم خود امام حسین هم راضی نیست که هر شب چند میلیون پول بدیم به مداح اهل بیت آقای .... که بیاد مداحی کنه و مردم سینه بزنن !
    چرا نیایم کارهای قشنگ تر انجام بدیم ؟!
    مثلاً یک شماره حساب توی صدا و سیما نشون داده میشه که پول رو به این حساب بریزید که بریم برای امام حسین ضریح طلا تهیه کنیم.
    واقعاً باید ضریح امام حسین از طلا باشه ؟ نمیشه از فلز معمولی باشه ؟ چرا اینقدر افراط میکنیم ؟
    اگر اون ضریح رو از یک فلز معمولی تهیه کنیم و باقی مانده پول رو بدیم به زنان بیوه ، مردانی که به خاطر این که جلوی خانوادشون شرمنده نشن دست به هر کاری میزنن یا بدیم به یک فقیر که نون شبش محتاجه !
    اصلاً یک سوال استاد دلیل اومدن اسلام چی بود ؟ اصلاً چرا رسول الله اومدن ؟
    میبینم این افراط ها رو واقعاً دلم به درد میاد ، با چیزایی که در جامعه میبینم با این دین و اسلام اصلاً همخوانی نداره.
    مثل خیلی از موارد دیگه ، سرمون رو کردیم عین کبک زیر برف ( منظور من شخص شما گرامی نمیباشد ) ، فقط بگیم حسین فقط بگیم علی فقط بگیم ....
    حسین برای چی شهید شد ؟
    دشمن خود ماییم که به خاطر افراط و تفریط داریم هم نوع خودمون رو فراموش میکنیم.
    و هیچ وقت هم حاظر نمیشیم قبول کنیم که کارمون اشتباهه ، چون ما برای
    حسین این کار رو میکنیم.

ویرایش توسط وسواس : ۱۳۹۴/۰۷/۲۳ در ساعت ۱۴:۰۷
    در کوی نیک نامان ما را گذر ندادند, گر تو نمی‌پسندی تغییر ده قضا را.

9. صلوات ها 6

نوشته
    292
    حضور
    6 روز 3 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    999

به نظرم افراط توی هرکاری بده
    چه توی حسینی بودن چه توی کمک به فقرا...
    انقدر هیئت ها رو میشناسم چندده میلیون تومن میدن به مداح و خرج بلندگو و ماشین و ... میکنن که اگه آدم شرمش میگیره که آیا امام حسین راضیه به این کارا؟ولی از اون طرف انقدرم آدم میشناسم به جای اینکه برن توی محله های اقدسیه و جردن و نیاوران پیتزا نذری بدن میرن توی محله های فقیرنشین غذا و ... پخش میکنن هزارتا تشکر و دعا پشت سرشون میگیرن
    افراط در هرکاری بده

11. صلوات ها 3

نوشته
    1,294
    حضور
    38 روز 8 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4451

نقل قول نوشته اصلی توسط وسواس نمایش پست ها
    چرا هر چیزی که میشه اسم دشمن رو وسط میارید ؟

با سلام عرض ادب و احترام
    ببنید دوست عزیز
    اولا چون تنها کسانی این حرفها را می زنند که در اردوگاه دشمن اند و معمولا هم این گونه است
    ثانیا با دقت مسایل را مطالعه نمایید بعدا موضع گیری نمایید
    کسی با اسراف و تبذیر موافقت نکرده است.
    کسی با پول های میلیونی برای مداح ها موافقت نکرده است که اول شماره حساب داده و فیش بانکی می گیرند
    کسی با پول های آنچنانی برای سخنرانان موافقت نکرده است

. واقعاً باید ضریح امام حسین از طلا باشه ؟ نمیشه از فلز معمولی باشه ؟ چرا اینقدر افراط میکنیم ؟
    اگر اون ضریح رو از یک فلز معمولی تهیه کنیم و باقی مانده پول رو بدیم به زنان بیوه ، مردانی که به خاطر این که جلوی خانوادشون شرمنده نشن دست به هر کاری میزنن یا بدیم به یک فقیر که نون شبش محتاجه !

جواب اینها در پست قبلی داده شد
    پول زنان بیوه و کسانی که شرمنده اند را از کسانی باید مطالبه کرد که اختلاس های میلیاردی می کنند و از مسئولینی باید خواست که وظایف شان رسیدکی به آنهاست
    باز تاکید می کنم مسایل را خلط نکنید هر مساله ای جایگاه خاص به خود را دارد
    چرا وقتی پای امام حسین(ع) و هیئت های عزاداری به میان می اید عده ای به فکر زنان بیوه و فقرا و ....می افتند و در دیگر ریخت و پاشها خبری از زنان بیوه و گرسنه ها نیست.

بزرگوار جواب این سوال این تایپک نیست

میبینم این افراط ها رو واقعاً دلم به درد میاد ، با چیزایی که در جامعه میبینم با این دین و اسلام اصلاً همخوانی نداره.
    مثل خیلی از موارد دیگه ، سرمون رو کردیم عین کبک زیر برف ( منظور من شخص شما گرامی نمیباشد ) ، فقط بگیم حسین فقط بگیم علی فقط بگیم ....

این سوال هم باز از موضوع تایپک خارج است
    بله بنده هم با افراط و تفریط مخالفم و هیچ یک از جملات بنده نشان دهنده قبول کردن افراط و تفریط در اعمال دینی نیست
    بنده هم برخی اسیب های هیئت های عزاداری در زمینه مداح ها و سخنران ها و معزاها را قبول دارم ولی این مطالب هیچ کدام به موضوع این تایپک ربطی ندارد
    موضوع تایپک چیزی دیگری را می گوید و ما در ان موضوع بحث می کنیم

حسین برای چی شهید شد ؟
    دشمن خود ماییم که به خاطر افراط و تفریط داریم هم نوع خودمون رو فراموش میکنیم.
    و هیچ وقت هم حاظر نمیشیم قبول کنیم که کارمون اشتباهه ، چون ما برای حسین این کار رو میکنیم.

همین هایی که هم که به فقراکمک می کنند و به یاد انها هستند پیروان حسین اند که به امر مولی خویش عمل می کنند
    والا کم اند ثروتمندانی که از ثروت خود به فقرا کمک بکنند
    ولی باز عرض می کنم خدمتتان
    موضوع بحث را دقت نمایید
    بحث افراط و تفریط نیست که کسی با ان موافق هم نیست

13. صلوات ها 8

علاقه
    جامعه شناسی
    نوشته
    47
    حضور
    1 روز 16 ساعت 56 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    144

نقل قول نوشته اصلی توسط محراب نمایش پست ها
    اولا چون تنها کسانی این حرفها را می زنند که در اردوگاه دشمن اند و معمولا هم این گونه است
    خب من که از دیدگاه یک منتقد دارم موضوع رو نقد میکنم هم باید از دید شما یک دشمن باشم ؟ حقیقت تلخه متاسفانه....

جواب اینها در پست قبلی داده شد

من که هنوز متوجه نشدم چرا باید ضریح امام حسین از طلا باشه.

پول زنان بیوه و کسانی که شرمنده اند را از کسانی باید مطالبه کرد که اختلاس های میلیاردی می کنند و از مسئولینی باید خواست که وظایف شان رسیدکی به آنهاست
    اون ها که هیچی ، اونا که ول معطل هستن...
    ولی چیزی که هست اینه شمایی که دستت میرسه کاری نکنی و خودت رو توجیح کنی فساد مالی زیاده باید پول این عزیزان رو از آقازاده ها طلب کرد ؟ و من کلاه خودم رو بچسبم ؟

چرا وقتی پای امام حسین(ع) و هیئت های عزاداری به میان می اید عده ای به فکر زنان بیوه و فقرا و ....می افتند و در دیگر ریخت و پاشها خبری از زنان بیوه و گرسنه ها نیست.
    چون قرار است به اسم حسین و به خاطر حسین این ریخت و پاش ها صورت بگیرد ، و کار عملاً کاری حسینی و حسین پسند است .
    ولی در مجالس آنچنانی هیچ اسمی نه از دین و نه از حسین به میان نمی آید.

خودم میگم.
    ===============
    إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَكَارِمَ الْأَخْلَاقِ.

براستى كه من براى به كمال رساندن مكارم اخلاق مبعوث شده ام
    ===============
    چیزی که ازش خیلی دور شدیم ، خودتون بهتر حرف منو میفهمید.
    صحبت از مداح چند میلیونی نباشد ، صحبت از ضریح طلا و هزینه های اینچنینی که کم هم نیست که هست ؟
    حرم امام رضا نمونه بارز .
    اخلاق اینه بریم گنبد رو از طلا درست کنیم و بچه یتیم شب گرسنه بخوابه ؟

بحث افراط و تفریط نیست که کسی با ان موافق هم نیست
    دقیقاً افراط و تفریط است ، هزینه های زیاد برای هیئت این افراط نیست ؟!
    ویرایش توسط وسواس : ۱۳۹۴/۰۷/۲۳ در ساعت ۱۷:۳۴
    در کوی نیک نامان ما را گذر ندادند, گر تو نمی‌پسندی تغییر ده قضا را.

15. صلوات ها 2

نوشته
    16
    حضور
    1 روز 9 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    72

از طرفی تاکید شدیدی هم بر برپایی هر چه بهتر و بیشتر مراسم عزاداری حضرت سیدالشهدا(ع) دارد تا این واقعه تاریخی گرامی داشته شود زیرا زنده بودن این واقعه درواقع زنده بودن اسلام را تضمین می کند.

سلام
    ممنون از پاسختون، حالا براي همچين موضوعي احاديثي داريم ؟ منظورم همون پست اول هست ، (آقاي فرحزاد)

براي اين مطلبتون آيه يا حديثي هست ، كه سفارش كرده باشه...

ممنون

17. صلوات ها 3

نوشته
    16
    حضور
    1 روز 9 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    72

من يه سوال ديگه اي هم برام پيش اومد، شايد جاش نباشه ولي ...

چرا نبايد ، به مداحي كه مي تونه جذب كنه و خيلي هارو كه اصلا تو اين خط ها نيستند، بكشونه به هيئت ، براش پول بديم ؟

رك مي گم: كسي مثل جواد مقدم كه الآن رفته بابل ، و انقدر آدم رو تونسته جمع كنه (به گفته خود سايت شب اول محرم هيئت ، جمعيت بالاي 10 هزار نفر بوده و مطمئنا هر شب بيشر و بيشتر ميشه) چرا نبايد بهش پول بديم كه بياد؟

درسته من خودم از مداحي هاي همين شخص خوشم نمياد ولي نميشه اين موضوع رو انكار كرد كه تونسته خيلي هارو هيئتي كه (خيلي ها)

مثال زياده : مثله حسين سيب سرخي كه امسال قم هست و ...

جبهه نگرفتم فقط سوال كردم...

19. صلوات ها 2

نوشته
    1,294
    حضور
    38 روز 8 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0
    صلوات
    4451

خب من که از دیدگاه یک منتقد دارم موضوع رو نقد میکنم هم باید از دید شما یک دشمن باشم ؟ حقیقت تلخه متاسفانه....

با سلام
    دوست عزیز
    چرا خودتان را جایی قرار می دهید که نباید قرار بدهید و چرا حرفهایی را به خودتان می گیرید که نباید بگیرید؟؟؟
    پست بنده را کاملا مطالعه نمایید بنده توضح دادم خدمتتان کدام کارها کار دشمن است

حتما در فضای مجازی حضور دارید یا اگر ندارید می توانید بپرسید با اغاز ماه محرم و صفر یا ایام حج یا طرح اخباری از رسیدگی به امام زاده و یا مکان مقدسی زود دشمن در فرم های مختلف دست به کار می شود و نت را پر می کند از عکسهای ان مراسم ودر کنار آن عکس ایتام و فقرا و .....و مقایسه نابه جا می کند و از احساسات و عواطف پاک جوانان عیله مقدسات دین سوء استفاده می کند
    که چرا به ان می رسند و چرا به این نمی رسند

ما با منتقدین کاری نداریم
    با کسانی که سوال می پرسند مباحثه می کنیم
    ولی هستند کسانی که بدون طرح سوال و با مغالطه سعی در القاء حرفهای باطل خود اند روی سخن بنده با آنهاست

من که هنوز متوجه نشدم چرا باید ضریح امام حسین از طلا باشه.

بحث اش خارج از موضوع تایپک است

ولی چیزی که هست اینه شمایی که دستت میرسه کاری نکنی و خودت رو توجیح کنی فساد مالی زیاده باید پول این عزیزان رو از آقازاده ها طلب کرد ؟ و من کلاه خودم رو بچسبم ؟

خب
    چرا به آنها می رسیم می شوند ول معطل اند ؟؟
    چرا جامعه از انها مطالبه نمی کند؟؟؟
    چرا حق فقرا و یتیم ها از انها درخواست نمی شود ؟؟؟

باز تاکید می کنم همان هایی که در راه امام شهیدشان نذری می دهند همان ها هم برای ایتام و فقرا صدقه می دهند خیالتان راحت.
    نکته مهمتر این که
    هر مطلبی جای خود را دارد و خواهشا مطالب مباحث با هم خلط نشود
    هم رسیدکی به فقرا جای خود را دارد و هم هیدات حسینی

چون قرار است به اسم حسین و به خاطر حسین این ریخت و پاش ها صورت بگیرد ،

خواهشا سوال تکرای نفرمایید
    در پست بالا عرض کردم که به هیچ وجه در این موارد به اسراف و تبذیر راضی نیستیم و شدیدا هم ان را اشتباه می دانیم
    و در این تایپک هم از اعمال انها دفاع نمی کنیم

خودم میگم.
    ===============
    إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَكَارِمَ الْأَخْلَاقِ.

براستى كه من براى به كمال رساندن مكارم اخلاق مبعوث شده ام
    ===============
    چیزی که ازش خیلی دور شدیم ، خودتون بهتر حرف منو میفهمید.
    صحبت از مداح چند میلیونی نباشد ، صحبت از ضریح طلا و هزینه های اینچنینی که کم هم نیست که هست ؟
    حرم امام رضا نمونه بارز .
    اخلاق اینه بریم گنبد رو از طلا درست کنیم و بچه یتیم شب گرسنه بخوابه ؟

این مطالب یا خارج از موضوع است یا جواب اش گذشت

دقیقاً افراط و تفریط است ، هزینه های زیاد برای هیئت این افراط نیست ؟!

بازهم تاکید می کنم کسی با افراط و تفریط در این هیئت ها موافق نیست
    خواهشا پست تکراری نزنید

21. صلوات ها 4

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این موضوع را مشاهده کرده اند: 1

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری